Αποστολέας Θέμα: Νέο CD ο Κότσιρας  (Αναγνώστηκε 12807 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Epiphone

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Όσο αγαπήσεις, μην τρελλαθείς...
    • Προφίλ
    • "ΜΙΚΡΕΣ ΧΑΡΕΣ"
Νέο CD ο Κότσιρας
« στις: 23/09/04, 16:05 »
Αν και έχει αρχίσει να με χαλάει (δεν ξέρω για ποιόν λόγο - ίσως επειδή λέει ότι τραγούδι του έρχεται στο μυαλό) βγάζει καινούργιο cd στα τέλη Οκτωβρίου, με συνθέτες και στιχουργούς αποκλειστικά τους Φάμελλο και Λειβαδά.. Μόνο επιδή έχουν γράψει τραγούδια αυτοί οι δύο εξαίρετοι, θα το αγοράσω (περισσότερο για τον Φάμελλο)!!!

Μάλιστα, τον Οκτώβρη αρχίζουν παραστάσεις Κότσιρας, Φάμελλος, Ασλανίδου, Ραλλία Χρηστίδου αλλά δεν θυμάμαι πού.. Νομίζω στο Vox!
Δημήτρης Λ.
"Κοίτα, δεν ξέρω τι μου φταίει και γιατί ό,τι συμβαίνει εγώ το παίρνω σαν χαμένος νιώθω πια νικημένος..Κι όταν γυρίζω στα δρομάκια τα κρυφά πάλι εσύ και κάποια αρώματα σβησμένα, όλα απ’ το φως κρυμμένα.."

Αποσυνδεδεμένος nedy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Νέο CD ο Κότσιρας
« Απάντηση #1 στις: 13/10/04, 19:46 »
και εγω για τον ιδιο λογο θα αγορασαω το cd epiphone, ;D
ακουσα χτες στο mad ΅το σεντονι΅ και ακομα να ξεκολλησουν οι στιχοι απο το μυαλο μου, εκπληκτικο....
τι να πει κανεις...καιρος ηταν να αναβαθμιστει ποιοτικα ο κοτσιρας γιατι ειχε πεσει χαμηλα...    
an xanesai min einai kai gia panta...

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Re:Νέο CD ο Κότσιρας
« Απάντηση #2 στις: 14/10/04, 10:44 »
sto vox to xeimwna tha einai h galanh....
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Epiphone

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Όσο αγαπήσεις, μην τρελλαθείς...
    • Προφίλ
    • "ΜΙΚΡΕΣ ΧΑΡΕΣ"
Re:Νέο CD ο Κότσιρας
« Απάντηση #3 στις: 14/10/04, 11:25 »
Δίκιο έχετε.. Ξεκινάνε πρώτα απο Θεσσαλονίκη τις αρχές του Νοέμβρη!
Δημήτρης Λ.
"Κοίτα, δεν ξέρω τι μου φταίει και γιατί ό,τι συμβαίνει εγώ το παίρνω σαν χαμένος νιώθω πια νικημένος..Κι όταν γυρίζω στα δρομάκια τα κρυφά πάλι εσύ και κάποια αρώματα σβησμένα, όλα απ’ το φως κρυμμένα.."

Αποσυνδεδεμένος WINNIE

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
  • sometimes,there's a time you must say "goodbye"..
    • Προφίλ
Re:Νέο CD ο Κότσιρας
« Απάντηση #4 στις: 21/10/04, 23:49 »
αν ειναι για Θεσ/νικη, στο FIX μαλλον (αν και απ' οσο ξερω αρχικα θα ερθει ο Μητροπανος για 15 εμφανισεις στο FIX σκηνη).
Οσον αφορα για την καινουρια δουλεια του Κοτσιρα, μονο το "σεντονι" ακουσα και δεν με ενθουσιασε..  :-\
"Η αγάπη, μετριέται με ό,τι μπορεί να απαρνηθεί κανείς για χάρη της.. Ακόμη και την ίδια την αγάπη..."   ΟΜΑΡ ΚΑΓΙΑΜ

Αποσυνδεδεμένος Epiphone

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Όσο αγαπήσεις, μην τρελλαθείς...
    • Προφίλ
    • "ΜΙΚΡΕΣ ΧΑΡΕΣ"
Re:Νέο CD ο Κότσιρας
« Απάντηση #5 στις: 21/10/04, 23:58 »
ΤΟυλάχιστον στον Μελωδία 99,2 είπαν Fix.. Οπότε Winnie πήγαινε να δείς τον Φάμελλο και την Ασλανίδου!
Δημήτρης Λ.
"Κοίτα, δεν ξέρω τι μου φταίει και γιατί ό,τι συμβαίνει εγώ το παίρνω σαν χαμένος νιώθω πια νικημένος..Κι όταν γυρίζω στα δρομάκια τα κρυφά πάλι εσύ και κάποια αρώματα σβησμένα, όλα απ’ το φως κρυμμένα.."

Αποσυνδεδεμένος atzolina

  • Η εκδίκηση της ξανθιάς !!!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 532
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ζωντανή,επειδή σε αγάπησα......
    • Προφίλ
Re:Νέο CD ο Κότσιρας
« Απάντηση #6 στις: 22/10/04, 01:00 »
Οι live εμφανίσεις του Γιάννη Κότσιρα

Ο Γιάννης Κότσιρας θα εμφανίζεται από την Παρασκευή 10 Δεκεμβρίου στο FIX της Θεσσαλονίκης. Εκτός από τις προηγούμενες επιτυχίες του θα παρουσιάσει και τα τραγούδια του νέου του CD
"30 + κάτι..." ο οποίος θα κυκλοφορήσει την 1η Νοεμβρίου, Μαζί του επί σκηνής ο Μανώλης Φάμελλος, η Μελίνα Ασλανίδου και η Ραλλία Χρηστίδου, την οποία και γνωρίσαμε μέσα από το Fame Story 2.Θα παρουσιάσουν ένα πρόγραμμα βασισμένο στην προσωπική τους δισκογραφία αλλά και σε άλλες επιλογές γνωστών αγαπημένων κομματιών. Το πρόγραμμά τους θα το παρουσιάσουν και στην Αθήνα τον Ιανουάριο.
Κοιτάζω την ταυτότητα,
ετών τριάντα...θα μείνω πάντα.

Αποσυνδεδεμένος Steph

  • Chef Steph
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τι πας να προφτάσεις, τι κορνάρεις, γιατί?
    • Προφίλ
Σ'αυτή τη θάλασσα, σ'αυτή την τρικυμία
για δες παράξενα που απλώνεται η γαλήνη...

Αποσυνδεδεμένος atzolina

  • Η εκδίκηση της ξανθιάς !!!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 532
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ζωντανή,επειδή σε αγάπησα......
    • Προφίλ
Κοιτάζω την ταυτότητα,
ετών τριάντα...θα μείνω πάντα.

Αποσυνδεδεμένος κατέ((γίδα))

  • Λουκουμάκι
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μικρή νεραϊδα δίχως παραμύθι...
    • Προφίλ
Re:Νέο CD ο Κότσιρας
« Απάντηση #9 στις: 22/10/04, 15:55 »
το σεντόνι δεν είναι ότι ακλύτερο εχω ακούσει!Χαλασε λιγο αλλα ενας καλός τραγουδιστής δεν χανετε!Μπορει τα υπόλοιπα να είναι ωραια!
ότι αγαπάς δεν τελειώνει..
μην με ξεχνάς που σ αγαπω...

Αποσυνδεδεμένος V_A_S_S_0

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε τέλος κρύβει μια αρχή!!!
    • Προφίλ
Re:Νέο CD ο Κότσιρας
« Απάντηση #10 στις: 22/10/04, 17:44 »
Παιδιά,εμένα μου αρέσει πάρα πολύ το σεντόνι  Όχι τόσο η μουσική(καλή αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο)Αλλά η φωνή και η ερμηνεία του κοτσιρα,και φυσικά οι στίχοι.
Κάτι μου έκανε αυτό το τραγούδι,από την πρώτη φορά που το άκουσα.
Βέβαια γούστα είναι αυτά.
Έχω πάντως ένα καλό προαίσθημα  για την καινούρια του δουλειά.κάτι μου λέει
Ότι θα είναι κάτι τελείως διαφορετικό,αλλά και πολύ ωραίο συνάμα.
Περιμένω με ανυπομονησία να ακούσω το τραγούδι που έγραψε ο ίδιος,αλλά
Και αυτό που του έγραψε η χαρούλα Αλεξίου.

« Τελευταία τροποποίηση: 22/10/04, 17:45 από V_A_S_S_0 »
''ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΑΣ Η ΖΩΗ ΜΑΣ''

Αποσυνδεδεμένος Epiphone

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Όσο αγαπήσεις, μην τρελλαθείς...
    • Προφίλ
    • "ΜΙΚΡΕΣ ΧΑΡΕΣ"
Re:Νέο CD ο Κότσιρας
« Απάντηση #11 στις: 22/10/04, 18:28 »
Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω ως ένα σημείο.. Οι μουσικές του Φάμελλου και του Λειβαδά, έχω την εντύπωση πως έχουν ακουστεί περισσότερο απόκάθε άλλου δημιουργού.. Δε μιλάω βέβαια για "τεράστιους" τραγουδοποιούς αλλά από τους νέους, σίγουρα είναι οι καλύτεροι μαζί με κάποιους άλλους.. Ο Κότσιρας μεν, είναι ένας εξαιρετικός τραγουδιστής, ο οποίος μπορεί να τραγουδήσει αβίαστα παντού και πάντα.. Έπεσε όμως στην υπόληψή μου όταν δεν είχε κάτι καινούργιο να μας δώσει.. Έκανε δύο δίσκους σχεδον για να τους κάνει χωρίς ίχνος μελέτης.. Κάτι ψευτοτραγουδάκια του Μαχαιρίτσα που δεν ήταν κάτι το ιδιαίτετροαπλώς ήταν χαρούμενα.. Μάλλον κι ο Μαχαιρίστας έπρεπε να βγάλει κάποια χρήματα παραπάνω τότε.. Αλλά μην γίνει κι αυτός ένας τραγουδιστής που τραγουδάει τα πάντα.. Εϊναι λίγο άσχημο! Πάντως ο Λειβαδάς με τον Φάμελλο έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά και σας το εγγυώμαι αυτό!
Δημήτρης Λ.
"Κοίτα, δεν ξέρω τι μου φταίει και γιατί ό,τι συμβαίνει εγώ το παίρνω σαν χαμένος νιώθω πια νικημένος..Κι όταν γυρίζω στα δρομάκια τα κρυφά πάλι εσύ και κάποια αρώματα σβησμένα, όλα απ’ το φως κρυμμένα.."

Αποσυνδεδεμένος V_A_S_S_0

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε τέλος κρύβει μια αρχή!!!
    • Προφίλ
Re:Νέο CD ο Κότσιρας
« Απάντηση #12 στις: 22/10/04, 19:16 »
Όντως οι μουσικές του φάμελλoυ και του λειβαδά είναι εκπληκτικές.
Εγώ δεν τους ακούω χρόνια.τον φάμελλο τώρα και 1,5 χρόνο, και τον λειβαδά
Τον ξέρω από τα τραγούδια που γράφει σε καλλιτέχνες.ειδικά οι στίχοι  του φάμελλου Είναι σχεδόν όλοι εξαιρετικοί.δεν θα συμφωνήσω μαζί σου ότι οι 2 τελευταίες δουλειές του γ.κότσιρα, έγιναν επειδή δεν είχε κάτι καινούριο να δώσει.το live cd,δουλευόταν κάπου 2 χρόνια.2 χρόνια είναι πολλά για κάποιον που κάνει ένα δίσκο απλά για να τον κάνει.δεν συμφωνείς;για το ξύλινο αλογάκι τώρα.ακούω πολλές και διαφορετικές γνώμες. Επέτρεψε μου να διαφωνήσω μαζί σου.οτι δηλαδή τα τραγούδια του μαχαιρίτσα είναι ψευτοτραγουδάκια,όπως τα λές.η Επίδαυρος ψευτοτραγουδάκι;
Από τους πιο συγκλονιστικούς στίχους που έχω ακούσει.ο απλός,ακινητα όλα,ξεπεσμένος άγγελος,κλπ…ήταν ψευτοτράγουδα;δεν νομίζω.
Πάντως εγώ περιμένω με ανυπομονησία τον καινούριο δίσκο του κότσιρα.ξέρω ότι
Έχει πολλές ερμηνευτικές δυνατότητες και ότι μπορεί να πει τα πάντα,και να τα πει και καλά.
Είμαι υπέρ τον τραγουδιστών που τολμούν να κάνουν καινούρια πράγματα και...δεν επαναλαμβάνονται. είναι άσχημο να υπάρχουν καλλιτέχνες που επαναλαμβάνουν τις περσινές η τις προπέρσινες επιτυχίες τους,επειδή ξέρουν εκ των προτέρων ότι θα πουλήσουν.και δυστυχώς είναι πολλοί αυτοί που το κάνουν.ειναι ακόμα ένα συν που προσθέτω στον κότσιρα.οτι δηλαδή προσπαθεί κάθε του δουλεια να διαφέρει και να μπορεί να δίνει καινούρια πράγματα.Αυτή είναι η δική μου γνώμη.
Συγνώμη αν σας κούρασα παιδιά. :-*


Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω ως ένα σημείο.. Οι μουσικές του Φάμελλου και του Λειβαδά, έχω την εντύπωση πως έχουν ακουστεί περισσότερο απόκάθε άλλου δημιουργού.. Δε μιλάω βέβαια για "τεράστιους" τραγουδοποιούς αλλά από τους νέους, σίγουρα είναι οι καλύτεροι μαζί με κάποιους άλλους.. Ο Κότσιρας μεν, είναι ένας εξαιρετικός τραγουδιστής, ο οποίος μπορεί να τραγουδήσει αβίαστα παντού και πάντα.. Έπεσε όμως στην υπόληψή μου όταν δεν είχε κάτι καινούργιο να μας δώσει.. Έκανε δύο δίσκους σχεδον για να τους κάνει χωρίς ίχνος μελέτης.. Κάτι ψευτοτραγουδάκια του Μαχαιρίτσα που δεν ήταν κάτι το ιδιαίτετροαπλώς ήταν χαρούμενα.. Μάλλον κι ο Μαχαιρίστας έπρεπε να βγάλει κάποια χρήματα παραπάνω τότε.. Αλλά μην γίνει κι αυτός ένας τραγουδιστής που τραγουδάει τα πάντα.. Εϊναι λίγο άσχημο! Πάντως ο Λειβαδάς με τον Φάμελλο έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά και σας το εγγυώμαι αυτό!
« Τελευταία τροποποίηση: 22/10/04, 19:17 από V_A_S_S_0 »
''ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΑΣ Η ΖΩΗ ΜΑΣ''

Αποσυνδεδεμένος Epiphone

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Όσο αγαπήσεις, μην τρελλαθείς...
    • Προφίλ
    • "ΜΙΚΡΕΣ ΧΑΡΕΣ"
Re:Νέο CD ο Κότσιρας
« Απάντηση #13 στις: 22/10/04, 19:32 »
Δεν κουτραστήκαμε, εγώ προσωπικά τουλάχιστον όχι.. Και μάλιστα είναι ένας πολύ καλός τρόπος να λέμε τις γνώμες μας εντελώς δημοκρατικά και άλλωστε πάντα βοηθούσε ο διάλογος..

Αυτό ακριβώς που είπες.. Ήταν Live!!! Αυτό δεν θα έπρεπε να σε ανυσηχεί; Κοίτα τα τελευταία τραγούδια του Μαχαιρίτσα.. Ήταν κανένα σαν τη σκόνη; Σαν το Πόσο σε θέλω; Σαν τον Νότο απο τα νεότερα; Σαν εκείνα που είχε γράψει πρίν 5 χρόνια για την άσφαλτο που τρέχει για τον Νταλάρα; Όχι.. Δεν μειώνω τον Κότσιρα ή τον Μαχαιρίτσα απλώς κάνω τις κρίσεις μου.. Άλλωστε ο Λαυρέντης όσο εύστροφος και δημιουργικός να είναι, που είναι, δεν σημαίνει πως είναι και ο καλύτερος ή ότι γράφει πρέπει να βγαίνει και μάλιστα με την φωνή του Κότσιρα!
Δημήτρης Λ.
"Κοίτα, δεν ξέρω τι μου φταίει και γιατί ό,τι συμβαίνει εγώ το παίρνω σαν χαμένος νιώθω πια νικημένος..Κι όταν γυρίζω στα δρομάκια τα κρυφά πάλι εσύ και κάποια αρώματα σβησμένα, όλα απ’ το φως κρυμμένα.."

Αποσυνδεδεμένος V_A_S_S_0

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε τέλος κρύβει μια αρχή!!!
    • Προφίλ
Re:Νέο CD ο Κότσιρας
« Απάντηση #14 στις: 22/10/04, 20:01 »
Δεν είναι όλα τα live όμως ίδια.υπάροχυν live cds που φτιάχτηκαν μέσα σε λίγους μήνες η ευδομάδες.αυτά φυσικά δεν είναι ίδια με τα live που κάποιος δουλεύει 2-3 χρόνια. Διαφέρουν σε πολλά.ειδικά στα κίνητρα των καλλιτεχνών και των δημιουργών.τι να λέει και ο νταλάρας που βγάζει κάθε χρόνο και ένα live!μάλλον τι να λέμε εμεις!του κότσιρα,αυτό είναι το πρώτο του live,στα 14 χρόνια που είναι στο τραγούδι.κατα τη γνώμη μου,αυτό το cd ηταν πολύ καλοδουλεμένο και φαίνεται ότι
Δεν βγείτε απλά για να βγει.τα 2 χρόνια που πήρε στο κότσιρα να φτιάξει αυτό  το cd,
Δεν θα μπορούσε στο διάστημα αυτό να έβρισκε καινούρια τραγουδα;νομίζω ότι πολύ εύκολα μπορουσε.απλά ήθελε να δούμε και αυτή του την πλευρά. ο κοτσιρας δεν νομίζω ότι είναι από τους καλλιτέχνες που βιάζονται.τώρα για τον μαχαιριτσα.ανέφερες κάποια από τα πολύ αγαπημένα μου τραγουδια.νομιζω ότι θα ήταν παράλογο να είχαμε την απαίτηση να γράψει κάτι παρόμοιο.εγώ προσωπικά ταυτίστηκα και αγάπησα κάποια τραγούδια από το ξύλινο.σε κάποιον άλλον μπορεί να μην έλεγαν τίποτα αυτά τα τραγούδι.αυτό είναι φυσικό.ο κάθε ένας κρίνει και διαφορετικά.αν συμφωνούσαμε όλοι με όλους,απλά δεν θα είχαμε τι να πούμε…
''ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΑΣ Η ΖΩΗ ΜΑΣ''

Αποσυνδεδεμένος δίψα

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • είναι η κρυφή σου η ατέλειωτη δίψα
    • Προφίλ
Re:Νέο CD ο Κότσιρας
« Απάντηση #15 στις: 22/10/04, 22:02 »
V_A_S_S_O ,οκ γουστα είναι αυτά αλλα..μη λέμε πως ο κότσιρας δεν επαναλαμβάνεται και πως αυτό είναι για καλό.Θα ήταν για καλό αν έβγαζε διαφορετικές ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ δουλειές. Είναι από τους καλλιτέχνες που ξεκίνησαν με μια αξιολογότατη από κάθε αποψη δουλειά και με τον καιρό χάνει και χάνει και χάνει...Το αθώος ένοχος ήταν μια δουλεια για τον τότε πρωτοεμφανιζόμενο κότσιρα που νομίζω πως θα τη ζήλευαν πολλοί καταξιωμένοι.Η δεύτερη δουλειά απλά πολυ όμορφες μπαλαντουλες ,η τρίτη το ίδιο...από εκεί και πέρα προσωπικα έψαχνα να βρω καλό τραγούδι!!(οκ υποκειμενική κρίση αλλά ε και ο στίχος και η μουσική ίσως έχουν κάποια αντικειμενικά κριτήρια)
το live ,ναι, κι εγώ συμφωνώ  πως ήταν προσεγμένο και πως είχε λόγο υπαρξης.
το σεντόνι  μου άρεσε ,πολύ μάλιστα,αλλά όχι σαν κάτι που λες αξιόλογο(καλλιτεχνικά εννοώ) τραγούδι.κάτι που το ακούς γιατί έχει ωραίο ρυθμό και  ελαφρείς στίχους που μπορείς εύκολα να σιγοτραγουδήσεις...έλεος όμως μη μιλάμε και για εκπληκτικούς στίχους εδώ...όμορφα λογάκια που θα μπορούσε να  τραγουδήσει και η βανδή με αλλη ενορχηστρωση θα έλεγα εγώ
 μια άλλη γνώμη φιλικά πάντα!

(απλά από σεβασμό στα αξιόλογα κομματιά ας μην υπερβάλουμεστις κρίσεις μας!)
"απ' τη ζωή μου όταν περνάς, μια καλημέρα μη την ξεχνάς"

Αποσυνδεδεμένος V_A_S_S_0

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε τέλος κρύβει μια αρχή!!!
    • Προφίλ
Re:Νέο CD ο Κότσιρας
« Απάντηση #16 στις: 23/10/04, 10:29 »
Ok,και πάλι λέω ότι αυτά είναι γούστα και ότι καλό είναι να Υπάρχουν πολλές απόψεις.δεν είπα ότι το σεντόνι είναι η τραγουδάρα με τους τελειότερους στίχους κλπ.ειπα οτι εμένα προσωπικά κάτι μου έκανε.και
Να προσθέσω ότι έχει βελτιωθεί η φωνή του κοτσιρα,αρκετά.αυτό τουλάχιστον είναι κάτι που το έχουν παρατηρήσει πολλοί ειδικά όσοι τον είδαν φέτος σε συναυλίες.
Το πιά είναι αξιόλογα κομμάτια και ποια όχι,θα το κρίνει ο χρόνος.και το
Τσιγάρο έχει απλούς στίχους,αλλα δες πόσα χρόνια κρατάει.μιλάει ακόμα στον κόσμο,ακόμα τα ραδιόφωνα το έχουν στο πρόγραμμα τους.δεν χρειάζεται η υπερβολή για να αγαπηθεί ένα τραγούδι μέσα από την απλότητα του.μην λέμε υπερβολές.
Εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν επαναλαμβάνετε ο κοτσιρας.η πρώτη του δουλειά(και αγαπημένη μου)δεν είχε σχέση με το ''μόνο ένα φιλή''ουτε με τη σειρά του αυτός ο δίσκος είχε μεγάλη σχέση με τον ''φύλακα άγγελο''. ακόμα και οι μπαλάντες σε αυτό το δισκο,ηταν πολύ διαφορετικές. εκεί ακούστηκαν για πρώτη φορά από τον κοτσιρα,λιγο πιο…ροκ αν θες,κομμάτια.πχ τιποτα,πως μπορώ,πατέρα μεγάλωσα.
Μετά ηρθε το ''είναι δική μας η ζωή μας''που αυτό φαινόταν από το πρώτο άκουσμα ότι ήταν μια δουλειά πιο... προσωπική.ειδικά αυτός ο δυσκος,δεν είχε σχέση με κανέναν.γενικά υπήρχαν τραγούδια που δεν περίμενα να ακούσω από τον κοτσιρα.μετα ηρθε το ξύλινο,που εκεί είδα ένα άλλο Γιάννη κοτσιρα,που μου έδειξε ότι μπορεί να κάνει και άλλα πράγματα.ελπίζω να ολοκληρωθεί η άποψή μου,με αυτό τον καινούριο δύσκο.εγώ βλέπω σε κάθε του δουλειά, έχει και κάτι καινούριο να μας δώσει,
Και περιμένω να ακουσω,τι καινούριο θα υπάρχει σε αυτή τη καινούρια δουλειά!
''ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΑΣ Η ΖΩΗ ΜΑΣ''

Αποσυνδεδεμένος Epiphone

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Όσο αγαπήσεις, μην τρελλαθείς...
    • Προφίλ
    • "ΜΙΚΡΕΣ ΧΑΡΕΣ"
Re:Νέο CD ο Κότσιρας
« Απάντηση #17 στις: 23/10/04, 10:43 »
Να σου πώ δυό λόγια πως βλέπω όλη την πορεία του Κότσιρα μέχρι τώρα;

Άρχισε με μια συνεργασία που κανένας άλλος στο ξεκίνημά του δεν είχε, αυτήν της Ευανθίας Ρεμπούτσικα και της Ελένης Ζιώγα.. Είτε επειδή ήταν τυχερός είτε επειδή έκανε εκείνος κίνηση να συνεργαστεί μαζί τους.. Τέλεια δουλειά και προσεγμένη με έναν Κότσιρα έτσι όπως ακριβώς τον θέλουμε πολλοί.. Συνέχισε με τον Φύλακα Άγγελο που επίσης ήταν μια δουλειά άλλων συντελεστών.. ΕΚεί είχε βασικό ρόλο και λόγο ο Αντώνης Μιτζέλος.. Επίσης μια πολύ καλή "εμπορική δουλειά" αλλά με στοιχεία διαχρονικότητας και συμφωνώ πως από αυτόν τον δίσκο παίζονται ακόμα τραγούδια και θαπαίζονται για πάντα.. Μετά "Είναι δική μας η ζωή μας".. Μια συμμετοχή Πορτοκάλογλου σε ένα κατά τα άλλα απαρατήρητο άλμπουμ! Για το "Ξύλινο αλογάκι" σου είπα και εχθές πως ήταν απλώς κάποιες χαρούμενες μελωδίες του Μαχαιρίτσα που επίσης είναι διαχρονικές αλλά δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο! Σε αυτότο διάστημα ο Κότσιρας καταπιάστηκε με την "βαριά τέχνη".. Συμμετοχές, τραγούδησε Θεοδωράκη και εκεί τον είδαμε περισσότερο.. Τώρα για τον LIVE συμφωνώ πως μπορεί να ήταν προσεγμένη δουλειά αλλά για κοίτα λίγο.. Το τραγούδι που παίζεται περισσότερο στα ραδιόφωνα και μάλιστα και ο τίτλος του είναι από ένα τραγούδι των Ενδελέχεια και του Μητσοτάκη! Αυτό εμένα με βάζει σε πολλές σκέψεις και για αυτό σου είπα πως δεν είχε κάτι άλλο να δώσει.. Πέρασε λοιπόν όλη αυτή η "μιζέρι¨" και το τετριμένο του Κότσιρα και ευτυχώς για αυτόν στο κρισιμότερο ίσως σταθμό της καριέρας του τον έφεραν μαζί με τον Λειβαδά και τον Φάμελλο! Δε σου κάνει εντύπωση [πως αρχίζε και έλεγε τραγούδια άλλων; Σαν τον Νταλάρα; Όχι πως ο Νταλάρας δεν είναι ο Θεός σήμερα στην Ελλάδα, απο όλες τις απόψεις αλλά κανένας από τους δύο δεν έχει γράψει τραγούδια για πάρτη τους! Μπορεί να είναι και θείο χάρισμα αλλά μια σειρά μπορούν να την χώσουν σε ένα  δίσκο τους! Δεν τον κατηγορώ απλά έλεγα και εξακολουθώ να επιμένω πως ο Κότσιρας συνέχιζε καιρό μια συνταγή γνωστή.. Έχει φωνάρα και τα τραγοιύδια ακόμα κι ας μην ήταν καλά και μαγεία, έκαναν την δουλειά τους!
Δημήτρης Λ.
"Κοίτα, δεν ξέρω τι μου φταίει και γιατί ό,τι συμβαίνει εγώ το παίρνω σαν χαμένος νιώθω πια νικημένος..Κι όταν γυρίζω στα δρομάκια τα κρυφά πάλι εσύ και κάποια αρώματα σβησμένα, όλα απ’ το φως κρυμμένα.."

Αποσυνδεδεμένος V_A_S_S_0

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε τέλος κρύβει μια αρχή!!!
    • Προφίλ
Re:Νέο CD ο Κότσιρας
« Απάντηση #18 στις: 23/10/04, 11:30 »
Θεωρείς τόσο κακό να λέει τραγούδια άλλον;ένα live εβγαλέ,δεν είπε όλη την ελληνική δισκογραφία.έκανε και πολλά τραγούδια αγαπητά,που με την πρώτη τους εκτέλεση δεν έκαναν κάτι σπουδαίο μην παρεξηγηθώ,είμαι υπέρ των πρώτων εκτελέσεων,αλλά αναγνωρίζω ότι κάποια τραγουδια,ο κόσμος δεν τα ήξερε και τα έμαθα από τον κοτσιρα.το ''τι τραγούδι να σου πώ'',δεν το ήξεραν πολλοί.σπάνια το έπαιζαν στα ραδιοφωνα,έως και καθόλου.μετά που το είπε ο κότσιρας, έγινε σε όλους γνωστό.και μάλιστα ο κοτσιρας λέει πάντα ποιες ήταν οι πρώτες εκτελέσεις.δεν το θεωρώ κακό αυτό. απεναντίας μάλιστα. εδώ η αλεξίου,αρβανιτάκη και πολοι άλλοι καλλιτέχνες, λένε τραγούδια άλλων στα πολλά live cd τους,που έχουν και τεράστια δισκογραφία,και τραγούδια να πούν και δεν θα πει ο κότσιρα με μόνο λίγους δίσκους στο ενεργητικό του;δεν θέλω να πιστεύω ότι οι μεγαλύτεροι καλλιτέχνες είναι στο απυρόβλητο και για όλα φταίνε οι νεότεροι. δεν θέλω να συγκρίνω τις κινήσεις του νταλάρα με αυτές του κοτσιρα.εγω προσωπικά, ακούω νταλάρα και πάρα πολλές φορές, αναρωτιέμαι αν αυτό το τραγούδι που ακόυω είναι του νταλάρα η κάποιο άλλο.μην συγκρίνουμε τον κοτσιρα με ένα live,με τον νταλάρα.
Τώρα για τον Θεοδωράκη που λές,ήταν επιλογή του ιδίου, όχι του κότσιρα,για να συνεργαστούν.
Δεν είναι σπουδαίο για ένα29 χρόνο(τότε)να τον επιλέγει ο Θεοδωράκης. και δεν ήταν επειδή ο κοτσιρας πουλούσε όπως λέμε. τότε δεν είχε την επιτυχία που έχει σήμερα.
Εξάλλου τον έχουνε εμπιστευτεί μεγάλοι συνθέτες, και στο παρελθών αλλά και πιο πρόσφατα, όπως πλέσσας,παπαδοπουλος,παπαδημητριου,αντυπας,μαρκόπουλος,σαββόπουλος,αλλοι για συναυλίες και άλλοι για να του δώσουν τραγουδια.βλέπω ότι συμφωνείς ότι ο κοτσιρας διαθέτει φωνάρα.τώρα για το ρεπερτόριο που είναι αυτό του ουσιαστικά διαφωνούμε, είναι υποκειμενικό.
Εγώ μετά από 15 χρόνια,με την ίδια αγάπη θα ακούω την Αλεξάνδρεια, το τσιγάρο,τα 7 ποτήρια, τον φύλακα άγγελο,την Επίδαυρο, την μεγάλη αποκάλυψη και πολλά ακόμα τραγούδια του,εσύ μπορεί όχι.μα θα ήταν παράλογο  όλοι να συμφωνούν με όλους.και όλοι να είχαν το ίδιο γούστο.
Ο μόνος που ποτέ δεν πέφτει έξω,είναι ο χρόνος. μόνο αυτός θα κρατήσει κάποιους και κάποιους άλλους θα τους διαγράψει.

''ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΑΣ Η ΖΩΗ ΜΑΣ''

YIANNIS1969

  • Επισκέπτης
Re:Νέο CD ο Κότσιρας
« Απάντηση #19 στις: 08/11/04, 07:57 »
ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΙ ΩΣ ΠΟΥ ΘΕΩΡΕΊΤΕ ΟΤΙ Ο ΚΟΤΣΙΡΑΣ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΧΑΖΟΤΡΑΓΟΥΔΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ 1 ΔΙΣΚΟ... ΗΤΑΝ ΧΑΖΟΤΡΑΓΟΥΔΑ ΣΤΟ "ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΦΙΛΙ" (ΤΣΙΓΑΡΟ, 7 ΠΟΤΗΡΙΑ,ΠΡΟΔΟΣΙΑ ΚΤΛ) ΣΤΟ ΦΥΛΑΚΑ ΑΓΓΕΛΟ (ΦΥΛΑΚΑΣ ΑΓΓΕΛΟΣ, ΤΙΠΟΤΑ, ΑΝΤΡΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΛΑΨΕ ΚΤΛ) ΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΑΣ Η ΖΩΗ ΜΑΣ(ΠΑΛΙΟΛΕΥΚΕΣ, ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΡΧΗ, ΠΟΝΟΣ ΚΤΛ) LIVE(ΤΥΦΛΕΣ ΕΛΠΙΔΕΣ, ΓΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΒΑΛΕΣ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ, ΟΜΟΡΦΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ, ΒΡΕΧΕΙ ΣΤΗ ΦΤΩΧΟΓΕΙΤΟΝΙΑ ΚΤΛ..., ΣΤΟ ΞΥΛΙΝΟ ΑΛΟΓΑΚΙ(ΨΙΘΥΡΟΣ ΣΤΗ ΜΟΝΑΞΙΑ, ΞΕΠΕΣΜΕΝΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ, ΕΠΙΔΑΥΡΟΣ..ΚΤΛ) Η ΑΡΑΓΕ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΣΤΑ "ΣΚΟΡΠΙΑ" ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ, ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΕΜΒΑΤΗΡΙΟ, PASS THE FLAME, ΑΝ ΗΤΑΝΕ ΝΑ ΞΑΝΑΡΘΕΙΣ, ΦΕΥΓΩ ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΚΤΛ... ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΌΛΑ ΤΟΥ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΚΑΛΑ... ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΕΊΝΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΔΕΝ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΛΑ. ΜΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!! ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΝΕΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟΣΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΡΕΠΕΡΤΟΡΙΟ ΣΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΚΟΤΣΙΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΛΥΛΟΓΩ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟ 30+ΚΑΤΙ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 10 ΧΡΟΝΙΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος V_A_S_S_0

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε τέλος κρύβει μια αρχή!!!
    • Προφίλ
Re:Νέο CD ο Κότσιρας
« Απάντηση #20 στις: 08/11/04, 11:38 »
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!εξάλλου έχω καταθέσει
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!εξάλλου έχω καταθέσει
Κάποιες απόψεις μου γι’αυτό το θέμα  και δεν υπάρχει
λόγος να τα επαναλάβω.Το 30 και κάτι για μένα ήταν μια έκπληξη.
Περίμενα βέβαια να είναι ωραίο το cd,αλλά δεν
Περίμενα να είναι όλα τα τραγούδι άψογα.νομίζω ότι
Είναι ότι πιο ώριμο έχει βγάλει ο κότσιρας μέχρι τώρα.
Και στιχουργικά και μουσικά τα τραγούδια είναι άψογα.
Εγώ προσωπικά το έχω ακούσει πάρα πολλές φορές
 και κάθε Φορά που το ακούω,ανακαλύπτω καινούρια
πράγματα.πιστεύω ότι έχει να δώσει πολλά αυτός ο δίσκος!


ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΙ ΩΣ ΠΟΥ ΘΕΩΡΕΊΤΕ ΟΤΙ Ο ΚΟΤΣΙΡΑΣ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΧΑΖΟΤΡΑΓΟΥΔΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ 1 ΔΙΣΚΟ... ΗΤΑΝ ΧΑΖΟΤΡΑΓΟΥΔΑ ΣΤΟ "ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΦΙΛΙ" (ΤΣΙΓΑΡΟ, 7 ΠΟΤΗΡΙΑ,ΠΡΟΔΟΣΙΑ ΚΤΛ) ΣΤΟ ΦΥΛΑΚΑ ΑΓΓΕΛΟ (ΦΥΛΑΚΑΣ ΑΓΓΕΛΟΣ, ΤΙΠΟΤΑ, ΑΝΤΡΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΛΑΨΕ ΚΤΛ) ΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΑΣ Η ΖΩΗ ΜΑΣ(ΠΑΛΙΟΛΕΥΚΕΣ, ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΡΧΗ, ΠΟΝΟΣ ΚΤΛ) LIVE(ΤΥΦΛΕΣ ΕΛΠΙΔΕΣ, ΓΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΒΑΛΕΣ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ, ΟΜΟΡΦΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ, ΒΡΕΧΕΙ ΣΤΗ ΦΤΩΧΟΓΕΙΤΟΝΙΑ ΚΤΛ..., ΣΤΟ ΞΥΛΙΝΟ ΑΛΟΓΑΚΙ(ΨΙΘΥΡΟΣ ΣΤΗ ΜΟΝΑΞΙΑ, ΞΕΠΕΣΜΕΝΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ, ΕΠΙΔΑΥΡΟΣ..ΚΤΛ) Η ΑΡΑΓΕ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΣΤΑ "ΣΚΟΡΠΙΑ" ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ, ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΕΜΒΑΤΗΡΙΟ, PASS THE FLAME, ΑΝ ΗΤΑΝΕ ΝΑ ΞΑΝΑΡΘΕΙΣ, ΦΕΥΓΩ ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΚΤΛ... ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΌΛΑ ΤΟΥ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΚΑΛΑ... ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΕΊΝΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΔΕΝ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΛΑ. ΜΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!! ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΝΕΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟΣΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΡΕΠΕΡΤΟΡΙΟ ΣΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΚΟΤΣΙΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΛΥΛΟΓΩ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟ 30+ΚΑΤΙ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 10 ΧΡΟΝΙΑ!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 08/11/04, 11:41 από V_A_S_S_0 »
''ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΑΣ Η ΖΩΗ ΜΑΣ''

YIANNIS1969

  • Επισκέπτης
Re:Νέο CD ο Κότσιρας
« Απάντηση #21 στις: 12/11/04, 13:04 »
Να σου πώ δυό λόγια πως βλέπω όλη την πορεία του Κότσιρα μέχρι τώρα;

Άρχισε με μια συνεργασία που κανένας άλλος στο ξεκίνημά του δεν είχε, αυτήν της Ευανθίας Ρεμπούτσικα και της Ελένης Ζιώγα.. Είτε επειδή ήταν τυχερός είτε επειδή έκανε εκείνος κίνηση να συνεργαστεί μαζί τους.. Τέλεια δουλειά και προσεγμένη με έναν Κότσιρα έτσι όπως ακριβώς τον θέλουμε πολλοί.. Συνέχισε με τον Φύλακα Άγγελο που επίσης ήταν μια δουλειά άλλων συντελεστών.. ΕΚεί είχε βασικό ρόλο και λόγο ο Αντώνης Μιτζέλος.. Επίσης μια πολύ καλή "εμπορική δουλειά" αλλά με στοιχεία διαχρονικότητας και συμφωνώ πως από αυτόν τον δίσκο παίζονται ακόμα τραγούδια και θαπαίζονται για πάντα.. Μετά "Είναι δική μας η ζωή μας".. Μια συμμετοχή Πορτοκάλογλου σε ένα κατά τα άλλα απαρατήρητο άλμπουμ! Για το "Ξύλινο αλογάκι" σου είπα και εχθές πως ήταν απλώς κάποιες χαρούμενες μελωδίες του Μαχαιρίτσα που επίσης είναι διαχρονικές αλλά δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο! Σε αυτότο διάστημα ο Κότσιρας καταπιάστηκε με την "βαριά τέχνη".. Συμμετοχές, τραγούδησε Θεοδωράκη και εκεί τον είδαμε περισσότερο.. Τώρα για τον LIVE συμφωνώ πως μπορεί να ήταν προσεγμένη δουλειά αλλά για κοίτα λίγο.. Το τραγούδι που παίζεται περισσότερο στα ραδιόφωνα και μάλιστα και ο τίτλος του είναι από ένα τραγούδι των Ενδελέχεια και του Μητσοτάκη! Αυτό εμένα με βάζει σε πολλές σκέψεις και για αυτό σου είπα πως δεν είχε κάτι άλλο να δώσει.. Πέρασε λοιπόν όλη αυτή η "μιζέρι¨" και το τετριμένο του Κότσιρα και ευτυχώς για αυτόν στο κρισιμότερο ίσως σταθμό της καριέρας του τον έφεραν μαζί με τον Λειβαδά και τον Φάμελλο! Δε σου κάνει εντύπωση [πως αρχίζε και έλεγε τραγούδια άλλων; Σαν τον Νταλάρα; Όχι πως ο Νταλάρας δεν είναι ο Θεός σήμερα στην Ελλάδα, απο όλες τις απόψεις αλλά κανένας από τους δύο δεν έχει γράψει τραγούδια για πάρτη τους! Μπορεί να είναι και θείο χάρισμα αλλά μια σειρά μπορούν να την χώσουν σε ένα  δίσκο τους! Δεν τον κατηγορώ απλά έλεγα και εξακολουθώ να επιμένω πως ο Κότσιρας συνέχιζε καιρό μια συνταγή γνωστή.. Έχει φωνάρα και τα τραγοιύδια ακόμα κι ας μην ήταν καλά και μαγεία, έκαναν την δουλειά τους!

ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΙ ΜΙΛΑΣ. Ο ΚΟΤΣΙΡΑΣ ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΜΕ ΤΗ ΡΕΜΠΟΥΤΣΙΚΑ ΚΑΙ ΤΗ ΖΙΩΓΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΚΑΛΑΝΤΖΟΠΟΥΛΟ ΡΕΜΠΟΥΤΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΑΒΑΡΑΚΗ (ΑΘΏΟΣ ΕΝΟΧΟΣ -ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ-ΛΕΕΙ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ).
ΤΟ ΤΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΣΤΟ LIVE ΑΛΛΑ ΣΤΟ DVD ΠΟΥ ΒΓΗΚΕ ΠΕΡΣΙ ΜΕ ΤΟΝ ΟΜΟΝΥΜΟ ΤΙΤΛΟ. Ο ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΟΣ ΤΩΝ ΕΝΔΕΛΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ... ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ ΗΤΑΝ Η "ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ" ΤΟΥ ΠΛΕΣΣΑ, ΤΟ "ΕΦΑΠΑΞ", ΤΟ "ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ", ΟΙ "ΤΥΦΛΕΣ ΕΛΠΙΔΕΣ", ΤΟ "ΕΓΩ ΔΕ ΣΕ ΚΑΤΗΓΟΡΩ", ΤΟ "ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ", ΤΑ "ΗΣΥΧΑ ΒΡΑΔΙΑ" ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΊΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΤΑ ΓΡΑΦΩ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΚΟΤΣΙΡΑ ΑΡΑ ΟΤΑΝ ΚΡΙΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΡΙΝΕ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:Νέο CD ο Κότσιρας
« Απάντηση #22 στις: 12/11/04, 16:58 »
Κατ' αρχην YIANNIS1969 μη γραφεις με κεφαλαια στο forum ειναι σαν να φωναζεις...

Κατα 2ον επειδη με εχεις μπερδεψει, το Pass The Flame τι το θεωρεις?
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Rodin

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Γυναίκα
  • και συ αποσπερίτη μου..........
    • Προφίλ
Re:.........
« Απάντηση #23 στις: 12/11/04, 22:18 »
??? Ε,όχι και σεντόνι . Ρε παιδιά εγώ τον είχα για πιο ποιοτικό τον Κοτσιρα και τώρα ο μόνος προβληματισμός του είναι "το τι φοράει όταν κοιμάται". Μα τι να κάνουμε χρυσέ μου , ΓΥΜΝΗ ΕΙΝΑΙ.......!!!!!!!!
λα λα λα λα λα αλα!

YIANNIS1969

  • Επισκέπτης
Re:Νέο CD ο Κότσιρας
« Απάντηση #24 στις: 13/11/04, 10:13 »
Κατ' αρχήν αγαπητέ Argo σόρρυ για τα κεφαλαία. Έχεις δίκιο ότι φαίνεται σαν να φωνάζω. Δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση. Όσο για το Pass the flame δεν αναφέρθηκα διότι είναι cd single και η απάντησή μου είχε να κάνει με τους δίσκους του. Αν θες τη γνώμη μου ήταν αρκετά ενδιαφέρον χωρίς να με ξετρέλανε. Ήταν όμως μια πολύ σοβαρή προσπάθεια που από ότι έχω διαβάσει πιο πολύ ενδιαφέρθηκαν στο εξωτερικό παρά στην Ελλάδα. Βεβαια και εδώ αν το τραγουδούσε κανένας ξένος θα τους ενδιέφερε πιο πολύ. Εμένα μου άρεσε αρκετά και το βρήκα απόλυτα ταιριαστό με το σκοπό που γράφτηκε. Δηλαδή την Ολυμπιάδα. Επίσης χάιρομαι που ήταν αυτό το τραγούδι κι όχι κανένα άλλο τύπου "Come along now" της Βανδή.
Όσο για το "Σεντόνι" αγαπητή Rodin ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του. Εγώ το βρίσκω καταπληκτικό. Το σίγουρο είναι ότι σου δίνει και έσένα την ελευθερία να σκεφτείς ότι θέλεις. Αν ήταν γραμμένο από κάποιους άλλους θα σου είχε δεσμέυσει την απάντηση στο ερώτημά σου. Θα σου έλεγε δηλαδη τι φοράει. Αν και στο συγκεκριμένο τραγούδι αυτό το ερώτημα είναι απλά αληγορικό και ρητορικό προσπαθόντας να δείξει την έλειψη, την ανησυχία και την αγάπη. Αλλά για αρκετούς από εμάς αυτά είναι ψιλά γράμματα. Πολλοί από εμάς θέλουν να μας τα ρίχνουν όλα στη μούρη χωρίς να θέλουμε ούτε να σκεφτούμε λίγο παραπάνω αλλά ούτε και να εμβαθύνουμε σε κάποιο τραγούδι. Άλλωστε όπως συνηθίζω να λέω "Ο καθένας κρίνεται από τις επιλογές του". Εγώ προσωπικά το λάτρεψα από την πρώτη στιγμή και όσο περνάει ο καιρός και το συνιθίζω το λατρεύω ακόμη περισσότερο. Και αν πάρω και ως μέτρο σύγκρισης αυτό που συμβαίνει στα ραδιόφωνα δε νοιώθω καθόλου μόνος.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
4288 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/03, 00:09
από lidia
23 Απαντήσεις
9793 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/05, 10:11
από littlemary