Αποστολέας Θέμα: Ποια είναι τα 5 καλύτερα concept album στο rock/metal;  (Αναγνώστηκε 17463 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Από καιρό είχα αυτή την ιδέα, την παράθεση δηλαδή 5 αγαπημένων concept album του rock/metal, κυρίως για λόγους ανταλλαγής απόψεων αλλά επίσης και για να μάθουμε, ο ένας από τον άλλο, concept διαμάντια τα οποία έχουμε, κατά λάθος αγνοήσει.. Τα concept album αποτελούσαν πάντοτε πόλο έλξης για τους μουσικόφιλους και ιδιαίτερα η ιδέα της προσμονής μιας νέας concept κυκλοφορίας (η οποία γινόταν γνωστή είτε από τα περιοδικά της εποχής, είτε από word of mouth) ήταν από μόνο του κάτι το τελετουργικό.. Φυσικά τεράστιοι concept δίσκοι είχαν γραφτεί και στο παρελθόν οπότε αργά ή γρήγορα, κάποτε κάποιος "έπεφτε" πάνω τους και μέσω κουβέντας στη παρέα, ανακαλύπταμε πραγματικά έργα τέχνης.. Κατά τη γνώμη μου, ο λόγος για τον οποίο ένα concept album υπερέχει από ένα κοινό album είναι διότι σε ωθεί στο να ασχοληθείς με τους στίχους του, κατάτι περισσότερο από την απλή ανάγνωση τους στο booklet του CD.. Πλέον, με την έλλευση των mp3, αυτή η μαγεία έχει χαθεί, αλλά ποτέ δεν είναι αργά να ξαναβγάλουμε από το κουτάκι το βιβλιαράκι του CD και να αφεθούμε στην αφήγηση της ιστορίας.. Η σειρά των albums είναι απλά τυχαία, γιατί μερικά πράγματα απλά δεν ταξινομούνται.. Πάμε λοιπόν:



1. Queensryche - Operation Mindcrime (1988)


Ότι και να πει κανείς για αυτό τον δίσκο, δεν θα μπορέσει να τον περιγράψει ποτέ από όλες του τις εκφάνσεις.. Μουσικά ο δίσκος ακροβατεί στο power και στο progressive με απίστευτες μελωδίες, solo και riff καθώς επίσης και με απίστευτα φωνητικά από ένα από τους καλύτερους ίσως τραγουδιστές του metal, Geoff Tate.. Μάλιστα το πόσο πάθος έβαλε στα φωνητικά ο Tate φαίνεται και από τη φήμη (;;) ότι μετά την ηχογράφηση των φωνητικών, θέλησε να εισαχθεί σε ψυχιατρείο για να καταπολεμήσει τους εσωτερικούς φόβους που του δημιούργησε το θέμα του concept.. Λοιπόν, η ιστορία, με λίγα λόγια αφηγείται τη ζωή ενός νέου ανθρώπου ο οποίος ψάχνει εναγωνίως ένα τρόπο να καταπολεμήσει το σύστημα της αμερικάνικης lifestyle υποκουλτούρας και του νεοπλουτισμού που ολοένα και μεγαλώνει.. Έτσι βρίσκει σε μια μυστική οργάνωση με τον ομώνυμο τίτλο τη προσωπική του διαφυγή.. Στην αρχή ο ήρωας αναλαμβάνει με σχετική προθυμία την εκτέλεση μερικών ανθρώπινων στόχων που του επιδεικνύονται από έναν μυστήριο εντολοδόχο, τον Dr. X, αλλά μετά από μερικές δολοφονίες, αρχίζει να αναθεωρεί.. Η οργάνωση λοιπόν φροντίζει να κάμψει αυτές του τις συστολές με το να το φέρει σε (ερωτική) επαφή με μία πρώην μοναχή (Sister Mary) καθώς επίσης και με το να τον προμηθεύει με γεναίες ποσότητες ενέσιμων ναρκωτικών.. Προς το τέλος της ιστορίας, ο Dr. X θα ζητήσει από τον ήρωα να σκοτώσει την Mary (το τραγούδι που περιγράφει αυτή τη τροπή, Suite Sister Mary, είναι ίσως ένα από τα πιο συναισθηματικά φορτισμένα τραγούδια που έχω ακούσει), αλλά εκείνος εν τέλει θα παρακούσει.. Ενώ πηγαίνει αποφασισμένος να αναγγείλει στον Dr. X την απόφαση του να εγκαταλείψει την οργάνωση μαζί με την Mary, ο Dr. X του υπενθυμίζει ότι μόνον εκείνος μπορεί να του βρίσκει τη δόση του και ο ήρωας πέφτει σε μελαγχολία.. Γυρνώντας σπίτι αντικρύζει τη Mary νεκρή και τρελαίνεται.. Η αστυνομία τον συλλαμβάνει για το φόνο που ποτέ δεν έκανε όπου και εισάγεται σε ψυχιατρείο.. Μια μέρα ξυπνάει νηφάλιος πλέον και αρχίζει να θυμάται το παρελθόν.. Ο δίσκος τελειώνει με αυτό το πελώριο I remember now το οποίο σε ωθεί αυτόματα να ξαναπαίξεις το δίσκο από την αρχή.. Πραγματικά άρτια δοσμένη ιστορία με εκπληκτικές σκηνές και κομμάτια.. Πρόσφατα οι Queensryche (από καιρό χωρίς τον DeGarmo), κυκλοφόρησαν το Operation Mindcrime II, το οποίο δεν μπορεί ούτε καν να κοιτάξει στα μάτια τον προκάτοχο του.. Κρίμα..

2. Pink Floyd - The Wall (1979)

Για τους Pink Floyd, τα λόγια είναι περιττά.. Δημιούργησαν ίσως τη μουσική όπως την αντιλαμβανόμαστε σήμερα, κυκλοφόρησαν δεκάδες διαφορετικούς δίσκους-διαμάντια, χρησιμοποιήσαν όσο λίγοι τη τεχνολογία της εποχής για να δημιουργήσουν εφφέ που ακόμα και σήμερα θεωρούνται αξεπέραστα ενώ στα τελευταία έτη της καριέρας τους, οι Pink Floyd προσέφεραν απλόχερα ένα οπτικό-ηχητικό σύμπαν στις συναυλίες τους.. Το The Wall ήταν ένας από τους αρκετούς concept δίσκους των Pink Floyd, ο οποίος όμως διαφέρει από τους υπόλοιπους στο ότι δεν συνδέει απλά μια βασική έννοια (όπως στο Animals) αλλά διηγείται μια ιστορία μέσα από τη μάτια ενός αντι-ήρωα, του Pink.. Στα πρώτα κομμάτια, ο Pink μεγαλώνει, έπειτα αντιμετωπίζει τα προβλήματα της εφηβείας, συνεχίζει με τις οικογενειακές δεσμεύσεις, γενικά ζει τη ζωή του όπως εκείνος πιστεύει ότι πρέπει να κάνει και στο τέλος δικάζεται από την κοινή γνώμη με την κατηγορία της παραβατικότητας και της ανάρμοστης συμπεριφοράς με βάση τα αρχέτυπα του μέσου ανθρώπου.. O Pink εμφανίζεται στο δίσκο ως αντικομφορμιστής, παρανοϊκός, μανιοκαταθλιπτικός, με λίγα λόγια διαφορετικός.. Οι ιαχές We don't need no education είναι ίσως γνωστές στους περισσότερους ανθρώπους (ροκάδες ή μη) αλλά προσωπικά πιστεύω ότι η συγκεκριμένη τριλογία επισκιάζεται από κομμάτια ύμνους όπως το One of my turns, Hey You, Vera, Confortably numb, In the flesh και πολλά άλλα.. Τα δαιμονισμένα φωνητικά του Waters, η απίστευτη κιθάρα του Gilmour, η ορχήστρα του μακαρίτη πλέον, Michael Kamen, είναι λίγα από τα συστατικά που συνθέτουν αυτό τον πολυποίκιλο δίσκο.. Σίγουρα το The Wall δεν ενδείκνυται για διαμόρφωση γνώμης από τα πρώτα ακούσματα, αλλά σιγά-σιγά και ο πιο δύσπιστος καταλαβαίνει ότι κομμάτια όπως το Mother και το Waiting for the Worms δεν είναι απλές μελωδιούλες και χαζά κομματάκια, αλλά πραγματικά διαμάντια.. Όποιος δεν έχει ακούσει το The Wall ακόμα, επιτρέψτε μου να πω ότι χάνει ένα 10% της μουσικής που έχει γραφτεί, οπότε χαρίστε το στον εαυτό σας και δεν θα χάσετε..
3. Dream Theater - Scenes from a Memory (1999)

Γύρω στο 1999 είχαν κυκλοφορήσει κάποιες τρελές φήμες που ανέφεραν λίγο-πολύ ότι οι Dream Theater θα έγραφαν το πολυαναμενόμενο κομμάτι Metropolis Part 2 και θα το κυκλοφορούσαν σε μορφή EP, όπως το Change of Seasons (μάλιστα σε μια κοινή συνέντευξη Portnoy-Petrucci στο ελληνικό Metal Hammer, o Portnoy αναφέρει ότι "το γράψαμε και σε μερικά σημεία δυσκολευόμαστε ακόμα και οι ίδιοι να ανταπεξέλθουμε τεχνικά".. To Metropolis αποτελεί, μαζί με το Pull me Under, τα 2 κομμάτια που έφεραν στο προσκύνιο αυτή την τεράστια μπάντα.. Η πολυσχιδής δομή του, οι φρενήρεις αλλαγές του, οι εκπληκτικά δουλεμένες δισολίες κιθάρα-πλήκτρα του Metropolis αποτελούν ακόμα και τώρα ορόσημο για το πως πρέπει να παίζεται το prog metal.. Εκείνη λοιπόν την εποχή, ο μουσικός τύπος και το ραδιόφωνο (δεν υπήρχε Χάκος στο Mad τότε) άφηναν να διαρρεύσει ότι το συγκρότημα θα ηχογραφούσε (σαν ένα EP) ένα κομμάτι συνέχεια του Metropolis Part 1.. Αντί γι'αυτό, οι Dream Theater έφτιαξαν ένα ολόκληρο concept album πάνω σε αυτό το κομμάτι.. Η ιστορία του Metropolis Part 2 βασίζεται στην έννοια της ύπνωσης.. Ο ήρωας, επισκέπτεται ένα υπνοθεραπευτή διότι τις τελευταίες μέρες βλέπει κάποια παράξενα και επαναλαμβανόμενα όνειρα με θέμα μια κοπέλα σε ένα παλιό σπίτι.. Με τη βοήθεια του υπνοθεραπευτή, της ύπνωσης και του αρχείου των εφημερίδων της πόλης του, μαθαίνει ότι πριν πολλά χρόνια έλαβε χώρα ένας φόνος με θύμα την κοπέλα που έβλεπε στο όνειρο του.. Η κοπέλα αποδεικνύεται ότι ήταν η μετενσάρκωση της προηγούμενης ζωής του ήρωα, η οποία τηρούσε κρυφό δεσμό με τον αδερφό του "νόμιμου" αγοριού της.. Ο "νόμιμος" λοιπόν φίλος της, μαθαίνει ότι εκείνη τον απατάει με τον αδερφό του και προβαίνει στη δολοφονία του παράνομου ζευγαριού, σκοτώνοντας λίγο πολύ τη μνηστή του και τον αδερφό του σε μια πράξη τρέλας, μίσους και πάθους.. Στο τέλος, και αφού ο ήρωας έχει διελευκάνει το μυστήριο των ονείρων του, συμβαίνει κάτι το πολύ αναπάντεχο το οποίο σας αφήνω να το ανακαλύψετε μόνοι σας.. Η ιστορία κυλάει ομαλότατα, η μουσική είναι ένα ποίημα, ο Rudess στο πρώτο και ίσως καλύτερο δίσκο του με τους DT, ο Petrucci αναγεννημένος και ο LaBrie ακόμα σε πολύ καλή απόδοση.. Ο δίσκος κρύβει πολύ λυρισμό μέσα του παίζοντας με την εναλλαγή των συναισθημάτων με περισσή μαεστρία.. Ίσως από τα καλύτερα album των DT..

4. Blind Guardian - Nightfall in Middle Earth (1998)

Προσωπικά μεγάλωσα με τους Blind Guardian και το συγκεκριμένο συγκρότημα κατέχει σημαντική θέση στις παιδικές μου αναμνήσεις.. Εν τούτοις, τους είχα αγαπήσει επειδή έπαιζαν αυτό το παλιομοδίτικο (με την καλή έννοια) γερμανικό power metal που όλοι είχαμε αγαπήσει.. Τα πρώτα σημάδια είχαν φανεί στο Tales from the Twilight World και στο Somewhere Far Beyond, αλλά τίποτε δεν προμήνυε αυτό το απίστευτο πόνημα που ακούει στο όνομα Nightfall in Middle Earth.. Οι Guardian σε αυτό το δίσκο, πραγματικά μοιάζουν με χαρακτήρες παιχνιδιού οι οποίοι μόλις έχουν μαζέψει ένα power-up και έχουν αποκτήσει δεκαπλάσιες δυνατότητες και δυνάμεις.. Απίστευτο παίξιμο από όλους, φωνητικά για σεμινάριο από τον Kursch (πραγματικά απίστευτη μεταβολή), ονειρικά solo ουσίας και τεχνικής από τον Olbrich και drums-ανεμοστρόβιλος από τον Stauch.. Και concept να μην ήτανε ο συγκεκριμένος δίσκος, θα συγκαταλεγόταν σίγουρα μέσα στους καλύτερους του metal, αλλά έλα που είναι κιόλας! Η μπάντα καταφέρνει να φτιάξει ένα δίσκο με το βασικό σκελετό του Silmarillion του Tolkien δανειζόμενη τα βασικότερα σημεία τους ιστορίας των πετραδιών του Feanor.. Οι δυναμικές των κομματιών ταιριάζουν απόλυτα με το εκάστοτε στιχουργικό θέμα και πραγματικά ακόμα και σήμερα όταν ακούω το διάλογο που ανοίγει το δίσκο μεταξύ Morgoth και Sauron ανατριχιάζω.. Τι να πρωτοθυμηθεί κανείς; Nightfall, Blood Tears, Mirror Mirror, Noldor, When Sorrow Sang; Ακόμα και το βήχα μου να μου είχαν επιτρέψει να ηχογραφούσα στο δίσκο αυτό θα ήμουν απίστευτα υπερήφανος!! Η έμπνευση χτύπησε κόκκινο τους Blind Guardian και τα 65 λεπτά που διαρκεί ο δίσκος μοιάζουν πολύ λίγα για να περικλύσουν αυτό το μεγαλείο.. Αν ακούσει κάποιος αυτό τον δίσκο και δεν του έρθει αυτόματα η επιθυμία να σηκώσει τη γροθιά του στον αέρα, συγνώμμη αλλά θέλω να τον γνωρίσω.. Μιλάμε για ένα δίσκο όπου κάνει το Into Glory Ride να τρέχει να κρυφτεί.. Μην αφήσετε αυτό το δίσκο να σας ξεφύγει.. Στο στρατό γνώρισα ένα τύπο, ο οποίος άκουγε κατά βάση ambient αλλά ήξερε απ'έξω όλους τους στίχους του Nightfall.. Αν δεν σας λέει κάτι αυτό, τότε σίγουρα θα σας λένε τα ονόματα Bling Guardian και Tolkien, 2 σε 1..

5. Jag Panzer - Thane to the Throne (2000)

Το συγκρότημα Jag Panzer συνδέθηκε με τον δίσκο Ample of Destruction και όχι άδικα.. Ο συγκεκριμένος δίσκος αποτέλεσε το ελπιδοφόρο ντεμπούτο ενός συγκροτήματος που έμοιαζε να έχει τις ικανότητες αλλά και τη διάθεση να παίξει power με τσαμπουκά και ορμή.. Η συνέχεια βέβαια δεν ήταν ανάλογη του ντεμπούντου των Panzer.. Η μπάντα ταλανίστηκε από τις πολλές εσωτερικές έριδές της και έτσι η έλλειψη "ρυθμού" δεν της επέτρεψε να βγάλει περισσότερους δίσκους.. Εν πάσει περιπτώσει, βρισκόμαστε στο 2000.. Ο Joey Tuffola, ένας μάγος της εξάχορδης θεάς που όταν τον ακούς σκέφτεσαι να τα παρατήσεις, αποχωρεί από το συγκρότημα αφήνοντας ένα δυσαναπλήρωτο κενό.. Ή μήπως όχι; Ένας νεαρός και άσημος κιθαρίστας με το όνομα Chris Broderick αναλαμβάνει να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά και όλοι όσοι άκουσαν για πρώτη φορά το δίσκο, η πρώτη τους σκέψη ήταν μήπως ο Tuffola ηχογράφησε στο album λίγο πριν αποχωρήσει.. Όμως όχι.. Ο Broderick έδειξε το πόσο καλός κιθαρίστας είναι και οι Jag Panzer βρήκαν ανέλπιστα έναν αξιότατο αντικαταστάτη του Tuffola.. Πέραν της πολύ καλής δουλειάς στις lead κιθάρες, ο δίσκος είναι ανέλπιστα καλός.. Πορωτικά riffs, για τα solo τα είπαμε, πολύ συναίσθημα και Τέραστια φωνητικά (με Τ) από τον Harry Conklin, ο οποίος είναι ένας από τους πιο αδικημένους τραγουδιστές του metal, άξιος να σταθεί δίπλα σε ονόματα όπως Rob Halford, Bruce Dickinson, Geoff Tate κλπ. (ακούστε και τις δουλειές του με τους Titan Force).. Στιχουργικά, οι Jag Panzer καταπιάνονται με το θεατρικό έργο του Shakespeare "Macbeth", όπου παρακολουθούμε την ιστορία του στρατηγού Macbeth ο οποίος τυφλωμένος από το κυνήγι της δόξας και τις προτροπές της γυναίκας του, καταστρώνει σχέδιο εξόντωσης του βασιλιά της Σκωτίας Duncan, με σκοπό να ανέβει ο ίδιος στο θρόνο.. Έχουν γραφτεί πάρα πολλές πραματείες για το συγκεκριμένο έργο και τα κίνητρα του Macbeth, επομένως δεν έχει νόημα να αναλύσω εδώ τους χαρακτήρες.. Αυτό όμως που θέλω να πω είναι ότι λίγοι δίσκοι καταφέρνουν να συνδυάσουν καθηλωτικό σενάριο, εντυπωσιακή μουσική, βιρτουόζικο παίξιμο και επική ατμόσφαιρα μέσα σε μόνο 17 τραγούδια.. Το τελείωμα του δίσκου, το Tragedy of Macbeth, είναι ίσως ένα από τα εντυπωσιακότερα τραγούδια που έχω ακούσει (ακούστε το
εδώ
δυναμώνοντας την ένταση) τόσο σε εναλλαγές συναισθημάτων όσο και σε ενορχήστρωση, και ένα από τα πολύ λίγα κομμάτια που έχω ακούσει πάνω από 10 φορές back-to-back.. Τα τραγούδια είναι ένα-και-ένα θα λέγαμε και ο δίσκος ακούγεται πολύ ευχάριστα.. Κρίμα που μετά το Thane to the Throne, οι επόμενοι δίσκοι των Panzer ήταν μέτριοι.. Δεν πειράζει όμως.. Μόνο το Thane φτάνει να τους κατατάξει στα σημαντικά συγκροτήματα του metal..

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
5 ε???
Στα πρωτα δυο συνφωνω απολυτα μαζι σου.το Mindcrime οταν το ακουσα σε ηλικια 17 απλα ενοιωσα δεος και οτι ειμαι παααααρα πολυ μικρος.δεν μπορω να περιγραψω γιατι ακριβως.Μαλλον το γεγονος οτι ειναι ενας απο τους λιγους δισκους του ειδους(ποιου ειδους ειναι το θεμα)που μ αρεσει τα λεει ολα..
Για το The Wall δεν νομιζω οτι χρειαζεται να μιλησω...ενα ενα τα κομματια του θα μπορουσαν να ειναι αυτοφωτοι δισκοι.Ενα τραγουδι ανα δισκο.Τοσο απλα.Θα μας εστελνε και παλι.Για ποιο πραγμα να μιλησω χωρις να φανω γραφικος???για τους στιχους???Για την μουσικη???ειλικρινα δεν μπορω να βρω λογια.Ειναι σαν να σου λενε περιεγραψε κολοσαιο.μπορεις?Δεν νομιζω.απλα βαδιζεις κοντα του και αφουγκραζεσαι τα συναισθηματα που αυτο σου δινει.
lift your skinny fists like antennas to heavenαπο τους θεους godspeed.θα μου πεις για να χαρακτηρισεις εναν δισκο σαν concept πρεπει να υπαρχει μια ιστορια,μια εξιστωρηση..ΜΠΑ φτανει η μουσικη σε αυτο.Σου μιλαει αυτη.
Το αγαπημενο μου ΟΛΩΝ(σορρυ floyd υπαρχουν και κολληματα)SIN/PECADOτων παιδιων που τους κλεψαμε το EURO.MOONSPELL.Ο Fernando μας λεει δυο λογια για την δικη του οπτικη περι θρησκειας και χριστιανοσινης και γραφει ιστορια στον καλυτερο δισκο των MOONSPELL(για μενα.)
ο πεπτος με κουραζει για αυτο θα πω εναν που δεν ειναι 100% concept αλλα στο μυαλο μου εχω φτιαξει μια υπεροχη ιστορια που σχετιζεται με τους στιχους/τιτλους..οποτε μεσα μ ειναι concept(Sorry μαρινε αλλα ετσι ειναι τι να κανουμε)ANATHEMA-A FINE DAY TO EXIT...μαγεια.απλα δειτε τους τιτλους πως απο την απογνωση πανε στην γαληνη και παλι πισω
αυτα απο μενα
« Τελευταία τροποποίηση: 20/10/09, 00:15 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Θα προσθετα το Abigail του King Diamond λογω "σφιχτης" υποθεσης αλλά και υποθεσης...
Και φυσικα το Idol των WASP για τους ιδιους λογους...αν και θεωρω πως το abigail ειναι ακριβως αυτο που λεμε concept alboum...

Εντυπωση μου κανει που τα ξεχασες... ;)

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Pink Floyd - The Wall
Dream Theater - Metropolis II: Scenes from a Memory
Genesis - The Lamb Lies Down on Broadway
Pink Floyd - Animals
Pink Floyd - Dark Side of the Moon
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Pink Floyd - The Wall
Richie Blackmore's Rainbow
Led Zeppelin - The song remains the same
Queen -Live Killers
Black Sabbath - Heaven & Hell

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κάποιες δισκάρες που πιθανότατα δε θα ακουστούν...

Red Hot Chili Peppers - Blood Sugar Sex Magik
Porcupine Tree - In Absentia
Nevermore - Politics of Ecstacy
Megadeth - Rust In Peace
Iron Maiden - Seventh Son of a Seventh Son

Αποσυνδεδεμένος Fminmaj7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Dream Theater: Images and words
Symphony x: Paradise lost
ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ-ΑΝΤΑΛΛΑΣΟΝΤΑΙ:VHT PITTBULL FIFTY/CL HEAD,ESP MII MAPLE,BREEDLOVE ACOUSTIC AC250CR

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Ωραίο θέμα! :)

Pink Floyd - The Wall
The Who - Tommy
David Bowie - Ziggy Stardust
The Beatles - Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band
και ένα πιο "σύγχρονο"
Radiohead - OK Computer

-> Η λίστα είναι μόνο ροκ και όχι μέταλ γιατί οι γνώσεις μου στο μέταλ είναι περιορισμένες.
-> Οι Floyd και οι Who θα μπορούσαν να έχουν περισσότερα από 1 album στη λίστα.
-> Ίσως κάποιοι δεν θεωρούν concept το Sgt. Pepper's...
-> Η σειρά είναι χωρίς αξιολόγηση αλλά στο ν.1 είναι όντως οι Pink Floyd με το The Wall για συναισθηματικούς κυρίως λόγους (ο πρώτος δίσκος που αγόρασα ποτέ με δικά μου χρήματα, εκεί πίσω στο 1980).
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επιτέλους ένα ωραίο μουσικό θέμα.

Therion – Secret of the Runes
Cult of Luna – Eternal Kingdo
Pink Floyd – The Dark Side of the Moon
Nevermore - Dreaming Neon Black
The Mars Volta - De-Loused in the Comatorium
Mayhem - Grand Declaration of War
Opeth – Ghost Reveries
Tool - Lateralus
Queensrÿche – Operation: Mindcrime
Marilyn Manson - Antichrist Superstar
Jethro Tull – Too Old to Rock 'n' Roll
Dimmu Borgir - In Sorte Diaboli
Alice Cooper – Welcome To My Nightmare

Αποσυνδεδεμένος greg+9

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το θεωρώ και ένα από τα 3 καλύτερα cd που έχω πάρει ever:

Nikolo Kotzev's - NOSTRADAMUS

Διπλό concept cd. Παραθέτω μερικά ονόματα:

NIKOLO KOTZEV,GLENN HUGHES, JOE LYNN TURNER, DOOGIE WHITE, GORAN EDMAN, ALANNAH MYLES, SASS JORDAN
JORN LANDE , IAN HAUGLAND (EUROPE, DRUMS), JOHN LEVEN (EUROPE, BASS), MIC MICHAELI (EUROPE , ORGAN)
μαζί με 35 piece symphonic orchestra

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι τα 5 καλύτερα concept album στο rock/metal;
« Απάντηση #10 στις: 21/10/09, 11:46 »
παίδες επειδή τα περισσότερα απ αυτά δεν τα έχω ακούσει θα τα κατεβάσω να δω τι λενε

Αποσυνδεδεμένος Kundera

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι τα 5 καλύτερα concept album στο rock/metal;
« Απάντηση #11 στις: 21/10/09, 13:47 »
Porcupine Tree - Fear Of A Blank Planet
Marilyn Manson - Antichrist Superstar
A Perfect Circle - 13th Step
Queens Of The Stone Age - Songs For The Deaf
the Beatles - Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band
Pink Floyd - The Wall

« Τελευταία τροποποίηση: 21/10/09, 14:12 από Kundera »

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι τα 5 καλύτερα concept album στο rock/metal;
« Απάντηση #12 στις: 21/10/09, 19:44 »
Kαλο θα ηταν να λεμε και 2 λογακια για τους δισκους που παραθετουμε..
Συμφωνω με faser για το mindcrime φυσικα αλλα και για το jag panzer..Γενικως οι jag panzer παντως την τελευταια δεκαετια εχουν βγαλει φοβερους χεβι μεταλ δισκους..Και ο Harry tyrant cocklin οπως λεω και ξαναλεω ειναι η φωναρα.

Εγω θα αναφερω τo
Fates Warning-A pleasant shade of grey
OΙ fates warning στα μεσα της δεκαετιας ειναι ενα υπολογισιμο ονομα στους χωρους του prog metal αφου εχουν κυκλοφορησει δισκους που θεμελιωσαν το ειδος..Τοτε κανουν το βημα και κυκλοφορουν τον απολυτο κοσεπτ δισκο με θεμα τις σχεσεις(παντα ειχαν μια εφεση σε τετοια θεματα)..Δεν θελω να αναφερθω περισσοτερο στο κονσεπτ για να μην κανω σποιλερζ μεσω της δικιας μου οπτικης.Μουσικα ειναι ενα κομματ χωρισμενο σε 12 μερη.Σε αυτο περιπλεκονται μελωδιες απλες και περιπλοκες μεσα απο μια αρτια συζευξη,το καλυτερο drumming π εχω ακουσει ποτε απο τον θεο Zonder,ερμηνιες με ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ και τεχνικη του alder ενω δεν ειναι λιγα τα τζαζ περασματα και πληκτροαυτοσχεδιασμοι(σε βατα επιπεδα παντα).Για καποιους ειναι ο καλυτερος δισκος του σχηματος και ενας απο τους καλυτερους μεταλ δισκους των 90s.Για μενα αλλα τους μνημεια(parallels,perfect symmetry) ειναι πιο ψηλα αλλα τον θεωρω οντως ενα μνημειο απο ολες τις αποψεις.Οποιος φιλος του ειδους ας το ακουσει αναγκαστικα με συνοδεια στιχων. :)

Θα ακολουθησουν και αλλα ;D
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ποια είναι τα 5 καλύτερα concept album στο rock/metal;
« Απάντηση #13 στις: 21/10/09, 20:18 »
Kαλο θα ηταν να λεμε και 2 λογακια για τους δισκους που παραθετουμε..
Ναι παιδιά, συμφωνώ και εγώ σε αυτό.. Όποιος έχει λίγο χρόνο ας παραθέσει και μια μικρή περιγραφή του concept album πέρα από το όνομα και το συγκρότημα.. Νομίζω ότι βοηθάει ;)..

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι τα 5 καλύτερα concept album στο rock/metal;
« Απάντηση #14 στις: 15/11/09, 03:07 »
Το οτι ενα album βασιζεται σε μια ιδεα ή κατασταση, για μενα δεν το κανει concept...πρεπει κατι να εξιστορει ή τουλαχιστον, να καταληγει σε ενα συμπερασμα σχετικα με αυτο το οποιο πραγματευεται...γι' αυτο δε θεωρω concept, προσωπικα, αρκετα abums που προαναφερθηκαν.

Τα δικα μου:
KAMELOT - The Black Halo
DREAM THEATER - Metropolis Pt.2 (scenes from a memory)
NEVERMORE - Dreaming Neon Black
QUEENSRYCHE - Operation Mindcrime II
RED SPARROWS - Every Red Heart Shines Towards The Red Sun

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι τα 5 καλύτερα concept album στο rock/metal;
« Απάντηση #15 στις: 15/11/09, 15:02 »
Παρε οποιο θελεις απο Grave Digger.
Απιστευτα concept albums με την δικια του ιστορια το καθενα, με κορυφαιο το Knights Of The Cross

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι τα 5 καλύτερα concept album στο rock/metal;
« Απάντηση #16 στις: 16/11/09, 17:18 »
Ουπς.. Τώρα το είδα το "concept" στον τίτλο...  :B

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι τα 5 καλύτερα concept album στο rock/metal;
« Απάντηση #17 στις: 16/11/09, 17:28 »
από όσο βλέπω δε το έχει αναφερει κανείς...

Aphrodite's Child - 666

απίστευτο concept album με θέμα την αποκάλυψη που κινείται ανάμεσα στην progressive rock και τα έθνικ στοιχεία από τους δικούς μας Aphrodite's Child από όπου πρωτομάθαμε Βαγγέλη Παπαθανασίου και Ντέμη Ρούσσο! check it out guys... ;)

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι τα 5 καλύτερα concept album στο rock/metal;
« Απάντηση #18 στις: 16/11/09, 17:59 »
από όσο βλέπω δε το έχει αναφερει κανείς...

Aphrodite's Child - 666

απίστευτο concept album με θέμα την αποκάλυψη που κινείται ανάμεσα στην progressive rock και τα έθνικ στοιχεία από τους δικούς μας Aphrodite's Child από όπου πρωτομάθαμε Βαγγέλη Παπαθανασίου και Ντέμη Ρούσσο! check it out guys... ;)
+10000000000000000 και οσο αλλο θελεις..μιλαμε για μουσικη οχι αστεια!!!!
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι τα 5 καλύτερα concept album στο rock/metal;
« Απάντηση #19 στις: 16/11/09, 22:40 »
Savatage κανεις;
Streets και Dead winter dead προτεινω και οποιος δεν τα εχει τσεκαρει καλο θα ειναι να τα τσεκαρει.
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι τα 5 καλύτερα concept album στο rock/metal;
« Απάντηση #20 στις: 01/03/10, 18:43 »
1) Pink Floyd-The Dark Side Of The Moon
2) Blind Guardian-Nightfall at Middle Earth
3) Pink Floyd-Animals
4) Pink Floyd-Wish You Were Here
5) Pink Floyd-The Wall
Αυτοί είναι οι 5 καλύτεροι concept δίσκοι στην ιστορία της rock και του metal (Οι Pink Floyd έχουν δικαιωματικά τις 4 από τις 5 θέσεις της κατάταξης γιατί κάθε δίσκος είχε διαφορετική θεματολογία και έγραψε τη δική του ιστορία. Το Nightfall At Middle Earth βρίσκεται στη λίστα λόγω συναισθηματικού δεσίματος)
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Shineonsyd

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι τα 5 καλύτερα concept album στο rock/metal;
« Απάντηση #21 στις: 05/03/10, 19:39 »
Μπα για μενα ειναι καπως

Pink Floyd - The wall ( οτι και να σχολιασει κανεις ειναι περιττο)
The doors - The doors ( το ομωνυμο) με το The end/break on through τα διαμαντια..
Jimie Hendrix - Are you experienced? ( και η γη αρχισε να γυριζει αναποδα)
Camel- Mirage(αγνωστοι για τους περισσοτερους αλλα αυτοι εκαναν την αρχη με απειρες bands να ακολουθουν)
Pink Floyd- Piper at the Gates of Dawn ( θρυλικος ο syd barret)

γενικοτερα ειπαρχουν κ αλλα:απο metal Kill 'em All των metallika εσπειρε κτλ.
αλλα και στην ελλαδα οι απαγορευμενες κασετες του ασημου και οι rockies t sidiropoulou. κ αλλες bands και απειρα αξιοσημαντα albums

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι τα 5 καλύτερα concept album στο rock/metal;
« Απάντηση #22 στις: 06/03/10, 01:15 »
Camel- Mirage(αγνωστοι για τους περισσοτερους αλλα αυτοι εκαναν την αρχη με απειρες bands να ακολουθουν)

+1 μιλάμε για φοβερή μπάντα!

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι τα 5 καλύτερα concept album στο rock/metal;
« Απάντηση #23 στις: 15/03/10, 18:40 »
Camel- Mirage(αγνωστοι για τους περισσοτερους αλλα αυτοι εκαναν την αρχη με απειρες bands να ακολουθουν

είναι το Mirage concept?
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι τα 5 καλύτερα concept album στο rock/metal;
« Απάντηση #24 στις: 16/03/10, 17:11 »
Camel- Mirage(αγνωστοι για τους περισσοτερους αλλα αυτοι εκαναν την αρχη με απειρες bands να ακολουθουν

είναι το Mirage concept?

Πέρα από το The Wall, κανένα από την παραπάνω λίστα δεν είναι concept album.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3556 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/08, 14:09
από Jizzzm
8 Απαντήσεις
4158 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/10, 23:50
από Jezus
27 Απαντήσεις
22576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/09, 22:15
από kimonas_j
22 Απαντήσεις
7744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/10, 16:31
από s.s.
9 Απαντήσεις
4199 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/10, 22:07
από MechMech
31 Απαντήσεις
13459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/10, 09:15
από Κ.Dee
0 Απαντήσεις
2671 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/10, 19:05
από Metal_Throne
3 Απαντήσεις
2385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/13, 15:22
από Sandman1_1
4 Απαντήσεις
5122 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/13, 05:40
από quickaras
0 Απαντήσεις
2404 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/13, 16:10
από gers