Αποστολέας Θέμα: Vocoders να δουν τα ματια μας.... ( VST )  (Αναγνώστηκε 3092 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Vocoder: Το vocoder ειναι μια συσκευη που επιτρεπει στην ανθρωπινη φωνη, να διαμορφωνει ενα ηχο απο οργανο. Σαν hardware, το vocoder, αποτελειται απο 2 inputs. Η μια αφορα το μουσικο οργανο, και η αλλη το μικροφωνο του τραγουδιστη. Το vocoder απλα, αναλαμβανει να "συνδεσει" με το καταλληλο τροπο τα 2 σηματα που παιρνει, σε ενα. Το αποτελεσμα, διορθωνεται απο ενα build in EQ που εχει το vocoder, ετσι ωστε να μπορεσουμε με τη βοηθεια των αντιστοιχων φιλτρων να τονισουμε οσες συχνοτητες ειναι καταλληλες για τη "συνδεση". Βεβαια εννοειται πως η πραγματικη λειτουργια του ειναι αρκετα περιπλοκη ( με αρκετα στοιχεια ηλεκτρονικης...και ηχητικης ), ομως γιατι να πεσουμε στο πολυ "μπλα-μπλα" οταν μας δινουν και σε software το ιδιο πραγμα....Παρακατω ειναι μερικα free links:
1.http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=152632&package_id=169088
2.http://www.vocoder-plugins.com/
3.http://www.sknote.it/Download/TolcBocs_0-0-2_no-SSE.zip
Καλο ειναι να δοκιμασετε να διαβασετε τα manuals τα οποια περιεχουν μεσα στα αρχεια τους, γιατι αλλιως, μην περιμενετε να λειτουργησουν σαν απλα VST effects. Επισης, καλο ειναι να ξεχωρισετε και τη διαφορα του modulator με τον carrier ( δεν σας λεω δεν σας λεω...να διαβασετε και κανα manual...αντε..καλομαθαμε )

Ψαχνοντας για κατι ακομα πιο τρελο..δοκιμαστε αυτα:
http://www.atomictraveller.com/
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Vocoders να δουν τα ματια μας.... ( VST )
« Απάντηση #1 στις: 11/11/05, 14:12 »
Λοιπόν, free δεν θα μας βάζεις φυτίλια και θα λες διάβαστε κανένα manual να καταλάβετε.. Ξέρεις δλδ, με τα manual να βγάλουμε ακρη. :P :P
Δεν μας αναλύειες τι κανουν και μην βαριέσαι να γραφεις!!!

Εχω δουλεψει λίγο τον Voceder της Yamaha αλλά μου κολούσε το Cubase μετα και αναγκάστηκα να τον βγάλω
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Vocoders να δουν τα ματια μας.... ( VST )
« Απάντηση #2 στις: 12/11/05, 10:27 »
Τα manuals των συγκεκριμενων plug ins ειναι αρκετα κατατοτιπιστικα! Και αν δεν κατσεις μονος σου να διαβασεις, πως θα μαθεις ντε? ;D Αντε να δωσω μια μικρη βοηθεια...Carrier ειναι το "input" το οποιο θα περιεχει το οργανο που θα δωσει το χαρακτηρα ( πχ μια ηλεκτρικη disorted κιθαρα, ενα pad string, κλπ ), ενω ο "modulator" θα ειναι το input που δινει τις συχνοτητες μιξης του ηχου ( πχ η φωνη ). Αν αυτα τα 2 εχουν μια καλη μιξη ( και ο ηχος ειναι σωστα επιλεγμενος ) τοτε εχεις και καλη χρηση του vocoder...Αρχικα ομως, πρεπει να ειναι καποιος σιγουρος για το πως εχει συνδεσει το VST ( πολλες φορες, μπερδευουν τον carrier με τον modulator ).
Καλο ειναι να προτιματε carrier με ψηλες συχνοτητες. Το Vocoder ειναι συγχρονως και ενα EQ ( αναλογα με το VST μπορει να ειναι 6-8 περιοχων..βεβαια υπαρχουν και τα ακριβα των 32 ), που οπως ειπα και στο πρωτο post, διορθωνει-τονιζει τη μιξη των 2 καναλιων input. Αν λοιπον βαλετε ενα "μουντο" και "αχρωμο" carrier, τοτε ο vocoder θα κανει μιξη κυριως χαμηλων συχνοτητων, και το αποτελεσμα θα ειναι αρκετα μπασο για τα γουστα ολων. Επισης ο carrier, κατα προτιμηση, πρεπει να εχει μεγαλο sustain ηχου. Μην πατε να παιξετε με clean κιθαρα, και να περιμενετε να ακουσετε φωνητικα στυλ Bon Jovie... ;)
Ε, τωρα διαβαστε και τιποτα μονοι σας....
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/04, 00:13
από raspid
1 Απαντήσεις
1934 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/04, 16:01
από FENDERAS
9 Απαντήσεις
4114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/05, 01:19
από Γηγενής
6 Απαντήσεις
3509 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/05, 10:43
από Μυρτώ
0 Απαντήσεις
1368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/06, 19:51
από pony
4 Απαντήσεις
2193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/06, 00:11
από alex68
2 Απαντήσεις
1747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/06, 09:40
από Twix
0 Απαντήσεις
2037 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/06, 21:55
από denisgiann
24 Απαντήσεις
6793 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/07, 14:11
από Gregori
88 Απαντήσεις
23291 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/08, 22:41
από Fteo