Αποστολέας Θέμα: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar  (Αναγνώστηκε 23297 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar
« Απάντηση #75 στις: 29/08/08, 16:32 »
Αφηστε παιδια, οπου ναναι θα βγαλουν κιθαρα με μαγνητικα ταστα (τα οποια θα αποτελουνται απο πολλους μικροτερους ηλεκτρομαγνητες), τα οποια ταστα, θα ελκυουν τις χορδες πανω τους (ενω η σειριακη απενεργοποιηση και η ενεργοποιηση των μικροτερων ηλεκτρομαγνητων που αποτελουν τα ταστα, θα επιτρεπουν και bendings!) και θα παιζουν μονες τους. Φυσικα θα πρεπει να εχεις και ενα λαπτοπ κοντα, προκειμενου να φορτωνουν οι βιβλιοθηκες του τραγουδιου (αργοτερα θα βγει εκδοση με ενσωματομενο flash drive).

Αμην.
Κοίτα... Καλά όλα αυτά, αλλά στην περίπτωση των bend η τονικότητα αναγκαστικά θα κβαντιζόταν στις ενδιάμεσες θέσεις. Κάτι το οποίο δε θα ήταν καλό για τα vibrato ή ακόμα και για το vibrato πάνω σε bend. Προτείνω τη χρήση κάποιου μηχανικού τρόπου αυξομοίωσης της τάσης των χορδών στη γέφυρα με τη χρήση ενός σερβομηχανισμού. :yeah:
(εγκαινιάζουμε και τα καινούρια emoticon)

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar
« Απάντηση #76 στις: 29/08/08, 19:10 »
@hot_sauce

Οχι, πληροφορικη περασα  :P ;D

@Fteo

Εχω λυση μονο για τα dive. Χρησιμοποιωντας εναν απλο μηχανισμο leizer, θα μπορουσαμε να αναμειξουμε αεριο χλωριο με υπεροξειδιο του υδρογονου, με αποτελεσμα να παραχθουν μορια οξυγονου με μεγαλη κινητικη ενεργεια. Επειτα, πεπιεσμενο αζωτο θα ωθει το οξυγονο αυτο μεσα απο ενα υγρο ιωδιου, ετσι ωστε η κινητικη ενεργεια των μοριων του οξυγονου θα μεταβιβαζοταν στα μορια του ιωδιου, προσπαθοντας να το κανουμε αυτο με τις μικροτερες δυνατες απωλειες. Ετσι τα μορια του ιωδιου θα εξεπεμπαν την ενεργεια αυτη με την μορφη εντονου φωτος.

Υστερα να οπτικο αντηχειο, θα αναγκαζε το φως να ανακλαστει μεταξυ κατοπτρων, υποχρεονωντας ετσι τα μορια ιωδιου, να εκπεμψουν περισσοτερα φωτονια, για να αυξηθει η ενταση της δεσμης. Απο εκει μεσω ενος στεγανου σωληνα, το φως  θα εφτανε στην οπτικη τραπεζα, οπου σερβομηχανισμοι θα προσδιοριζαν την θεση της χορδης και την ποιοτητα της δεσμης.

Μεσω ενος μηχανισμου αντιστροφου τηλεσκοπιου (μεγεθυντης δεσμης), το παχος της δεσμης θα προσαρμοζοταν αναλογα το gauge της εκαστοτε χορδης που θα θελαμε να κανουμε dive (να σημειωσω, οτι η ταχυτητα που θα εναλλασεται η εστιαση της δεσμης αναμεσα στις χορδες θα ειναι τοσο μικρη, ετσι ωστε πρακτικα ολες οι χορδες θα κανουν dive ταυτοχρονα)

Ετσι με τον απλο αυτο μηχανισμο θα μπορουσαμε να κανουμε αυτοματα dive.

Βεβαια υπαρχουν καποια προβληματα, καθως η δεσμη αυτη θα διαπερνουσε οχι μονο την κιθαρα, αλλα και τον παικτη τον ιδιο.

Νομιζω το ξεφτυλισαμε αρκετα ε?

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar
« Απάντηση #77 στις: 29/08/08, 19:22 »
@Fteo

Εχω λυση μονο για τα dive. Χρησιμοποιωντας εναν απλο μηχανισμο leizer, θα μπορουσαμε να αναμειξουμε αεριο χλωριο με υπεροξειδιο του υδρογονου, με αποτελεσμα να παραχθουν μορια οξυγονου με μεγαλη κινητικη ενεργεια. Επειτα, πεπιεσμενο αζωτο θα ωθει το οξυγονο αυτο μεσα απο ενα υγρο ιωδιου, ετσι ωστε η κινητικη ενεργεια των μοριων του οξυγονου θα μεταβιβαζοταν στα μορια του ιωδιου, προσπαθοντας να το κανουμε αυτο με τις μικροτερες δυνατες απωλειες. Ετσι τα μορια του ιωδιου θα εξεπεμπαν την ενεργεια αυτη με την μορφη εντονου φωτος.

Υστερα να οπτικο αντηχειο, θα αναγκαζε το φως να ανακλαστει μεταξυ κατοπτρων, υποχρεονωντας ετσι τα μορια ιωδιου, να εκπεμψουν περισσοτερα φωτονια, για να αυξηθει η ενταση της δεσμης. Απο εκει μεσω ενος στεγανου σωληνα, το φως  θα εφτανε στην οπτικη τραπεζα, οπου σερβομηχανισμοι θα προσδιοριζαν την θεση της χορδης και την ποιοτητα της δεσμης.

Μεσω ενος μηχανισμου αντιστροφου τηλεσκοπιου (μεγεθυντης δεσμης), το παχος της δεσμης θα προσαρμοζοταν αναλογα το gauge της εκαστοτε χορδης που θα θελαμε να κανουμε dive (να σημειωσω, οτι η ταχυτητα που θα εναλλασεται η εστιαση της δεσμης αναμεσα στις χορδες θα ειναι τοσο μικρη, ετσι ωστε πρακτικα ολες οι χορδες θα κανουν dive ταυτοχρονα)

Ετσι με τον απλο αυτο μηχανισμο θα μπορουσαμε να κανουμε αυτοματα dive.

Βεβαια υπαρχουν καποια προβληματα, καθως η δεσμη αυτη θα διαπερνουσε οχι μονο την κιθαρα, αλλα και τον παικτη τον ιδιο.

Νομιζω το ξεφτυλισαμε αρκετα ε?
Μήπως δουλεύεις στην Gibson????  :P ;D

P.S. Η ιδέα του dive με τη χρήση laser δε θα δούλευε γιατί μέχρι να κρυώσουν οι χορδές το κούρδισμα θα παραμένει dropped-x (όπου χ τυχαία νότα) και αυτό για κάθε χορδή. Ο κιθαρίστας δε θα πάθαινε τίποτα γιατί αυτή η κιθάρα παίζει μόνη της είπαμε...

Εντάξει, ξέρω, το παρακάναμε, συμφωνώ...
« Τελευταία τροποποίηση: 29/08/08, 19:26 από Fteo »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar
« Απάντηση #78 στις: 29/08/08, 20:01 »
Υπαρχει και η ακομα πιο απλη λυση digital modelling παιξιματων/κιθαρων, οπου θα ειναι μια κιθαρα στυλ Variax που εκτος απο το μοντελο κιθαρας θα "εξωμειωνεται" και ο ταδε κιθαριστας. Εσυ απλα θα ακουμπας τα χερια σου πανω στην κιθαρα (χωρις χορδες δεν θα τις χρειαζεται) και με το γυρισμα ενος περιστροφικου διακοπτη θα διαλεγεις διαφορους κιθαριστες (πχ vai, satriani κτλ) και με αλλους 2 περιστρεφομενους θα διαλεγεις tempo, κλειδι και κλιμακα... Θα ξεκιναει να παιζει με footswitch και με δευτερο footswitch θα περναει απο τα ρυθμικα στα solo (solo switch κι ετσι)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar
« Απάντηση #79 στις: 30/08/08, 01:48 »
....και βεβαια υπαρχει παντα το air guitar  :D :D :D :D :D
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar
« Απάντηση #80 στις: 30/08/08, 02:45 »
....και βεβαια υπαρχει παντα το air guitar  :D :D :D :D :D

για την οποία επίσης πρέπει να βγει ένα ρομποτάκι κουρδίσματος....σου βγάζει την πίστη κάθε φορά :P :P >:D 0:)
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Απ: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar
« Απάντηση #81 στις: 30/08/08, 11:08 »
Μήπως δουλεύεις στην Gibson????  :P ;D

P.S. Η ιδέα του dive με τη χρήση laser δε θα δούλευε γιατί μέχρι να κρυώσουν οι χορδές το κούρδισμα θα παραμένει dropped-x (όπου χ τυχαία νότα) και αυτό για κάθε χορδή. Ο κιθαρίστας δε θα πάθαινε τίποτα γιατί αυτή η κιθάρα παίζει μόνη της είπαμε...

Εντάξει, ξέρω, το παρακάναμε, συμφωνώ...

Δυστηχως οχι  ;D :(

Ναι ειναι ημιτελες, αλλα θα μπορουσε ευκολα να διορθωθει, απελευθερονωντας πανω στην χορδη αζωτο το οποιο θα εκτονωταν μεσα απο ενα μπουκαλακι, ριχνοντας την θερμοκρασια  ;D

Το παρακανουμε αλλα εχει πλακα  :D

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar
« Απάντηση #82 στις: 30/08/08, 11:52 »
Ευτυχως που κανεις σας δεν δουλευει στη Gibson :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar
« Απάντηση #83 στις: 30/08/08, 16:36 »
Ευτυχως που κανεις σας δεν δουλευει στη Gibson :D
Θα'χε πλάκα αν δουλεύανε....μπορεί να βγάζανε και το πρώτο αυτοκίνητο με χορδές που θα έπαιζε μουσική όπως θα έτρεχε..... :P

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar
« Απάντηση #84 στις: 30/08/08, 19:43 »
Ή τον πρωτο φουρνο μικροκυματων που καιει υδρογονο και τα βραδια σολαρει!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar
« Απάντηση #85 στις: 30/08/08, 20:31 »
Moυ βαζετε ιδεες. ;D

Αλλα αμα δουλευα στην gibson, το πρωτο πραγμα που θα εκανα, θα ηταν να σφιξω λιγο τα σκοινια μπας και ανεβει κομματι η ρημαδα η ποιοτητα.


Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar
« Απάντηση #86 στις: 30/08/08, 20:56 »
Εγώ θέλω κιθάρα που εκτός ότι θα παίζει μόνη της να κάνει και καφέ για να έχω να κάνω κάτι όταν θα την κοιτάω

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar
« Απάντηση #87 στις: 30/08/08, 22:21 »
Εισαστε καμενοι  ;D
Παντως πιο καμενος ειναι αυτος που εχει κανει καποιος απο αυτα πραγματικοτητα... εχει δει κανεις σας την κιθαρα που εχει δεσμες λειζερ και αισθητηρες αντι για χορδες?
Επισης, ΑΝ θυμαμαι καλα, Variax & Roland Gk-2/MIDI κανουν προσομοιωση και αλλων κουρδισματων, χωρις να αλλαξετε κουρδισμα εσεις...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Τι αλλο θα δουν τα ματια μας...Robot Guitar
« Απάντηση #88 στις: 30/08/08, 22:41 »
Επισης, ΑΝ θυμαμαι καλα, Variax & Roland Gk-2/MIDI κανουν προσομοιωση και αλλων κουρδισματων, χωρις να αλλαξετε κουρδισμα εσεις...
Ναι αλλά αυτά είναι ψηφιακά και εμείς προτιμούμε το real thing...  :guitar:

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
5348 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/02, 19:33
από Απόλλων
13 Απαντήσεις
19841 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/04, 13:27
από Καρχαρίας
11 Απαντήσεις
4463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/04, 12:07
από Βραζίλης
5 Απαντήσεις
3415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 01:13
από atzolina
2 Απαντήσεις
3095 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/05, 10:27
από freemind
26 Απαντήσεις
8699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/06, 19:36
από aristomenis_a
8 Απαντήσεις
7552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/07, 20:20
από Jezus
6 Απαντήσεις
3394 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/09, 20:25
από norway
25 Απαντήσεις
6938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/09, 00:27
από cyclo
9 Απαντήσεις
3380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/09, 11:55
από tasoik