Αποστολέας Θέμα: Προβλημα με πεταλιέρα (Vox Tonelab Se)  (Αναγνώστηκε 6525 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
καλησπέρα σας. έχω την Vox tonelab se.

το πρόβλημα λοιπόν είναι όταν συνδέω την πεταλιέρα σε τρανζιστοράτους μεγάλους ενισχυτές.
(στο δικό μου ενισχυτή δεν είχα ποτέ πρόβλημα)

όταν λοιπόν με το καλό ανεβάσω την ένταση αρχίζει και μπουκώνει. δε λέω... είμαι δίπλα και εγώ και η πεταλιέρα και ο ενισχυτής... όμως και πάλι πρέπει να ανεβάσω το noise reduction στο φουλ για να σταματήσει. πράγμα που δεν μου αρέσει.

υπάρχει κάποια λύση στο πρόβλημα;

Σημείωση: οι ήχοι που χρησιμοποιώ είναι σε απο τα setups τους σε υψηλές εντάσεις
               δεν έχω αλλάξει ποτέ την λάμπα απο τότε που την πήρα.

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Προβλημα με πεταλιέρα (Vox Tonelab Se)
« Απάντηση #1 στις: 07/12/07, 00:05 »
όταν λέω μπουκώνει εννοώ ότι βγάζει θόρυβο όσο δεν παίζω.

Αποσυνδεδεμένος TASOSGR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με πεταλιέρα (Vox Tonelab Se)
« Απάντηση #2 στις: 07/12/07, 00:39 »
Αν καταλαβα καλα....
Οταν εχεις παραμορφωση ειναι λογικο να βγαζει θορυβο. απλως σε μεγαλυτερη ενταση ακουγεται παραπανω.και σε μονους μαγνητες πολυ περισσοτερο.επισης παιζει ρολο και το προς τα που εισαι στραμενος οπως και η αποσταση απο τον ενισχυτη.
Λυσεις ειναι να βαλεις και να ανεβασεις το noiz gate οσο το δυνατον περισσοτερο(και εννοω μεχρι εκει που δεν θα σου καταστρεφει και θα σου "κοβει" τον ηχο) αλλα και να χαμηλωσεις λιγο το gain (αν δεν σε χαλαει αυτο!)
για αρχη αυτα....

Αποσυνδεδεμένος TASOSGR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με πεταλιέρα (Vox Tonelab Se)
« Απάντηση #3 στις: 07/12/07, 00:41 »
Αν καταλαβα καλα....
Οταν εχεις παραμορφωση ειναι λογικο να βγαζει θορυβο. απλως σε μεγαλυτερη ενταση ακουγεται παραπανω.και σε μονους μαγνητες πολυ περισσοτερο.επισης παιζει ρολο και το προς τα που εισαι στραμενος οπως και η αποσταση απο τον ενισχυτη.
Λυσεις ειναι να βαλεις και να ανεβασεις το noiz gate οσο το δυνατον περισσοτερο(και εννοω μεχρι εκει που δεν θα σου καταστρεφει και θα σου "κοβει" τον ηχο) αλλα και να χαμηλωσεις λιγο το gain (αν δεν σε χαλαει αυτο!)
για αρχη αυτα....
Αν δεν βρεθει λυση πρεπει να ψαξεις να δεις μηπως η κιθαρα που χρησιμοποιεις εχει προβλημα με τη γειωση. ο θορυβος αυτος ακουγεται περισσοτερο οταν δεν παιζεις . ;)

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με πεταλιέρα (Vox Tonelab Se)
« Απάντηση #4 στις: 07/12/07, 08:59 »
...εμενα παλι οταν τη συνδεω στο fx βγαζεο πολλα........μπασα...............καμια λυση??

thanx

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με πεταλιέρα (Vox Tonelab Se)
« Απάντηση #5 στις: 07/12/07, 12:51 »
CYCLO προσπαθησε να μην εχεις το ch.volume του καθε ηχου πανω απ το 4.
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με πεταλιέρα (Vox Tonelab Se)
« Απάντηση #6 στις: 07/12/07, 14:34 »
...εμενα παλι οταν τη συνδεω στο fx βγαζεο πολλα........μπασα...............καμια λυση??

thanx

Aν την συνδεσεις στο input της κιθαρας, ωστε να παιξεις λιγο και με την προενισχυση του ενισχυτη σου?

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Προβλημα με πεταλιέρα (Vox Tonelab Se)
« Απάντηση #7 στις: 07/12/07, 16:37 »
Aν την συνδεσεις στο input της κιθαρας, ωστε να παιξεις λιγο και με την προενισχυση του ενισχυτη σου?

2 προενισχύσεις, η μια πάνω στην άλλη και όλα στον τελικό? Δεν θα το συνιστούσα... Τρελό feedback και μιλάμε για τσιρίδες απ'τον ενισχυτή, όχι απλά feedback... Απλά φτιάξε τον ήχο σου με το EQ της Tonelab.

Αποσυνδεδεμένος blueb

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • the yuppies networking... OKC
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με πεταλιέρα (Vox Tonelab Se)
« Απάντηση #8 στις: 07/12/07, 18:30 »
η TL δεν εχει EQ.
Ο λογος που συμβαινουν αυτα ειναι οτι εχεις ενεργοποιημένες τις καμπινες ενω παιζεις σε κανονικο ενισχυτη.
Γενικα τα presets της -περα απο την κοινη αποδοχη των χρηστων ως αχρηστα- ειναι φτιαγμενα για να παιζουν σε κονσολα κατευθειαν και οχι σε ενισχυτη.

Παρε την επομενη φορα που θα πας στον εν λογω ενισχυτη την πεταλιερα σου κ ξεκινα απενεργοποιωντας τις καμπινες.υποθετω οτι θα ελαττωθει το προβλημα αλλα δεν θα σου αρεσει ο ηχος.

Στα καθαρα εχε την με απενεργοποιημενους ΚΑΙ τους ενισχυτες και για οταν χρησιμοποιεις βρωμικους ενισχυτες βαζε το VR Gain στο 100% και μετεπειτα φερε τις υπολοιπες ρυθμισεις εκει που θελεις.Αυτη ειναι κατα κοινη ομολογια η ενδεδειγμενη χρηση της πεταλιερας αυτης σε ενισχυτη και με αυτο τον τροπο πετυχαινεις τον καλυτερο δυνατο ηχο και συναμα μια σχετικη συμβατοτητα οταν παιζεις με διαφορετικους ενισχυτες.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Προβλημα με πεταλιέρα (Vox Tonelab Se)
« Απάντηση #9 στις: 07/12/07, 19:58 »
η TL δεν εχει EQ.

Κάτι ρυθμίσεις για bass, middle, treble τι είναι τότε?

Αποσυνδεδεμένος blueb

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • the yuppies networking... OKC
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με πεταλιέρα (Vox Tonelab Se)
« Απάντηση #10 στις: 07/12/07, 22:23 »
ειναι για το preamp.
Πεταλι EQ δεν εχει που μπορεις να το τοποθετησεις οπου θελεις στην αλυσιδα σου οπως οι Boss,ετσι ωστε να μαζεψεις το σημα σου τελικα.

Αποσυνδεδεμένος V.P.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με πεταλιέρα (Vox Tonelab Se)
« Απάντηση #11 στις: 07/12/07, 22:58 »
σαν κατοχος (και υπερευχαριστημενος) πρεπει να παραδεχτουμε οτι η tl εχει ενα "φυσημα"...αν καταλαβαινετε τι εννοω... ειδικα σε συνθηκες λαιβ...π.χ. αν πας το volume pedal τερμα κατω γινεται χαμος ανεξαρτητως επιπεδου volume channel...
γενικα πρεπει να:
1)απενεργοποιουμε τις καμπινες οταν παιζουμε σε ενισχυτη
2)vitual gain παντα στο 100% για να παιζουμε πολυ λιγο με το gain(εξαλλου αμα θελουμε και το gain στο 10 τοτε κακως πηραμε τλ....;))
3) το channel volume  το πολυ μεχρι τη μεση οπως και το volume pedal
4)εχω ακουσει(απο διαφορους και απο τα αυτια μου) καλυτερο αποτελεσμα οταν μπαινει στο input του ενισχυτη...δν ξερω γιατι αλλα πραγματικα το ακολουθω πιστα και δν χανω...
5)μην παιζουμε σε valvestate marshall!!! οποιος καταφερει να φτιαξει ηχο σε αυτους τους ενισχυτες να μου το πει και εμενα!!!!:)

το θεμα του παιδιου οφειλεται καθαρα στους μονους μαγνητες του... απλως στον ενισχυτη του(στο σπιτι του υποθετω) δν ακουγεται τοσο ενοχλητικα λογω χαμηλων εντασεων....

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Προβλημα με πεταλιέρα (Vox Tonelab Se)
« Απάντηση #12 στις: 08/12/07, 00:02 »
Παράθεση
το θεμα του παιδιου οφειλεται καθαρα στους μονους μαγνητες του... απλως στον ενισχυτη του(στο σπιτι του υποθετω) δν ακουγεται τοσο ενοχλητικα λογω χαμηλων εντασεων....

ο ενισχυτής χρησιμοποιείται και σε live και σε εντάσεις που γκρεμίζονται ταράτσες και οι μαγνήτες μου είναι διπλοί Alnico II

Αποσυνδεδεμένος TASOSGR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με πεταλιέρα (Vox Tonelab Se)
« Απάντηση #13 στις: 08/12/07, 01:17 »
Αν μπορεις περιεγραψα λιγο καλυτερα τι ακριβως συμβαινει.την κιθαρα σου την εχεις δοκιμασει σε παρομοιες εντασεις και σε αλλους ενισχυτες και δεν ειχε θορυβο? μηπως ησουν κοντα σε αναμενη τηλεοραση ή οθονη PC. Επισης, τον ενισχυτη τον εχεις δοκιμασει και χωρις την πεταλιερα στα βρομικα καναλια?

Αποσυνδεδεμένος Morfeas81

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Since i ve been loving you
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με πεταλιέρα (Vox Tonelab Se)
« Απάντηση #14 στις: 18/12/07, 11:50 »
καλημερα παιδια εχω μια ερωτηση να κανω που ισως ειναι και ανοητη αγορασα χθες ενα ενισχυτη vox vr30 valve reactor ampfiler και μια ηλεκτρικη sheraton II της epiphone παρατηρησα οτι στον ενισχυτη η λυχνια πισω αναβει λες και εχω βαλει σε δυο οδοντογλυφιδες φωτια τις εχω σβησει και εχουν μεινει κοκκινες οι ακρες τους (περιγραφη ε?) τον εχω αφησει να ζεσταθει εχς παιξει και παλι τιποτα. Αυτο ειναι κατι που συμβαινει γενικα μονο στον vox η εχει προβλημα να τον παω πισω please help

Αποσυνδεδεμένος Nazgul

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Προβλημα με πεταλιέρα (Vox Tonelab Se)
« Απάντηση #15 στις: 29/12/08, 01:32 »
η tonelab LE εχει μια ρυθμιση πατωντας το amp/line τη φτιαχνεις αναλογα αν θες να τη συνδεσεις σε ενισχυτη ή σε κονσολα. φτιαξτην ετσι που να ειναι για ενισχυτη (εχει και 3 κατηγοριες νομιζω για διαφορα ειδη ενισχυτων) απο κει και περα σωστο το vr gain στο 10 ή 9.5 καλυτερα (ποτε δεν ειναι καλο να χρησιμοποιεις τις ακραιες τιμες σε εξοπλισμο ήχου) και προσοχη στο gain.βεβαια υπαρχει και το ενδεχομενο να βαζεις καποιον high gain ενισχυτη στην εξομοιωση και απο πανω να βαζεις και το metal distortion της tonelab οποτε το πολυ gain δημιουργει θορυβο.παιξε και με το Noise gate και θα τη βρεις την ακρη. παντα με ψαξιμο και ρυθμισεις βγαινουν αυτα...μονο μην ξεχασεις να σωσεις το patch  ;D ;D ;D
I dont give a  %*&#  if you hate me!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3157 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/02, 15:36
από D@ve Murray
29 Απαντήσεις
13279 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/05, 14:03
από Σιδηρόπουλος
11 Απαντήσεις
5951 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/08, 13:35
από HeavyHead
25 Απαντήσεις
11367 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/07, 14:56
από PlusYeaR
3 Απαντήσεις
9864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/07, 12:59
από StageMaster
39 Απαντήσεις
13879 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/08, 21:59
από Jah Ra
6 Απαντήσεις
4310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/08, 02:14
από xTitan
3 Απαντήσεις
4628 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/08, 17:46
από artistzzz
9 Απαντήσεις
5528 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/09, 12:20
από PlusYeaR
7 Απαντήσεις
3574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/08, 15:39
από teo_gp