Αποστολέας Θέμα: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )  (Αναγνώστηκε 91659 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jason79

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #50 στις: 25/05/06, 02:47 »
 Πριν από λίγους μήνες αγόρασα μπάσσο για να προσπαθήσω να μάθω μόνος μου. Όπως είναι φυσικό όταν είσαι άσχετος την πατάς στην αρχή.
 Αγόρασα ένα μπάσσο Axline 170 ευρώ (το οποίο ακόμα δεν ξέρω εάν ήταν καινούριο ή ελαφρώς χρησιμοποιημένο). Όπως φυσικά διαπίστωσα με αυτό το μπάσσο δεν μπορείς να ανέβεις πάνω από το βασικό στάδιο αφού βγάζει τελείως διαφορετικό ήχο από άλλα μπάσσα πιο επώνυμα.

 Αποφάσισα λοιπόν να βάλω το χέρι λίγο πιο βαθιά στην τσέπη και να πάρω κάτι καλύτερο.
 Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο από εγγυημένη μάρκα; Από φίλους που ρώτησα μου είπαν ότι στην μεσαία κατηγορία αξίζουν για τα λεφτά τους Ibanez και Epiphone.

 Σκοπεύω να διαθέσω γύρω στα 300 με 350 ευρώ και το είδος της μουσικής που (προσπαθώ να  :P) παίζω είναι μέταλ και ροκ.

Αποσυνδεδεμένος jason79

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #51 στις: 25/05/06, 12:56 »
 Αρκετά κατατοπιστικό. Από ότι κατάλαβα προτείνετε το Ibanez GSR200 BK ή κάποιο Cort.

 Έχω και κάποιες άλλες απορίες (αφού είπαμε προσπαθώ να μάθω μόνος μου :) και δεν ξέρω από ορολογίες και έξτρα εξαρτήματα).

 Το τέταρτο ρολάκι χρείαζετε στο μπάσσο; Τι ρυθμίζει;
 Αξίζει να αγοράσω πεταλιέρα για μπάσσο; Που μπορεί να μου χρησιμεύσει;
 Tι άλλο έξτρα εξάρτημα αξίζει να αγοράσω για το μπάσσο;

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #52 στις: 25/05/06, 14:45 »
Φίλε μου, αν και μη μπασσίστας (απλώς παίζω και μπάσσο) θα προσπαθήσω να σου δώσω κάποιες γενικές κατευθύνσεις (που είναι προσωπικές γνώμες βεβαίως).

Θα έλεγα ότι, από τη στιγμή που "ξεπέρασες" το μπάσσο των 200 Ευρώ, δεν πας σε ένα των 300-350. Πας σε ένα των 600, 700, 800 Ευρώ. Γιατί αυτό των 300 θα το "ξεπεράσεις" πάλι σύντομα, σχετικά. Γιατί να μην έχεις ένα καλό και ίσως επώνυμο όργανο, που, στο κάτω κάτω, θα διατηρήσει και μια Χ μεταπωλητική αξία;

Στην λίγο ανεβασμένη κατηγορία τιμής υπάρχουν ένα σωρό μπάσσα, ανάλογα τι παίζεις και τι προτιμάς. Εμένα μου αρέσουν τα Musicman, αν ψάξεις υπάρχουν καλές επιλογές κάτω από 1000 ευρώ και καινούργια και φυσικά μεταχειρισμένα.


[quote author]
 Το τέταρτο ρολάκι χρείαζετε στο μπάσσο; Τι ρυθμίζει;
[/ quote]

Ποιο είναι το τέταρτο ρολάκι;  ???

Παράθεση
Αξίζει να αγοράσω πεταλιέρα για μπάσσο; Που μπορεί να μου χρησιμεύσει;

Όχι. Πουθενά.

Πάρε ένα κομπρεσσοράκι αν δεν έχεις και άσε τα υπόλοιπα για αργότερα.

Παράθεση
Tι άλλο έξτρα εξάρτημα αξίζει να αγοράσω για το μπάσσο;

Καλές χορδές!   ;D

Χωρίς πλάκα, θα παίξει τεράστιο ρόλο στον ήχο σου και στην αίσθηση η επιλογή που θα κάνεις για χορδές.
Παράθεση
« Τελευταία τροποποίηση: 25/05/06, 15:30 από The common cunning linguist »
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος jason79

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #53 στις: 25/05/06, 15:15 »
 Σαν τεταρτο ρολάκι εννοώ τον έξτρα διακόπτη που έχουν τα πιο ακριβά μπάσσα δίπλα από αυτόν που ρυθμίζει την ένταση και τον ήχο του μπάσσου (είπαμε δεν ξέρω κανέναν όρο όσον αφορά το μπάσσο γιατί απλώς το έχω πάρει και προσπαθώ να μάθω μονος μου)

 Το κομπρεσσοράκι τι είναι;

 Τις χορδές ποιός μπορεί να μου τις τοποθετήσει στο μπάσσο; Το μαγαζί από οπου θα το αγοράσω ή είναι τόσο εύκολο που μπορώ να το κάνω και εγώ;
 

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #54 στις: 25/05/06, 15:35 »
Παράθεση
Σαν τεταρτο ρολάκι εννοώ τον έξτρα διακόπτη που έχουν τα πιο ακριβά μπάσσα δίπλα από αυτόν που ρυθμίζει την ένταση και τον ήχο του μπάσσου (είπαμε δεν ξέρω κανέναν όρο όσον αφορά το μπάσσο γιατί απλώς το έχω πάρει και προσπαθώ να μάθω μονος μου)

Μάλλον έχεις δει μπάσσα, συνήθως με active eq που έχουν διαφορετικά ποτενσιόμετρα για μπάσσα/μεσαία/πρίμα.


Παράθεση
Το κομπρεσσοράκι τι είναι;

Πεταλάκι (compressor). Καλό είναι να έχεις ένα (και για κιθάρα ισχύει το ίδιο φυσικά).

Παράθεση
Τις χορδές ποιός μπορεί να μου τις τοποθετήσει στο μπάσσο; Το μαγαζί από οπου θα το αγοράσω ή είναι τόσο εύκολο που μπορώ να το κάνω και εγώ;

Έλα τώρα! Φυσικά και μπορείς να το κάνεις μόνος σου! Όπως και να ρυθμίσεις τη βέργα και τις αρμονικές. Την πρώτη φορά, το πολύ πολύ, πας σε κάποιον και σου δείχνει.

Εξάλλου στο μπάσσο δεν θα αλλάζεις και κάθε τόσο τις χορδές, ειδικά αν τις προσέχεις/καθαρίζεις μετά το παίξιμο, κλπ.

Συμπληρώνω: Σε κάθε περίπτωση, να ξέρεις ότι είναι χίλιες φορές προτιμότερο να δώσεις π.χ. 600 Ευρώ για ένα μεταχειρισμένο (χωρίς προβλήματα βέβαια) αλλά επώνυμο και καλό όργανο (που καινούργιο μπορεί να έχει 1000-1200), παρά ένα ψιλομέτριο καινούργιο. Οπότε δες μέχρι πόσα μπορείς να διαθέσεις και ξεκίνα το ψάξιμο.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 25/05/06, 15:37 από The common cunning linguist »
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος jason79

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #55 στις: 25/05/06, 17:02 »
 Το έχω σκεφτεί να πάρω ένα ελαφρώς μεταχειρισμένο μπάσσο και έχω βρει αρκετά αξιόλογα στο ebay αλλά δεν ειναι καλύτερα να το δοκιμάσεις πρώτα;

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #56 στις: 25/05/06, 17:19 »
Το έχω σκεφτεί να πάρω ένα ελαφρώς μεταχειρισμένο μπάσσο και έχω βρει αρκετά αξιόλογα στο ebay αλλά δεν ειναι καλύτερα να το δοκιμάσεις πρώτα;

Φυσικά, αλλά αν πάρεις ας πούμε ένα Jazz τι μπορεί να έχει πάθει;  ;D ;D

Θέλει προσοχή το μεταχειρισμένο, ειδικά στο eBay, αλλά μπορείς να βρεις ευκαιρίες.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #57 στις: 31/05/06, 03:55 »
   εγω θα προτεινα ενα pentulla με bartollini μαγνητες που ειναι ο,το πρεπει και για ροκ αλλα και για πιο φανκ "καταστασεις"
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος villis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #58 στις: 18/06/06, 18:49 »
φιλε εγω εχω ενα Ιbanez πολλα χρονια ειναι παρα πολυ καλο αλλα προσεξε απο τι αποτελειτε το μανικι του γιατι συνηθως τα περισσοτερα που εχουν σκληροχρωμο μανικι εχουν μουντό ηχο δηλαδη δεν πολυ κανουν για rock απο εκει και περα στα συνιστω ειναι πραγματι ευκολοπαιχτα και κατα την γνωμη μου παρε ενα με passive μαγνητες.αυτα! τα λεμε!

Αποσυνδεδεμένος NickNT

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • bass
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #59 στις: 26/06/06, 14:10 »
   εγω θα προτεινα ενα pentulla με bartollini μαγνητες που ειναι ο,το πρεπει και για ροκ αλλα και για πιο φανκ "καταστασεις"

Σαν ιδέα είναι πολύ καλή... μόνο που τα pendulla αρχίζουν από τα 2500 ευρώ για bolt-on υλοποίηση και φθάνουν, για τα πιο δύσκολα κατασκευαστικά neck through, κοντά στα 4-5000Ε. Και αν πάλι τα βρεις στην Ελλάδα 2500 ευρώ (αν και νομίζω όταν συζητούσαμε με τον Κουρμπή τόσο μου είχε πει ότι τα δίνει, άντε 2700)!

Παραδόξως... αν και δεν το περίμενα, έπαιξα με ένα άταστο Cort και με εντυπωσίασε- μάλιστα ουδόλως ακριβό, νομίζω 630 μετρητοίς. Ακόμη και στο σλαπ του ήταν πολύ εύηχο. Συνεπώς, ανάμεσα σε αντίστοιχες μάρκες, και πάντα σε αυτή την κατηγορία τιμής, θα έλεγα πως είναι κρίμα να μην δοκιμάσει κανείς τα Cort. Τα πολύ φθηνά Ibanez δε μου άρεσαν για να είμαι ειλικρινής. Washburn ήταν το πρώτο μου μπάσσο, το XB-400. Αξιοπρεπές, αλλά απλή κατασκευή.

Ως προς τα διακοπτάκια που ρωτάει ο φίλος πιο πάνω (τα knobs). Σε ένα μπάσσο, σε γενικές γραμμές, μπορείς να έχεις 3 για το EQ (μπάσσα, μεσαία, πρίμα), ή 2 ενίοτε (χωρίς μεσαία δηλαδή), 1 για volume (προφανώς), 1 για balance μεταξύ μαγνητών και 1 διακόπτη για επιλογή passive/active. Από κει και πέρα, γίνονται πολύ εξειδικευμένα τα πράγματα...

Τα πετάλια έχουν πλάκα, αλλά δεν παύουν να κόβουν συχνότητες, και αυτό είναι κάτι που σε γενικές γραμμές δεν το θέλεις στο μπάσσο. Και αν είναι να χρησιμοποιήσεις τέλος πάντων εφέ, μόνο high end πεταλάκια. Αυτή φυσικά δεν είναι μόνο δική μου άποψη!

Μιλώντας για όργανα, θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα πως τα fender παιχτικά δεν είναι τόσο σπουδαία (προσωπική άποψη). Σε αυτό το ύφος θα προτιμούσα musicman stingray.

Για τα warwick δε που ανέφερε ένας άλλος φίλος, μιας που έχω ένα thumb 5άρι, είναι πάρα πολύ αξιόλογα κατασκευαστικά (ή αυτό μου έτυχε αν θέλετε), έχουν πραγματικά χαρακτηριστικό και ιδιαίτερο ήχο, αλλά δε νομίζω πως ντε και καλά ένα warwick 1500/2000 ευρώ θα βολέψει όλους καλύτερα από ένα Ibanez των 1000e. Είναι και το γούστο στη μέση, το feeling κτλ. Πρόσφατα πήρα ένα 6χορδο από αγγελία εδώ μέσα, έτσι για την πλάκα μου και για γρήγορο παίξιμο σε εβένινη ταστιέρα, και κατέληξα να παίζω περισσότερο funk και slap σε αυτό αντί για το Warwick, ενώ θεωρητικά θα έπρεπε να κάνω το αντίθετο (βάσει προδιαγραφών και ηχητικού προσανατολισμού).

Άπαξ και ένα όργανο είναι καλοφτιαγμένο και σου ταιριάζει, μπορείς να κάνεις παπάδες...


Αποσυνδεδεμένος jason79

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #60 στις: 27/06/06, 04:21 »
 Θα πάω να το πάρω αύριο. Αξίζει τα λεφτά του;

 http://www.thomann.de/thoiw6_artikel-178589.html

 Θα το πάρω περίπου 380 ευρώ. Για Ibanez πήγαινα αλλά ο πωλητής μου είπε πως με τόσα λεφτά παίρνω καλύτερο μπάσσο. Τι λέτε;

Αποσυνδεδεμένος spio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι D.J.s δεν είναι μουσικοί
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #61 στις: 27/06/06, 09:53 »
http://www.harmony-central.com/Bass/Data4/Peavey/Cirrus_4_BXP-1.html

Καλό φαίνεται.
Άμα σε βολεύει και σ' αρέσει πάρ' το.
Ετσι κι αλλιώς δε κάνει ΤΑ λ7.
Πώς από τόσο ξεχωριστά παιδιά βγαίνουν τόσο συνηθισμένοι μεγάλοι ;
http://www.knightfight.co.uk/?ac=vid&vid=63069818

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #62 στις: 27/06/06, 12:01 »
Ωραία χαρακτηριστηκά έχει βέβαια πρέπει να παίξεις για να ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #63 στις: 27/06/06, 12:41 »
Eγω προσωπικα δεν εχω ασχοληθει με οργανα peavey παρα μονο με ενισχυτες.Ειμαι υπερ των Ibanez k Fender και ισως σε καμια εξαιρεση yamaha.Aλλα οντως πρεπει να παιξεις και να το επεξεργαστεις αρκετα πριν το αγορασεις.Εγω αγορασα μπασο χωρις να εχω παιξει κ τελικα μου βγηκε καλο.Ομως σταθηκα τυχερος.Απλα ψαξτο αρκετα...
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #64 στις: 27/06/06, 12:42 »
Είναι το ίδιο σχέδιο με ένα Harley Benton που συζητούσαμε προ καιρού. Και φαντάζομαι θα φτιάχνεται στο ίδιο κινέζικο εργοστάσιο.

Απ'ότι συζητιέται σε διάφορα φόρα του εξωτ. το κύριο σημείο προσοχής είναι τα ηλεκτρονικά. Κατά τα άλλα με ένα καλό σετάρισμα θα είναι μια χαρά πιστεύω.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος NickNT

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • bass
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #65 στις: 27/06/06, 13:07 »
Λοιπόοοοον... ενώ δεν ήμουν καθόλου φίλος της Peavey (λόγω ενός ενισχυτή που είχα), και μη έχοντας παίξει με κάποιο μπάσσο της, διαρκώς διαβάζω τα καλύτερα για αυτά και θα ήθελα να τσεκάρω κάποιο!

Η σειρά Cirrus θεωρείται φοβερό value for money, και θυμάμαι πολύ καλές κριτικές για ένα 5χορδο neck thru της σειράς- πρέπει να κόστιζε τότε γύρω στα 800-1000 ευρώ. Ίσως ανήκει σε άλλη κατηγορία (πρέπει να είχε και γραφίτη στο λαιμό), αλλά η κριτική του Bass player κατέληγε σε πολύ καλά σχόλια για το value for money της Peavey γενικά.

Βέβαια, είναι απορίας άξιο πως κατασκευάζουν neck thru και τα πουλάνε 430Ε (είπες 380 εσύ;!;), τη στιγμή που τα warwick neck thru από bubinga εγγίζουν τα 3000. Οκ, άσχετο αυτό.

Αν θέλεις λοιπόν τη γνώμη μου, από ό,τι έχω διαβάσει και δει στο διαδίκτυο, τα peavey αποτελούν ούτως ή άλλως πολύ καλές προτάσεις- τουλάχιστον στην αμέσως ακριβότερη κατηγορία. Και πιστεύω πως σε αυτά τα λεφτά (380!!!) με τίποτε δε βρίσκεις κάτι τόσο αξιόλογο σε specs.

Άρα... χτύπα το!

Αποσυνδεδεμένος jason79

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #66 στις: 27/06/06, 22:13 »
 Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.
 Ουσιαστικά εκεί που κολαγα εγώ ήταν στην μάρκα. Γιατί εντάξει peavey σαν ενισχυτές ήξερα αλλά δεν περίμενα να βγάζουν και  καλά μπάσα. Ο πωλητής ήταν κατηγορηματικώς "δεν μπορώ να βρώ καλύτερο μπάσο με τα ίδια λεφτά". Πχ εγώ είχα δεί στα 350 ευρώ στο μαγαζί του ένα Ibanez SRX 500 (ή κάπως έτσι ήταν το μοντέλο) και μου είπε ότι δεν το συζητάει καν για το πιο είναι καλύτερο. Με τα ίδια χρήματα ο πωλητής μου πρότεινε και ένα καλό πεντάχορδο αλλά δεν ξέρω να παίζω οπότε...
 Μακάρι να μην το μετανιώσω.

 Λέω να δώσω και 100 ευρώπουλα να πάρω και μια κλασσική κιθάρα που το έχω καημό να μάθω. Έχετε να προτείνετε κάτι σε αυτά τα λεφτά;

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #67 στις: 27/06/06, 23:03 »
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.
 Ουσιαστικά εκεί που κολαγα εγώ ήταν στην μάρκα. Γιατί εντάξει peavey σαν ενισχυτές ήξερα αλλά δεν περίμενα να βγάζουν και  καλά μπάσα. Ο πωλητής ήταν κατηγορηματικώς "δεν μπορώ να βρώ καλύτερο μπάσο με τα ίδια λεφτά". Πχ εγώ είχα δεί στα 350 ευρώ στο μαγαζί του ένα Ibanez SRX 500 (ή κάπως έτσι ήταν το μοντέλο) και μου είπε ότι δεν το συζητάει καν για το πιο είναι καλύτερο. Με τα ίδια χρήματα ο πωλητής μου πρότεινε και ένα καλό πεντάχορδο αλλά δεν ξέρω να παίζω οπότε...
 Μακάρι να μην το μετανιώσω.

 Λέω να δώσω και 100 ευρώπουλα να πάρω και μια κλασσική κιθάρα που το έχω καημό να μάθω. Έχετε να προτείνετε κάτι σε αυτά τα λεφτά;

Καλά, ας μη τα ισοπεδώνουμε όλα, με 100 ευρώ δεν παίρνεις ούτε καλή φωτογραφία κλασσικής κιθάρας... ;)

Υπάρχουν πάντως κάποιες καλές περιπτώσεις, ας πούμε μια εταιρεία από την Ισπανία που λέγεται Francisco Bros και βγάζει πολύ καλές οικονομικές κλασσικές και φλαμέγκο κιθάρες. Στα 500 Ευρώ ας πούμε.

Τώρα αν θέλεις απλά να λες ότι έχεις κλασσική... πάντως για τις κλασσικές και τις ακουστικές, στο 95% των περιπτώσεων ισχύει το "ό,τι πληρώσεις παίρνεις"...
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος villis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #68 στις: 29/06/06, 19:47 »
sorry παιδια αλλα εγω θα προτιμουσα μια απομιμηση fender σε αυτα τα λεφτα. αλλα σιγουρα θα εψαχνα για ενα  μεταχειρισμενο που κανει 700 και 800 ευρω για να δωσω τα 400.το συγκεκριμενο δεν το γνωριζω μου  μοιαζει μουντο στον ηχο από τα ξυλα που εχει γιαυτο και σε τετοια μπασα βαζουν ηλεκτρονικα κακης ποιότητας συνηθως με μεγαλη εκταση συχνοτήτων. αν θελεις jazz ηχο ειναι καλό,αν θες ομως να διακρινονται πιο πολυ οι νοτες σου βρες κατι σε σφενδάμη ή έβενο ή τριανταφυλλια(πιο γλυκός ηχος)

Αποσυνδεδεμένος villis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #69 στις: 29/06/06, 20:02 »
λοιπον παιδια αφηστε τα του ιωαννιδη και πιαστε του παπαζογλου χειροποιητα προσπαθωντας να χτυπησει τα musiman χειροποιητα μπασα 1500-1700 ευρω οσοι ειχαν odyssey και επαιξαν με αυτα τα αφησαν στην ακρη. τηλ:2310 282771
πες τε του και ενα καλο λογο για μενα βρε.
βιλης!!!
οσον αφορα τον κιουρτσογλου αυτος εχει μονιμη συνεργασία με την οdyssey

Αποσυνδεδεμένος Harris Rallis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #70 στις: 04/07/06, 16:15 »
Σκέφτομαι να πάρω ένα μπάσσο Washburn (Washburn XB125) από Αγγλία γύρω στα 420€. Είναι ποιοτικά καλό ή σε κανένα χρόνο δε θα ακούγεται...? Μήπως είναι προτιμότερο να πάρω με τα μισά λεφτά ένα Epiphone που είναι σίγουρο?
« Τελευταία τροποποίηση: 04/07/06, 16:42 από Harris Rallis »

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #71 στις: 05/07/06, 23:24 »
Γιατι να δωσεις 420 Ευρω για Washburn? Δεν ειμαι κολλημενος με μαρκες αλλα πραγματικα δεν νομιζω να αξιζουν τοσα λεφτα.

Με τα ιδια μπορεις νομιζω να βρεις κατι πολυ ποιοτικοτερο (οχι τρελα πραγματα βεβαια αλλα καλο)
Ας προτεινει καποιος αλλος που ξερει απο μπασα...

Ποιο Epiphone σου αρεσε?

Αποσυνδεδεμένος telekris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #72 στις: 06/07/06, 05:50 »
αν ΔΕ ζητάς fenderέ όργανο, είναι πολύ καλό value for money. έχς παίξει ένα αυτής της σειράς και αν και παίζω με fender-kagmakis jazz bass, είναι πολύ ικανοποιητικό! από κει και πέρα, λογικά μιλάμε για άλλη ποιότητα κατασκευής στα warwick, αν κι αυτά δε με πολυτρελαίνουν. αν σε βολεύει λοιπόν χτύπα το, γιατί κρίνοντας από κιθάρες peavy της κατηγορίας μάλλον μια χαρά θα είναι!
gibson les paul custom "black beauty"
gibson les paul studio (vintage white, p-94)
epiphone dot 335
vox ac-15 alnico blue speaker

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #73 στις: 06/07/06, 12:50 »
Επισης σε αυτα τα λεφτα, μια εναλλακτικη προταση ειναι και τα Cort.

Συγκεκριμενα μιλαω για το Action-4.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #74 στις: 06/07/06, 17:21 »
και ποιός σου είπε ότι το επι θα είναι σίγουρο ?....

Για μπάσο κοίτα και σε ibanez βγάζει ωραία κομμάτια .Οπως και Fernandes και Cort...

Εκτός και αν θες ντε και καλά washburn.Πάντος έχω ακούσει διάφορες απόψεις για αυτή τη μάρκα (και καλές και κακές)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
58 Απαντήσεις
65386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/10, 00:15
από ZaranisPetros
58 Απαντήσεις
62189 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/10, 21:32
από ΜΙΧΑΛΗΣ KRHTH
21 Απαντήσεις
30823 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/06, 04:24
από manitou
185 Απαντήσεις
137553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/10, 16:34
από kotsnirvana
146 Απαντήσεις
140752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/12, 15:02
από Stergios Kourou
50 Απαντήσεις
57525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/10, 21:12
από xXDestroyerGRXx
138 Απαντήσεις
85073 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/10, 19:25
από Nikoubis
34 Απαντήσεις
15943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/09, 18:23
από SirBlackBass
6 Απαντήσεις
4465 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/08, 00:24
από Jezus
1 Απαντήσεις
5052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/13, 13:04
από juand