Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Τα καλύτερα...

4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?

<< < (3/10) > >>

gers:

5χορδο...
Αν και το πλέον συνηθισμένο είναι το 4χορδο! :P

KJP:

--- Παράθεση από: ARGYRIS GAROUFALIS στις 18/09/07, 09:41 ---Καλημερα στο φορουμ,
Το ηλεκτρικο μπασο παιδια ειναι η συνεχεια και η εξελιξη του κλασσικου κοντραμπασου.Εχετε δει κανα 5χορδο ή 6χορδο κοντραμπασο?
--- Τέλος παράθεσης ---

Σύμφωνα με μία άλλη άποψη, βεβαίως (την οποία διατύπωσε πρώτος ο Anthony Jackson, τον οποίο δεν πιστεύω να θεωρείς "μη-μάγκα" ), το ηλεκτρικό μπάσο θα έπρεπε de facto να έχει 6 χορδές, αφού ανήκει στην οικογένεια της ηλεκτρικής κιθάρας και όχι σε αυτήν του βιολιού, όπως το κοντραμπάσο.

Σε αυτά τα θέματα δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Ο καθένας παίζει με ό,τι βολεύεται και ό,τι προτιμά, χωρίς να υπάρχει ανάγκη δικαιολόγησης.
--- Παράθεση από: ARGYRIS GAROUFALIS στις 18/09/07, 09:41 ---Οπως οι εταιριες βγαλανε και 7χορδες κιθαρες ετσι κανανε και με τα μπασα.Καθαρα για εμπορικους λογους.Και φυσικα για prestige.
--- Τέλος παράθεσης ---

Δεν τολμώ ούτε να γελάσω με κάτι τέτοιο. "Εμπορικότητα"... "prestige"... ::)
Δίχως να γνωρίζω την αξία σου ως μουσικός, με τέτοιες άκαμπτες και στενόμυαλες θεωρήσεις σε ζητήματα τόσο αυθαίρετα, με λύπη μου - και όχι ειρωνεία - σου λέω πως προσωπικά μάλλον θα σε απέφευγα από δάσκαλο.

Jezus, δικό σου είναι το παραπάνω εξάχορδο;

Jezus:

--- Παράθεση από: Μεταβαρόνος Isnogood στις 18/09/07, 15:27 ---
--- Παράθεση από: ARGYRIS GAROUFALIS στις 18/09/07, 09:41 ---Καλημερα στο φορουμ,
Το ηλεκτρικο μπασο παιδια ειναι η συνεχεια και η εξελιξη του κλασσικου κοντραμπασου.Εχετε δει κανα 5χορδο ή 6χορδο κοντραμπασο?Καποιος λογος θα υπαρχει λοιπον.

--- Τέλος παράθεσης ---
Με μια επιφύλαξη, θυμάμαι οτι υπάρχει 5-χορδο κόντρα μπάσο, το οποίο όμως έχει κούρδισμα σε C E A D G , αντι για B E A D G

--- Τέλος παράθεσης ---

Nαι κυκλοφορουν πολλα τετοια!  ;)

Jezus:

--- Παράθεση από: ARGYRIS GAROUFALIS στις 18/09/07, 12:24 ---Μαγκας σε θεμα γνωσεων.Αλλο να βλεπεις ενα μουσικο να παιζει οριζοντια την κλιμακα και αλλο καθετα.Ειναι πολυ πιο δυσκολο.Και στην κιθαρα και στο μπασο και σε ολα τα οργανα.Ειναι πολυ απλο.Ο αλλος καταλαβαινει οτι το κατεχεις το αθλημα και δεν εμαθες απλα σε μια θεση καθετα μια κλιμακα και την παιζεις.Δειχνεις οτι ξερεις την κλιμακα σε ολες τις θεσεις.........Οτι τουλαχιστον αν δεν εχεις ασχοληθει σοβαρα,εχεις σπουδασει......

--- Τέλος παράθεσης ---

Τελος παντων, ο καθενας στον τομεα του, εγω προσωπικα δεν θελω να δειξω σε κανεναν το τι κατεχω, μου αρεσει απλα να πειραματιζομαι, ακομα και σε ατοναλ καμια φορα, να ψαχνω και να δημιουργω νεους ηχους, και οι περισοτερες χορδες βοηθουν σε αυτο... καλος μπασιστας δεν ειμαι σιγουρα, αλλα δεν εχω και τετοιο σκοπο να πω την αλληθεια, εχω αλλη προσεγκιση προς την μουσικη απο το να ξερω ολες τις κλιμακες απεξω σε ολες τις θεσεις...

Jezus:

--- Παράθεση από: KJP στις 18/09/07, 15:49 ---Jezus, δικό σου είναι το παραπάνω εξάχορδο;

--- Τέλος παράθεσης ---

Ναι, δικο μου ειναι, εδω εχς και καποιες ακομα φοτο και ινφο αν σε ενδιαφερει...
http://www.high-gain.com/myequip.htm

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View