Σελίδες:
  • #1 από Ερασιτέχνης στις 24 Mar 2021
  • Γεια χαρά σε όλους,

    Θα ήθελα την πρόταση σας για έναν modelling ενισχυτή, είτε από την εμπειρία σας είτε από πράγματα που έχετε διαβάσει – ακούσει.

    Η κιθάρα είναι μια SQUIER του 2006 (αρκετά καλύτερη από τις σημερινές), στην οποία έχει γίνει πολύ καλό set up, με αποτέλεσμα να με βολεύει πολύ στο playability. Θα γίνει και εδώ μια αναβάθμιση σε κλειδιά – μαγνήτη (ένα διπλό στην γέφυρα) και κάτι άλλες λεπτομέρειες. Στο μέλλον θα αλλαχθεί με μια κατηγορίας των 300 €, ίσως IBANEZ, αυτό δεν είναι του παρόντος.

    Από λοιπό εξοπλισμό έχω μόνο ένα πετάλι BOSS DS 1 που θα ήθελα να κρατήσω και να συνεχίσω να χρησιμοποιώ (υποθέτω πάνω από ένα καθαρό κανάλι).

    Όλα τα υπόλοιπα εφέ θα είναι από τον ενισχυτή.

    Απαραίτητο χαρακτηριστικό είναι η ύπαρξη USB όχι μόνο όμως για να κατεβάζεις patches κ.λπ. αλλά και να χρησιμοποιηθεί σαν audio Interface για recording στο PC.

    Μουσική από κλασσικό rock (DIRESTRAITS, ACDC) μέχρι κλασικό Heavy (MAIDEN – METALLICA)

    Budget max 200 € αλλά αν κάνω και την δουλειά μου με λιγότερα το προτιμώ.

    Χρήση μέσα στο σπίτι για ατομικό practice με backing tracks.

    H πρώτη μου ερευνά εντόπισε τα παρακάτω αλλά ακόμη δεν τα έχω ψάξει εις βάθος.

    Blackstar ID:Core 10 V3
    Vox VT20X
    Mooer SD 30 Modelling Guitar
    Fender Mustang LT25
    Peavey Vypyr VIP 1
    Marshall Code 25

    Ευχαριστώ
  • #2 από BitCollector στις 24 Mar 2021
  • Χωρίς να έχω προσωπική γνώμη, απλώς αναφέρω ότι πολύ καλά λόγια ακούγονται για τους Boss Katana. Οριακά πάνω από το budget σου. Έχουν γραφτεί κι εδώ στο φόρουμ διάφορα.
  • #3 από Μάνος Καμπούρης (m.k.) στις 24 Mar 2021
  • Δεν έχω παίξει με τον Mooer και τον Peavey.
    Από όλους τους άλλους, προτιμώ τον Marshall. Αυτόν προτείνω και στους αρχάριους μαθητές μου
  • #4 από Ερασιτέχνης στις 25 Mar 2021
  • Δεν έχω παίξει με τον Mooer και τον Peavey.
    Από όλους τους άλλους, προτιμώ τον Marshall. Αυτόν προτείνω και στους αρχάριους μαθητές μου

    Ευχαριστώ και επι της ευκαιρίας να ρωτήσω κάτι. Πράγματι είδα στο Internet ακόμη και στις σελίδες των κατασκευαστών όλους αυτούς τους ενισχυτές να τους χαρακτηρίζουν αρχαρίων ή μαθητών. Τι τους καθιστά κάτι τέτοιο; Δηλαδή για κάποιον  που παίζει πολλά χρόνια δεν συστήνονται;
  • #5 από Μάνος Καμπούρης (m.k.) στις 26 Mar 2021
  • Δεν έχω παίξει με τον Mooer και τον Peavey.
    Από όλους τους άλλους, προτιμώ τον Marshall. Αυτόν προτείνω και στους αρχάριους μαθητές μου

    Ευχαριστώ και επι της ευκαιρίας να ρωτήσω κάτι. Πράγματι είδα στο Internet ακόμη και στις σελίδες των κατασκευαστών όλους αυτούς τους ενισχυτές να τους χαρακτηρίζουν αρχαρίων ή μαθητών. Τι τους καθιστά κάτι τέτοιο; Δηλαδή για κάποιον  που παίζει πολλά χρόνια δεν συστήνονται;

    Ο ήχος είναι ένα πολύ σημαντικό κομμάτι για τον κιθαρίστα και επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες, κυρίως από τον ενισχυτή και τα διάφορα πετάλια (πετάλια χρωματισμού, όπως overdrive, distortion κλπ. και πετάλια εφέ, όπως delay, chorus κλπ.).

    Υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές τόσο σε ενισχυτές όσο και σε πετάλια, με αποτέλεσμα οι συνδυασμοί όλων αυτών να είναι ατελείωτοι.
    Ένας modeling ενισχυτής, όπως αυτοί που προανέφερες, δίνει την δυνατότητα σε έναν αρχάριο πρώτα απ' όλα να μάθει κάπως τις διαφορές ορισμένων ενισχυτών και πώς επηρεάζουν τον ήχο τα διάφορα εφέ.

    Έτσι λοιπόν, με λίγα χρήματα μπορείς να έχεις όλα όσα χρειάζεσαι αρχικά για να πειραματιστείς και με τον καιρό να αποφασίσεις πού θέλεις να κινηθείς και πολύ αργότερα να καταλήξεις σε ένα σετ ενισχυτή - πεταλιών, που άμα θέλεις να τα αγοράσεις ξεχωριστά ένα ένα, θα σου πάρει πολύ χρόνο και χρήμα.

    Πριν αποφασίσεις τι θα αγοράσεις, θα σου πρότεινα να συμβουλευτείς πρώτα και κυρίως τον δάσκαλό σου

     
  • #6 από Crazy Heart στις 27 Aug 2021
  • Blackstar ID V3!
Σελίδες: