Αποστολέας Θέμα: Περι εποικοδομητικής κριτικής...  (Αναγνώστηκε 3017 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Θέλω να καταθέσω ένα σχόλιο, που διατηρώ εντός εδώ και καιρό, αλλα στη συγκεκριμένη κατηγορία νομίζω αρμόζει!

 Αναφέρομαι στα διάφορα σχόλια που γίνονται σχεδόν σε όλα τα ποστ, περι τρομερής τεχνικής,και κυριως ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ!!!! Το πιο σύνηθες δηλαδή σχόλιο σε οποιοδήποτε θέμα, βιντεοκλιπ, σελίδα στο Myspace, κ.ο.κ.

Σας εκλιπαρώ, αν θέλετε να απορρίψετε κάποιο, ή να τον κάνετε θεό, να αφιερώνετε πολύ περισσότερο κόπο, αντί να παρακολουθείτε απλά ένα βιντεάκι, πριν το κάνετε. Και αυτό γιατί έχω κουραστεί να ακούω για τους παπάδες που παίζει ή δεν πάιζει ο καθένας, κυρίως αμα αναφέρεστε μόνο στην ταχύτητα ενός μουσικού. Είναι υποτιμητικό και για τον ίδιο (ή θα έπρεπε  ;) )

Δεν θέλω να ακούγομαι κακός, αλλα ως αιώνιος σπουδάζων σε ωδεία, και έχοντας γνωρίσει δεκάδες δάσκαλους κιθάρας, δεν πρόκειται να εντυπωσιαστώ με την ταχύτητα κανενός, γιατί έχω δει ανθρώπους που διδάσκουν σε ωδείο, που είναι καθηγητές σε λύκειο, να παίζουν dream theater για προθέρμανση, Και όχι δεν υπερβάλλω. Εμενα ο Φλουρός μου αρέσει πχ, γιατί έχω ακούσει Fragile Vastness, και ενθουσιάστικα. Όχι για το τάδε cover του Vai.

Σε μουσικούς ποιότητας, ή σε μουσικούς που απλά ζητούν την κριτική και τη γνώμη μας για το παίξιμό τους, δεν υπάρχει λόγος να αναλωνόμαστε σε σχόλια του στυλ "πωπω ποσο γργορα παιζεις μεγάλε!!!" ναι ρε παιδια, το ξέρει, αυτός ρυθμίζει το μετρονόμο του αμα μελεταει να πουμε...

Εν κατακλείδει, ανοίγω αυτό το θέμα, γιατί θεωρώ το ποιό σημαντικό σε ένα τόπο όπου κατατίθονται οι επίπονες προσπάθειες του καθενός να κατακτήσει την τεχνική του οργάνου και να διαμορφώσει τον κιθαριστικό του εαυτό, είναι πολύ σημαντικό, να έχουμε μια ιδέα για το τί σημαίνει κριτική της κιθάρας, και τι όχι. Μονο αν θέλουμε να γίνει αυτός ένας χώρος αλληλοβοήθειας και υποστήριξης όμως... Αλλιώς, ας αρκεστούμε σε επιφωνήματα και διακυρήξεις δέους που δεν έχουν επαφή με την πραγματικότητα
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Περι εποικοδομητικής κριτικής...
« Απάντηση #1 στις: 27/11/06, 01:55 »
Φίλε jester, όλα αυτά που λες ως μουσικός που είσαι (ή που θα γίνεις τελοσπάντων), με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο και ήταν και ένας από τους λόγους που ανοίκτηκε αυτή εδώ η υποκατηγορία.

Ομως,

Μη ξεχνάς ότι δεν είναι όλα τα παιδιά κάποιου επιπέδου και ως εκ τούτου δεν έχουν την υποδομή να κρίνουν "σωστά"
Μη ξεχνάς ότι κάποια άτομα (σωστά ή λανθασμένα), γουστάρουν και αποθεώνουν την ταχύτητα και μόνο αυτή
Μη ξεχνάς ότι ο καθένας μας βλέπει και γουστάρει ότι θέλει (ταχύτητα, τεχνική, συνδυασμός κλπ)

και τέλος,

Μη ξεχνάς ότι ο καλύτερος κριτής σου/μας, είναι ο μουσικά "άσχετος", δλδ ο απλός ακροατής που δεν έχει μουσική παιδεία  ;)


Αποσυνδεδεμένος Light_Without_Heat

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • Living the dream...
    • Προφίλ
Απ: Περι εποικοδομητικής κριτικής...
« Απάντηση #2 στις: 27/11/06, 02:21 »
Φίλε Jester συμφωνώ και εγώ με αυτά που λές. Παρά το γεγονός αυτό όμως βρίσκω τα σχόλια σου λίγο εκτός τόπου και χρόνου. Αυτό το λέω γιατί διαβάζω και ποστάρω σε αυτό το forum 1.5 χρόνο περίπου και πιστεύω ότι το επίπεδο της κριτικής ικανότητας που κυριαρχεί εδώ μέσα είναι αρκετό προκειμένου να μην βλέπουμε επιφωνήματα και διακυρήξεις δέους όσον αφορά απλά την ταχύτητα (με ελάχιστες εξαιρέσεις πιστεύω). Μπορεί να έχεις διαβάσει διάφορους υπερβολικούς χαρακτηρισμούς κατά καιρούς εδω μέσα αλλά αυτοί συνήθως λαμβάνουνε χώρα όταν κάποιος παρουσιάζει κάτι ΠΟΛΥ παραπάνω απο την ταχύτητα του. Υπάρχουνε βέβαια και κάποια clippakia που ποστάρονται καθαρά και μόνο αποσκοπώντας στον εντυπωσιασμό τα οποία συνήθως δέχονται και την κατάλληλη κριτική.

P.S
(Πρόσεξε σε παρακαλώ ότι στα παραπάνω χρησιμοποιώ τον όρο "ταχύτητα" και όχι τον όρο "τεχνική". Η δεύτερη είναι κάτι απείρως περισσότερο από το να παίζεις 16α στα 250 bpm)
INTERNET.
SERIOUS BUSINESS.

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Απ: Περι εποικοδομητικής κριτικής...
« Απάντηση #3 στις: 27/11/06, 02:44 »
Παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, μα και για την κριτική σας στην άποψή μου.

Φίλε John, πίστεψε με, είμαι από τα αρχαιότερα μέλη της σελίδας, μπορώ να πώ, αν και με σποραδικές εμφανίσεις, βρίσκομαι εδώ πρίν να σκεφτεί ο βασίλης το σύστημα με τους Κιθαροσυντονιστες ασπούμε  ;D  ;D   ;D

Για να ξεκαθαρίσω κάτι που ίσως δεν φάνηκε στο θέμα, δεν λέω ότι δεν ξέρει κανεις να κάνει κριτική, και όλοι λέτε και ξαναλέτε για την ταχύτητα. Κάθε άλλο! Συνετά μέλη του φόρουμ, ακόμα και μικρά παιδιά με έχουν εκπλήξει με την ακεραιότητα και την ειλικρίνειά τους. Απλά θέτω αυτό το θέμα ως υπενθίμιση, στον καθένα που όπως λέει και ο Παρλατς, ΄μπορει να έχει άλλα standards, ή να μην έχει πχ τις γνώσεις για να κριτικάρει σωστά (που ούτε γω τις έχω βέβαια). Υπενθίμιση λοιπόν, ότι σε ένα τομέα του φόρουμ που αφιερώνεται στον αυτοσχεδιασμό, μα και στον συγγενή που εφιερώνεται στη σύνθεση, δεν πρεπει να αναλωνόμαστε σε σχόλια αυτού του τύπου, όταν η ταχύτητα είναι ενα τόσο μικρό μέρος αυτού που λέγεται τεχνική της κιθάρας.

Πιστεύω είναι σημαντικό, γιατί και εγω μικρότερος, και διαβάζοντας (και εντος του φορουμ) εκθειασμούς για τους 12κυλινδρους twin turbo κιθαρίστες, έχασα για καιρό την εκτίμηση μου για πολλά άλλα πράγματα

Υ.Γ. Έχετε υπ' όψην παίδες, ότι το παρόν θέμα, απευθύνεται μεν στους σχολιάζοντες, μα και στους σχολιαζόμενους. και εξηγούμαι: Οχι, ότι ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ, ένα παρα πολύ γρήγορο κομμάτι από 45635 sweep arpegios, ακολουθούμενο από 6000 νότες tapping, ΔΕΝ ειναι αυτοσχεδιασμος, και δεν χρειάζεται να κατατίθεται μονο και μονο για να αποκομισει επαινους!  ;)
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Περι εποικοδομητικής κριτικής...
« Απάντηση #4 στις: 27/11/06, 08:56 »
Επί της ευκαιρίας του θέματος του Jester, να (ξανα)τονίσω ότι:

- Για τους σχολιαστές: Κάντε κριτική που να έχει νόημα και λόγο ύπαρξης. Κανείς δεν ενδιαφέρεται για σχόλια μιας φράσης όπως "πωπω, είσαι θεός!" ή "χάλια, δεν μ'άρεσε!". Δώστε περισσότερο βάθος λέγοντας τι σας άρεσε περισσότερο ή/και τι δεν σας άρεσε που επιδέχεται βελτίωση (μαζί με συγκεκριμένες συμβουλές, αν έχετε τις γνώσεις)

- Για τους σχολιαζόμενους: Δεν υπάρχει λόγος να παρουσιάζετε πιστές και τέλειες διασκευές που έχετε ηχογραφήσει σε άψογο στούντιο. Οι επιδοκιμασίες δεν θα σας βοηθήσουν σε τίποτα, εκτός ίσως από την αυτοεπιβεβαίωση. Επίσης, δεν υπάρχει λόγος να παρουσιάζετε πολύ μικρά δείγματα, αφιερώστε λίγο παραπάνω χρόνο για να ηχογραφήσετε περισσότερα στοιχεία από το παίξιμό σας για να έχετε μια λεπτομερέστερη κριτική του.

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περι εποικοδομητικής κριτικής...
« Απάντηση #5 στις: 28/11/06, 15:19 »
Αυτό το λέω γιατί διαβάζω και ποστάρω σε αυτό το forum 1.5 χρόνο περίπου και πιστεύω ότι το επίπεδο της κριτικής ικανότητας που κυριαρχεί εδώ μέσα είναι αρκετό προκειμένου να μην βλέπουμε επιφωνήματα και διακυρήξεις δέους όσον αφορά απλά την ταχύτητα (με ελάχιστες εξαιρέσεις πιστεύω).

Aυτο ειναι το ζητουμενο......αλλα μια ματια στην συγκεκριμενη θεματικη ενοτητα θα σε πεισει περι του αντιθετου.....

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Περι εποικοδομητικής κριτικής...
« Απάντηση #6 στις: 02/12/06, 03:04 »
φιλε the Jester ξεχασες να πεις,εκτος αν δεν προσεξα,πως αυτη ειναι η αποψη σου!το τι θα πει ο καθενας ειναι δικο του θεμα,και σε καποια βαση αποδεκτο,αρκει να μην ξεπερνα καποια ορια(να βρισει η τεσπα να προκαλεσει το moderating πανω στο post του)...
αυτα...
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Απ: Περι εποικοδομητικής κριτικής...
« Απάντηση #7 στις: 02/12/06, 03:11 »
φιλε the Jester ξεχασες να πεις,εκτος αν δεν προσεξα,πως αυτη ειναι η αποψη σου!το τι θα πει ο καθενας ειναι δικο του θεμα,και σε καποια βαση αποδεκτο,αρκει να μην ξεπερνα καποια ορια(να βρισει η τεσπα να προκαλεσει το moderating πανω στο post του)...
αυτα...

Σαφως φιλε, δεν τιθεται καν θεμα, ΠΑΝΤΑ αναφερομαι μονο στη δική μου άποψη, το ιδιο και ολοι μας βεβαια, (η τουλάχιστον θα έπρεπε). Άλλωστε έχω ρίξει αρκετές φορές το φαρμάκι μου απαντώντας σε ποστ του τυπου "αυτο που σας λεω να κανετε" ή "μονο εγώ ξέρω τι ειναι αλήθεια"  ;D

Μην με παρεξηγείτε, εγώ απλά παραθέτω αυτά που με ενοχλούν και με απασχολούν, με την ελπίδα ότι αν είναι κοινή συνείδηση, ίσως τα αποφεύγουμε γενικότερα!!!  ;)
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3839 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/03, 03:24
από Pontifikas
16 Απαντήσεις
18109 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/08, 15:49
από XPONHS_PYLOS
περι delay και chorus

Ξεκίνησε από fovos Εφέ

7 Απαντήσεις
4084 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/08, 15:59
από Uli Roth
19 Απαντήσεις
8156 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 13:38
από Pandemonium
Περι βενζίνης!

Ξεκίνησε από Serviani « 1 2 » Λοιπά

40 Απαντήσεις
12652 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/09, 07:55
από kuiper
5 Απαντήσεις
12014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/11, 11:03
από freemind
10 Απαντήσεις
18066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/11, 18:11
από guitarcrazy
0 Απαντήσεις
2508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/11, 19:44
από hell-bass
0 Απαντήσεις
2312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/11, 20:30
από Απόλλων
5 Απαντήσεις
4746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/13, 22:09
από Dark rose