Αποστολέας Θέμα: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...  (Αναγνώστηκε 116387 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aλχημιστής

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια μερα ολα αυτα θα μοιαζουν με χρωματιστες ευχες
    • Προφίλ
    • το myspace μας....
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #200 στις: 25/08/07, 12:56 »
Για μενα πρεπει να αναβληθουν οι εκλογες.Δεν ξερω αν κ πως μπορει να γινει αλλα ειναι το τελευταιο που εχει αναγκη αυτη η χωρα τη συγκεκριμενη περιοδο!
Κ συ που καποτε να κοιμηθεις φοβοσουνα...
Τωρα φοβασαι να ξυπνησεις...

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #201 στις: 25/08/07, 12:58 »
Ρε παιδιά ο Λυακαβηττός πώς την γλίτωσε? Έχει γίνει πια ο μεγαλύτερος πρασινότοπος της Ελλάδας.

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #202 στις: 25/08/07, 13:00 »
Ξέρετε τι θέλω τώρα? Να πέσει ένας κομήτης ακριβώς σε όλη την Ελλάδα και να σκοτώσει όλο τον πλυθησμό εκτός από καμια 10αριά που θα καλούνται να αναγεννήσουν το ελληνικό έθνος. Να πέσουν όλα τα κτήρια όλες οι πόλεις και να σωθεί μόνο η βλάστηση και αυτοί οι 10 άνθρωποι. Τίποτα άλλο.. Ίσωςείναι ο μόνος τρόπος να σωθεί η ελλάδα?? ???
+100000000  :P :P :P :P

ή πρέπει να τα γκρεμίσουμε όλα και να τα χτίσουμε από την αρχή....!!!!!!
Ο Ραφαηλίδης το είχε πει...''Δεν θα υπάρχει ελληνικό κράτος σε 80 χρόνια! Θα το έχουμε φάει εμέις!!!!""

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #203 στις: 25/08/07, 13:03 »
σε 80 χρόνια!
80  ??? ??? ??? Χα, χα χα. Το ελληνικό κράτος, πάει το μισό φέτος. Του χρόνου το άλλο μισό. Αμφιβάλλω αμα θα ζουμε σε 4-5 χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #204 στις: 25/08/07, 13:06 »
Για μενα πρεπει να αναβληθουν οι εκλογες.Δεν ξερω αν κ πως μπορει να γινει αλλα ειναι το τελευταιο που εχει αναγκη αυτη η χωρα τη συγκεκριμενη περιοδο!

+10000000000000000000000

Εδώ ο κόσμος καίγεται (κυριολεκτικά) και οι αλλοι πάνε για εκλογές

Ρε παιδιά αμα καεί το σπίτι μου τι θα κάνω?? Το βλέπω εγώ...όλο το βράδυ ξύπνια θα μείνω

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #205 στις: 25/08/07, 13:09 »
Και εδώ η πανέμορφη θέα που αντικατοπτρίζει το μέλλον της χώρας μας. Αυτή είναι λάηβ εικόνα που έβγαλα από το πίσω μπαλκόνι μου. τα συμπεράσματα δικά σας.

« Τελευταία τροποποίηση: 25/08/07, 13:11 από Raz »

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #206 στις: 25/08/07, 13:11 »
Και εδώ η πανέμορφη θέα που αντικατοπτρίζει το μέλλον της χώρας μας. Αυτή είναι λάηβ εικόνα που έβγαλα από το πίσω μπαλκόνι μου. τα συμπεράσματα δικά σας.

http://s233.photobucket.com/albums/ee18/dim71991/?action-view&current=DSC00283.jpg


Άσχετο...Μου ζητάει κωδικό...Πώς μπορώ να την δώ?

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #207 στις: 25/08/07, 14:56 »
Τι ειπες gers?Ο πολιτης δεν μπορει να κανει τπτ?Για την φωτια του Παρνωνα η ανακοινωση ειναι οτι καποιοι ντοπιοι προσπαθουσαν να αναψουν ενα φουρνο και η φωτια ξεφυγε απο τον ελεγχο τους..Οποτε τι λεμε...Αν ειμασταν συνηδητοποιημενοι θα καναμε τουλαχιστον την προληψη.
Ρε Κιράτζο, αλήθεια πιστεύεις ότι οι πυρκαγιές στην πλειοψηφία τους προέρχονταν από τέτοια λάθη κι όχι από εμπρησμούς? :-\
Άντε να ναι μια-δυο περιπτώσεις, παραπάνω δε νομίζω...



 Ρε gers χαλάρωσε επιτέλους!! Δεν εννοώ εσένα και μένα !!! Και φυσικά 'εχουν ακουστεί φωνές!!! Ποιός είπε τέτοιο πράγμα???????? Μιλάω για τους ανθρώπους που ετο σύνολο τους είναι αδιάφοροι για το περιβάλλον!!!!!!!!!!! Και ούτε κοκορεύτηκα ότι έχω κάνει σπουδαία πράγματα , ξεκόλλα!! Αλλά στην ηλικία που είμαι προσπαθώ να κάνω όσα μπορώ, όπως το να είμαι μέλος της greenpeace, να κάνω ανακύκλωση και γενικώς όσα μπορώ έστι ώστε να μην επιβαρύνω το περιβάλλον!! Δεν έιπα ποτέ να πάρει ο καθένας μας μια μάνικα και να τρέχει όπου βρει φωτιά για να την σβήσει!!!!!!!!!!!!!!


Ναι βρε πουλακι μου αλλα εδω μιλαμε για πυρκαγιες και οι απλοι πολιτες δεν μπορουν να κανουν κατι!!!
Δεμ μιλαμε για ανακυκλωση!
Στην τελικη τοσοι φοροι μπαινουν στα ταμεια του κρατους για την προστασια πολιτων-περιβαλλοντος.Αλλο το που πανε.

Το γεγονος οτι αρκει ενα ατομο για να καψει τα παντα καθιστα την προστασια των δασων αδυνατη.Οτι και να κανουμε...Αν θελει καποιος να κανει τη ζημια θα την κανει.

Και θα την πληρωσουμε ολοι.
O Fretwork με κάλυψε απόλυτα, δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω...
« Τελευταία τροποποίηση: 25/08/07, 15:07 από gers »

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #208 στις: 25/08/07, 15:21 »
Πριν λίγο γύρισα σπίτι μου απο το κέντρο της Αθήνας...Η κάπνα έχει μετατοπιστεί προς τη θάλασσα...

...και στην Ομόνοια "βρέχει" στάχτη...

EDIT: Ανέβηκα στη ταράτσα, αλλα απο 3ο όροφο, δεν καταλάβαίνεις και πολλά.... Η στάχτη συνεχίζει να πέφτει ακόμα και εδώ στο Ν.Κόσμο. Για να δώσω μια εικόνα , απο εδώ το Ν.Κόσμο φαίνεται μια κάπνα ανοίγματος περίπου 165ο του ορίζοντα...
« Τελευταία τροποποίηση: 25/08/07, 15:56 από Μεταβαρόνος Isnogood »
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #209 στις: 25/08/07, 15:56 »
φταινε ολοι, και οι αλλοι και μεις ρε παιδια... αλλα ας ειμαστε λογικοι. Η σημερινη μερα ειναι μερα πολεμου. Σαν να επιτιθεται κατι. Δεν μας λυτρωνει απο τα λαθη μας. εμεις χτισαμε μεσα στα δαση, εμεις καναμε σκουπιδοτοπους στον Υμηττο και στην Πεντελη, εμεις πεταμε αποτσιγαρα στην Εθνική οδο, γιατι νομιζουμε πως δεν κανουν κακο ολα αυτα...

πλεον ομως, εμπρηστικοι μηχανισμοι εχουν βρεθει, εχουν γίνει βάσιμες καταγγελίες, υπάρχουν αυτόπτεις μάρτυρες εμπρησμών.

ειναι ωρα πια να σταματισουμε να διαμαρτυρόμαστε παθητικα για τον εργολάβο που θελει να χτισει στην πλαγια , και να αρχίσουμε να ενεργούμε. Η πυροσβεστική , που κατα τα αλλα μας φταιει κιολας, δεν ειναι ο μονος φορεας που μπορει να κανει κατι. ο καθενας μας ειναι χρησιμος, χωρις να ειναι αναγκη να παρει μια τσουγκρανα και να ανεβει στα βουνα... μονο και μονο αν αντιληφθουμε, τι σημαινει το καθε σκουπιδι και αποτσιγαρο που πεταμε, και να σταματησουμε να ανεχομαστε τις μ@λ@κιες που κανει ο καθε "εξυπνος" που καει τα χορτα στην αυλή του, και τα συμφεροντα που εξυπηρετει ο καθε γκαζακιας, θα έχουμε κάνει ήδη πολλα...
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #210 στις: 25/08/07, 16:33 »
Οι νεκροι 44, ποσοι αγνοουμενοι και τραυματιες, και εσεις μιλατε για πολιτικα, εκλογες, και κομματα;; ειναι δυνατον;...

Vampovarator, μηπως να εξεφραζες τις προεκλογικες σου ανησυχιες καπου αλλου;..
Μπορεις να βγεις στο δρομο να μοιραζεις και αφισες... Αν θες να το κανεις και πιο συγκινητικο κατω απ το κομμα που θες να ψηφισεις, κανε και μια αναφορα στη γυναικα που καηκε ζωντανη αγκαλια με τα 4 παιδια της...
Ελεος δλδ...
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #211 στις: 25/08/07, 16:38 »
Οχι δε παω πουθενά. Εκφράζω τις πολιτικές μου αντιλήψεις, κάτι το οποίο είναι άκρως δημοκρατικό. Εσύ αυτα που λες είναι φασιστικα. Κάνε με αναφορά στο συντονιστή αν θες. Ορίστε. Αλλά βεεεέβαια, ανήκεις κι εσύ στο μεγάλο ποσοστό των οπαδών των 2 κομμάτων και σου θίξαμε τα στενά κομματικά σου συμφέροντα. Τι κρίμα...
« Τελευταία τροποποίηση: 25/08/07, 16:45 από Vampovarotor »

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #212 στις: 25/08/07, 16:57 »
πφ... φασιστικα ε;... τα στενα κομματικα μου συμφεροντα... τι λες ρε παιδι μου....
δε περιμενα καμια καλυτερη απαντηση... και πιο πρωτοτυπη... αν ηταν διαφορετικη η κατασταση μπορει και να γελουσα.... οχι.. σιγουρα θα γελουσα....

Ανοιξε την τηλεοραση σου, και δες ολους τους κομματικους αρχηγους να ριχνουν ευθυνες ο ενας στον αλλον, δειχνοντας παραλληλα τη "συμπαρασταση" και την "αγωνια" τους, να απασχοληθεις....

Ειναι κριμα οντως...
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #213 στις: 25/08/07, 17:04 »
Και εκεί που νόμιζα οτι οι "κομματικοί" (η πιο ευγενική λέξη που μπορώ να σκεφτώ) δεν είχαν επισκεφτεί το θέμα...Πραγματικά, όποιος πιστεύει οτι οι εκλογές αυτές θα στρώσουν το τόπο, good wines....

Οσο για το φασιστικό, δεν θυμάμαι πολλούς φασιστες να ξεκινάνε μια φράση λέγοντας "Μήπως να...(προτροπή)"
Οπότε ας προσέχουμε 2 φορές πρίν αρχίσουμε να απευθύνουμε χαρακτηρισμούς αριστερά-δεξιά..
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #214 στις: 25/08/07, 17:06 »
Δε χρειάζεται να δω καμία τηλεόραση γιατί ξέρω τι θα πουν εκ των πρωτέρων. Είναι πουλημένοι οι άνθρωποι. Και παίρνουν χρήματα από παντού, λαδώνονται. Έχουν βίλλες, εκατομμύρια περιουσίες... Δε τους νοιάζει αν καίγεται η μισή Ελλάδα. Αν σκοτώνονται τόσοι άνθρωποι. Απλά τό μόνο που τους νοιάζει είναι το πολιτικό κόστος, και να βγούν κυβέρνηση στις εκλογές, και μετά να κάνουν αυτό που ξέρουν πολύ καλά δηλαδή ... να μην κάνουν τίποτα....
Και μετά μου λες να μη τους κράζω......... Για ποιό λόγο μου λες? ???
« Τελευταία τροποποίηση: 25/08/07, 17:32 από Vampovarotor »

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #215 στις: 25/08/07, 17:15 »
Ε όταν λοιπόν συμβαίνουν όλα αυτά και σεις ψηφίζετε πάντα τα 2 μεγάλα κόμματα εξουσίας, τότε μη περιμένετε να αλλάξουν και πολλά. ΜΙΑ ΖΩΗ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΣΚΑΤΑ ΘΑ ΕΙΣΤΕ. Και φυσικά δεν έχετε το δικαίωμα να παραπονιέστε ...

 ::)
χρειαζεται να σου απαντησω;...
τα στενα κομματικα συμφεροντα και ο κομματικος φανατισμος δυστυχως δε φαινεται απ τις δικες μου απαντησεις....
Μπορεις να κραζεις οποιον θες αγορι μου.. Εναντιωθηκα στην πραξη σου να το κανεις σ ενα τετοιο θεμα...
Υπαρχουν και οι συγκεντρωσεις, και τα εκλογικα κεντρα κτλ κτλ που μπορεις να βγαλεις το απωθυμενο σου προς τον Ελληνικο πληθυσμο...

Εδω θα μπορουσες να περιοριστεις στην οδυνη σου προς ολους αυτους τους ανθρωπους, στην ανησυχια σου για την μιση Ελλαδα που εχει μετατραπει σε αποκαϊδια, και τι μελλεται να γινει....
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #216 στις: 25/08/07, 17:16 »
Δε χρειάζεται να δω καμία τηλεόραση γιατί ξέρω τι θα πουν εκ των πρωτέρων. Είναι πουλημένοι οι άνθρωποι. Και παίρνουν χρήματα από παντού, λαδώνονται. Έχουν βίλλες, εκατομμύρια περιουσίες... Δε τους νοιάζει αν καίγεται η μισή Ελλάδα. Αν σκοτώνονται τόσοι άνθρωποι. Απλά τό μόνο που τους νοιάζει είναι να βγούν στι εκλογές, και μετά να κάνουν αυτό που ξέρουν πολύ καλά δηλαδή ... να μην κάνουν τίποτα....
Και μετά μου λες να μη τους κράζω......... Για ποιό λόγο μου λες? ???

Με εξα'ιρεση το θέμα το περιουσιών (χωρίς να θέλω να σταθώ σε αυτό)τα παραπάνω τα πιστεύω για όλα τα κόμματα... όσο την άποψή μου για τις εκλογές, ευθύνες κλπ, την έχω εκφράσει σε άλλα σημεία του ιδίου tοpic.

Οι τελευταίες εξελίξεις, στις ειδήσεις είναι το 1.000.000€ που έβαλε ο ALPHA ως αμοιβή σε όποιον δώσει πληροφορίες για τους εμπρηστές...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #217 στις: 25/08/07, 17:29 »
Είναι ίσως η μοναδική φορά που η επόμενη κυβέρνηση μπορεί να επικαλεστεί άνετα πως παρέλαβε καμμένη γη και να μην την κράξει ουδείς.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #218 στις: 25/08/07, 17:45 »
Βρε παιδιά, ας ηρεμήσουμε λιγάκι.. Κανονικά αυτές τις μέρες δεν θα έπρεπε να μιλάμε για πολιτική αλλά μερικά πράγματα χρειάζονται διευκρίνιση..

Καταρχάς, οι φυσικές καταστροφές είναι από τους χειρότερους εφιάλτες του κράτους και συνήθως αντιμετωπίζονται μερικώς ή και καθόλου.. Αλλά, ας βάλουμε τα πράγματα στην σωστή σειρά τους.. Κατηγορούμε κυβερνήσεις, κόμματα, πολιτικούς.. Δεν λέω, τόσα χρόνια όλοι οι κυβερνώντες έχουν αποδείξει ότι είναι "λίγοι", αλλά αυτά συμβαίνουν και εκτός συνόρων. Την στιγμή που μιλάμε υπάρχουν πυρκαγιές σε Ιταλία, Ισπανία και άλλες χώρες που σαφώς είναι πιο μπροστά από εμάς σε επίπεδο κρατικής αντιμετώπισης θεομηνιών.. Σκεφτείτε μόνο πόσο δύσκολο είναι ένα μάτσο άνθρωποι να κυβερνήσουν ολόκληρη χώρα όταν εμείς πολλές φορές δεν μπορούμε να "κυβερνήσουμε" το σπίτι μας σε θέματα που άπτωνται προυπολογισμού και αντιμετώπισης εκτάκτων καταστάσεων..

Μιλάμε για διαφθορά.. Ποιοι εμείς, που αν μας επιβληθεί κάποια κλήση θα κινήσουμε γη και ουρανό και θα απευθυνθούμε σε άτομα που έχουμε να μιλήσουμε χρόνια για να μας την σβήσουνε.. Εμείς, που θα δώσουμε στην πολεοδομία χρήματα για να μας ετοιμάσουν πιο γρήγορα την άδεια ανέγερσης του σπιτιού που χτίζουμε.. Εμείς που δεν φοράμε ζώνη στο αυτοκίνητο αλλά που αν, ο μη γένετο, πάθουμε κάτι το κράτος θα δαπανήσει ποσά για τη θεραπεία μας που αλλιώς θα τα έδινε στην παιδεία ή στην καταπολέμηση της φτώχειας..

Από εμάς κινδυνεύει η Ελλάδα και όχι μόνο από την πολιτεία.. Αν δεν υπήρχε κανείς που θα σκεφτόταν ότι με το να βάλει μια πυρκαγιά σε δασική έκταση σε μερικούς μήνες θα έχει το δικαίωμα να την διεκδικήσει τότε οι φωτιές θα ήταν σαφώς λιγότερες.. Δεν το πηγαίνω κομματικά προς θεού.. Απλά δεν αντέχω να βλέπω τους εαυτούς μας να κατηγορούμε δεξιά και αριστερά ενώ δεν έχουμε σκεφθεί μέσα μας πως μπορούμε να συνεισφέρουμε στην πρόοδο του τόπου..

Μπορούμε να πάμε λίγο ψηλότερα ρε γ**ώτο.. Μην τα ρίχνουμε όλα στους άλλους.. Ήμαρτον..

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #219 στις: 25/08/07, 18:30 »
κανε και μια αναφορα στη γυναικα που καηκε ζωντανη αγκαλια με τα 4 παιδια της...
Kαι πριν λίγο ενημερώθηκα ότι αυτή η οικογένεια ήταν μια συμμαθήτρια και πολύ καλή μου φίλη με τα αδέρφια της και τη μάνα της!!
 :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #220 στις: 25/08/07, 20:14 »
faser...actually, αν κάθε πολιτικάντης καρεκλοκένταυρος του κερατά φρόντιζε να τιμάει το νόμο και δεν έδινε άδεια οικοδόμησης ή έριχνε τα αυθαίρετα με την πρώτη ευκαιρία, την επόμενη φορά θα βρισκόντουσαν σαφώς λιγότεροι που θα έβρισκαν χρήσιμο να εξαφανίσουν μερικά δέντρα για να διεκδικήσουν το χώρο. Όσο όμως ανεχόμαστε κι επιτρέπουμε την καταπάτηση και την οικιστική αξιοποίηση των συγκεκριμένων εκτάσεων, κάνοντας τα στραβά μάτια, πάντα θα υπάρχουν οι επιτήδειοι που θα παραδειγματίζονται και θα λειτουργούν ανάλογα.

Τον πολίτη μπορείς να τον "εκπαιδεύσεις" με πλείστους όσους τρόπους...κυρίως αποδεικνύοντάς του πως τρέφει φρούδες ελπίδες στην προσπάθειά του να κοροϊδέψει τον κρατικό μηχανισμό. Όταν όμως κι οι πολιτικάντηδες τα παίρνουν από παντού ή βασίζονται στην ψηφοθηρία, θα διαιωνίζονται αυτές οι εκδηλώσεις.

Έχω χεσμένα και τα κροκοδείλια δάκρυά τους. Σε λίγο θα αναπνέουμε με βοηθητικά μηχανήματα και με μπουκάλες οξυγόνου εισαγμένες από την Αφρική.

Κι αν δε με απατά η μνήμη μου, στην υπανάπτυκτη Ισπανία πριν από μερικούς μήνες είχαν γκρεμίσει κάποιες χιλιάδες αυθαίρετα κι είχαν στείλει στη φυλακή ολόκληρο δημοτικό συμβούλιο. Ποιος έχει τα κάκαλα εδώ πέρα να το κάνει;

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #221 στις: 25/08/07, 21:58 »
Eleos Valia  θέλω να σου πω οτι με τη φράση μου με κεφαλαία, αναφερόμουν σε αυτά τα... σκατά,
"...Ελλάς, Ελλήνων Χριστιανών
κι αντίσταση και γύψος
Πολυτεχνείο ξαφνικά
μεταπολίτευση και τα λοιπά

Με άλλα λόγια θα στο πω
κι έναν ανάπηρο σκοπό
απ� το εβδομήντα και μετά
μας έχουν πνίζει τα σκατά
να δεις τι σου 'χω για μετά..."

όρος που φαίνεται οτι προσέβαλλε την αισθητική σου (λυπάμαι γι'αυτό  :-\)

Εφόσον οι κυβερνήσεις που κυβέρνησαν από την μεταπολίτευση και μετά ήταν το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ, ποιόν άλλον να κατηγορήσω? Τον παππού μου? Το ΛΑΟΣ ή το ΜουΛου ΚΚΕ? Δε κατάλαβα πρέπει να ανήκω κάπου? Μήπως κρίνεις εξ ιδίων τ'αλλότρια? Τα 2 μεγάλα κόμματα είναι αυτά που με χαριστικές ρυθμίσεις, δίνουν στη κυριολεξία δασικές εκτάσεις σε ιδιώτες, είναι αυτά που δαπανούν όλο και λιγότερα χρήματα για τη προστασία του δάσους (έφτασε κάτω από 1% του ΑΕΠ κι όπως λέει ο φίλος μας ο πυροσβέστης greg+9) και είναι αυτά που πρόσφατα έδωσαν στο Καζίνο της Πάρνηθας 50 στρέμματα για επέκταση ενώ ο πρωθυπουργός μας είχε πει άλλα. Κανονικά έπρεπε να έχει παραιτηθεί ολόκληρο το κοινοβούλιο, λόγω ανικανότητας.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/08/07, 22:20 από Vampovarotor »

Αποσυνδεδεμένος Fusalida

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πως ο πόνος και η συντριβή γίναν τεχνη στην tv?
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #222 στις: 25/08/07, 21:59 »
Oι Νύμφες επικαλούνταν τη Θέμιδα.
Στα χείλη τους ένα επίγειο "γιατί;"
καθώς διαμελίζονταν μεσ'την κάθε σπίθα.
Έγιναν Διοξείδιο του Ανθρακα πια!
Μπόλικο για όλο το κόσμο!

Οι Νύμφες, ιέρειες πολύχρωμες,
ούρλιαζαν ντυμένες με αίμα.
Τις ακούσες;
Ή έκλεισες κι εσύ τ'αυτιά σου;

Μαύρο χιόνι πάνω στα
παρκαρισμένα αυτοκίνητα.
Μαύρο χιόνι πάνω στην
αφιονισμένη συνείδηση
         της ασυνειδησίας μας...

Μαύρο χιόνι φύρτωσε
σε όλη την Ελλάδα.
Άνθισε θηρίο η Οργή.
Έχει δυο φωτιές για μάτια.

Άπρακτη Οργή...

Κι ουρανός,σκληρός καθρέφτης,
σκοτείνιασε...

Φοβάμαι.


" Θέλω να εκφράσω τη βαθύτατη οδύνη μου."
" Θέλω να εκφράσω τη βαθύτατη θλίψη μου."
" Θέλω να εκφράσω..."

Τολμηρές εκφράσεις θαρρώ που όμως δε μπορούν να φέρουν πίσω τους 51, μέχρι τώρα, νεκρούς.

Πολιορκούμεθα φίλες και φίλοι!


Από τη ζεστή και ήσυχη κατοικία μου, θα ήθελα κι εγώ λοιπόν να εκφράσω την απραξία μου...
« Τελευταία τροποποίηση: 26/08/07, 02:28 από Fusalida »
Ποιο θρόνο θέλουν να σου δώσουν, που η Άτροπος δε θα τον πάρει;
Φερνάντο Πεσσόα

www.arrwstherinys.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #223 στις: 25/08/07, 22:46 »
Παιδιά δεν νομίζω ότι το σημερινό μπουγιουρντί με τις φωτιές είχε σαν στόχο την οικοπεδοποίηση. Είναι φως φανάρι ότι ό,τι έγινε, έγινε πολύ καλά οργανωμένα. Ο καιρός, η εποχή, ο τρόπος εκδήλωσης των πυρκαγιών, ο χρόνος που εκδηλώνονταν. Η μία μετά την άλλη. Καθαρά προγραμματισμένα. Από τις 200 φωτιές που άναψαν σήμερα πόσες να ήταν από λάθος ή επειδή κάποιος ήθελε να βρει οικόπεδο ή βοσκοτόπι; 10; 20; 40; Το πολύ. Εδώ μιλάμε μέσα σε ένα απόγευμα κάηκε η μισή χώρα. Κρίμα στους ανθρώπους που χάθηκα και στους ανθρώπους που ξεσπιτώθηκαν. Και πραγματικά προσπαθώ να βρω μια δικαιολογία για αυτόν τον τόσο καλά στημένο και οργανωμένο εμπρησμό αλλά όση φαντασία και να διαθέσω αδυνατώ. Εδώ τους παίρνανε τηλέφωνο και τους λέγανε για εστίες πυρκαγιών που δεν υπήρχαν. Μόνο και μόνο για αντιπερισπασμό. Βλέποντας τηλεόραση, ειλικρινά εξοργίζομαι και ντρέπομαι που μια χούφτα άρρωστοι, φερνουν μια χώρα σε σημείο να κυρήξει ενθικό πένθος. Και δεν είναι ότι κάνεις κάτι λάθος και φτάνεις σε αυτό το σημείο, είναι πως ό,τι και να κάνεις όταν έχεις δεκάδες μέτωπα από την Ξάνθη μέχρι και το λεκανοπέδιο της Αττικής, ό,τι και να κάνεις είναι λίγο.
50 νεκροί σε πυρκαγιές δασών είναι ένα νούμερο που δεν νομίζω να έχουμε ξανασυναντήσει. Και μακάρι, να σταματήσει εκεί το νούμερο αν και πολύ φοβάμαι ότι μόλις έγινα φαντασιόπληκτος, ουτοπικός ή βλάκας. Επειδή τα πράγματα πραγματικά είναι πολύ άσχημα κάντε καμιά προσευχή μπας και σωθούμε.. Να πιάσει, Θεέ μου, μια βροχή, μια καταιγίδα........ Και τι στον κόσμο....
« Τελευταία τροποποίηση: 25/08/07, 23:05 από pa... »
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #224 στις: 25/08/07, 23:18 »
Σήμερα κάηκε ΟΛΗ η Ελλάδα. ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΥΡΚΑΓΙΕΣ ΟΙΚΟΠΕΔΟΦΑΓΟΙ? ΕΛΕΟΣ.
Πρόκειται για οργανωμένο σχέδιο. Τουλάχιστον οι περισσότερες από τις πυρκαγιές, που ξεκίνησαν ταυτόχρονα σε διαφορετικά σημεία της χώρας. Τώρα το αν είναι της αντιπολίτευσης, της κυβέρνησης ή αν έρχεται από "έξω" δεν το ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι οτι δεν έχουμε μέλλον εδώ..
Να που βγήκε και η άλλη τσουτσούνα ο Παπανδρέου και άρχισε να λέει τις βλακείες του. "Αυτή η κυβέρνηση μπλα μπλα" και "αυτή η κυβέρνηση μπλα μπλα..". ΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ###### ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΡΕ ΦΙΛΕ? ΑΥΤΟ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΩΡΑ? .. τι να πει κανείς..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/05, 17:51
από ENAS
4 Απαντήσεις
2081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/05, 09:13
από FSL
0 Απαντήσεις
1388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/05, 11:21
από Stergios Kourou
4 Απαντήσεις
2255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/05, 15:08
από Fusalida
55 Απαντήσεις
15901 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/08, 13:13
από UNPLAGGED
1 Απαντήσεις
1869 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/08, 06:43
από gkou
13 Απαντήσεις
3604 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 09:07
από mantinada
5 Απαντήσεις
2916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/09, 21:56
από armagedon
51 Απαντήσεις
13770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 11:41
από Ibanezακιας
3 Απαντήσεις
2281 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:15
από happydreamer