Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή ηλεκτρικής κιθάρας απο το 0 ... συμβουλές, γνώ  (Αναγνώστηκε 14959 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Λοιπόν...
σε μια συζήτηση που είχαμε, κάποιοι..., αποφασίσαμε να κατασκευάσουμε μια κιθάρα εξ ολοκλήρου από την αρχή! Γίνεται? Θα μάθουμε αν ναι...  ή αν όχι...


Το σχήμα που διαλέξαμε είναι αυτό..
     




Λέμε για το δεύτερο σχήμα γιατί είναι ποιο φυσικό με τα φύλλα να μην είναι τεντωμένα όπως στην πρώτη εικόνα. Το σχέδιο θα το κάνει κάποιος σε autocad και στην συνέχεια θα το κόψει κάποιος router (cnc).


Τι θέλουμε? Για να ξεκινήσουμε την κατασκευή του οργάνου θα πρέπει να έχουμε ένα μανίκι για να πάρουμε τα σωστά μέτρα, σωστά? Κοίταξα στις αγγελίες και είδα μερικά μανίκια που κόστιζαν πάνω από 300 ευρώ! Μήπως είναι υπερβολή το νούμερο αυτό? Υπάρχουν φτηνότερα? Συμφέρει να πάρω φτηνή κιθάρα και να δανειστώ το μανίκι της?


Πρέπει να λάβουμε υπ όψιν ότι καλό είναι να χρησιμοποιηθούν σωστά και καλά υλικά για την κατασκευή της, και όχι φτηνοδουλειές για να δούμε αν απλά γίνει, πιστεύουμε ότι θα γίνει, οπότε ας γίνει και σωστά!


Τι ξύλο να χρησιμοποιήσουμε για την κατασκευή του σώματος?


Αυτά πάνω κάτω, θα δημιουργηθούν και άλλες άπειρες ερωτήσεις κατά την μακρινή αυτή πορεία, μέχρι τότε όμως ας μείνουμε στα πρώτα βήματα.


Τι μαγνήτη να βάλουμε? Δε προορίζεται για metal, grunge/reggae/dub καταστάσεις. Από hardware έχω original της gibson και μπορούμε να βάλουμε εκείνα, όπως έχει και η κιθάρα δεξιά στη φώτο.


Σημείωση: δε θα έχει τρέμολο, θα έχει έναν μαγνήτη μόνο, όπως τις φώτο.




1ο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: θέλουμε απαντήσεις από άτομα που εχουν ασχοληθει με το θεμα, γνωρίζουν ή γενικά μπορούν να βοηθήσουν.


2ο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: το σχήμα της κιθάρας είναι καθαρά random (εμένα μου λες...), μη πάει ο νους σας σε πονηρές και διωκόμενες από τον νόμο σκέψεις. Δε θα απαντηθούν ερωτήσεις σχετικά με την Ινδική Κάναβη και τα αποτελέσματα της, θα ασχοληθούμε καθαρά και μόνο με ξυλοκατασκευή. Τέλος απαγορεύονται ρητά αναφορές σε μπάτσους, δικηγόρους και άλλα νομικά πρόσωπα, στο thread αυτό.


Με τις ευλογίες μου και τις απορίες μου,
Κωνσταντίνος Γ@μάτος
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
κάποιο μανίκι απο εδώ θα κάνει νομίζω http://www.allparts.com/Guitar-Necks-s/103.htm


για ξύλο προτείνω καδρόνι
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος

Το λινκ με τα μανίκια καλό! δε το είχα σκεφτεί το allparts, θενξ!

καδρόνι? χεχε.. δε ξερω αλλα μου ηρθε αστειο, υπαρχει οντως τετοιο ξυλο και κανει για σκάφος? μου θυμισε λιγο τελάρο η λεξη :D
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
πευκάκι .... ελαφρύ κι ωραίο
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Για μαγνητες θα προτεινα και εναν μονο κοντα στο νεκ....και βεβαια διπλο μπριτζ...να τελεκαστεριζει λιγακι του παει το κονσεπτ !!
 
Εχω να διαθεσω τον μονο !! (και διπλο εχω αλλα τον θελω χαχαχα)
 
Και δεσποτακι δε μας χαλαει για ξυλο...!! Λογο μεγαλου ογκου ομως πιστευω οτι θα πρεπει να εινα απο το ελαφρυτερο δυνατον...!!
 
Ρε σεις το πλεξιγκλας δε το σκευτομαστε καθολου ???
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
κώστα μήπως εννοείς κέδρο?


καδρόνι ξέρω αυτό.. :D








βαγγέλη ότι έχετε ευχαρίστηση, να δώσω και το paypal για donate?  ;D ;D


κιθάρα με plexy glass έχω, δε θέλω  :P
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
κάποιο μανίκι απο εδώ θα κάνει νομίζω http://www.allparts.com/Guitar-Necks-s/103.htm


Κι εγώ κάποτε ήθελα να φτιάξω μια φτηνή κιθάρα και έψαχνα για μπράτσο... αλλά ακόμα και τα $155 που έχει το φτηνότερο μπράτσο σε αυτό το λινκ, μου φαίνονται πάρα πολλά... όταν με λιγότερα λεφτα αγοράζεις μια έτοιμη και ολοκληρωμένη κιθάρα...

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
κάποιο μανίκι απο εδώ θα κάνει νομίζω http://www.allparts.com/Guitar-Necks-s/103.htm


Κι εγώ κάποτε ήθελα να φτιάξω μια φτηνή κιθάρα και έψαχνα για μπράτσο... αλλά ακόμα και τα $155 που έχει το φτηνότερο μπράτσο σε αυτό το λινκ, μου φαίνονται πάρα πολλά... όταν με λιγότερα λεφτα αγοράζεις μια έτοιμη και ολοκληρωμένη κιθάρα...

 
To αιωνιο προβλημα του καταναλωτη που συγκρινει ανομοια πραγματα !!!  :P :P :P
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Πρώτα από όλα από ότι διαβάζω, ούτε κατά διάνοια θέλεις να φτιάξεις κιθάρα από το μηδέν. Σε όσους πάντως θα ήθελαν να φτιάξουν έγχορδο από το μηδέν, θα πρότεινα να πάνε στο rembetiko.gr και να βγάλουνε τα ματάκια τους στο διάβασμα. Ε μετά ακολουθεί και η πρακτική.
 
Δεύτερον, πάρε κιθάρα με σώμα κανονικά ολόκληρη και όχι μόνο το μανίκι. Κόψε το σώμα αφήνοντας το ελάχιστο μέρος που συγκρατεί το μανίκι και έχει επάνω τους μαγνήτες. Και απλά κάνε ένα άλλο κομμάτι ξύλου, που να το αγκαλιάζει ακριβώς το οποίο θα φέρει τα φύλλα.
Μετά το κόλλημα γιαλοχαρτάρισμα βάψιμο και τα λοιπά, θα φαίνεται ένα ενιαίο σώμα.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Πρώτα από όλα από ότι διαβάζω, ούτε κατά διάνοια θέλεις να φτιάξεις κιθάρα από το μηδέν. Σε όσους πάντως θα ήθελαν να φτιάξουν έγχορδο από το μηδέν, θα πρότεινα να πάνε στο rembetiko.gr και να βγάλουνε τα ματάκια τους στο διάβασμα. Ε μετά ακολουθεί και η πρακτική.
 
Δεύτερον, πάρε κιθάρα με σώμα κανονικά ολόκληρη και όχι μόνο το μανίκι. Κόψε το σώμα αφήνοντας το ελάχιστο μέρος που συγκρατεί το μανίκι και έχει επάνω τους μαγνήτες. Και απλά κάνε ένα άλλο κομμάτι ξύλου, που να το αγκαλιάζει ακριβώς το οποίο θα φέρει τα φύλλα.
Μετά το κόλλημα γιαλοχαρτάρισμα βάψιμο και τα λοιπά, θα φαίνεται ένα ενιαίο σώμα.

Γιατι να την κανει neck-through κι οχι bolt-on, που ειναι πιο ευκολο?

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Πρώτα από όλα από ότι διαβάζω, ούτε κατά διάνοια θέλεις να φτιάξεις κιθάρα από το μηδέν. Σε όσους πάντως θα ήθελαν να φτιάξουν έγχορδο από το μηδέν, θα πρότεινα να πάνε στο rembetiko.gr και να βγάλουνε τα ματάκια τους στο διάβασμα. Ε μετά ακολουθεί και η πρακτική.
 
Δεύτερον, πάρε κιθάρα με σώμα κανονικά ολόκληρη και όχι μόνο το μανίκι. Κόψε το σώμα αφήνοντας το ελάχιστο μέρος που συγκρατεί το μανίκι και έχει επάνω τους μαγνήτες. Και απλά κάνε ένα άλλο κομμάτι ξύλου, που να το αγκαλιάζει ακριβώς το οποίο θα φέρει τα φύλλα.
Μετά το κόλλημα γιαλοχαρτάρισμα βάψιμο και τα λοιπά, θα φαίνεται ένα ενιαίο σώμα.

Γιατι να την κανει neck-through κι οχι bolt-on, που ειναι πιο ευκολο?

H παραπάνω τεχνική δεν είναι ούτε neck-through ούτε bolt-on, αλλα συνδιασμός. Το πλεονέκτημα της παραπάνω μεθόθου, είναι η αποφυγή περαιτέρω μετρήσεων για να δέσει σωστά το μπράτσο με το σώμα, και ανάγεται σε "απλή" κόλληση 3 κομματιών ξύλου.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Πρώτα από όλα από ότι διαβάζω, ούτε κατά διάνοια θέλεις να φτιάξεις κιθάρα από το μηδέν. Σε όσους πάντως θα ήθελαν να φτιάξουν έγχορδο από το μηδέν, θα πρότεινα να πάνε στο rembetiko.gr και να βγάλουνε τα ματάκια τους στο διάβασμα. Ε μετά ακολουθεί και η πρακτική.
 
Δεύτερον, πάρε κιθάρα με σώμα κανονικά ολόκληρη και όχι μόνο το μανίκι. Κόψε το σώμα αφήνοντας το ελάχιστο μέρος που συγκρατεί το μανίκι και έχει επάνω τους μαγνήτες. Και απλά κάνε ένα άλλο κομμάτι ξύλου, που να το αγκαλιάζει ακριβώς το οποίο θα φέρει τα φύλλα.
Μετά το κόλλημα γιαλοχαρτάρισμα βάψιμο και τα λοιπά, θα φαίνεται ένα ενιαίο σώμα.

Γιατι να την κανει neck-through κι οχι bolt-on, που ειναι πιο ευκολο?

H παραπάνω τεχνική δεν είναι ούτε neck-through ούτε bolt-on, αλλα συνδιασμός. Το πλεονέκτημα της παραπάνω μεθόθου, είναι η αποφυγή περαιτέρω μετρήσεων για να δέσει σωστά το μπράτσο με το σώμα, και ανάγεται σε "απλή" κόλληση 3 κομματιών ξύλου.

Το ξερω, απλα ειπα να το "απλοποιησω" σαν εικονα για τους αναγνωστες...;)

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
δλδ λες να παρω μια έτοιμη κιθάρα και απλά να προσθέσω τις άκρες από τα φύλλα? χμ... σωστό και αυτό, αν και θα προτιμούσα ένα ενιαίο σώμα, δλδ δύο ξύλα. Αυτό όμως απαιτεί διαφορετικό σχεδιασμό, πρέπει να μιλήσω με τον σχεδιαστή :)
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Λοιπόν, μιας και εγώ είμαι ο σχεδιαστής, να πω δυο λόγια:
Κατ'αρχήν θα είναι απείρως πιο εύκολο να πάμε σε στυλ strat για τον απλούστατο λόγο ότι το μανίκι έχει πολύ πιο εύκολη σύνδεση από αυτήν μιας Les Paul.
Και εξηγούμαι: στην strat το μανίκι και το σώμα είναι σε απόλυτη ευθεία (κοιτάζοντας από τα πλάγια) σε αντίθεση με την LP που το μπράτσο έχει κλίση 3,5%- 4,5%, πράγμα που θα δυσκολέψει πολύ το routing του ξύλου.
Το άλλο πλεονέκτημα της strat είναι ότι δεν χρειάζεται 2 κομμάτια ξύλο κολλημένα για τις διόδους των ηλεκτρονικών. Στην strat το 80% βγαίνει με το ρούτερ και μετά θα χρειαστούν μόνο ένα δυο τρυπηματάκια και προσαρμογές για τα ηλεκτρικά.
Τα templates τα έχω ήδη βρει, τα έχω περάσει στο Autocad και είμαι στη φάση των επιμετρήσεων.
Το μανίκι όμως θα χρειαστεί να το έχουμε στα χέρια μας για να πετύχουμε 100% ακρίβεια... καλή μας αρχή!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
καλή αρχή...

συμφωνώ με τη λύση του Χολιδόχου.....με ΈΝΑ μονο κομμάτι ξύλου που θα αγκαλιάζει το κομμένο μέρος από την προηγούμενη κιθάρα θα είστε εντάξει....
απλά να έχετε προσχεδιάσει τις κοιλότητες για ηλεκτρικά κτλ και θα είστε κομπλε....
μόνο με κόλλα θα αντέξει η κατασκευή?
τι κόλλες βάζουν σε τετοιου είδους εγχειρήματα?

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Το σχέδιο θα το κάνει κάποιος σε autocad και στην συνέχεια θα το κόψει κάποιος router (cnc).

Έχετε δηλ βρεί CNC που αν δέχεται τα αρχεία του autocad (γιατί φαντάζομαι ότι θα ξέρετε ότι το κάθε CNC έχει τις δικές του παραμέτρους για τα αρχεία ;) ) και βεβαίως σας συμφέρει οικονομικά....Αμφιβάλλω.
Ο πιό εύκολος τρόπος είναι να κάνετε ένα bolt-on όργανο γιατί βλέπω ότι δεν γνωρίζετε πολά πράγματα από κατασκευή...αναρωτιέμαι εάν έχετε και εργαλεία.
Για να βοηθήσω λίγο παραπάνω...
Ξύλλα που σίγουρα κάνουν για ηλεκτρική, θα βρείτε
1) στη Rockinger
http://www.rockinger.com/index.php?list=WG033
2) Εάν αντέχετε οικονομικά στη Warmoth με έτοιμα μάλιστα τα neck pockets και τις τρύπες για μαγνήτες (διαλέξτε το Body Blanck)
http://www.warmoth.com/Pages/CustomBody.aspx?style=49
3) οπουδήποτε στο Ebay...
Ξεκινήστε με αυτά...και βλέπουμε ;)

 
Ρε σεις το πλεξιγκλας δε το σκευτομαστε καθολου ???

Αυτό δεν το είχα δεί...τώρα είμαι σίγουρος ότι δεν ξέρετε καθόλου από κατασκευή οργάνων ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 20/04/11, 11:46 από marathon »

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Έχετε δηλ βρεί CNC που αν δέχεται τα αρχεία του autocad (γιατί φαντάζομαι ότι θα ξέρετε ότι το κάθε CNC έχει τις δικές του παραμέτρους για τα αρχεία ;) ) και βεβαίως σας συμφέρει οικονομικά....Αμφιβάλλω.

Τα περισσότερα επιγραφάδικα CNC δέχονται dxf από cad και cdr από corel... τα δούλευα χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop

Έχετε δηλ βρεί CNC που αν δέχεται τα αρχεία του autocad (γιατί φαντάζομαι ότι θα ξέρετε ότι το κάθε CNC έχει τις δικές του παραμέτρους για τα αρχεία ;)  ) και βεβαίως σας συμφέρει οικονομικά....Αμφιβάλλω.

Τα περισσότερα επιγραφάδικα CNC δέχονται dxf από cad και cdr από corel... τα δούλευα χρόνια.
ναι αλλά τα επεξεργάζονται σε 2 διαστάσεις και αγνοούν η τρίτη...άρα ποιός ο λόγος να το κάνετε έτσι όταν μία απλή σέγα κάνει τη δουλειά? Πολλή φασαρία για το τίποτα. Τα επιγραφάδικα δε έαν χρησιμοποιούν laser, θα ξέρεις φαντάζομαι ότι καίνε το ξύλο και δεν κόβουν (δεν είμαι σίγουρος) στα 4, 5 cm πάχος που έχει ένα σώμα...

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Οχι δε θα παρουμε μια ετοιμη κιθαρα και θα αρχισουμε τις κολλήσεις, θα το παρουμε απο την αρχή και ότι βγει. Καλό θα ήταν να μην είστε όλοι τόσο αρνητικοί, μας κόβεται τα φτερά! Δώστε λύσεις και θετική ενέργεια, ας αποτύχουμε, τουλάχιστον θα έχουμε προσπαθήσει!
Αν πετύχει όμως βλέπω να ξεκινήσει η μια παραγγελία μετά την άλλη και να μη προλαβαίνουμε  8)




marathon σε ήθελα κιόλας, εσύ θα την βάψεις :) θενξ για τα link, τσεκάρονται όλα! τι σε έκανε να σκεφτείς οτι δε ξερουμε απο κατασκευή οργάνου όταν κάποιος ρώτησε για plexy glass?
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Δεν είναι έτσι φίλε marathon, τουλάχιστον τα gerber που δούλευα εγώ είχανε και παράμετρο βάθους κοπής, και drilling.
Ανάλογα με το εργαλείο που τους προσάρμοζες κάνανε και στρογγυλέματα και άλλες φιοριτούρες.
Το software τους είναι αρκετά φιλικό, δηλώνεις εργαλείο και πολλαπλά βάθη κοπής - αδειάσματος.
Δεν ξέρω αν είδες το σχέδιο που θέλουμε, βγαίνει εύκολα, δεν έχει contours που απαιτούν 3d cnc.
Το ξύλο δεν καίγεται καθολου από τα επιγραφάδικα router, χρησιμοποιούν σχεδόν αποκλειστικά τρυπάνια.

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
τι σε έκανε να σκεφτείς οτι δε ξερουμε απο κατασκευή οργάνου όταν κάποιος ρώτησε για plexy glass?

Έχει φτιάξει αν θυμάμαι καλά μια πολυεστερική από έτοιμο κιτ, καθόλου μα καθόλου εύκολη δουλειά! ...respect

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
marathon σε ήθελα κιόλας, εσύ θα την βάψεις :) θενξ για τα link, τσεκάρονται όλα! τι σε έκανε να σκεφτείς οτι δε ξερουμε απο κατασκευή οργάνου όταν κάποιος ρώτησε για plexy glass?

Έχοντας φτιάξει μία από fiber (με έτοιμο κιτ) μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι είναι απείρως πιό δύσκολο-δύστροπο υλικό από οποιοδήποτε άλλο.

Δεν συγχωρεί λάθη...εκεί που στο ξύλο με λίγο γυαλόχαρτο και στόκο θα γίνει σαν καινούργιο, στο fiber-plexi...απλά το πετάς και πάς για άλλα ;)
Επίσης το ξύλο δουλεύεται με εργαλεία που (πιθανώς) έχεις και στο γκαράζ σου, ενώ τα άλλα 2 θέλουν καλούπια.Τι άλλο θέλεις να σου πώ?
Ατυχώς αυτή την εποχή έχω ρίξει το site μου που θα έβλεπες περισσότερες φωτογραφίες. Ελπίζω μετά τις γιορτές να έχω ανεβάσει το καινούργιο.
Εlrich δεν έχω λόγο να διαφωνήσω...απλά μου φαίνεται πολλή φασαρία για το τίποτα.



Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Εlrich δεν έχω λόγο να διαφωνήσω...απλά μου φαίνεται πολλή φασαρία για το τίποτα.

Μα για τη φασαρία πάμε... και ότι βγεί... Φυσικά και θα σπάσουμε τα μουτρα μας κάπου, φυσικά και 99% το τελικό μοντάρισμα θα το κάνει κάποιος που να ξέρει (και να μας διορθώσει και τυχόν ατέλειες) και τελικά, φυσικά θα το απολάυσουμε και σίγουρα θα βλαστημήσουμε την ώρα και τη στιγμή που το αρχίσαμε...

ΥΓ Το GR-55 κάνει παπάδες! πολύ το έχω ευχαριστηθεί!

ΥΓ2 ήξερες τον Ορέστη τον Ψυχοπαιδόπουλο? (hawk guitars)
« Τελευταία τροποποίηση: 20/04/11, 12:19 από elrich »

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Μα για τη φασαρία πάμε... και ότι βγεί... Φυσικά και θα σπάσουμε τα μουτρα μας κάπου, φυσικά και 99% το τελικό μοντάρισμα θα το κάνει κάποιος που να ξέρει (και να μας διορθώσει και τυχόν ατέλειες) και τελικά, φυσικά θα το απολάυσουμε και σίγουρα θα βλαστημήσουμε την ώρα και τη στιγμή που το αρχίσαμε...

ΥΓ Το GR-55 κάνει παπάδες! πολύ το έχω ευχαριστηθεί!
Εάν πάτε στη λύση Warmoth ΚΑΙ λιγότερα λεφτά θα πληρώσετε ΚΑΙ πιό εύκολα θα μοντάρετε ΚΑΙ λιγότερο θα τρέξετε ΚΑΙ πιο εγγυημένο αποτέλεσμα θα έχετε ΚΑΙ θα μάθετε! ;)
ΥΓ1 Και που να αρχίσεις να μπλέκεις με εξωτερικά VSTs ;D ;D
YΓ2 όχι εγώ προσωπικά, ο Κακανιάρης τον ήξερε
« Τελευταία τροποποίηση: 20/04/11, 12:25 από marathon »

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
ωραια ειναι η plexy, η δικια μου ειναι εντελως διαφανης (ampeg) αλλα λεω να βαλω κανενα led μεσα να χρωματίσει ;)


την warmoth την σκέφτομαι σαν λυση. πρωτα πρεπει να βρουμε αν γινει σαν strat ή σαν tele και μετά θα αρχίσουμε
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
17225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/08, 15:01
από jorje
8 Απαντήσεις
4252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/09, 00:19
από J.P. DiMaggio
18 Απαντήσεις
8610 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/09, 02:29
από jim.ni
10 Απαντήσεις
7458 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/09, 13:05
από Kundera
8 Απαντήσεις
6696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/10, 21:24
από loukask6
8 Απαντήσεις
5308 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/10, 16:59
από dimitris199321
3 Απαντήσεις
3696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/11, 21:37
από theodoropoulos
0 Απαντήσεις
3541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/12, 18:26
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
4537 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/15, 14:17
από Jiovani Dalas
5 Απαντήσεις
5254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/16, 15:18
από MetalCat