Αποστολέας Θέμα: Ρυθμός σε μια χορδή.....  (Αναγνώστηκε 5390 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostasd

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ρυθμός σε μια χορδή.....
« στις: 18/10/02, 21:04 »
     Παιδιά θα ήθελα την εμπειρία σας.....Πολλές φορές χρειάζεται να χτυπήσουμε μια χορδή συνεχόμενα για πολύ ώρα κ με ρυθμό,όπως δηλ. στο μπουζούκι, (ας πούμε..... όπως το μουσικό θέμα από το Pulp Fiction).Σε γενικές γραμμές έχω βρει τον τρόπο να το καταφέρνω αλλά δεν μπορώ να πω ότι το πετυχαίνω πάντα κ τέλεια.Κάποιες φορές το χέρι χάνει τελείως τον ρυθμό του.Έχω δοκιμάσει πολλές διαφορετικές πέννες αλλά πιο βολικές μου φάνηκαν κάποιες Dunlop μικρές κ με ελάχιστη ευλυγισία.
   Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να βελτιώσω την τεχνική μου σ'αυτό το θέμα?
 
 Ευχαριστώ εκ των προτέρων
« Τελευταία τροποποίηση: 18/10/02, 21:09 από kostasd »
How I wish you where here......

Αποσυνδεδεμένος Ερασιτέχνης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ρυθμός σε μια χορδή.....
« Απάντηση #1 στις: 19/10/02, 11:18 »
Εγώ για αυτές τις περιπτώσεις χρησιμοποιώ οσο πιο σκληρή πεννα γίνεται.Επίσης θα πρέπει να είσαι απόλυτα χαλαρός.
Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς βαρβάρους;
Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μια κάποια λύσις.
Κ.Καβάφης

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Ρυθμός σε μια χορδή.....
« Απάντηση #2 στις: 19/10/02, 11:29 »
ligh shmasia exoun oi penes kai ta diafora alla.... h prospatheia kai h proponhsh einai to pio shmantiko... ksekina to pio siga apo oti einai kai siga anebase taxythta... min prospatheis kateytheian sto swsto tempo... me ligh tetoia douleia , tha paizeis sxedon otidhpote se ligo xroniko diasthma...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Ερασιτέχνης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ρυθμός σε μια χορδή.....
« Απάντηση #3 στις: 19/10/02, 11:37 »
Dave να σε ρωτήσω κάτι.Εγω ανάλογα με το τι παίζω αλλαζω και πεννα.Εσύ πιστεύεις οτι δεν έχει σημασια με το τι πεννα πάιζεις;Τοτε γιατί υπαρχουν διάφορα είδη;Πες μου λιγα πραγματα πάνω στην πεννα φίλε μιας και απ'ότι εχω καταλάβει είσαι επαγγελματίας.Thanks
Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς βαρβάρους;
Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μια κάποια λύσις.
Κ.Καβάφης

Αποσυνδεδεμένος kostasd

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ρυθμός σε μια χορδή.....
« Απάντηση #4 στις: 19/10/02, 11:45 »
     Kαι εγώ χρησιμοποιώ διαφορετικές πέννες ανάλογα με το τι παίζω,π.χ για να παίξω ακόρντα με ρυθμό μοτ αρέσουν οι πολύ μαλακές κ μεγαλύτερες κάπως (0,45mm) ενώ για να παίξω μια-μια χορδή προτιμώ κάπως πιο σκληρές,για διάφορα σόλα τις Dunlop που ανέφερα κ πιο πάνω.Βέβαια άλλο το τι προτιμώ κ άλλο το τι χρησιμοποιώ,δεν είναι δυνατόν να αλλάζω πέννα για κάθε τραγούδι  ;D
How I wish you where here......

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Ρυθμός σε μια χορδή.....
« Απάντηση #5 στις: 19/10/02, 13:56 »
File erasitexnh( kai file kwstasd ).... symfwnw apolyta oti yparxoun penes pou mporeis na xrisimopoihseis analoga me to ti paizeis... m***kes gia rythmo, sklires gia solo kai paei legontas... egw omws edw thetw to eksis erwthma.. sto studio pou grafeis ta kommatia siga siga mporeis na xrisimopoieis diaforetikh pena... se ena live omws... an xreiazetai na paizeis rythmo-solaki-rythmo-grhgoro solo-gemisma-rythmo-solo-rythmo-solaki telous ti tha kaneis??? tha allakseis deka penes??? etsi katalhgw ston tropo pou xrisimopoiw egw... exw mia mesaia pou kanei ligo gia ola... tin xrisimopoiw 8 xronia( oxi tin idia paidia,allazw ;D ) kai exw mathei na tin kratw opws xreiazetai analoga me to yfos ( rythmo-solo-mpoukwma-otidhpote...) tha sou proteina loipon an endiaferesai gia tetoio paiksimo na yiothetiseis ayton ton tropo...
Antitheta an paizeis mono akoustikh-rythmo kai liga sola mporeis na dokimaseis kati m***kotero kai platytero ...episis an metalizeis mporeis na dokimaseis mia skliri me lepti myth... pantws egw genika protinw tis mesaies...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Ρυθμός σε μια χορδή.....
« Απάντηση #6 στις: 22/10/02, 09:15 »
κι εγω ψηφιζω Dunlop! (με τη χελωνιτσα), και γυρω στα 0.50-0.80mm.
Οσον αφορα το θεμα της τεχνικης, kostasd μηπως δεν πιανεις σωστα την πενα; μηπως κινεις ολο το χερι και οχι μονο τον καρπο; μηπως ο καρπος σου ειναι στον αερα και εχει ασταθεια; μηπως χτυπας τις χορδες πολυ "ψηλα", μακρια απο τον καβαλαρη;

Αποσυνδεδεμένος kostasd

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ρυθμός σε μια χορδή.....
« Απάντηση #7 στις: 03/11/02, 21:01 »
Βασίλη δεν είναι ότι δεν καταφέρνω να πετύχω τον ρυθμό,αλλά ότι προσπαθώ να τον κρατάω για περισσότερη ώρα......Όπως είπες νομίζω ότι κρατάω καλά την πένα αλλά 1ον δεν ακουμπάω πάντα τον χέρι κ καμιά φορά είναι "στον αέρα" κ 2ον ότι χτυπά την χορδή μακρυά από τον καβαλάρη γιατί με βολεύει περισσότερο αφού το χέρι τεντώνεται  κάπως κ το ελέγχω καλύτερα.....αυτά! Μάλλον είναι θέμα εξάσκησης.........
How I wish you where here......

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
48 Απαντήσεις
38575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/07, 21:17
από jimi_scorpion
2 Απαντήσεις
3273 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/08, 09:35
από Πέτροc
5 Απαντήσεις
3050 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/09, 02:20
από x-versous
3 Απαντήσεις
2837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/09, 03:24
από GEO_ZZZZ
1 Απαντήσεις
2516 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/09, 02:05
από Jezus
5 Απαντήσεις
2995 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/10, 01:32
από Anaximandros
0 Απαντήσεις
2297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/10, 00:54
από greguitar
1 Απαντήσεις
2552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/11, 13:38
από ZaranisPetros
1 Απαντήσεις
2397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/11, 13:49
από theblind
3 Απαντήσεις
2874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/12, 13:19
από hot_sauce (φλουτσ)