Αποστολέας Θέμα: Πλεονεκτηματα/Μειονεκτηματα των αυτοδιδακτων?  (Αναγνώστηκε 21993 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ο δάσκαλός μου λέει ότι έχω ταλέντο έχω προσπεράσει 2 τάξεις και το βιβλίο που κάνω είναι για μία τάξη παραπάνω.
Ετσι λέει ο δάσκαλος, μπορει να μην έχεις ταλέντο και να τα λέει αυτά σε όλους  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D (σπαστικό δεν είναι να βάζεις τόσα smilies?)  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D (ε??)  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D )
Και που πέρασες 2 τάξεις τι κατάλαβες ? πέρασες στις συγχορδίες ? ή κατέβηκες στο 5ο τάστο  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

γιατί η κλασσική είναι η αρχή για όλα τα έγχορδα.
Επίσης η γή είναι επίπεδη. Α ναι, δεν φταις εσυ ο δάσκαλος σου φταίει. Αφου έχεις κάνει την αρχή με τον σωστό τρόπο, τώρα που παίζεις ηλεκτρική έναμισι χρόνο γιατί δυσκολεύεσαι στο alternate picking ?


και τις φωνές του δασκάλου σου άμα δεν πας διαβασμένος
Εγώ πάντως έχω αντιπαθήσει τον δάσκαλο σου. Να ένα μειονέκτημα του να είσαι με δάσκαλο : Με ότι δάσκαλο καθήσεις...
« Τελευταία τροποποίηση: 01/07/11, 09:00 από kopaniamento »

Αποσυνδεδεμένος jimaras97

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το θέμα είναι υποκειμενικό. Ο Joe Satriani ας πούμε είναι αυτοδίδακτος... 8)
Και μιά χαρά τα πάει από θεωρία κτλπ.
Ο Satriani αυτοδιδακτος? ??? :o :o :o

Καλά ο Satriani μπορεί να μην ήταν αυτοδίδακτος, υπάρχουν όμως άλλοι εξίσου μεγάλοι (για να μη πω μεγαλύτεροι και ανοίξω τους ασκούς του Αιόλου) που ήταν...(βλ. Hendrix, SRV)
κοιταξε,μεγαλυτεροι απο τον satriani ΣΕ ΤΕΧΝΙΚΗ δεν ηταν αλλα εδιναν βαση στη μουσικη/μελωδια ενω ο satriani δινει βαση στην τεχνικη(τα ειπα ετσι χοντρικα :P )προσωπικα,ακουω κλασσικο ροκ,οποτε δεν με συγκινουν τετοιοι κιθαριστες... :)
Blues is easy to play, but hard to feel.
Jimi Hendrix

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
SRV digs Satriani :burn
(κανονικοτατα)
 

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Λοιπόν...ο αδερφός μου παίζει κιθάρα (μάλλον έπαιζε, γτ με 3 παιδιά δεν... :P ) ως αυτοδίδακτος. Και εξηγώ: Νότες δεν ήξερε, συγχορδίες δεν ήξερε, κάποιος του είχε δείξει το μπαρέ, και με το αυτί έβγαλε την πεντατονική (με 1-2 λάθη) και τελοσπάντων έπαιζε αρκετά εκφραστικά σόλο πάνω σε αυτή. Νομίζω ότι αυτό καλύπτει την έννοια "αυτοδίδακτος" που λεει ο dennisgian. Όταν λοιπόν ο αδερφός μου μου πρωτοέδειξε να παίζω κιθάρα, εγώ λόγω πιάνου ήξερα νότες, κλίμακες, οπλισμούς, θεωρία και λίγη αρμονία. Όλα αυτά στεγνά ωδειακά, χωρίς ποτέ να μπορώ να τα αξιοποιήσω σε σύνθεση ή κάτι δημιουργικό τελοσπάντων. Ο αδερφός μου λοιπόν μου έδειξε αυτά που ήξερε αλλά όπως είναι λογικό με ελλειπή δακτυλοθεσία, η πένα ήταν άστα να πάνε κτλ. Έπαιζα κ γω λοιπόν απλά την πεντατονική (χωρίς να ξέρω τι νότες παίζω, ακόμα δεν έχω μάθει την ταστιέρα) και βρήκα και 3-4 ακκόρντα στο νετ για να μη μου πιάνονται τα χέρια με τους μπαρέδες. Το ότι ήξερα νότες και θεωρία, ειλικρινά με βοηθούσε ελάχιστα. Πέρσι το χειμώνα, αποφάσισα να κάνω ένα χρόνο με δάσκαλό. Βλέποντας ο άνθρωπος ότι έχω μάθει στραβα συν και ότι ο χρόνος μου ήταν περιορισμένος, αποφασίσαμε να μην ασχοληθούμε πολύ με θεωρία, αλλά να διορθώσουμε τα φοβερά λάθη στην τεχνική. Έκανα ασκήσεις δακτυλοθεσίας, έμαθα alternate picking και φυσικά η τεχνική μου βελτιώθηκε πάρα πολύ. Ύστερα ο δάσκαλος μου έδειξε και άλλες κλίμακες, modes, sweep picking κτλ αλλά από αυτά ελάχιστα έβαλα στο παίξιμό μου που είχει ήδη διαμορφωθεί με τα χρόνια (ίσως και λόγω βαρεμάρας). Εκει που θέλω να καταλήξω είναι ότι η νοοτροπία μου προς το όργανο είναι ακόμη νοοτροπία αυτοδίδακτου, και τέτοιο θεωρώ τον εαυτο μου, παρότι έχω κάνει και με δάσκαλο. Η διαφορά η δική μου με κάποιον που έχει μάθει σωστά κιθάρα και όταν σολάρει ξέρει τι νότες παίζει και ουσιαστικά "συνθέτει" τα σόλο του, είναι πιστεύω αν όχι χαώδης, τουλάχιστον σημαντικη.

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βρε παιδιά ο Satriani ξεκίνησε προχωρημένα μαθήματα θεωρίας το 1974 δηλαδή σε ηλικία 18 χρονών. (Είναι γεννημένος το 56')
Μέχρι εκείνο το σημείο ήταν τελείως αυτοδίδακτος από 14 χρονών δηλαδή που ξεκίνησε το όργανο.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγω έκανα τα πρώτα μου μαθήματα αφού έπαιζα ήδη 6-7 χρόνια κιθάρα και ήμουν ήδη σε ένα "ικανοποιητικό" επίπεδο.
Τα πρώτα χρόνια άρχισα παίζοντας επάνω απο δίσκους (βινυλίου  :) ) και το μόνο που είχα στα χέρια μου ήταν ένα βιβλιαράκι που έδειχνε τις πολύ βασικές θέσεις στα ακκόρντα και ένα σχεδιάγραμμα της πεντατονικής κλίμακας σε όλη την ταστιέρα, ζωγραφισμένο δια χειρός σε ένα σχολικό τετράδιο.Τίποτε άλλο...
Τις υπόλοιπες 2 νότες μάλιστα της μινόρε κλίμακας τις "ανακάλυψα" ακούγοντας solos σε δίσκους.
Μετά έκανα κάποια live με μπάντα στην οποία τραγουδούσα και έπαιζα lead.
Κάναμε covers γνωστών rock κομματιών (κλασσικά πράγματα...wishbone ash, gallagher, purple, thin lizzy, blue oyster cult...) τα οποία έβγαζα πάντα με το αυτί ακούγοντας τον δίσκο. (Δεν υπήρχε και άλλος τρόπος τότε..)
Μάλιστα αρκετές φορές έβγαζα και τα parts των άλλων (μπάσο, ρυθμική κιθάρα) και τους έδειχνα τί ακριβώς θα παίξουν (ήμουν λίγο μεγαλύτερος.. ;D )

Θεωρώ τον εαυτό μου αυτοδίδακτο με την εξής έννοια...
Ακόμη κι αν είχα μείνει σε αυτά τα πρώτα χρόνια και δεν είχα προχωρήσει στα μαθήματα που έκανα αργότερα, θα μπορούσα να σταθώ αξιοπρεπώς σε ένα stage με μία μπάντα.
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το ερώτημα που τίθεται κάθε τόσο στο forum είναι "δάσκαλος ή αυτοδίδακτος" ή καλύτερα "ωδείο ή αυτοδίδακτος".
Δεν είναι "με ταμπλατούρες ή αυτοδίδακτος" ούτε "με βιβλία ή αυτοδίδακτος" ούτε "με βιντεομαθήματα του Τόλη Λαδιάρη του Αρπιτζιέϊτορ ή αυτοδίδακτος".

Τα χρόνια έχουνε περάσει και οι αυτοδίδακτοι έχουνε πολύ μεγαλύτερες ευκαιρίες απο πρίν. Οι γνώσεις που μπορείς να βρεις στο net ξεπερνάνε τις γνώσεις πολλών δασκάλων αλλά πάλι αν δεν έχεις δάσκαλο είσαι αυτοδίδακτος. Και αν κάνεις κάτι λάθος θα το δεί μόνο ο δάσκαλος, όχι τα tabs ούτε τα online μαθήματα. Eκτός και αν είσαι τόσο τυχερός και έχεις φίλους που ξέρουν καλυτερα απο σένα. Με λίγη τύχη , αρκετή όρεξη και λίγο τάλέντο μπορείς να κάνεις πάρα πολλά σαν αυτοδίδακτος. Οι αντιλήψεις του στυλ ότι οι αυτοδίδακτοι είναι κουλοί τεμπέληδες και αμόρφωτοι ανήκουν σε κάτι άλλες δεκαετίες. Ή έτσι θα έπρεπε τουλάχιστον...

Εγώ που δεν πήγα ποτέ σε δάσκαλο και δεν είχα το ταλέντο/ενστικτο/αυτοκριτική να τα πιάνω όλα σωστά με την πρώτη, είχα προβλήματα...
Έπαιζα για 1 χρόνο με πένα χωρις να ξέρω alternate picking, μονο downstrokes έπαιζα. Ευτυχώς ο τότε γείτονας μου με είδε.
Πάλευα 2 μήνες να πιάσω μπαρε. μου έδειξε ένας φίλος σε μια κατάληψη.
Είχα επι μισό χρόνο κάτι φωτοτυπίες με κλίμακες  myxolydian και phrygian και προσπαθούσα να καταλάβω τι σκατά γίνεται. Ανεβοκατεύβαζα την κλίμακα, αλλά δεν μπορούσα να αυτοσχεδιάσω με τίποτα.  Ένας φίλος πάλι μου έδειξε μια κουλή παράλαγή της  πεντατονικής και μπήκα στο νόημα.
Μετά απο 2 χρόνια μου έκοψε οτι τις πάνω χορδές τις κάνεις bend... προς τα κάτω....

Ε, ναι, είμαι αυτοδίδακτος. Μόνο αν ήμουν αυτοδίδακτος θα είχα τετοια σκαλώματα. Που αν είχα δάσκαλο, θα τα άκουγα από άλλους και θα γελούσα. Αυτά είναι τα αρνητικά του να είσαι αυτοδίδακτος, και για αυτό εγώ (που παρόλα αυτά είμαι υπερ του να μαθαίνεις μόνος σου), στα παιδιά που ρωτάνε θα πω οτι καλό είναι να ξεκινήσεις με δάσκαλο ή έστω κάποιον φίλο που παίρνει μυρωδιά.
 

Αποσυνδεδεμένος PapaRoach

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Το μόνο πλεονέκτημα των αυτοδίδακτων  που μπορώ να σκεφτώ είναι το οικονομικό. Κατά τ' άλλα η πρόοδός σου θα είναι εξαιρετικά αργή, το "υψηλότερο" επίπεδο (αν υπήρχε τέλος πάντων τέτοιο πράγμα) θα είναι σίγουρα πολύ πιο χαμηλά απ' ότι αν έκανες μερικά μαθήματα και τέλος ενέχεται και ο κίνδυνος της απογοήτευσης αφού δεν αντιλαμβάνεσαι κατά πόσο είναι φυσιολογικό να δυσκολεύεσαι σε κάτι. Το τελευταίο νομίζω πως είναι και το σημαντικότερο, αφού ένα όργανο δεν είναι εύκολο να το μάθεις και θέλει πολύ υπομονή. Το να τα παρατήσεις είναι πολύ εύκολο όταν δεν έχεις την κατάλληλη καθοδήγηση.


my case too :(
Ασχολουμαι με το αθλημα κοντα 5 χρονια και δεν εχω διδαχθει μαθηματα μεχρι τωρα..παιζω τραγουδια που μου αρεσουν με ταμπλατουρες και γενικα οτι ξερω ειναι απο το ιντερνετ..
θελω να κατσω να μαθω κλιμακες,shredding akoma k sweeping(τα χερια μου "πιανουν" πολλα απλα δεν εχω ασχοληθει)..υπαρχουν πολλα μαθηματα στο ιντερνετ αλλα πιστευω εχει μεγαλη διαφορα να μαθαινεις μεσα απο μια οθονη σε σχεση με εναν αληθινο καθηγητη..ετσι το βαριεμαι και δεν ασχοληθηκα...
και τωρα που θελω να αναβαθμησω το gear μου φοβαμαι οτι θα δωσω τσαμπα λεφτα γιατι απλα δεν θα ασχοληθω παραπανω...
πιστευω το γιατρικο σε αυτην την περιπτωση ειναι να βρω δασκαλο να μου δωσει μια σμπροξια μπας και γινω καλυτερος..
η μουσικη ειναι το παν για μενα,θελω να γινω τρελος κιθαριστας αλλα δεν εχω το κουραγιο και την υπομονη...
τι λετε θα βοηθησει ο δασκαλος?  :-\

Αποσυνδεδεμένος LiveToPlayLive

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Εννοειται πως θα βοηθησει ο δασκαλος.Θα σου δειξει πολλα πραγματα,πιστεψε με.
Και εγω 1,5 χρονο παιζω μονος,και εκανα 1 μηνα μονο μαθημα και εμαθα παρα πολλα.
Ακομα και την πενα λαθος την επιανα  :P .

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Ακριβώς αυτό το ερώτημα απαντάει ο Ioannis εδώ:
https://youtube.com/watch?v=f6n_euoVhQo

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Επίσης φρέσκο και αυτό, αξίζει να το δείτε


https://www.youtube.com/watch?v=iNEZLxRaszw
White noise

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
6046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/10, 18:14
από MiXoLydian
0 Απαντήσεις
838 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/22, 19:43
από Ioannis Anastassakis