Αποστολέας Θέμα: Βιβλιο για εκμαθηση ακουστικης κιθαρας  (Αναγνώστηκε 7379 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pagouris

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Γεια σας παιδια. Ειμαι σχετικα αρχαριος στην κιθαρα καθως ξεκινησα πριν 2 μηνες περιπου. Οντας μπασιστας και εχοντας ξαναπιασει κιθαρα στα χερια μου δεν ειχα θεμα να πιασω ακορντα κλπ και γενικοτερα στο αριστερο χερι ειμαι αρκετα καλα! (με λιγα προβληματακια στα μπαρε αλλα και ποιος δεν εχει;) Εχω κανει και 3-4 μαθηματα με δασκαλο αλλα λογω αφραγκιας δεν συνεχισα. Το θεμα μου ειναι κυριως το δεξι χερι και ο ρυθμος αλλα ολοι μου λενε οτι αυτο ερχεται στην πορεια. Ψαχνω για ενα βιβλιο με το οποιο ομως δεν θελω να μαθω να διαβαζω παρτιτουρες κλπ. Θελω να εξασκησω βασικα πραγματα ή τουλαχιστον ενα βιβλιο για αρχαριους με το οποιο να μπω εν τελει καλα στο θεμα κιθαρα. Να σημειωσω οτι δεν θελω να εμβαθυνω τοσο απλα να εχω ενα επιπεδο και ισως πιο μετα να το παρω πιο ζεστα (τωρα με ενδιαφερει να μπορω να παιζω κομματακια κλπ). Ακουω προτασεις! Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Βιβλιο για εκμαθηση ακουστικης κιθαρας
« Απάντηση #1 στις: 03/01/16, 14:54 »
Βιβλιο για να μαθεις κιθαρα δεν ξερω να προτεινω, αλλα μπορω να προτεινω το βιβλιο "ΓΙΝΕ ΠΛΟΥΣΙΟΣ ΜΑΘΕ ΠΩΣ" για να γινεις πλουσιος.
https://www.psichogios.gr/site/Books/show/1000255/gine-ploysios-mathe-pws
Το ιδιο αποτελεσματικο ειναι   ;D

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιο για εκμαθηση ακουστικης κιθαρας
« Απάντηση #2 στις: 03/01/16, 15:30 »
pagouris,

αυτό που ζητάς είναι όλιγον ανέφικτο,
απ' όσο γνωρίζω δεν υπάρχει βιβλίο εκμάθσης που να μην έχει παρτιτούρα, ειδικά για ακουστική κιθάρα,
και το να παίζεις ακόρντα και να τραγουδάς δέν είναι και τόσο απλό, θέλει αρκετή εξάσκηση,
Μέθοδοι υπάρχουν αρκετές, ρίξε μια ματιά σε παλαιότερα θέματα, έχουμς ξανακάνει συζήτηση
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιο για εκμαθηση ακουστικης κιθαρας
« Απάντηση #3 στις: 03/01/16, 15:39 »
Την σήμερον ημέρα είναι πολύ εύκολο να ξεκινήσεις να μαθαίνεις τα βασικά που σε ενδιαφέρουν όπως λες.
Απλώς είναι λίγο σαν τις σχέσεις.Πρέπει να είσαι και λίγο καψούρης, δηλαδή να γουστάρεις ένα κλικ παραπάνω που λένε.
Αν το δεις σαν σχέση ζωής γρήγορα θα αρχίσει να σε ανταμείβει για την προσπάθειά σου.Αν το κάνεις σαν ξεπέτα γρήγορα θα βαρεθείς.

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιο για εκμαθηση ακουστικης κιθαρας
« Απάντηση #4 στις: 04/01/16, 09:55 »
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους! Μπορείς να κοιτάξεις το site justinguitar.com. Έχει τρομερό υλικό. Ίσως λίγο βαρετό στην αρχή για έναν που δεν είναι τελείως αρχάριος αλλά μπορείς να μάθεις πολλά από εκεί (προϋπόθεση να καταλαβαίνεις αγγλικά δυστυχώς).
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος pagouris

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιο για εκμαθηση ακουστικης κιθαρας
« Απάντηση #5 στις: 04/01/16, 15:29 »
Βιβλιο για να μαθεις κιθαρα δεν ξερω να προτεινω, αλλα μπορω να προτεινω το βιβλιο "ΓΙΝΕ ΠΛΟΥΣΙΟΣ ΜΑΘΕ ΠΩΣ" για να γινεις πλουσιος.
https://www.psichogios.gr/site/Books/show/1000255/gine-ploysios-mathe-pws
Το ιδιο αποτελεσματικο ειναι   ;D


 ;D ;D ;D


Αποσυνδεδεμένος pagouris

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιο για εκμαθηση ακουστικης κιθαρας
« Απάντηση #6 στις: 04/01/16, 15:35 »
Εννοειται οτι υπαρχει μερακι απο μεριας μου! Το θεμα ειναι να το παω και ενα βημα παραπαρω οπως το βλεπω εγω και αυτο το βημα να γινει πιο ορθα. Τα "βασικα" οπως ΄λες φιλε talfarlow μπορω να τα βγαλω και τα ξερω το θεμα ειναι οτι αυτο που θελω να βελτιωσω ειναι το "groove", να δω πραγματα με τα οποια με τον καιρο να αποκτησω διαφορες γνωσεις και σιγα σιγα να μου λυθουν τα χερια. If you know what i mean... Θα τσεκαρω το justinguitar που προτεινε ο mouz!  :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
22207 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/09, 17:26
από alex98
1 Απαντήσεις
3847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/09, 17:34
από Panos the Greek
7 Απαντήσεις
10028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/09, 22:00
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
13 Απαντήσεις
10525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/11, 09:27
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
3222 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/11, 10:32
από jacid33
24 Απαντήσεις
21019 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 22:50
από Τζοαννα
5 Απαντήσεις
9085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/11, 11:45
από Transformer
2 Απαντήσεις
4908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/13, 17:24
από SOADLOVER
6 Απαντήσεις
5289 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/13, 15:37
από Kosthrash
11 Απαντήσεις
6733 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/15, 15:13
από Guitar Fan