Αποστολέας Θέμα: μικρος λαμπατος για μελετη  (Αναγνώστηκε 7197 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ntinosblues

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
μικρος λαμπατος για μελετη
« στις: 16/09/17, 16:07 »
γεια χαρα,χρειαζομαι εναν λαμπατο ενισχυτη για μελετη σε εντασεις σπιτιου,παιζω πολλα χρονια κιθαρα και εχω στην κατοχη μου 2 ακομα λαμπατους αλλα ειναι πολυ δυνατοι(peavey classic 30,fender blues junior)για αυτο που θελω,παιζω κυριως blues αλλα και αλλα ειδη,εχω αρκετα πεταλια για να φτιαξω τον ηχο μου,λογικα 5w με καλυπτουν,εχω δει αρκετους αλλα με προβληματιζουν τα πολυ μικρα ηχεια(6,5 ινσες συνηθως)μια λιστα απο ενισχυτες που βρηκα:fender champion 600,vox ac4TV,laney cub 8,ibanez valbee,bugera v5,vht special ultra-valve.
απο αυτους τι προτεινεται,αν υπαρχει καποια αλλη προταση ευχαριστως να την ακουσω.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: μικρος λαμπατος για μελετη
« Απάντηση #1 στις: 16/09/17, 18:19 »
είχα τον vht special 6 ultra σε κεφάλι και ήταν πολύ καλός ως πεταλομηχανή αλλά και καρφί με την κιθάρα
κοίτα και τον blackheart little giant (δεν υπάρχει στην παραγωγή εδώ και χρόνια) , εξίσου καλή πεταλομηχανή αλλά με χαρακτήρα πιο εγγλέζικο. και αυτός με 12άρι ηχείο .
 Η αλήθεια όμως είναι πως κανείς απο τους 2 δεν τελικιάζει σε σπίτι εκτός και αν μένεις στο βουνό.

ο classic 30 που έχεις παίζει πάρα πολύ καλά και σε χαμηλές εντάσεις .
προφανώς θες "σπάσιμο" τελικών, σωστά;
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος ntinosblues

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: μικρος λαμπατος για μελετη
« Απάντηση #2 στις: 16/09/17, 18:41 »
ναι βεβαια φιλε αυτο ψαχνω,σιγουρα κανω την δουλεια μου με ενα attenuator  αλλα σκεφτηκα τα χρηματα που θα δωσω εκει γιατι να μην τα δωσω σε ενα μικρο λαμπατο,μ αρεσει να ψαχνομαι ως προς τους ηχους και να βρισκω νεα ενδιαφεροντα,δλδ να πειραματιζομαι με ενισχυτες,ευχαριστω για τις προτασεις σου.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: μικρος λαμπατος για μελετη
« Απάντηση #3 στις: 16/09/17, 19:08 »
Οποιος θελει να ερματισει ενισχυυη,μπορει να ερθει σπιτι μου :P
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: μικρος λαμπατος για μελετη
« Απάντηση #4 στις: 16/09/17, 19:30 »
Κατ' αρχήν μερικά σχόλια για τους ενισχυτές που παραθέτεις...

Προσωπικά δεν μού άρεσαν καθόλου ο Fender Champion 600 και o Vox AC4TV. Ειδικά ο Fender, από τον οποίο είχα μεγάλες προσδοκίες λόγω διαφόρων demo που είχα δει στο youtube, με απογοήτευσε. Βέβαια για blues μπορεί να σού αρέσει. Πάντως κατά τη γνώμη μου υπάρχουν καλύτερες επιλογές (δες παρακάτω).

Toν Ibanez Valbee τον είχα πριν από πολλά χρόνια, σε μια φάση που δεν ήταν αυτό που έψαχνα και δεν τον κράτησα πολύ. Ομολογουμένως τότε δεν είχα και ιδιαίτερη εμπειρία από λαμπάτους ενισχυτές, ούτε είχα πετάλια, οπότε ίσως δεν κατάφερα να εκμεταλλευτώ επαρκώς τις δυνατότητές του. Το βρώμικο κανάλι του μού έδωσε την εντύπωση ότι ήταν σχεδιασμένος για εξάσκηση στο σπίτι, καθώς είχε αισθητά χαμηλότερη ένταση από το καθαρό. Αυτό μπορεί σε ορισμένες περιπτώσεις να είναι πλεονέκτημα και καταλαβαίνω τη λογική του, εμένα πάντως δεν με κάλυψε.

O Bugera V5 είναι πολύ καλός, θα έλεγα από τους καλύτερους στην κατηγορία. Το πρόβλημά του ηχητικά είναι τα υπερβολικά μπάσα, ακόμα και με μονούς μαγνήτες. Για humbuckers δεν το συζητάμε, πολύ μουντός ήχος σε βαθμό που πρακτικά αποκλείει τη χρήση με κιθάρες που έχουν humbuckers. Αν μπορείς να το αντισταθμίσεις με κάποιο ΕQ ή άλλο πετάλι μπροστά, ή να τού κάνεις κάποιο mod (υπάρχουν πολλά στο Internet), είναι σίγουρα ότι πρέπει από πλευράς μεγέθους και ποιότητας.

Ο Laney Cub 8 είναι επίσης καλό ενισχυτάκι, αλλά ίσως καλύτερη επιλογή θα ήταν ο Cub 10, που έχει μεγαλύτερο ηχείο (10 ιντσών) και καλύτερο ήχο. Και αυτοί γενικά είναι κάπως μουντοί, αν και όχι τόσο όσο ο Bugera.

Ο VHT Special Ultra είναι και αυτός μια χαρά ενισχυτής, ειδικά αν τον προορίζεις για χρήση με πετάλια. Εγώ τον δοκίμασα και αποφάσισα ότι θα μού ταίριαζε καλύτερα το απλό VHT Special 6 μοντέλο (όχι ο Ultra), καθώς το ultra κανάλι δεν με θεώρησα ότι μού πρόσφερε κάποιο σημαντικό πλεονέκτημα. Όπως και εσύ, σε εκείνη τη φάση προσανατολιζόμουν στη χρήση πεταλιών για τον ήχο μου και βρήκα ότι είχα καλύτερο ήχο με ένα overdrive ή boost πετάλι στο καθαρό κανάλι. Τελικά κατέληξα στον VHT Special 12/20 τον οποίο βρήκα εξαίσιο, αλλά βέβαια αυτός δεν είναι "μικρός" ενισχυτής από πλευράς ισχύος.

Τον Blackheart Little Giant που πρότεινε ο modfori τον έχω σε κεφαλή. Σίγουρα πιο δυσεύρετος, καθώς δεν κυκλοφορεί πλέον, αλλά εξαιρετικός ενισχυτής, με πολύ ιδιαίτερο χαρακτήρα και προσωπικότητα που δεν έχουν πολλοί ενισχυτές σε αυτά τα κυβικά. Σαφώς πιο Βρετανικός ήχος, δεν θα πάρεις κρυστάλλινα καθαρά τύπου Fender από αυτόν (αν και το καθαρό του αντικειμενικά δεν είναι άσχημο), αλλά αφού ενδιαφέρεσαι για blues, σίγουρα είναι ένας ενισχυτής που πρέπει να κοιτάξεις.

Άλλοι ενισχυτές που θα πρέπει να κοιτάξεις (ανάλογα και με τον προϋπολογισμό σου) είναι ο Fender Bassbreaker 007, o Marshall DSL-5 και ο Blackstar HT-1. O τελευταίος προσωπικά δεν μού φάνηκε κάτι το ιδιαίτερο, σε πολλούς όμως αρέσει οι χροιά του. Μεγάλο πλεονέκτημα για σένα η χαμηλή ισχύς, πράγμα που σημαίνει ότι θα μπορείς να ανεβάσεις την ένταση και να πάρεις την παραμόρφωση από τις τελικές λάμπες χωρίς να ενοχλείς ιδιαίτερα τους γείτονες. Επίσης έχει υποδοχή για ακουστικά, αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.

Τέλος θα πρέπει να πω ότι κατά τη γνώμη μου, όλοι αυτοί οι ενισχυτές αποτελούν μεν μια καλή λύση για κάποιον που θέλει να παίξει σε χαμηλές εντάσεις, αλλά ηχητικά όλοι συνεπάγονται κάποιους συμβιβασμούς. Εν ολίγοις, μην περιμένεις ότι θα έχεις ποιότητα ήχου παρόμοια με αυτή των ενισχυτών που ήδη διαθέτεις, ειδικά τον Peavey Classic o οποίος είναι εξαιρετικός (δεν θα κάνω σύγκριση με τον Blues Junior γιατί ο συγκεκριμένος δεν μού έχει αφήσει καθόλου καλές εντυπώσεις). Αν σε ικανοποιεί ο ήχος των ενισχυτών σου, τότε ίσως θα πρέπει να εξετάσεις πιο διεξοδικά τη λύση του attenuator.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μικρος λαμπατος για μελετη
« Απάντηση #5 στις: 16/09/17, 21:06 »
... εγώ πάντως με το ίδιο ζήτημα, πάω για attenuator. Πονάει η κατοστάρα (γιατί αυτό που βρήκα και είναι ίδια μάρκα με τον ενισχυτή τόσο πάει), αλλά έτσι κι έτσι μου αρέσει ο ήχος του ενισχυτή μου και δεν νομίζω ότι παίρνω τίποτα αξιοπρεπές με 100 ευρά.
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: μικρος λαμπατος για μελετη
« Απάντηση #6 στις: 16/09/17, 21:58 »
Καππυ ειχα δει κατι αυενουατορια γυρο στο 50αρι αλλα δεν θυμαμαι ιστοσελιδα.Εψαχνα μεγαφωνο γιατι σχεδιαζω μια καμπινα και ηταν καυαστημα με αξιοπρεπη υλικα.οταν τα δω ξανα θα ενημερωξω ευθης αμεσως με την μια
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: μικρος λαμπατος για μελετη
« Απάντηση #7 στις: 16/09/17, 22:55 »
Yπάρχει κάπου στο forum ένα παλιό θέμα του Αδριανού σχετικά με την κατασκευή attenuator για αυτόν ακριβώς το σκοπό. Πολύ απλή διαδικασία για κάποιον πού έχει στοιχειώδη πρακτική με το κολλητήρι. Κάνε το project και αν δεις ότι δεν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα, επανερχόμαστε.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: μικρος λαμπατος για μελετη
« Απάντηση #8 στις: 17/09/17, 10:38 »
το θέμα του Αδριανού

και η εικόνα
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μικρος λαμπατος για μελετη
« Απάντηση #9 στις: 17/09/17, 21:05 »
Η αλήθεια είναι ότι φαίνεται απλό. Μπορεί και να το δοκιμάσω. Προς το παρόν (και για τα δύο τελευταία χρόνια που πήρα τον ενισχυτή) απλά παίζω στο 1.5 (και 2 στην προενίσχυση και στη μέση η κιθάρα χεχε ), πιο καθαρά πεθαίνεις. Να βρω και κανένα καλό παιδί εεε κουτί  ;D .


Για την πληρότητα, αυτό που είχα δει από έτοιμα είναι αυτό εδώ: [size=78%]https://www.musicstore.de/en_GR/EUR/Bugera-PS1/art-GIT0041805-000[/size]
(bugera είναι και ο ενισχυτής)
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: μικρος λαμπατος για μελετη
« Απάντηση #10 στις: 18/09/17, 01:53 »
Ρε αγόρια..γι αυτόν εδω τον ενισχυτή τι γνωμη έχετε? http://www.nakas.gr/prd/engl-gigmaster-15-e310-enisxitis-lixnias-il-kitharas-15w-1-x-10

Θα έκανε για rock, hard rock, heavy metal( zeppelin, ac/dc, accept κλπ?)...άντε και για λίγο metallica?

Βλέπω ότι έχει power soak, που αν έχω καταλάβει καλά, μπορεί να μειώσει την ένταση του ενισχυτή από 15 σε 1 watt...που σημαίνει ότι είναι πολύ ευέλικτος...από σπίτι μέχρι και ηχογράφηση ή και μικρό gig σε κλαμπάκι. Το χω καταλάβει καλά ή όχι?



It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος ntinosblues

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: μικρος λαμπατος για μελετη
« Απάντηση #11 στις: 22/09/17, 18:15 »
γεια χαρα,τελικα κατεληξα στον Bugera v5 ,με πεταλι equalizer νομιζω πως θα ειμαι οκ.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
146 Απαντήσεις
64938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/08, 21:10
από Jezus
25 Απαντήσεις
22441 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 16:47
από dunkan
24 Απαντήσεις
9857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/08, 11:09
από Johnie Darko
0 Απαντήσεις
2642 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/08, 20:59
από ΣΤΕΛ
47 Απαντήσεις
15166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/11, 23:51
από Jezus
51 Απαντήσεις
15348 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/12, 13:18
από adr1anos
11 Απαντήσεις
4580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/12, 15:04
από Απόλλων
81 Απαντήσεις
21239 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/13, 15:57
από Jezus
9 Απαντήσεις
6440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/13, 12:28
από hot_sauce (φλουτσ)
10 Απαντήσεις
10563 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/16, 15:50
από saved