Αποστολέας Θέμα: As time passes by  (Αναγνώστηκε 9597 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostas vretos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • broken open
    • Προφίλ
As time passes by
« στις: 18/03/06, 19:31 »
Ενα κομματακι σε πιο fusion υφος...
Hope you'll enjoy it :)

http://www.soundclick.com/bands/pagemusic.cfm?bandID=479200

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: As time passes by
« Απάντηση #1 στις: 18/03/06, 19:40 »
Πολύ καλό Κωστή όπως πάντα άλλωστε.  ;)

Το καλό είναι δεν σου αρέσουν τα arpeggios και δεν τα χρησιμοποιείς καθόλου όταν παίζεις  ;D
Ωραίο κομμάτι μόνο που κόβεται λίγο απότομα στο τέλος  :P

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: As time passes by
« Απάντηση #2 στις: 18/03/06, 21:18 »
παρα πολυ ωραιο φιλε Κωστα...
Εχεις ξεφυγει φιλαρακι...Γρηγορα τα πραγματα σου και εξω απο το Ελλαντα...
Πρεπει να αξιοποιηθει το ταλεντο σου και δυστυχως εδω δεν ειναι το μερος...
Πρεπει συντομα να κερδισεις την αναγνωριση που σου αξιζει..
Alex

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: As time passes by
« Απάντηση #3 στις: 18/03/06, 21:26 »
παρα πολυ ωραιο φιλε Κωστα...
Εχεις ξεφυγει φιλαρακι...Γρηγορα τα πραγματα σου και εξω απο το Ελλαντα...
Πρεπει να αξιοποιηθει το ταλεντο σου και δυστυχως εδω δεν ειναι το μερος...
Πρεπει συντομα να κερδισεις την αναγνωριση που σου αξιζει..
Alex

Αυτό πιστεύουμε πολλοί πάντως. Ο Κώστας όπως και συ φίλε Αλεξ χαραμίζεστε εδώ πέρα  ::)

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: As time passes by
« Απάντηση #4 στις: 18/03/06, 23:33 »
Ε-ξ-α-ι-ρ-ε-τ-ι-κ-ό! :o
Μόνο ένας Chambers κι ένας Hamm λείπουν!

Στείλε κι άλλες fusion-ιές! ;D
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος KostasVap

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: As time passes by
« Απάντηση #5 στις: 19/03/06, 04:56 »
Άψογος! Τέλειος! Εξαιρετικός !Θεσπέσιος!! (ειναι και πολλοι αλλοι χαρακτηρισμοί που σου αξίζουν αλλα σκυλοβαριέμαι να τους γράψω :P :P)


Τι να πω ρε Κώστα.. Όπως προαναφέρθηκε η Ελλαδίτσα είναι πολύ μικρή για σένα...
"...life imitates art far more than art imitates life."

Αποσυνδεδεμένος kostas vretos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • broken open
    • Προφίλ
Απ: As time passes by
« Απάντηση #6 στις: 19/03/06, 12:34 »
 Ρε Αλεξ...τωρα τι περιμενεις να πω? Πραγματικα δεν ξερω τι να απαντισω...και το ευχαριστω ειναι παρα πολυ λιγο.Δε λεω τιποτα...Ξες εσυ...
 Παρη: thanx man...και θα συμφωνισω απολυτα μαζι σου για τον Αλεξ :)
 KJP: να'σαι καλα :) Chambers & Hamm? :o Τρεμω και μονο στην ιδεα...Δεν νομιζω ομως πως ειναι ετσι τα πραγματα (θα το ηθελα παρα πολυ παντως ;D) . Σε υπερευχαριστω φιλε :)
 Crissoliva: merci αγαπητε...κοιτα να στρωθεις στη μελετη εσυ ;)

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: As time passes by
« Απάντηση #7 στις: 20/03/06, 00:45 »
Αυτό είναι ένα αριστούργημα στο οποίο έχω ήδη εθιστεί. Το ακούω συνεχώς σε repeat και το έχω βάλει μέσα σε ένα file folder που έχω ονομάσει "masterpieces" (fusion ή όχι). Μέσα στο folder αυτό βρίσκονται και κομμάτια όπως το "Seclusion" του Prashant Aswani, από το album "Revelation", κομμάτι που μου έχει κάνει μόνιμη ζημιά. Μπορώ όμως να πω με βεβαιότητα πως σπάνια ο Aswani καταφέρνει να με κάνει να ανατριχιάζω όσο κι αν απολαμβάνω τη μουσική του. Αντιθέτως, το "As Time Passes By" του Κώστα Βρετού με κάνει να ανατριχιάζω όσο κι αν το ακούω.
 
Πριν βιαστούμε να σκεφτούμε πως άτομα σαν τον Brett Garsed έχουν γράψει στο παρελθόν παρόμοια κομμάτια με τη σέσουλα, ας προσέξουμε τις ιδιοφυείς ακολουθίες των φράσεων αυτού του κομματιού. Υπάρχει μια ισορροπία και αρμονία στο κομμάτι η οποία έρχεται άνετα και φυσικά στο μέσο αυτί. Αυτή η ισορροπία θα προσδώσει στο κομμάτι αυτό διαχρονικότητα στο μέλλον, όταν πια γίνει γνωστό (μπορώ να βάλω άνετα στοίχημα γι' αυτό, το κομμάτι αυτό έχει την προοπτική να γίνει παρτιτούρα για φοιτητές μουσικών σχολών όπως το Berklee). Υπάρχει περιοδικότητα στο χρόνο και στα ρυθμικά γενικότερα, πράγμα που, ενώ βοηθάει το μη εξασκημένο αυτί να παρακολουθήσει τις φράσεις, είναι μπούμεραγκ για το συνθέτη αυτού του genre. Και είναι μπούμεραγκ διότι περιορίζει το συνθέτη στο να εκπλήξει τον ακροατή με μία μη περιοδική εναλλαγή αντικρουόμενων συναισθημάτων και να δώσει ένα μη ισορροπημένο αποτέλεσμα κυκλοθυμίας το οποίο είναι η θεμελιώδης έκφραση, κυρίως της τζαζ. Ο Κώστας έχει καταφέρει να πλουτίσει τις φράσεις του με ακολουθίες από νότες διαφορετικής διάρκειας οι οποίες θα δημιουργούσαν μία εικόνα συμμετρίας στην παρτιτούρα, αλλά και πάλι σπάει την αυστηρή περιοδικότητα των μουσικών ερωταποκρίσεων, βοηθώντας τις συναισθηματικές εναλλαγές.
 
Οι τονικότητες της μελωδίας  από το κυρίως θέμα είναι τέτοιες που δημιουργούν το αίσθημα της αναμονής, καθώς καμία "ερώτηση" που γίνεται μέσα στο μουσικό διάλογο που ανοίγει το κομμάτι δεν απαντιέται "πλήρως", αλλά ανοίγει την επόμενη ερώτηση η οποία καθηλώνει τον ακροατή, καθώς το "θέμα συζήτησης" γίνεται ολοένα και πιο ενδιαφέρον. Παρόλο που στο άνοιγμα του κομματιού ο Κώστας χρησιμοποιεί την τεχνοτροπία του να επαναλάβει το μεγαλύτερο μέρος της αρχικής ερώτησης και απάντησης δύο φορές (με διαφορετική κατάληξη στην απάντηση τη δεύτερη φορά), η αριστοτεχνική χρήση αρμονικών νοτών της κλίμακας δίνουν ένα συναισθηματισμό ο οποίος παραπέμπει σε άτομο το οποίο "μιλάει με τον εαυτό του" αλλά δεν κάνει αυστηρά λογικό διάλογο, οι ανησυχίες είναι συναισθηματικά φορτισμένες (με μέτρο). Αυτό το στοιχείο (που αποδίδεται στην ευρηματικότατη αντικατάσταση νοτών της κλίμακας μαντζόρε 7ης με αρμονικές νότες που "σπάνε" την ακολουθία της κλίμακας) κάνει τη μελωδία πραγματικά λυρική, παρά την αντικειμενική εξωστρέφειά της.
 
Οι θεματικές ενάρξεις και καταλήξεις των κλιμάκων "σκελετών" στις φράσεις του Κώστα παραπέμπουν σε άκουσμα μαντζόρε 7ης, εξ ου και το χαρωπό ύφος που δεσπόζει. Όμως οι χρωματικές που διαλέγει δίνουν και την αίσθηση της συγγενικής μινόρε 9ης, μιας συγχορδίας που προσδίδει και κάποια πολύ διακριτική λύπη και βάθος στα συναισθήματα και μυστήριο, καθώς μέσα στη μινόρε 9ης ζει και η "μυστηριώδης" μινουέτα. Ο περίτεχνος τρόπος με τον οποίο έχει "κόψει και ράψει" τα κομμάτια από τις κλίμακες και τα αρπέζ στη μελωδία και το σόλο ο Κώστας, επιτρέπει το να ακουστεί η μουσική του από διαφορετικούς ανθρώπους σε ποικίλες συναισθηματικές καταστάσεις. Μια πολύ ενδιαφέρουσα άσκηση για φοιτητές μουσικολογίας στο μάθημα της αρμονίας θα ήταν να πάρουν τη μελωδία και να της βάλουν ακομπανιαμέντα. Θα έβλεπαν πως οι εναλλακτικές δυνατότητες είναι τεράστιες όσον αφορά το συγκεκριμένο κομμάτι. Αυτό είναι για μένα μουσική ιδιοφυϊα στη σύνθεση. Και αυτό είναι που δίνει διαχρονικότητα σε ένα κομμάτι. Όταν μάλιστα κάποιος τα γράφει αυτά με άνεση "στην καθησιά" (πράγμα που εξηγεί και το πόσο άριστα δεμένο είναι και το κομμάτι σα σύνολο) είμαστε αντιμέτωποι με διάνοια.
 
Και έχουμε και σημεία όπως η φρασούλα στο 2:24, στο σόλο. Εκεί που έχει συμπαρασύρει ο Κώστας τον ακροατή με ένα καθηλωτικότατο τεμπέλικο τζαζ ύφος (δείτε πως βάζει τις 6-ες και 13-ες χρωματικές) ρίχνει ένα (αυτο)σαρκαστικό σχόλιο, κάτι σα να λέμε "άραξε μεγάλε, δεν τρέχει τίποτα." Και συνεχίζει με διακριτικά αυξανόμενη ενέργεια προς το κρεσέντο του σόλο...
 
Από πλευράς ερμηνείας, πρέπει να πω πως υπάρχει σαφής προσωπική σφραγίδα και πως δύσκολα θα μπορέσει κανείς να αποδώσει το παίξιμο όπως ο Κώστας. Εδώ το finger/fingernail picking παίζει ρόλο. Π.χ στο 0:34, στο κυρίως θέμα, κατά το ξέσπασμα του ζωηρού ρυθμού,  πέφτει ένα νεκρή νότα/στακάτο/χτύπημα σε μία νότα, το οποίο δίνει πολύ παιχνιδιάρικο ύφος, αλλά θα έβγαινε πάρα πολύ διαφορετικά με πένα....
« Τελευταία τροποποίηση: 20/03/06, 08:59 από ChristosK »

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: As time passes by
« Απάντηση #8 στις: 20/03/06, 00:45 »
Η Ελλαδίτσα είναι μια μικρή χώρα με διαφορετικούς μουσικούς προσανατολισμούς και χαμηλή μουσική παιδεία, τουλάχιστον σε σχέση με άλλες μικρές σε πληθυσμό χώρες, όπως οι σκανδιναβικές. Ένα το κρατούμενο για το ότι είσαι στη λάθος χώρα.
 
Το μεγαλύτερο πρόβλημα όσον αφορά πάρα πολύ ταλαντούχους ανθρώπους στην Ελλάδα πηγάζει από το ότι οι κοινωνικές μας δομές στηρίζονται στον κοινωνικό έλεγχο και στη σύγκριση με το δίπλα μας. Έτσι ενώ ο μέσος  Έλληνας εξαιτίας του έντονου κοινωνικού  ελέγχου αναλώνεται καθημερινά σε δραστηριότητες και συμπεριφορές οι οποίες είναι άλλοτε μικροπρεπείς και άλλοτε αρκετά ουσιαστικές, γενικά δεν είναι φίλος των κοινωνικών παρεκλίσεων και ειδικά των ανθρώπων που έχουν το δικό τους κόσμο μέσα τους: τέτοιοι άνθρωποι ανατρέπουν τον "αυτοσεβασμό" που νομίζει πως νιώθει ο μέσος Έλληνας από την επιλογή του να είναι βαθύτατα κονφορμιστής (ακόμη και στον τρόπο με τον οποίο ισχυρίζεται πως είναι επαναστάτης). Όχι απλώς αρνείται να δει τον ταλαντούχο άνθρωπο, όταν γίνεται σαφές πως είναι "αντιμέτωπος" (στην καθημερινή του ασυνείδητη ή και συνειδητή σύγκριση με τους γύρω του) με έναν ταλαντούχο άνθρωπο, τον φθονεί. Και όχι μόνο τον φθονεί, αλλά ζητάει και συμπαράσταση από άλλους που νιώθουν τον ίδιο φθόνο για να μπλοκάρει και να θάψει ένα ταλέντο. Δε μιλάω για τον κάθε Έλληνα ανεξαιρέτως, αλλά για τη γενική εικόνα και το δεσπόζον αποτέλεσμα. Δηλαδή, κατά τη γνώμη μου, ο Κώστας (και ο Alex σαφέστατα) δε είναι απλώς στη λάθος χώρα: αν δε βρουν πτήση για εξωτερικό απόψε, πρέπει να φύγουν κολυμπώντας από τη χώρα...
« Τελευταία τροποποίηση: 20/03/06, 00:53 από ChristosK »

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: As time passes by
« Απάντηση #9 στις: 20/03/06, 01:01 »
Τους καρπούς μου τους έχω ήδη κόψει όταν είδα το video που είχες στείλει (βλέπε post μου για το SOMETHING(VIDEO) )   :)

Τώρα πλέον να κόψω και τις υπόλοιπες φέβες μου να τελειώνουμε...  :)

Έτσι απλά ΜΠΡΑΒΟ Κώστα.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: As time passes by
« Απάντηση #10 στις: 20/03/06, 10:04 »
Αψογο! Άψογο! Άψογο!

Για το παίξιμο δεν θα μιλήσω γιατί με κάλυψαν οι προλαλήσαντες...
Πολύ ωραίο χτίσιμο, πολύ ωραία θέματα...
Μου άρεσε πολύ επίσης το χρώμα και οι αλαγές!
Ένα μεγάλο μπράβο!!!

Απαιτώ να προβαριστεί και να παιχτεί (και φυσικά να προστεθεί ένας κύκλος solo drums πάνω στο πρώτο θέμα  ;D ).

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: As time passes by
« Απάντηση #11 στις: 20/03/06, 10:21 »
Παρη: thanx man...και θα συμφωνισω απολυτα μαζι σου για τον Αλεξ :)

Φίλε Κώστα, είναι καιρός νομίζω να σταματήσεις να είσαι τόσο "καλό παιδί" όσον αφορά τη μουσική και να μην είσαι τόσο πολύ μετριόφρωνας πια. Το ξέρεις πολύ καλά πλέον ότι ο χώρος της μουσικής ειδικά για επαγγελματίες είναι γεμάτος τρύπες με φίδια και αγκάθινους δρόμους. Το ότι παίζεις φοβερή κιθάρα το ξέρεις και ας μην το παραδέχεσαι. Εμείς σε είδαμε να παίζεις ζωντανά και δεν μπορείς να μας κρυφτείς  ;D
Τα μάτια και τα αυτιά μας δεν μπορεί να έκαναν τόσο πολύ λάθος  :P

Απαιτώ να προβαριστεί και να παιχτεί (και φυσικά να προστεθεί ένας κύκλος solo drums πάνω στο πρώτο θέμα ;D ). [/i]


Γιατί ένας γύρος solo drums μόνο?? Και 2 και 3 γύροι ας είναι και χοιρινοί  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: As time passes by
« Απάντηση #12 στις: 20/03/06, 14:50 »
Μάλιστα!!!
Πάρη έρχεσαι στα λόγια μου...
Με αφορμή την κομματάρα του κώστα λοιπόν έχουμε 2 δεδομένα... ::)

1) Ο Κώστας και ο Αλέξης πρεπει να φύγουν στο εξωτερικό...(ΑΝΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΑ!!!) ;) ;) ;)

2) Ένας χοιρινός γύρος Drums. Πως γινεται αυτό??? Προσοχή!!!
    Αρχικά κάνουμε ένα flam... (δλδ χτυπάμε σχεδόν ταυτόχρονα τις μπαγκέτες στο τυμπανο). Αυτό παράγει τον ήχο Pra...Τώρα εαν προθέσουμε και την 4η αυξημένη (sus) στο flam τι έχουμε Πάρη μου?????
Pra-sus. Δλδ...Prassas!!!  ;D ;D ;D
Καλή όρεξη...!!!
   
ΚΑΛΑ ΤΑ ΑΣΤΕΙΑ ΑΛΛΑ ΕΛΠΙΖΩ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΛΔ ΤΟ As time passes by ΓΙΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΕΙ...
« Τελευταία τροποποίηση: 20/03/06, 14:55 από qrusticks »

Αποσυνδεδεμένος kostas vretos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • broken open
    • Προφίλ
Απ: As time passes by
« Απάντηση #13 στις: 20/03/06, 15:48 »
 ChristosK: Ρε συ Χρηστο...εγω τα εκανα ολα αυτα?Ποτε και δεν το πηρα χαμπαρι? Σοβαρα τωρα...ειναι τεραστια τιμη ολα αυτα που λες και εχεις πει κατα καιρους για μενα, αν και δεν νομιζω πως εχω φτασει ακομη σ'αυτο το επιπεδο, οπου θα μου ταιριαζαν τετοιοι χαρακτηρισμοι...Οπως και να εχει, σε ευχαριστω για ολα( και δεν εννοω μονο τα post...ξερεις εσυ :)).
 King Lui: μην το κανεις ρε φιλε...1ον πως θα συνεχισεις να παιζεις την αψογη κιθαρα που ξερεις? και 2ον δεν αξιζει ρε φιλε ;D
 Parlats: κι ομως εκαναν πολυ λαθος ( σας ειχα ταισει δηλητηριασμενο Πρασσα)...
 Στεργιο: γουσταρεις να κατσουμε και να προγραμματισεις εσυ αυτη τη φορα τα τυμπανα στο κομματι?

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: As time passes by
« Απάντηση #14 στις: 20/03/06, 15:49 »
Eνταξει τωρα τι να πω κι εγω...  ::)

Δεν μπορω... Δεν εκφραζεται με λογια...

Μονο αυτο...

Και να πω οτι αναμενω το CD σου!
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: As time passes by
« Απάντηση #15 στις: 20/03/06, 16:22 »
Μάλιστα!!!
Πάρη έρχεσαι στα λόγια μου...
Με αφορμή την κομματάρα του κώστα λοιπόν έχουμε 2 δεδομένα... ::)

1) Ο Κώστας και ο Αλέξης πρεπει να φύγουν στο εξωτερικό...(ΑΝΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΑ!!!) ;) ;) ;)

2) Ένας χοιρινός γύρος Drums. Πως γινεται αυτό??? Προσοχή!!!
    Αρχικά κάνουμε ένα flam... (δλδ χτυπάμε σχεδόν ταυτόχρονα τις μπαγκέτες στο τυμπανο). Αυτό παράγει τον ήχο Pra...Τώρα εαν προθέσουμε και την 4η αυξημένη (sus) στο flam τι έχουμε Πάρη μου?????
Pra-sus. Δλδ...Prassas!!!  ;D ;D ;D
Καλή όρεξη...!!!
   
ΚΑΛΑ ΤΑ ΑΣΤΕΙΑ ΑΛΛΑ ΕΛΠΙΖΩ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΛΔ ΤΟ As time passes by ΓΙΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΕΙ...


χαχαχαχαχααχαχαχααχαχαχαχαχαχα

Αυτό τον συνειρμό δεν θα τον σκεφτομουνα ποτέ  ;D ;D ;D

  Parlats: κι ομως εκαναν πολυ λαθος ( σας ειχα ταισει δηλητηριασμενο Πρασσα)...
 

Ασε Κωστή, ότι και να πεις η αλήθεια είναι μία. Είσαι μεγάλος παίχτης και κακός ψεύτης  ;D

Αποσυνδεδεμένος kostas vretos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • broken open
    • Προφίλ
Απ: As time passes by
« Απάντηση #16 στις: 20/03/06, 16:23 »
Ευχαριστω παρα πολυ Ιασωνα...Και για τον χρονο που διεθεσες και για τις συμβουλες σου ;)

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: As time passes by
« Απάντηση #17 στις: 20/03/06, 20:53 »
'Ο,τι και να λέτε, αυτό που ξέρω είναι πως έχω πορωθεί άσχημα με το κομμάτι αυτό. Όσο πιο πολύ το ακούω λέω
 
ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ!!!
 
Εμφανίζεται μία στα 7-8 χρόνια μια δημιουργία που σε ταρακουνάει συθέμελα, σου αλλάζει τα δεδομένα...
 
Βρε Πάρη τι λες πως ξέρει ο Κώστας πως παίζει καλά... Χοντρικά ξέρει πως βαράει τις χορδές με ακρίβεια... Ο άνθρωπος ξέφυγε κι απ' τον  εαυτό του, δεν ξέρει τι έγραψε...Θα κατέβω κάτω να του περάσω ζουρλομανδύα και να τον βάλω σε ένα αεροπλάνο να πάει εκεί που πρέπει...
 
Φαίνεται πως κάνουμε πλάκα όλοι εμείς, αλλά η κατάσταση είναι πολύ σοβαρή. Βρε Κώστα σου λέμε καταλάβέ το, κάτι σκαμπάζουμε κι εμείς σαν ακροατές... Δεν έχουμε ακούσει ένα-δύο κομμάτια, μπορούμε να νιώσουμε τι είναι αριστούργημα και τι όχι... Δε σου λέμε να το πάρεις απάνω σου (άσε που κι αυτό μου φαίνεται αδύνατο με το Βρετό τελικά). Να κάνεις το χρέος σου προς τους ακροατές σου λέμε...
 
Στο Ron Thal το έστειλες; Διότι όταν το ακούσει ο Ron θα δεις... Εμείς μπορεί να τρελαθήκαμε, αλλά αυτός κατέχει... Στείλτο και θα δεις...

Αποσυνδεδεμένος kostas vretos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • broken open
    • Προφίλ
Απ: As time passes by
« Απάντηση #18 στις: 20/03/06, 22:25 »
Μετα απο δικη σου παροτρυνση( εμενα δεν μου περασε καν απ'το μυαλο...), εστειλα το κομματι και στους τρεις κιθαριστες με τους οποιους εχουμε επικοινωνισει ( Ron Thal, Prashant Aswani, Mattias Eklundh)...

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: As time passes by
« Απάντηση #19 στις: 20/03/06, 23:02 »
Υπάρχει περιοδικότητα στο χρόνο και στα ρυθμικά γενικότερα, πράγμα που, ενώ βοηθάει το μη εξασκημένο αυτί να παρακολουθήσει τις φράσεις, είναι μπούμεραγκ για το συνθέτη αυτού του genre. Και είναι μπούμεραγκ διότι περιορίζει το συνθέτη στο να εκπλήξει τον ακροατή με μία μη περιοδική εναλλαγή αντικρουόμενων συναισθημάτων και να δώσει ένα μη ισορροπημένο αποτέλεσμα κυκλοθυμίας το οποίο είναι η θεμελιώδης έκφραση, κυρίως της τζαζ. Ο Κώστας έχει καταφέρει να πλουτίσει τις φράσεις του με ακολουθίες από νότες διαφορετικής διάρκειας οι οποίες θα δημιουργούσαν μία εικόνα συμμετρίας στην παρτιτούρα, αλλά και πάλι σπάει την αυστηρή περιοδικότητα των μουσικών ερωταποκρίσεων, βοηθώντας τις συναισθηματικές εναλλαγές.
 
Οι τονικότητες της μελωδίας  από το κυρίως θέμα είναι τέτοιες που δημιουργούν το αίσθημα της αναμονής, καθώς καμία "ερώτηση" που γίνεται μέσα στο μουσικό διάλογο που ανοίγει το κομμάτι δεν απαντιέται "πλήρως", αλλά ανοίγει την επόμενη ερώτηση η οποία καθηλώνει τον ακροατή, καθώς το "θέμα συζήτησης" γίνεται ολοένα και πιο ενδιαφέρον.


 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;DH ΡΟΖΙΤΑ ΣΩΚΟΥ ΕΙΣΑΙ?????ΑΠΟΚΑΛΥΨΟΥ ΤΩ-ΡΑ

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: As time passes by
« Απάντηση #20 στις: 20/03/06, 23:07 »
Υπάρχει περιοδικότητα στο χρόνο και στα ρυθμικά γενικότερα, πράγμα που, ενώ βοηθάει το μη εξασκημένο αυτί να παρακολουθήσει τις φράσεις, είναι μπούμεραγκ για το συνθέτη αυτού του genre. Και είναι μπούμεραγκ διότι περιορίζει το συνθέτη στο να εκπλήξει τον ακροατή με μία μη περιοδική εναλλαγή αντικρουόμενων συναισθημάτων και να δώσει ένα μη ισορροπημένο αποτέλεσμα κυκλοθυμίας το οποίο είναι η θεμελιώδης έκφραση, κυρίως της τζαζ. Ο Κώστας έχει καταφέρει να πλουτίσει τις φράσεις του με ακολουθίες από νότες διαφορετικής διάρκειας οι οποίες θα δημιουργούσαν μία εικόνα συμμετρίας στην παρτιτούρα, αλλά και πάλι σπάει την αυστηρή περιοδικότητα των μουσικών ερωταποκρίσεων, βοηθώντας τις συναισθηματικές εναλλαγές.
 
Οι τονικότητες της μελωδίας  από το κυρίως θέμα είναι τέτοιες που δημιουργούν το αίσθημα της αναμονής, καθώς καμία "ερώτηση" που γίνεται μέσα στο μουσικό διάλογο που ανοίγει το κομμάτι δεν απαντιέται "πλήρως", αλλά ανοίγει την επόμενη ερώτηση η οποία καθηλώνει τον ακροατή, καθώς το "θέμα συζήτησης" γίνεται ολοένα και πιο ενδιαφέρον.


 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;DH ΡΟΖΙΤΑ ΣΩΚΟΥ ΕΙΣΑΙ?????ΑΠΟΚΑΛΥΨΟΥ ΤΩ-ΡΑ

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: As time passes by
« Απάντηση #21 στις: 20/03/06, 23:11 »
Μετα απο δικη σου παροτρυνση( εμενα δεν μου περασε καν απ'το μυαλο...), εστειλα το κομματι και στους τρεις κιθαριστες με τους οποιους εχουμε επικοινωνισει ( Ron Thal, Prashant Aswani, Mattias Eklundh)...


Τέτοια να ακούω...
 
Εγώ το βουλώνω από εδώ και πέρα (και απολαμβάνω το κομμάτι)...
 
Ας μιλήσουν αυτοί τώρα...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: As time passes by
« Απάντηση #22 στις: 20/03/06, 23:36 »
Αγαπητέ Χρήστο δεν αστειεύομαι καθόλου μα καθόλου. Ο Κώστας εκτός από πολύ πολύ καλός κιθαρίστας είναι και άρτιος χαρακτήρας και μάλλον αυτό είναι το πρόβλημα. Είναι πολύ σεμνός και σε αυτό το χώρο πρέπει να είσαι και λίγο αλήτης για να επιβιώσεις. Ασε εμάς που είμαστε ερασιτέχνες και κάνουμε την πλάκα μας. Ωραία τα λάιβ, ωραία τα μαγαζιά, ωραία και η νύχτα αλλά μέχρι κάποιο σημείο. Το να ακούω εγώ και άλλοι άσχετοι σαν εμένα τον Κώστα να παίζει δεν τον ωφελεί πέραν από την χαρά και την ικανοποίηση του ότι τον αναγνωρίζουν κάποια άτομα. Αυτοι που πραγματικά πρέπει να τον ακούσουν και να τον αναγνωρίσουν είναι άλλοι που δυστυχώς είναι εκτός Ελλάδος. Ατομα σαν τον Βρεττό και τον Φλουρο δεν είναι για τα όρια της Ελλάδας όσο και να θέλουμε όλοι μας να τους ακούμε αν είναι δυνατόν κάθε μέρα.

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: As time passes by
« Απάντηση #23 στις: 20/03/06, 23:40 »
Αγαπητέ Χρήστο δεν αστειεύομαι καθόλου μα καθόλου. Ο Κώστας εκτός από πολύ πολύ καλός κιθαρίστας είναι και άρτιος χαρακτήρας και μάλλον αυτό είναι το πρόβλημα. Είναι πολύ σεμνός και σε αυτό το χώρο πρέπει να είσαι και λίγο αλήτης για να επιβιώσεις. Ασε εμάς που είμαστε ερασιτέχνες και κάνουμε την πλάκα μας. Ωραία τα λάιβ, ωραία τα μαγαζιά, ωραία και η νύχτα αλλά μέχρι κάποιο σημείο. Το να ακούω εγώ και άλλοι άσχετοι σαν εμένα τον Κώστα να παίζει δεν τον ωφελεί πέραν από την χαρά και την ικανοποίηση του ότι τον αναγνωρίζουν κάποια άτομα. Αυτοι που πραγματικά πρέπει να τον ακούσουν και να τον αναγνωρίσουν είναι άλλοι που δυστυχώς είναι εκτός Ελλάδος. Ατομα σαν τον Βρεττό και τον Φλουρο δεν είναι για τα όρια της Ελλάδας όσο και να θέλουμε όλοι μας να τους ακούμε αν είναι δυνατόν κάθε μέρα.


Λέγε τα χρυσόστομε!!!

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: As time passes by
« Απάντηση #24 στις: 21/03/06, 22:26 »
θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ με τον παπαρλατς..

φιλε μπραβο.. εξαιρετικος..
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
32 Απαντήσεις
23761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/13, 14:09
από freemind
6 Απαντήσεις
4290 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/06, 10:26
από Καρχαρίας
0 Απαντήσεις
1427 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/06, 12:07
από Θοδωρής
51 Απαντήσεις
14659 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/06, 00:45
από kostas vretos
7 Απαντήσεις
2405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/09, 23:49
από armagedon
23 Απαντήσεις
7477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/09, 10:42
από Symeon
6 Απαντήσεις
3256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/09, 13:01
από Snowy
17 Απαντήσεις
6207 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/09, 21:31
από gkou
0 Απαντήσεις
2401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/13, 10:37
από sotiroubas
6 Απαντήσεις
6722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/15, 21:56
από zeoy