Αποστολέας Θέμα: Προλαβαινω????  (Αναγνώστηκε 10003 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Προλαβαινω????
« στις: 09/03/15, 22:43 »
Γεια σας,
Ειμαι μαθητρια Β'λυκειου και θελω παρα πολυ να ασχοληθω με την μουσικη, ειναι το μανο πραγμα που με φανταζομαι να κανω στο μελλον και την λατρευω γι 'αυτο κ σκεφτομαι να μπω σε καποια μουσικη σχολη. Το μονο προβλημα ειναι τα ειδικα μαθηματα. Κανω ενα χρονο ηλεκτρικη κιθαρα ''μονη'' μου και ξερω νοτες,συγχορδιες και κλιμακες αλλα δεν εχω ιδεα απο αρμονια κ dictee και θελω να ρωτησω αν προλαβαινω να κανω μαθηματα και αν εχω πιθανοτητες να περασω.
Ευχαριστω  :)
The future is uncertain and the end is always near

Check my vids: https://www.youtube.com/channel/UCyQHEGl6X_ElPB1SkHjnt2A

Αποσυνδεδεμένος bathan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • *** Μπάμπης ***
    • Προφίλ
Απ: Προλαβαινω????
« Απάντηση #1 στις: 10/03/15, 13:41 »
Καλησπέρα
θεωρώ πως αστειεύεσαι.  :)
Φυσικά και προλαβαίνεις άλλωστε είσαι μόνο 17 χρονών και όλη η ζωή είναι μπροστά σου
Too old to Rock 'n' Roll to young to retire

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Προλαβαινω????
« Απάντηση #2 στις: 10/03/15, 14:17 »
Καλησπέρα
θεωρώ πως αστειεύεσαι.  :)
Φυσικά και προλαβαίνεις άλλωστε είσαι μόνο 17 χρονών και όλη η ζωή είναι μπροστά σου


εννοεί αν προλαβαίνει να μάθει τα απαιτούμενα για να δώσει στις πανελλήνιες
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος vasot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προλαβαινω????
« Απάντηση #3 στις: 10/03/15, 20:45 »
Καλησπέρα
θεωρώ πως αστειεύεσαι.  :)
Φυσικά και προλαβαίνεις άλλωστε είσαι μόνο 17 χρονών και όλη η ζωή είναι μπροστά σου


εννοεί αν προλαβαίνει να μάθει τα απαιτούμενα για να δώσει στις πανελλήνιες


ναι για τις πανελληνιες εννοω
The future is uncertain and the end is always near

Check my vids: https://www.youtube.com/channel/UCyQHEGl6X_ElPB1SkHjnt2A

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προλαβαινω????
« Απάντηση #4 στις: 11/03/15, 00:58 »
Γεια σας,
Ειμαι μαθητρια Β'λυκειου και θελω παρα πολυ να ασχοληθω με την μουσικη, ειναι το μανο πραγμα που με φανταζομαι να κανω στο μελλον και την λατρευω γι 'αυτο κ σκεφτομαι να μπω σε καποια μουσικη σχολη. Το μονο προβλημα ειναι τα ειδικα μαθηματα. Κανω ενα χρονο ηλεκτρικη κιθαρα ''μονη'' μου και ξερω νοτες,συγχορδιες και κλιμακες αλλα δεν εχω ιδεα απο αρμονια κ dictee και θελω να ρωτησω αν προλαβαινω να κανω μαθηματα και αν εχω πιθανοτητες να περασω.
Ευχαριστω  :)


Ξεκίνησα αρμονία και dictee ΑΚΡΙΒΩΣ την περίοδο που σκέφτεσαι να ξεκινήσεις κι εσύ. Μάρτιος τελειώνοντας την Β' Λυκείου το 2011.

Τώρα, 4 χρόνια μετά, είμαι φοιτητής στο Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Ιονίου Πανεπιστημίου (και μάλιστα με καλή σειρά, 9ος αν θυμάμαι καλά, αλλά φυσικά δεν έχει καμία σημασία αυτό...)


Άρα η απάντηση από μένα είναι ΝΑΙ βεβαίως και προλαβαίνεις. Θα ακούσεις πολλά, ειδικά από δασκάλους σε ωδεία, ότι δεν προλαβαίνεις, ότι θέλει πολλά χρόνια κλπ. Μπούρδες.


Ωστόσο πρέπει η απόφαση σου να είναι συνειδητοποιημένη και να αποφασίσεις ότι τον επόμενο 1,5 χρόνο θα δουλέψεις και φυσικά να βρεις ένα κατάλληλο δάσκαλο.


Μην τρομάζεις όμως... εγώ το απόλαυσα αυτό το ταξίδι όσο τίποτα άλλο... μάλιστα μπορώ να πω ότι με βοήθησε γιατί όταν έχεις ένα τόσο συγκεκριμένο στόχο έχεις και ένα ακόμα κίνητρο για να αγωνιστείς γι αυτό... :)


ΥΓ Η επιλογή σχολής από τις 4 που έχουμε στην Ελλάδα είναι κρίσιμη και βασίζεται σχεδόν εξ ολοκλήρου (φυσικά και στην οικονομική σου ευχέρεια) στο τι κατεύθυνση θες να ακολουθήσεις στην μουσική. Το κακό είναι επίσης ότι τα επίσημα προγράμματα σπουδών των σχολών είναι πολλές φορές παραπλανητικά και δεν μπορείς να έχεις καλή εικόνα για το πανεπιστήμιο μόνο από εκεί.


ΥΓ2. Ότι θελήσεις/χρειαστείς μην διστάσεις, πες μου. :)

Αποσυνδεδεμένος vasot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προλαβαινω????
« Απάντηση #5 στις: 11/03/15, 17:41 »
ποσα μαθηματα εκανες την εβδομαδα?εκανες κ τ καλοκαιρι?
The future is uncertain and the end is always near

Check my vids: https://www.youtube.com/channel/UCyQHEGl6X_ElPB1SkHjnt2A

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προλαβαινω????
« Απάντηση #6 στις: 11/03/15, 17:57 »
ποσα μαθηματα εκανες την εβδομαδα?εκανες κ τ καλοκαιρι?


Ναι έκανα και το καλοκαίρι.


Ξεκίνησα με μία φορά την βδομάδα και μετά έκανα και 2 φορές αλλά αυτό εξαρτάται κι από σένα και από την προσωπική δουλειά που κάνεις.


Εγώ π.χ. πολλές φορές έλυνα τα θέματα που είχα και έλυνα και παραπάνω, έτσι πήγαινα ξανά για μάθημα και έπαιρνα κι άλλα. Γενικά, όσα περισσότερα θέματα λύσεις τόσο το καλύτερο και φυσικά το ίδιο ισχύει και για το dictee.

Αποσυνδεδεμένος vasot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προλαβαινω????
« Απάντηση #7 στις: 11/03/15, 20:19 »
και αυτο που ειπες για τις σχολες...εσεις τ μαθηματα κανετε?
The future is uncertain and the end is always near

Check my vids: https://www.youtube.com/channel/UCyQHEGl6X_ElPB1SkHjnt2A

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προλαβαινω????
« Απάντηση #8 στις: 11/03/15, 21:38 »
και αυτο που ειπες για τις σχολες...εσεις τ μαθηματα κανετε?


Αυτό που είπα για τις σχολές το είπα γιατί στο πρόγραμμα σπουδών του Πανεπιστημίου μας εδώ έχουμε μαθήματα τα οποία δεν γίνονται. Μάλιστα μπορεί να ακούσεις ότι έτυχε ή ότι πήρε άδεια ο καθηγητής αλλά άλλη είναι η πραγματικότητα. Αν ένα μάθημα έχει να γίνει 5 χρόνια που είναι και ο χρόνος φοίτησης τότε το μάθημα αυτό θα πρέπει κατά την γνώμη μου να διαγραφεί από το πρόγραμμα σπουδών.


Τα μαθήματα που κάνουμε μπορείς να τα δεις εύκολα στο site του πανεπιστημίου, ψάξε στο google. Από εκεί και πέρα πες μου τι σε ενδιαφέρει ως αντικείμενο και μπορώ να σε ενημερώσω πιο συγκεκριμένα από την ως τώρα εμπειρία μου. Για άλλες σχολές θα μπορούσα να σου πω τι έχω "ακούσει" αλλά αυτό συνήθως καταλήγει σε ράδιο αρβύλα οπότε καλύτερα να σου πει ένας φοιτητής που σπουδάζει τώρα εκεί. Αν δεν έχουμε εδώ μπορείς εύκολα να βρεις στα διάφορα γκρουπάκια στο facebook για παράδειγμα.

Αποσυνδεδεμένος vasot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προλαβαινω????
« Απάντηση #9 στις: 12/03/15, 16:59 »
Ευχαριστω πολυ  :)
The future is uncertain and the end is always near

Check my vids: https://www.youtube.com/channel/UCyQHEGl6X_ElPB1SkHjnt2A

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προλαβαινω????
« Απάντηση #10 στις: 13/03/15, 01:39 »
Ευχαριστω πολυ  :)


Καλή συνέχεια, ελπίζω να πάνε όλα όπως τα θες :)

Αποσυνδεδεμένος vasot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προλαβαινω????
« Απάντηση #11 στις: 15/05/15, 18:39 »
πηγα σε μια καθηγητρια και με ειπε οτι ειναι πολυ δυσκολο να προλαβω και οτι πρεπει να κανω μαθημα καθε μερα 1 ωρα ολο το καλοκαιρι και αν περασω. με αγχωσε παρα πολυ  ??? τι να κανω??
The future is uncertain and the end is always near

Check my vids: https://www.youtube.com/channel/UCyQHEGl6X_ElPB1SkHjnt2A

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προλαβαινω????
« Απάντηση #12 στις: 15/06/15, 00:40 »
πηγα σε μια καθηγητρια και με ειπε οτι ειναι πολυ δυσκολο να προλαβω και οτι πρεπει να κανω μαθημα καθε μερα 1 ωρα ολο το καλοκαιρι και αν περασω. με αγχωσε παρα πολυ  ??? τι να κανω??


Καλησπέρα, και συγγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντηση, είχα μπλέξει τον τελευταίο καιρό με την εξεταστική.


Δεν μπορώ να σου πω τι να κάνεις, σου είπα όμως τι έκανα εγώ. Αυτά περί κάθε μέρα μαθήματα είναι μπούρδες. Δεν υπάρχει λόγος και περισσότερο κακό μπορεί να κάνει παρά καλό. Θέλεις χρόνο να αποτυπώνεις τις πληροφορίες και να λύνεις θέματα. Με κάθε μέρα μαθήματα το μόνο που θα καταφέρει ο καθηγητής/τρια σου είναι να σου πάρει περισσότερα χρήματα.


Οπότε όπως καταλαβαίνεις έχεις ένα ακόμα δύσκολο στόχο: να βρεις έναν/μία καθηγητή/τρια που να μην πιστεύει μόνο ότι μπορείς να το κάνεις εσύ, αλλά που να πιστεύει ότι μπορεί να το κάνει και αυτός/αυτή. Είναι κρίσιμος ο τρόπος που θα επιχειρήσει να σε προσεγγίση στην σωστή εκμάθηση του αντικειμένου.


Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω περισσότερο με το να σου προτείνω κάποιο δάσκαλο, αλλά λιγάκι χλωμό. Αν θες πες μας από που είσαι μήπως μπορώ να σου προτείνω κάτι εγώ ή κάποιος άλλος από το φόρουμ.


Υ.Γ. η κοπέλα μου ξεκίνησε μαθήματα Οκτώμβριο της 3ης λυκείου. Τώρα είμαστε συμφοιτητάκια. ;) :)


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
7523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/11, 01:11
από kopaniamento