Αποστολέας Θέμα: γιατι τραγουδαω καλυτερα...  (Αναγνώστηκε 6525 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
γιατι τραγουδαω καλυτερα...
« στις: 07/01/09, 13:33 »
...πιο ευχαριστα και πιο ανετα σε ψηλες τονικοτητες?

Στις χαμηλες φαλτσαρω σαν μουγγος σκαντζοχοιρος.

Γιατι συμβαινει αυτο και πως μπορω να εχω την ιδια ανεση σε ολο το ευρος της φωνης μου?
Ειναι απλα θεμα εξασκησης η υπαρχει και καποιος βιολογικος λογος?
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: γιατι τραγουδαω καλυτερα...
« Απάντηση #1 στις: 07/01/09, 13:42 »
παίζει ρόλο που τοπόθετείς το καρκλανίκι σου στις χαμηλές... πρέπει να το κατεβάζεις χαμηλα...

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: γιατι τραγουδαω καλυτερα...
« Απάντηση #2 στις: 07/01/09, 13:48 »
Παράθεση
καρκλανίκι
ΤΟ ΠΟΙΟ!??
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: γιατι τραγουδαω καλυτερα...
« Απάντηση #3 στις: 07/01/09, 13:49 »
Παράθεση
καρκλανίκι
ΤΟ ΠΟΙΟ!??

Το μήλο του αδάμ...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: γιατι τραγουδαω καλυτερα...
« Απάντηση #4 στις: 07/01/09, 14:35 »
Φίλε μου εγώ κάνω εδώ και δύο χρόνια μαθήματα για να βελτιώσω αυτό που εσύ έχεις εύκολα.Τις ψηλές μου. Οπότε σαν κάποιος που έχει χαμηλές εύκολα, μπορώ να σου δώσω κάποιες συμβουλές.Πρώτο και βασικό είναι αυτό που αναφέρει ο φίλος ο Στέργιος. Για να βγούν οι χαμηλές πρέπει να μην "ανεβαίνει" ο λαιμός.Γενικά δηλαδή στο τραγούδι όσο πιο κάτω είναι εφικτό να μένει ο λαιμός και ανάλογα με τη νότα (γιατί σε μιά ψηλή υποχρεωτικά στενεύει το ηχείο , το πόσο είναι το ζήτημα) τόσο το καλύτερο. Αυτό με το "καρύδι" ή καρκλανίκι ( ή ακόμα και γκιργκιλάγκα όπως τον ξέρω εγώ, άλλο τοπικό αυτό... ;D) είναι κάτι που θα σε βοηθήσει να το δεις και οπτικά σε έναν καθρέφτη πως γίνεται.Δεύτερη συμβουλή. Χαμηλή νότα ίσον μικρότερη ένταση εκ των πραγμάτων, πολύ κοντά στο μικρόφωνο και καμμιά προσπάθεια βεβιασμένη να φωνάξεις για να ακουστεί, γιατί λογικό είναι ότι θα "ανέβει" ο λαιμός και θα σε "πνίξει". Ας φροντίσει η μπάντα για τις δυναμικές της εκείνη τη στιγμή παρά εσύ για το ακατόρθωτο...Και τρίτη...εξάσκηση. Σίγουρα ισχύει και η κατασκευή του καθενός μας (δεν θα πιάσεις ποτέ τις νότες ενός βαρύτονου) αλλά θα κερδίσεις νότες που δεν τις ονειρευόσουνα. Εγώ με το αντίθετο πρόβλημα πριν δύο χρόνια ήμουν άνετος μέχρι Φα δίεση και τώρα είμαι άνετος στη Λα και βγάζω έστω και με γρέζι Σι. Και μιλάω για κανονική φωνή, όχι για φαλτσέτο που φυσικά πάει πολύ πιο ψηλά.Εξάσκηση λοιπόν, "κάτω" ο λαιμός και μην εκβιάζεις τα πράγματα.Χαλαρά και σιγά σιγά. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 07/01/09, 14:38 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: γιατι τραγουδαω καλυτερα...
« Απάντηση #5 στις: 11/01/09, 14:13 »
Δλδ ουσιαστικα εξασκηση σε χαμηλες σπρωχνοντας το μηλο κατω, και βλεπουμε.

οκ θνξ
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος sof1a

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • https://www.facebook.com/SummerCampTheBand/
Απ: γιατι τραγουδαω καλυτερα...
« Απάντηση #6 στις: 12/01/09, 13:01 »
Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον φίλο MACMICIAS, (αχ βρε Μάκη... χώρις τα φώτα σου τι θα κάναμε κι εμείς οι υπόλοιποι??  ;D) . Έχω όμως την εντύπωση οτι, εκτός απο την εξάσκηση που σαφώς και ΠΑΝΤΑ βοηθάει και είναι απαραίτητη θα έλεγα, η φωνή του καθενός μας ανήκει σε κάποια "κλίμακα"... Με την εξάσκηση αυξάνεις βέβαια το εύρος της φωνής αλλά είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ δύσκολο να καλύψεις όλες τις "κλίμακες". Blacksheepιος είχα αντιμετωπίσει κι εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα αλλά έχω σταματήσει τα μαθήματα κι έτσι δεν μπορώ να σου πω "εκ πείρας" τι θα συμβεί με πολύ εξάσκηση παρα μονο ό,τι μου είπε κι εμένα η δασκάλα μου... :eee Παρ'ολα αυτά σου εύχομαι καλή τύχη με την προσπάθειά σου και διάσκεδασε αυτό που κάνεις όπως μπορείς!!!  :up

Αποσυνδεδεμένος conny

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: γιατι τραγουδαω καλυτερα...
« Απάντηση #7 στις: 27/10/09, 21:46 »
Κοίτα...Εγώ είμαι κορίτσι και θα μου πεις "εσένα η φωνή σου είναι από φυσικού της πιο ψηλή και για αυτό σου συμβαίνει το ίδιο!' Αλλά για του λόγου το αληθές,η δασκάλα μου της φωνητικής το λέει ότι όταν τραγουδάς πιο ψηλά ξεκουράζεται η φωνή.Άρα φυσιολογικό είναι!

Αποσυνδεδεμένος nobody

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
    • DERANGED
Απ: γιατι τραγουδαω καλυτερα...
« Απάντηση #8 στις: 12/11/09, 09:57 »
Ας ξεκινησουμε με κατι απλο. Τα μαθηματα φωνητικης, περα απο οτι βοηθανε στο να τραγουδαμε με τροπο ωστε να μην τραυματιζουμε τις φωνητικες μας χορδες, μας δειχνουν και το τι συχνοτητες μπορουμε να αποδοσουμε, πχ αν ειμαστε βαρυτονοι, τενοροι, μπασοι, σοπρανο, μετζο σοπρανο, κλπ κατηγοριες. Καλο ειναι να τραγουδαμε σε τονο που νιωθουμε ανετα σε χαμηλες και σε ψηλες συχνοτητες. Δεν ειναι τυχαιο οτι μπορει να ακουσουμε το ιδιο τραγουδι απο διαφορετικα ατομα σε διαφορετικες τονικοτητες, οπως το λενε. Προσωπικα, εκανα μαθηματα φωνητικης 2 χρονια και σιγουρα ειδα βελτιωση σε αντοχη, σταθεροτητα πανω στις νοτες... Το να προσπαθει κανεις να πιασει χαμηλες η ψηλες νοτες που απλα δεν εχει, ειναι επικινδυνο να τραυματισει τις φωνητικες χορδες του και μακροπροθεσμα να χασει ακομα και την οποια χροια διαθετει. Εχω 2 χρονια που σταματησα τα μαθηματα και σιγουρα εχω αρχισει και βλεπω μειωση στην αποδοση μου, παρολο που παντα κανω διαφραγματικες ασκησεις πριν τραγουδισω. Ισως κατι να σημαινει αυτο...
History teaches us that men behave wisely once they've exhausted any other alternative.

Αποσυνδεδεμένος teoguardian

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: γιατι τραγουδαω καλυτερα...
« Απάντηση #9 στις: 03/12/09, 02:59 »
Ωπα παιδια..μην παιρνετε φορα..πρωτων μια διορθωση...στις χαμηλες ναι μεν πας πιο κοντα στο μικροφωνο και εχουν
και καπως χαμηλοτερη ενταση αλλα οχι και τοσο.Πρεπει να μπορεισ και τις χαμηλες σου να τις βγαζεις με ενταση και
χωρις να πονας η να ζοριζεσαι αλλιως εισαι εκτος εκτασης...

 Και οσο για το αλλο που διαβασα πιο πανω και μου ηρθε περιοδος,ξεχνα το.Το οτι η φωνη μας ανηκει σε καποια κλιμακα... ???
η Φωνη ενος κουφου ισως...Η φωνη ενος τραγουδιστη οχι......
.οτι να'ναι.
na kai to solo tou nightfall pou ixografisa sto ypogeiaki mou http://www.soundclick.com/bands/pagemusic.cfm?bandID=633391

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
3472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/04, 08:45
από Βραζίλης
18 Απαντήσεις
7060 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/06, 10:50
από D@ve Murray
28 Απαντήσεις
8389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/08, 13:55
από Kiratzoharris
4 Απαντήσεις
4003 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/08, 15:48
από andy I
8 Απαντήσεις
4137 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/10, 23:50
από Jezus
74 Απαντήσεις
27936 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/10, 00:00
από Garvin
24 Απαντήσεις
12483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/14, 19:05
από zeromancer
26 Απαντήσεις
10224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/11, 15:24
από Alexisonfire
0 Απαντήσεις
8689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/18, 17:43
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
896 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/22, 14:11
από Ioannis Anastassakis