Αποστολέας Θέμα: Αλλαγή Μαγνήτες με Φωτο: BareKnucκle σε ESP Horizon FRII  (Αναγνώστηκε 7196 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Πρόσφατα έκανα μία αλλαγή στους μαγνήτες στην ESP Horizon FRII από  Seymour Duncan '59 reissue και Custom-Custom σε BareKnuckle Cold Sweat Neck 50mm και HolyDiver Bridge 53mm, both zebra, short leg.
 
Όταν αγόρασα την κιθάρα, έκανα ένα ακουστικό τεστ σε συνδυασμό με την PRS στον Elmwood Modena 60, με την custom 2x12 καμπίνα που έχω σαν σημείο αναφοράς. Μετά την PRS έβαλα την ESP: με τον  Seymour Duncan '59 reissue είπα, -χμμ, ωραίος μαγνήτης, ολοκληρωμένος, αλλά PRS Vintage δεν είναι, ενώ για τον Custom-Custom σκέφτηκα, –καλή χροιά, μπράβο στον JD που τον διάλεξε, αλλά προσωπικά θέλω κάτι πιο γεμάτο από το bridge, και βέβαια με τον HFS μικρή σχέση.

Flash forward μετά την αλλαγή με τους μαγνήτες και βάζω πάλι την PRS για να ακούσω τον πολύ γνώριμο ήχο της και μετά βάζω την ESP με τους Bareknucle και μόλις παίζω τις πρώτες νότες στον ColdSweat, σταματάω απρόσμενα και σκέφτομαι:
-ΟΧΙ ΡΕ Π@ΥΣΤ# ΜΟΥ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟΥΣ ΜΑΓΝΗΤΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ PRS..!!!!....

Οπως έγραψα και αλλού, ο ColdSweat είναι ο καλύτερος μαγνήτης που έχω παίξει ποτέ, και το λέω έχοντας σαν σύγκριση την PRS Custom 24, με τους Vintage/HFS σε καθημερινή χρήση, τα τελευταία 3 χρόνια!.. Επίσης ο HolyDiver έχει πολύ γεμάτη χροιά, κάτι που χρειαζόταν η ESP και με τραβάει να τον χρησιμοποιώ πολύ περισσότερο από τον HFS στην PRS.
 
Για όσους ζητήσουν sound clips, θα ξαναπώ ότι αμφιβάλω αν θα μπορούσα να ηχογραφήσω κάτι που να μεταφέρει την βιωματική μου εμπειρία από τους μαγνήτες, διότι είναι πολύ σχετικό με την συγκεκριμένη κιθάρα και τα ακούσματα του καθενός.
 
ΟΜΩΣ από το 2011, η BareKnuckle έχει ένα νέο site, όμου έχει προσθέσει πολλές, εξαιρετικά χρήσιμες πληροφορίες, όπως EQ charts για τους μαγνήτες, και audio clips τα οποία βρήκα αρκετά πιστά στο άκουσμα που βίωσα εγώ.
 
Όσοι θέλετε να τους ακούσετε ρίξτε μία ματιά εδώ: http://www.bareknucklepickups.co.uk/main/
..και μπείτε στα Sound Clips σε κάθε μαγνήτη που σας ενδιαφέρει.

Στην συνέχεια οι φωτο..
 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Κατωτέρω δείτε φωτογραφίες και σχόλια από την αλλαγή:

Κλασσική BEFORE φωτο:



Τούμπα την κιθάρα και έτοιμοι για την εγχείρηση! Στο χέρι κατσαβίδια, κοφτάκι, κολλητήρι καυτό και καθαρό, και πάμε:



Τα κλασσικά ηλεκτρικά και τα ελατήρια του Floyd Rose της ESP.



Ξεσφίγγουμε τις χορδές, και τα ελατήρια, και το Floyd Rose βγαίνει από την βάση του.



Ξεβιδώνουμε τους μαγνήτες με τα καπάκια τους και προσέχουμε να μην τραυματίσουμε τα καλώδια τους:



Κόβουμε τα καλώδια από τους μαγνήτες και προσέχουμε να έχουμε αρκετό μήκος για την επόμενη εγκατάσταση, ενώ παράλληλα αφήνουμε αρκετό καλώδιο επάνω στις επαφές για να τραβηχτεί και να καθαριστεί με το κολλητήρι:



Αφαιρούμε τους μαγνήτες:..



..και θαυμάζουμε την τακτικότητα της ESP η οποία έχει περάσει με αγώγιμο υλικό και έχει γειώσει τις υποδοχές από τους μαγνήτες, Μπράβο!



Καταλήγουμε λοιπόν με τα εξής υλικά στο χέρι:



Ευκαιρία για ένα γενικό καθάρισμα, μέσα έξω, πάνω κάτω και παντού!..


Έτοιμη squeaky clean για την μετατροπή:



Πάμε τώρα στους νέους μαγνήτες:





Προσαρμόζουμε τους νέους μαγνήτες στα παλαιά κάδρα, περνάμε τα καλώδια από τις τρύπες και τοποθετούμε τους μαγνήτες στην θέση τους:



Κολλάμε πρώτα τα καλώδια του ενός μαγνήτη:..



..και μετά του άλλου:..



..λίγο ταινία μονωτική θα εξασφαλίσει την σωστή μόνωση από τυχαίες μετακινήσεις των καλωδίων και βραχυκυκλώματα:



Περνάμε πάλι το Floyd Rose, βάζουμε χορδές και ρυθμίζουμε τα πάντα.
Τώρα είναι μία καλή στιγμή (αν και έχουμε αγωνία για το πώς θα ακούγονται οι νέοι μας μαγνήτες) να κάνουμε ένα πλήρες setup στην κιθάρα.
Έτοιμη:


Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
αλλη μια τελεια παρουσιαση απο τον adr1anos...ευχαριστουμε πολυ
καποια στιγμη πρεπει να δωσεις τροφη στη μεταλ πλευρα σου και να δουμε  κατι αντιστοιχο για active(απο passive σε active).θα ειχε μεγαλο ενδιαφερον
παντως ευχαριστουμε για αλλη μια φορα
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ανδριανέ τι να πω.Εξαιρετική δουλειά άλλη μια φορά.Φοβερή παρουσίαση και οι Bareknuckle πρέπει να είναι γενικότερα εξαιρετικοί μαγνήτες.

Με έβαλες σε πολλές σκέψεις για τις ιδέες που έχω στο μυαλό μου για την αλλαγή μαγνητών στην Jackson μου και από ότι καταλαβαίνω οι Bareknuckles πρέπει να είναι οπωσδήποτε επιλογές που πρέπει να προσέξω.

Επίσης από ότι είδα έχουν και μερικά σετάκια που παραπέμπουν σε καλλιτέχνες,όπως το The Irish Tour(Rory Gallagher),The Sultans(Knopfler) και λοιπά.

Ειδικά το πρώτο μπορεί να μπει σε ένα Rory Gallagher Strat πρότζεκτ που θέλω κάποτε να κάνω. ;D

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Ένα μεγάλο μπράβο και από εμένα για την όλη παρουσίαση,τώρα που κατάφερα να διαβάσω όλο το θέμα ;D)...
και...... σε καταλαβαίνω απόλυτα για τον cold sweat.... ;D ;D ;D



Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Πραγματικα εξαιρετικη παρουσιαση της αλλαγης που εκανες!!! Καλοπαιχτοι αδερφε!!! Μακαρι να μαζεψω κανα φραγκο να παρω κι εγω ενα σετακι για την δικια μου την καημενη  :'( ;D

Με έβαλες σε πολλές σκέψεις για τις ιδέες που έχω στο μυαλό μου για την αλλαγή μαγνητών στην Jackson μου και από ότι καταλαβαίνω οι Bareknuckles πρέπει να είναι οπωσδήποτε επιλογές που πρέπει να προσέξω.

Θα ελεγα οτι θα επρεπε να ειναι στις πρωτες 2 το πολυ 3 επιλογες σου!!! ;)
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Εξαιρετική παρουσίαση... Κι η κιθάρα πανέμορφη! Μ' όλα αυτά που λέτε για τους Bareknuckles αρχίσατε να με βάζετε κι εμένα σε σκέψεις... Αν θελήσω ν' αλλάξω τον JB (δύσκολο αλλά ποτέ δεν ξέρεις), είδα κάτι σετάκια που θα κάτσουν ωραία στην κοκκινομάλλα μου...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Συγχαρητηρια για την καταπληκτική σου παρουσιαση! Ειναι μια ιστορικη στιγμη θα ελεγα (μια ESP Horizon ακουγεται καλυτερα απο μια PRS custom 24!!!  :P :P :P )

Παντως εαν εκανες σεμιναρια για guitar techs δεν θα επεφτε καρφιτσα... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 28/01/11, 09:36 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Πολυ ωραια παρουσιαση!  ;)
Εχω και εγω καποια σετακια bareknuckles εδω, λεω να βαλω τους nailbombs στην DimeSlime και τους Brown Sugar στην Lindert, αλλα δεν το εχω αποφασισει ακομα, κυριως για την τελε, γιατι μου αρεσει πολυ ο ηχος της με τους στοκ μαγνητες, και φοβαμαι μην κανω τσαμπα κοπο με την αλλαγη του σετ.
Πολυ ωραιοι μαγνητες, φιλος που εχει δοκιμασει τα παντα στις κιθαρες του (SD, Fralin, Hausel...) λεει οτι πλεων μονο bareknuckle. Το μονο μειων η τιμη τους, ειναι αρκετα τσιμπημενοι, αλλα το αξιζουν σιγουρα!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος ntroulis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Στην ελλαδα τους φερνει καποιο καταστημα τους bareknuckles, η μονο απ εξω?

Αποσυνδεδεμένος PossessedB.E.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
πολυ καλη παρουσιαση μπραβο adr1anos. Καθε θεμα σου ειναι 1 προς 1...συγχαρητηρια για τη καλη δουλεια.

ηθελα να σε ρωτησω...τι ειδος παιζεις?

ειμαι και εγω αναμεσα σε duncan distortion(bridge) & duncan 59(neck) και bareknuckle(δν τους εχω ψαξει πολυ για να καταληξω σε σετ).

Καθαρα δεν χρησιμοποιω ΠΟΤΕ, παιζω metal και με τους EMG δν ειμαι ιδιαιτερα ευχαριστημενος....

σε συγκριση duncan/bareknuckle, τι προτεινεις?

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Nice photos, nice thread!!  8)

Τα γούστα μας διαφέρουν κάπως στους μαγνήτες βέβαια, προτιμώ για τον ήχο που θέλω πιο low output humbuckers με περισσότερα πρίμα.. (είχα πάθει έρωτα όταν πρωτάκουσα τα κλιπς απο τον riff raff.)


@ntroulis δεν νομίζω οτι υπάρχει αντιπρόσωπος στην Ελλάδα, μόνο online θα μπορέσεις να πάρεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/06/11, 16:33 από groovymood »
Just play the damn thing!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
42997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/04, 11:23
από Καρχαρίας
7 Απαντήσεις
5274 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/07, 17:35
από mauros-pit
653 Απαντήσεις
269559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/19, 15:04
από Archangel
5 Απαντήσεις
3270 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/08, 17:30
από Serviani
25 Απαντήσεις
11303 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/09, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)
147 Απαντήσεις
42775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/10, 21:25
από argyris ultimate
67 Απαντήσεις
62875 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/17, 22:52
από BitCollector
31 Απαντήσεις
65624 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/14, 21:12
από Alani_No.13
4 Απαντήσεις
4066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/15, 11:45
από adrian666
0 Απαντήσεις
22417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/15, 19:23
από sfanfan