Αποστολέας Θέμα: "Σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης" αντί γάμου.  (Αναγνώστηκε 15530 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης" αντί γάμου.
« Απάντηση #25 στις: 04/03/08, 23:26 »
Μπα τίποτε δεν θα αλλάξει....Believe me..... (και καλύτερα κατά την ταπεινή μου άποψη). Απλά θέλουν να εισπράξουν αυτά που εισέπρατε η Εκκλησία ως τώρα συν αυτά των ομοφυλόφιλων που δεν τα εισέπραταν καθόλου. Τι νομίζετε 30 ευρώ παίρνει για μια επικύρωση ενας συμπολαιογράφος τώρα για γαμο ε' να μη πάρει κανα 100σταρικό?
Πάντως πάει η παράδοση..τα κουφέτα τα νυφικά οι μπαλωθιές (αυτό άστο καλύτερα) αλλά φαντάζομαι διάφορους συγγενείς να τους καλώ στο γάμο μου στον 1 οροφο του συμβολαιγραφείου τάδε, τι γιαούρτι έχει να πέσει, η σκέπτομαι κάτι αμερικάνικες ταινίες που πάνε το σαββατοκύριακο στο Λας Βέγγας για να παντρευτούν και την Κυριακή παίρνουν τους γονείς του να τους που οτι παντρεύτηκαν και την δευτέρα χωρίζουν....... Τουλάχιστον οι guy θα έιναι νόμιμοι ...δηλαδή και τι άλλαξε και σε αυτό  μήπως δε συζούσαν πρίν? Η τους απαγόρεθσε να πλωκώνοναι στις αγγαλιές?  η αν ο Μήτσος αγαπούσε τον Μπάμπη δεν μπορούσε να τον βάλει και στη διαθήκη του? (αν είναι θέμα κληρονομιάς)
Μάλλον μόνο θέμα κονόμας είναι και για να γλίτώσουν και την εξαγωγή συναλλάγματος προς Ολλανδία.
Άντε και καλούς απογόνους  ;D

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: "Σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης" αντί γάμου.
« Απάντηση #26 στις: 04/03/08, 23:47 »
Ο Γάμος για μένα είναι ένας .Ο θρησκευτικός .Με την έννοια του μυστηρίου ,της πνευματικής ένωσης ,περνάς από τα σκαλιά της εκκλησίας . Το σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης ,είναι συνώνυμο του πολιτικού γάμου . Δηλαδή γάμος για την πολιτεία ,για να ρυθμιστούν νομικά ζητήματα. Η διαφορά βρίσκετε στο ότι τώρα και αυτοί που έχουν τον τρόμο της δέσμευσης ,έχουν μία διέξοδο .Επίσης λύνει και ζητήματα συμβίωσης ομοφυλοφίλων ,γιατί φανταστείτε ότι δύο άνθρωποι ,μπορεί να έχουν μια δυνατή ,μακροχρόνια σχέση ,αλλά να μην έχουν το δικαίωμα να κάνουν το εξής απλό ... Να μπορεί ο ένας να μπει στην εντατική ενός νοσοκομείου για παράδειγμα, που βρίσκετε ο σύντροφός του/της ... Επειδή βλέπω μία τάση υπεράσπισης της παράδοσης ,πάνω από αυτό είναι η ελευθερία της βούλησης . Και από αυτή την άποψη εγώ το βλέπω σωστό σαν μέτρο. Κι ας παντρεύομαι σε τρείς μήνες με θρησκευτικό γάμο , για τους λόγους που ανέφερα στην αρχή...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος TassosK

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Lefty Powah!
    • Προφίλ
    • Legion of Glory CSS Clan
Απ: "Σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης" αντί γάμου.
« Απάντηση #27 στις: 04/03/08, 23:49 »
Απλά αν θεσπιστεί αυτό το μέτρο μετά θα είναι πανεύκολο να επεκταθεί με μία τροποποίηση του νόμου και για τους ομοφυλόφιλους. Ενώ λόγω των σχέσεων κράτους-εκκλησίας, αυτό θα ήταν πολύ δύσκολο να γίνει με τους πολιτικούς γάμους.

Δίκιο έχεις σε αυτό, αλλά όσο είναι ο Κωστάκης πρωθυπουργός μην περιμένεις να γίνει κάτι τέτοιο...
Αν ποτέ βγει ο Γιωργάκης ( που αν συνεχίσει έτσι το αποκλείω ) ο οποίος το παίζει ανοιχτόμυαλος και πρωχορημένος ίσως γίνει και αυτό όπως και η αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών....


Ναι...αλλά ο κωστάκης είναι αδερφή....

χαχαχαχαχαχα!!! θα σκάσει τώρα η ΕΥΠ στο σπίτι σου  ;D ;D ;D ;D
μετα απο αυτο ο κουρου αγνοειται....
BOMB SQUAD:If you see me running try to catch up :P

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Απ: "Σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης" αντί γάμου.
« Απάντηση #28 στις: 04/03/08, 23:54 »
Ο Γάμος για μένα είναι ένας .Ο θρησκευτικός .Με την έννοια του μυστηρίου ,της πνευματικής ένωσης ,περνάς από τα σκαλιά της εκκλησίας . Το σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης ,είναι συνώνυμο του πολιτικού γάμου . Δηλαδή γάμος για την πολιτεία ,για να ρυθμιστούν νομικά ζητήματα. Η διαφορά βρίσκετε στο ότι τώρα και αυτοί που έχουν τον τρόμο της δέσμευσης ,έχουν μία διέξοδο .Επίσης λύνει και ζητήματα συμβίωσης ομοφυλοφίλων ,γιατί φανταστείτε ότι δύο άνθρωποι ,μπορεί να έχουν μια δυνατή ,μακροχρόνια σχέση ,αλλά να μην έχουν το δικαίωμα να κάνουν το εξής απλό ... Να μπορεί ο ένας να μπει στην εντατική ενός νοσοκομείου για παράδειγμα, που βρίσκετε ο σύντροφός του/της ... Επειδή βλέπω μία τάση υπεράσπισης της παράδοσης ,πάνω από αυτό είναι η ελευθερία της βούλησης . Και από αυτή την άποψη εγώ το βλέπω σωστό σαν μέτρο. Κι ας παντρεύομαι σε τρείς μήνες με θρησκευτικό γάμο , για τους λόγους που ανέφερα στην αρχή...

Πιστεύω πως είναι μακράν η καλύτερη αντιμετώπιση ώς προς το θέμα!  :D
Ούτε εγώ έχω κάποια έχθρα και μου αρέσει η παράδοση, αλλά όταν πάμε για τέτοιου είδους "εξαιρέσεις" (γιατί μιλάμε για σοβαρό ποσοστό) πάνω απ' όλα οι περιστάσεις.  :)

Πάντως όσο δεν υπάρχει κάποιου είδους σοβαρό αντίκτυπο σε οικονομικά ή άλλα θέματα, και δεν υπάρχει (που στην Ελλάδα πολύ αμφιβάλλω οτι θα υπάρξει) αλλοτρίωση του θεσμού του γάμου ή της οικογένειας, (διότι προσωπικά το θεωρώ σημαντικό, δεν ξέρω αν διαφωνείτε) σαφώς και δεν εντοπίζω κάποιο πρόβλημα, αντιθέτως για την ώρα διευκολύνσεις βλέπω σε πολλές πτυχές.
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: "Σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης" αντί γάμου.
« Απάντηση #29 στις: 05/03/08, 00:16 »
Ρε παιδιά, μην εστιάζεται στους ομοφυλόφιλους γιατί προς το παρόν δεν θα ισχύει γι αυτούς... και η γνώμη μου είναι ότι όσο κυβερνάει η ΝΔ δεν πρόκειται να τροποποιηθεί...
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: "Σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης" αντί γάμου.
« Απάντηση #30 στις: 05/03/08, 00:21 »
Στην τηλεόραση είπε ότι δεν έχει δικαστήρια και τέτοια τρεχάματα...και μάλιστα δεν χρειάζεται η συνέναιση και των δύο.Αρκεί ο ένας να υπογράψει και η "συμβίωση" λύεται.

Μη με αναγκαζεις, γιατι θα παω να υπογραψω. Στο λεω δηλαδη απο τωρα να το ξερεις.
Βλεπω παντως απο υπογραφες ξερουν οι παντες τα παντα, απο συμβιωση δεν ξερει κανεις τιποτα. Προτεινω να κανουν οπως κανουν με τα ενοικιαστηρια, δηλ. διετης μισθωση και μετα την διετια σιωπηρη ανανεωση της μισθωσεως ανα ετος.

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: "Σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης" αντί γάμου.
« Απάντηση #31 στις: 09/03/08, 23:14 »
Δεν ξέρω γτ, αλλά εμένα αυτό μου φαίνεται βλακεία... Ο μοναδικός λόγος που αξίζει να δεσμευτεί κανείς, είναι επειδή αποφάσισε να κάνει οικογένεια. Το να παντρευτεί κανείς για να ικανοποιήσει την ματαιοδοξία των γονιών του και να νομιμοποιήσει τη σχέση του (αν και δεν καταλαβαίνω γιατί πριν το γάμο είναι "παράνομες" οι σχέσεις? μήπως θεωρούνται και ποινικά αδικήματα; :P), νομίζω δεν έχει κανένα νόημα...


Νταξ το γεγονός ότι είμαι κάθετη σε κάθε είδους δέσμευση (γάμο, αρραβώνα, λογοδοσία κ.λπ) δεν έχει καμία σημασία... :P
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: "Σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης" αντί γάμου.
« Απάντηση #32 στις: 10/03/08, 20:21 »
Νταξ το γεγονός ότι είμαι κάθετη σε κάθε είδους δέσμευση (γάμο, αρραβώνα, λογοδοσία κ.λπ) δεν έχει καμία σημασία... :P

Αυτό τα λέει όλα νομίζω  ;)

Δεν ξέρω γτ, αλλά εμένα αυτό μου φαίνεται βλακεία... Ο μοναδικός λόγος που αξίζει να δεσμευτεί κανείς, είναι επειδή αποφάσισε να κάνει οικογένεια. Το να παντρευτεί κανείς για να ικανοποιήσει την ματαιοδοξία των γονιών του και να νομιμοποιήσει τη σχέση του (αν και δεν καταλαβαίνω γιατί πριν το γάμο είναι "παράνομες" οι σχέσεις? μήπως θεωρούνται και ποινικά αδικήματα; :P), νομίζω δεν έχει κανένα νόημα...

Εντάξει η ικανοποίηση της ματαιοδοξίας των γονιών, αλλά σκέψου τους άλλους που θέλουν να αγοράσουν σπίτι και πρέπει να είναι μαζί με τον "νόμο" για να τους εγκρίνει η τράπεζα το δάνειο που θα έχει και μειωμένο επιτίκιο... όπως επίσης σκέψου και αυτους που είναι χρόνια μαζί και έκαναν ένα παιδάκι και δεν θέλουν να έχει γραφειοκρατικά και κοινωνικά προβλήματα επειδή αυτοί ( για χίλιους λόγους )δεν θέλουν να κάνουν θρησκευτικό γάμο....
Δεν είναι μια καλή λύση αυτό το σύμφωνο??
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: "Σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης" αντί γάμου.
« Απάντηση #33 στις: 11/03/08, 17:02 »
Εντάξει η ικανοποίηση της ματαιοδοξίας των γονιών, αλλά σκέψου τους άλλους που θέλουν να αγοράσουν σπίτι και πρέπει να είναι μαζί με τον "νόμο" για να τους εγκρίνει η τράπεζα το δάνειο που θα έχει και μειωμένο επιτίκιο... όπως επίσης σκέψου και αυτους που είναι χρόνια μαζί και έκαναν ένα παιδάκι και δεν θέλουν να έχει γραφειοκρατικά και κοινωνικά προβλήματα επειδή αυτοί ( για χίλιους λόγους )δεν θέλουν να κάνουν θρησκευτικό γάμο....
Δεν είναι μια καλή λύση αυτό το σύμφωνο??

Για το πρώτο, αυτό είναι πρόβλημα το οποίο το δημιουργούν οι τράπεζες που χορηγούν τα δάνεια από ό, τι καταλαβαίνω. Αλλά δεν είναι το μοναδικό πρόβλημα που δημιουργούν, οπότε...

Όσο για το δεύτερο, γιατί ένα ζευγάρι που είναι χρόνια μαζί και κάνει ένα παιδί, πρέπει να "νομιμοποιήσει" με κάποιο τρόπο τη σχέση του? Αυτό είναι ένα πρόβλημα το οποίο δημιουγούν οι κοινωνίες που δεν έχουν ξεπεράσει ακόμα τα ταμπού τους. Από τη στιγμή που ένα ζευγάρι είναι αγαπημένο, έρχεται κ ένα παιδί να ολοκληρώσει την ευτυχία τους και μπορούν να τα έχουν καλά με τον εαυτό τους και με τον σύντροφό τους, αν παραμείνουν έτσι, ποιος ο λόγος να περάσουν από μια τέτοια διαδικασία;
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: "Σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης" αντί γάμου.
« Απάντηση #34 στις: 11/03/08, 17:17 »
Για το πρώτο, αυτό είναι πρόβλημα το οποίο το δημιουργούν οι τράπεζες που χορηγούν τα δάνεια από ό, τι καταλαβαίνω. Αλλά δεν είναι το μοναδικό πρόβλημα που δημιουργούν, οπότε...

Όσο για το δεύτερο, γιατί ένα ζευγάρι που είναι χρόνια μαζί και κάνει ένα παιδί, πρέπει να "νομιμοποιήσει" με κάποιο τρόπο τη σχέση του? Αυτό είναι ένα πρόβλημα το οποίο δημιουγούν οι κοινωνίες που δεν έχουν ξεπεράσει ακόμα τα ταμπού τους. Από τη στιγμή που ένα ζευγάρι είναι αγαπημένο, έρχεται κ ένα παιδί να ολοκληρώσει την ευτυχία τους και μπορούν να τα έχουν καλά με τον εαυτό τους και με τον σύντροφό τους, αν παραμείνουν έτσι, ποιος ο λόγος να περάσουν από μια τέτοια διαδικασία;

Σε καταλαβαίνω απόλυτα...
Σίγουρα θα ήταν καλύτερα να μην υπάρχουν προβλήματα με τις τράπεζες και σαν κοινωνία να είχαμε ξεπεράσει τέτοιου είδους ταμπού αλλά από την στιγμή που αυτά δεν μπορούν να γίνουν στα επόμενα 100 χρόνια ( μήπως έβαλα λίγα?? ) αυτό δεν είναι μια καλή λύση?
Επίσης καταλαβαίνω ότι λόγο της ηλικίας μας σκεφτόμαστε λίγο εγωιστικά ( με την καλή έννοια ) αλλά πίστεψέ με, μετά από 10 χρόνια αν έχουμε κανένα παιδάκι, πάνω απ όλα θα σκεφτόμαστε αυτό και δεν θα θέλουμε με τίποτα να αντιμετωπίσει στα πρώτα χρόνια της ζωής του κακοπροαίρετους ανθρώπους που θα του προσδίδουν διάφορους χαρακτηρισμους...

Και στο κάτω κάτω δεν βρίσκω κάποιο αρνητικό σε αυτό το σύμφωνο οπότε γιατί να μην έχουμε μια ακόμα επιλογή??
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: "Σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης" αντί γάμου.
« Απάντηση #35 στις: 11/03/08, 18:11 »
Σε καταλαβαίνω απόλυτα...
Σίγουρα θα ήταν καλύτερα να μην υπάρχουν προβλήματα με τις τράπεζες και σαν κοινωνία να είχαμε ξεπεράσει τέτοιου είδους ταμπού αλλά από την στιγμή που αυτά δεν μπορούν να γίνουν στα επόμενα 100 χρόνια ( μήπως έβαλα λίγα?? ) αυτό δεν είναι μια καλή λύση?
Επίσης καταλαβαίνω ότι λόγο της ηλικίας μας σκεφτόμαστε λίγο εγωιστικά ( με την καλή έννοια ) αλλά πίστεψέ με, μετά από 10 χρόνια αν έχουμε κανένα παιδάκι, πάνω απ όλα θα σκεφτόμαστε αυτό και δεν θα θέλουμε με τίποτα να αντιμετωπίσει στα πρώτα χρόνια της ζωής του κακοπροαίρετους ανθρώπους που θα του προσδίδουν διάφορους χαρακτηρισμους...

Και στο κάτω κάτω δεν βρίσκω κάποιο αρνητικό σε αυτό το σύμφωνο οπότε γιατί να μην έχουμε μια ακόμα επιλογή??

Ναι όντως είναι μια καλή λύση! Απλά εγώ το θεωρώ αρνητικό επειδή όπως προανέφερα είμαι κατά οποιουδήποτε είδους δέσμευσης. Δυστυχώς πολλές φορές είναι αναγκαίο κακό. :-\
Τώρα αν σε 10 χρόνια έχω κανα παιδάκι, ειλικρινά δεν μπορώ να ξέρω από τώρα πώς θα σκέφτομαι τότε. Μία πιθανή και μάλλον πιο λογική περίπτωση είναι να σκέφτομαι την αντιμετώπιση που θα έχει το παιδί μου από την κοινωνία...
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης" αντί γάμου.
« Απάντηση #36 στις: 14/03/08, 18:16 »
Παιδιά έχετε δει μια νέα διαφήμιση μιας τράπεζας (eurobank νομίζω..) στην οποία γίνεται ένας γάμος, και τη στιγμή που λέει ο παπάς να ορκιστούν πίστη "ψυχή τε και σώματι" (το θυμήθηκα... :P) αντιδρούν ο γαμπρός και η νύφη και κάνουν διακανονισμούς για το πόσο θα είναι πιστοί στην ψυχή και κατά πόσο στο σώμα...
πιστέυω πως αυτό το συγκεκριμένο συμβολαιάκι θα τους ερχόταν κουτι...
τι λέτε?  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: "Σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης" αντί γάμου.
« Απάντηση #37 στις: 14/03/08, 19:50 »
Να δω τι αλλο θα βγει...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
30 Απαντήσεις
17517 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 04:49
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
17 Απαντήσεις
12296 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
1 Απαντήσεις
4309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 13:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός
2 Απαντήσεις
7083 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 12:38
από ship_me_out!!!
12 Απαντήσεις
13215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
16 Απαντήσεις
17060 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
15 Απαντήσεις
11016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
11 Απαντήσεις
6364 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/07, 20:48
από penoktonos
39 Απαντήσεις
17589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/08, 09:13
από mick77
4 Απαντήσεις
2884 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/11, 16:15
από YmiRLinG