Αποστολέας Θέμα: Μα πού να πάμε; -Θα εκτιμούσα την γνώμη σας  (Αναγνώστηκε 4154 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SteelishMate

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους σας! Αρχικά θέλω να σας συγχαρώ για την δουλειά που κάνετε, το site με έχει βοηθήσει πολύ. Παίζω 1 χρόνο κιθάρα και είμαι αυτοδίδακτος, ενώ δεν είχα καμία σχέση με την μουσική γενικότερα πριν...Αυτό που θέλω είναι όσοι μπορείτε να με ακούσετε που τραγουδάω και παίζω στην κιθάρα αυτό το κομμάτι για να μου πείτε την γνώμη σας, όχι γιατί ψάχνομαι να κάνω καριέρα αλλά γιατί θέλω να τραγουδήσω μπροστά στην παρέα μου και ντρέπομαι πάρα πολύ, δεν θέλω να είμαι παράφωνος...
Το ηχογράφησα με το κινητό, σε ένα σημείο ξεχάστηκα σε άλλο το κινητό κάτι πάθαινε το σημαντικό είναι να μου πείτε αν μπορώ να τραγουδήσω καλούτσικα για να παίζω μπροστά σε άλλους χωρίς να τους παίρνω τα αυτιά. Αν είναι να το παρατήσω.....
Download link: http://www.sendspace.com/file/ydsu1s

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Καλησπέρα(μέρα) και καλωσόρισες.
Στο παίξιμο μιά χαρά τα πάς, στο τραγούδι θέλεις πολλή δουλειά αλλά αυτός είναι λόγος για να ασχοληθείς ακόμα περισσότερο και όχι να τα παρατήσεις.
Δεν ξέρεις να τραγουδάς και φαίνεται οτι δυσκολεύεσαι έτι περισσότερο παίζοντας κιθάρα ταυτόχρονα. Θα πρότεινα να κάνεις κάποια βασικά μαθήματα (τραγουδιού) σε δάσκαλο. Θα σε βοηθήσει και θα δείς ή μάλλον θα ακούσεις πολύ μεγάλη διαφορά!
Γκόου όν λοιπόν! ;)

ΥΓ: Αν θέλεις να παρατήσεις κάτι παράτα τον Πλιάτσικα! :P Ξέρω, είμαι κακός αλλά και αυτός είναι  Πλιάτσικας!!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Όπως στα είπε και ο αδερφός Καθόδιος ανωτέρω αλλά να προσθέσω ότι αν το δουλέψεις θα έχεις καλό αποτέλεσμα γιατί η χροιά σου μου φάνηκε ωραία.
Όσο για το ερώτημα του τίτλου του τραγουδιού η απάντηση είναι "μακριά από Πλιάτσικα κι όπου να'ναι" ;D

Αποσυνδεδεμένος SteelishMate

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις συμβουλές και τον χρόνο σας. Την κιθάρα δεν την παρατάω γιατί μου αρέσει αλλά ούτε και τον Πλιάτσικα παρατάω γιατί μου αρέσει :p Θα βοηθούσε αν μπορούσατε να μου δώσετε καμιά συμβουλή για το τραγούδι ή τί τραγούδι ίσως θα μου πήγαινε να δουλέψω, δεν θέλω να κάνω κατάχρηση και βέβαια μόλις μπορέσω θα πάω σε ωδείο αλλά σε καμιά δεκαριά μέρες πάω με τους φίλους Θεσσαλονίκη και με έχουν πρήξει να πάρω και την κιθάρα μαζί να με ακούσουν. Μου αρέσει η φάση κιθάρα,παρέα,τραγούδι αλλά μην μου πετάνε και ντομάτες. Καλά το πολύ πολύ να τις μαζέψω να κάνω σαλάτα :)

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Θα σου πρότεινα φίλε μου, να προσπαθήσεις να δουλέψεις - τραγουδήσεις αυτά τα 3 κομμάτια και να μας ξαναστείλεις ηχογράφηση

Τίποτα δεν πάει χαμένο - Ρασούλης/Λοΐζος
Να κοιμηθούμε αγκαλιά - Κλεφτογιώργος/Βόσσου/Παπακωνσταντίνου
Της πικροδάφνης τον ανθό - Παραδοσιακό

Δηλαδή τραγούδια, με έντονη μελωδικότητα, χαρακτήρα και τραγουδιστικές απαιτήσεις.
Έτσι θα δουλέψεις περισσότερο με τη φωνή σου, παρά με το τραγούδι που επέλεξες να στείλεις.

Σίγουρα χρειάζεσαι μπόλικες ώρες τραγουδιού, έξω φωνή, έξω καρδιά μέχρι να πετύχεις αυτό που θέλεις.
Περί δασκάλων, ωραία φάση αν έχεις τα φράγκα, αλλιώς αγκαζέ την κιθάρα σου, τραγούδι και αν έχεις κάνα φίλο/φίλη που το έχει με το τραγούδι, να τραγουδάτε παρέα.

Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Φυσικά και να μην παρατήσεις τον Πλιάτσικα αφού σου αρέσει (που να δεις εγώ τι ακούω... ;D ) ! Ούτε την κιθάρα, μια χαρά μου ακούστηκες. Στο τραγούδι θες δουλίτσα, αλλά πίστεψέ με, με την εξάσκηση θα βελτιωθείς πολύ . Συμφωνώ με τον zeoy περί ωραίας χροιάς!!! :)

Αποσυνδεδεμένος Anastasia.M.Ribas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Do you want me crawling back to you?
    • Προφίλ
Κι εμένα μ'άρεσε,ανεξάρτητα από τα κουπλέ (γιατί εκεί έχεις το θέμα,τα ρεφρέν ήταν μια χαρά),μπράβο ;D  απλά τραγούδα,μόνο καλό θα κάνει και τη βελτίωση θα τη δεις σίγουρα ;)  επίσης η κιθάρα είναι πολύ ωραία,στα κουπλέ τι παίζεις; (τα ακόρντα τα ξέρω,6η και 5η χορδή βαράς μόνο;)
Ξυπνήστε αυτούς που κοιμούνται,όχι αυτούς που ονειρεύονται~

Αποσυνδεδεμένος SteelishMate

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
@XoLiDoXoS Ευχαριστώ φίλε θα το δουλέψω και θα ανεβάσω όποτε μπορώ
@[/size]gkou Σε ευχαριστώ, το ξέρω θέλω πολλή δουλειά αλλά επειδή μου αρέσει θα κάνω ό,τι μπορώ για να βελτιωθώ!
[/size]@[/size]Anastasia.M.Ribas Ευχαριστώ (κι εσένα :P), τα ακόρντα για όποιον μπορεί να τα θέλει είναι Am F C G-κουπλέ / Em ρεφρέν. Στα κουπλέ αρχικά παίζω με palm muting 5η (Λα) και 4η (Ρε) ενώ την δεύτερη φορά χωρίς palm muting τις 3 μπάσες. Τώρα έτσι μου ακουγόταν ωραίο εμένα χωρίς να ξέρω πολλά, με το αφτί έβγαλα τα ακόρντα δεν νομίζω να είναι λάθος :-\

Αποσυνδεδεμένος Anastasia.M.Ribas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Do you want me crawling back to you?
    • Προφίλ
μια χαρά είναι τα ακόρντα ναι! ναι είχα ξεχάσει ότι λέγεται palm muting αυτό  :P 
Ξυπνήστε αυτούς που κοιμούνται,όχι αυτούς που ονειρεύονται~

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Καλώς ήρθες στην παρέα μας :)

Δοκίμασε να ηχογραφήσεις πρώτα κιθάρα, και μετά τη φωνή, ώστε να συγκεντρωθείς σε ένα πράγμα κάθε φορά (ιδίως στη φωνή). (Ή βρες backing track, σε όποιο τραγούδι υπάρχει).
Θα πρέπει να ακούς καλά το όργανο, αλλά να ακούς καλά και την φωνή σου, ώστε να μην χάνεις την τονικότητα. Ίσως σε βοηθήσει να κλείνεις το ένα αυτί ώστε να σε ακούς περισσότερο όταν τραγουδάς. Ή βάλε κι εσένα στα ηχεία μέσω μικροφώνου.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
7088 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/02, 17:07
από Apostolis
5X5 ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΜΠΑΛΑ?

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Συναντήσεις

32 Απαντήσεις
11113 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/03, 15:49
από dshakes
4 Απαντήσεις
8072 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/09, 16:15
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
20 Απαντήσεις
5761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/09, 20:47
από Stinky
48 Απαντήσεις
21496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/10, 01:11
από YmiRLinG
88 Απαντήσεις
19471 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/09, 12:29
από kostas80
2 Απαντήσεις
2299 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/10, 11:46
από sporosvogas
1 Απαντήσεις
2376 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/11, 01:45
από sporosvogas
0 Απαντήσεις
3065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/16, 19:37
από xristodoylos
3 Απαντήσεις
3788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/16, 15:11
από adr1anos