Αποστολέας Θέμα: Πως να προσαρμόσω την τονικότητα ενός τραγουδιού σύμφ  (Αναγνώστηκε 21008 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος angry_bird

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
 Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω κάτι με την ελπίδα να πάρω μια απάντηση επιτέλους για την απορία που έχω. Ασχολούμαι χρόνια με την μουσική (πιάνο- κιθάρα-τύμπανα-χορωδίες) και στη φωνή είμαι μπάσος (E2-D4). Τον τελευταίο καιρό ασχολούμαι ψιλοεπαγγελματικά με το τραγούδι με ρεπερτόριο κυρίως έντεχνο ελληνικό (Ιωαννίδης-Πασχαλίδης-Θανάσης Παπακωνστανίνου κτλ..) . Η ερώτηση τώρα.
-Υπάρχει κάποιος τρόπος για να βρω με ακρίβεια από ποια τονικότητα-κλίμακα θα πρέπει να τραγουδάω το κάθε κομμάτι σύμφωνα με την φωνή μου;
-Θα πρέπει ας πούμε να τραγουδάω περίπου στη μέση της έκτασης της φωνής μου, αποφεύγοντας τα όρια; Ισχύει κάτι τέτοιο; Αυτό βέβαια δεν με βοηθάει και λειτουργεί αρνητικά στα live χωρίς μικρόφωνο γιατί δεν μπορώ να δώσω όση ένταση θα ήθελα σε πολλά κομμάτια. Από την άλλη όταν τοποθετώ ένα τραγούδι στα πάνω όρια της φωνής μου, έτσι ώστε να μπορώ να δώσω ένταση, οι χαμηλές μου αχρηστεύονται μιας και δεν χρειάζονται σχεδόν πουθενά και έχω την αίσθηση ότι αυτό με κουράζει.
-Ας θεωρήσουμε ότι ένα τραγούδι εκτείνεται σε 1,5 οκτάβα και η φωνή μου σε 2. Θα πρέπει να ταυτίσω την πιο ψηλή νότα του τραγουδιού με την πιο ψηλή που μπορώ να πω εγώ και έτσι να προσαρμόσω το υπόλοιπο τραγούδι; Στον Μάλαμα πχ δεν δυσκολεύομαι και δεν τα πειράζω καθόλου τα τραγούδια του αλλά σε πολλούς άλλους καλλιτέχνες έχω συνέχεια αμφιβολία αν τα τοποθετώ σωστά στη φωνή μου (η αμφιβολία κυμαίνεται στα 3-4 ημιτόνια).
« Τελευταία τροποποίηση: 02/12/11, 19:51 από angry_bird »

Αποσυνδεδεμένος angry_bird

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
 Οποιαδήποτε προσπάθεια για απάντηση θα ήταν χρήσιμη.

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Αυτό που εξυπηρετεί περισσότερο την υγεία της φωνής σου είναι να τραγουδάς στη μέση της έκτασής σου όπως είπες. Όμως επειδή το θέμα της έντασης σε χαμηλές νότες είναι μπελάς, θα πρότεινα να τοποθετείς τα κομμάτια προς τις ψηλές σου νότες. Εγω κάτι τέτοιο κάνω διαισθητικά, αλλά αν θες να είσαι πιο ακριβής, θα μπορούσες πχ να βλέπεις ποια είναι η ψηλότερη νοτα του τραγουδιού και να την ταυτίζεις με τη νότα που βρίσκεται 2 ημιτόνια κάτω από την ψηλότερη που μπορείς να πεις. Έτσι και θα έχεις μια άνεση ως προς την ένταση της φωνής σου και δε θα κουράζεσαι τόσο. Αυτά ως μια απλή γνώμη από έναν απολύτως ερασιτέχνη. :)

Αποσυνδεδεμένος angry_bird

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Αυτό που εξυπηρετεί περισσότερο την υγεία της φωνής σου είναι να τραγουδάς στη μέση της έκτασής σου όπως είπες. Όμως επειδή το θέμα της έντασης σε χαμηλές νότες είναι μπελάς, θα πρότεινα να τοποθετείς τα κομμάτια προς τις ψηλές σου νότες. Εγω κάτι τέτοιο κάνω διαισθητικά, αλλά αν θες να είσαι πιο ακριβής, θα μπορούσες πχ να βλέπεις ποια είναι η ψηλότερη νοτα του τραγουδιού και να την ταυτίζεις με τη νότα που βρίσκεται 2 ημιτόνια κάτω από την ψηλότερη που μπορείς να πεις. Έτσι και θα έχεις μια άνεση ως προς την ένταση της φωνής σου και δε θα κουράζεσαι τόσο. Αυτά ως μια απλή γνώμη από έναν απολύτως ερασιτέχνη. :)

Σ'ευχαριστώ!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
32 Απαντήσεις
20312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/05, 23:48
από Panos1984
4 Απαντήσεις
13559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/07, 19:24
από sakisarabatzis
0 Απαντήσεις
2666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/08, 11:01
από Μαργαρίτα Π.
1 Απαντήσεις
3165 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/09, 22:27
από Tempus
1 Απαντήσεις
2362 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/09, 18:55
από white
4 Απαντήσεις
5714 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/10, 14:12
από ioannisperakopoulos
0 Απαντήσεις
1936 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/11, 10:53
από St3ven
11 Απαντήσεις
17302 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/18, 17:13
από STEFANOS604
5 Απαντήσεις
7257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/13, 18:49
από Dr Wolf
24 Απαντήσεις
13541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/17, 22:02
από STEFANOS604