Αποστολέας Θέμα: Αγορα Ηλεκτ.Ακουστικης Κιθαρας μεχρι 400 Ευρω  (Αναγνώστηκε 4434 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος IDEAL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Θα ηθελα διαφορες προτασεις για μια κιθαρα μεχρι 400 ευρω τωρα αν ειναι 20 ευρω πανω 20 κατω κανενα προβλημα..

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Σε αυτά τα λεφτά, ή ακόμα και κάτω από 300 Ευρώ, υπάρχουν πάρα πολλές και καλές επιλογές. Θα σού πρότεινα να κοιτάξεις μάρκες όπως Cort, Ibanez, Tanglewood, Vintage, Ashton και Τakamine. Ψάξε στον Thomann και το DV247 για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα χαρακτηριστικά των μοντέλων και τις τιμές τους. Παραθέτω μερικά παραδείγματα:

Cort MR710F
Mια εξαιρετική κιθάρα με καλά ξύλα και ηλεκτρικά, κάτω από 300 Ευρώ.

Ibanez AW300ECE
Eπίσης πολύ καλή κιθάρα από πλευράς ποιότητα υλικών και κατασκευής (ειδικά το καπάκι από Engelmann spruce).

Ashton D65SCEQ
Mια ελάχιστα γνωστή Αυστραλιανή εταιρία που κατασκευάζει ποιοτικές κιθάρες σε ιδιαίτερα ανταγωνιστικές τιμές.

Tanglewood TSF8
H Tanglewood είναι γνωστή για την ποιότητα των οργάνων της, ακόμα και στις πιο χαμηλές κατηγορίες από πλευράς τιμής.

Art & Lutherie Cutaway
Μια διαφορετική άποψη από την Καναδέζικη Arth & Lutherie, όσον αφορά την επιλογή ξύλων και τον ήχο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος IDEAL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Κοιταξε επειδη θα προτιμουσα να δοκιμασω κατι πριν το παρω κοιταω σε ελληνικα sites οπως o rihardos. Μεχρι στιγμης εχω τσεκαρει 2-3 κομματια αλλα εγω γενικα ψαχνομαι πρωτου παρω κατι. Εχω βρει λοιπον την Epiphone EJ-200 την Tanglewood TW-28YCSNCB την Tanglewood TW-28CEXB. Απλα για τις Tanglewood δεν μπορω να εχω γνωμη ακομη διοτι δεν εχω ξανα παιξει με τετοια μαρκα και δεν ξερω κατα ποσο καλη μπορει να ειναι η μαρκα στα χρηματα αυτα. Απλα απο την περιγραφη της κιθαρας και τα ξυλα που ειναι φτιαγμενη μου φαινονται καλοφτιαγμενες.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απλα για τις Tanglewood δεν μπορω να εχω γνωμη ακομη διοτι δεν εχω ξανα παιξει με τετοια μαρκα και δεν ξερω κατα ποσο καλη μπορει να ειναι η μαρκα στα χρηματα αυτα. Απλα απο την περιγραφη της κιθαρας και τα ξυλα που ειναι φτιαγμενη μου φαινονται καλοφτιαγμενες.

Στα χρήματα αυτά οι Tanglewood είναι μια χαρά όργανα, ίσως ανώτερα από πολλά άλλα στην ίδια κατηγορία. Δοκίμασε και μετα τα ξαναλέμε...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος IDEAL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απλα για τις Tanglewood δεν μπορω να εχω γνωμη ακομη διοτι δεν εχω ξανα παιξει με τετοια μαρκα και δεν ξερω κατα ποσο καλη μπορει να ειναι η μαρκα στα χρηματα αυτα. Απλα απο την περιγραφη της κιθαρας και τα ξυλα που ειναι φτιαγμενη μου φαινονται καλοφτιαγμενες.

Στα χρήματα αυτά οι Tanglewood είναι μια χαρά όργανα, ίσως ανώτερα από πολλά άλλα στην ίδια κατηγορία. Δοκίμασε και μετα τα ξαναλέμε...

einai kinezikes i iaponezikes?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Νομίζω ότι κατασκευάζονται στην Κίνα. Παλιότερα κάποια μοντέλα ήταν Κορεάτικα, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν αυτό ισχύει ακόμα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος IDEAL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Πηρα μια Tanglewood τελικα. Ειναι η TRSF-CE-VS. Aπο τις 20 κιθαρες που δοκιμασα εκει μεσα μου εκανε περισσοτερο κλικ απο ολες. Εχει ζεστο ηχο και με ενισχυτη και χωρις. Ειναι super-jumpo μικρο σκαφος δηλαδη. απο 450 ευρω την πηρα 420.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
6531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/09, 10:27
από Alex_Under
6 Απαντήσεις
4731 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/09, 02:38
από PericlesB
7 Απαντήσεις
4709 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/09, 00:21
από ΕΛΛΙΑΝΙΟΣ
8 Απαντήσεις
4104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/09, 11:23
από parlats
3 Απαντήσεις
2540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/10, 14:42
από Kyros
2 Απαντήσεις
3325 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/10, 21:05
από master of puppets
11 Απαντήσεις
7644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/11, 09:16
από elrich
6 Απαντήσεις
4654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/11, 14:49
από hot_sauce (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
5290 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/13, 15:37
από Kosthrash
11 Απαντήσεις
6735 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/15, 15:13
από Guitar Fan