Αποστολέας Θέμα: Ενεργοποίηση Forthnet2play  (Αναγνώστηκε 15549 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #25 στις: 29/02/08, 10:34 »
ρε παιδια σε λιγες μερες θα κανω αιτηση για το Forthnet2play  και θα κωψουμε την γραμμη του οτε εντελως απο το σπιτι....για πεστε μου τωρα επειδη ακουω οτι υπαρχουν πολλα προβληματα τι να κανω......;;;;ενταξει δεν χρειαζομαι και 10 η 15mbit  γιατι δεν ειμαι και επαγγελματιας αλλα τι να κανω.....τι θα μου προτεινατε;;;
και εγω το ιδιο..μην σας πω οτι εχω ηδη μια αιτηση ετοιμη και θα παω να την ταχυδρομησω.......να ολοκληρωσω την διαδικασια;;;να αλλαξω εταιρια;;

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #26 στις: 29/02/08, 11:43 »
Αν μένετε κέντρο είτε Αθήνα είτε Θεσσαλονίκη και κυρίως κοντά στα DSLam τότε να την κάνετε δεν νομίζω να έχετε πρόβλημα...Προσωπικά δεν έχω ιδιαίτερα προβλήματα.Ενεργοποίηση σε 1/1.2 μήνες ακριβώς, περιοχή κέντρο Θεσσαλονίκη.
Για μακρυνές αποστάσεις απο τα dslam ακούω διάφορα κι εγώ και πολλά παράπονα, να μην αναφέρω τις 5μηνες αναμονές για ενεργοποίηση επειδή.....φταίει ο ΟΤΕ..
Γενικότερα ψαχτείτε λίγο στην περιοχή σας να δείτε τί γίνεται...
cu
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #27 στις: 29/02/08, 12:51 »
Eγώ πάλι έκανα αίτηση για το ιδιόκτητο πριν 15 μέρες μόνο όσον αφορά το Internet όμως...
Μου ρθε το ρουτερ χτες και ξαφνικά σήμερα κόπηκε το τηλέφωνο..ο οτε λεει πως ειναι χαλασμένο το μόντεμ..εν τω μεταξύ αυτές τις μέρες περιμένω και την αναβάθμιση...
Πως γίνεται να χάλασε το Netmod μόνο του?
Υπάρχει περίπτωση να παίζει ρόλο και η αναβάθμιση?
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #28 στις: 29/02/08, 14:31 »
FSL συνήθως όταν είναι να ενεργοποιηθείς, κόβεται η γραμμή για καμιά μέρα.
Αυτό ισχύει για το 2play τουλάχιστον...
Μπες στο σιτε της forthnet και κοίταξε να δεις μήπως λέει ενεργοποίηση για σήμερα...
Κάτι τέτοιο πρέπει να συμβαίνει αφού μόλις χθες σου ήρθε και το router...
Εναλλακτικά τηλ.στη Forthnet και στα σαϊνια που έχουν στο τεχνικό τμήμα και ρώτα :) ;)
cu
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #29 στις: 02/03/08, 05:58 »



 ;D ;D ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 02/03/08, 06:03 από parlats »

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #30 στις: 03/03/08, 09:38 »
Λοιποοοοοοοοόν...
Σήμερα ξαφνικά το πρωί στις 5 που ξύπνησα είδα ότι είχα συνδεθεί στα 3,1mbit.
Βέβαια έχω ακόμα συνδεδεμένο το τρισκατάρατο Modem crypto και δεν έχω συνδέσει το ρούτερ.
Τη νύχτα έγινε αναβάθμιση?
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #31 στις: 03/03/08, 14:36 »
Προφανώς έγινε τη νύχτα ή σε κάποια φάση χτες...
Βάλε όμως το router γρήγορα γιατί το crypto δεν είναι ADSL2+.
Οπότε μέγιστος συγχρονισμός είναι τα 8mbps...
Καλορίζικια!
cu!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #32 στις: 03/03/08, 18:01 »
Αν σας πω ότι με το μόντεμ συγχρόνισε στα 3,1 ενώ με το ρούτερ στα 2,5?
Κλείδωσε στα 2497Kbps και attenuation 44db.....
Θαυμάστε....
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #33 στις: 03/03/08, 21:17 »
Statistics                   Downstream     Upstream
Line Rate                   20994 Kbps       1020 Kbps
Attainable Line Rate     23468 Kbps       1364 Kbps
Noise Margin               6.4 dB              18.1 dB
Line Attenuation         17.0 dB             5.9 dB
Output Power             11.6 dBm          0.0 dBm

To Attenuation σου ρε συ FSL σαν να παραείναι υψηλό...
Για κάνε μία σύγκριση με τα δικά μου αν θες...


Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #34 στις: 03/03/08, 21:36 »
H πλάκα είναι ότι αν δεν είχα διαβάσει αυτό το θέμα εδώ δε θα του ζητούσα να μου πει πως θα δω τα στατιστικά....όταν το άκουσε ο υπάλληλος της forthnet τραβούσε τα μαλλιά του...
Μου πε θα το κοιτάξουν και αν δε βρούμε λύση θα βάλω μπρος στη δεύτερη καταγγελία στην ΕΕΤΤ.
Με την πρώτη κέρδισα το δικαίωμα να έχω ιντερνετ...για να δούμε τι θα βγάλει η δεύτερη...
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #35 στις: 03/03/08, 21:38 »
Μου πε θα το κοιτάξουν και αν δε βρούμε λύση θα βάλω μπρος στη δεύτερη καταγγελία στην ΕΕΤΤ.
Με την πρώτη κέρδισα το δικαίωμα να έχω ιντερνετ...για να δούμε τι θα βγάλει η δεύτερη...

Πώς γίνεται αυτή η καταγγελία? Εμένα μετά τα 14mbit μου είπαν ότι για να έχω περισσότερα μόνο στην ΕΕΤΤ θα ασχοληθεί ο ΟΤΕ αλλιώς...

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #36 στις: 03/03/08, 22:05 »
Α να σου πω εγώ...αρχικά τους πήρα τηλέφωνο και με καθοδήγησαν πως θα συντάξω την καταγγελία.
Την έστειλα τόσο με φαξ όσο και μέσως της φόρμας που έχουν στη σελίδα τους.Μου έστειλαν επιστολή ότι το κοιτάνε και ως δια μαγείας ο ΟΤΕ όχι μόνο μου έδωσε κανονική γραμμή και όχι φερέσυχνο αλλά με πήραν να με ρωτήσουν αν είναι όλα καλά...
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος V.P.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #37 στις: 03/03/08, 22:52 »
συγγνωμη αλλα για να καταλαβω: τα προβληματα με τις ταχυτητες που αντιμετωπιζεται ειναι λογω ote  ή forthnet???
γιατι σκεφτομαι να βαλω και εγω και η forthnet αποτι εχω καταλαβει ειναι μονοδρομος (σε σχεση με ontelecom ktlp)

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #38 στις: 07/03/08, 11:22 »
Kάθεστε?
Μέχρι να αναβαθμίσω τη γραμμή του ιντερνετ στο ιδιόκτητο της φορθνετ είχα οτε κανονικά στο τηλέφωνο...
Διαβάστε τι έγινε και μου χουν πέσει τα μαλλιά...τηλέφωνο δεν έχω πλέον και δεν πρόκεται να έχω αν δε φύγω από τη φορθνετ...Το σήμα του οτε φτάνει στον κόμβο και εκεί για να ρθει σπίτι μου περνάει μέσα από το κουτί της φορθνετ..μη ρωτήσετε γιατί άγνωστο....
Ε λοιπόν δε μπορεί να περάσει και έχω μόνο ίντερνετ...είναι λέει χαλασμένο το κουτί...όμως η φορθνετ δε μπορεί να επέμβει στο κέντρο του οτε,ο οτε δε μπορεί να πειράξει τα πράγματα της φορθνετ δηλαδή κανείς δε μπορεί να το φτιάξει?
Να φουντάρω τώρα ή μετά?
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #39 στις: 07/03/08, 11:35 »
 :o :o :o :o :o :o :o :o
Καλά τη γκαντεμιά είναι αυτή ρε συ?
Κοίτα αυτό που ισχυρίζεται ο ΟΤΕ δεν μου φαίνεται και πολύ αληθές...
Παρόλ'αυτά, αν μέσω καταγγελιών που κάνεις (ξέρεις εσύ ;D ;D) ή γενικότερα τηλέφωνα στην ΕΕΤΤ δεν βρεις άκρη, τί να σου πω...
Κάνε το χατήρι του ΟΤΕ και φύγε από τη forthnet...Κάνε διακοπή...Το θέμα είναι όμως πως και διακοπή να κάνεις δεν θα γίνει άμεσα...
Δεν μου λες όμως...Γιατί δεν πας σε Forthnet 2 play να βρεις την υγειά σου και μένεις στον ΟΤΕ αφού σε καλύπτει ιδιόκτητο????
Παραπέρα, από ότι λένε στο adsl.gr ο ΟΤΕ κάνει και λέει τέτοιες μικροπρέπειες για να μην του φύγουν οι πελάτες...όπως και να έχει δεν στέκει αυτό που σου συνέβει...Αν ήταν έτσι όλοι που έχουν ADSL σε ιδιόκτητο θα είχαν το ίδιο πρόβλημα.
Τί να σου πω...
Ή φύγε από forthnet (θα αργήσει όμως πιστεύω, λογικά θα στο κόψουν μετά το δίμηνο)
Ή πήγαινε σε πακέτο 2play (θα μου πεις αυτό γιατί να μην αργήσει?)
Ή τηλέφωνα και καταγγελίες..
Δεν βλέπω άλλο δρόμο... ::)
 
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #40 στις: 07/03/08, 12:07 »
MΟυ είπε ο τεχνικός του οτε οτι ούτε με double play θα περνάει το σήμα του τηλεφώνου...
Επίσης μου είπε ότι συμβαίνει πολύ συχνά αυτό το φαινόμενο...
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #41 στις: 07/03/08, 14:07 »
Όταν λες ο τεχνικός, εννοείς ο τεχνικός του ΟΤΕ ή ο τεχνικός της Forthnet?
Αν είναι το δεύτερο, για να βρεις την υγειά σου. ζήτα άμεση διακοπή της υπηρεσίας ακριβώς επειδή υπάρχει πρόβλημα.
Αν στο πε ο τεχνικός του ΟΤΕ, τότε σίγουρα δεν ξέρει τί του γίνεται.
Στο λέω, γιατί υπάρχουν πολλές περιπτώσεις όπου ας πούμε ο ΟΤΕ, αντί να δώσει τις γραμμές στις εκάστοτε ιδιωτικές εταιρίες, προτιμά να πληρώνει τα ποσά των μηνύσεων παρά να χάνει πελάτες.
Αν πάντως στο είπε η Forthnet, κάνε μία καταγγελία πάλι για να σου κόψουν την σύνδεση χωρίς να πληρώσεις φυσικά, αφού δεν προσφέρουν τις ανάλογες υπηρεσίες, εκτός κι αν το κάνουν από μόνοι τους...τί να σου πω...
Πάντως μυρίζει η δουλειά, εκεί που αναφέρεις περί κουτιού και πως η μία εταιρία δεν μπορεί να μπει στα χωράφια της άλλες...δεν κάνεις απευθείας την καταγγελία να ρυθμιστεί το θέμα?Αυτό είναι πρωτοφανές...
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #42 στις: 15/04/08, 20:14 »
Γράφω εδώ αν και δεν έχω 2Play αλλά ιδιοκτητο δίκτυο μόνο όσον αφορά το ιντερνετ.
Αφού έβγαλα άκρη με το θέμα του τηλεφώνου που είχα αναφέρει τώρα ήρθε η ώρα να ασχοληθώ με την ταχύτητα.
Κλειδώνω όχι στα 24 όχι στα 20 όχι στα 15 ούτε καν 10....αυτή τη στιγμή έχω κλειδώσει στα 2,6 και το μέγιστο που χω πιάσει είναι 4,κάτι....
Attenuation έχω 35.5 στο downstream...
Δυστυχώς κάθε που έχει φεγγάρι πχ σήμερα και πιάσω γραμμή στο τεχνικό τμήμα μου λένε ότι ελέγχουν τη γραμμή και πως αν την πιέσουν παραπάνω θα έχω συχνές αποσυνδέσεις.Το θέμα είναι ότι η ταχύτητα είναι τραγικά χαμηλή..ένας μαθητής μου 1χλμ μακριά από μένα κλειδώνει στα 15 ενώ εγώ στα 2.
Τι γίνεται και αν γίνεται κάτι μπορώ να κάνω εγώ κάποια ενέργεια πέρα απ το σταυρό μου?
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #43 στις: 15/04/08, 20:56 »
Κι εγώ έχω παρόμοιο πρόβλημα. Εξασθένιση 30 db και πάρα πολύ συχνές αποσυνδέσεις.
Ο parlats μου πρότεινε να ζητήσω έλεγχο γραμμής.

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #44 στις: 20/04/08, 11:21 »
Ο ΓΟΛΓΟΘΑΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ....
Την τετάρτη αποφάσισα να πάρω τη forthnet να ρωτήσω τι γίνεται γιατί η ταχύτητα έφθινε συνεχώς τον τελευταίο καιρό...ούτε θυμάμαι από πότε έχω να δω ταχύτητα πάνω από 3mbit...
Zητάμε λοιπόν έλεγχο γραμμής και μαντέψτε...την επόμενη μέρα κόβεται το τηλέφωνο και στο ιντερνετ μπαίνω κάθε μισή ώρα για 10 δεύτερα....Δηλώνω βλάβη στον οτε και για το τηλέφωνο αφού στο δικό του δίκτυο ανήκει η τηλεφωνική γραμμή και περιμένω συνεργείο την παρασκευή.
Προχτές λοιπόν διαπιστώνω για 10 λεπτά ότι το τηλέφωνο φτιάχτηκε για να χαλάσει αμέσως μετά συν ότι το ίντερνετ πλέον δεν υπαρχει καν.Το ρούτερ δε μπορεί ούτε να συγχρονίσει.Στο 121 μου είπαν ότι δεν πρόλαβε να περάσει συνεργείο ενώ όχι μόνο πέρασε,έφτιαξε το τηλέφωνο και ξαναχάλασε συν ότι κάτι έκανε και στο ιντερνετ.Πέρα από αυτό συνάντησε το συνεργείο η μητέρα μου που όταν τους είπε τον αριθμό η πρώτη απάντηση ήταν "Α εσείς με τη φορθνετ είστε?" και μετά ότι δεν τους είχαν δώσει καμιά βλάβη.
Πέρα από το να πάω στο φάληρο να κάνω 2πλη ή 3πλη δολοφονία κανένα σχόλιο?
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #45 στις: 23/04/08, 21:25 »
Ναι να σχολιάσω εγώ, φύγε το συντομότερο από φόρθνετ. Εγώ το έκανα και φαίνεται να ησυχάζω σιγά σιγά.
Πέρασα τα πάνδεινα μαζί τους και τώρα αυτές τις μέρες θα συνδεθώ με HOL.

Επίσης να πω ότι η φόρθνετ αντί για μάιο που ζήτησε η HOL τη γραμμή μου φρόντισαν να κόψουν τηλέφωνο και ίντερνετ από τις 20 Απριλίου, ωραίοι ε? Βέβαια το γεγονός ότι δεν τους πληρώνω τα 70 ευρώ λογαριασμό και άλλα 70 που θέλουν ως αποζημίωση δε θα τους χαλάσει ε?  ;D

Επίσης δε ξέρω τι λένε για τη HOL πάντως έκανα αίτηση πριν από 12 μέρες, την επόμενη μου ήρθε ο εξοπλισμός και σε λίγες μέρες θα έχω ίντερνετ. Επίσης απαντάνε τα τηλέφωνα αμέσως (χωρίς αιώνια αναμονή όπως με τη φόρθνετ). Επίσης με πήρε ο τεχνικός τους τηλ να μου πει ότι συγχρονίζω στις δοκιμές με 19mbit αλλά θα μου το μειώσουν στα 17.5 για να μην εχω αποσυνδέσεις.


Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #46 στις: 23/04/08, 21:50 »
Δυστυχώς κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το θέμα μεριζόμενος βρόγχος στην ελλάδα έχει πολύ δρόμο μπροστά του και επειδή αγανάκτησα πια έκοψα φορθνετ και έκανα αίτηση για conn-x όπου μου είπαν ότι θα πληρώνω πάγιο αντίστοιχο της ταχύτητας που υποστηρίζει το δίκτυό τους.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #47 στις: 25/04/08, 10:51 »
Και από χτες το βράδυ η HOL με σύνδεσε  ;D

Η Φόρθνετ έλεγε ότι πάνω από 12mbit δε μπορεί να πιάσει η γραμμή μου γιατί είναι προβληματική.

Ιδού κυρίες και κύριοι η ΗOL

Statistics                 Downstream        Upstream
Line Rate                   16788 Kbps            782 Kbps
Attainable Line Rate    19032 Kbps        880 Kbps
Noise Margin               10.6 dB            12.5 dB
Line Attenuation       12.5 dB           5.7 dB
Output Power               8.8 dBm          12.5 dBm

Πιο κάτω από δω δεν έχει πάει, κατεβάζω σταθερά με 1.5-1.6 mbit και δεν έχω καμία αποσύνδεση.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/04/08, 10:54 από parlats »

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #48 στις: 25/04/08, 11:34 »
Παράθεση
Πιο κάτω από δω δεν έχει πάει, κατεβάζω σταθερά με 1.5-1.6 mbit και δεν έχω καμία αποσύνδεση.
Μάλλον εννοείς 1.5 MB/sec

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #49 στις: 25/04/08, 12:58 »
Πάρη κόντεψα να κλάψω με τα νούμερα που έγραψες....
Μια απορία έχω μόνο...γιατί στο Upstream δε φτάνεις τα 1024?γιατι στη φορθνετ μου παν οτι τα 1024 θα πρέπει να τα πιάνεις ανεξαρτήτως downstream
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/08, 16:36
από dhmhtrhs_xm