Αποστολέας Θέμα: Ενεργοποίηση Forthnet2play  (Αναγνώστηκε 15542 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lavigne

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Ενεργοποίηση Forthnet2play
« στις: 18/02/08, 21:43 »
Παιδιά έχω αγοράσει το πακέτο forthnet2play. Προκειται για ιδιωτικό δίκτυο της forthnet άρα γνωρίζετε ότι προσφέρει 24down, 512up. Η βοήθεια που θα ήθελα είναι, επειδή δήλωσα στην forthnet ότι δεν θέλω τεχνικό για να μου εγκαταστήσει τον εξοπλισμό μπορείτε να μου πείτε πως γινεται η εγκατάσταση, γνωρίζετε κάποιον οδηγό εγκατάστασης. Ο εξοπλισμός όπως γνωρίζετε όλοι αποτελείται απο adsl modem, splitter κ.τ.λ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος BANT

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Άντρας
  • Kαι τα μυαλά στα κάγκελα!
    • Προφίλ
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #1 στις: 18/02/08, 22:18 »
Εχεις τον εξοπλισμο? (moden-splitter-drivers) κτλ... Διοτι κ γω που εβαλα δεν ηρθε κανενας τεχνικος, απλα στελνουν τον εξοπλισμο με courier κ φυσικα περιλαμβανει κ manual για την εγκατασταση. Απορω που αναφερεσαι για τεχνικο βασικα  :o
There is only one way out: commit a suicide!

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #2 στις: 18/02/08, 22:27 »
Καταρχήν σωστή επιλογή!Ελπίζω μόνο να συνδεθείς γρήγορα.
Παραπέρα η Forthnet συνήθως δίνει το router "Siemens CL-110".
Γνώμη μου να το συνδέσεις με το ethernet καλώδιο.
Από κει και πέρα δεν χρειάζεσαι τεχνικό, απλά πας εδώ
http://www.forthnet.gr/templates/supportPosting.aspx?p=209959
και ακολουθείς πιστά τις οδηγίες. Προτού το καταλάβεις θα είσαι συνδεδεμένη.
Είναι πολύ απλό μην έχεις πρόβλημα.
Μόνο να προσέξεις να τοποθετήσεις σωστά το splitter (αν δεν είχες πριν ADSL και δεν έχεις ήδη συνδεδεμένο) για να μην σε "πετάει" συνεχώς από το inet...
Ότι άλλο θελήσεις εδώ είμαστε...:)
cu!

P.S Η ταχύτητα είναι 24down kai 1024up (ονομαστικές πάντα).
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #3 στις: 19/02/08, 03:03 »
Αν θες την άποψη μου αν σου δώσαν το Siemens CL110 πέτα το στα σκουπίδια και πάρε κανά καλό ρούτερ.
Εγώ πιάνω 11mbit και είμαι δίπλα στο DSLAM. Δοκίμασα 2 καλά 2 φίλων και κτύπησα 22mbit, οπότε πάω για άλλο ρούτερ.
Επίσης μακάρι να μην έχεις πρόβλημα ποτέ γιατί η τεχνική τους υποστήριξη είναι για τα πανηγύρια.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #4 στις: 19/02/08, 13:07 »
parlats συνέδεσα το siemens όταν ενεργοποιήθηκε η σύνδεση πριν κανά 6μηνο, είμαι κι εγώ δίπλα στο DSLAM και συνδέομαι στα 22mbit επίσης...Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το συγκεκριμένο router...
Υποθέτω βέβαια πως αναφέρεσαι σε ταχύτητα συγχρονισμού και όχι πραγματική έτσι????
cu
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #5 στις: 19/02/08, 14:00 »
Ταινία 1gb σε 7μισι λεπτά δεν είναι ο συγχρονισμός απλά  ;)
Δε ξέρω έχω ακούσει και από άλλους παράπονα για το συγκεκριμένο ρούτερ.
Η γραμμή είναι οκ προφανώς γιατί από τη φορθνετ λέγαν ότι έχει πρόβλημα. Ο,τι να'ναι δλδ.

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #6 στις: 19/02/08, 16:42 »
parlats κι εμένα το siemens μου συγχρονίζει στα 22 και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Μήπως σου δώσανε κανα ελαττωματικό ή έχεις κάποια λάθος ρύθμιση ;

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #7 στις: 19/02/08, 17:10 »
parlats κι εμένα το siemens μου συγχρονίζει στα 22 και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Μήπως σου δώσανε κανα ελαττωματικό ή έχεις κάποια λάθος ρύθμιση ;

Αν είναι το πρώτο καλώς, αν είναι το 2ο δεν έχω ιδέα.

Μπορείς να μου στείλεις τις ρυθμίσεις σου?  ;D

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #8 στις: 19/02/08, 18:28 »
Ταινία 1gb σε 7μισι λεπτά δεν είναι ο συγχρονισμός απλά  ;)
Δε ξέρω έχω ακούσει και από άλλους παράπονα για το συγκεκριμένο ρούτερ.
Η γραμμή είναι οκ προφανώς γιατί από τη φορθνετ λέγαν ότι έχει πρόβλημα. Ο,τι να'ναι δλδ.

Κοίταξε να δεις...
Αν είναι όπως τα λες σημαίνει ότι σε όσο ήσουν συγχρονισμένος με τόσο κατέβαζες...
Προσωπικά είμαι συγχρονισμένος στα 22mbps αλλά κατεβάζω με 10mbps από rapidshare...
Οπότε υπάρχει ένα θέμα...
Αν είναι όπως τα λες και την ίδια μέρα και ώρα με το siemens σερνόσουνα ενώ με το άλλο κατέβασες 1gb se 7.5 λεπτά τότε αυτό θέλει ψάξιμο γιατί σημαίνει πως το routeraki είναι όντως για πέταμα...
Είσαι σίγουρος?Για κάνε κανα τεστάκι παραπάνω αν αγοράσεις άλλο και μας λες κι εμάς.
Αν και να σου πω την αλήθεια, τη σήμερον ημέρα με τον χαμό που γίνεται στη forthnet να μπορείς να κατεβάζεις με τόση ταχύτητα μου φαίνεται απίστευτο...Ασχέτως αν στο speedtest.forthnet.gr τις περισσότερες φορές μου δίνει ταχύτητα down 17-18mbps...
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #9 στις: 19/02/08, 20:34 »
Κοίτα, με το siemens το ανώτερο που πιάνω είναι σταθερά τα 10mbit, στο rapidshare 4mbit
Με τα άλλα 2, (τα δοκίμασα 2 μέρες το καθένα), πιάνει 22mbit σε utorrent, DC++ και 16 σε rapidshare.
Είναι σταθερότατα και τα 2 αυτά ενώ το Siemens παίρνει άδειες από τη σημαία.

Αν μπορείς Mistral ή ο bluechild, βάλτε μου τι ρυθμίσεις έχετε στο Siemens. Ισως να έκανα εγώ καμιά πατάτα.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #10 στις: 19/02/08, 23:25 »
parlats προσωπικά δεν έχω κάνει άλλες ρυθμίσεις πέραν αυτών που αναφέρω στο link που παρέθεσα παραπάνω μέσω forthnet.
Μιλάω δηλαδή για σύνδεση ethernet και ΟΧΙ Usb καθώς επίσης δεν έχω βάλει καν το CD που συνοδεύεται ούτε για να δω πάει μέσω usb σύνδεσης.

Με βάζεις σε σκέψεις απλά parlats...Συγχρονίζω μεν σε καλή ταχύτητα αλλά δεν κατεβάζω με τόσο.
Μόνο από rapidshare πιάνω 10 όπως προανέφερα και από ftp ths forthnet για test έπιασα 1.3mb/s αλλά όχι σταθερά.
Ειλικρινά δεν ξέρω αν φταίει το router...Έχεις στοιχεία πάντως αυτό είναι γεγονός..
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #11 στις: 20/02/08, 00:49 »
Καταρχάς ποια είναι αυτά τα δύο άλλα router?

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #12 στις: 20/02/08, 15:42 »
Καταρχάς ποια είναι αυτά τα δύο άλλα router?

speedtouch 585v και fritzbox

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #13 στις: 21/02/08, 11:24 »
Αν θες την άποψη μου αν σου δώσαν το Siemens CL110 πέτα το στα σκουπίδια και πάρε κανά καλό ρούτερ.
Εγώ πιάνω 11mbit και είμαι δίπλα στο DSLAM. Δοκίμασα 2 καλά 2 φίλων και κτύπησα 22mbit, οπότε πάω για άλλο ρούτερ.
Επίσης μακάρι να μην έχεις πρόβλημα ποτέ γιατί η τεχνική τους υποστήριξη είναι για τα πανηγύρια.

Τα Siemens-cl110 είναι από τα καλύτερα router πάντα σε συνάρτηση του κόστους τους. Ιδιαίτερα στον τομέα συγχρονισμού-κλειδώματος. Φοράνε τσιπάκι Broadcom το οποίο έχει πολύ καλή συμπεριφορά ακόμη και σε συνθήκες θορύβου της γραμμής ή μεγάλης απόστασης από το κέντρο των D-slam. Αυτό το λέει και η δική μου εμπειρία αλλά και μια ματιά στο forum του Adslgr.com.

Μάλλον στην περίπτωσή σου κάτι άλλο παίζει (προβληματική συσκευή ίσως) και όχι γενικά ότι δεν είναι εντάξει το μοντέλο.

Εγώ βρίσκομαι σε απόσταση 449 μέτρων από το dslam σε επίπεδον οπτικής επαφής και περίπου στα 1000 μέτρα καλωδιακά και συγχρόνιζε στα 21700. Ειδικά όταν κατέβασα το Snr στα 8 Db μέσω του DMT tool πήγε στα 23.000 σταθερότατα χωρίς αποσυγχρονισμούς.

Βέβαια σαφώς υπάρχουν και καλύτεροι routers. Το USR-9113 για παράδειγμα που φοράει επίσης τσιπάκι Broadcom κλείδωσε  στα 24531 , αλλά αυτό κοστίζει περίπου στα 170 ευρώ ενώ το Siemens περίπου 60.

...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #14 στις: 21/02/08, 13:11 »
Δε ξέρω συνονόματε πάντως ακούω γενικά κακά σχόλια γι'αυτό το ρούτερ.
Μπορεί όπως λες απλά να μου έκατσε προβληματική συσκευή.
Μένω 100 μέτρα από το DSLAM σε επίπεδο οπτικής επαφής και 300 μέτρα καλωδιακά, είμαι απελπιστικά κοντά  ;D γι'αυτό γκρινιάζω για την ταχύτητα. Το υψηλότερο που έπιασα ήταν τα 12mbit αλλά είναι πάντα σταθερό στα 10Mbit.
Σκέφτομαι να πάω στη HOL που τουλάχιστον απ'ότι λένε η τεχνική τους εξυπηρέτηση είναι σούπερ.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #15 στις: 21/02/08, 13:20 »
Το θέμα για εμένα πάντως όπως προανέφερα και παραπάνω δεν είναι ο συγχρονισμός.
Τί να το κάνεις αν κλειδώνεις στα 24 μπαμ όταν η πραγματική ταχύτητα είναι η μισή.
Βεβαίως και παίζουν πολλά ρόλο ως προς το με πόσο θα κατεβάζεις, π.χ από πού κατεβάζεις,
απλά κόλλησα με τα πειράματα του parlats με τα άλλα router ως προς την πραγματική ταχύτητα...
Witchking εσύ αναφέρεσαι σε Αθήνα ή Θεσσαλονίκη και πόσο έχεις πραγματική ταχύτητα πάνω κάτω?
Το siemens χρησιμοποιείς?
Προσωπικά πάντως, με το siemens δεν έχω προβλήματα, συγχρονισμός σταθερά στα 22 και πραγματική ταχύτητα παίζει αναλόγως από πού και πότε κατεβάζω.
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #16 στις: 22/02/08, 09:59 »
Χρησιμοποιούσα το siemens μέχρι πρόσφατα. Τώρα έχω έναν USR-9113.
Επειδή δεν με ενδιέφερε ιδιαίτερα το download αλλά το upload έχω στήσει proxy με περιορισμούς bandwidth σε κάθε pc και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κάνει δοκιμές. Άλλωστε ποιο το νόημα εφόσον η κίνηση στο Internet δεν είναι πάντα σταθερή.
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #17 στις: 23/02/08, 18:15 »
Και ναι, η forthnet έκανε και πάλι το θαύμα της. Ενώ είχα πάρει το ρούτερ και όλα πήγαιναν καλά, ξαφνικά η ταχύτητα μειώθηκε στα 10 πάλι όπως με το παλιό. Η φόρθνετ μου είπε ότι έχει πρόβλημα η γραμμή μου και ότι δεν μπορεί να κάνει τπτ γι'αυτό.
Επίσης από χτες κόπηκε τελείως το ίντερνετ σε όλη την Ελλάδα γιατί έπεσε ο σέρβερ τους.
Επίσης όταν τους είπα ότι θα αλλάξω εταιρεία μου είπαν ότι πρέπει να τους καταβάλω ένα ποσό των 75 ευρώ γιατί δεν έκλεισα χρόνο.
Εγώ ήδη έκανα αίτηση στην HOL και αν επιμένουν να θέλουν λεφτά θα τους τα στείλω μαζί με την 53η μήνυση που έχουν ήδη.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #18 στις: 23/02/08, 18:45 »
Και ναι, η forthnet έκανε και πάλι το θαύμα της. Ενώ είχα πάρει το ρούτερ και όλα πήγαιναν καλά, ξαφνικά η ταχύτητα μειώθηκε στα 10 πάλι όπως με το παλιό. Η φόρθνετ μου είπε ότι έχει πρόβλημα η γραμμή μου και ότι δεν μπορεί να κάνει τπτ γι'αυτό.
Επίσης από χτες κόπηκε τελείως το ίντερνετ σε όλη την Ελλάδα γιατί έπεσε ο σέρβερ τους.
Επίσης όταν τους είπα ότι θα αλλάξω εταιρεία μου είπαν ότι πρέπει να τους καταβάλω ένα ποσό των 75 ευρώ γιατί δεν έκλεισα χρόνο.
Εγώ ήδη έκανα αίτηση στην HOL και αν επιμένουν να θέλουν λεφτά θα τους τα στείλω μαζί με την 53η μήνυση που έχουν ήδη.

Κατ' αρχήν δεν είναι κομμένο το Internet σε όλη την Ελλάδα , εφόσον στη δουλειά έχω Forthnet και δεν παρατήρησα κάποια διακοπή.
Τώρα ότι μπορεί να φταίει η γραμμή σου αντιμετώπισε το λίγο πιο σοβαρά διότι.
Όταν ενεργοποιήθηκε η δική μου 24άρα είχα πάρα πολλά προβλήματα. Ξεκινούσε κλειδώνοντας στα 17-18 και σιγά σιγά με πολλές αποσυνδέσεις έφτανε στα 13,5 περίπου και αποκτούσε σταθερότητα. Αφού διάβασα άπειρες ώρες στο adslgr αποφάσισα πριν αρχίσω και καλώ τηλέφωνα διάφορα , να ελέγξω την γραμμή μου , από τον κατανεμητή του ΟΤΕ και προς τα εμένα.
Αποσύνδεσα λοιπόν την επαφή που συνέδεε το καλώδιο που έβγαινε από τον κατανεμητή και συνδεόταν με αυτό που έδινε τηλέφωνο στο σπίτι και πέρασα για δοκιμή ένα άλλο καλώδιο και το έδωσα απευθείας στον router.
Αποτέλεσμα? Ο Router κλείδωσε στα 21756 με τη μια και σταθερά χωρίς κανένα πρόβλημα. Μάλιστα το attenuation από 17,5 έπεσε στα 15.
Συμπέρασμα , είχε πρόβλημα η γραμμή μου και κανένας άλλος. Πέρασα λοιπόν αυτό το καλώδιο και είμαι πλέον μια χαρά.
Αλήθεια τι στατιστικά έχει η γραμμή σου.
Γράψε τα
attenuation
Noise margin
Attenable line rate

Τουλάχιστον βεβαιώσου ότι δεν φταίει κάτι σε εσένα πριν αρχίσεις να τα βάζεις με θεούς και δαίμονες.

...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #19 στις: 23/02/08, 18:48 »
Κάτσε συνονόματε πες μου με απλά λόγια τι ακριβώς έκανες, ποιος είναι ο κατανεμητής που τράβηξες καλώδιο? Πού βρίσκεται?

Επίσης τα ίδια προβλήματα είχα στην αρχή με τη φορθνετ και μένα κλείδωνε σταθερά στα 10.

attenuation: download: 11540
                 upload: 107

noise margin: up:23,8db
                  down: 42,8db


Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #20 στις: 23/02/08, 19:40 »
Αυτό που γράφεις δεν είναι attenuation. Το noise margin σου , δεν είναι noise margin για 24άρα γραμμή.
Σίγουρα έχει πρόβλημα η γραμμή σου!!!

Δες αρχικά αυτό το θέμα http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205 το οποίο όμως αφορά μετρήσεις για απλό Adsl
Έπειτα δες αυτό http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=48807 που αφορά συμπεριφορά adsl2+

Με αυτά τα noise margin σίγουρα δεν είσαι adsl2+. Υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να σου έκαναν υποβιβασμό της γραμμής σου σε adsl2 , εαν διαπίστωναν αποσυγχρονισμούς κλπ. Το κάνουν αυτό όλοι τους.

Δες και στατ στατιστικά adsl του router σου. Γράφει adsl2+ ή σκέτο adsl2

Επίσης έχεις π.μ
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #21 στις: 28/02/08, 17:48 »
Λοιπόν έκανα αυτό που είπαμε συνονόματε μαζί με τον τεχνικό της φόρθνετ.
Βάλαμε απευθείας το ρούτερ στον κατανεμητή.

Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο δυστυχώς. Το μόνο καλό είναι ότι κλειδώνω τώρα στα 15mbit αντί τα 10 που είχα.  8)

Ο τεχνικός μου είπε ότι σίγουρα πια είναι θέμα του ΟΤΕ αλλά πώς εγώ θα πιέσω τον ΟΤΕ?
Απ'ότι μου είπε το παιδί, ο ΟΤΕ δεν ασχολείται καθόλου αν τους δίνεις ως βλάβη μια πιο χαμηλή ταχύτητα απ'ότι θα έπρεπε να υπάρχει. Μπαίνει ως δευτερεύουσα στα κιτάπια τους και δεν ασχολείται ποτέ κανείς αν αντί για 20 πιάνεις 15.  :-\

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #22 στις: 28/02/08, 17:54 »
Πάρη με την ΕΕΤΤ δοκίμασε μπας και πετύχεις κάτι...
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #23 στις: 28/02/08, 20:55 »

Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο δυστυχώς. Το μόνο καλό είναι ότι κλειδώνω τώρα στα 15mbit αντί τα 10 που είχα.  8)


Ε..όχι και το ίδιο. Τσίμπησες 50% παραπάνω. Για δώσε και τα λοιπά στοιχεία τώρα. Λογικά πρέπει να άλλαξε και το Attenuation.

Από εκεί και έπειτα , θα πιέσεις τον ΟΤΕ ακόμη και με καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Εγώ το είχα κάνει πάντως και έστω και μετά από δύο περίπου μήνες μου έστειλαν έναν Laptopά από τον ΟΤΕ για να κάνει έλεγχο.

...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #24 στις: 29/02/08, 10:28 »
ρε παιδια σε λιγες μερες θα κανω αιτηση για το Forthnet2play  και θα κωψουμε την γραμμη του οτε εντελως απο το σπιτι....για πεστε μου τωρα επειδη ακουω οτι υπαρχουν πολλα προβληματα τι να κανω......;;;;ενταξει δεν χρειαζομαι και 10 η 15mbit  γιατι δεν ειμαι και επαγγελματιας αλλα τι να κανω.....τι θα μου προτεινατε;;;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3437 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/08, 16:36
από dhmhtrhs_xm