Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την κατάργησή του?

Ναι
34 (29.3%)
Όχι
74 (63.8%)
Άλλο (αναφέρετε)
8 (6.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 115

Αποστολέας Θέμα: Πανεπιστημιακό άσυλο  (Αναγνώστηκε 158522 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #425 στις: 05/06/09, 10:16 »
Το ζήτημα όμως είναι ότι ελάχιστοι όλα αυτά τα χρόνια αντέδρασαν όταν του ξεπουλούσαν και σε εξεφτελιστικές τιμές τι σπίτι του... ::) Με αποτέλεσμα να μας έχουν πάρει τα κλειδιά και να μας έχουν πετάξει έξω..:P Και δυστυχώς  παρόλα αυτά συνεχίζουμε σε μεγάλο βαθμό να αγοράζουμε αγρό (κοινώς να ψηφίζουμε τα ίδια κόμματα). Προσωπικά σαν μέλος του φοιτητικού συλλόγου της σχολής μου, αλλά και σαν φοιτήτρια μόνο, στο θέμα του ασύλου δεν πρόκειται να κάτσω με σταυρωμένα χέρια ούτε εγώ ούτε οι υπόλοιποι συνάδελφοι μου. Δεν ανήκω σε κάποια παράταξη, απλά 'εχω την κοινή λογική να προστατεύω τον χώρο σπουδών μου και πνευματικής μου εξέλιξης από τους κρατικούς και παρακρατικούς κινδύνους. Και αυτό πρέπει να ισχύει και γενικά, σε όλες τις εκφάνσεις του κρατικού μηχανισμού, είτε λέγεται παιδεία, είτε υγεία...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #426 στις: 06/06/09, 14:55 »
Οπότε για μένα, θεμελιώδες ερώτημα παραμένει ο τρόπος υπεράσπισης του Πανεπιστημιακού Ασύλου.

Και είναι κατα κάποιο τρόπο θλιβερό, απο τη στιγμή που γνωρίζουμε σα φοιτητές ποιός βλάπτει το άσυλο, και κυρίως πώς το κάνει αυτό, να εμμένουμε σε μια υπεράσπιση που τελικά το βλάπτει παραπάνω.

Τί θέλω να πώ? Οτι βλέπω συνέχεια ανθρώπους που έχουν μια ρεαλιστικότατη αντίληψη του προβλήματος, και παρόλα αυτά αντί να αντιμετωπίσουν αυτή τη δυσφήμιση του ασύλου, επιλέγουν παραδοσιακές μεθόδους διαμαρτυρίας για να φουσκώνει το στήθος απο περηφάνια οτι "ναι, έκανα ότι έκαναν και οι προκάτοχοί μου".

Ξεκολλήστε.Επιτίθονται στο άσυλο απο χίλιες μεριές, και πραγματικά η Αστυνομία είναι η πιο ευγενική απο όλες.Το να παραδεχόμαστε και να κατανοούμε το πρόβλημα είνια ένα βήμα. Το να "αρνούμαστε"¨να το αντιμετωπίσουμε, είναι πισωγύρισμα.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #427 στις: 06/06/09, 17:15 »
Δηλαδή Γιάννη προτείνεις να καταργηθέί..?Συμφωνώ μαζί σου ότι το άσυλο βάλλεται απο 1000 μεριές.Όπως επίσης συμφωνω στο ότι για ακόμα μια φορά δεν προστατευουμε το σπίτι μας.Αλλά το να καταργήσουμε το άσυλο επειδή δεν μπορούμε να συννεοηθούμε για το πως να το προστατέψουμε λόγω παραταξιακής/κομματίκής διαχωριστικής βλακείας σίγουρα δεν είναι λύση. Είναι σαν εκείνη την άποψη που έχουν κάποιοι ότι αφού ο δήμος δεν πάει για στείρωση τα σκυλιά, τότε ας τα πάει για  ευθανασια... ::)

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #428 στις: 06/06/09, 17:47 »
Νομιζω Μικα οτι ο Γιαννης εννοει οτι οι φοιτητες θα επρεπε να υπερασπιζονται το ασυλο και οχι απλα να κανουν το καθηκον εναντια στον εξω κοσμο και στον δικο τους να κανουν τα στραβα ματια...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #429 στις: 07/06/09, 00:11 »
Οπότε για μένα, θεμελιώδες ερώτημα παραμένει ο τρόπος υπεράσπισης του Πανεπιστημιακού Ασύλου.
Δηλαδή Γιάννη προτείνεις να καταργηθέί..?

Μίκα μου πραγματικα....Με κάθε καλή διάθεση..Διάβασε τί γράφω...Κάτι μου λέει οτι οφείλω να τα εξηγήσω λίγο, γιατι πραγματικά, αυτό το μήνυμα, ήταν χάσιμο.

Πως επιτίθεται κανείς στο Άσυλο? Πως μπορεί κάποιος να μετατρέψει έναν κοινώς αποδεκτό θεσμό σε κάτι το ανεπιθύμητο? Παρουσιάζοντας το ως ένα χώρο παρανομίας. Πολύς κόσμος δεν έχει επαφή με το σύγχρονο πανεπιστημιακό χώρο. Λέγοντας οτι κυκλοφορούν πρεζάκια, οτι δεν είναι "καλή ιδέα" να αφήσεις το αμάξι σου μέσα, δημιουργώντας τέτοια φαινόμενα. Το παιχνίδι έχει χοντρύνει πολύ.

Ας πάρουμε παράδειγμα κάτι καταλήψεις που έγιναν για να "προστατευτεί" το Άσυλο. Δεν υπάρχει πιο ηλίθιο πράγμα. Να γίνεται εκστρατεία Πανελλαδικά να πείσουν το κόσμο οτι το άσυλο είναι λάθος να υπάρχει γιατι προστατεύει άνομες συμπεριφορές, και εμείς ΤΑ ΖΩΑ να σταματάμε τα μαθήματα, στερώντας την επιλογή απο συνφοιτητές που καλώς ή κακώς δε συμφωνούν (Η εγκυρότητα της φοιτητικής συνέλευσης όπως αυτή διεξάγετε σε διάφορες σχολές είναι για μένα υπο αμφισβήτηση, και δεν είναι της παρούσης)

Αυτό λοιπόν εννοώ λοιπόν όταν λέω οτι σαν φοιτητές εμμένουμε σε κάποιες παραδοσιακές μεθόδους διαμαρτυρίας και αντιμετώπισης, και είμαστε ανίκανοι να αντιμετωπίσουμε το εκάστοτε πρόβλημα ως έχει...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #430 στις: 20/01/10, 02:49 »
Γιατί να μην φτιάξουνε δίπλα στα Πανεπιστήμια, έναν χώρο που θα τον ονομάσουνε Πανεπιστημιακό Άσυλο και θα έχει και την Ιδέα του Πανεπιστημιακού Ασύλου ?
Ώστε να είναι διαχωρισμένος από τον χώρο που γίνονται μαθήματα ? Είναι άκυρο ιδεολογικά κάτι τέτοιο ?
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Αλκιβιαδης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #431 στις: 20/01/10, 03:33 »
Γιατί να μην φτιάξουνε δίπλα στα Πανεπιστήμια, έναν χώρο που θα τον ονομάσουνε Πανεπιστημιακό Άσυλο και θα έχει και την Ιδέα του Πανεπιστημιακού Ασύλου ?
Ώστε να είναι διαχωρισμένος από τον χώρο που γίνονται μαθήματα ? Είναι άκυρο ιδεολογικά κάτι τέτοιο ?

Υπήρξα φοιτητής για 4 χρόνια στο εδώ Πολυτεχνείο και ξέρω καλά το τι γίνεται
στην Ελλάδα μ' αυτό το λεγόμενο "πανεπιστημιακό άσυλο" .
Τώρα να πω ότι γίνεται τής π......ς ? Ας μην το πω καλλίτερα .
Καλή πάντως η δικιά σου ιδέα .
Ας δώσουμε επιτέλους σ΄αυτά τα τσογλάνια με τις κουκούλες έναν χώρο δικό τους όπου θα παίζουν ελεύθερα .
Ή τα πλακώνουμε στο ξύλο και τα διαλύουμε πριν διαλύσουν αυτά τα ανώτερα ιδρύματα ,
ή τούς δίνουμε έναν δικό τους χώρο για να ΄"παίζουν" τα τσογλάνια .
Πάντως δε γίνεται να ξεχωρίσουμε τη στάση τής αστυνομίας που τα υποθάλπτει .
Γιατί τα υποθάλπτει ? Ρώτα την αστυνομία φίλε καλέ XoLiDoXoS .


μια νυχτα μπορει να κλεισει μεσα της
όλες τις νυχτες που περασαν
κι αυτες που θα έρθουν

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #432 στις: 21/01/10, 00:52 »
Αλκιβιάδη, νομίζω δεν είναι η πρώτη φορά που δεν ψάχνεις κάτι στο φόρουμ πριν αναφερθείς σε αυτο. Μπορείς να ανατρέξεις σε όλες τις σελίδες του "αστυνομία και αλητεία" και να διαβάσεις τί έχει ειπωθεί. Μην ξαναπλακωθούμε εκ νέου τώρα έδω. Κι εμείς είμαστε σε πανεπιστήμια αλλά δεν το παίζουμε παντογνώστες. Που ξερεις και καλά τι γίνεται με το άσυλο...
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #433 στις: 07/02/10, 02:57 »
Γιατί να μην φτιάξουνε δίπλα στα Πανεπιστήμια, έναν χώρο που θα τον ονομάσουνε Πανεπιστημιακό Άσυλο και θα έχει και την Ιδέα του Πανεπιστημιακού Ασύλου ?
Ώστε να είναι διαχωρισμένος από τον χώρο που γίνονται μαθήματα ? Είναι άκυρο ιδεολογικά κάτι τέτοιο ?

Αιντιμάλε...εγω λέω να φτιάξουμε και κούνιες και τσουληθρες σε χώρο διαχωρισμένο από εκεί που γίνονται τα μαθήματα....Νομικά επικυρώνεται κάτι τέτοιο? ::)

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #434 στις: 07/02/10, 03:12 »
To πιο αστείο πράγμα που έχει ειπωθεί για το άσυλο είναι πως θεσπίστηκε για την ελεύθερη διακίνηση ιδεών. ΕΛΕΟΣ ΡΕ! Δημοκρατία δεν έχουμε? Η ελεύθερη διακίνηση ιδεών είναι δεδομένη και συνταγματικά κατοχυρωμένη σε οποιονδήποτε χώρο.

Το άσυλο θεσπίστηκε για να προστατεύει ΟΛΟΥΣ τους πολίτες (όχι μόνο φοιτητές δηλαδή, οποιοσδήποτε έχει το δικαίωμα να το επικαλεστεί) από τη βίαιη καταστολή. Απλά σκεφτείτε σε πια χρονική περίοδο κατοχυρώθηκε...

Το άσυλο δεν πρέπει να καταργηθεί ΠΟΤΕ. Νομοθεσία υπάρχει. Απλά δεν εφαρμόζεται. Πώς αλλιώς θα μπορούσαν να το δαιμονοποιήσουν στα μάτια του κόσμου, αν έδειχναν ότι μπορεί να λειτουργήσει ομαλά?

Το κράτος ΔΕΝ θέλει την ύπαρξη ασύλου. Το άσυλο είναι μηχανισμός ελέγχου της αυθαιρεσίας του. Και, φυσικά, το κράτος ΔΕΝ θέλει να ελέγχεται. Θέλει να ελέγχει.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #435 στις: 07/02/10, 03:19 »
Σε ποια χρονικη περιοδο θεσπιστηκε mitsakos κι απο ποιους;
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #436 στις: 07/02/10, 03:26 »
Το 1982, την πρώτη δεκαετία της μεταπολίτευσης. Το από ποιούς δε νομίζω ότι εξυπηρετεί κάτι σαν ερώτηση, θες απλά να σου πω ότι θεσπίστηκε από το κράτος, ώστε να αναιρέσεις τα παραπάνω.

Μετά τα γεγονότα του Πολυτεχνείου, ΔΕ ΓΙΝΟΤΑΝ να μην ψηφιστεί ο σχετικός νόμος. Θα τους κρεμούσαν στο Σύνταγμα. Δεν το ψήφισαν για την ψυχή της μάνας τους. Έτσι κι αλλιώς, ακόμη και μέχρι τα μέσα του '80, η χώρα ήταν έντονα αστυνομοκρατούμενη. Δεν τα έζησα ο ίδιος, η οικογένειά μου όμως τα έχει ζήσει πολύ... "ιδιαίτερα". Ο νονός μου ειδικά θυμάται ακόμα το μπλαβί χρωματάκι από τα χάδια της καταστολής που είχε αποκτήσει εκείνη την περίοδο...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #437 στις: 07/02/10, 03:32 »
http://www.eksegersi.gr/keimena12/581/panepisthmiako.htm

Οκ, οριστε μια μικρη επισημανση για το ποτε ξεκινησε το ασυλο ;) Και μαλιστα απο "στρατευμενο" site, για να μη λετε πως φερνω πηγες μεσα απο το χωρο της δεξιας.

Δεν θελω να αναιρεσω τιποτα. Το link ειναι αρκετα επικοδομητικο νομιζω. ;)

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #438 στις: 07/02/10, 04:10 »
Δε νομίζω ότι το κείμενο με αντικρούει κάπου, τουναντίον, επιβεβαιώνει τη θεσμοθέτησή του.

Προσθέτει ωστόσο πολύ σημαντικά δεδομένα, τα οποία αγνοούσα, που δείχνουν ότι από τότε υπήρχε το ρεύμα αντίδρασης στην κρατική βία  ;D !
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #439 στις: 07/02/10, 04:12 »
Οι νομοι και οι θεσμοι του κρατους σχετικα με το ασυλο δεν παιζουν κανενα ρολο. Οι νομοι ειναι ενας τροπος του κρατους ωστε να οικειοποιησει και να συμπεριλλαβει στην κυριαρχια του αυτα που δεν εχει. Το ασυλο ειναι πολυ παραπανω απο ενας θεσπισμενος νομος. Ειναι κοινωνικη κατακτηση μεσα απο αγωνες και δεν χρειαζεται κανενας νομος απο καμια εξουσια για να το κατοχυρωσει αυτο το πραγμα. Γιατι καμια εξουσια δεν κατοχυρωνει αυτο που την πληττει. Κανει πισω ομως οταν φοβαται και προσπαθει να αφομιωσει αυτο που αποτελει κινδυνο για αυτην. Και επειδη το ασυλο αποτελει κινδυνο για οποιαδηποτε εξουσια προσπαθει με νομους και ακροβατικα να το φερει στα μετρα της. Το πανεπιστημιακο ασυλο ομως ειναι πολυ περα απο τους νομους και τη δικαιωδωσια τους.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #440 στις: 07/02/10, 11:17 »
Αυτο που ηθελα να δειτε απο το αρθρο ειναι πως η ιδια κυβερνηση που το νομιμοποιησε ειναι ( πιθανως ) και η ιδια που θα το ακυρωσει..Σιγουρα με μια χρονολογικη διαφορα ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #441 στις: 07/02/10, 12:51 »
Σημεία των καιρών  ;D ...

Αν και αφενός δεν πιστεύω ότι θα το καταργήσουν τελικώς, αφετέρου, εντάξει, ίδια "κυβέρνηση" δεν τη λες  :P .
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #442 στις: 07/02/10, 13:45 »
Να ρωτησω κατι αυτους που επιθυμουν την καταργηση του ασυλου.Σας ενοχλει το ασυλο και δεν σας ενοχλει το γεγονος οτι η μαρτυρια αστυνομικου χωρις κανεναν μαρτυρα υπερισχυει της δικια σας,οταν μαλιστα μιλαμε για μια "σαπια"αστυνομια?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #443 στις: 07/02/10, 14:30 »
Γιατί να μην φτιάξουνε δίπλα στα Πανεπιστήμια, έναν χώρο που θα τον ονομάσουνε Πανεπιστημιακό Άσυλο και θα έχει και την Ιδέα του Πανεπιστημιακού Ασύλου ?
Ώστε να είναι διαχωρισμένος από τον χώρο που γίνονται μαθήματα ? Είναι άκυρο ιδεολογικά κάτι τέτοιο ?

Αιντιμάλε...εγω λέω να φτιάξουμε και κούνιες και τσουληθρες σε χώρο διαχωρισμένο από εκεί που γίνονται τα μαθήματα....Νομικά επικυρώνεται κάτι τέτοιο? ::)


Μίκα, μιας και δεν πέρασα ποτέ από το στάδιο φοίτησης σε Πανεπιστήμιο, δεν ξέρω καν τι γίνετε μέσα εκεί. Ότι ξέρω, το ξέρω από τριγύρω.
Βασικά δεν υπάρχει λόγος να φτιάξετε τσουλήθρες και κούνιες, σε χώρο διαχωρισμένο από εκεί που κάνετε μαθήματα, μιας και δεν έχετε τσουλήθρες και κούνιες εκεί που κάνετε μαθήματα. Βέβαια κάτι τέτοιο δεν θα ήτανε και λογικό μιας και αν φτιαχνότανε μία τέτοια παιδική χαρά, θα κυνδινεύανε τα παιδάκια, με τα παλαβά που γίνονται.Δεν εξετάζω, αν ούτοσιάλλος κυνδιενεύουνε. Εξετάζω αν στην συγκεκριμένη περίπτωση κυνδινεύουνε ή οχι. Ο λόγος που προτείνω και αναρωτιέμαι για κάτι τέτοιο, είναι έτσι ώστε να μην γίνονται βανδαλισμοί μέσα στον χώρο που γίνονται μαθήματα. Είναι ο ίδιος λόγος με αυτόν που μέσα στην τάξη δεν έχουν βάλει κούνιες και τσουλήθρες. άλλο ο χώρος εκπαίδευσης , άλλος ο χώρος παιδικής χαράς και άλλος ο χώρος βανδαλισμών. Δεν θεωρώ βέβαια ότι το άσυλο είναι "χώρος βανδαλισμών, αλλά εφόσον συμβαίνει αυτό, κάπως θα πρέπει να αντιμετωπιστεί. Βρίσκω ανούσιο ας πούμε, επειδή είμαι στο σπίτι μου και έχω πρόβλημα με τη γκόμενά μου, να κάνουμε λαμπόγυαλο όλο το σπίτι. Αναρωτιέμαι κατά πόσο μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο? Απλά δηλαδή ένας χώρος σαν κλειστό γήπεδο δίπλα στο πανεπιστήμιο,που να ανήκει στο πανεπιστήμιο, έτσι ώστε όταν γίνονται φασαρίες να μπορούνε να σπάσουνε μόνο καρέκλες και τζάμια και τίποτα παραπάνω, εφόσον έτσι πιστεύουνε ότι λύνονται τα ιδεολογικά προβλήματα. Διότι μου φαίνεται περίεργο, το να προκαλούνται κάθε φορά ζημιές στον εκπαιδευτικό χώρο, για λόγους ιδεολογικούς. Όπως περίεργο μου φάνηκε και όλο αυτό που έγινε πέρισι στην Αθήνα, μετά τον θάνατο του μικρού από τον Αστυνομικό. Το να γκρεμίσουνε την Αθήνα οι αντιδρώντες, δεν νομίζω ότι προσέφερε κάτι.Ότι δώθηκε κάποια λύση. Ότι υπήρχε ουσιαστική αντίδραση. Σε μένα δεν περάσανε κάποιο μήνυμα. Πέραν από το ότι ήτανε θυμωμένοι. Όμως δεν χρειαζότανε να κάνουνε όλες αυτές τις ζημιές για να καταλάβω ότι ήτανε θυμωμένοι. Μπορούσα να το καταλάβω ακόμη και αν καθόντουσαν στα σπίτια τους. Πιστεύω ότι ο κόσμος και οι φοιτητές άλλο πράγμα θέλουν να δείξουν και να περάσουν και να προτείνουν και στο τέλος, το μόνο που απομένει είναι ο θυμός και οι ζημιές. Δεν μπορώ να το κατανοήσω όλο αυτό. Λες και το σπασμένο αυτοκίνητο ή οι σπασμένοι υπολογιστές ή οι σπασμένες βιτρίνες ή δεν ξέρω γω τι άλλο θα προσφέρουνε κάποια λύση.Πιστεύω ότι εσκεμένα ο Θυμός, χάνει τον στόχο του και ξεσπάει πάνω σε υλικά αντικείμενα και γι αυτό δεν έχει κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα. Είναι ο εύκολος και ανούσιος τρόπος. Μετά την αντίδραση ξαναεπιστρέφουν όλοι στο βόλεμα, μέχρι να συμβεί το επόμενο περιστατικό.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κατάργηση Ασύλου!
« Απάντηση #444 στις: 24/08/11, 19:08 »
Περαστικά μας...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση Ασύλου!
« Απάντηση #445 στις: 24/08/11, 19:40 »
Σε ενδεχόμενο καταλήψεων δηλαδή ως ένδειξη διαμαρτυρίας για το νέο νόμο, θα έχουμε ακόμη χειρότερα έκτροπα κι ακόμη πιο ωμή βία, από υπερκ@υλωμένους μπάτσους που επιτέλους θα βγάλουν το άχτι τους πατώντας στο μοναδικό μέρος που μέχρι πρότινος αποτελούσε γι' αυτούς άβατο. Τώρα είναι που θα τη δούνε θεοί οι ματάδες, τώρα είναι που δεν θα υπάρχει κανένα περιθώριο έντασης χωρίς μακελειό.

Κι αυτή φυσικά είναι η πιο επιφανειακή από τις συνέπειες που θα ανακύψουν. Οι βαθύτερες θα φανούν σε βάθος ετών, όσο θα γινόμαστε όλο και περισσότερο μια ελεγχόμενη κοινωνία.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/08/11, 19:44 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση Ασύλου!
« Απάντηση #446 στις: 24/08/11, 19:57 »
Χαρείται όσοι τόσα χρόνια αναρωτιόσασταν ποια είναι η χρησιμότητα του ασύλου. Όσο προλαβαίνετε δηλαδή μέχρι να έρθουν τα χειρότερα.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/08/11, 20:22 από YmiRLinG »
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κατάργηση Ασύλου!
« Απάντηση #447 στις: 24/08/11, 20:09 »
Το θεμα ειναι πως απο κομματα οπως η ΝΔ και το ΛΑΟΣ ( ιδιαιτερα αυτη τη παρωδια προδοτ..ε..πατριωτων ) το περιμεναμε πως θα προτειναν τη συνολικη αρση του ασυλου. Η Διαμαντοπουλου απλως ξεπουλησε τα παντα για να λαβει τη ψηφο αυτων των κομματων!

Κατ' εμε ηταν προκαθορισμενη η κατασταση στην παιδεια, διοτι η κ.Διαμαντοπουλου ειχε αποδειξει κι απο τη θεση της αντιπολιτευσης πως δε "χαριζει καστανα" οταν ειναι να περασει το δικο της.

Ηδη οι κατωτερες βαθμιδες εκπαιδευσης εχουν βρεθει στη χειροτερη κατασταση απο τον Β' Παγκοσμιο πολεμο, με ελλειψεις καθηγητων, δασκαλων και νηπιαγωγων. Μην αναφερω τα βιβλια κι ολα τα συναφη υλικα για ενα νεο προγραμμα Λυκειου το οποιο δεν εχει καν αναφερθει σε κανεναν! 

Κοινως...νεες γενιες νεων ανθρωπων που θα ανηκουν στην παραγωγικη ταξη μιας κοινωνιας που απαιτει "ζωα" και "πλουσιους". ;)

Και η Ευρωπη προς τη δοξα τραβα, με οικονομικη διακυβερνηση που αργοτερα θα μετατραπει και σε πολιτικη...



Και μια ωραια φωτο που βρηκα:

« Τελευταία τροποποίηση: 25/08/11, 01:50 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #448 στις: 25/08/11, 14:19 »
Το πιο ωραίο που βρήκα είναι αυτό


Παράθεση
Τον Μάιο του 1977, ο Εισαγγελέας του Αρείου Πάγου Ευστάθιος Μπλέτσας   γνωμοδότησε, έπειτα από σχετικό ερώτημα του Yπουργείου Δημόσιας Τάξης,   ότι πανεπιστημιακό άσυλο δεν υφίσταται κι ότι η αστυνομία έχει δικαίωμα   και καθήκον να μπαίνει όποτε θέλει στα ΑΕΙ, να παρίσταται στις   φοιτητικές συνελεύσεις «εάν αυταί παρεξέκλιναν του σκοπού τους και   μετατράπηκαν σε πολιτικές συναθροίσεις», καθώς και «να ανακαλύπτει και   να προσαγάγει σε δίκη τους φυσικούς ή ηθικούς αυτουργούς» των   “εγκλημάτων” της αφισοκόλλησης, της ανάρτησης πανό και της αναγραφής   συνθημάτων στους τοίχους.

Τα επιχειρήματα είναι ακριβώς τα ίδια με σήμερα και ο νοων νοειτο..

Το χειροτερο ειναι με ποσο πυγμη και θρασος περνανε το συγκεκριμενο νομοσχεδιο..Βεβαια θα μου πεις ξερουν οτι εχουν κοσμο και κοσμακι ταγμενο στο ονειρο του συγχρονου πανεπιστημιου :D

Επισης ωδη στους ανταρτες της ΝΔ,στους βουλευτες του Πασοκ με διαφορετικη σταση και σε ολα αυτα τα τομαρακια..
Ντομάτες και αυγά-σε κάθε γειτονιά

Δωρο κιντερ
,

I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #449 στις: 25/08/11, 19:55 »
Γιατί να μην φτιάξουνε δίπλα στα Πανεπιστήμια, έναν χώρο που θα τον ονομάσουνε Πανεπιστημιακό Άσυλο και θα έχει και την Ιδέα του Πανεπιστημιακού Ασύλου ?
Ώστε να είναι διαχωρισμένος από τον χώρο που γίνονται μαθήματα ? Είναι άκυρο ιδεολογικά κάτι τέτοιο ?

Αιντιμάλε...εγω λέω να φτιάξουμε και κούνιες και τσουληθρες σε χώρο διαχωρισμένο από εκεί που γίνονται τα μαθήματα....Νομικά επικυρώνεται κάτι τέτοιο? ::)


just for the record, Ηδη υπαρχουν χωροι που ονομαζονται ασυλα, πιθανως να εχουν και κουνιες και πολλες φορες φιλοξενουν και ανθρωπους πανεπιστημιακης παιδειας.

Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
334 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/23, 20:44
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ