Αποστολέας Θέμα: Αξιοπρεπής entry level ενισχυτής  (Αναγνώστηκε 13140 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bathan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Φύλο: Άντρας
  • *** Μπάμπης ***
    • Προφίλ
Αξιοπρεπής entry level ενισχυτής
« στις: 10/03/15, 17:51 »
Σκέφτομαι να πάρω κάποιον entry level ενισχυτή ~15watt, με τιμή αυστηρά έως 100 ευρώ το πολύ
Η μουσική που θέλω να παίξω είναι classic rock, blues έως hard rock το πολύ

Θα ήθελα κάποιον που να έχει τα πιο πολλά settings (Bass, Middle, Treble, Overdrive κλπ)

Για παράδειγμα μια αναζήτηση που έκανα στον Νάκα βρήκα τους παρακάτω :

FENDER Frontman 10G
http://www.nakas.gr/NakasMusic/default.aspx?id=19&cId=1118&pId=39963

STAGG 10 GA EU
http://www.nakas.gr/NakasMusic/default.aspx?id=19&cId=1118&pId=74752

LANEY LX-12
http://www.nakas.gr/NakasMusic/default.aspx?id=19&cId=1118&pId=24842

LANEY LG-12
http://www.nakas.gr/NakasMusic/default.aspx?id=19&cId=1118&pId=24848#divTabProductFeatures

LANEY LX-20
http://www.nakas.gr/NakasMusic/default.aspx?id=19&cId=1118&pId=24857#divTabProductFeatures

Ποιόν να διαλέξω ;
Too old to Rock 'n' Roll to young to retire

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αξιοπρεπής entry level ενισχυτής
« Απάντηση #1 στις: 10/03/15, 18:24 »
Ποιόν να διαλέξω ;


τούτον

(δεν είμαι ο πωλητής ούτε τον γνωρίζω)

« Τελευταία τροποποίηση: 10/03/15, 18:27 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Αξιοπρεπής entry level ενισχυτής
« Απάντηση #2 στις: 10/03/15, 20:24 »
Και γρήγορα μην τον πάρει άλλος...
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος vasot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιοπρεπής entry level ενισχυτής
« Απάντηση #3 στις: 10/03/15, 20:50 »
http://www.thomann.de/gr/blackstar_id_core_10.htm εγω αυτον πηρα προσφατα κ ειμαι αρκετα ευχαριστημενη
The future is uncertain and the end is always near

Check my vids: https://www.youtube.com/channel/UCyQHEGl6X_ElPB1SkHjnt2A

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Αξιοπρεπής entry level ενισχυτής
« Απάντηση #4 στις: 11/03/15, 09:56 »
Ποιόν να διαλέξω ;


τούτον

(δεν είμαι ο πωλητής ούτε τον γνωρίζω)


Τον ιδια πηρα και εγω! Θα μου ερθει σημερα. Ειμαι ενθουσιασμενος. Θα αναφερω οταν ερθει.
Παλια σε τετοια λεφτα, ουτε καν να φανταζοσουν τετοιο ενισχυτη με τα εφφε κιολα μεσα.

Αποσυνδεδεμένος bathan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Φύλο: Άντρας
  • *** Μπάμπης ***
    • Προφίλ
Απ: Αξιοπρεπής entry level ενισχυτής
« Απάντηση #5 στις: 11/03/15, 17:28 »
Ποιόν να διαλέξω ;


τούτον

(δεν είμαι ο πωλητής ούτε τον γνωρίζω)


Και γρήγορα μην τον πάρει άλλος...
Ρε παιδιά μήπως είναι too much ;
Too old to Rock 'n' Roll to young to retire

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Αξιοπρεπής entry level ενισχυτής
« Απάντηση #6 στις: 11/03/15, 17:42 »
Too much; Τι σε προβληματίζει;
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος bathan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Φύλο: Άντρας
  • *** Μπάμπης ***
    • Προφίλ
Απ: Αξιοπρεπής entry level ενισχυτής
« Απάντηση #7 στις: 11/03/15, 18:11 »
Εννοώ πως εγώ σαν αρχάριος χρειάζομαι τόσο καλό εργαλείο ;
Too old to Rock 'n' Roll to young to retire

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Αξιοπρεπής entry level ενισχυτής
« Απάντηση #8 στις: 11/03/15, 22:46 »
Γιατί, οι αρχάριοι δεν έχουν ψυχή; ;D
Είναι ένας καλός modelling ενισχυτής για να σε βάλει στο παιχνίδι και να καταλάβεις τι χρειάζεσαι-σου αρέσει απο εφέ και ενισχυτές. Μέσα στο budget σου, είναι ΠΟΛΥ καλύτερος απο αυτούς που κοιτάζεις και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να σε προβληματίζουν οι παραπάνω δυνατότητές του..
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αξιοπρεπής entry level ενισχυτής
« Απάντηση #9 στις: 11/03/15, 23:03 »
Εννοώ πως εγώ σαν αρχάριος χρειάζομαι τόσο καλό εργαλείο ;
Μην σκέφτεσαι ποτέ έτσι. Να παίρνεις πάντα το καλύτερο εργαλείο που αντέχει η τσέπη σου. Διότι μόνο η έκθεση στο καλύτερο μπορεί να μας εκπαιδεύσει να ξέρουμε ποιό είναι πράγματι το καλύτερο.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Αξιοπρεπής entry level ενισχυτής
« Απάντηση #10 στις: 15/03/15, 22:44 »
Λοιπον τον ενισχυτη τον πηρα και τον πουλησα μεσα σε μερικες μερες.

Και μου αρεσε παρα παρα πολυ!

Τον πουλησα απλα για να προλαβω να αγορασω κατι αλλο. Και δεν το προλαβα κιολα χα χα.

Τωρα Mini review.

Τον επαιξα σε ψιθυρο εντασεις, μεσες και λιγο δυνατα.

Τι μου αρεσε:

Δυναμικες. Διατηρει αναλογα το μοντελο πολυ καλα τον χαρακτηρα διαφορετικων κιθαρων. Εστω και με software, οι ρυθμισεις ειναι πανω απο το συνηθισμενο. 12ρι μεγαφωνο σε αυτη την κατηγορια τιμης. Τα καθαρα ειναι απλα φανταστικα, καλυτερα απο αρκετα μικρων λαμπατων που μπορει να βαρανε αλλα αυτο δε σημαινει και τιποτα για μενα. Αυτα αναπνεουν και σκανε + τα εφφε...

Τα εφφε ειναι παρα πολυ καλα και εχει ετοιμους συνδυασμους on the go που δουλευουν παρα πολυ καλα.

Κανει ωραιο chug...

Highlight το fender supersonic, το aussie rock preset, το rack compressor που μπαινει και στο τελος της αλυσιδας και δινει φανταστικα αποτελεσματα και τπ 5150 και rectifier μοντελο που κατα τη γνωμη μου για οταν παιζεις μονος σου, ειναι καλυτερα απο τα κανονικα!!! (το ιδιο πιστευω για πολλα ψευτικα amp models). Ουτε boost χρειαζονται για σφιξιμο ουτε τιποτα. Και ειναι ζεστοηχα.

Το sag και bias και master volume (η low/high στο plexi!). Τελεια για να παρεις αλλα χρωματα. Δεν υπαρχουν σε πολλα ανταγωνιστικα μοντελλα ενισχυτων μοντελλινγκ ΟΥΤΕ με software.


Γενικα σαν amp modelling το θεωρω σχετικα νεας γενιας. Αξιζει με το παραπανω.



Αρνητικα.

Ο 40ρης και ο 20ρης δεν εχουν mid control (στον ενισχυτη). Γιατι ρε fender. Πολλοι παραλειπουν το pressence (vox, peavey, line6), ΛΑΘΟΣ, αλλα δε βαριεσαι. Στο software τα εχει και τα δυο και πανω κατω ολα η σχεδον στο καθε μοντελλο. Ενα λαθος μου ειναι οτι δεν διαβασα παραπανω. Διορθωση. Μπορεις να αλλαξεις τα μεσαια, κρατωντας το exit και γυρνωντας το treble. Οχι πρακτικο αλλα απο το καθολου...

Παρα το 12ρι μεγαφωνο, δεν ειναι ιδιατερα μεγαλος σε διαστασεις (ουτε ηχο). Θα ελεγα οτι σε αυτο φταιει η μικρη καμπινα, που ειναι particle board (το ιδιο βεβαια και οι αλλοι ετσι?) και το μεγαφωνο με τον πολυ μικρο μαγνητη και μαλλον και η κλειστη καμπινα στην τελικη.

Το μπουκωμα. Παλι μπορει να φταιει το μεγαφωνο. Αλλα ειναι περιεργο. Εξηγουμαι:

Σε εντασεις ψιθυρου το ενισχυτακι υποφερει: Fuzzαρει μολις ανοιγεις το gain. Ο,τι και να κανεις με διαφορες κιθαρες, δεν παιρνεις πολυ ικανοποιητικο ηχο. Πρεπει ακομη και στο high gain να παιξεις Mid gain ασχετα απο το boost αν βαλεις για να παρεις ατακα και οχι ψευτικο αποτελεσμα. Κανενας ενισχυτης μου δεν ηταν τοσο κακος σε αυτο το θεμα.

Μολις ανοιγεις λιγο, ανταποκρινεται σαν...ενισχυτης. Μασκαρει το fizz και θυμιζει ρε παιδια...ενισχυτη, οχι ηχογραφηση. Η fender λεει οτι ρυθμισε τον τελικο να μην ειναι flat, αλλα να συνεργαζεται με κιθαριστικα μεγαφωνα σωστα και την πιστευω. Το speaker simulation, ισχυει σαν φιλτρο γιατι χωρις αυτο, ξεχασε το. Μαρεσει που μερικοι το κλεινουν, εγω υπεφερα απο τα πριμα απο 12ρι μεγαφωνο με κλειστη καμπινα! Ωραια λοιπον, αλλα αυτο (το καλο του δηλαδη προσωπο) γινεται σε εντασεις ημι-ενοχλητικες για διαμερισμα. Εγω δεν εχω τετοιο προβλημα αλλα η διαφορα σε σχεση με το trademark 10 που εχω για μικρο εντασεις ειναι εξοφθαλμη. Παρτε κατι  αλλο, το μικρο mustang ισως.

Η ποιοτητα κατασκευης δειχνει σε πολλα σημεια την τιμη: Βιδες της πλακας (σορρυ fender... ευτυχως αλλαζουν), ποτενσιομετρα μμμ. Το χειροτερο: Ακουστικα που ενω σαν εξοδος οδηγει καλα (και γραφει καλα) το βυσμα (η υποδοχη) και το usb απο διπλα απλα ελπιζεις, να μη παθουν τιποτα (αλλαζουν βεβαια αλλα γιατι μωρε...). Το tolex χαραζει πανευκολα. Γενικα, ο,τι πιο φτηνο μπορουσαν να βαλουν. Αισχος αλλα οχι για την τιμη. Η peavey τους παταει χαμω η line 6 οχι και τοσο. Το line 6 ax2 που ειχα ηταν pro μηχανημα σε σχεση με αυτα.

Τελος: Ξεχαστε το usb recording η fender τα εκανε μανταρα σε αυτο το θεμα, δεν εχω ορεξη να το εξηγησω. Μονο με το ableton fender edition και παλι...



Για μενα:

Ολα αυτα δεν ειναι παραπονα στα συν πλην 100 ευρω που βγαινει μεταχειρισμενος. Ουτε πεταλια δεν εχουν τοσο. Αν υπηρχαν αυτοι οι ενισχυτες στην εξελιξη που ειναι τωρα χρονια πριν, θα κλαιγανε εργοστασια κατασκευης λαμπας και ειμαι απο τους οπαδους του αναλογικου ηχου (ειτε τρανζιστορ ειτε λαμπα).

Για μινι jams, για το σπιτι με λιγο ενταση και για το βαρος/μεγεθος ο 40 δεν εχει αντιπαλο. Και η κλειστη πλατη αλλου ωφελει και στην τελικη αφαιρειται κιολα (μπουμαρει λιγο αν το παρακανεις γενικα και δεν εχει ενδιαμεση κατασταση αλλα δεν ειναι ενοχλητικο).


Ακομη και ενα mini windows tablet η laptop να εχεις το βαζεις και αλλαζεις ρυθμισεις.


Για εντασεις πολυ χαμηλες μαλλον παρτε το μικρο.


Το modelling ειναι πολυ καλο. Κατα τη γνωμη μου ανωτερο απο πολλα.


Η ποικιλλια στα amp models ειναι περιορισμενη...


Αλλα οταν εχεις fender καθαρα, ισως τα καλυτερα marshall πλην axe-fx (και αυτο το γραψανε αρκετοι και ακομη και απο το mark I axe-fx τα προτιμουν και μου φαινονται καταπληκτικα), καλους hi gain ηχους, επαρκουν.

Τα εφφε ειναι πολυ καλα. Κανενα παραπονο.


Για all in one λυση θα πηγαινα στον 100 (mustang III V2): παραπανω (ολες?) ρυθμισεις απο την οθονη, XLR out για σημα κονσολα και ηχογραφηση σωστα, Loop (stereo στον 150!), καλυτερη ανοικτη καμπινα, καλυτερο μεγαφωνο (celestion G12T100) και watt. Διαφορα τιμης που υπερδικαιολογειται και βγαζει και live.

Μπορει και να τον παρω καινουριο αν μου τη βαρεσει και να μη το πουλησω ποτε. Τοσο καλο μου φανηκε.


Κατι vox vt, line 6 spider και λοιπα τα θεωρω ουτε καν στο ιδιο επιπεδο. Απομειναρια αλλης εποχης.


Αναλογικο modelling σα της tech21 ομως δεν ειναι. Αλλου πλεονεκτει αλλου (σε αισθηση και ηχο για ενα δυο στυλ) δεν ποιανεται. Ακομη ειναι "ψηφιακο" για τον παικτη (για τον ακροατη, το ενα ειναι χρουτσου χρουτσου το αλλο χρατσα χρατσα οπως λεει και η γυναικα μου, ξεκολληστε λεει και παιξτε καλυτερα: Δικιο εχει!).

« Τελευταία τροποποίηση: 15/03/15, 23:59 από tech21man »

Αποσυνδεδεμένος bathan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Φύλο: Άντρας
  • *** Μπάμπης ***
    • Προφίλ
Απ: Αξιοπρεπής entry level ενισχυτής
« Απάντηση #11 στις: 16/03/15, 15:51 »
Να σε ρωτήσω κάτι, αφού είχες σκοπό να τον πουλήσεις για να προλάβεις άλλη αγγελία, γιατί τον αγόρασες εξ'αρχής ;
Too old to Rock 'n' Roll to young to retire

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Αξιοπρεπής entry level ενισχυτής
« Απάντηση #12 στις: 16/03/15, 20:29 »
Οταν τον αγορασα δεν ειχα δει την αλλη αγγελια.

Βαριομουν και ηθελα κατι ετσι να σκαλιζω.

Εχω πολλα μηχανηματα (σχετικα...) και συνεχως κατι δινω/αλλαζω κτλ.

Το mustang μου κεντριζε το ενδιαφερον απο πολυ ντορο που γινεται στο net (καμια φορα αυτο δε σημαινει και τιποτα).


Επισης τετοια combo ειναι πολυ βολικα οταν jamαρεις χαμηλα η και με ψηλοτερες εντασεις και drums...για αυτο θελω και τον 100ρη, ολιγον all in one, αν τα καταφερει και με φυσικα drums, τι αλλο θες! Αν και ξεχασα οτι πηρα ενα peavey bandit για αυτο το σκοπο, το οποιο το εχω παρκαρισμενο στο συνεργειο για μετασχηματιστη σχεδον απο την αρχη!!!


Παντως το ξανα λεω, πολυ εντυπωσιακο μηχανημα, δεν το περιμενα.

Αποσυνδεδεμένος bathan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Φύλο: Άντρας
  • *** Μπάμπης ***
    • Προφίλ
Απ: Αξιοπρεπής entry level ενισχυτής
« Απάντηση #13 στις: 20/03/15, 13:10 »
Νεώτερο update

Επειδή ο Mustang IΙ πουλήθηκε προσανατολίζομαι στους παρακάτω :

Peavey Envoy 110
http://smart.noiz.gr/details.php?id=234461

Από ότι έχω διαβάσει τον αναφέρουν σαν all around amp "From heavy metal to classic rock and from blues to country"
με προβληματίζει όμως γιατί  σαν μάρκα έχει μάλλον metal προσανατολισμό

Fender Mustang I
http://smart.noiz.gr/details.php?id=238310

Artec Cubix G2R
http://www.thomann.de/gr/artec_cubix_g2r.htm

Η αναζήτηση συνεχίζεται ...
« Τελευταία τροποποίηση: 20/03/15, 16:43 από bathan »
Too old to Rock 'n' Roll to young to retire

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αξιοπρεπής entry level ενισχυτής
« Απάντηση #14 στις: 20/03/15, 15:06 »
αυτά που διαβάζεις στο νετ σου δίνουν απλώς μια ιδέα για το προς τα που θα κινηθείς.
μετά δοκιμάζεις και αποφασίζεις.

η Peavey βγάζει(ή έβγαζε)  τον Classic 30 και τον delta blues οι οποίοι μονο ως μεταλάδικοι δε μπορουν να χαρακτηριστουν ;)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος bathan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Φύλο: Άντρας
  • *** Μπάμπης ***
    • Προφίλ
Απ: Αξιοπρεπής entry level ενισχυτής
« Απάντηση #15 στις: 03/04/15, 02:02 »
Νεώτερα απο το μέτωπο  :)
Εψαξα στις αγγελίες για τους παρακάτω και συμβουλεύτηκα τον δάσκαλο :

1) Vox AD30VT, τον έχασα για πολύ λίγο (αν και έχει εξαιρετικό ήχο είναι  δύσκολος στην ρύθμιση από ότι μου είπε ο δάσκαλος)

2) Peavey Envoy, απορρίφθηκε

3) Artec Cubix G2R, απορρίφθηκε

4) Marshall MG30 series, απορρίφθηκε

5) Mustang I, απορρίφθηκε (καλά καθαρά,  υστερεί στα γκάζια)

6) Laney P35w Prism, απορρίφθηκε

Μάλλον θα πάρω ένα Line 6 Spider IV που είναι σχετικά εύκολος στην ρύθμιση και έχει αρκετά εφφέ και ο Θεός βοηθός  :guitar
Too old to Rock 'n' Roll to young to retire

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αξιοπρεπής entry level ενισχυτής
« Απάντηση #16 στις: 03/04/15, 09:12 »
Νεώτερα απο το μέτωπο  :)
Εψαξα στις αγγελίες για τους παρακάτω και συμβουλεύτηκα τον δάσκαλο :

1) Vox AD30VT, τον έχασα για πολύ λίγο (αν και έχει εξαιρετικό ήχο είναι  δύσκολος στην ρύθμιση από ότι μου είπε ο δάσκαλος)

2) Peavey Envoy, απορρίφθηκε

3) Artec Cubix G2R, απορρίφθηκε

4) Marshall MG30 series, απορρίφθηκε

5) Mustang I, απορρίφθηκε (καλά καθαρά,  υστερεί στα γκάζια)

6) Laney P35w Prism, απορρίφθηκε

Μάλλον θα πάρω ένα Line 6 Spider IV που είναι σχετικά εύκολος στην ρύθμιση και έχει αρκετά εφφέ και ο Θεός βοηθός  :guitar

Θα σού έλεγα να το σκεφτείς πολύ καλά πριν απορρίψεις ενισχυτές όπως ο Vox, o Peavey Envoy, ο Mustang και ο Prism για να καταλήξεις στον Spider IV.

Συγκεκριμένα για τον Vox, δεν θα έλεγα ότι είναι ακριβώς πιο δύσκολος στη χρήση, απλά έχει περισσότερες επιλογές. Όταν τις εξερευνήσεις λίγο, θα δεις ότι δεν είναι καθόλου δύσχρηστος. Εχει και μνήμες στις οποίες μπορείς να σώσεις τους αγαπημένους σου ήχους ώστε να έχεις πιο γρήγορη πρόσβαση σε αυτούς. Επίσης έχε υπόψη σου ότι το συγκεκριμένο μοντέλο είναι αρκετά παλιό και πλέον κυκλοφορούν πολύ πιο πρόσφατες και ανανεωμένες εκδόσεις με ακόμα καλύτερα χαρακτηριστικά.

Ο Envoy από την άλλη πλευρά είναι κατά τη γνώμη μου απο τους καλύτερους μη modelling ενισχυτές που μπορείς να βρεις σε αυτά τα λεφτά. Αρκετά ευέλικτος, με πολύ καλούς ήχους και ιδιαίτερα εύχρηστος. Πιστεύω ότι αν τον βάλεις δπλα σε έναν Spider και κάνεις τη σύγκριση, θα δεις αμέσως τη διαφορά.

Βέβαια όλα αυτά είναι προσωπικές απόψεις. Δοκίμασε όσο περισσότερους ενισχυτές μπορείς πριν προχωρήσεις σε αγορά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αξιοπρεπής entry level ενισχυτής
« Απάντηση #17 στις: 03/04/15, 11:42 »
Line 6 Spider IV: Απορρίφθηκε!..   :down :roll

Εν πρώτοις συμφωνώ με τον Απόλλων.

Εν δεύτεροις, σε αυτά τα λεφτά υπάρχουν πολύ καλύτεροι ενισχυτές. π.χ. πάρε έναν Peavey Vypyr VIP 2: http://www.amazon.com/Peavey-Vypyr-VIP-Instrument-Amplifier/dp/B00B5OY8EE

Εν τρίτοις, ο δάσκαλος μπορεί να είναι καταπληκτικός μουσικός, δεν τον ξέρω, αλλά αυτό δεν προυποθέτει ότι έχει και το θέσφατο για ενισχυτές. Αφένός πάρε και άλλες γνώμες, και αφετέρου άκου και εσύ τι σου σρέσει με τα δικά σου αυτιά.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος bathan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Φύλο: Άντρας
  • *** Μπάμπης ***
    • Προφίλ
Απ: Αξιοπρεπής entry level ενισχυτής
« Απάντηση #18 στις: 03/04/15, 12:57 »
Απόλλωνα και Ανδριανέ σας ευχαριστώ για τα σχόλιά σας.

Η χρήση που θα κάνω θα είναι καθαρά στο σπίτι κυρίως με ακουστικά για να μην ενοχλώ τον κόσμο γύρω μου, σπάνια θα παίξω με το μεγάφωνο του και όταν γίνει αυτό θα είναι σε χαμηλή ένταση, γι'αυτό το λόγο ψάχνω στα 15 - 20 watt
Επίσης στο άμεσο μέλλον δεν προβλέπεται τζαμάρισμα

Να υπενθυμίσω πως το budget είναι αυστηρά ~100 ευρώ και δεν θέλω να ξεφύγω

Ο Peavey Vypyr VIP 2 ξεφεύγει από το budget και επίσης είναι λίγο μεγάλος (40 Watt).

Ο Envoy είναι επίσης μεγάλος (40 Watt) και για να είμαι ειλικρινής τον έχω στην άκρη του μυαλού μου

Τον Μustang 1 τον άκουσα σε πολλά video και δεν μου πολυάρεσε

Στον Spider IV μου άρεσε ο ήχος του αν και είναι λίγο ψηφιακός, δεν είναι τόσο φυσικός πάντως με καλύπτει. Εσείς γιατί τον απορρίπτετε ;

Επίσης τσεκάρω και τον Peavey Vypyr τον 15 watt.

Ο Vox ήταν ο καλύτερος που άκουσα αλλά δυστυχώς έφυγε γρήγορα

Η αναζήτηση συνεχίζεται
Too old to Rock 'n' Roll to young to retire

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αξιοπρεπής entry level ενισχυτής
« Απάντηση #19 στις: 03/04/15, 14:54 »
Αν ο Envoy είναι μεγάλος/ακριβος για τη χρήση που τον θελεις, δες τον Peavey Rage (15watt):


http://access-prostage.gr/page/default.asp?id=24&la=1&prID=5617


Μια ακομα κορυφαία λύση στην κατηγορια αυτη IMHO (στα ~100 ευρω) είναι και ο αθανατος  ;D  Roland Cube-15

http://eshop.dihxo.gr/roland-cube-15xl.html
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Αξιοπρεπής entry level ενισχυτής
« Απάντηση #20 στις: 03/04/15, 15:54 »
Η χρήση που θα κάνω θα είναι καθαρά στο σπίτι κυρίως με ακουστικά για να μην ενοχλώ τον κόσμο γύρω μου, σπάνια θα παίξω με το μεγάφωνο του και όταν γίνει αυτό θα είναι σε χαμηλή ένταση, γι'αυτό το λόγο ψάχνω στα 15 - 20 watt

15-20 Watts για δωμάτιο είναι overkill by the way.
Προσωπικά, παίζουμε σπίτι με 2-3 φίλους, εγώ με 2 Watts και δεν τον τερματίζω...

Οπότε μην άγχεσαι για τα watts, μπορείς να μεγαλώσεις τη λίστα προσθέτοντας και πιο μικρούς -σε ισχύ- ενισχυτές...

Να συμπληρώσω πάντως το εξής, προσωπική διαπίστωση και το λέω απλά ως food for thoughts:
Νόμιζα ότι έπαιζα κιθάρα (ή ότι έκανα ότι έπαιζα/παίζω τέλος πάντων) μέχρι που έπαιξα με λάμπα.
Τότε ανακάλυψα πως μπορείς να αλλάξεις τον ήχο απλά και μόνο με το παίξιμο... Και άλλαξε όλο το παίξιμο μου προς το καλύτερο.
Και να σημειωθεί ότι είμαι γενικά υπέρ του digital σχεδόν παντού  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 03/04/15, 16:00 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Αξιοπρεπής entry level ενισχυτής
« Απάντηση #21 στις: 03/04/15, 16:19 »
Μια παλιά αγγλική παροιμία λέει:


friends don't let friends buy Line 6 Spider amps


 ;)

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αξιοπρεπής entry level ενισχυτής
« Απάντηση #22 στις: 03/04/15, 17:21 »
Παράθεση
Νόμιζα ότι έπαιζα κιθάρα (ή ότι έκανα ότι έπαιζα/παίζω τέλος πάντων) μέχρι που έπαιξα με λάμπα.
Τότε ανακάλυψα πως μπορείς να αλλάξεις τον ήχο απλά και μόνο με το παίξιμο... Και άλλαξε όλο το παίξιμο μου προς το καλύτερο.

συμφωνώ απόλυτα. αν και τα χρήματα που διαθέτει ο OP δε φτάνουν.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος bathan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Φύλο: Άντρας
  • *** Μπάμπης ***
    • Προφίλ
Απ: Αξιοπρεπής entry level ενισχυτής
« Απάντηση #23 στις: 03/04/15, 17:34 »
Μια παλιά αγγλική παροιμία λέει:


friends don't let friends buy Line 6 Spider amps


 ;)
Πολύ καλό αν και κακό σχόλιο  :roll
Too old to Rock 'n' Roll to young to retire

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Αξιοπρεπής entry level ενισχυτής
« Απάντηση #24 στις: 03/04/15, 17:57 »
Παράθεση
Νόμιζα ότι έπαιζα κιθάρα (ή ότι έκανα ότι έπαιζα/παίζω τέλος πάντων) μέχρι που έπαιξα με λάμπα.
Τότε ανακάλυψα πως μπορείς να αλλάξεις τον ήχο απλά και μόνο με το παίξιμο... Και άλλαξε όλο το παίξιμο μου προς το καλύτερο.

συμφωνώ απόλυτα. αν και τα χρήματα που διαθέτει ο OP δε φτάνουν.

Μπα. Ακομη γελαω οταν αρκετοι προσπαθουν να παιξουν στο tech21 μου και ξεβρακωνονται (δυσκολος ενισχυτης). Και δεν ειναι λαμπα. Αντιθετα ο mesa rectifier, ειναι σχεδον το pod των ενισχυτων. Πολυ εντονος (ωραιος!) χαρακτηρας πολυ ευκολοπαικτος και πολυ γκαζι. Αρκετα συμπιεσμενο...

Τελος παντων αυτο που θελω να πω ειναι οτι η λαμπα δεν ειναι καθολου πανακεια στην παραπανω προταση. Απο καθε καλο ενισχυτη εχει κατι καλο να παρει το παιξιμο του καθε κιθαριστα.

Τωρα για πρωτο ενισχυτη, ουτως η αλλως, καλα ειναι να μη πεσει και στα βαθια!!! Ολα εχουν τη θεση τους, πολυ συχνα θες απλα να σκισεις και να shreddaρεις και τοτε ακομη και ο spider θα ειναι πολυ βολικος που λεει ο λογος. Ειδικα τερμα βραδυ, σπιτι με ακουστικα!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
26257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/09, 14:09
από Απόλλων
2 Απαντήσεις
2553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/08, 21:05
από Απόλλων
12 Απαντήσεις
8517 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/09, 03:18
από cyclo
0 Απαντήσεις
1490 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/09, 19:49
από ilianthos-Kanlis
2 Απαντήσεις
1879 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/10, 19:50
από Ιππέας
1 Απαντήσεις
1715 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/10, 12:50
από Eagle Of Kamelot
5 Απαντήσεις
3395 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/13, 16:37
από Stel Andre
5 Απαντήσεις
2576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/13, 11:59
από SuhrThing
12 Απαντήσεις
4804 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/14, 17:49
από Mike Moss
4 Απαντήσεις
7654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/15, 14:57
από Βραζίλης