Αποστολέας Θέμα: Fender mexico i usa?  (Αναγνώστηκε 5190 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος neit54

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Fender mexico i usa?
« στις: 13/07/10, 15:13 »
 geia sas paidia, me lene Neit kai eimai 28 tha mou peite ti me epiase sta geramata na thelw na mathw ilektriki kithara? aplos mou arese panta alla pote ta oikonomika den mou to epetrepsan. i erotisi mou einai i eksis na agorasw mia fender mexico i usa? skopos mou ine na mathw panw stin kithara kai na tin kratisw gia panta, eimai yper se afto pou leme ena pragma kai kalo.

Αποσυνδεδεμένος Apatilos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Fender mexico i usa?
« Απάντηση #1 στις: 13/07/10, 15:43 »
Καλως ήρθες φίλε μου και καλή αρχή με το όργανο.Να προσθέσω ότι  28 δεν είναι γεράματα :) .Για να βοηθήσεις τον οποιοδήποτε θέλει να σου δώσει συμβουλή πρέπει να μας πεις τι μουσική σου αρέσει,το budget σου,ακόμη αν θα πάρεις τώρα και ενισχυτή,πόσα διαθέτεις για ενισχυτή,αν θέλεις οπωσδήποτε fender ... Αυτές είναι κάποιες απαραίτητες πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος neit54

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Fender mexico i usa?
« Απάντηση #2 στις: 13/07/10, 15:57 »
  kalos sas vrika aderfia, exeis dikio prepei na eksigisw oti plewn mporw na agorasw ena organo mexri 1500 euro me liges doseis, enisxyti agorasa enan fender frontman 15g apo ena ksaderfaki pou ta paratise.. oi kithares pou mou aresoun einai oi les paul  oi stratocaster kai rg-sa ibanez, pistevw oti oi fender ine kati anamesa stis gibson kai tis ibanez, ta akousmata pou exw einai van halen, guns n roses, metallica- mpalantes, michael jackson, kai palia rockakia, to heavy metal den me apasxolei. vasika afto pou me empodizei stis gibson einai oti den exoun tremolo i floyd kai afto ine poly vasiko gia mena giati mou aresoun ta kolpa me tremolo.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender mexico i usa?
« Απάντηση #3 στις: 13/07/10, 16:02 »
Γράφε με Ελληνικούς χαρακτήρες...

Εγω θα σε συμβούλευα να μην δώσεις τα 1000 και κάτι ευρώ για την usa.

Σχεδόν κανένας μας δεν κράτησε "ένα πράγμα και καλό"...
Όλοι απο κάπου αρχίσαμε και κάπου πήγαμε....(Έτσι κι αλλιώς ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις αν είναι κάτι που θα συνεχίσεις να το κάνεις σοβαρά, ή απλά θα την "γρατζουνάς" 2 φορές το μήνα..)

Πάρε μια αξιοπρεπή κιθάρα με τα μισά λεφτά. (μια χαρά είναι οι μεξικάνες, έτσι κι αλλιώς το πιο πιθανό είναι να μην είσαι ακόμα σε θέση να καταλάβεις την διαφορά τους απο μιά ακριβότερη...)


...και άσε προς το παρόν τα "κόλπα"!!  ;D
Κοίτα να μάθεις 5-10 βασικά πραγματάκια , είτε με κάποιον δάσκαλο που θα σου δείχνει, είτε μόνος σου.
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Apatilos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Fender mexico i usa?
« Απάντηση #4 στις: 13/07/10, 16:08 »
Τώρα μάλιστα ήσουν κατατοπιστικότατος.Αν και δεν είμαι και ο πιο έμπειρος θα σου πω τη γνώμη μου κατ'αρχήν 1500 ευρώ όργανο είναι κρίμα να το ακούς από τον fender frontman 15g.Στη θέση σου θα κοιτούσα στα 800 +κάτι ευρώ πχ μία fender american fat special stratocaster(fat για να έχει διπλό μαγνήτη στη γέφυρα) και τα άλλα 700 θα τα έδινα για έναν καλό ενισχυτή.
Πάντως περίμενε να απαντήσουν και οι έμπειροι :) Φιλικά Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Fender mexico i usa?
« Απάντηση #5 στις: 13/07/10, 19:01 »
Φιλε μου δεν υπαρχει στον χωρο της κιθαρας το "παιρνω ενα και καλο" γιατι απλουστατα τα γουστα αλλαζουν, οι δυνατοτητες σου αλλαζουν (και οι παικτικες και οι οικονομικες), οι απαιτησεις σου αλλαζουν και γενικοτερα δεν υπαρχει μια κιθαρα που να κανει τα παντα πολυ καλα... Αν θες μια κιθαρα που να ειναι λιγο απο ολα (ηχητικα εννοω) προτιμησε καποια με 2 διπλους και ενα μονο (οι διπλοι ακομα καλυτερα να σπλιταρονται) και αν θες να εχει τρεμολο...
Με τετοιο συνδυασμο μαγνητων μπορεις να εχεις ηχους και strat και les paul και αν η κιθαρα εχει και καλους μαγνητες θα σαι μια χαρα.
Τωρα, οι strato σε καμια περιπτωση δεν ειναι κατι αναμεσα σε les paul και ibanez. Μαλλον τα εχεις μπερδεψει... Βασικα οι κλασσικες strat (δεν μιλαω για superstrats) δεν εχουν καν διπλο μαγνητη και εχουν ολες τον κλασσικο strat ηχο με αρκετη αττακα, καθαρο ηχο με αρκετα πριμα και σκασιμο, οτι πρεπει για τυπου dire straits, pink floyd, rory gallagher, srv κτλ Οι les paul απο την αλλη εχουν εντελως αλλο ηχο, με πολλα μεσαια και χαμηλομεσαια, παχυ ηχο, κομπρεσσαρισμενο, ηχο που "ταιριαζει" πιο πολυ σε πιο "σκληρες" καταστασεις ή σε jazz φασεις ή blues.
Βεβαια ολα αυτα σχετικα ειναι γιατι με τα καταλληλα χερια και υπολοιπο εξοπλισμο (που ειναι πιο σημαντικος για τον ηχο απο οτι ειναι η κιθαρα) μπορεις να παρεις σχεδον οτι ηχο θες απο οποιαδγποτε κιθαρα...
Η ibanez τωρα δεν εχει ¨"δικο της ηχο", απλα ουσιαστικα αντιγραφει μια απο τις 2 σχολες (gibson και fender) ή κανει συνδυασμους αυτων των σχολων σε διαφορα μοντελα της (οπως κανουν βεβαια και οι περισσοτερες μαρκες εκτος fender και gibson). Αυτο βεβαια σε καμια περιπτωση δεν σημαινει οτι ειναι κατωτερες κτλ. Απεναντιας τη σημερον ημερα εχεις τοσες επιλογες σε μαρκες, χαρακτηριστικα κτλ που ειναι σιγουρο οτι βρισκεις πολυ καλυτερα πραγματα απο fender και gibson στα ιδια χρηματα με μια fender ή gibson, με περισσοτερες καινοτομιες, καλυτερους (συχνα) μαγνητες, lock tremolos, κοκ
Παντως με βαση οσα λες οτι γουσταρεις να ακους, θα σου προτεινα καποια κιθαρα τυπου superstrat για πολλους λογους:
Κυριως γιατι ηχητικα θα σου δωσει πολλα πραγματα διαφορετικα (αναλογα και με την επιλογη μαγνητων, εγω προτεινω οπως ειπα και πιο πριον 2 διπλους και εναν μονο με τους διπλους να σπλιταρονται) και θα μπορεσεις να εχεις και ηχους τυπου strat και τυπου les paul...
Επισης, κατ'εμε οι superstrat ειναι πιο ευκολοπαιχτες γιατι εχουν double cutaway (κοψιμο στο σωμα εκει που ενωνεται ο λαιμος με το σωμα για να μπορεις να φερνεις το χερι σου και να αγκαλιαζεις με αυτο τον λαιμο της κιθαρας ακομα και στα τελευταια ταστα), ενω το τρεμολο ειναι κατι που μονο εσυ μπορεις να αποφασισεις αν θες να εχεις ή οχι... Εγω προσωπικα θελω να εχει τρεμολο η κιθαρα οπως και δη... Και μαλιστα κατα προτιμηση floyd rose...
Προτιμω να υπαρχει και να το χρησιμοποιω μια στις τοσες, παρα να μην υπαρχει και οταν θελω να κανω χρηση να μην μπορω...
Οποτε, με βαση οσα λες, απο τις 3 μαρκες που αναφερεις, εγω θα προτιμουσα κατι απο ibanez αν και να σου πω την αληθεια, κανονικα πρεπει να παρεις σβαρνα τ αμαγαζια και να δοκιμασεις οσο πιο πολλες κιθαρες μπορεις για να παρεις αποψη... Ειδικα αφου θα σκασεις καποια χρηματα καλα, ειναι κριμα να παρεις γουρουνι στο σακι.
Εγω παντως θα σου προτεινα γι ααρχη να πας σε κατι φτηνο σχετικα, να μαθεις πανω του, να αρχισεις να εχεις εμπειριες και με αλλα οργανα και σιγα σιγα να παρεις μυρωδια τι παιζει, τι σου χρειαζεται κτλ.
Το να παρεις μια καλη κιθαρα τωρα δεν ειναι μεν λαθος, αλλα πιστευω οτι δεν θα αποδωσει αυτα που θα θες γιατι απλουστατα ακομα δεν εχεις την πειρα για να καταλαβεις αν θα σου κανει μια strat ή μια les paul και γενικοτερα τι ειναι αυτο που ΕΣΥ θες στην ουσια...
Πιστεψε με, αν τελικα ασχοληθεις με το "αθλημα" δεν θα μεινεις στην μια κιθαρα, οποτε ξεκινα καλυτερα με κατι σχετικα φτηνο και αξιοπρεπες και οταν μαθεις 5 πραγματα πας για μια καλυτερη κιθαρα.
Αυτη ειναι η γνωμη μου φυσικα και ως γνωστων οι γνωμες ειναι σαν τις κ***τρυπιδες... ολοι εχουν απο μια...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος kannenas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Fender mexico i usa?
« Απάντηση #6 στις: 14/07/10, 09:16 »
USA και ξερο ψωμι, κιθαρα για μια ζωη. Χτυπα μια μεταχειρισμενη στη μιση τιμη και εφυγες. Αν αποφασισεις να την πουλησεις θα πιασεις τα λεφτα σου, προσεξε μονο να μην ειναι πολυ φθαρμενα τα ταστα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Fender mexico i usa?
« Απάντηση #7 στις: 14/07/10, 11:46 »
Ανεξαρτητως ποια κιθαρα θα επιλεξεις τελικα, αν κρατησεις αυτο τον ενισχυτη που αναφερεις παραπανω, και εσυ θα τα παρατησεις σε λιγο καιρο... Το λεω αυτο γιατι κατα 99% θα απογοητευθεις απο τον ηχο που θα εχεις και θα αποθαρρυνθεις απο το να ασχοληθεις παραπανω (ή αλλιως δεν θα σε προσελκυει τοσο πολυ απο μονη της η ωραια και ποιοτικη κιθαρα να παιξεις και να ασχοληθεις, εαν δεν σε ικανοποιει και ο τελικος σου ηχος). Αυτο που θελω να πω ειναι να υπολογισεις τουλαχιστο 200 ευρω για αγορα ενος αξιοπρεπη ενισχυτη (ανεξαρτητως επιλογης κιθαρας). Σου ευχομαι Καλη αρχη!
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος neit54

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Fender mexico i usa?
« Απάντηση #8 στις: 15/07/10, 17:19 »
    katarxas na sas pw oti mpainw internet apo blackberry kai den exei ellinikous xaraktires, den ixa idea oti o enisxytis ine toso simantikos, pisteva oti i vasi tou ixou ine i kithara, me exete ksestravosei me tis apopseis sas kai tis simvoules kai exw kataliksei sto ti prepei na kanw.. mias kai den kserw apolitos tipota apo kithara, ekana omws mia m***kia,, piga kai agorasa mia kithara apo ena magazi edw stin poli mou xwris na kserw kai twra to exw metaniwsei :(  pira tin schecter omen extreme 6 fr

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender mexico i usa?
« Απάντηση #9 στις: 15/07/10, 19:47 »
Κι όμως, η κιθάρα που αγόρασες είναι πάρα πολύ καλή.. Απλά ίσως είναι προσανατολισμένη σε πιο "σκληρά" είδη μουσικής..

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Απ: Fender mexico i usa?
« Απάντηση #10 στις: 15/07/10, 20:42 »
Με γειες! Καλορίζικη και καλοπαιχτη η κιθαρούλα!  :solo

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Fender mexico i usa?
« Απάντηση #11 στις: 17/07/10, 14:43 »
Καλοπαιχτη! Φοβερη κιθαρα...
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος neit54

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Fender mexico i usa?
« Απάντηση #12 στις: 22/07/10, 12:21 »
    euxaristw paidia na iste kala! alla tha kanw mia prospatheia na tin poulisw tin schecter an kai kiriolektika olokainourgia tin evala sxedon 100 euro katw apo oso tin pira stis aggelies tou site mas. mou aresoun oi stratocaster as einai kai mia kali squier, enthousiastika stigmiaia mesa sto katastima me pagidepse kai ligo o katastimatarxis gia na petyxei tin pwlisi, egw asxetos apo mousiki kai organa, tin patisa san pitsirikas  ::)     
   Exw mia aporia gia tis strat gia na min tin ksanapatisw, ti diafora exoun aftes me tous treis monous magnites kai aftes me tous dyo monous kai ton enan diplo stin gefira?? se ti voithaei o diplos?  egw opos exw pei kai prin exw akousmata  michael jackson,metallica,guns n roses,palia rockakia 60s, kai psixosi me ta solo tou eddie van halen! ti syndiasmos magnitwn ine pio katallilos?
 
paidia euxaristw kai sorry gia tous agglikous xaraktires

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Fender mexico i usa?
« Απάντηση #13 στις: 22/07/10, 12:44 »
Παρε καλυτερα μια με διπλο στη γεφυρα και μονους στη μεση και μπροστα...


Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Fender mexico i usa?
« Απάντηση #14 στις: 22/07/10, 13:52 »
Φιλε μου κανε τον κοπο να ψαξεις και να διαβασεις τα θεματα που εχουν φτιαχτει για αρχαριους. Γι ααυτο υπαρχουν, για να βοηθανε οσους δεν γνωριζουν καποια πραγματα για την ηλεκτρικη κιθαρα και ενισχυτες κτλ.
Θα βρεις μεσα και τι ειναι διπλος, μονος μαγνητης, ποιες διαφορες εχουν, τι ειναι οι active μαγνητες, τι οι passive, τα + και - του καθενος, ετσι ωστε να μπορεσεις να αποφασισεις μονος σου τι σου ταιριαζει.
Γνωμη μου παντως, για αυτα που θες να παιξεις, κρατα την schecter που πηρες, μια χαρα κιθαρα ειναι και ειδικα για hard rock και metal θα σε βολεψει πολυ περισσοτερο απο μια strat. Αργοτερα αν θες αλλαζεις και μαγνητες για να εχεις περισσοτερη ευελιξια στους ηχους σου αν και σε αυτο το θεμα τον μεγαλυτερο ρολο τον παιζει ο ενισχυτης...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Fender mexico i usa?
« Απάντηση #15 στις: 22/07/10, 15:21 »
Καλά ρε, θες να δώσεις τι Schecter για μια ξενέρωτη και χοντροκομμένη Stratocaster???  ;D ;D ;D

Κράτα την!
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
8200 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/03, 17:34
από savarel
5 Απαντήσεις
4875 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/03, 21:09
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
8 Απαντήσεις
6013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/09, 17:24
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
0 Απαντήσεις
2049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/09, 23:47
από zeromancer
8 Απαντήσεις
4438 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/10, 14:28
από coolatos94
42 Απαντήσεις
17432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 03:34
από Gabriel6th
3 Απαντήσεις
3038 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/12, 19:25
από grmako
3 Απαντήσεις
2538 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/12, 20:45
από zeoy
46 Απαντήσεις
17961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/16, 17:19
από AnimaPura
0 Απαντήσεις
2941 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/15, 12:11
από AnimaPura