Αποστολέας Θέμα: Προβλημα με ενταση.  (Αναγνώστηκε 4665 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος snakething

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Προβλημα με ενταση.
« στις: 02/08/11, 12:31 »
Γεια χαρα.
Εχω μια epiphone g400 και οταν βαζω τον διακοπτη στο treble η ενταση πεφτει παρα πολυ σε σχεση με την επιλογη rythmμηπως καποιος ξερει αν χρειαζετε να αλλαξω τον διακοπτη η το ποντεσιομετρο της εντασης?
Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Προβλημα με ενταση.
« Απάντηση #1 στις: 02/08/11, 13:18 »
Αρχικά να κάνω μια σχετικά άσκοπη ερώτηση... Σε περίπτωση που χρειάζεται αλλαγή του διακόπτη πχ θα κάνεις μόνος την αλλαγή??

Πιστεύω ότι αν θα έκανες την αλλαγή μόνος θα είχες τις γνώσεις να καταλάβεις τι έχει χαλάσει με έναν σχετικό έλεγχο στα ηλεκτικά της κιθάρας και επειδή η διάγνωση μέσω ίντερνετ είναι κάπως δύσκολη, πήγαινε την σε κάποιον τεχνικό (που θα γίνει ούτως ή άλλως αν δεν γνωρίζεις να αλλάξεις μόνος σου το εξάρτημα που έχει το πρόβλημα) για να ,μή λέμε πιθανές γνώμες από εδώ...

Το πρόβλημα σου μπορεί να οφείλεται σε πολλά πράγματα...πχ    διακόπτης, ποτενσιόμετρο, κολλήσεις, καλώδια...
Πιθανολογώ διακόπτη,καθώς η ποιότητα των ηλεκτρικών στα όργανα αυτά είναι συνήθως χαμηλή(μήπως είναι και λίγο χαλαρός?? )...αλλά πρέπει να δεί το όργανο κάποιος που γνωρίζει...

Αποσυνδεδεμένος snakething

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με ενταση.
« Απάντηση #2 στις: 02/08/11, 13:45 »
Ειναι λιγο χαλαρος ο διακοπτης απο καλωδια δεν νομιζω να ειναι κατι γιατι δεν ειχε ανοιξει ποτε η κιθαρα.
Και αρχικα θα δοκιμασω να το κανω μονος μου αν ειναι μονο ο διακοπτης και να γλυτωσω το πιθανο 50αρικο και να ειναι απλα ο διακοπτης που μπορω να το παλεψω να το αλλαξω μονος μου.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Προβλημα με ενταση.
« Απάντηση #3 στις: 02/08/11, 13:51 »
Αν γνωρίζεις πως λειτουργεί ο διακόπτης και έχεις γνώσεις κολλήσεων δοκίμασε το...
Αλλά δες αν είναι όντως ο διακόπτης πρώτα...

Επίσςης γιατί 50άρικο??? που μένεις??

Αποσυνδεδεμένος snakething

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με ενταση.
« Απάντηση #4 στις: 02/08/11, 14:00 »
Μαρουσι μενω.
Υποθετω για να την κοιταξουν τοσο περιπου δεν θα παρουν?

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Προβλημα με ενταση.
« Απάντηση #5 στις: 02/08/11, 14:13 »
Για Αθήνα δεν γνωρίζω να σου προτείνω κάποιον, καθώς μένω Θεσσαλονίκη, αλλά τα 50€ εργατικά για μια αλλαγή διακόπτη (αν είναι αυτό) υπερβολικά πολλά...
Περίμενε τις απαντήσεις των παιδιών που μένουν αθήνα...

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Προβλημα με ενταση.
« Απάντηση #6 στις: 02/08/11, 15:21 »
μήπως δεν είναι θέμα διακόπτη αλλά ο μαγνήτης είναι πολύ χαμηλά και πρέπει απλά να τον σηκώσεις με τις βιδούλες που έχει δεξιά/αριστερά του?
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με ενταση.
« Απάντηση #7 στις: 02/08/11, 15:26 »
Βασικα το πρωτο πραγμα που πρεπει να δεις ειναι οι αποστασεις μεταξυ χορδων και pole pieces των μαγνητων.
Ο μαγνητης που ειναι κοντα στον λαιμο δεχεται πολυ μεγαλυτερη ενεργεια απο τις χορδες σε σχεση με τον μαγνητη που βρισκεται στην γεφυρα.
Για αυτο καθε κατασκευαστης, θα δεις οτι χρησιμοποιει μαγνητες με λιγοτερο output στον λαιμο απο οτι στην γεφυρα.
Αν τωρα ο μαγνητης του λαιμου ειναι και αρκετα ψηλα (κοντα στις χορδες δηλαδη), τοτε θα ακουγεται ακομα πιο δυνατα, ενω αν ταυτοχρονα ο μαγνητης της γεφυρας ειναι αρκετα χαμηλα, θα ακουγεται χαμηλοτερα.
Εφοσων οι μαγνητες ειναι μαμισιοι, μπορεις να παιξεις με το υψος των μαγνητων και να τους ισσοροπησεις. Κατεβασε λιγο τον του λαιμου και ανεβασε τον της γεφυρας (με τις βιδιτσες που εχουν οι μαγνητες αριστερα και δεξια των pickup rings). Λογικα θα μπορεσεις να τους ισσοροπησεις σε ενταση εφοσων δεν εχει καποιο προβλημα κατι αλλο (πχ pot, switch κτλ).
Αν ειχε προβλημα το pot παντως ή ο διακοπτης, λογικα θα ειχες διαφορους θορυβους (crackling noise) και θα ειχες θεμα (λογικα) και στη θεση του λαιμου.
Οποτε αρχικα δοκιμασε αυτο που σου ειπα και δες αν βελτιωνεται η κατασταση. Μην φερεις παρα πολυ κοντα τους μαγνητες στις χορδες παντως, γιατι λογω μαγνητικης ελξης, αν ειναι πολυ κοντα μπορει να "τραβανε" οι μαγνητες τις χορδες και να χανεις σε sustain. Απλα εχε υποψην σου οτι σχεδον παντα, ο μαγνητης του λαιμου καθεται πιο χαμηλα σε σχεση με αυτον της γεφυρας (αρα εχει μεγαλυτερη αποσταση απο τις χορδες), για τους λογους που ανεφερα πιο πανω. Αν με μια προχειρη ματια αυτο δεν παιζει στην δικη σου κιθαρα, σημαινει οτι χρειαζεται να παιξεις λιγο με τα υψη μεχρι να τους ισσοροπησεις.
Βεβαια αν εχεις αλλαξει μαγνητες με αλλους, τοτε ειναι πιθανως να μην ειναι calibrated οι μαγνητες (δηλαδη αναλογως του output του μαγνητη της γεφυρας να ειναι ταιριασμενος και ενας αντιστοιχος λαιμου με το σωστο output για να ταιριαζει με της γεφυρας). Και σε αυτη την περιπτωση, παιζεις με τις αποστασεις μεχρι να τους φερεις οσο πιο κοντα μπορεις ωστε να μην εχεις μεγαλες αλλαγες στην ενταση.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/08/11, 15:28 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος snakething

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με ενταση.
« Απάντηση #8 στις: 04/08/11, 13:49 »
Θα το δοκιμασω σημερα κιολας.
Οι μαγνητες δεν φαινετε να εχουν αλλαχθει την κιθαρα την αγορασα μεταχειρισμενη απο παιδι που ειπε οτι δεν την πολυ χρησιμοποιησε.
Και κρινω απο την εμφανιση της  ισως ειχε δικιο γιατι  ηταν σαν καινουργια.
Στον διακοπτη παντως οταν τον βαζω στο treble κανει ετσι εναν ηχο οπως ειπες αλλα μεχρι εκει κατα την διαρκεια δεν ακουγετε κατι περιεργο.
Θα δοκιμασω αυτα που μου ειπατε και ενημερωσω για τα αποτελεσματα.
Σας ευχαριστω πολυ.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με ενταση.
« Απάντηση #9 στις: 04/08/11, 14:05 »
Κοιτα, αν βαζεις τον διακοπτη σε μια θεση και ο ηχος δυναμωνει και χαμηλωνει μονος του, ή αν με το που ακουμπας τον διακοπτη κανει crackling ηχους, τοτε πιθανως να εχει προβλημα ο διακοπτης. Κανονικα ο διακοπτης δεν πρεπει να κανει θορυβο οταν αλλαζεις θεσεις (αλλο να κανει ενα ελαφρυ κλικ και αλλο παρασιτικο θορυβο). Αν σου κανει θορυβο αυτος ή τα pots, μπορεις για αρχη να δοκιμασεις να τα καθαρισεις με καποιο σπρεϋ, που βεβαια προϋποθετει οτι θα ανοιξεις την κοιλοτητα των ηλεκτρικων και του διακοπτη και θα ψεκασεις τα επιφοβα μερη με το καθαριστικο σπρεϋ.

People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος snakething

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με ενταση.
« Απάντηση #10 στις: 04/08/11, 21:06 »
Τα καθαρισα με σπρευ αλλα τιποτα και το υψος του μαγνητη ειναι ενταξει.
Η διαφορα στην ενταση ειναι μεγαλη πρεπει να ανεβασω τον ενισχυτη αρκετα για να ακουστει ηχος.
Μια που θα ειμαι θεσσαλονικη απο το ΣΚ αν ξερει κανεις καποιο τεχνικο να παω να ριξει μια ματια θα ημουν ευγνωμων.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με ενταση.
« Απάντηση #11 στις: 20/02/12, 19:45 »
υπάρχει πρόβλημα αν ρυθμίζω τα ύψη των pole pieces ενώ ο ενισχυτής είναι ανοιχτός κανονικά?

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με ενταση.
« Απάντηση #12 στις: 21/02/12, 18:09 »
υπάρχει πρόβλημα αν ρυθμίζω τα ύψη των pole pieces ενώ ο ενισχυτής είναι ανοιχτός κανονικά?

Κανένα απολύτως :)
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με ενταση.
« Απάντηση #13 στις: 21/02/12, 18:28 »
οκ...ευχαριστώ

(μεγάλη ευελιξία η ρύθμιση των pole pieces!!! ;D  ειδικά σε κιθάρες με γέφυρες τύπου tune-o-matic που δεν μπορείς να ρυθμίσεις κάθε χορδή ξεχωριστά...)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2198 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/07, 18:41
από Zeppelin
73 Απαντήσεις
30097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 11:26
από Heavy metal!!!
6 Απαντήσεις
4244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/08, 22:23
από morello
13 Απαντήσεις
4191 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/09, 23:06
από mace
3 Απαντήσεις
2575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/09, 21:12
από hot_sauce (φλουτσ)
8 Απαντήσεις
3241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/11, 23:08
από Ibanezos
13 Απαντήσεις
4006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/11, 12:50
από hot_sauce (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
33425 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/14, 16:04
από Anastasia.M.Ribas
1 Απαντήσεις
6280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/15, 00:39
από freemind
3 Απαντήσεις
3751 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/15, 09:26
από saved