Ψηφοφορία

ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ είστε...

Υπέρ
7 (38.9%)
Μάλλον υπέρ
7 (38.9%)
Μάλλον κατά
1 (5.6%)
Κατά
2 (11.1%)
Δεν ξέρω/Δεν απαντώ
1 (5.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 18

Αποστολέας Θέμα: Εθελοντισμός: ποιά είναι η γνώμη σας;  (Αναγνώστηκε 16759 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος argentina

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 466
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • argentina
Απ: ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #25 στις: 14/07/09, 13:21 »
Το πρώτο απόσπασμα ηταν για να σου εξηγήσω οτι παρανόησες.
Οσο για τις θέσεις εργασιας, δεν μπορω να σου αλλαξω γνωμη... 
Πολυ θα ηθελα να το πιστευω κι εγω παντως...  ειλικρινα.
Τι τεράστιο ψέμα πρέπει να επινοήσει το μυαλό του... για να μπορέσει να κυριαρχήσει στις αισθήσεις του... να τις γαληνέψει...;
                                                                                                             R. M. Rilke

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #26 στις: 14/07/09, 13:42 »
Για την έννοια "εθελοντισμός" υπάρχουν διάφορες περιπτώσεις οι οποίες ταιριάζουνε. Υπάρχει η περίπτωση της προσφοράς στον συνάνθρωπο που έχει να κάνει με την υγεία, όπως ο εθελοντής αιμοδότης για παράδειγμα, ή ο εθελοντής δωρητής οργάνων. Προσωπικά είμαι υπέρ αυτών των πράξεων αγάπης, αρκεί φυσικά να γίνονται νόμιμα.
Μετά υπάρχει η περίπτωση της εθελοντικής συμμετοχής σε κάποιο πόλεμο, σε κάποιες ιδεολογικές οργανώσεις κλπ. Καθαρά προσωπική υπόθεση του εθελοντή και δεν μπορώ να του δώσω ή να μην του δώσω εύσημα για αυτή την επιλογή του.
Τέλος η μεγαλύτερη κατηγορία είναι η περίπτωση της εθελοντικής εργασίας. Εδώ πιστεύω ότι ο εθελοντισμός σηκώνει συζήτηση...Από τη μιά έχεις ένα Κράτος που οφείλει να προστατεύει το δικαίωμα της εργασίας και να φροντίζει να μηδενίζει το ποσοστό της ανεργίας (όχι βέβαια της αεργίας που είναι αδύνατο).Την ίδια στιγμή όμως αυτό το Κράτος λόγω κακοδιαχείρησης αδυνατεί να προσφέρει το αυτονόητο.Μπαίνει λοιπόν το ζήτημα.Καθόμαστε άπραγοι και αφήνουμε να διαιωνίζονται τα προβλήματα ή αναλαμβάνουμε εθελοντική δράση; Μήπως όμως έτσι "βολεύεται" και το Κράτος και έχει άλλοθι για να μην κάνει τη δουλειά του;
Το τελικό μου συμπέρασμα είναι βασικά το "υπέρ με προυποθέσεις". Σε ζητήματα που έχουν να κάνουν με την ποιότητα ζωής μας, ή την ασφάλειά μας , είναι χαζό να περιμένουμε το Κράτος ή τη Πολιτεία να αναλάβει δράση. Το καθαρισμό ενός μέρους επικίνδυνου για πυρκαγιά για παράδειγμα , ή τη φύλαξη ενός δάσους δίπλα στα σπίτια μας.Το καθαρισμό της επιφάνειας ενός φρεατίου στο δρόμο μας για να μην πλημμυρήσουμε.Το καθαρισμό του πάγου έξω από τα σπίτια μας όταν χιονίζει για να μην πέσουμε εμείς, τα παιδιά μας , ή οι συμπολίτες μας... Περιπτώσεις όμως όπως μία οικονομική επένδυση όπως ήταν οι Ολυμπιακοί Αγώνες, τις βλέπω με άλλο μάτι.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/07/09, 13:49 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #27 στις: 14/07/09, 19:15 »
προσωπικά δε νομίζω ότι υπάρχει έστω και ένας άνθρωπος που απέχει από μια εθελοντική εργασία για λόγους ιδεολογικούς. Περισσότερο θέμα χρόνου υφίσταται παρά εκμετάλλευσης. Δε νομίζω ότι υπάρχει έστω και ένας άνθρωπος που δεν πάει να προσφέρει εθελοντική εργασία σε νοσοκομεία ή σε σχολεία μεταναστών πχ για να μη φάει τη δουλειά νοσηλευτών και δασκάλων. Μάλλον χρησιμοποιούνται ιδεολογήματα τέτοιου είδους για να δικαιολογήσουν μια στάση ζωής απομόνωσης και ωχαδελφισμού. Σε κανένα κράτος του κόσμου δε γίνονται να καλυφθούν όλες οι ανάγκες από θέσεις εργασίας, αντίθετα, οι θέσεις εργασίας καλύπτουν πολύ βασικές ανάγκες.

Εγώ θα έλεγα πως μια επιτυχημένη εθελοντική προσπάθεια, η οποία έχει θετική ανταπόκριση, είναι δυνατόν να αναδείξει ένα πρόβλημα το οποίο μέχρι πρότεινος θεωρούνταν ανύπαρκτο ή υποτιμημένο, επειδή οι άνθρωποι δεν είχαν που να στραφούν για να ζητήσουν βοήθεια. Παράδειγμα, φοιτητές ψυχολογίας να απαντούν εθελοντικά σε τηλεφωνήματα εφήβων που βρίσκονται σε κρίση. Αν κάτι τέτοιο δοκιμαστεί και αποδειχθεί πως μειώνονται τα περιστατικά αυτοκτονίας, μπορεί αυτό να χρησιμοποιηθεί ως τεκμήριο για τη δημιουργία μιας τηλεφωνικής γραμμής εκτάκτου ανάγκης με επαγγελματίες ψυχολόγους. Κάτι τέτοιο θα αυξήσει τις θέσεις εργασίας.

Επίσης ο εθελοντισμός, ακόμη και υπέρμετρα εξιδανικευμένος, έχει μεγάλη εκπαιδευτική αξία στα παιδιά. Αν ένα παιδί μεγαλώνει σε μια κοινωνία με υψηλό αίσθημα εθελοντισμού, μπορεί να μάθει από πολύ μικρό να αξιοποιεί το χρόνο του και για θέματα που δεν έχουν ως αποδέκτη το ίδιο. Επιπλέον, και έχω την εντύπωση πως ένας ψυχολόγος θα το επιβεβαίωνε, μπορεί μια τέτοια εκπαιδευτική διαδικασία να χρησιμοποιηθεί για να διοχετευθεί εκεί η ενέργεια και η επιθετικότητα ενός νέου ατόμου, το οποίο έχει τεράστιες ικανότητες μάθησης.


Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #28 στις: 14/07/09, 20:08 »
Φίλε KgSoloman5000, η λογική μου είναι σαφής και δεν αποτελεί δικαιολογία, αλλά ένδειξη ότι η λέξη "εθελοντισμός" δεν είναι ταυτόσημη της λέξης "ορθός", όπως την ερμηνεύουν άκριτα πολλοί. Ας μη φτάσουμε να ζούμε σε μια κοινωνία που βασιλεύει το πολιτικά ορθό που μας επιβάλλουν. Τα περί ιδεολογημάτων και ωχαδελφισμού τα θεωρώ ατυχή και όχι δείγματα αλαζονείας.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #29 στις: 15/07/09, 11:57 »
Papous, δεν καταλαβαινω απο που προκυπτει το συμπέρασμά σου αυτο:
"δεν μπορεί να συμπεριλάβει άτομα του περιθωρίου της κοινωνικής ζωής. Οπότε σ' αυτήν την περίπτωση αρκεί ο όρος "νομιμόφρονες" αντί για "εθελοντές"."
Απο τον ορισμό που έδωσα για τον εθελοντή. Και ναι! Οι περισσότεροι απο εμας, έχουμε υπαρξει εθελοντές σε κάποια στιγμή της ζωής μας.
Ο εθελοντισμός όμως ειναι όταν αυτό γίνεται με συνειδητότητα και κατ΄εξακολούθηση.

Θυμίζω τον ορισμό: "Με τον όρο "Εθελοντής" (θα έπρεπε να) εννοούμε τον πολίτη εκείνον, ο οποίος αδιάκριτα απο ατομική οικονομική ευχέρεια, συμβάλλει προσωπικά σύμφωνα με τις δυνατότητες και την κλίση του, στη ζωη της κοινότητας του, προάγοντας την ποιότητα ζωής για τους άλλους, χωρίς αυτό που κάνει να περιορίζει το ίδιο αυτό δικάιωμα των άλλων.
Και με τον όρο "εθελοντική εργασία" (και πάλι θα έπρεπε να) εννοούμε το νόμιμο μέσον, με το οποίο το άτομο δίνει έκφραση στα ανθρωπιστικά ενδιαφέροντά του."

Σύμφωνα με τον ορισμό που έδωσες όλοι οι νομιμόφρονες είμαστε και εθελοντές. Θα σου δώσω απλά παραδείγματα για να καταλάβεις: Οι γονείς προσπαθούν συνεχώς να προάγουν την ποιότητα ζωής των παιδιών τους. Οπότε σύμφωνα με τον ορισμό σου είναι εθελοντές. Επίσης, για να μην μακρυγορώ, οι γιατροί, οι αρχιτέκτονες, οι αγρότες, οι εργάτες, οι ποιητές, όλοι μα όλοι οι νομιμόφρονες σε μια κοινωνία προάγουν ή τουλάχιστον προσπαθούν να προάγουν την ποιότητα ζωής των άλλων καθημερινώς.

Ο επεξηγηματικός όρος που αναφέρεις "κατά συνειδητότητα (εκουσίως δηλ) και εξακολούθηση" (μου θυμίζει τις επεξηγηματικές διατάξεις των νόμων. Τόσο πολύ έχουν περάσει τα πολιτικά τερτίπια μέσα μας που δεν μπορούμε εξ' αρχής να προτάξουμε κάτι συγκεκριμένο και ξεκάθαρο?) καταστρατηγείται στην επόμενη παράγραφο.

Παράθεση
Όσο γι'αυτο: Για παράδειγμα η συμμετοχή Ελλήνων με διάφορους τρόπους στον εμφύλιο της Ισπανίας κατά του φασισμού και του Φράνκο θεωρείτο άνομη πράξη.

Δεν ήταν εθελοντική εργασία! Ήταν αγώνας για τα πιστεύω τους.  Θα ήταν εθελοντική εργασία, εαν αμερόληπτα βοηθούσαν οσους τους ειχαν αναγκη, ανεξαρτήτως "στρατοπέδου".

Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ. Ότι άτομα που είχαμε συνηθήσει να τα ονομάζομε "εθελοντές" χωρίς την γνώση του ορισμού, τώρα μ' αυτόν τον ορισμό που προτείνεις παύουν να είναι. Αλλά όλοι αυτοί που είχαμε συνηθήσει να ονομάζουμε εθελοντες δρούν με βάση τα πιστεύω τους. Έτσι δρουν οι συμμετέχοντες στους "Γιατρούς χωρίς σύνορα", οι συμμετέχοντες στον Ερυθρό Σταυρό, στις Ιεραποστολές κλπ.
Επίσης οι λεγόμενοι εθελοντές των οργανώσεων που παρέχουν προστασία στους μετανάστες δεν είναι στην πραγματικότητα εθελοντές -σύμφωνα με τον ορισμό - διότι δεν παρέχουν τις υπηρεσίες τους σε όλους, ανεξαρτήτως "στρατοπέδου".

Αλλά όμως εάν στην εθελοντική εργασία "δεν αγωνίζεσαι για τα πιστεύω" τότε η εργασία αυτή είναι ασυνείδητη, ακούσια, υποβολιμιαία, την κάνεις ακολουθώντας απλώς ένα ρεύμα.


Συμπερασματικά αυτή η ασάφεια είναι και το επικίνδυνο σ' αυτό το παιχνίδι. Εάν η κεντρική εξουσία προβάλει τον "εθελοντισμό" ως την πεμπτουσία του καλού Πολίτη ο οποίος όμως δεν έχει ιδεολογικό υπόβαθρο, δρα επειδή του το λένε, ασυνείδητα, χωρίς πιστεύω, δεν νομίζετε ότι είναι εξαιρετικά επικίνδυνο? Τώρα μπορούμε ακόμα να ξεχωρίσουμε, υπάρχουν ακόμα ιδεολογικές συγκρούσεις και αντιρρήσεις στον περίγυρο. Τι θα γίνει όταν πεθάνουν οι φορείς των ιδεολογιών? Μεσαίωνας...



Και για να φαιδρύνω το κλίμα ένα ανέκδοτο:
Πεθαίνει ένας άνθρωπος και πάει στον Θεό για κρίση. Τον ρωτάει λοιπόν: "Τέκνον μου τι καλό έκανες στην ζωή σου?" -"Ω, Άγιε Πατέρα, το 2004 ήμουν εθελοντής στους Ολυμπιακούς αγώνες". Ο Θεός ρωτάει τον Άγιο Πέτρο, αυτός ανοίγει τα κιτάπια του και πιστοποιεί ότι ο εθελοντισμός ήταν αληθής. "Τι άλλο καλό έκανες τέκνον μου?" Σκέφτεται,σκέφτεται ο άνθρωπος και τελικά απαντάει:" Α!!! Ήμουν εθελοντής δωρητής σώματος" . "Αλήθεια είναι?" ρωτάει ο Θεός τον Άγιο Πέτρο. Αυτός απαντά καταφατικά "Πέτρο μου,- λέει ο Ουράνιος Πατέρας - δώστου δυό βραβεία και στείλτον στον διάολο....."
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #30 στις: 15/07/09, 12:30 »

Συμπερασματικά αυτή η ασάφεια είναι και το επικίνδυνο σ' αυτό το παιχνίδι. Εάν η κεντρική εξουσία προβάλει τον "εθελοντισμό" ως την πεμπτουσία του καλού Πολίτη ο οποίος όμως δεν έχει ιδεολογικό υπόβαθρο, δρα επειδή του το λένε, ασυνείδητα, χωρίς πιστεύω, δεν νομίζετε ότι είναι εξαιρετικά επικίνδυνο? Τώρα μπορούμε ακόμα να ξεχωρίσουμε, υπάρχουν ακόμα ιδεολογικές συγκρούσεις και αντιρρήσεις στον περίγυρο. Τι θα γίνει όταν πεθάνουν οι φορείς των ιδεολογιών? Μεσαίωνας...


Τι σε κάνει να πιστεύεις πως θα πεθάνουν οι ιδεολογίες ; Πάντα υπάρχουν ιδεολογίες και φορείς ιδεολογιών. Αλλά ενδεχομένως ένας τέτοιος "θάνατος" να ήταν κάτι καλό, αν μπορούσαμε να λειτουργούμε με κριτήριο ανεξάρτητο του τι επιτάσσει η ιδεολογία.

Επίσης σχετικά με αυτό που λες για γιατρούς, αρχιτέκτονες, νομιμόφρονες κλπ, νομίζω η απάντηση είναι στην ετυμολογία του όρου. Ο εθελοντισμός απαιτεί το στοιχείο της προσωπικής και ελεύθερης βούλησης, δεν πηγάζει από κάποια νομική υποχρέωση. Έτσι, ο εθελοντής του ερυθρού σταυρού δεν είναι υποχρεωμένος να προσφέρει τις υπηρεσίες του, ενώ ο γιατρός ή ο δάσκαλος είναι.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #31 στις: 15/07/09, 13:00 »
Επίσης σχετικά με αυτό που λες για γιατρούς, αρχιτέκτονες, νομιμόφρονες κλπ, νομίζω η απάντηση είναι στην ετυμολογία του όρου. Ο εθελοντισμός απαιτεί το στοιχείο της προσωπικής και ελεύθερης βούλησης, δεν πηγάζει από κάποια νομική υποχρέωση. Έτσι, ο εθελοντής του ερυθρού σταυρού δεν είναι υποχρεωμένος να προσφέρει τις υπηρεσίες του, ενώ ο γιατρός ή ο δάσκαλος είναι.

Φίλε μου, έκρινα τον ορισμό της argentina. Σ' αυτόν αναφερόμουν.

Παρατηρώ ότι ξεκινάτε την αναζήτησή σας με μια ιδεοληψία. Θέλετε να αποδείξετε ότι αυτό που νιώθετε είναι ορθό και προσπαθείτε να βρείτε τρόπους με τους οποίους θα το αποδείξετε συχνά φάσκοντας και αντιφάσκοντας αντί να προσπαθείτε να διορθώσετε τις πιθανά λανθασμένες πεποιθήσεις σας. Καλό είναι με όλα τα καινούρια στοιχεία που βγαίνουν από την συζήτηση να τροποποιείτε τους ορισμούς αυτοβούλως ώστε να γνωρίζουμε που ακριβώς αναφέρεστε.

Διότι εάν δεν αναφέρεις ολόκληρο τον ορισμό KgSoloman5000 ξέρεις που καταλήγω? Ότι εφόσον ο εθελοντισμός απαιτεί μόνο το στοιχείο της ελεύθερης βουλήσεως χωρίς νομική υποχρεωση, τότε ένας κοινός κακοποιός είναι εθελοντής - κατά την γνώμη σου.


Ο εθελοντισμός μπορεί να είναι κακός ή καλός, ορθός ή λανθασμένος. Δεν μπορείς να κρίνεις μια εθελοντική κίνηση μόνο από το όνομα "εθελοντική". Και οι εθελοντές της Χρυσής Αυγής πιστεύουν ότι κάνουν καλό στο κοινωνικό σύνολο χτυπώντας τους μετανάστες. Και οι εθελοντές της Ιεράς εξέτασης πίστευαν ότι προσφέρουν....

Όπως ακριβώς δεν μπορείς να κρίνεις έναν πολιτιστικό σύλλογο αν δεν γνωρίζεις το καταστατικό του και τις ενέργειές του.
 
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος argentina

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 466
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • argentina
Απ: ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #32 στις: 15/07/09, 13:03 »
 :)

papou, αν το γενικευσουμε τοσο, ακομα και για καφε εθελοντικα παμε, αλλα αυτο δεν μας κανει εθελοντες.

Εθελοντης ειναι πολυ περισσοτερα! Απαιτει σεβασμό, αγάπη, ανιδιοτέλεια και αμεροληψία. Με ό,τι αυτα συνεπάγονται.

Το θεμα ειναι οτι εχουμε χασει λιγο τη μπαλα σε οτι αφορα τα πιστευω μας...  Δεν ξεχωριζουμε πια τελικα ποιανου ιδεολογια ειναι αυτα που ονομαζουμε "πιστευω μας". Δικη μας; Του δημοσιογραφου που μας "κανει"; (ο οποιος ομως εχει πεσει στην ιδια λουμπα με εμας) της κοινωνιας που εχουμε στο μικρο οπτικο μας πεδιο; Της κοινωνιας σε ευρυτερη εννοια; Της φυγοπονης ιδεολογιας του βολεματος, που ομως ακριβως γι'αυτο εχει κανει το βολεμα επιστημονικη φιλοσοφια; Ποιανου τελικα;;


Έτσι, ο εθελοντής του ερυθρού σταυρού δεν είναι υποχρεωμένος να προσφέρει τις υπηρεσίες του, ενώ ο γιατρός ή ο δάσκαλος είναι.

Kg...,   Κανεις ενα μικρο λάθος. Οχι ακριβώς λαθος δηλαδη, δε φταις εσυ..  Φταιει η στενότητα της λεξης "υποχρέωση"
Ο εθελοντής του Ερυθρου Σταυρου, ΕΙΝΑΙ υποχρεωμενος να προσφερει τις υπηρεσιες του.
Και τον υποχρεωνει η συνειδηση του, η εκπαιδευση του και ο σεβασμος σε αυτες, ακριβως επειδη αυτο που κανει, το κανει εθελοντικα........
Και αυτό ακριβώς ειναι το κλειδι.

Στην ουσια αυτο που εχουμε χασει papou, δεν ειναι η αντιληψη της εννοιας της λέξης "εθελοντισμος",
ειναι η δυνατότητα να πιστευουμε ανιδιοτελώς στις αξίες! Αλλά αυτο ανηκει σε άλλο θεμα.

Και επειδή οσο πληκτολογούσα δημοσίευσες, θελω να σου καταστησω σαφες πως δε διαφωνώ μ 'αυτα που ανεφέρεις. Αλλα το να κοτσαρουμε ενα "εθελοντικα" μπροστα απο οποιαδήποτε ενεργεια, ειναι αυτο που μας εκανε τελικα να βαφτισουμε εθελοντισμο, το οτιδηποτε κανουμε χωρις να αμοιβόμαστε. Αντιλαμβάνεσαι φυσικα τις προεκτασεις αυτου...
Καταλήγουμε λοιπόν εδω στο συμπερασμα, πως η λεξη εθελοντής, μονη της, δεν στεκει!
Ειμαι εθελοντης του Αθηνα 2004
Ειμαι εθελοντης του Ερυθρου Σταυρου
Ειμαι εθελοντης αιμοδότης
Ειμαι εθελοντης εγκληματιας κ.ο.κ

Οποτε απο τα συμφραζόμενα πια, το τι αντιπροσωπευουν και κατα ποσο αυτο συναδει με τη δικη μας ιδεολογια,
καταλήγουμε στο αν τελικα ειμαστε υπερ ή κατα, ΟΧΙ του εθελοντισμου γενικότερα,αλλα της συγκεκριμενης εθελοντικης ενεργειας.

« Τελευταία τροποποίηση: 15/07/09, 13:33 από argentina »
Τι τεράστιο ψέμα πρέπει να επινοήσει το μυαλό του... για να μπορέσει να κυριαρχήσει στις αισθήσεις του... να τις γαληνέψει...;
                                                                                                             R. M. Rilke

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #33 στις: 15/07/09, 14:34 »
Στην ουσια αυτο που εχουμε χασει papou, δεν ειναι η αντιληψη της εννοιας της λέξης "εθελοντισμος",
ειναι η δυνατότητα να πιστευουμε ανιδιοτελώς στις αξίες! Αλλά αυτο ανηκει σε άλλο θεμα.

Όχι ματάκια μου, δεν το έχουμε χάσει. Θέλουν να μας κάνουν να πιστέψουμε ότι "έχουμε χάσει την δυνατότητα να πιστεύουμε ανιδιοτελώς στις αξίες", μια από τις οποίες είναι -παρεμπιπτόντως- και η προσυμφωνημένη απόδοση των λέξεων.
Εφόσον εσύ κι εγώ έχουμε ικανότητα αξιολόγησης, είναι αρκετό.

Αλλά έχεις δίκιο, πρέπει ν' ανοίξουμε άλλο θέμα περί αυτού.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #34 στις: 15/07/09, 15:15 »
Κάπως σχετικό το σημερινό xkcd : http://xkcd.com/610/ ;D

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #35 στις: 16/07/09, 02:27 »
Επίσης σχετικά με αυτό που λες για γιατρούς, αρχιτέκτονες, νομιμόφρονες κλπ, νομίζω η απάντηση είναι στην ετυμολογία του όρου. Ο εθελοντισμός απαιτεί το στοιχείο της προσωπικής και ελεύθερης βούλησης, δεν πηγάζει από κάποια νομική υποχρέωση. Έτσι, ο εθελοντής του ερυθρού σταυρού δεν είναι υποχρεωμένος να προσφέρει τις υπηρεσίες του, ενώ ο γιατρός ή ο δάσκαλος είναι.

Φίλε μου, έκρινα τον ορισμό της argentina. Σ' αυτόν αναφερόμουν.

Παρατηρώ ότι ξεκινάτε την αναζήτησή σας με μια ιδεοληψία. Θέλετε να αποδείξετε ότι αυτό που νιώθετε είναι ορθό και προσπαθείτε να βρείτε τρόπους με τους οποίους θα το αποδείξετε συχνά φάσκοντας και αντιφάσκοντας αντί να προσπαθείτε να διορθώσετε τις πιθανά λανθασμένες πεποιθήσεις σας. Καλό είναι με όλα τα καινούρια στοιχεία που βγαίνουν από την συζήτηση να τροποποιείτε τους ορισμούς αυτοβούλως ώστε να γνωρίζουμε που ακριβώς αναφέρεστε.

Διότι εάν δεν αναφέρεις ολόκληρο τον ορισμό KgSoloman5000 ξέρεις που καταλήγω? Ότι εφόσον ο εθελοντισμός απαιτεί μόνο το στοιχείο της ελεύθερης βουλήσεως χωρίς νομική υποχρεωση, τότε ένας κοινός κακοποιός είναι εθελοντής - κατά την γνώμη σου.


Ο εθελοντισμός μπορεί να είναι κακός ή καλός, ορθός ή λανθασμένος. Δεν μπορείς να κρίνεις μια εθελοντική κίνηση μόνο από το όνομα "εθελοντική". Και οι εθελοντές της Χρυσής Αυγής πιστεύουν ότι κάνουν καλό στο κοινωνικό σύνολο χτυπώντας τους μετανάστες. Και οι εθελοντές της Ιεράς εξέτασης πίστευαν ότι προσφέρουν....

Όπως ακριβώς δεν μπορείς να κρίνεις έναν πολιτιστικό σύλλογο αν δεν γνωρίζεις το καταστατικό του και τις ενέργειές του.
 

δεν πιστεύω πως αν μπορεί να δοθεί ενας ορισμός του εθελοντισμού που να μας καλύπτει όλους και ειδικά εδω μέσα. Στο άκουσμα της λέξης εθελοντισμός όλοι έχουμε κάτι πολύ συγκεκριμένο στο μυαλό μας. Στα παραδείγματα που θέτεις, δε θεωρώ την εθελοντική κίνηση ως αρνητικό στοιχείο, αντίθετα τη θεωρώ ως ελαφρυντικό για τις πράξεις ανθρώπων τυφλωμένων που πίστευαν και πιστεύουν πως με κάποια τόσο ακραία μέσα υπηρετούν ένα ανώτερο καλό. Αν με ρωτάς όμως, ανάμεσα σε ένα εθελοντή ναζιστή και ένα επαγγελματία "ανθρωπιστή", δεν είμαι σίγουρος ποιον θα διάλεγα.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #36 στις: 16/07/09, 04:47 »
Όταν σε έναν άνθρωπο αρέσει, ότι αντιληφθεί ως όνειρο ή έργο ή και τα 2 μαζί, ενός άλλου ανθρώπου ή μιας ομάδας ανθρώπων και προσφέρει ανιδιοτελώς την δική του ενέργεια, για να ενισχυθεί το δυναμικό προς την πραγματοποίηση το ονείρου ή του έργου ή και των δύο μαζί, του άλλου ανθρώπου ή της ομάδας ανθρώπων, τότε ξεκινάει ο εθελοντισμός.

Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Εθελοντισμός: ποιά είναι η γνώμη σας;
« Απάντηση #37 στις: 03/10/09, 10:54 »
«Ζωής Τάση. Θησείου Στάση!» 8η Ημερίδα - γιορτή για τον Εθελοντισμό

Σάββατο, 10 Οκτωβρίου 2009, Πεζόδρομος Αποστόλου Παύλου, Θησείο, 10.00 – 22.00

«Εθελοντισμός: Ζωής Τάση. Θησείου Στάση!»

Με το μήνυμα αυτό, 60 εθελοντικοί οργανισμοί μας προσκαλούν για 8η συνεχή χρονιά σε μια ανοιχτή γιορτή αφιερωμένη στον Εθελοντισμό και την ανιδιοτελή προσφορά, το Σάββατο 10 Οκτωβρίου 2009, από τις 10.00 π.μ. έως τις 10.00 μ.μ., στον πεζόδρομο Αποστόλου Παύλου στο Θησείο.

Η Γιορτή Εθελοντισμού είναι ανοιχτή προς όλους! Οι επισκέπτες θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν τους ίδιους τους εθελοντικούς οργανισμούς και το έργο τους στην ανοιχτή έκθεση ενημερωτικού υλικού στον πεζόδρομο του Θησείου, που ξεκινά έξω από τον αντίστοιχο σταθμό του τρένου. Ακόμα, θα παρουσιαστούν δραστηριότητες όπως θέατρο δρόμου, hip-hop, διαδραστικά παιχνίδια, παντομίμα, κ.α.

Η πραγματοποίηση της πανελλήνιας, και μοναδικής πλέον στο είδος της, Γιορτής Εθελοντισμού δίνει ένα μήνυμα αισιοδοξίας και μια θετική αντίδραση απέναντι στα κρίσιμα οικολογικά, κοινωνικά και οικονομικά προβλήματα. Περισσότερο από κάθε άλλη φορά, οι ιδέες του Εθελοντισμού και της Αλληλεγγύης έρχονται στο επίκεντρο ως απαραίτητο στοιχείο για µία κοινωνία ζωντανή, υγιή και εξελισσόμενη.

Τη διοργάνωση της γιορτής έχουν αναλάβει οι οργανισμοί «Μέριμνα Ζωής κατά της Εξάρτησης», «Νέα Ακρόπολη», PRAKSIS , Οργανισμός Νεολαίας & Αθλησης του Δήμου Αθηναίων (Ο.Ν.Α.), AIESEC, AEGEE, AEGEE – Πειραιάς, Ε.Κ.ΠΟΙ.ΖΩ. και ΕΔΡΑ, υπό την αιγίδα του Δήμου Αθηναίων.

Φορείς όπως: UNICEF, Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός, Φλόγα, ΑΡΧΕΛΩΝ, Χατζηκυριάκειο Ίδρυμα, Γιατροί του Κόσμου Ελλάδας, Κέντρο Στήριξης Οικογένειας της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών, είναι μόνο μερικοί από τους διεθνείς και τοπικούς συμμετέχοντες.

Πληροφορίες: Σέμη Γκούφα, κιν.: 6979362166 , Βιργινία Αληζιώτη, κιν:6977606172
Τηλ. & Fax: 210-8677872, ιστοσελίδα: www.simetexo.gr , e-mail: info@simetexo.gr

ΧΟΡΗΓΟΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ:
Υπό την Αιγίδα του Δήμου Αθηναίων
Με την Υποστήριξη της Βουλής των Ελλήνων και του Οργανισμού Νεολαίας & Αθλησης (Ο.Ν.Α.)

Συμμετέχοντες Φορείς
• CISV Greece - Building Global Friendship
• Fair Trade Ελλάς
• UNICEF
• ΑΓΚΑΛΙΑΖΩ
• ΑΝΙΜΑ
• ΑΝΟΙΧΤΗ ΑΓΚΑΛΙΑ
• ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΤΡΑΥΜΑΤΟΣ
• ΑΡΧΕΛΩΝ
• ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
• ΓΡΑΜΜΗ ΖΩΗΣ
• ΔΡΟΜΟΙ ΖΩΗΣ
• ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΔΙΑΚΟΝΙΑ ΑΣΘΕΝΩΝ
• ΕΛΙΞ
• ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΝΟΣΟΥ ALZHEIMER
• ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΝΑΥΑΓΟΣΩΣΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ Ε.Ν.Α.Κ.
• ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΕΡΥΘΡΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ
• ΕΣΕΝ - ΠΑΣΧΝΑ
• ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΝΟΣΟΥ ALZHEIMER ΑΘΗΝΩΝ
• ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΝΟΣΟΥ ALZHEIMER ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ
• ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΚΦΡΑΣΗ
• ΘΕΟΦΙΛΟΣ
• ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ALZHEIMER ΒΟΛΟΥ
• ΚΑΡΙΤΑΣ ΑΘΗΝΑΣ - ΠΡΟΣΦΥΓΙΚΟ ΕΡΓΟ
• ΚΕΘΕΑ -ΔΙΑΒΑΣΗ
• ΚΕΝΤΡΟ ΖΩΗΣ
• ΚΕ. ΣΟ Ιερά Αρχιεπισκοπή Αθηνών
• ΚΕΦΙ (Σύλλογος Καρκινοπαθών)
• ΝΕΣΤΩΡ
• ΟΙ ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ (Σύλλογος Φίλων του Γενικού Ογκολογικού Νοσοκομείου)
• ΟΜΙΛΟΣ UNESCO ΔΗΜΟΥ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
• ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΩΝ ΜΚΟ ΕΛΛΑΔΟΣ
• ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ
• ΠΙΣΤΗ
• ΚΕΘΕΑ -ΠΛΕΥΣΗ
• Σ.Ο.Φ.Ψ.Υ. Ν. ΣΕΡΡΩΝ
• Σ.Ο.Ψ.Υ.
• Σ.Ε.Ο (Σώμα Ελληνικού Οδηγισμού)
• ΣΟΛΩΝ
• ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΠΑΙΔΙΩΝ ΑΙΘΙΟΠΙΑΣ
• ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ - ΑΜΕΑ
• ΦΛΟΓΑ
• ΧΑΡΟΥΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ - ΧΑΡΟΥΜΕΝΑ ΝΙΑΤΑ
• ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΕΙΟ ΙΔΡΥΜΑ ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ
• ΧΕΝ (Χριστιανική ένωση Νεανίδων, Ν.Π.Ι.Δ.)

Δείτε την αντζέντα της ημέρας εδώ: http://simetexo.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=57&Itemid=72
www.simetexo.gr

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
40 Απαντήσεις
25888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/09, 20:35
από ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ
26 Απαντήσεις
10399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/07, 13:27
από sliv22
10 Απαντήσεις
5579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/07, 15:30
από verdict94
7 Απαντήσεις
4343 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/11, 21:45
από denisgiann
966 Απαντήσεις
264487 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/15, 11:07
από atav (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
2773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/08, 02:49
από Pandemonium
13 Απαντήσεις
26066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/14, 16:58
από vegos
117 Απαντήσεις
34772 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/08, 18:28
από petros1992
6 Απαντήσεις
4404 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/09, 15:09
από tatanka
33 Απαντήσεις
9042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/11, 04:37
από jim.ni