Αποστολέας Θέμα: Βάση κιθάρας επί τοίχου: ποια είναι η γνώμη σας;  (Αναγνώστηκε 26069 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πώς σας φαίνεται αυτή η βάση;
http://www.thomann.de/gr/km_16295.htm

Υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει πρόβλημα στην κιθάρα με τον καιρό;
Είναι καλό να στηρίζεται με αυτό τον τρόπο η κιθάρα; Ή πρέπει να στηρίζεται κάθετα;
Μήπως η κιθάρα θα βρίσκεται πολύ κοντά στον τοίχο και έτσι υπάρχει πρόβλημα υγρασίας;

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Νομίζω ότι ο σωστότερος τρόπος προφύλαξης της κιθάρας είναι στην θήκη της και όχι να είναι εκτεθειμένη σε σκόνες ,υγρασία ,ξηρασία κ.λ.π Για προσωρινή στερέωση δεν νομίζω ότι χρειάζεται τέτοια βάση γιατί υπάρχουν άλλες που κάθονται στο έδαφος.

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Νομίζω ότι ο σωστότερος τρόπος προφύλαξης της κιθάρας είναι στην θήκη της και όχι να είναι εκτεθειμένη σε σκόνες ,υγρασία ,ξηρασία κ.λ.π Για προσωρινή στερέωση δεν νομίζω ότι χρειάζεται τέτοια βάση γιατί υπάρχουν άλλες που κάθονται στο έδαφος.
ναι ... αρκει να εχουμε καθαρισει τη κιθαρα πριν τη βαλουμε στη θηκη ...  ;D  ;D

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Το σημαντικότερο πρόβλημα με τις θήκες, είναι ότι μερικές φορές είναι ευκολότερο να συσσωρευτεί υγρασία μέσα στη θήκη, παρά όταν το όργανο είναι "στον αέρα" και "αναπνέει". Φυσικά αυτό αφορά κατά κύριο λόγο ακουστικά όργανα, ή κιθάρες-σκάφη με μασίφ ξύλα (τα laminates σε γενικές γραμμές δεν πολυκαταλαβαίνουν από υγρασία). Οι θήκες προστατεύουν ουσιαστικά κατά τη μεταφορά.

Όταν μιλάμε για ένα ακριβό ακουστικό όργανο πάντως, ο έλεγχος και η διαχείρηση της υγρασίας και της θερμοκρασίας του περιβάλλοντος είναι εκ'των ουκ άνευ.

Αυτή η βάση που δείχνεις Νίκο είναι κυρίως για μαγαζιά, όπου το όργανο πρέπει να επιδεικνύεται. Την είχα σκεφτεί πάντως και για το σπίτι, το πρόβλημα είναι ότι γεμίζεις τον τοίχο τρύπες... είναι τελικά βολικότερη μια βάση εδάφους. Οι κιθάρες δεν παθαίνουν τίποτα ούτε στη μία ούτε στην άλλη (ούτε και σ'αυτές που κρέμονται μόνο από το headstock, σε αντίθεση με αυτά που έχεις ίσως ακούσει...). Μια επιφύλλαξη μόνο υπάρχει για όσες έχουν nitro finish, εκεί πρέπει να ψάξεις μία που δεν θα σου χαλάσει το φινίρισμα.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ευχαριστώ παιδιά.

Δηλαδή, φίλε common αν κρεμάω την κιθάρα μου μόνο από το headstock δε θα μου γίνει τόξο σε 10 χρόνια;
Διότι εκτός από το κρέμασμα, φοβάμαι μήπως η κιθάρα εκτείθεται σε υγρασία λόγω του ότι μια τέτοια βάση την κρατά πολύ κοντά στον τοίχο.

Και κάτι άλλο: Τι διαφορά έχουν οι βάσεις που δεν επηρεάζουν το φινίρισμα στη nitro finish κιθάρα; Η διαφορά είναι στο μαλακό σφουγγάρι; Διότι αν είναι έτσι τότε αγοράζω όποια βάση θέλω και βάζω άλλου είδους σφουγγάρι εκεί.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δηλαδή, φίλε common αν κρεμάω την κιθάρα μου μόνο από το headstock δε θα μου γίνει τόξο σε 10 χρόνια;

Γιατί να γίνει τόξο?


Παράθεση
Διότι εκτός από το κρέμασμα, φοβάμαι μήπως η κιθάρα εκτείθεται σε υγρασία λόγω του ότι μια τέτοια βάση την κρατά πολύ κοντά στον τοίχο.

Αυτό ναι, σίγουρα ισχύει, πάντως το βασικό πρόβλημα το έχουν τα μεταλλικά μέρη και τα ηλεκτρονικά, όχι τα ξύλα (για ηλεκτρικά όργανα) μιας και το sealer + το φινίρισμα τα προστατεύει μια χαρά.

Παράθεση
Και κάτι άλλο: Τι διαφορά έχουν οι βάσεις που δεν επηρεάζουν το φινίρισμα στη nitro finish κιθάρα; Η διαφορά είναι στο μαλακό σφουγγάρι; Διότι αν είναι έτσι τότε αγοράζω όποια βάση θέλω και βάζω άλλου είδους σφουγγάρι εκεί.

Ακριβώς, έχει να κάνει με το υλικό που ακουμπάει στο φινίρισμα. Μάλιστα το γράφουν (οι γνωστές μάρκες τουλάχιστον) ότι "η βάση δεν ενδείκνυται για όργανα με νίτρο φινίρισμα".
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος kyriakosg

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Νομίζω ότι ο σωστότερος τρόπος προφύλαξης της κιθάρας είναι στην θήκη της και όχι να είναι εκτεθειμένη σε σκόνες ,υγρασία ,ξηρασία κ.λ.π Για προσωρινή στερέωση δεν νομίζω ότι χρειάζεται τέτοια βάση γιατί υπάρχουν άλλες που κάθονται στο έδαφος.

ΕΓΩ ΣΟΥ ΠΡΟΤΙΝΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙς ΒΑΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟΙΧΟ ΓΙΑ Ι ΚΙΘΑΡΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΗΡΙΖΕΤΕ ΓΙΑ ΠΟΛΛΕς ΜΕΡΕς ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΕΓΩ ΦΙΛΕ ΣΟΥ ΠΡΟΤΙΝΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙς ΒΑΣΕΙ  ΜΕ ΛΑΙΜΟΕΤΣΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΗς

Αποσυνδεδεμένος kyriakosg

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Νομίζω ότι ο σωστότερος τρόπος προφύλαξης της κιθάρας είναι στην θήκη της και όχι να είναι εκτεθειμένη σε σκόνες ,υγρασία ,ξηρασία κ.λ.π Για προσωρινή στερέωση δεν νομίζω ότι χρειάζεται τέτοια βάση γιατί υπάρχουν άλλες που κάθονται στο έδαφος.
 
Η ΚΙΘΑΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΘΗΚΗ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΧΩ ΕΝΑΜΙΣΙ ΧΡΟΝΟ ΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ ΣΤΗΝ ΘΗΚΗ

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Καλημέρα! Πρώτον, δε γράφουμε με κεφαλαία στο forum, είναι σαν να φωνάζουμε! Δεύτερον, τι ακριβώς παθαίνει μια κιθάρα όταν την κρεμάμε στον τοίχο; Τρίτον, αν ο φίλος μας δεν έχει πάρει βάση μετά απο 6 χρόνια, μάλλον δεν θα είναι αυτό το πρόβλημά του....
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Νομίζω ότι ο σωστότερος τρόπος προφύλαξης της κιθάρας είναι στην θήκη της και όχι να είναι εκτεθειμένη σε σκόνες ,υγρασία ,ξηρασία κ.λ.π Για προσωρινή στερέωση δεν νομίζω ότι χρειάζεται τέτοια βάση γιατί υπάρχουν άλλες που κάθονται στο έδαφος.
+1

Βασικα χαλανε οι χορδες πιο γρηγορα οταν ειναι εξω.
Αν υπαρχει σκονη και ταυτοχρονα υγρασια, οτι χειροτερο και για τα ηλεκτρικα.

Αποσυνδεδεμένος kyriakosg

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εγω σου λεω καλυτερα να ειναι μεσα στην θηκη ετσι και δεν χαλαει και δεν παθενει και ζημιες εγω  τωρα για την βαση κιθαρας επι τοιχου θα σου προτηνα να παρεις μια βαση με λαιμο που ειναι και οικονομικη αλλα και καλη γιατι και την προστατευει απο χτυπηματα και προφυλαγετε απο πεσιμο απο γρατζουνιες κ.α. εγω αυτο θα σου προτηνα!!!!

Αποσυνδεδεμένος kyriakosg

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εγω σου λεω καλυτερα να ειναι μεσα στην θηκη ετσι και δεν χαλαει και δεν παθενει και ζημιες   τωρα για την βαση κιθαρας επι τοιχου θα σου προτηνα να παρεις μια βαση με λαιμο που ειναι και οικονομικη αλλα και καλη γιατι και την προστατευει απο χτυπηματα και προφυλαγετε απο πεσιμο απο γρατζουνιες κ.α. εγω αυτο θα σου προτηνα!!!!

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Με λιγα λογια, σε μαλακια θηκη και σε επιδαπεδια βαση διπλα σου. (για να βγαινει και αμεσα, ετσι ωστε να μη το σκεφτεσαι να τη  βγαλεις για να παιξεις κατι, οταν σου ερθει)

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Προσωπικά μιλώντας πάντως, έναν μπαγλαμά, όσο τον είχα σε θήκη (είτε σκληρή, είτε μαλακή), σιγά σιγά μάζευε υγρασία και οξειδωνόντουσαν όλα τα μεταλλικά μέρη (τάστα, κλειδιά κλπ). Είχα δοκιμάσει και με silica gel, αλλά τζίφος.
2 φορές έχω αλλάξει τάστα, και την τελευταία φορά ένας μάστορης από κει που τα ψώνισα και τον ρώτησα, μου είπε "Γιατί δεν τον κρεμάς;" Έκτοτε, είναι σαν καινούργιος  ;D

Οπότε και τις κιθαρίτσες μου τις έχω κρεμασμένες στον τοίχο (εσωτερικό) και στα 5 (νομίζω) χρόνια, δεν έχω παρατηρήσει το παραμικρό...

Δεν γνωρίζω τι θα γίνει σε βάθος χρόνου... Πάντως ο μπαγλαμάς επιζεί σαν καινούργιος από τότε που πήρε την θέση του στον τοίχο (ο οποίος παρεμπίπτοντος είναι και σε εξωτερικό τοίχο, 1,5μ από το καλοριφέρ).

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
40 Απαντήσεις
25901 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/09, 20:35
από ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ
10 Απαντήσεις
5581 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/07, 15:30
από verdict94
37 Απαντήσεις
16763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/09, 10:54
από Βραζίλης
966 Απαντήσεις
264552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/15, 11:07
από atav (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
2776 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/08, 02:49
από Pandemonium
117 Απαντήσεις
34796 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/08, 18:28
από petros1992
6 Απαντήσεις
4407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/09, 15:09
από tatanka
33 Απαντήσεις
9042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/11, 04:37
από jim.ni
2 Απαντήσεις
10597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/12, 00:33
από Tasos_G
7 Απαντήσεις
16105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/17, 09:30
από saved