Αποστολέας Θέμα: rec with pod x3  (Αναγνώστηκε 5127 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
rec with pod x3
« στις: 07/06/08, 14:47 »
θα ηθελα μια βοηθεια παιδια.εχω το pod x3 θελω να το συνδεσω με το pc για να γραψω καποια πραγματακια που εχω στο μυαλο μου.ομως θελω να παιρνω τα εφε απο το pod οπως ειναι.απλα να γραφω ας πουμε ρυθμικες μετα σολο .ποιο προγραμμα να βαλω για να μπορω να φοραω μετα τυμπανα και μπασο ετοιμα?θα βοηθουσε αν μου λεγατε λεπτομερειες.

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: rec with pod x3
« Απάντηση #1 στις: 07/06/08, 18:10 »
Μωρέ να σε βοηθήσουμε όσο θές....αλλά δε πολυκαταλαβαίνω τι ακριβώς θες....
Το pod συνδέεται με USB....
Να παίρνεις τα εφφέ απο το pod όπως είναι?? τι εννοείς....
Ποιό πρόγραμμα για να βάζεις μετά drums και μπασο έτοιμα? θα τα έχεις ηχογραφημένα τα drums και το μπασο? τα θες με samples? με vst? απο pc που λένε?
Σε τι πρόγραμμα σκοπέυεις να ηχογραφήσεις....
Επειδή τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά αν θέλεις δώσε λίγες περισσότερες πληροφορίες....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: rec with pod x3
« Απάντηση #2 στις: 07/06/08, 20:02 »
λοιπον το pod το ξερω οτι συνδεεται με usb.εγω θελω να το συνδεσω στο pc (με usb οπως ειπαμε) αλλα με ποιο προγραμμα θα το δουλευω για να γραφω οτι παιζω στην κιθαρα? ναι τα τυμπανα και το μπασο θα ηθελα να τα εχω ετοιμα.(samples).τωρα για τα εφε εννοω οτι με ικανοποιουν αυτα που βγαζει το pod και θελω οπως ακουγεται στον ενισχυτη μου να βγαινει και στην ηχογραφηση. πιστευω να καταλαβες τι θελω πανω κατω.
ΥΓ.εχω διαβασει για προγραμματα οπως cubase,reason κ.α γι'αυτο ρωταω ποιο ακριβως.
ΥΓ 2.αν μου ελεγες ποιο προγραμμα να βαλω θα με βοηθουσε γιατι δεν εχω καμια εμπειρια απο ηχογραφηση σε pc
 ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: rec with pod x3
« Απάντηση #3 στις: 08/06/08, 02:54 »
Υποθέτοντας οτι το POD X3 λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο με το POD XT τότε συνδέοντας το με το PC σου μέσω USB στη ουσία κάει το POD να λειτουργεί ως κάρτα ήχου και άρα θα γράφεις ακριβώς τον ήχο που θα άκουγες αν χρησιμοποιούσες το POD με ακουστικά.

Προσωπικά με το POD χρησιμοποιώ το Cubase (LE και SX3) και μπορώ να πώ οτι είναι πολύ απλή η σύνδεση και η λειτουργία του.

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: rec with pod x3
« Απάντηση #4 στις: 08/06/08, 10:52 »
Υποθέτοντας οτι το POD X3 λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο με το POD XT τότε συνδέοντας το με το PC σου μέσω USB στη ουσία κάει το POD να λειτουργεί ως κάρτα ήχου και άρα θα γράφεις ακριβώς τον ήχο που θα άκουγες αν χρησιμοποιούσες το POD με ακουστικά.

Προσωπικά με το POD χρησιμοποιώ το Cubase (LE και SX3) και μπορώ να πώ οτι είναι πολύ απλή η σύνδεση και η λειτουργία του.


καλημερα. ειχα δοκιμασει σε εναν φιλο μου που εχει το cubase να το συνδεσω και οταν επαιζα με την κιθαρα υπηρχε μια χαμηλη ταση ρευματος σε ολες τις χορδες! γνωριζεις αν εκανα κατι λαθος?

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: rec with pod x3
« Απάντηση #5 στις: 08/06/08, 10:58 »
επισης αν μου ελεγες 4,5 βηματα που πρεπει να κανω απο την στιγμη που θα το συνδεσω (εννοω τα πρωτα βηματα στο cubase ) φιλε Arg0 θα με βοηθουσες πολυ

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: rec with pod x3
« Απάντηση #6 στις: 08/06/08, 11:02 »
καλημερα. ειχα δοκιμασει σε εναν φιλο μου που εχει το cubase να το συνδεσω και οταν επαιζα με την κιθαρα υπηρχε μια χαμηλη ταση ρευματος σε ολες τις χορδες! γνωριζεις αν εκανα κατι λαθος?


Αν με το χαμηλή τάση ρεύματος εννοείς οτι σε χτύπαγε το ρεύμα μέσω των χορδών τότε είναι πρόβλημα γείωσης. Αν δεν σου έχει ξανατύχει ποτέ τότε το πιο πιθανό είναι να μην είναι σωστή η γείωση του Η/Υ στον οποίο συνδέθηκες.

Για τα βήματα θα κάνω post λίγο αργότερα γιατί δεν βρίσκομαι στον δικό μου Η/Υ αυτή τη στιγμή.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: rec with pod x3
« Απάντηση #7 στις: 08/06/08, 11:07 »
οκ ευχαριστω θα περιμενω λεπτομερειες

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: rec with pod x3
« Απάντηση #8 στις: 08/06/08, 14:31 »
Για να ηχογραφήσεις με το POD στο cubase δεν χρειάζεσαι κάτι συγκεκριμένο πέρα απο τους drivers για το pod που θα κατεβάσεις μέσα απο το monkey ...που και αυτοί προαιρετικοί είναι....

Τo cubase για να δουλέψει σωστά χρειάζεται συγκεκριμένους drivers που ονομάζονται ASIO...
Αsio drivers έχει το POD, και μπορείς να χρησιμοποιήσεις είτε αυτούς, ή τους Asio4all (ρίξε μια ματία στο google)....ανάλογα με το pc που έχεις θα έχεις και τα ανάλογα αποτελέσματα....

Απο εκεί και πέρα....Βάζεις το cubase...πηγαίνεις devices->device setup.
Και ανάλογα με την έκδοση του cubase που έχεις ψάχνεις για τις επιλογές του VST και εκεί λογικά θα σου έχει να επιλέξεις το ASIO PODx3 ή το Asio4all....
Μετά απο αυτό είσαι έτοιμος....δεν χρειάζεσαι τίποτε άλλο....

Αυτό που θα σου πρότεινα εγώ πάντως να κάνεις είναι να συνδέσεις το pod στο line in της κάρτας ήχου σου για να το ακούς απο εκεί και όχι μέσα απο το cubase...
Τώρα...ξεκίνα με αυτά που είπα προς το παρών και ότι απορια έχεις στην πορεία, μας λες....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: rec with pod x3
« Απάντηση #9 στις: 08/06/08, 14:44 »
Λοιπόν, κατ' αρχάς πρώτα έχεις εγκαταστήσει τους drivers του POD X3, έτσι?

Από 'κει και πέρα πας στο Cubase και εκεί Devices -> Device Setup. Στο παράθυρο που σου ανοίγει επιλέγεις VST Multitrack και στο setup tab βρίσκεις το ASIO Driver. Στο drop down menu επιλέγεις το ASIO POD X3 κι είσαι έτοιμος.

Αν θέλεις μπορείς να ηχογραφήσεις το σήμα της κιθάρας σου τελείως καθαρό απο προσομοιώσεις και εφε. Για να το κάνεις, αυτο στο ίδιο παράθυρο αφού έχεις επιλέξει τον ASIO driver του POD X3, πατάς το κουμπί Control Panel και στο παράθυρο που θα σου ανοίξει στο Input Source Select επιλέγεις το Send Unprocessed Signal.

Στο Control Panel του POD X3 μπορείς επίσης να κάνεις και re-amping. Αυτό σημαίνει οτι πρέπει να έχεις ηχογραφήσει το σήμα της κιθάρας καθαρό και μετά μπορείς να το στείλεις πίσω στο POD για να προσθέσεις προσομοιώσεις και εφέ κι από κει πάλι πίσω στο Cubase. Αυτό σου επιτρέπει να πειραματιστείς με ήχους χωρίς να πρέπει να ηχογραφείς ξανά και ξανά το ίδιο κομμάτι.

Τέλος να σημειώσω οτι οι οδηγίες αυτές ισχύουν για Cubase LE και POD X3. Το πιο πιθανό είναι να λειτουργήσουν ακριβώς το ίδιο σε άλλες εκδόσεις του Cubase και του POD, απλά με μικρές αλλαγές στο γραφικό περιβάλλον.

 
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: rec with pod x3
« Απάντηση #10 στις: 08/06/08, 17:23 »
ευχαριστω θερμα μαγκες μολις συνελθουμε απο τον σεισμο θα ακολουθησω τις συμουλες σας και αν υπαρχει καποιο προβλημα θα σας ενημερωσω. ευχαριστω και παλι

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: rec with pod x3
« Απάντηση #11 στις: 13/06/08, 08:31 »
Ενδέχεται να έχεις μερικά προβληματάκια με το x3... στη αρχή πριν βγάλουν τα updates είχαμε τραβήξει τα πάνδεινα με τελείως αρρωστημένο clipping και BSODs. Τώρα μετά τα updates της Line6 έχω μόνο BSODs που και που...

Νομίζω το φαινόμενο έχει παρατηρηθεί περισσότερο σε μηχανήματα με AMD επεξεργαστές, ρίξε μια ματιά στο forum της Line6 για περαιτέρω πληροφορίες.

Εύχομαι να μην έχεις πρόβλημα πάντως!

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: rec with pod x3
« Απάντηση #12 στις: 17/06/08, 17:30 »
γεια χαρα και παλι.λοιπον αργησα λιγο γιατι επρεπε να λυσω το προβλημα με την ταση ρευματος που τελικα ηταν ηλεκτρολογικο.παμε στο cubase τωρα.ενω εχω κανει ολη την διαδικασια που ειπαμε φτανω σε ενα σημειο που ενω βγαζει σημα στο cubase η κιθαρα ,δεν ακουγεται ο ηχος καθολου. και για να ειμαι πιο αναλυτικος εχουμε και λεμε: το pc εχει τα vista παιζει ρολο? δεν εχω μονιτορ απλα ηχεια pc πρεπει να τα συνδεσω στο pod ή εκει που τα εχω στο pc? τελος εχω βαλει το cubase le. τι φταιει?τιποτα απο αυτα η κατι αλλο?

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: rec with pod x3
« Απάντηση #13 στις: 17/06/08, 19:17 »
Αν έχεις επιλέξει σαν κάρτα ήχου το POD μέσα στο cubase θα πρέπει να ενεργοποιήσεις το monitor του cubase...
Βάζεις ένα track και κάνεις ένα κλικ στο κουμπάκι του monitor

Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: rec with pod x3
« Απάντηση #14 στις: 18/06/08, 07:10 »
Και λογικά αν έχεις βάλει το POD για κάρτα ήχου τότε θα πρέπει να βάλεις τα ηχεία πάνω στο POD. Νομίζω πως δεν είμαι λάθος, εγώ έτσι το κάνω πάντως :P