Αποστολέας Θέμα: QUEEN  (Αναγνώστηκε 14576 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος arxantes

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
  • it's a kind of magic
    • Προφίλ
QUEEN
« στις: 02/08/03, 02:51 »
η αληθεια ειναι οτι αργησα σχετικα να τους ανακαλυψω...αλλα οι Queen ηταν πραγματικα το τελευταιο μεγαλο σηγκροτημα. Αρκει να δεις μονο μια συναυλια τους για να καταλαβεις το τεραστιο μεγεθος αυτου του συγκροτηματος. Βεβαια εχουν γραψει και μερικεςανοησιες αλλα προσεγγισαν την μουσικη με εναν ευφυες τροπο....και ειχαν βεβαια την τυχη να διαθετουν δυο απο τους μεγαλυτερους μουσικους ολων των εποχων...τον Brian May (απιστευτος κιθαριστας) kai ton Freddy Mercury (τι να πεις για τη φωνη του)

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:QUEEN
« Απάντηση #1 στις: 02/08/03, 03:11 »
Οι Queen διαλύθηκαν τυπικά και επισήμως το 1995, ουσιαστικά όμως το 91 με το θάνατο του Freddie. Να υποθέσω πως για μια δεκαετία τουλάχιστον τη βγάζουμε με μικρά συγκροτήματα?

Δε θα πάψω να επιμένω, πως καλλιτεχνικές αξίες υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν (εις τον αιώνα των αιώνων, αμήν!). Η μουσική δε σταμάτησε σε μια συγκεκριμένη δεκαετία, το ροκ αναπνέει ακόμα μια χαρά, πολλά και ενδιαφέροντα μουσικά πράγματα γίνονται ολόγυρά μας κλπ κλπ

Αποσυνδεδεμένος arxantes

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
  • it's a kind of magic
    • Προφίλ
Re:QUEEN
« Απάντηση #2 στις: 02/08/03, 04:08 »
Εχεις απολυτο δικιο φιλε μου και ευχαριστω για την παρατηρηση...αυτο που ηθελα να πω και τελικα μου διεφυγε και δεν το εγραψα ολοκληρωμενο ειναι οτι οι Queen ηταν το τελευταιο μεγαλο γκρουπ για μεγαλα σταδια...και δε θα διαφωωνησεις οτι δυσκολα βλεπουμε στις μερες μας μαζικες συναυλιες των 200000 ανθρωπων οπως των Queen. Και αν σου φενεται υπερβολικος αυτος ο αριθμος (που οντως αντιστοιχει στην πραγματικοτητα)...δεξου εναν αριθμο των 90000 που οντως υπηρξαν αρκετες συναυλιες αυτου του συγκροτηματος με τετοια νουμερα...ισως οι U2 oi Rolling Stones και μερικα αλλα συγκροτηματα να μαζευουν κοσμο τωρα αλλα τα πιο πολλα γκρουπ εχουν σχετικα περιορισμενο κοινο

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:QUEEN
« Απάντηση #3 στις: 02/08/03, 16:42 »
Σίγουρα οι Queen γέμιζαν γήπεδα και δε θα διαφωνήσω ως προς αυτό. Απλώς in my book (που λένε κι οι φίλοι μας οι Άγγλοι ;D) το κριτήριο της μαζικότητας δεν αποδεικνύει απαραιτήτως και το καλλιτεχνικό μέγεθος ενός συγκροτήματος. Ίσως στην παρούσα φάση της μουσικής ιστοριάς η ποσοτική αναγνώριση να περνάει κάποια κρίση (για πολλούς λόγους), αλλά η ποιοτική καλά κρατάει...και νομίζω πως το ουσιαστικό ζητούμενο είναι μάλλον η δεύτερη, παρά η πρώτη.

Για να μη μετατοπίσω και το βάρος της συζήτησης σε θέματα που δεν αφορούν το topic, απλώς να καταθέσω πως θεωρώ τους Queen ένα μεγάλο κεφάλαιο στην ιστορία της ροκ και το Mercury σπουδαίο περφόρμερ με αξιοζήλευτα φωνητικά προσόντα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:QUEEN
« Απάντηση #4 στις: 02/08/03, 16:51 »
Για να μη μετατοπίσω και το βάρος της συζήτησης σε θέματα που δεν αφορούν το topic, απλώς να καταθέσω πως θεωρώ τους Queen ένα μεγάλο κεφάλαιο στην ιστορία της ροκ και το Mercury σπουδαίο περφόρμερ με αξιοζήλευτα φωνητικά προσόντα.

Kαι φυσικά να μην ξεχνάμε ότι ο Mercury δεν ήταν απλά ένας frontman, αλλά είχε τεράστια και καθοριστική συμμετοχή στη δημιουργική διαδικασία του συγκροτήματος και στην εξέλιξη του ύφους και της "προσωπικότητας" του συγκροτήματος..
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Re:QUEEN
« Απάντηση #5 στις: 03/08/03, 02:15 »
Tha symfwnisw me olous sas peri toy poso foberoi itan oi Queen.H alithia einai oti sto studio ekanan thaumata.Kapoios mou pe tis proalles omws oti sta live den mporoysan na ftiaksoun toso kalo hxo oso sto studio.Kai einai fysiko giati sto studio bazan toy kosmoy ta organa mesa stis hxografiseis.Anyway to palikari moy pe oti mia fora dokimasan na paiksoyn to bohemian rapsody kai kanan playback kai ginan rezili sto londino.Kserete tpt peri autou h prepei na paw na deirw ayton pou moy to pe?
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος arxantes

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
  • it's a kind of magic
    • Προφίλ
Re:QUEEN
« Απάντηση #6 στις: 04/08/03, 18:55 »
Αφου πρωτα εντος παρενθεσεως παραθεσω το οτι το Bohemian Rhapsody ψηφιστικε απο την παγκοσμια ακαδημια μουσικης ως το σπουδαιοτερο τραγουδι του αιωνα(οχι απολυτως σωστα κατ'εμε) θα ηθελα να σου πω πως οι Queen παντα παιζανε το οπερατικο σημειο του τραγουδιου playback γιατι πολυ απλα ειναι ανθρωπινως αδυνατον να το εκτελεσεις ζωντανα εκτος και αν εισαι ο Παβαροτι, ο Ντομινγκο και ο Καρερας μαζι. ποτε δεν εγιναν ρεζιλι βεβαια γι'αυτο το θεμα γιατι το κανανε με εναν θεατρικο τροπο που παντα αρεσε στις συναυλιες. Επειδη εχω παρακολουθησει παρα πολλες συναυλιες του συγκεκριμενου γκρουπ σε βιντεο θα πρεπει να πω πως αν και οι Queenθεωρουνται οι βασιλιαδες του στουντιο ποτε δε θελησαν να κοροιδεψουν το κοινο και στα λαιβ παιζανε με ντραμς, κιθαρα, μπασο φωνη και καταφερνανε σχεδον παντα να γεμιζουν ηχητικα τις συναυλιεςσ τους και αυτο πιστεψε με ειναι μεγαλο κατορθωμα....

Αποσυνδεδεμένος arismanouras

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:QUEEN
« Απάντηση #7 στις: 08/09/03, 03:07 »
Σίγουρα οι Queen γέμιζαν γήπεδα και δε θα διαφωνήσω ως προς αυτό. Απλώς in my book (που λένε κι οι φίλοι μας οι Άγγλοι ;D) το κριτήριο της μαζικότητας δεν αποδεικνύει απαραιτήτως και το καλλιτεχνικό μέγεθος ενός συγκροτήματος. Ίσως στην παρούσα φάση της μουσικής ιστοριάς η ποσοτική αναγνώριση να περνάει κάποια κρίση (για πολλούς λόγους), αλλά η ποιοτική καλά κρατάει...και νομίζω πως το ουσιαστικό ζητούμενο είναι μάλλον η δεύτερη, παρά η πρώτη.

Μάλλον δεν έχεις ακούσει Queen...
Όπως πολύ σωστά είπε κι ο Απόλλων ο Mercury δεν ήταν μόνο ένας σπουδαίος performer, ήταν κι ένας μεγάλος Συνθέτης, Ενορχηστρωτής και Πιανίστας αλλά μάλλον που δεν το χεις πάρει πρέφα λόγω ότι δεν τους έχεις προσέξει όσο θα έπρεπε ή επειδή γεμίζαν στάδια λόγω των Hit τους τους έχεις πάρει απο κακό μάτι ή επειδή είσαι τόσο ανώτερος μουσικά που αυτά που παίζουν τα θεωρείς τραγούδια του λεπτού...
Μ' αρέσει όμως που πάντα υπάρχει μια "διαφωτιτιστική" αντίρρηση...
Το οτι τους θεωρεις μεγάλο κεφάλαιο της ροκ είναι πολύ λίγο οταν εχουν θεωρηθει τεραστιο κεφαλαιο στην ιδια τη μουσικη.
Μακάρι να χα την υπομονή να γραψω όσα (λίγα) ξέρω για τους Queen για να διαβάσουν πολλά παιδια τι έχουν προσφέρει σε ακροατές, μουσικούς, παραγωγούς και ηχολήπτες. Μακάρι. Και ελπίζω να το κάνω. Αξίζει.
Φίλε Bluewind τσέκαρε 2 δίσκους "A night at the opera" & "A day at the races". Ενδεικτικά... Αναγνωρίζω και σεβομαι απεριόριστα τις γνώσεις σου και γι αυτό στο προτείνω για να φανταστω το χαμογελο στα χειλη σου οταν με τον καιρο ανακαλύπτεις τοσα πραγματα πίσω απ τις νοτες... Απλά αυτο που ειπες ήταν Big words απο small mouth όπως και το δικό μου άλλωστε. Τα λέμε...

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:QUEEN
« Απάντηση #8 στις: 08/09/03, 05:00 »
Βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα και να παρερμηνεύσεις δηλώσεις που ουδεμία σχέση έχουν με όσα μου καταταλογίζεις...μην προτρέχεις και μη χρησιμοποιείς τόσες πολλές φορές το "μάλλον", γιατί υπάρχουν και ενδεχόμενα που του ξεφεύγουν...

Πρώτα από όλα να ξεκαθαρίσω υπό μορφή τίτλων μερικά πράγματα:

- Δε μίλησα ποτέ για τραγουδάκια του λεπτού!
- Δεν τους έχω πάρει από κακό μάτι (τ' αντίθετο μάλιστα)!
- Έχω και τα δύο προτεινόμενα άλμπουμ (άρα έχω ακούσει Queen)
- Η rock είναι είδος μουσικής...επομένως αν κάποιον τον θεωρείς μεγάλο κεφάλαιο της πρώτης, δεν ακυρώνεις την αξία του, ούτε φυσικά και την προσφορά του στη δεύτερη.

Το σχόλιο που έκανα, αφορούσε αποκλειστικά το κριτήριο που τέθηκε για την καλλιτεχνική αξία ενός συγκροτήματος, θεωρώντας αυτονόητο πως η μαζική αποδοχή δε συνιστά πάντοτε επαρκή αξιολογική απόδειξη. Και με αυτό που λέω (συν την άποψη που εξέφρασα για το Mercury και το συγκρότημα γενικότερα) θα έπρεπε να αντιληφθείς, πως θεωρώ σπουδαίους τους Queen για πλείστους όσους λόγους που δεν έχουν να κάνουν κυρίως με το γεγονός πως γέμιζαν τα γήπεδα.

Διαφωνεί άραγε κανείς πως σημαντικότατοι καλλιτέχνες και συγκροτήματα, με προσφορά στην τέχνη, αναγνωρίζονται πολλά χρόνια μετά το δημιουργικό ή βιολογικό τους θάνατο? Τι κι αν δε γέμισαν ποτέ αρένες και γήπεδα...

Έκρινα αυτή τη "διαφωτιστική" επισήμανση απαραίτητη, για να απόδωσουμε στους Queen την αξία που τους αναλογεί, όχι με βάση κριτήρια μαζικότητας, αλλά ποιότητας κι άρα ουσίας.

Είναι προφανές φίλε graveheart πως αρέσκεσαι ιδιαίτερα (αν όχι "πωρώνεσαι"...εσύ γνωρίζεις φυσικά καλύτερα) με τους Queen. Θεμιτότατο. Θα ήταν χρήσιμο λοιπόν κάποια στιγμή να κοινωνήσεις αυτό σου το πάθος, ενημερώνοντας για την ιστορία των Queen όσους δε τη γνωρίζουν επαρκώς και, γιατί όχι, κριτική στα cd που ανέφερες στη νεοσύστατη θεματική του φόρουμ.

Μερικές φορές πάντως δεν είναι τα στόματα μικρά, αλλά τα μάτια...ανθρώπινο όμως κι αυτό. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 08/09/03, 05:05 από bluewind »

Αποσυνδεδεμένος Panos324

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 255
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:QUEEN
« Απάντηση #9 στις: 08/09/03, 23:42 »
Απο πιό μικρός ακόμα είχα ακούσματα των Queen. :)
Όλα τα ξαδέλφια μου ακούγανε, μαζί τους και εγώ.Μια μέρα άκουσα και το πασίγνωστο The show must go on.Φοβερό κομμάτι, μ' αρεσε πάρα πολύ.
Και άλλες επιτυχίες : We are the champions, we will rock you

Αποσυνδεδεμένος Jimmy_Page

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
    • Προφίλ
    • Tribute to Rory Gallagher
Re:QUEEN
« Απάντηση #10 στις: 09/09/03, 00:23 »
Απο την λιγοστη μου εμπειρια στους Queen εχω καταλαβει πως ο Mercury ηταν απο τις καλυτερες φωνες που υπηρξαν. Αν ζουσε κι αλλο θα μπορουσε να μαγεψει...
Πύρ στη Αλαμάνα και φωτιά στο Γοργοπόταμο...

Αποσυνδεδεμένος kostis88

  • Ο γραντζουνιστής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 298
  • Φύλο: Άντρας
  • τι αλλο να πω πια??
    • Προφίλ
    • rigorous_rifle
Re:QUEEN
« Απάντηση #11 στις: 09/09/03, 19:04 »
ακουω queen απο δευτερα δημοτικου...τοσα χρονια και τους ακουω ακομα...ηταν φανταστικοι..ολοι τους ηταν υπεροχοι..o mercury κατα τη γνωμη μου τραγουδουσε τα παντα και ο may επαιζε τα παντα......
Ειμαι ενας φασιστοκουμουνοσοσιαλιστικοκαπιταλιστης οικολογος

delfinaki

  • Επισκέπτης
Re:QUEEN
« Απάντηση #12 στις: 09/09/03, 19:08 »
Ακούω QUEEN   από το 1992 (κάπως αργά τους ανακάλυψα)  :(

Από τότε, είμαι φανατική τους θαυμάστρια και ξέρω τα πάντα για αυτούς. περιττό να σας πω τι έπαθα όταν πέθανε ο Freddie..... :( :( :( :(

Είναι από τα συγκροτήματα, που παρόλο που διαλύθηκαν (όπως και αρκετά άλλα συγκροτήματα), θα μείνουν για πάντα χαραγμένα στο μυαλό και στην καρδιά μας (σίγουρα σε εμένα).
Λυπάμαι πολύ που δεν πρόλαβα κάποια συναυλία τους....

psomas

  • Επισκέπτης
Re:QUEEN
« Απάντηση #13 στις: 09/09/03, 19:37 »
είχα δει σε βιντεο μια συναυλία τους στη Βουδαπέστη μου φαίνεται. Μεγάλοι καλλιτέχνες(ειδικά ο κιθαρίστας τους!!) αλλά δεν με τρελαίνουν!

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:QUEEN
« Απάντηση #14 στις: 09/09/03, 20:33 »
οι queen ειναι θεοι.απιστευτο συγκροτημα, εκπληκτικοι μουσικοι,λυρισμος,θεατρο...πραγματικοι καλλιτεχνες. δισκοι και συναυλίες που σκοτωνουν... εγω κοβω φλεβα για queen παντως...

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Re:QUEEN
« Απάντηση #15 στις: 09/09/03, 20:46 »
   Σίγουρα είναι σημαντικό συγκρότημα , όμως στο σύνολο δε μου δημιουργούν κάποια τρομερή εντύπωση.Η μουσική τους  μου φαίνεται κάπως "παραφουσκωμένη" αν καταλαβαίνετε τι εννοώ :)

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:QUEEN
« Απάντηση #16 στις: 10/09/03, 01:45 »
Θεωρω τον εαυτο μου πολυ μικρο ταπεινο και ασημαντο για να μιλησει για τους Queen....Απλα θα πω οτι χωρίς αυτούς θα υπήρχε ενα μεγαλο κενο στον χωρο της μουσικης....

Freddy R.I.P....
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος arismanouras

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:QUEEN
« Απάντηση #17 στις: 14/09/03, 11:15 »
Μ άρεσε ο τρόπος που απάντησες φίλε bluewind...Δείχνει αρκετή διπλωματία. Με την καλή έννοια αρκετές φορές...Άσχετα αν οι απαντήσεις σου ήταν πολύ γενικευμένες για να τις εκλάβω σαν ευθυτενείς στο θέμα που απαντούσες κάθε φορά...
Anyway δεν θέλω να ανοίξω έριδες. Σε σέβομαι και με σέβεσαι και το thread είναι άλλο. Θα κάνω αυτό που είπες γιατί το είχα ούτως ή άλλως σκοπό και πραγματικά αξίζει μια μικρή αναφορά στα όσα έχουν προσφέρει, κατακτήσει κι επιτύχει. Πάμε λοιπόν.
Credits.

1.To "Bohemian..." έχει όντως τιμηθεί ως το κομμάτι της χιλιετίας απ' την παγκόσμια ακαδημία μουσικής όπως πολύ σωστά έγραψε κι ο Arxantes και, συμφωνώ, αν το κρίνεις με αυστηρά μουσικά κριτήρια θα μπορούσε να είναι κάποιο άλλο, ίσως κι απ' τον ίδιο δίσκο!
2.Το εν λόγω κομμάτι είχε αρνηθεί η εταιρία τους τότε να του δώσει airplay στο ραδιόφωνο με τη μορφή radio version καθώς το 5:53 είναι χρόνος απαγορευτικός και προφανώς οι Queen αρνήθηκαν (και πολύ σωστά όπως απεδείχθει) να το "πετσοκόψουν" σε 4λεπτο. Τί έγινε όμως...Ένας φίλος τους στην Αμερική και ραδιοφωνικός παραγωγός πήρε μια κασσέτα με το κομάτι για να την έχει (όπως είπε) για τ' αμάξι του. Την έπαιξε μερικές φορές στον σταθμό, την έδωσε σε μερικούς άλλους σταθμούς κτλ. Σε μια βδομάδα είχε συρρεύσει πλήθος κόσμου έξω απ' το σταθμό και πολλά δισκάδικα ζητώντας ν' αγοράσουν το single που δεν είχε βγει ακόμα!!! Έτσι η εταιρία τους αναγκάστηκε να το κυκλοφορήσει κι επίσημα κάτι που της χάρισε πολλά εκατομμύρια, στους Queen μερικά απ' αυτά και ακόμα περισσότερη φήμη...
3.Στο εν λόγω κομμάτι ο Mercury χρησιμοποίησε ακριβώς 100 κανάλια για τα φωνητικά για να βγάλει τον ποθητό "σειρήνιο" ήχο μιξάροντας τα ανα τρία-καθώς τότε δεν υπήρχε η τεχνολογία να μπορέσει τα μιξάρει όλα μαζί ταυτόχρονα. Άλλο ένα θαύμα τους που έδωσε την ώθηση σε πολλούς μηχανικούς ήχου τότε να εφαρμόσουν αυτήν την τεχνική, να την βελτιώσουν και να την φτάσουν εκεί που είναι σήμερα.
3.Όταν βγήκε το single αυτού του κομματιού και μετά ο δίσκος, αμφότερα κάτσανε στο Αμερικάνικο και Αγγλικό Billboard στις πρώτες θέσεις για πολέεεες βδομάδες, στο Αγγλικό μάλιστα είχε καβατζώσει το single τις 2 πρώτες θέσεις γιατι δεν υπήρχε ανταγωνιστής!!!Μαλιστα ένα καιρό είχαν γ^%&#$@σει και κάποιους Beatles στην δημοτικότητα!
4.Το πρώτο videoclip στην ιστορία της μουσικής ήταν αυτό του "Bohemian..."
Αυτά όσον αφορά στο κοσμολάλητο, περισπούδστο και ανεπιτυχώς χιλιοδιασκευασμένο Bohemian Rapsody.
Πάμε στ 'αλλα τώρα.
5.Ενας ροκ κιθαρίστας ο Brian May έκανε την  εμφάνιση του στον δίσκο "Pavarotti & friends" του εν λόγω χοντρού κυρίου. Είναι μια τιμή που την έχουν λίγοι στον κόσμο να διακριθούν και να παίξουν ανάμεσα σε τέτοιυς κλασσικότροπους μουσικούς και μην διαβάσω τίποτα περί Metallica, Therion, Rage και τα τοιάυτα γιατί σ' αυτές τις περιπτώσεις τα φρικιά καλέσανε τους σιορ κι όχι το ανάποδο.
6.Την Red special ο Brian την έφτιαξε με τη βοήθεια του πατέρα του όταν ήταν μικρός με εξαρτήματα από κάτι παλιά σιδερικά και ποδήλατα. Ο δε χαρακτηριστικός βιολιτζίδικος ήχος της κιθάρας του βγαίνει απ τον ίδιο ενισχυτή εδώ και 35 χρόνια .
7.Αναλύοντας παρτιτούρες του προηγούμενου και με την πολύτιμη συμβολή του έχει φτιαχτεί το Harmonizer.
8.Ήτανε όντως το τελευταίο συγκρότημα που γέμιζε τρακοσσοχιλιάρια στάδια σε κάθε του μεγάλη εμφάνιση. Και σ' αυτό μπορεί να οφείλεται στα "We will rock you", "we are the champions" και "an other one bites the dust" αλλά τι να κάνουμε δεν πήγαμε όλοι ωδείο για να εκτιμήσουμε όσο πρέπει και τις άλλες τους συνθέσεις. Τι να κάνουμε...
9.Ξέρει κανείς πολλά group που σ' ένα και μόνο δίσκο ή ακόμα και κομμάτι να χώνουν 1000 διαφορετικά είδη μουσικής με τόσο αξιοζήλευτο και συναισθηματικό τρόπο και τέτοια εντρύφυση στο κάθε είδος;
10.Όλοι τους έπαιζαν απο καμιά δεκαρια μουσικά όργανα το καθένα όπως έπρεπε κι όχι όπως έπαιζαν το ένα απ' όλα-κιθάρα πχ
11.Ήταν όλοι τους ξεχωριστά λαρύγκια, ο καθένας με τον τρόπο του κυρίως οι Mercury
12.Συνεισέφεραν όλοι με δικά τους τραγούδια στο συγκρότημα και με πολύ μεγάλη επιτυχία πολλές φορές.
13.Έχει στηθεί  3 μέτρα άγαλμα του  Freddy στην Ελβετία το αποκαλυπτήρια έκανε δε η Μονσερα Καμπαγιε...
14.Δεν απογοήτευσαν ποτέ τους οπαδούς τους ακόμα και στα pop-george michel κομμάτια τους
15.Κράτησαν την ίδια σύνθεση χωρίς προβλήματα για 20 χρόνια χωρίς πήγαιν-έλα
Είναι κι άλλα πολλά αλλά τώρα έχω να πάω κάπου... (ναι να πάει το μυαλό σας στο πονηρό :) . Παιδιά το μεσημέρι είναι η καλύτερη ώρα για μπουλκουμε!...

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Re:QUEEN
« Απάντηση #18 στις: 14/09/03, 12:21 »
Αν και κάπως καθυστερημένα (έκανα 20 λεπτά για να διαβάσω όλα τα παραπάνω threads) θα ήθελα και εγώ να προσθέσω κάτι σε όλα αυτά τα ενδιαφέροντα που αναφέρετε...
Οι Queen από άποψη μουσικής παιδείας,μαζί ίσως με τους Pink Floyd,είναι από τα κορυφαία συγκροτήματα όλων των εποχών.Χαρακτηριστικά θα αναφέρω:
Ο Mercury από 5 χρονών (γεννήθηκε στη Ζανζιβάρη,κοντά στην Ινδία) πήγαινε σε αγγλικό σχολείο,όπου φανερώθηκαν οι καλλιτεχνικές του αρετές.Συμμετείχε σε σχολικές μπάντες ως πιανίστας και ανάμεσα στα άλλα σε θεατρικές παραστάσεις.Ήταν πολυτάλαντος και ανήσυχος.Το 1972 οι γονείς του μετανάστευσαν στην Αγγλία,όπου γνώρισε τον Brian και τον Roger.Τα υπόλοιπα είναι ιστορία...
Ο May,όπως πολύ σωστά ανέφερε κάποιος,έφτιαξε την κιθάρα του σχεδόν μόνος του όταν ήταν 17 χρονών και αναρωτηθείτε τι γνώση απαιτεί κάτι τέτοιο για ένα παιδί 17 χρονών.Έμαθε πιάνο και πειραματιζόταν ατελείωτες ώρες με τον ενισχυτή του,πετυχαίνοντας απίστευτους ήχους.Σε πολλά CD των Queen γράφει:no synths used on this album και η εξήγηση έρχεται αμέσως.Ο Brian κατάφερνε να βγάζει ήχο synthesizer από τον ενισχυτή του.Τα λόγια περιττεύουν!Θα διαφωνήσω με κάποιους που πιστεύουν ότι ο Brian ήταν καταπληκτικός κιθαρίστας και αυτό γιατί ούτε τόσο γρήγορος ήταν τόσο πρωτότυπος και σήμερα αυτά τα 2 στοιχεία είναι σχεδόν απαραίτητα για κάποιον επαγγελματία κιθαρίστα.Παρόλα αυτά η μουσικότητα και το συνθετικό του ταλέντο είναι αδιαμφησβήτητα.
Το ότι τα τραγούδια των Queen προέρχονταν και από τα 4 μέλη του συγκροτήματος ίσως με κάποια βαρύτητα σε αυτά του Freddie και του Brian φανερώνεται απόλυτα στην ποικιλία των ιδεών και των συνθέσεων που υπάρχουν σε κάθε δίσκο τους.Αν κάτι χαρακτηρίζει τους δίσκους των Queen,είναι ότι αυτοί ποτέ δεν γίνονται βαρετοί αλλά ταυτόχρονα κανείς από τους δίσκους τους δεν μπορεί να χαρακτηριστεί συνθετικά αδύναμος...Αυτά τα ολίγα...
Όποιος θέλει να δει τους Queen ζωντανά συνιστώ το διπλό DVD Queen,Live At Wembley(1986) που ήταν ουσιαστικά η τελευταία μεγάλη τους συναυλία.Περιέχει επίσης συνεντεύξεις από τον Brian & Roger όπου εξιστορούν διάφορα παραλειπόμμενα,όπως το ότι είχαν υποψιαστεί πως ο Freddie ήταν άρρωστος αλλά ποτέ δε βρήκαν το θάρρος να του το πουν για να μη χαλάσει το κλίμα στη μπάντα...
Freddie ----> The Best Voice Ever Mother Nature Created...Κρίμα...
« Τελευταία τροποποίηση: 14/09/03, 12:22 από Zeppelin »
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:QUEEN
« Απάντηση #19 στις: 14/09/03, 17:48 »
στο pavarotti and friends συμμετεχει και ο ricky martin αν δε κανω λαθος.και οι sepultura. οποτε μαλλον δε μας λεει κατι αυτό...

επίσης να προσθεσω οτι το Bohemian rapsody εχει διασκευασει καταπληκτικα απο τον Bruce dickinson και την moncerrat caballiet

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:QUEEN
« Απάντηση #20 στις: 14/09/03, 18:58 »
Φίλε graveheart, ουδέποτε είχα διάθεση να δημιουργηθούν έριδες κι ούτε νοιώθω πως κάτι τέτοιο συμβαίνει...μια συζήτηση κάνουμε και τίποτα περισσότερο. Προσωπικά ακόμα δεν έχω αντιληφθεί προς τι ο λόγος της πρώτης εντονότατης ένστασής σου στα λεγόμενά μου...όσο κι αν τα ξαναδιαβάζω δε βρίσκω ουδεμία αρνητική αναφορά στους Queen...το ακριβώς αντίθετο θα έλεγα. Κι αν έστω μια τέτοια αίσθηση αφέθηκε να εννοηθεί, το τελευταίο post μου θα έπρεπε ήδη να είχε άρει κάθε αμφιβολία για το τι πιστεύω και τι όχι περί Queen.

Δεν έχω μάθει να μασάω τα λόγια μου και νομίζω πως έχει γίνει κατανοητό τόσο καιρό εδώ μέσα...ειδικά πάνω σε θέματα μουσικής που με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα. Αυτά ως επεξηγήσεις κι όχι ως διάθεση να συνεχίσω μια αντιπαράθεση, που κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν είχε λόγο ύπαρξης ευθύς εξαρχής.

Να'σαι καλά για τα διαφωτιστικά σχόλια και τις πληροφορίες...χρησιμότατες και πολύ ενδιαφέρουσες.

Αποσυνδεδεμένος arismanouras

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:QUEEN
« Απάντηση #21 στις: 15/09/03, 14:25 »
στο pavarotti and friends συμμετεχει και ο ricky martin αν δε κανω λαθος.και οι sepultura. οποτε μαλλον δε μας λεει κατι αυτό...

επίσης να προσθεσω οτι το Bohemian rapsody εχει διασκευασει καταπληκτικα απο τον Bruce thingyinson και την moncerrat caballiet
Αν δεν κάνω λάθος θεοποιείς τους Queen λίγο πιο πάνω και μετα αμφισβητείς την καλλιτεχνική προσφορά και αξία του May;
Και οι Sepultura είναι group-άρα με πολύ καλούς μουσικούς (αν έχεις υποψιν σου τι παίζει και τι ξέρει ο Kisser) και πολύ μεγάλη αποδοχή και ο Ricky Martin πολύ καλή φωνή (άσχετα τι τραγουδάει) με πολύ μεγάλη αποδοχή κι αυτός. Μην ξεχνάμε φίλε μου ότι οταν φτιαχνουμε ένα δισκο δεν φωναζουμε καλούς αλλά και γνωστούς μουσικούς για να πουλήσουμε πιο πολύ. Αυτό το θέλουμε και οι ίδιοι αλλά και (κυρίως) η εταιρία μας έτσι; Αυτό δεν στερει την καλλιτεχνική αξια των μουσικών ούτε και του εγχειρήματος αλλά της όλης κίνησης πέραν της μουσικής. Ούτως οι άλλως δεν συμμετέχουν σε δικά τους τραγούδια για να τους κράξουμε απλά βοηθούν με την μαγεία τους σε αλλονών συνθέσεις...
Όντως η διασκευή από Dickinson και Caballiet είναι πάρα πολύ καλή και συγνώμη που δεν το σημείωσα.

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:QUEEN
« Απάντηση #22 στις: 15/09/03, 19:28 »
στο pavarotti and friends συμμετεχει και ο ricky martin αν δε κανω λαθος.και οι sepultura. οποτε μαλλον δε μας λεει κατι αυτό...

επίσης να προσθεσω οτι το Bohemian rapsody εχει διασκευασει καταπληκτικα απο τον Bruce thingyinson και την moncerrat caballiet
Αν δεν κάνω λάθος θεοποιείς τους Queen λίγο πιο πάνω και μετα αμφισβητείς την καλλιτεχνική προσφορά και αξία του May;
Και οι Sepultura είναι group-άρα με πολύ καλούς μουσικούς (αν έχεις υποψιν σου τι παίζει και τι ξέρει ο Kisser) και πολύ μεγάλη αποδοχή και ο Ricky Martin πολύ καλή φωνή (άσχετα τι τραγουδάει) με πολύ μεγάλη αποδοχή κι αυτός. Μην ξεχνάμε φίλε μου ότι οταν φτιαχνουμε ένα δισκο δεν φωναζουμε καλούς αλλά και γνωστούς μουσικούς για να πουλήσουμε πιο πολύ. Αυτό το θέλουμε και οι ίδιοι αλλά και (κυρίως) η εταιρία μας έτσι; Αυτό δεν στερει την καλλιτεχνική αξια των μουσικών ούτε και του εγχειρήματος αλλά της όλης κίνησης πέραν της μουσικής. Ούτως οι άλλως δεν συμμετέχουν σε δικά τους τραγούδια για να τους κράξουμε απλά βοηθούν με την μαγεία τους σε αλλονών συνθέσεις...
Όντως η διασκευή από thingyinson και Caballiet είναι πάρα πολύ καλή και συγνώμη που δεν το σημείωσα.

σε καμια περιπτωση δεν αμφισβητω την αξια του may. απλά εκανα μια παρατηρηση,οτι αυτο δεν ειναι κριτηριο για να πεις ποσο καλος ειναι. μιλανε τα τραγουδια,δε χρειαζεται να το καλεσει ο pavarotti για να πουμε οτι ειναι καλος.οσο για τους sepultura και τον ricky martin τους ανεφερα λογω του καρφιου που πεταξες για καποιους αλλους καλλιτεχνες οι οποιοι ειναι σαφως ανωτερης κλασης απο τους sepultura και τον ricky. κι ας μη τους καλεσε ο χοντρος. ;D και δε καταλαβαινω γιατι αποκαλεις φρικιο καποιον?δηλαδη ειναι οι απιστευτοι rage φρικια και οχι ο Kisser? ας γελασω... οσο για τους therion καλυτερα να τους ακουσεις λιγο καλυτερα...κριμα ειναι...για τους metallica δε λεω τιποτα...εχουν χιλιοειπωθει...

Αποσυνδεδεμένος arismanouras

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:QUEEN
« Απάντηση #23 στις: 15/09/03, 23:54 »

Παράθεση
σε καμια περιπτωση δεν αμφισβητω την αξια του may. απλά εκανα μια παρατηρηση,οτι αυτο δεν ειναι κριτηριο για να πεις ποσο καλος ειναι. μιλανε τα τραγουδια,δε χρειαζεται να το καλεσει ο pavarotti για να πουμε οτι ειναι καλος.οσο για τους sepultura και τον ricky martin τους ανεφερα λογω του καρφιου που πεταξες για καποιους αλλους καλλιτεχνες οι οποιοι ειναι σαφως ανωτερης κλασης απο τους sepultura και τον ricky. κι ας μη τους καλεσε ο χοντρος. ;D και δε καταλαβαινω γιατι αποκαλεις φρικιο καποιον?δηλαδη ειναι οι απιστευτοι rage φρικια και οχι ο Kisser? ας γελασω... οσο για τους therion καλυτερα να τους ακουσεις λιγο καλυτερα...κριμα ειναι...για τους metallica δε λεω τιποτα...εχουν χιλιοειπωθει...
Ο λόγος που αποκαλώ τους Rage, Therion, και Metallica φρικιά δεν έχει καθόλου υποτιμιτικό τόνο κι αν ξέχασα να βάλω εισαγωγικά λάθος δικό μου. Είμαι μεταλλάς, I'm prowd of it και τα τρια μάλιστα αυτά συγκροτήματα έχω την πλήρη δισκογραφία τους και τα γουστάρω τ η ς  π ο υ τ ά ν α ς. Κυρίως Therion (και πιο πολύ τα πρώτα) και Rage (ΟΛΑ), για τους Metallica δεν σχολιάζω (αν και το τελευταίο smells like teen spirit...) Προβλέπω δυναμικό come back στον επόμενο...Επίσης θα πρόσεξες ότι τους κλασσικάδες τους αποκαλώ σιορ...και αυτό ήταν υποτιμητικό...
Όντως φίλε δεν είναι κριτήριο καλλιτεχνικής αξίας η συμμετοχή σ' ένα δίσκο κάποιου άλλου. Παίζουν κι άλλα στη μέση, αν πρόσεξες όμως τον τρόπο που το έθιξες στο πρώτο post σου θα καταλάβεις γιατί αντέδρασα. Καλό βράδυ.

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:QUEEN
« Απάντηση #24 στις: 16/09/03, 00:53 »
Παράθεση
σε καμια περιπτωση δεν αμφισβητω την αξια του may. απλά εκανα μια παρατηρηση,οτι αυτο δεν ειναι κριτηριο για να πεις ποσο καλος ειναι. μιλανε τα τραγουδια,δε χρειαζεται να το καλεσει ο pavarotti για να πουμε οτι ειναι καλος.οσο για τους sepultura και τον ricky martin τους ανεφερα λογω του καρφιου που πεταξες για καποιους αλλους καλλιτεχνες οι οποιοι ειναι σαφως ανωτερης κλασης απο τους sepultura και τον ricky. κι ας μη τους καλεσε ο χοντρος. ;D και δε καταλαβαινω γιατι αποκαλεις φρικιο καποιον?δηλαδη ειναι οι απιστευτοι rage φρικια και οχι ο Kisser? ας γελασω... οσο για τους therion καλυτερα να τους ακουσεις λιγο καλυτερα...κριμα ειναι...για τους metallica δε λεω τιποτα...εχουν χιλιοειπωθει...
Ο λόγος που αποκαλώ τους Rage, Therion, και Metallica φρικιά δεν έχει καθόλου υποτιμιτικό τόνο κι αν ξέχασα να βάλω εισαγωγικά λάθος δικό μου. Είμαι μεταλλάς, I'm prowd of it και τα τρια μάλιστα αυτά συγκροτήματα έχω την πλήρη δισκογραφία τους και τα γουστάρω τ η ς  π ο υ τ ά ν α ς. Κυρίως Therion (και πιο πολύ τα πρώτα) και Rage (ΟΛΑ), για τους Metallica δεν σχολιάζω (αν και το τελευταίο smells like teen spirit...) Προβλέπω δυναμικό come back στον επόμενο...Επίσης θα πρόσεξες ότι τους κλασσικάδες τους αποκαλώ σιορ...και αυτό ήταν υποτιμητικό...
Όντως φίλε δεν είναι κριτήριο καλλιτεχνικής αξίας η συμμετοχή σ' ένα δίσκο κάποιου άλλου. Παίζουν κι άλλα στη μέση, αν πρόσεξες όμως τον τρόπο που το έθιξες στο πρώτο post σου θα καταλάβεις γιατί αντέδρασα. Καλό βράδυ.

παρεξηγηση λοιπον...χαιρομαι που συμφωνουμε... καλο βραδυ και σε σενα... ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
5684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/09, 23:25
από s0uL R3b3L
0 Απαντήσεις
1260 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/10, 21:50
από ε?
6 Απαντήσεις
2773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/11, 17:56
από Brian-May
0 Απαντήσεις
1680 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/11, 22:19
από schizodrummer
4 Απαντήσεις
3300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/15, 01:57
από Καθόδιος (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
3709 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/18, 20:24
από smash1993
2 Απαντήσεις
3383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/18, 07:35
από davemurrayaris
2 Απαντήσεις
1546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/20, 13:34
από smash1993
4 Απαντήσεις
1906 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/20, 23:25
από smash1993
0 Απαντήσεις
1215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/20, 19:17
από smash1993