Αποστολέας Θέμα: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας  (Αναγνώστηκε 13464 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fminmaj7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Εχω τον VHT Pittbull 50/cl head eq.και
VHT Fat bottom 2x12 cabin.

Πολυ καλη χρεια,σφιχτος ηχος αλλα ξερος.
Για ρυθμικα ειναι οκ,αλλα για σολο πρεπει οπωσδηποτε να το boostαρεις με tube screamer,και παλι ο ηχος ειναι σκληρος στο χερι.
Επισης ο ενισχυτης δεν εχει καθαρα!Εχει 2 καναλια red (lead) και Green (rythme), διαφορετικα voicings αλλα οχι κρυσταλινα καθαρα.

Σκεφτομαι να αλλαξω ενισχυτη και να παρω κατι σε rack preamp και τελικο.
Αλλη σκεψη ειναι να παω στον Δημητρη Τελετζιδη (Telegun amplification) και να πειραξω το Green καναλι να το κανω καθαρο,
η ακομη καλυτερα να πουλησω αυτον και να παρω εναν telegun fatboy2 head.

H πρωτη επιλογη μου φαινεται πιο λογικη μια και παιζω σπιτι και γραφω σε στουντιο.
Ενα Rack 3-4U Δηλαδη..και να κρατησω την καμπινα.

Χρειαζομαι πιο Saturated lead με μεγαλυτερο sustain πιο υγρο ηχο,και Κρυσταλινα καθαρα.
Παιζω απο jazz blues,Rock Fusion,εως Progressive-Instrumental Rock..(Ο vht ηταν δωρακι για να σας φυγει η απορια)
Μακαρι να μπορουσα να φωναξω :'Χεστε τα εξοδα δε θελω να κανω οικονομια στον ηχο'..!
αλλα δεν μπορω..δεν θελω ουτε κατι πανακριβο,ουτε μετριο,αλλα κατι καλουτσικο με καταλαβαινετε ρε παιδια?

Τι θα μου προτεινατε?


« Τελευταία τροποποίηση: 13/07/09, 10:31 από Κύριος Τάδε »
ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ-ΑΝΤΑΛΛΑΣΟΝΤΑΙ:VHT PITTBULL FIFTY/CL HEAD,ESP MII MAPLE,BREEDLOVE ACOUSTIC AC250CR

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #1 στις: 13/07/09, 10:54 »
Μην πειραξεις τον VHT. Ειναι πολυ καλος ενισχυτης και δεν αξιζει να αρχισεις τα πειραγματα πανω του. Γενικα ειναι αληθεια οτι ειναι αρκετα "σφιχτοι" ηχητικα και "επιθετικοι" ενισχυτες.
Καλυτερα για μενα αν τον σπρωξεις/ανταλλαξεις με κατι που θα σου ταιριαζει καλυτερα.
Τωρα για να προτεινουμε κατι θα πρεπει να ξερουμε καποιο ταβανι οικονομικο... Εχω υποψην μου καποια πραγματα αλλα πρεπει να ξερω ποσα θες να ξοδεψεις...
Φανταζομαι οτι θα κρατησεις την καμπινα και θα πουλησεις το κεφαλι, αρα θα θες εναν προενισχυτη και εναν τελικο, ισως και μια μοναδα για εφφεδακια αν παρεις προενισχυτη χωρις εφφε κτλ (κανα λαμπατο δλδ).
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Fminmaj7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #2 στις: 13/07/09, 11:45 »
Ναι δικιο εχεις αν τον πειραξω χανει και την μεταπωλητικη αξια του και ειναι αδικο ειναι σχεδον καινουργιος και απαιχτος.
Οσο για το ταβανι καλο θα ειναι να μην υπερβει πολυ την τιμη που θα πουληθει ο VHT,και επειδη τυχαινει να μην εχει footswitch,θα δωσω μαζι στη μιση τιμη και το Furman Power factor pro (οχι rack) σε οποιον ενδιαφερθει.
Δηλαδη μιλαμε για 1600+200 ευρω αντε να τσονταρω και 400-500 ευρω,γυρω στα 2400 ταβανι.
Για εφε το tc Major2 μου φαινεται πολυ καλη λυση,controller εχω ηδη.

Τι λες?
ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ-ΑΝΤΑΛΛΑΣΟΝΤΑΙ:VHT PITTBULL FIFTY/CL HEAD,ESP MII MAPLE,BREEDLOVE ACOUSTIC AC250CR

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #3 στις: 13/07/09, 12:29 »
Εγω θα προτεινα (μιας και εχουν περασει αρκετα απο τα χερια μου λαμπατα, ss, digital modelling κτλ) ενα AXE FX της Fractal Audio (1500 το standard αλλα αν θες και εφφε synth, quad chorus, multiband compressor τοτε πας για το ultra με 1800. Αν δεν σε ενδιαφερουν αυτα τα εφφε πηγαινε για το standard) και ενα ART SLA-2 στα 2x200watts τελικο (flat response) ή αν δεν χρειαζεσαι τοση ενταση πηγαινε για τον art SLA-1 στα 2x100. Αρκετα φτηνες λυσεις και οι 2 (καμια 250 ο 1 καμια 300αρα ο 2). To axe fx αν δεν το ξερεις ψαξε να μαθεις και θα παθεις ζημια... Προσωπικα εγω κατελληξα σε αυτον τον συνδυασμο (axe fx standard, SLA-2, καμπινα 4x12") μετα απο πολλες αλλαγες εξοπλισμου και αφου το πηρα αποφασισα οτι δεν χρειαζομαι κανενα αλλο μηχανημα (τωρα μονο κιθαρες κοιταω, οχι ενισχυτη, προενισχυτη, εφφε κτλ). Ειναι digital modelling επαγγελματικο εργαλειο (οτι αλλο προσφερεται αυτη την στιγμη ειναι πραγματικα για τα μπαζα, ακομα και Vetta κτλ). Εχεις την αισθηση οτι πραγματικα παιζεις με ενισχυτες και οχι με digital modelling προενισχυτη πανω σε ss τελικο... Και αλλα παιδια που δεν τα πιστευανε οσα λεω και τελικα το δοκιμασανε, αλλαξοπιστησανε! (Που σαι Νικο;;;;)
Εγω παντως βρηκα σε αυτο το μηχανημα αυτα που εψαχνα μια ζωη, ολους τους ενισχυτες που θα θελα και τα εφφε, απιστευτες δυνατοτητες routing, ηχογραφησεων, συνδεσεων, εξωπραγματικη ποιοτητα και αυθεντικοτητα στους ηχους που εξομοιωνει κτλ. Το μειον του ειναι οτι θελει πολυ ψαξιμο, δεν ειναι pod και Vetta, εχει τρελο βαθος για ρυθμισεις στα παντα, αλλα αν εισαι διατεθιμενος να ψαχτεις και να μαθεις, τοτε δεν υπαρχει καλυτερο εργαλειο αυτη την στιγμη...
Συνολο δλδ με 1800 εχεις ενα απιστευτα ευελικτο συστημα και για σπιτι και για συναυλιες και για ηχογραφησεις, με κορυφαια ποιοτητα ηχου κτλ. Ψαξε, μαθε και δεν θα χασεις... Απλα δεν λεω λεπτομερειες εδω γιατι θα πρεπε να γεμισω σελιδες... http://www.fractalaudio.com/forum/
Αν τωρα δεν πειθεσαι για modelling τοτε υπαρχουν κι αλλες λυσεις, αλλα εγω δε θα προτεινα καμια απο αυτες για πολλους λογους, κυριως γιατι εχω περασει απο αυτες και δεν τις προτεινω για καποιον που ενδιαφερεται για πολυ καλη ποιοτητα και ποικιλια, χωρις να πρεπει να σκασει ενα σκασμο χρηματα για πολλαααα μηχανηματα... Εγω τελικα πηρα το Axe fx, παιρνοντας μεγαλο ρισκο μιας και εδω Ελλαδα δεν το φερνει κανεις (βασικα αν θες να το αγορασεις μονο κατευθειαν απο αυτους το αγοραζεις http://www.g66.com/) κι ετσι το πηρα στα τυφλα... Αλλα το μονο που μπορω να πω ειναι οτι μετα απο 18 χρονια που τα σκαω ανελλιπως σε εξοπλισμο, και αφου εχουν περασει απο τα χερια μου πολλα και καλα μηχανηματα, μπορω να πω οτι το συγκεκριμενο ειναι το μονο μηχανημα που με εκανε να πω "τερμα το ψαξιμο, βρηκα ΟΛΑ οσα ηθελα"...
Τα τελευταια μηχανηματα που εδωσα μιας και αγοραζοντας το Axe fx δεν τα χρειαζομουν πλεον, ηταν ενας Marshall Plexi του 73, ενας Mesa Boogie studio pre amp και ενας τελικος Boogie 50/50. (α και ενας Vetta που μπηκε στην αχρηστια)
Aν καποια στιγμη μπει κι ο φιλος ο Freedom θα σου πει κι αυτος αποψη...
Γενικα το μηχανημα θα ελεγα οτι ειναι ενα hi end "boutique" digital modelling preamp/effects processor...
Αυτα απο μενα...
« Τελευταία τροποποίηση: 13/07/09, 12:35 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Fminmaj7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #4 στις: 13/07/09, 12:49 »
Ευχαριστω φιλε Johnie,μ'αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι.
Καποια στιγμη ολοι την βλεπουμε λιγο Original pure analog και καλα,και τρωμε τα μουτρα μας.
Πολυ φασαρια και χρημα για το τιποτα..
Αρχιζω να ψαχνομαι Digital μπας και βγαλω καμια ακρη.Το μονο που με ανησυχει ειναι το γεγονος οτι οι περισσοτεροι ελληνες ψαχνονται με ανταλλαγες..να δω πως θα τον πουλησω τον vht..
ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ-ΑΝΤΑΛΛΑΣΟΝΤΑΙ:VHT PITTBULL FIFTY/CL HEAD,ESP MII MAPLE,BREEDLOVE ACOUSTIC AC250CR

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #5 στις: 13/07/09, 13:02 »
Αυτο ειναι ενα θεμα οντως ειδικα λογω κρισης... Αν προκειται για ακριβο μηχανημα δυσκολη εποχη για πουλημα... Παντως ο ενισχυτης αυτος που εχεις τα σπαει για συγκεκριμενα πραγματα, οποτε καποιος που ψαχνει τετοιον ηχο θα βρει την υγεια του...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Fminmaj7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #6 στις: 13/07/09, 18:31 »
Λογικα ενας λαμπατος ενισχυτης Rack δεν θα αποδιδει καλυτερα απο τον sl-1?
Εχεις να προτεινεις καποιον?
ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ-ΑΝΤΑΛΛΑΣΟΝΤΑΙ:VHT PITTBULL FIFTY/CL HEAD,ESP MII MAPLE,BREEDLOVE ACOUSTIC AC250CR

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #7 στις: 14/07/09, 02:54 »
 Μια αλλη προταση... Ενα απλο boosterακι σε ενα JMP1 της Marshall (αν το βρεις καπου μεταχειρισμενο), ενα rack fx unit (υπαρχουν τοσα πολλα) σε μια κεφαλη JCM 800 παλι της Marshall. Το εχω ακουσει σε studio δουλειες, το εχω ακουσει σε live, και το εχω προγραμματισει στο POD XT μου και δουλευει μια χαρα σε αυτο που μαλλον θελεις.
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Fminmaj7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #8 στις: 14/07/09, 09:49 »
Γεια χαρα Vaiking,
Το ζητημα ειναι ομως και η φορητοτητα,και η τιμη.
Ο Johnie προτεινει απιστευτα ευλελικτο ηχο,2U Rack+212 καμπινα,οχι απαραιτητα λαμπατο συστημα με 1800ευρω.
ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ-ΑΝΤΑΛΛΑΣΟΝΤΑΙ:VHT PITTBULL FIFTY/CL HEAD,ESP MII MAPLE,BREEDLOVE ACOUSTIC AC250CR

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #9 στις: 14/07/09, 18:39 »
Οχι, δεν ειναι καλυτερος ενας λαμπατος... Το συγκεκριμενο μηχανημα "διαλυει" καθε ενισχυτη που μοντελοποιει σε preamp και power amp stages και μπορεις να "πειραξεις" σχεδον τα παντα σε καθε ενισχυτη, εκτος απο τα καθιερωμενα controls... Μπορεις πχ να πειραξεις, bright cap, power transformers, πυκνωτες, bias και αλλα πολλα... Ειναι πραγματικα τοσο εξαιρετικη η εξομοιωση που γινεται που ειτε το βαλεις σε λαμπατο, ειτε σε ss τελικο, ειτε κατευθειαν πανω σε frfr συστημα θα εχεις τα ιδια κορυφαια αποτελεσματα... Για την ακριβεια, ειναι μαλλον καλυτερο να τον βαλεις σε εναν ss fr τελικο οπως ο sl-1 γιατι δεν θα χρωματιζεται ο ηχος σε οποιαδηποτε ενταση, σε αντιθεση με εναν λαμπατο πχ, που θα χρωματιζει γενικα τον ηχο, ειδικα οσο αυξανεται η ενταση... Αν αυτο ποπυ σε ενδιαφερει ειναι να εχεις την μεγιστη δυνατη ηχητικη ποικιλια με την βελτιστη ηχητικη εξομειωση, ειναι καλυτερα να το συνδεεις με εναν fr ενισχυτη που δεν θα χρωματιζει γενικα τον ηχο... Φαντασου πχ οτι εσυ μεσω του axe fx φτιαχνεις εναν ηχο με βαση εναν Plexi, του βαζεις και ενα βαθακι, ενα delay, και το στελνεις σε εναν πχ λαμπατο Boogie τελικο... Το αποτελεσμα ειναι οτι ο plexi ηχος που θα στελνει το μηχανημα, θα μπαινει στον Boogie και θα παιρνει ηχοχρωμα ...Boogie... Οποτε ναι μεν θα ακουγεται και παλι σαν Plexi αλλα οχι τοσο οσο θα ακουγοταν αν το εβαζες πανω σε εναν ενισχυτη που δεν θα χρωματιζει τον ηχο του...
Το ιδιο φυσικα γινεται και με τις καμπινες, μιας και κανει και εξομειωση καμπινων αν το θες (και εκει μπορεις να πειραξεις ακομα και την παραμορφωση των ηχειων). Aν εσυ ομως προκειται να στειλεις απο τον ενισχυτη σου σε κιθαριστικη καμπινα, κανεις bypass την εξομοιωση καμπινας απο το μηχανημα, μιας και θα ναι σαν να εχεις εναν ενισχυτη που θα μπαινει σε καμπινα και απο κει ο ηχος εχοντας παρει τα χαρακτηριστικα της καμπινας που εξομειωνει το axe fx θα παει σε αλλη καμπινα (στην δικια σου) που καθε αλλο παρα frfr ειναι κι ετσι ο ηχος θα ειναι σ***α... Ετσι, τις καμπινες τις κανεις Βypass αν θες να συνδεσεις κιθαριστικη καμπινα... Φυσικα οταν ηχογραφες μπορεις να ενεργοποιησεις τις καμπινες και να γραψεις κατευθειαν... Ψαξε και στο forum και θα βρεις πολλα recordings απο χρηστες... Οι περισσοτεροι απο αυτους θα δεις οτι εχουν πουλησει μηχανηματα θρυλους αφου αγορασανε το μηχανημα μιας και τα υπολοιπα μηχανηματα μπηκαν σε αχρηστια... Αλλοι επισης ενω ειχαν το axe fx και το χρησιμοποιουσαν αρχικα πανω σε λαμπατο μηχανημα, τελικα πουλησαν τον λαμπατο και τωρα το εχουν πανσ σε ss... Οι λογοι που το εκαναν; Ο ηχος και η αισθηση ειναι ιδια, οι εξομοιωσεις δεν χρωματιζονται, οι ss πιανουν λιγοτερο χωρο και ειναι πιο ελαφριοί, δεν εχουν κοστος συντηρησης, ακουγονται παντα και παντου το ιδιο και δεν ειναι "ιδιοτροποι" οπως οι λαμπατοι και βεβαια ειναι πολυ φθηνοτεροι!
Ειναι τετοια η τεχνολογια του μηχανηματος (εχει δυπυρηνο επεξεργαστη  :P) και τοσο καλογραμμενος ο κωδικας και με τοση λεπτομερεια και δυνατοτητα πειραγματος απο τον χρηστη που κανει πλεον περιττο πραγματικα εναν λαμπατο... Εγω πχ πουλησα ολα τα λαμπατα που ειχα και πραγματικα δεν μετανιωνω στιγμη... Ειναι η μονη πραγματικα αγορα που εχω κανει, που καμια στιγμη δεν μετανιωσα για οποιονδηποτε λογο...
Σορυ αν ολα αυτα ακουγονται υπερβολικα, ή σαν διαφημιση (οχι δεν εχω καμια σχεση με την εταιρια  :P ) αλλα πολυ μα παρα πολυ δυσκολα ενθουσιαζομαι με εναν ενισχυτη/προενισχυτη... Εχουν περασει καλα μηχανηματα απο τα χερια μου και παντα κατι ελειπε απο ολα τους... Αλλο ηταν καλο εκει και εχανε αλλου, αλλο κερδιζε σε αλλα σημεια αλλα σε αλλα δεν ελεγε κτλ κτλ... Αυτο απλα τ ακανει ολα και τα κανει με κορυφαιο τροπο... Δεν ειναι τυχαιο οτι ο υιος Zappa εξαλλειψε ολο το rig του και πλεον χρησιμοποιει μονο 2 ultra... Και να φανταστεις το παλικαρι ποσταρει και μεσα στο forum.... Γενικα οσοι το εχουν δοκιμασει, εχουν μεινει... Εκτος βεβαια αν εισαι απο τους τυπους που:
α) δεν μπορουν να αντεξουν κανενος ειδος tweaking και θελουν να χωσουν βυσμα, γυρισουν κοθμπι, παιξουν και ειναι tech-retarded
β) εχουν τα "χρυσα αναλογικα" αυτια που λειπουν απο ολους τους υπολοιπους και μπορουν να διακρινουν αν η μπαταρια που εχει χρησιμοποιησει στην ταδε κιθαρα με EMG μαγνητες ο ταδε κιθαριστας ηταν duracell ή ... sony...
    και οτιδηποτε δοκιμασουν να παιξουν που δεν ειναι "vintage", αναλογικο, λαμπατο και τουλαχιστον 20ετιας το θεωρουν απαραδεκτο...

Εγω προσωπικα πιστευω οτι εχω καλο γουστο στον ηχο, καλα αυτια και αρκετη πειρα και μιας και δεν ανηκω στις 2 παραπανω κατηγοριες, μπορω να πω οτι ναι, για πρωτη φορα στη ζωη μου ειμαι ενθουσιασμενος με ενα μηχανημα (με κιθαρες πολλες φορες, με ενισχυτη προενισχυτη ομως, ειναι οντως η πρωτη φορα).
Αν οντως ενδιαφερεσαι πραγματικα να το αγορασεις, δεν εχω προβλημα να κανονισουμε συναντηση να το ακουσεις σε εμενα... Αν και μπορεις να ψαξεις και στο forum που σου ειπα για ηχογραφησεις και videos κτλ...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Fminmaj7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #10 στις: 14/07/09, 20:20 »
Εισαι ασυληπτος,
ειχα πειστει και με λιγοτερα,αλλα tweek  στα bright cap, power transformers, πυκνωτες, bias,κουφαθηκα!
ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ-ΑΝΤΑΛΛΑΣΟΝΤΑΙ:VHT PITTBULL FIFTY/CL HEAD,ESP MII MAPLE,BREEDLOVE ACOUSTIC AC250CR

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #11 στις: 16/07/09, 01:37 »
 Ειμαι κι εγω φαν της modelling τεχνολογιας (αν και η εμπειρια μου περιοριζεται στη Line6). Το προηγουμενο rig σου το προτεινα γιατι πιστευα πως ψαχνεις κατι αναλογικο. Θα κανω κι εγω ενα ψαξιμο στο εν λογω μηχανημα. Σε τι τιμουλα παιζει;
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #12 στις: 16/07/09, 09:39 »
Έτσι όπως περιγράφεται το Axe FX ακούγεται σαν την "πεταλιέρα του επαγγελματία".!..
Έχοντας περάσει και ο ίδιος από αρκετές πεταλιέρες και έχοντας βιώσει πρώτο χέρι την απίστευτη ευκολία που προσφέρουν σε μνήμες, αλλαγές και live περιπτώσεις αλλά και την μεγάλη ευελιξία στην διαμόρφωση του ήχου με πολλές παραμέτρους, το σύστημα αυτό ακούγεται εξαιρετικά ενδιαφέρον, διότι το μόνο πράγμα που με έστρεψε τελικά από τις πεταλιέρες στους αμιγώς αναλογικούς ήχους ήταν η έντονη "ψηφιακίλα" που ήταν έκδηλη σε όλες τις πεταλιέρες που δοκίμασα. Θα προσπαθήσω να το ακούσω από κοντά.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #13 στις: 17/07/09, 16:57 »
To βασικο προβλημα ειναι οτι δεν υπαρχει αντιπροσωπος, ουτε Ελλαδα ουτε πουθενα αλλου... Ειναι ενας μονο για ολη την Ευρωπη (g66.com) και αγοραζεις απο εκει κατευθειαν... Οι ανθρωποι βεβαια ειναι φανταστικοι σε επικοινωνια, εξυπηρετηση, ασφαλεια κτλ... Επικοινωνουσαν μαζι μου σχεδον καθημερινα μεχρι να ερθει το μηχανημα και το στειλαν μαζι και με ενα κουτι σοκολατακια γιατι το χα παρει κοντα στις γιορτες των Χριστουγεννων και ετσι εστειλαν και τα σοκολατακια με ευχες κτλ  :D
Μην ξεχνατε οτι μιλαμε για boutique φαση παιδια, ασχετα αν ειναι ψηφιακο μηχανημα... Την ολη φαση την εφτιαξε ενας (...) μονος του και μετα βρηκε απλα εταιρια για να του τα φτιαχνει πιο μαζικα... Ειναι μικρη εταιρια και οχι line6 κτλ... Ο ανθρωπος μιλαμε εφτιαξε ολο τον κωδικα μονος του, σχεδιαση, κατασκευη κτλ... Ειναι θεομουρλο ατομο και γραφει συνεχεια στο forum...
Απο εξυπηρετηση παντως σκιζουν, απαντησεις παιρνεις παντα και αμεσα, υποστηριξη τελεια... Δεν ξερω μου φαινεται οτι απλα ειναι η καλυτερη επιλογη που μπορει να κανει καποιος που τον ενδιαφερουν αυτα τα μηχανηματα (modelling + effects).
Οσο για την ψηφιακιλα που λετε και ξερω πολυ καλα τι εννοειτε (απο pod σε pod 2, σε pod pro, σε Vetta II εχω παει και ξερω) απλα δεν υπαρχει τπτ... Μα τπτ... Απλα δεν ειναι τοσο plug and play οσο τα line6 προϊοντα... Θελει μελετη, ψαξιμο, υπομονη και τρελο tweaking... Οτα ομως καταλαβεις τι κανει απλα δεν υπαρχει κατι που να μην μπορεις να κανεις...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #14 στις: 18/07/09, 02:21 »
Πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα!  :D
Εχω ακουσει και εγω πολυ καλα λογια, ελπιζω να το δοκιμασω συντομα!
Πριν λιγες μερες εστησα και εγω ενα ρακ σε ξυλινο κεφαλι 4U απο Taurus amps, εβαλα πανω Elmwood Stinger rack 2U & Two-Notes Torpedo VB-101 2U, για να το κουβαλαω στο στουντιο ενος φιλου που ηχογραφουμε ενα κομματι μου (διασκευη ειναι, τεσπα...)
Το τορπιντο δεν το εχω δοκιμασει με τη συγκεκριμενη συνδεση ακομα, υποσχομαι την επωμενη φορα που θα παω απο τον φιλο να ηχογραφισω κατι να ακουσετε. Τωρα ο Στινγκερ ειναι η νεα εκδοση και εχει τεραστιες διαφορες απο τον κομπο που ειχα παλια, τον συνδεσα σε μια Randall XLT καμπινα που εχω εδω και πραγματικα επαθα πλακα, δεν ηθελα να αφησω την κιθαρα κατω! Βεβαια δεν εχει πανω εφε κτλ, αλλα δεν τα χρησιμοποιω ετσι κι'αλιως, αν μπει κατι θα μπει μετα απο plug-in.
Απο το Αξ εκουσα κατι κλιπακια με μοντελο ντιζελ καπου προσφατα και ηταν οντως καλα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Fminmaj7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #15 στις: 18/07/09, 05:34 »
Johnie εβγαλα τα ματια μου στο διαβασμα και αν και δεν εχω δυνατοτητα να το ακουσω απο κοντα θα το ρισκαρω και θα το παραγειλω.
Ως τωρα εχω καταληξει στο εξης σεταπ:
axe fx ultra-->art sl-1-->furman power pro rack-->korg rack tuner--->vht 212 fat bottom cab

Eχω προβλημα με τα cookies στο vaio λογω ισως του net frame work 3.5 δεν μου εμφανιζει επιλογη για ενεργοποιηση η απενεργοποιηση,και ετσι δεν μπορω να παραγειλω απο το g66.
Δεν εχω ασχοληθει ομως ακομα θα το λυσω..

Θα παιξει αναλυτικο review μολις το παρω να ειστε σιγουροι.
ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ-ΑΝΤΑΛΛΑΣΟΝΤΑΙ:VHT PITTBULL FIFTY/CL HEAD,ESP MII MAPLE,BREEDLOVE ACOUSTIC AC250CR

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #16 στις: 20/07/09, 09:18 »
Aπλα για να σε γλυτωσω απο ενα ακομα εξοδο, να σου πω πως ΔΕΝ χρειαζεσαι tuner ξεχωριστο μιας και εχει ενσωματωμενο το axe fx και μαλιστα ειναι πολυ καλο... Καλυτερα κρατα τα χρηματα σου να παρεις κανα καλο midi controller... Οσο για το αναλυτικο review μην βιαζεσαι... θα σου παρει μηνες για να παρεις μια καλη "μυρωδια" με το τι παιζει με το μηχανημα ωστε να μπορεις να κανεις ενα review... Και οταν το παρεις, μην ασχοληθεις περισσοτερο απο λιγα λεπτα με τα presets... Ξεκινα κατευθειαν να φτιαξεις δικο σου preset... Ξεκινα με εναν ενισχυτη που γουσταρεις, βγαλε globally τις εξομοιωσεις καμπινων, βαλε κι ενα βαθακι και ξεκινα απο κει... Να μαθεις πρωτα τι κανει η καθε ρυθμιση στους ενισχυτες (περα απο τα γνωστα master, gain, bass, middle, treble, presence, deep) ειδικα στα advanced (εκει ειναι ολο το ζουμι). Αφου καταλαβεις τι παιζει εκει και ουσιαστικα θα αρχισεις να μαθαινεις πως να πετυχαινεις τους ηχους που θελεις (και κυριως το feeling που θες να εχει καθε ενισχυτης), τοτε προχωρας παραπερα να δεις καταρχην τα EQs πως δουλευουν (γραφικο και παραμετρικο, αν θα το βαζεις πριν ή μετα τον ενισχυτη - συνηθως πολυ καλη λυση ειναι ενα πριν και ενα μετα) και φυσικα τις λειτουργιες με τα τρελα routing που μπορεις να κανεις... Επισης εχε υποψην οτι μπορεις να κρατησεις και τον VHT... Μπορεις με καταλληλες συνδεσεις να τοποθετησεις τον VHT σε ενα preset που θα φτιαξεις (ή και σε παραπανω) μεσα στην αλυσιδα routing του preset και να του βαλεις οτι εφφε θελεις κτλ. Ετσι να εχεις πχ 30 presets με ενισχυτες και εφφε μεσω του Axe fx και να χεις και καποια presets που να χρησιμοποιεις τον VHT με εφφε κτλ απο το axe fx...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #17 στις: 20/07/09, 13:28 »
Johnie θα με ενδιέφερε πολύ, αν βρεις λίγο χρόνο να περιγράψεις την μεθοδολογία αλλαγής των ήχων on the fly στο συγκεκριμένο setup. Δηλαδή:
Πως αλλάζεις εύκολα presets σε Live χωρίς πολύ dancing, πως αλλάζεις (ανάβεις-σβήνεις) συγκεκριμένα effects στο ίδιο preset, τι δυνατότητες προσφέρονται για assignment διαφόρων παραμέτρων σε expression pedals και ποιός είναι σύμφωνα με την γνώμη σου ο βέλτιστος controller στην αγορά (ανεξαρτήτως budget) για να ελέγχεις το axe fx. 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #18 στις: 20/07/09, 13:57 »
Eιναι προς κατασκευη ενας fractal audio controller ο οποιος θα ναι κι ο επισημος (και ολοι τον περιμενουμε  ;D )
Απο κει και περα αλλοι χρηστες προτεινουν για καλες λυσεις ειτε το liquid foot, ειτε το all access της roctron, ειτε το ground control pro. Φυσικα υπαρχουν και φτηνοτερες λυσεις (FCB 1010) με καποιους περιορισμους κτλ ή/και που να θελουν καποιες μετατροπες (firmware update στο midi chip τους κτλ). Εγω προσωπικα θα περιμενω τον official μιας και δεν με καιει προς το παρον το θεμα αφου δεν παιζω παρα μονος μου...
Για να απαντησω στα αλλα που θες, απο οσο θυμαμαι, μπορεις να αλλαζεις presets κατα βουληση εχοντας οτι layout θες σε καθε preset, (δλδ πχ με το πατημα ενος κουμπιου να πας απο εναν ηχο πεντακαθαρο Fender Deluxe με βαθακι, delay, chorus, compressor κτλ, σε εναν ηχο... Diezel με γραφικο eq πριν την εισοδο στον ενισχυτη, κανα παραμετρικο μετα, βαθος, delay σε bypassed mode που να ειναι assigned σε καποιον controller ωστε να το χρησιμοποιεις σαν stomp box, κανα volume CC, Wah κτλ)... Ο ηχος αλλαζει χωρις pops, clicks, latency κτλ αλλα αμεσα και με καλο spillover (αν και σε καποια θεματα ισως θελει καποιες ρυθμισεις, πχ αν πας απο ενα ειδος βαθους σε αλλο κτλ, αλλα δεν το χω ψαξει... μπορεις ομως να ψαξεις στο forum να βρεις οτι θες).
Φυσικα μπορεις να κανεις assign κουμπια στον controller για να φερονται σαν stompboxes. (ξεχασα να σας πω οτι οσων αφορα τα εφφεδακια, αν εχεις καλο αυτι, υπαρχει και εξυπνη συνδεσμολογια ωστε να "αντιγραψεις" επακριβως τον ηχο οποιουδηποτε πχ drive πεταλιου θες, χρησιμοποιοντας τα υπαρχοντα που διαθετει το axe fx και customαριζοντας τα με τις advanced παραμετρους που εχουν (πολυυυ καψιμο...)
Δεν θυμαμαι ακριβως ποσα μπορεις να κανεις assign, μαλλον μεχρι 10 νομιζω; ή 6; Καλυτερα να το ψαξετε αυτο...
Απο κει και περα σε CC μπορεις να βαλεις αρκετα πραγματα, οπως volume, effects loop dry/wet, dry/wet του καθε εφφε, drive του καθε ενισχυτη, master του καθε ενισχυτη, pitch shifting, να εχεις tap delay, tuner, bypass κτλ κτλ...
Και παλι, επειδη ακομα δεν εχω παρει controller κι ετσι δεν εχω ψαχτει αρκετα στον συγκεκριμενο τομεα, θα σας προτεινα να πατε στο forum και να βρειτε ολα οσα θελετε... Εχουν φτιαξει μαλιστα και wiki σελιδα για το axe fx...  ;D   http://www.axefxwiki.guitarlogic.org/
Eκει θα βρειτε απαντησεις σε ολα οσα ψαχνετε νομιζω, και αν κατι δεν το βρειτε, μπειτε στο forum, ρωτηστε και να στε σιγουροι οτι ειναι ολοι πολυ προθυμοι να βοηθησουν, ενω πολλες φορες απανταει και ο ιδιος ο ...δημιουργος του μηχανηματος... (μεχρι και tips απο καναν Zappa μπορει να παρετε!)
« Τελευταία τροποποίηση: 20/07/09, 14:04 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #19 στις: 20/07/09, 17:14 »
Johnie πολύ ενδιαφέροντα, ευχαριστώ για την αναλυτική ενημέρωση.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #20 στις: 24/07/09, 09:29 »


Xμμμ....Καθόλου κακό και με αυτοενισχυόμενο ηχείο,έτσι?
Απιστευτο μηχανημα πραγματικά!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #21 στις: 24/07/09, 10:11 »
Αυτό που σκοτώνει τις συμβατικές ψηφιακές πεταλιέρες είναι οι Δυναμικές. Δηλαδή οι αλλαγές του Volume της κιθάρας σε σχέση με την παραμόρφωση.
Στους λαμπάτους, οι αλλαγές του volume της κιθάρας καθορίζουν το distortion του προενισχυτή, όχι το τελικό volume. 

Αντίθετα, οι περισσότερες πεταλιέρες έχουν ένα συγκεκριμένο ήχο με συγκεκριμένο distortion για κάθε amp model και στην προσπάθεια τους να είναι πιστές στο τελικό αποτέλεσμα, τείνουν να ενοποιούν την χροιά σε πολύ παρεμβατικά επίπεδα, τόσο όσο να νομίζεις ότι δεν αλλάζεις τίποτα από την κιθάρα, παρά το Volume, με στείρες και ψεύτικες δυναμικές.

Για παράδειγμα, η GNX3000, η τελευταία γενιά high end πεταλιέρας της Digitech που έχω, είχε αυτό ως το κύριο σχεδιαστικό πλεονέκτημα έναντι των παλαιότερων μοντέλων, ότι παρείχε ιδιαίτερα πολυδιάστατες δυναμικές και ευαισθησία σε αλλαγές του volume της κιθάρας ή του τρόπου παιξίματος. Και πάλι όμως με άφηνε αρκετά ανικανοποίητο αναφορικά με αυτές τις αλλαγές χροιάς σε σχέση με το volume ή τις δυναμικές στο παίξιμο, σε σχέση με τους αμιγώς αναλογικούς λαμπάτους ενισχυτές.

Άκουσα όμως αυτό το video για το
Axe FX Plexi Dynamics
και πράγματι, το όργανο και σαφώς το λογισμικό που σχεδιάσανε, είναι απίστευτο για να είναι από ψηφιακό μηχάνημα από την δική μου εμπειρία.
Οποιοσδήποτε το άκουγε και του έλεγαν ότι είναι λαμπάτος, θα το πίστευε σίγουρα.
Πραγματικά εντυπωσιακό!
   
Edit: Και δείτε και
αυτό το demo ενισχυτή
από τον ίδιο τυπάκο, γέλασα πολύ, δεν σας λέω τι είναι για να μην χαλάσω την έκπληξη!!
« Τελευταία τροποποίηση: 24/07/09, 10:18 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #22 στις: 24/07/09, 10:34 »
Παιδια πιστεψτε με, αλλο να το ακους σε videos χαμηλης ποιοτητας και αλλο να παιζεις εσυ... Θα παθετε πλακα... Ειχα εναν Marshall plexi 1973 original και ενας φιλος (που σαι ρε Νικο να πεις στα παιδια;) ειχε κι αυτος τρελο κολλημα με plexi (εχει φτιαξει δικο του metropoulos plexi). Οταν πηρα το axe fx κανονισαμε συναντηση, εφερε και την κιθαρα του και εφφεδακια... Τα βαλαμε πανω και απλα μειναμε μλκες... Μαλιστα επειδη σε καποια φαση ειχα πανω στην 4x12" καμπινα μου ακουμπησει μια κεφαλη Marshall ενος αλλου φιλου, σε καποια φαση μου ειπε ο Νικολας οτι την ωρα που επαιζε, για λιγο αποροφηθηκε και καθως επαιζε κοιτουσε τον Marshall πανω στην καμπινα και για λιγα δευτερολεπτα, (μεχρι να συνειδητοποιησει οτι το σκεφτοταν δλδ), ειχε ξεχασει οτι επαιζε με ψηφιακο μηχανημα και νομιζε οτι επαιζε με τον Marshall... Αφου εφυγε, μετα απο μια η δυο βδομαδες αν θυμαμαι καλα, πηγε και αγορασε το axe fx  ;D
Εγω παλι παιδια εχω μεινει τελειως μλκας με το μηχανημα... Επειδη ειμαι απο αυτους που συμφωνει 1000% με τον φιλο adr1ano και πιστευω οτι αυτο που κανει την μεγαλυτερη διαφορα σε εναν καλο λαμπατο ενισχυτη δεν ειναι τοσο ο ηχος (ο ηχος φτιαχνεται με eq) αλλα το feel που σου δινει ο ενισχυτης, η αμεσοτητα, οι δυναμικες και το volume control μεσω της κιθαρας για την παραμορφωση, ανησυχουσα πριν να μπορεσω να δοκιμασω το μηχανημα μιας και για να το παρω ειχα μολις πουλησει τον αυθεντικο plexi μου με αρκετο δισταγμο...
Μετα απο λιγο καιρο εξοικειωσης με το axe fx, ειπα αντιο σε οτιδηποτε αλλο ενισχυτη και προενισχυτη ειχα σκεφτει μεχρι τοτε...
Φανταστειτε οτι εχω φτιαξει patch με αφετηρια εναν 5150 του οποιου αλλαξα τα φωτα στο tweaking για να τον κανω custom made  :P
Απο high gain σφιχτο ηχο που εχει original η εξομοιωση (και επειδη ειχα παλια 5150 μπορω να πω οτι πραγματικα ειναι αψογη η εξομοιωση), πειραξα διαφορες παραμετρους για να τον κανω να φερεται σαν vintage plexi αλλα modded... (βεβαια απλα πειραματιζομουν, μιας και το axe fx ηδη εχει 2 μοντελα plexi που πραγματικα ειναι αψογα και σκοτωνουν).
Το αποτελεσμα ειναι οτι εφτιαξα εναν ηχο που ΜΟΝΟ με το volume της κιθαρας μου και με τα split, παιρνω ηχο με χαμηλο το volume τοσο καθαρο οσο σχεδον επιπεδου sultans of swing και με ενα γυρισμα του volume στο τερμα ουρλιαζει σαν τερματισμενος plexi αλλα με extra gain stage, χωρις ΠΟΤΕ να χασει τις δυναμικες του!!!
Και που να ακουσετε και τους αλλους ενισχυτες που εξομοιωνει... Πχ τον Mark IIC+... Αλλο μηχανημα που ειχα ηταν ενα studio pre amp και mesa Boogie 50/50 τα οποια ειχα γιατι ηταν οτι πιο κοντινο και οικονομικο υπαρχει στον IIC+. Μετα το axe fx απλα τα πουλησα... Να βαλετε να ακουσετε καποια patch ποπυ εχουν φτιαξει με ηχο Petrucci και να μεινετε!
Το ακομα πιο ωραιο στην ιστορια, που ξεχασα να σας πω, ειναι οτι ο τυπος που το χει φτιαξει, βγαζει πολυ συχνα updated firmware, ειτε με μικρο αλλαγες/διορθωσεις, ειτε με καινουριες εξομοιωσεις... Τωρα εχει φτασει το μηχανημα να εχει 64 ενισχυτες και πεταλια, και εφφε που αδυνατω να αριθμησω...Ολα αυτα δωρεαν βεβαια και οχι οπως με τον Vetta που ειχε κανα update ανα 2 χρονια και μετα το τριτο update τον παρατησαν στην μοιρα του...
« Τελευταία τροποποίηση: 24/07/09, 10:39 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #23 στις: 26/07/09, 04:37 »

Edit: Και δείτε και αυτό το demo ενισχυτή από τον ίδιο τυπάκο, γέλασα πολύ, δεν σας λέω τι είναι για να μην χαλάσω την έκπληξη!!



xaxaxa πολυ καλο!  ;D Ειναι επειδη εχει πανακριβο καλωδιο, του προσθετει τονο αχαχα  ;D
Υπαρχουν πολοι που εχουν βγαλει φοβερο ηχο σε ηχογραφηση απο μικρα ενισχυτακια, ενω ο Brian May ηταν φανατικος στο να πετυχαινει στο στουντιο μεγαλο ηχο απο μικρους ενισχυτες (και οι Ζεπελιν το ειχαν κανει αυτο αρκετα, και οι Ρας και αλλοι βεβαια...)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Marillion

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #24 στις: 18/08/09, 10:58 »
  Ακουσα το axe fx σε ενα φιλο κ επαθα!!! Δεν περιμενα ποτε τοσο τελειο modelling λαμπατου ηχου! Πραγματικα εχω προβληματιστει επειδη εχω αρκετους λαμπατους κ επειδη ειμαι κ DIYer!! Aντε να αφησω το κολλητηρι τωρα κ να αρχισω να ψαχνομαι με parameters!!!! Το μονο διλλημα που εχω τωρα ειναι standard  η ultra ? ( με βλεπω μαλλον για το standard να μεινει κ κανα ευρακι στην οικογενεια!!) Ρε τι εφτειαξε ο τυπος............

(Ο Freedom φταιει για ολα , καλα ημουνα στην αγνοια μου!!)
« Τελευταία τροποποίηση: 18/08/09, 11:02 από Marillion »
Φιλικα
Γιώργος Κεφαλάς

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
5500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/05, 03:45
από sitsanakak
14 Απαντήσεις
14684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/07, 20:02
από Minotaur
7 Απαντήσεις
4186 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/08, 13:00
από Υπνοβάτης...
4 Απαντήσεις
3205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/09, 14:47
από Baroness
3 Απαντήσεις
8847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/09, 04:28
από Holyshock
16 Απαντήσεις
5917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/09, 12:35
από Hellborn
5 Απαντήσεις
2539 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/10, 20:09
από kirk (IBANEZ RG370) hammet
0 Απαντήσεις
34193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/11, 21:12
από Βραζίλης
7 Απαντήσεις
3282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/11, 22:48
από A-nik-i
11 Απαντήσεις
31343 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/14, 21:05
από ΠΟΙΟΣ