Αποστολέας Θέμα: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας  (Αναγνώστηκε 13395 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #25 στις: 18/08/09, 22:25 »
Παιδια πιστεψτε με, αλλο να το ακους σε videos χαμηλης ποιοτητας και αλλο να παιζεις εσυ... Θα παθετε πλακα... Ειχα εναν Marshall plexi 1973 original και ενας φιλος (που σαι ρε Νικο να πεις στα παιδια;) ειχε κι αυτος τρελο κολλημα με plexi (εχει φτιαξει δικο του metropoulos plexi). Οταν πηρα το axe fx κανονισαμε συναντηση, εφερε και την κιθαρα του και εφφεδακια... Τα βαλαμε πανω και απλα μειναμε μλκες... Μαλιστα επειδη σε καποια φαση ειχα πανω στην 4x12" καμπινα μου ακουμπησει μια κεφαλη Marshall ενος αλλου φιλου, σε καποια φαση μου ειπε ο Νικολας οτι την ωρα που επαιζε, για λιγο αποροφηθηκε και καθως επαιζε κοιτουσε τον Marshall πανω στην καμπινα και για λιγα δευτερολεπτα, (μεχρι να συνειδητοποιησει οτι το σκεφτοταν δλδ), ειχε ξεχασει οτι επαιζε με ψηφιακο μηχανημα και νομιζε οτι επαιζε με τον Marshall... Αφου εφυγε, μετα απο μια η δυο βδομαδες αν θυμαμαι καλα, πηγε και αγορασε το axe fx  ;D

Επιβεβαινωνω (ναι, ειμαι ο quotαρισμένος "Νίκος" και ειμαι καλα)... ;)

Παιζω μονο με λαμπάτους απο το 1992...στο AxeFx εχουν κανει τοσο απίστευτη δουλεια (και ο ψυχακιας ο Κλιφ συνεχιζει και το βελτιώνει με τρελλο ρυθμο) που καποιος θα πρεπει να το παιξει με τα χερακια του και να το ακουσει με τα αυτακια του για να το πιστεψει...οι δυναμικες ειναι εκει, το "καθάρισμα" με το volume ειναι εκει, απλα απιστευτο...ξερω οτι ακουγεται "καπως" και καταλαβαίνω την οποια δυσπιστία μπορει να υπαρχει γιατι πολυ mojo και hype παιζει στο ιντερνετ, ουτε εγω το πιστευα μεχρι που πηγα στον Νταρκο (α βρε Γιάννη!!!) και...τα υπολοιπα ειναι quoted...  ;)

Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #26 στις: 18/08/09, 22:37 »
  Ακουσα το axe fx σε ενα φιλο κ επαθα!!! Δεν περιμενα ποτε τοσο τελειο modelling λαμπατου ηχου! Πραγματικα εχω προβληματιστει επειδη εχω αρκετους λαμπατους κ επειδη ειμαι κ DIYer!! Aντε να αφησω το κολλητηρι τωρα κ να αρχισω να ψαχνομαι με parameters!!!! Το μονο διλλημα που εχω τωρα ειναι standard  η ultra ? ( με βλεπω μαλλον για το standard να μεινει κ κανα ευρακι στην οικογενεια!!) Ρε τι εφτειαξε ο τυπος............

(Ο Freedom φταιει για ολα , καλα ημουνα στην αγνοια μου!!)

Νααααααατοναααααααααααααααααα!!!!  ;D

Γιωργαρε, ΜΕ ΓΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!

Αν δεν σε ενδιαφερουν τα εξτρα εφε του ultra (ή αν δεν θα χρησιμοποιεις 20 εφε ταυτόχρονα και κανα 2 ενισχυτές) πηγαινε για το standard και τα ρέστα κουρκουμπίνια...

Το δικο μου μπορει να μην το εχω πλεον αλλα ειχα παρει την εξής μετρηση για να υπαρχει σημείο αναφοράς...

Το AxeFx ultra μου ειχε δειξει 68% cpu utilization με:

wah->octave->fuzz->vibe->ενισχυτή->καμπίνα->delay->flanger->reverb->EQ

(firmware 7.04 τότε, πρεπει να εχει παλιώσει ήδη)

8 εφέ, ενισχυτή και καμπινα δηλαδη...αν θυμαμαι καλα το ultra ειναι 20% πιο "δυνατο" απο το standard (καλα τα λεω Τζώνη?) και η απαγορευτική περιοχη ξεκινάει απο το 92-93% (βοηθα Τζωνη γιατι τα εχω ξεχάσει)...οποτε κανε τους υπολογισμους σου για το ποσα μαξιμουμ εφε, ενισχυτές κλπ κλπ θα χρησιμοποιεις την φορα (αρα απλά ανα preset, αρα και να θελεις περισσοτερα εφε ή συνδιασμους τους κανεις σε πρισετς και παπαλα) και παρε αυτό που σε συμφέρει...  ;)

Α και που'σαι...


ΜΕ ΓΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Μετα τιμής

Ο παλιατζής παλαιών plexi

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

ΥΓ: το σοκαριστικό για μενα δεν ηταν πρωτίστως ο ηχος (ποιος απο ολους δηλαδη, υπαρχουν απειροι εκει περα μεσα) αλλα οτι εχει μοντελοποιήσει την ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ των λαμπατων...Τζώνη, θυμασαι την φατσα μου οταν ειχα φερει και ενα αναλογικό φαζ και το βαλαμε "μπροστα" στο AxeFx, ενω το ειχαμε σεταρει να εχει απλα εναν πλεξι?  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 18/08/09, 22:46 από Freedom (modeerf) »
Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

Αποσυνδεδεμένος Marillion

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #27 στις: 19/08/09, 11:34 »
Σε λιγες μερες θα δεις το σκοτωμα καποιων λαμπατων στις αγγελιες Νικολα ( πλην των Koch , να μεινει κ κατι για backup!!!! ;D ;D ) Κ εγω νομιζω πως το standard ειναι μια χαρα για αυτα που θελω , περιμενω το mail της φιλης σου της Sussi για την διαθεσιμοτητα!!
Φιλικα
Γιώργος Κεφαλάς

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #28 στις: 19/08/09, 11:40 »
Σε λιγες μερες θα δεις το σκοτωμα καποιων λαμπατων στις αγγελιες Νικολα ( πλην των Koch , να μεινει κ κατι για backup!!!! ;D ;D ) Κ εγω νομιζω πως το standard ειναι μια χαρα για αυτα που θελω , περιμενω το mail της φιλης σου της Sussi για την διαθεσιμοτητα!!

Αν εχουν περασει πανω απο 10 λεπτά και δεν σου εχει απαντήσει η Σούζι, μαλλον θα εχει ξεκινησει ο 3ος παγκοσμιος...απιστευτη εξυπηρετηση...

Anyway, οποτε το μονο που μου μενει να σου πω ειναι...ΜΕ ΓΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!  ;)

ΥΓ: να θυμασαι οτι σε παρακολουθω!!!  ;D

Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

Αποσυνδεδεμένος Marillion

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #29 στις: 19/08/09, 11:52 »
Σε λιγες μερες θα δεις το σκοτωμα καποιων λαμπατων στις αγγελιες Νικολα ( πλην των Koch , να μεινει κ κατι για backup!!!! ;D ;D ) Κ εγω νομιζω πως το standard ειναι μια χαρα για αυτα που θελω , περιμενω το mail της φιλης σου της Sussi για την διαθεσιμοτητα!!

Αν εχουν περασει πανω απο 10 λεπτά και δεν σου εχει απαντήσει η Σούζι, μαλλον θα εχει ξεκινησει ο 3ος παγκοσμιος...απιστευτη εξυπηρετηση...

Anyway, οποτε το μονο που μου μενει να σου πω ειναι...ΜΕ ΓΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!  ;)

ΥΓ: να θυμασαι οτι σε παρακολουθω!!!  ;D



Οχι  εχει απαντησει η φιλη σου απλα δεν ξερει ποσα μηχανηματα θα ερθουν την αλλη 7μαδα για να δει αν θα με εξυπηρετησει   αμεσα  γιατι το θελω  ΤΩΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!

χε χε σε εχω δει εγω , με εφημεριδα κ καπελο στην γωνια εεε????
( τι να τις κανεις τις πλεξοσαβουρες μου , εσυ εχεις χρυσαφι!!!!)

Φιλικα
Γιώργος Κεφαλάς

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #30 στις: 19/08/09, 11:55 »
Οχι  εχει απαντησει η φιλη σου απλα δεν ξερει ποσα μηχανηματα θα ερθουν την αλλη 7μαδα για να δει αν θα με εξυπηρετησει   αμεσα  γιατι το θελω  ΤΩΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!

Είπα και γω!!! Ξεκινησε ο 3ος παγκοσμιος και δεν εχουν βγαλει εκτακτο στην τηλεοραση... ;D


χε χε σε εχω δει εγω , με εφημεριδα κ καπελο στην γωνια εεε????

Καβουράκι παρακαλω και ψευτικο μουστάκι...  ;D


( τι να τις κανεις τις πλεξοσαβουρες μου , εσυ εχεις χρυσαφι!!!!)

Σταματα!!! Μου αρέσουν και τα ασημένια!!!  ;D


ΥΓ: σε περιπτωση που ξεχασα να το αναφερω...



ΜΕ ΓΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!

 ;D
Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

Αποσυνδεδεμένος Marillion

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #31 στις: 19/08/09, 12:09 »
Παρολα αυτα εχω κ κατι τυψεις ρε παιδι μου  , να φανταστεις περιμενω μερα με την μερα κατι ΚΤ77 μαζι με vintagoεξαρτηματακια απο USA για μερικες μοντιφιες κ μου εχει κοπει η ορεξη!! Παντως οσο καλο να ειναι το μηχανημα το real thing δεν θα το αφησω ποτε!!!!!
Φιλικα
Γιώργος Κεφαλάς

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #32 στις: 19/08/09, 12:13 »
Παντως οσο καλο να ειναι το μηχανημα το real thing δεν θα το αφησω ποτε!!!!!

Μην το λεεεεες, μηηηηην το λεεεεες... ;)
Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #33 στις: 19/08/09, 12:56 »
Παντως οσο καλο να ειναι το μηχανημα το real thing δεν θα το αφησω ποτε!!!!!

Μην το λεεεεες, μηηηηην το λεεεεες... ;)

Θεϊκό να είναι το μηχανάκι, τον RIVERA και τον Super Six Reverb θα τους δώσω στο παιδί μου..... κληρονομιά.

Τι διαφορές έχει το ultra??

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #35 στις: 19/08/09, 14:26 »
Δυναμικες σε digital Αδριανε?
Γιατι οχι!


Ολα με ενα μοντελο, volume tone κτλ...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #36 στις: 29/08/09, 11:58 »
Ωραια πληθαινουμε! Χεχε, μαλλον ημουν ο πρωτος στην Ελλαδα που πηρα Axe Fx και χαιρομαι που μπορεσα να πεισω καποιους εστω να το δοκιμασουν για να δουν τι μπορει να κανει... Οχι για κανενα αλλο λογο, αλλα απλα γιατι κι εγω οπως πολλοι εδω μεσα, εσκαγα συνεχεια χρηματα σε ενισχυτες και προενισχυτες ψαχνοντας αυτον "τον" ηχο και τωρα τον βρηκα (για την ακριβεια βρηκα "τους" ηχους).
Τωρα τα σκαω μονο σε κιθαρες και μαγνητες  >:D
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #37 στις: 29/08/09, 16:54 »
Θέλω και εγώ να δοκιμάσω το Axe.. Αλλά πού υπάρχει??

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #38 στις: 30/08/09, 12:55 »
Δεν ησουν ο πρωτος, το εχει ενας στην κατερινη σχεδον οταν πρωτοβγηκε κ το παιζει απο τελικο VHT. Οπως λενε οσοι το ακουσαν, τον ηχο το βγαζει!!! Απλα αν κ στο ιδιο επιπεδο, λεει ο χρηστης, κατι λειπει στο feel...Οποτε θα κανει κ ενα παραδοσιακο συστηματακι με triaxis κτλ ετσι να βρισκεται να τα εναλλασει!!!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #39 στις: 30/08/09, 13:23 »
Σε ποιο firmware ηταν οταν το ελεγε αυτο το παιδι που το χε; γιατι τωρα εχει φτασει στο 8.02 πλεον (μεχρι το 5-6 υπηρχαν καποια θεματακια με το feel, πλεον...) και ακριβως το feel ειναι ο λογος για τον οποιο το αγορασα και το κρατησα... Ειχα αρκετους λαμπατους και ενισχυτες κεφαλες και προενισχυτες με τελικο λαμπα... Αυτον τον ηχο και feel και δυναμικες δεν το χα με κανενα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #40 στις: 30/08/09, 13:33 »
Δεν ξερω θα τον ρωτησω! Αλλα δεν ειναι παιδι ειναι αρκετα μεγαλος και καθηγητης κιθαρας> Παντως ειναι κατα ενθουσιασμενος απο τον ηχο...και ολοι συνηθως σε οσους το κανει demo!!!

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #41 στις: 31/08/09, 01:10 »
φίλε johnie Darko

Είδα οτι έχεις ψάξει καλά το θέμα με την fractal audio. Αν και είμαι ενθουσιασμένος με το Αxe FX δεν πρόκειται να παίξω σε αυτά τα λεφτά για αρκετό καιρό.

Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω, είναι αν ξέρεις ήδη κάτι, ποια είναι η γνώμη σου για τον μικρό λαμπάτο ενισχυτή Reactor 112-18. Δεν με ενδιαφέρει τόσο η ποικιλία ήχων όσο η standalone ποιότητά του. Το βλέπω δηλαδή σαν ένα μικρό tube amp (άρα στα μέτρα μου, έψαχνα ένα ποιοτικό practice tube amp για να αντικαταστήσει το τρανζιστοράτο μου που μου αφήνει χρόνους) αλλα φυσίκά oi extra δυνατότητες για modeling μου φαίνονται ενδιαφέρουσες. Σε σχέση με άλλα non modeling practice tube amps πως τα πάει ???

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Aλλαγη εξοπλισμου,θαθελα την αποψη σας
« Απάντηση #42 στις: 31/08/09, 09:00 »
Αν δεν κανω λαθος αυτος ειναι ενας ενισχυτης λαμπατος μεν, αλλα για να κουμπωνεις πανω του modelling προενισχυτες τυπου Pod κτλ. Δλδ δεν ειναι απο μονος του ενας ενισχυτης κιθαρας αλλα ενα πακετο τελικου λαμπατου + ηχειο με "προδιαγραφες" για να παιζει "καλα" σε συνεργασια με καποια modelling προενισχυση, να μην χρωματιζει ιδιατερα τον ηχο κτλ.
Βεβαια δεν το χω ψαξει καθολου, απλα ετσι θυμαμαι. Τωρα αν ειναι καποιο καινουριο μηχανημα και κανει αλλη δουλεια δεν το ξερω, οποτε να μην λεω και βλακειες.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
5477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/05, 03:45
από sitsanakak
14 Απαντήσεις
14581 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/07, 20:02
από Minotaur
7 Απαντήσεις
4168 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/08, 13:00
από Υπνοβάτης...
4 Απαντήσεις
3186 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/09, 14:47
από Baroness
3 Απαντήσεις
8783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/09, 04:28
από Holyshock
16 Απαντήσεις
5897 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/09, 12:35
από Hellborn
5 Απαντήσεις
2526 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/10, 20:09
από kirk (IBANEZ RG370) hammet
0 Απαντήσεις
33636 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/11, 21:12
από Βραζίλης
7 Απαντήσεις
3259 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/11, 22:48
από A-nik-i
11 Απαντήσεις
31223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/14, 21:05
από ΠΟΙΟΣ