Αποστολέας Θέμα: Εκμετάλλευση από κιθαροκατασκευαστές  (Αναγνώστηκε 11338 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Προσφατα ειχα παει στη Γερμανια σε μια εκθεση μουσικης τεχνολογιας. Εξω απο την εκθεση κοσμος που ειχε ερθει απο την Κορεα διαδηλωνε με το συνθημα No Cort!
Μου εδωσαν ενα φυλαδιο, στο οποιο με λυπη μου διαπιστωσα οτι ηταν πρων εργαζωμενοι της Cor-Tec, που κατασκευαζει κιθαρες για διαφορους μεγαλους κατασκευαστες.
Ειχαν αναγκαστει να υπογραψουν παραιτηση οταν αρωστησαν!
Οσο εργαζοντουσαν δουλευαν αμετρητες υπερωριες για λιγοτερο απο 14 ευρω τη μερα, μεσα σε χημικα και αθλιες συνθηκες!

Καποιοι αυτοκτονησαν, αυτοπυρποληθηκαν, κρεμαστηκαν γιατι δεν αντεχαν αλλο!
Περιεγραφε το φυλαδιο πολλες ακομα φρικαλεοτητες που πραγματικα δεν θελω να αναφερω, και γενικοτερα ολο και μεγαλυτερη εξαθλιωση των εργατων ενω τα αφεντικα πλουτιζαν ολο και περισοτερο χωρις να δινουν ανταλαγμα!
Θα σκαναρω το φυλαδιο για οποιον θελει να το διαβασει.
Ολα αυτα με κανουν να σκευτομαι το τι περνανε καποιοι συνανθρωποι μας στην ανατολη προκειμενου εμεις εδω στη δυση να αγοραζουμε φθηνες κιθαρες με το κιλο... πραγματικα προτιμω να πληρωσω κατι περισοτερο παρα να καποιος αλλος να εχει παθει ολα αυτα για να πουληθει το πρωιον σε πιο χαμηλη τιμη, και αρα πιο μαζικα.
Το εβαλα αυτο ως θεμα για συζητηση σχετικα με παροιμοιες τακτικες στην κατασκευη κιθαρας μαζικα σε εργοστασια...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Εκμεταλευση κιθαροκατασκευαστων
« Απάντηση #1 στις: 10/04/09, 21:00 »
σκαναρε το και ποσταρε το γιατι ακουγεται πολυ περιεργο... Ολα τα βιντεακια στο youtube απο factory tours σε κινα και κορεα παρουσιαζουν ευχαριστους χαρουμενους εργατες που κανουν ηρεμα και ωραια τη δουλεια τους. Και δεν ειναι επισημα βιντεο απο τις εταιριες αλλα ερασιτεχνικα απο ατομα που εχουν παει μια βολτα σε τετοια εργοστασια

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Εκμεταλευση κιθαροκατασκευαστων
« Απάντηση #2 στις: 10/04/09, 21:20 »
Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι φαινόμενα αυτού του είδους συμβαίνουν κατά κόρον στις χώρες της Άπω Ανατολής. Και να ήταν μόνο οι κιθάρες... ρούχα, αθλητικά είδη, μηχανήματα παντός είδους κλπ, φτιάχνονται από εργάτες που πληρώνονται μισθούς πείνας και δουλεύουν σε ανθυγιεινές συνθήκες. Ομολογώ βέβαια ότι αυτά περί αυτοκτονίας και αυτοπυρπολισμών μου ακούγονται λίγο υπερβολικά. Πάντως καλό θα ήταν να δούμε το φυλλάδιο και να το ψάξουμε το θέμα ως ευσυνείδητοι καταναλωτές (γκουχ γκουχ) μήπως και μάθουμε τι ακριβώς συμβαίνει.

EDIT: Βρήκα ένα σχετικό βίντεο στο Youtube...
« Τελευταία τροποποίηση: 10/04/09, 21:37 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Εκμεταλευση κιθαροκατασκευαστων
« Απάντηση #3 στις: 10/04/09, 22:45 »
Λοιπον, το σκαναρα και παρακατω ειναι 3 εικονες με το κειμενο.
Δεν γνωριζω αν ολα αυτα ειναι αληθεια, γιατι τα περισοτερα κειμενα σχετικα με το θεμα που βρισκω ειναι στα Κορεατικα, απλα αναδημοσιευω το φυλλαδιο που μου εδωσαν οι Κορεατες εξω απο την εκθεση. Αν ισχυει προφανως δεν αφορα μονο τις ομονυμες εταιρειες, αλλα και ολες τις αλλες που κατασκευαζουν/-αν τις κιθαρες τους εκει.

http://i120.photobucket.com/albums/o164/jezuz12345/cor1.jpg

http://i120.photobucket.com/albums/o164/jezuz12345/cor2.jpg

http://i120.photobucket.com/albums/o164/jezuz12345/cor3.jpg
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος JHN_GR

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Είναι μια από τις μεγάλες εταιρίες κατασκευής μουσικών οργάνων.Πολλοί από εμάς έχουμε ένα όργανο της άσχετα από τη φίρμα που γράφει.
Σίγουρα τα ξέρουμε αυτά αλλα πιστεύω είναι καλό που και που να τα σκεφτόμαστε λίγο πέραν του επιφανειακού.
Δεν είναι δυσφύμιση της εν λόγω εταιρίας δεν έχω κανένα λογο να κάνω κάτι τέτοιο απλά ένα μινόρε ακόρντο κάπου πίσω στο μυαλό μου.


Πριν κανα 2χρονο είχα δεί κι ένα άρθρο στο βρετανικό Guitarist που έδειχνε τη διαδικασία κατασκευής μιας custom κιθάρας του αρθρογράφου
σε ένα αντίστοιχο εργοστάσιο στην Κίνα υπό την επίβλεψη του Trevor Wilkinson άν θυμάμαι καλά.Η περιγραφή των συνθηκών εργασίας ήταν
σύντομη αλλά ξεκάθαρη.Σε μένα φάνηκε κάτι καλύτερο από το πώς θα φανταζόμουνα τη δουλεία.
Δέ ζώ στην κοσμάρα μου,ούτε αριστεροεπαναστάτης τσεγκεβαρικός και λοιπά κουραφέξαλα,πάλι καλά λέω που δεν είμαι στη θέση τους.
(Αν είναι λάθος το που postαρίστηκε,ζητώ συγνώμη,ας το βάλουν οι mods εκεί που πρέπει)
« Τελευταία τροποποίηση: 10/08/09, 04:53 από JHN_GR »

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Jhn_GR σε κάποιο άλλο άρθρο στο παρελθόν, είχε αναφερθεί ξανά αυτή η κατάσταση μέσω κάποιον φυλλαδίων που είχανε ανεβάσει στο διαδίκτιο για παρόμοιους λόγους. Εμένα μάγκα ξέρεις τι μου κάνει εντύπωση ? Πως γίνεται αυτοί οι ανθρώποι να λένε τόσο ανοιχτά τα προβλήματά τους, τόσο οργανωμένα, σε μάλλον συνεχή βάση και να μην δίνει κανένας σημασία. Δεν μπορούν να τους προστατέψουν ούτε οι νόμοι. Μήπως σου λέει κάτι αυτό?
Μάλλον μιλάμε για το μέλλον της ανθρωπότητας.

Να μη σου πω ότι μιλάμε για το παρόν της. Εσύ βλέπεις καμμιά δουλειά να λειτουργεί σωστά ? Βλέπεις κανέναν να δουλεύει μόνο οχτάωρο ? Βλέπεις κάποιον να ανταμοίβεται αναλόγως τη εργασίας του ? Βλέπεις κάποιον να πληρώνεται τις υπερωρίες του ? Βλέπεις κάποιον να παίρνει σωστά τις μέρες της άδειάς του ? Βλέπεις κανέναν να πληρώνεται παραπάνω όταν αυξάνεται κάθε χρόνο ο τζίρος της εταιρείας ? Βλέπεις οι εταιρείες να παίρνουνε τα πρέποντα ασφαλιστικά μέτρα για όσους δουλεύουνε σε δύσκολες συνθήκες εργασίας ? Βλέπεις κανένας εργοδότης να υπολογίζει ότι συνήθως σπαταλάς περίπου 13 ώρες της μέρας σου στην δουλειά σου και όχι μόνο 8 ενώ πληρώνεσαι με τον βασικό μισθό. Βλέπεις εσύ το κράτος και ο νόμος να παίρνει το μέρος του εργαζόμενου έμπρακτα σε κάτι από όλα αυτά ?
Βλέπεις εσύ το συνάνθρωπό σου, να σε αντιμετωπίζει στην εργασία σου ως άνθρωπο ή ως μηχανή ? Κι αν από όλα αυτά πάθεις κάτι, όλοι σηκώνουν τα χέρια ψηλά.
Βλέπεις οι άνθρωποι, δεν έχουν ανταλλακτικά, αν χαλάσεις χάλασες. Αν μπορείς να επιδιορθείς, χρειάζεται μπόλικο χρήμα για τους γιατρούς και αρκετός χρόνος για την θεραπεία. Είμαστε οι πιο φθηνές μηχανές. Πετάς ολόκληρη την μηχανή και παίρνεις καινούρια. Αρκετά από αυτά, τα προστατεύει ο Νόμος, μα απουσιάζουνε οι ελεγκτές του Νόμου. Όποιος ζητά εργατικά δικαιώματα είναι κακός εργάτης.
Βεβαίως, υπάρχει και η άλλη εικόνα, αυτή του Δημοσίου. Όπου εκεί κάποιοι κονομάνε δουλεύοντας ελάχιστα, ανεξάρτητα λογικής. Αλλά πόσοι δουλεύουνε στο δημόσιο και πόσοι στον ιδιωτικό τομέα? Ακόμη όμως και στο δημόσιο, ξέρεις πόσοι προσωρινοί συμβασιούχοι, φορτώνονται την δουλειά κάποιων μόνιμων που το μόνο που έχουν μάθει είναι τα ξύνουν ? Ένας βγάζει την δουλειά των 10.

Ελεγκτές του Νόμου, δεν υπάρχουνε. Και αυτοί που υποφέρουν, όταν παλιώσουν, θα κάνουν τα ίδια στους επόμενους πέραν σπανίων περιπτώσεων, μιας και αυτή είναι η πολιτική των εταιρειών αν θες να ξαποστάσεις από τις δυσκολίες. Θα χώσεις τον καινούριο, για να ξεγνοιάσεις εσύ. Δεν υπάρχουν λοιπόν ούτε άνθρωποι.

Έλλειψη ΑΝΘΡΩΠΙΑΣ.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
 :up  με κάλυψε ο   XoLiDoXoS  :shake

Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
«Συμφωνώ και επαυξάνω» με ότι έχουν γράψει οι προλαλήσαντες… Αλλά πέρα από αυτό (και αν θέλουμε πραγματικά να βάλουμε τον δάκτυλο επί τον τύπο των ήλων…) μήπως πρέπει να σκεφτούμε – αναλογιστούμε ότι…
ΕΜΕΙΣ “ΕΙΜΑΣΤΕ” Η CON – CORT Factory και η κάθε “CON – CORT Factory” …
Όταν αγοράζουμε μουσικά όργανα από την συγκεκριμένη εταιρία -και από την κάθε εταιρία που δραστηριοποιείτε στον χώρο της Άπω Ανατολής- με μοναδικό κριτήριο τον χαμηλότερο οικονομικό παράγοντα και την χαμηλότερη τιμή που έχουν τα εξ Άπω Ανατολής προϊόντα , ας αναλογιστούμε ότι και εμείς  «ρίχνουμε νερό στον μύλο της εκμετάλλευσης» αυτών των εργατών που τους «ξεζουμίζουν και τους πετάνε μετά σαν στημένες λεμονόκουπες» για να έχουμε εμείς οι «Υπερούσιοι Ευρωπαίοι» ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ  τις fancy κιθάρες των 170, 200, 300, 500, 600, 800 Euro και να «πουλάμε μούρη» στους κολλητούς μας λέγοντας: «Κοίτα τι γ@μ@το όργανο πήρα στην φτήνια…»
Ναι, ξέρω ότι «τα CNC Machines δεν έχουνε πατρίδα»… Ότι θα κόψουνε τα ξύλα «τελεία» είτε είναι στις U.S.A., είτε είναι στο Mexico, είτε είναι στη China, είτε είναι όπου αλλού… Αλλά «πίσω» από αυτά τα CNC Machines, είναι οι εργάτες στην γραμμή παραγωγής… Και αυτούς τους υπέρ εκμεταλλεύεται η κάθε Made in Mexico η’ η κάθε Made in China Εταιρία…
Και αντί σαν «συνειδητοποιημένα άτομα (και καλά «λέμε τώρα» ότι είμαστε…) η’ σαν συλλογικότητα,  να μποϊκοτάρουμε τα αυτά τα προϊόντα της Con – Cort factory και των άλλων εταιριών, και με διαδήματα να τους κοινοποιήσουμε ότι αρνούμαστε να αγοράσουμε η’ να διαφημίσουμε τα προϊόντα τους  εφόσον ισχύουν οι υπάρχουσες συνθήκες, πάμε σαν μ@λ@κες και τα αγοράζουμε η’ τα διαφημίζουμε… Θέλουνε –οι εταιρίες- να ξεχάσουμε, ότι εμείς είμαστε οι τελικοί αποδέκτες των προϊόντων τους και αν θέλουμε μπορούμε να κλείσουμε τις εταιρίες τους…
Και αυτό είναι στο χέρι μας η’ πιο σωστά στα πορτοφόλια μας…
Μπράβο,  φίλτατε  JHN_GR που κοινοποίησες την όλη κατάσταση με την Con-Cort και μας κανείς να θυμηθούμε αξίες που δεν θα έπρεπε να έχουμε ξεχάσει… Αυτά τα ολίγα και σε ευχαριστώ για την όλη προσπάθεια. Spartan.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Είχε ξαναμπεί αυτό το θέμα σχετικά πρόσφατα. Εδώ είναι το σχετικό thread.

Φίλε Χοληδόχε, αυτά που πολύ σωστά αναφέρεις ισχύουν σε χώρες όπως η Ελλάδα και η Κορέα, αλλά ευτυχώς δεν αποτελούν (τουλάχιστον προς το παρόν) κανόνα σε όλο τον κόσμο. Εγώ τουλάχιστον και τις υπερωρίες ή Σαββατοκύριακα που θα δουλέψω τα πληρώνομαι έξτρα, και την άδεια μου παίρνω κανονικά μέχρι την τελευταία ώρα, και η manager μου δεν έχει πρόβλημα π.χ. να με αφήσει να φύγω 1-2 ώρες νωρίτερα από τη δουλειά αν το χρειάζομαι γιατί ξέρει και εκτιμά τι προσφέρω στο τμήμα, κλπ. Συμμερίζομαι σε κάποιο βαθμό τις ανησυχίες σου για τα εργασιακά ήθη σε διάφορα μέρη του κόσμου και το μέλλον της ανθρωπότητας γενικότερα και συμφωνώ ότι δεν πρέπει να κλείνουμε τα μάτια σε καταστάσεις όπως αυτή που περιγράφεται στην παρούσα συζήτηση. Από την άλλη πλευρά όμως είναι καλό να γνωρίζουμε ότι η Ελληνική πραγματικότητα δεν συμβαδίζει με τις περισσότερες χώρες της Ευρώπης. Σε τελική ανάλυση αν δεν σού αρέσει η κατάσταση που ζεις, μπορείς να αναζητήσεις αλλού κάτι καλύτερο.

Όσο για τις δικές μας ευθύνες ως καταναλωτές όπως πολύ εύστοχα τις περιγράφει ο Spartan, ούτε εδώ διαφωνώ κατά βάσιν. Αν όμως μποϋκοτάρουμε τις Κορεάτικες και Κινέζικες κιθάρες, μήπως θα πρέπει να κάνουμε το ίδιο για πολλά άλλα πράγματα; Για όλα δηλαδή τα προϊόντα, από είδη ρουχισμού και τρόφιμα μέχρι ηλεκτρικές συσκευές και αυτοκίνητα, που κατασκευάζονται από εργάτες οι οποίοι δουλεύουν σε άθλιες συνθήκες για μισθούς πείνας στις χώρες της Άπω Ανατολής (και όχι μόνο); Αλλιώς θα πρέπει να παραδεχτούμε ότι αυτή η επιλεκτική και κατά περίστασιν «συνειδητοποίηση» στην οποία αρέσκονται πολλοί από εμάς και η οποία εκδηλώνεται (κυρίως φραστικά) εάν και εφ' όσον έρθει στη δημοσιότητα μια τέτοια περίπτωση, κρύβει μεταξύ άλλων και αρκετή υποκρισία...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Από την άλλη πλευρά όμως είναι καλό να γνωρίζουμε ότι η Ελληνική πραγματικότητα δεν συμβαδίζει με τις περισσότερες χώρες της Ευρώπης. Σε τελική ανάλυση αν δεν σού αρέσει η κατάσταση που ζεις, μπορείς να αναζητήσεις αλλού κάτι καλύτερο

Απόλλωνα, έχεις δίκιο οτι η Ελλάδα είναι σε σαφώς καλυτερη κατάσταση. Για αυτό ίσως και δέν βλέπουμε value for money κιθάρες από ελληνικά εργοστάσια. Μπορώ να αναφέρω παραδείγματα και άλλων ανθρώπων που δουλέυουν με αξιοπρέπεια, και ειλικρινά χαίρομαι για σένα που είσαι ένας από αυτούς. Γενικά οι Ελληνικές μεγάλες και επιτυχημένες επιχειρήσεις έχουν και "ανθρωπιά" προς τους εργαζόμενους κατα κανόνα, και αυτό λόγω της καλύτερης οργάνωσής τους σε HR.
Μπορώ όμως και να σου αναφέρω και πολλά παραδείγματα (απο μικρές και μικρομεσαίες επιχειρήσεις κυρίως) που τα πράγατα δεν έχουν καμία σχέση. Είχα βρεθεί και εγώ να δουλεύω σταθερά 10-12 ώρες την μέρα χωρίς να πληρώνομαι για υπερωρίες, με μια κάμερα να σημαδεύει στον χώρο εργασίας μου, χωρίς να έχω ενημερωθεί για τον λόγο και την χρήση αυτής της παρακολούθησης. Ακολουθώντας την λύση που προτείνεις (αν δεν σου αρέσει φεύγεις) σταμάτησα αυτή την δουλεία. Αυτός που θα με αντικαταστήσει δεν θα εργάζεται υπο τις ίδιες συνθήκες?? Εγώ έσωσα το τομάρι μου (και ψάχνω ακόμα δουλειά Αυγουστιάτικα αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα) αλλά απο κοινωνικής άποψης άλλαξα κάτι ?? Πάντα θα βρεθεί κάποιος με λιγότερη αξιοπρέπεια και μεγαλύτερη πείνα (ίσως εγώ σε 2 μήνες αν συνεχίσω έτσι) που θα πάρει αυτή την θέση και η κατάσταση θα διαιωνίζεται. Αν καταγγείλω επώνυμα αυτή την εταιρία θα ξαναβρώ δουλειά άραγέ ?? ή θα βρούν δουλειά οι εργαζόμενοι της Cort ???

Δεν μου αρέσει να διαφωνώ χωρίς να αντιπροτείνω κάτι, αλλά δεν θέλω να συνεχίσω γιατι θα ανοίξω πολιτικό θέμα, και σέβομαι οτι το kithara.gr δεν ταιριάζει με τέτοιο κλίμα.

Εγώ πάντως σταναχωριέμαι που το video αυτό στο youtube, μαζί με τα άλλα 2 parts του, έχει ελάχιστα views και responses. Κρίμα γιατί οι άνθρωποι έχουν όλο το δίκιο, και το θέμα δεν παίρνει την διάσταση που θα έπρεπε, τουλάχιστον εκτός της χώρας τους





Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απόλλωνα, έχεις δίκιο οτι η Ελλάδα είναι σε σαφώς καλυτερη κατάσταση.

Φίλε kopaniamento, προφανώς δεν κατάλαβες καλά αυτά που έγραψα. Αν ρίξεια μια ματιά στο προφίλ μου, ίσως καταλάβεις τουλάχιστον γιατί εγώ είμαι σε καλύτερη κατάσταση στο θέμα της εργασίας...
« Τελευταία τροποποίηση: 27/08/09, 08:55 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκμετάλλευση από κιθαροκατασκευαστές
« Απάντηση #11 στις: 27/08/09, 09:05 »
ωραιο θεμα φιλε jejus

η αληθεια δυστυχως ειναι πικρή και ισχυει οχι μονο για τις κιθαρες.
Πολλα εργοστασια προιοντων, κιθαρες..ρουχα.κτλ κτλ
εχουν μεταφερθει σε χωρες...με ΦΘΗΝΑ εργατικα χερια και οι ανθρωποι πεφτουν θυματα εκμεταλευσεις και οχι μονο,,,

αν σκεφτουμε μονο...πως οσο κανει μια κιθαρα απο αυτες του κιλού...πχ 300 ευρω.

300 εωρω μπορει να ειναι κ το ετησιο εισοδημα,,,του ανθρωπακου που δουλεψε για αυτη

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Εκμετάλλευση από κιθαροκατασκευαστές
« Απάντηση #12 στις: 27/08/09, 09:21 »
(Συγχώνευσα το "Surfάροντας βρήκα κι αυτό.Τί σκέψεις προκαλεί σε εμάς άραγε?" με το παλιότερο "Εκμεταλευση κιθαροκατασκευαστων" και άλλαξα λίγο τον τίτλο.)

Βέβαια, κι εγώ δεν συμφωνώ με την εκμετάλλευση του εργατικού δυναμικού, και οργίζομαι... Γενικά όμως, στην περίπτωση που οι εργασιακές συνθήκες είναι καλές και ο μισθός είναι ικανοποιητικός για τα δεδομένα της χώρας όπου δουλεύει ο εργαζόμενος, φυσικά προτιμώ να αγοράσω προϊόντα από χώρες με τα μικρότερα εργατικά κόστη. Γιατί να πληρώσω εγώ ο οικονομικά μέτριος έλληνας το υψηλό εργατικό κόστος του αμερικάνου εργάτη; Προτιμώ να πληρώσω το φτηνό κόστος του Κορεάτη. Το πρόβλημα είναι λοιπόν στο σύστημα μέσα στο οποίο λειτουργούν αυτές οι εταιρίες, που έχουν βρει τις κατάλληλες συνθήκες για εκμετάλλευση του εργατικού δυναμικού (και όχι μόνο): διαφθορά, οικονομική εξαθλίωση του λαού, κοινωνική διάλυση και ανασφάλεια, κλπ. Βέβαια, υπάρχουν και κάποιοι εκτός της χώρας που συμβάλλουν σε αυτήν την "προετοιμασία του εδάφους". Αν ψάχνουμε για αίτια, πρέπει να απλωθούμε πολύ και σε εύρος και σε βάθος (χρόνου και συστήματος).
Λύσεις για δεν περιμένω να δω από το "σύστημα" (κυβερνήσεις, πολυεθνικές εταιρίες, κλπ) αλλά από μεμονωμένες ενέργειες, είτε από ομάδες ανθρώπων είτε από μικρές εταιρίες με συνείδηση. Όπως είναι πχ. οργανώσεις του στυλ Fair Trade που πουλάνε καφέ κλπ. Ελπίζω κάποτε να είναι σε θέση να κατασκευάζουν και κιθάρες...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Φίλε kopaniamento, προφανώς δεν κατάλαβες καλά αυτά που έγραψα. Αν ρίξεια μια ματιά στο προφίλ μου, ίσως καταλάβεις τουλάχιστον γιατί εγώ είμαι σε καλύτερη κατάσταση στο θέμα της εργασίας...

Έριξα μια ματιά στο profile σου και κατάλαβα τι εννοείς. είδα το post περασμένη ώρα... :D Sorry για την παρεξήγηση.
Δηλαδή όταν λές "μπορείς να αναζητήσεις αλλού κάτι καλύτερο", εννοείς να φύγεις για άλλη χώρα ?? Μου φαίνεται την καλύτερη δουλειά έκανες...

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκμετάλλευση από κιθαροκατασκευαστές
« Απάντηση #14 στις: 27/08/09, 22:50 »
Γιατι συνονόματε το υψηλό οικονομικό κόστος του Αμερικανού, Βρετανού,  Γάλλου, Γερμανού εργάτη, συνεπάγεται με την ύπαρξη αυστηρών εργατικών νόμων (στις χώρες αυτές) που προστατεύουν αυτόν (τον εργάτη)  από την υπερεκμετάλλευση της εργοδοσίας του (των αφεντικών του) στις εταιρίες όπου εργάζονται… Με απλά λόγια, και να ήθελαν οι εργοδοσίες των Heritage Guitars Inc. ,  των Hiwatt Amplifications, των Marleax Guitars,  των Diezel Amplifications να υπέρ εκμεταλλευτούνε τους εργάτες τους όπως η Cort  –  Cor - Tec  Co.  κάνει στους εργάτες της για 14 Euro ολοήμερα , δεν μπορούν βάση της ύπαρξης των νόμων αυτών (οι οποίοι τους «Πάνε Γ@μιόντ@ς» και επιβάλουν ακόμα και το «κλείσιμο» της μονάδας παραγωγής…
Γι’ αυτόν τον λόγο έχουν «τρέξει σαν φουστιδες» όλες οι εταιρίες προς  China, Indonesia, Korea, Mexico και όπου αλλού μεριά (προσεχώς… Africa!…) , όπου μπορούσανε & μπορούν να κάνουν ότι θέλουν, γιατί «Νότια του Rio Grande δεν υπάρχει Νόμος και Ανατολικά του Fuji δεν υπάρχει Κράτος…» όπως θα έγραφε και ο Morris στον Lucky Luke…
Για όλους αυτούς τους λογούς πρότεινα & προτείνω Μποϊκοτάρισμα των προϊόντων της Cort – Cor-Tec Co. , Διαβήματα στην  Cort – Cor-Tec Co. με κοινοποίηση ότι δεν αγοράζουμε Cort products αν δεν αλλάξουν οι ισχύουσες απάνθρωπες εργασιακές συνθήκες , Κινητοποίηση του forum ώστε το “NO Cort” να γίνει ορατό & ακουστό από τους επισκέπτες του…
Για το τέλος, θα ήθελα να ρωτήσω την  κοινότητα: Υποτίθεται ότι είμαστε Μουσικοί…  Υποτίθεται ότι είμαστε Καλλιτέχνες… Υποτίθεται ότι είμαστε οι Συνειδητοποιημένοι & Ευαισθητοποιημένοι Πολίτες αυτής της χώρας… Θα αφήσουμε λοιπών να περάσει στο απυρόβλητο η όλη κατάσταση με την  Cort – Cor-Tec Co. Απόλλωνα επειδή όλες οι εταιρίες έχουν μεταθέτει τις γραμμές παραγωγής τους σε αυτές τις χώρες?...
Η Συμπαράσταση στους συναδέλφους εργάτες «πάει περίπατο» όταν θα βρούμε μια Cort Guitar ένα κατοστάρικο euro πιο κάτω από την τιμή της?... Τόσο «Cheap- ιδες θα είμαστε, τελικά ?... Και αν δεν κάνω λάθος, γραφώ σε ένα Ελληνικό μουσικό forum… Σε –αντίστοιχο- forum με αυτοκίνητα -και αν είχαν γίνει οι αντίστοιχες καταγγελίες- τα αντίστοιχα ιδία θα έγραφα…                     
   Αυτά τα ολίγα, για την ώρα…  Μετά τιμής, Spartan.
            Μπέρτολ Μπρεχτ
" Όταν ήρθαν να πάρουν τους Εβραίους, δεν διαμαρτυρήθηκα, γιατί δεν ήμουν Εβραίος.
Όταν ήρθαν για τους κομμουνιστές δεν φώναξα, γιατί δεν ήμουν κομμουνιστής.
Όταν κατεδίωξαν τους τσιγγάνους, ούτε τότε φώναξα, γιατί δεν ήμουν τσιγγάνος.
Όταν έκλεισαν το στόμα των Ρωμαιοκαθολικών που αντιτάσσονταν στο φασισμό,
δεν έκανα τίποτα γιατί δεν ήμουν καθολικός.
Μετά ήρθαν να συλλάβουν εμένα,
αλλά δεν υπήρχε πια κανείς να αντισταθεί μαζί μου ... " 

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκμετάλλευση από κιθαροκατασκευαστές
« Απάντηση #15 στις: 27/08/09, 23:09 »
..........
« Τελευταία τροποποίηση: 28/08/09, 01:04 από groovymood001 »
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Εκμετάλλευση από κιθαροκατασκευαστές
« Απάντηση #16 στις: 28/08/09, 00:19 »
Για το τέλος, θα ήθελα να ρωτήσω την  κοινότητα: Υποτίθεται ότι είμαστε Μουσικοί…  Υποτίθεται ότι είμαστε Καλλιτέχνες… Υποτίθεται ότι είμαστε οι Συνειδητοποιημένοι & Ευαισθητοποιημένοι Πολίτες αυτής της χώρας… Θα αφήσουμε λοιπών να περάσει στο απυρόβλητο η όλη κατάσταση με την  Cort – Cor-Tec Co. Απόλλωνα επειδή όλες οι εταιρίες έχουν μεταθέτει τις γραμμές παραγωγής τους σε αυτές τις χώρες?...

Εγώ είμαι μαζί σου, φίλε Spartan. Ήδη απέκλεισα τις Cort από τη λίστα με τις πιθανές μελλοντικές μου αγορές και απ' ότι φαίνεται πρέπει να αποχωριστώ όλες μου τις Ανατολίτισες κιθάρες (θα μού μείνει τουλάχιστον μία αγνώστου προελεύσεως), τον Κινέζο Microcube (πάλι καλά που ο Tech21 είναι "Made in USA") και όλα τα πολυεφφέ γιατί και τα τρία που έχω (Ζοom, Behringer, Korg) είναι Κινέζικης κατασκευής. Πέταξα και κάτι παλιά παπούτσια Nike που είχα μαζί με τα Κινέζικα ηχεία του υπολογιστή μου, το ρολόϊ μου, το ξυπνητήρι από την Taiwan, την τηλεόραση Samsung, το Philips home cinema και το Nintendo Wii. Ακόμα το σκέφτομαι για τη φωτογραφική μου μηχανή η οποία είναι Γιαπωνέζικη. Ευτυχώς ο laptop είναι Dell "Made in Ireland", οπότε αυτός τη γλύτωσε και μπορώ τώρα να σού γράψω αυτό το μήνυμα πριν ξεφορτωθώ με περισσή αγανάκτηση και το modem το οποίο δυστυχώς είναι κι αυτό Κινέζικο. Αύριο θα ψάξω καλύτερα όλο μου το σπίτι για να βρω ποιά άλλα υπάρχοντά μου είναι κατασκευασμένα σε χώρες της Άπω Ανατολής, αν και υποπτεύομαι ότι αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να αποχωριστώ μεταξύ άλλων το ψυγείο και την ηλεκτρική κουζίνα, οποτε θα πρέπει να ανάψω φωτιά στο σαλόνι για να μαγειρέψω (με τον Bic γιατί ο άλλος αναπτήρας είναι από την Ινδονησία). Γιατί τελικά ή είμαι συνειδητοποιημένος, ευαισθητοποιημένος και υπεύθυνος καταναλωτής με όλη τη σημασία των λέξεων ή δεν είμαι καθόλου. Σωστά...;
« Τελευταία τροποποίηση: 28/08/09, 10:12 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκμετάλλευση από κιθαροκατασκευαστές
« Απάντηση #17 στις: 28/08/09, 01:03 »
Κάτι είχα γράψει κι εγω εδω.....αισθάνθηκα όμως οτι ήμουν "αόρατος".......... Τα έσβησα....
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Εκμετάλλευση από κιθαροκατασκευαστές
« Απάντηση #18 στις: 28/08/09, 09:02 »
Γιατι συνονόματε το υψηλό οικονομικό κόστος του Αμερικανού, Βρετανού,  Γάλλου, Γερμανού εργάτη, συνεπάγεται με την ύπαρξη αυστηρών εργατικών νόμων (στις χώρες αυτές) που προστατεύουν αυτόν (τον εργάτη)  από την υπερεκμετάλλευση της εργοδοσίας του (των αφεντικών του) στις εταιρίες όπου εργάζονται…

Όπως είπα, το πρόβλημα είναι το "σύστημα" (πολιτικό, οικονομικό, κοινωνικό), σε κάποιες χώρες, που επιτρέπει την υπερεκμετάλλευση του εργατικού δυναμικού, αλλά και των φυσικών πόρων.
Όμως, οι καπιταλιστικές χώρες με το υψηλό επίπεδο ζωής και τους υψηλούς μισθούς εργαζομένων και την οργάνωση, κλπ. είναι αυτές που δημιούργησαν και συντηρούν αυτήν την κατάσταση στις υπανάπτυκτες και υπό ανάπτυξη χώρες, σε πολλές περιπτώσεις από αιώνες πριν. Η ευμάρεια του "πρώτου κόσμου" πατάει πάνω στα πτώματα του "τρίτου κόσμου".


groovymood001,
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς και γιατί έσβησες το μήνυμά σου μετά από 115 λεπτά.

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκμετάλλευση από κιθαροκατασκευαστές
« Απάντηση #19 στις: 29/08/09, 11:09 »
Έτσι είναι δυστυχώς, συνονόματε…
Από την Άγγλο – Γαλλική Αποικιοκρατία στην Κατοχή από τις δυνάμεις του Άξονα, μετά στην Εθνική Αντίσταση του Λαού & Πόλεμο Ανεξαρτησίας από τον κατακτητή, έπειτα στον ξενοκίνητο Εμφύλιο Πόλεμο, μετά στην Αμερικανό – κινούμενη Χούντα, στην Διχοτόμηση, στις διεφθαρμένες Εθνικές κυβερνήσεις, στην Διαφθορά του του ευρύτερου συνόλου του λάου, στην «Εισαγωγή» οικονομικών μεταναστών ώστε να καλυφτούν οι ανάγκες του ντόπιου και ξένου επενδυτικού κεφαλαίου για «φτηνά εργατικά χεριά», στην Ανεργία του ντόπιου εργατικού προλεταριάτου, στην Ξενοφοβία…, στον Ρατσισμό…, στον κλιμακούμενο Φασισμό… Αν αντιπαραβάλουμε την Νεοτέρα Ιστορία της Κορέας με της Ελλάδας – Κύπρου πόσες ομοιότητες θα βρούμε?...
Αν αντιπαραβάλουμε τώρα αυτά που γίνονται στην Cort – Cor-Tec της Κορέας, τα ίδια δεν γίνονται και στην Ναυπηγοεπισκευαστική Ζώνη στο Πέραμα, στην Μανωλαδα της Ηλείας, στα Κλωστοϋφαντουργία Νάουσας?...
Αλλά, βλέπεις μας «έμαθαν» να «κλείνουμε» τα μάτια μας ώστε να μην τα βλέπουμε… Να «βουλώνουμε» τα αυτιά μας ώστε να μην τα ακούμε… Να «φράζουμε» το στόμα μας ώστε να μην τα λέμε… Να «ζούμε»  για να παράγουμε τα «κόπρανα» που αυτό το σύστημα θέλει και μετά να καταναλώνουμε τα «κόπρανα» που αυτό το σύστημα  μέσω των  Μ.Μ.Ε. μας «επιβάλει»…
Μήπως, κάποια στιγμή, συνονόματε, πρέπει να «ξεκολλήσουμε» από τους καναπέδες μας και να παύσουμε τον όλο φαύλο κύκλο του «Παράγω κόπρανα - Καταναλώνω κόπρανα» που εμείς παθητικά αναπαράγουμε?…
Απόλλωνα… Έχεις την απόλυτη αλληλεγγύη μου, αλλά όχι την συμπαράσταση μου… Ο δικός μου μουσικός εξοπλισμός είναι Αμερικανό - Καναδέζο – Γερμανικό – Σκωτσέζο -  Φιλανδό – Σουηδικό – Ιταλικός και ο οικιακός εξοπλισμός είναι Γερμανικός…
Δεν έχω τίποτε σε «κιτρινιάρη» να κάψω η’ να σπάσω μαζί σου…
Δεν θα ήταν καλύτερα όμως… 
Πριν κάνεις τις κιθάρες σου barbeque και τα πετάλια σου βαρίδια για ψάρεμα…
Να διοργανώναμε την  επομένη συνάντηση του forum εξω από το Palazzo  του Mr. John Logofetis (Μεθώνης 23, Εξάρχεια, Αθήνα) Σαββατιάτικα με «No Cort» Placate, με Laptop που θα παίζει τα Video των εργατών της  Cort – Cor-Tec, με ενημερωτικά φυλλάδια?...
Θα ήθελα να έβλεπα τα «μούτρα» του Γιάννη Λογοθέτη, όταν θα το έβλεπε αυτό, έξω από το μαγαζί του… 
Τουλάχιστον θα ξέρει ότι εμείς δεν θα σιωπούμε…
Αυτά τα ολίγα για την ώρα…
Μετά Τιμής, Spartan.
Σώπα μη μιλάς ! (του Αζίζ Νεσίν)
Σώπα, μη μιλάς , είναι ντροπή
κόψ' τη φωνή σου
σώπασε επιτέλους
κι αν ο λόγος είναι αργυρός
η σιωπή είναι χρυσός.

Τα πρώτα λόγια που άκουσα από παιδί
έκλαιγα, γέλαγα, έπαιζα μου λέγανε:
"σώπα".

Στο σχολείο μού κρύψαν την αλήθεια τη μισή,
μου λέγανε :"εσένα τι σε νοιάζει ; Σώπα!"

Με φιλούσε το πρώτο κορίτσι που ερωτεύτηκα και μου λέγανε:
"κοίτα μην πείς τίποτα, σσσσ....σώπα!"

Κόψε τη φωνή σου και μη μιλάς, σώπαινε.
Και αυτό βάσταξε μέχρι τα είκοσι μου χρόνια.

Ο λόγος του μεγάλου
η σιωπή του μικρού.

Έβλεπα αίματα στο πεζοδρόμιο,
"Τι σε νοιάζει εσένα;", μου λέγανε,
"θα βρεις το μπελά σου, σώπα".

Αργότερα φωνάζανε οι προϊστάμενοι
"Μη χώνεις τη μύτη σου παντού,
κάνε πως δεν καταλαβαίνεις , σώπα"

Παντρεύτηκα , έκανα παιδιά ,
η γυναίκα μου ήταν τίμια κι εργατική και
ήξερε να σωπαίνει.
Είχε μάνα συνετή , που της έλεγε "Σώπα".

Σε χρόνια δίσεκτα οι γονείς, οι γείτονες με συμβουλεύανε :
"Μην ανακατεύεσαι, κάνε πως δεν είδες τίποτα. Σώπα"
Μπορεί να μην είχαμε με δ'αύτους γνωριμίες ζηλευτές,
με τους γείτονες, μας ένωνε , όμως, το Σώπα.

Σώπα ο ενας, σώπα ο άλλος,  σώπα οι επάνω, σώπα οι κάτω,
σώπα όλη η πολυκατοικία και όλο το τετράγωνο.
Σώπα οι δρόμοι οι κάθετοι και οι δρόμοι οι παράλληλοι.
Κατάπιαμε τη γλώσσα μας.
Στόμα έχουμε και μιλιά δεν έχουμε.
Φτιάξαμε το σύλλογο του "Σώπα".
και μαζευτήκαμε πολλοί
μία πολιτεία ολόκληρη, μια δύναμη μεγάλη ,αλλά μουγκή!

Πετύχαμε πολλά, φτάσαμε ψηλά, μας δώσανε παράσημα,
τα πάντα κι όλα πολύ.
Εύκολα , μόνο με το Σώπα.
Μεγάλη τέχνη αυτό το "Σώπα".

Μάθε το στη γυναίκα σου, στο παιδί σου, στην πεθερά σου
κι όταν νιώσεις ανάγκη να μιλήσεις ξερίζωσε τη γλώσσα σου
και κάν'την να σωπάσει.
Κόψ'την σύρριζα.
Πέτα την στα σκυλιά.
Το μόνο άχρηστο όργανο από τη στιγμή που δεν το μεταχειρίζεσαι σωστά.

Δεν θα έχεις έτσι εφιάλτες , τύψεις κι αμφιβολίες.
Δε θα ντρέπεσαι τα παιδιά σου και θα γλιτώσεις απο το βραχνά να μιλάς ,
χωρίς να μιλάς να λες "έχετε δίκιο, είμαι σαν κι εσάς"
Αχ! Πόσο θα 'θελα να μιλήσω ο κερατάς.

και δεν θα μιλάς ,
θα γίνεις φαφλατάς ,
θα σαλιαρίζεις αντί να μιλάς .

Κόψε τη γλώσσα σου, κόψ'την αμέσως.
Δεν έχεις περιθώρια.
Γίνε μουγκός.
Αφού δε θα μιλήσεις , καλύτερα να το τολμήσεις. Κόψε τη γλώσσα σου.

Για να είσαι τουλάχιστον σωστός στα σχέδια και στα όνειρά μου
ανάμεσα σε λυγμούς και σε παροξυσμούς κρατώ τη γλώσσα μου,
γιατί νομίζω πως θα'ρθει η στιγμή που δεν θα αντέξω
και θα ξεσπάσω και δεν θα φοβηθώ και θα ελπίζω
και κάθε στιγμή το λαρύγγι μου θα γεμίζω με ένα φθόγγο ,
με έναν ψίθυρο , με ένα τραύλισμα , με μια κραυγή που θα μου λέει:
ΜΙΛΑ!....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Εκμετάλλευση από κιθαροκατασκευαστές
« Απάντηση #20 στις: 29/08/09, 17:27 »
Από την Άγγλο – Γαλλική Αποικιοκρατία στην Κατοχή από τις δυνάμεις του Άξονα, μετά στην Εθνική Αντίσταση του Λαού & Πόλεμο Ανεξαρτησίας από τον κατακτητή, έπειτα στον ξενοκίνητο Εμφύλιο Πόλεμο, μετά στην Αμερικανό – κινούμενη Χούντα, στην Διχοτόμηση, στις διεφθαρμένες Εθνικές κυβερνήσεις, στην Διαφθορά του του ευρύτερου συνόλου του λάου, στην «Εισαγωγή» οικονομικών μεταναστών ώστε να καλυφτούν οι ανάγκες του ντόπιου και ξένου επενδυτικού κεφαλαίου για «φτηνά εργατικά χεριά», στην Ανεργία του ντόπιου εργατικού προλεταριάτου, στην Ξενοφοβία…, στον Ρατσισμό…, στον κλιμακούμενο Φασισμό…

Δυστυχώς η ευτυχώς, φίλε Spartan, το πρόβλημα δεν είναι σύγχρονο ούτε αποτελεί επινόηση των Αγγλο-Γάλλων αποικιοκρατών. Δεν υπήρξε ποτέ κάποια στιγμή στην ιστορία του κόσμου που μια μεγάλη μερίδα της ανθρωπότητας δεν υπέφερε προκειμένου να ευημερούν οι λίγοι. Ο αρχαίος Ελληνικός (ή μάλλον Αθηναϊκός) πολιτισμός για τον οποίο ακόμα σεμνύνονται οι Έλληνες ήταν προϊόν της εκμετάλλευσης ενός μεγάλου πληθυσμού δούλων καθώς και των γυναικών, προκειμένου να μπορούν οι σχετικά λίγοι άνδρες Αθηναίοι να εντρυφούν στις τέχνες, τις επιστήμες, τη φιλοσοφία κλπ. Και υπάρχουν πολλά παρόμοια παραδείγματα στην μετέπειτα ιστορία της ανθρωπότητας.

Παράθεση
Αν αντιπαραβάλουμε την Νεοτέρα Ιστορία της Κορέας με της Ελλάδας – Κύπρου πόσες ομοιότητες θα βρούμε?...

Πάρα πολλές, ίσως περισσότερες απ' ό,τι φαντάζεσαι. Πρόκειται για χώρες που λόγω της γεωπολιτικής τους θέσης έχουν τεράστια στρατηγική σημασία και γι αυτό έγιναν αντικείμενο πολιτικής εκμετάλλευσης από τις μεγάλες δυνάμεις της εποχής. Λαοί με μεγάλη ιστορία οι οποίοι υπέφεραν προκειμένου να εξυπηρετηθούν διάφορα συμφέροντα στο παιχνίδι του διεθνούς ιμπεριαλισμού.

Παράθεση
Απόλλωνα… Έχεις την απόλυτη αλληλεγγύη μου, αλλά όχι την συμπαράσταση μου… Ο δικός μου μουσικός εξοπλισμός είναι Αμερικανό - Καναδέζο – Γερμανικό – Σκωτσέζο -  Φιλανδό – Σουηδικό – Ιταλικός και ο οικιακός εξοπλισμός είναι Γερμανικός…
Δεν έχω τίποτε σε «κιτρινιάρη» να κάψω η’ να σπάσω μαζί σου…
Δεν θα ήταν καλύτερα όμως… 
Πριν κάνεις τις κιθάρες σου barbeque και τα πετάλια σου βαρίδια για ψάρεμα…
Να διοργανώναμε την  επομένη συνάντηση του forum εξω από το Palazzo  του Mr. John Logofetis (Μεθώνης 23, Εξάρχεια, Αθήνα) Σαββατιάτικα με «No Cort» Placate, με Laptop που θα παίζει τα Video των εργατών της  Cort – Cor-Tec, με ενημερωτικά φυλλάδια?...
Θα ήθελα να έβλεπα τα «μούτρα» του Γιάννη Λογοθέτη, όταν θα το έβλεπε αυτό, έξω από το μαγαζί του… 
Τουλάχιστον θα ξέρει ότι εμείς δεν θα σιωπούμε…
Αυτά τα ολίγα για την ώρα…
Μετά Τιμής, Spartan.

Και γιατί έξω από το μαγαζί του Λογοθέτη, φίλε Spartan; Ο Λογοθέτης ή ο κάθε αντιπρόσωπος είναι το πρόβλημα; Ακόμα και αν δεν διαφωνούσα (που διαφωνώ, αλλά αυτό είναι θέμα για άλλη συζήτηση) με την γενικότερη λογική της διαμαρτυρίας έξω από οποιοδήποτε κατάστημα, τι ελπίζεις ότι θα επιτευχθεί με μια τέτοια κίνηση;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Εκμετάλλευση από κιθαροκατασκευαστές
« Απάντηση #21 στις: 30/08/09, 19:38 »
Απορρίπτωντας οποιαδήποτε ασιατική κιθάρα, θα στερήσουμε τους αρχάριους ή και όσους από εμάς έχουν περιορισμένο budget από σχεδόν όλες τις φτηνές κιθάρες, σωστά; Καταλαβαίνω την οργή εναντίον των Cort, ΟΚ, τις μποϊκοτάρουμε. Αλλά τι γίνεται με όλες τις άλλες; Γενικεύουμε, βάζουμε ένα ταμπελάκι σε ολόκληρη τη βιομηχανία οργάνων της Άπω Ανατολής και τέλος;

Επιπλέον, χαίρομαι ειλικρινά για όσους έχουν τη δυνατότητα να μην αγοράζουν καθόλου Κινέζικα προϊόντα, να έχουν Γερμανικές συσκευές κουζίνας, Γαλλικό αυτοκίνητο, Αμερικάνικο laptop και φυσικά custom κιθάρες...αλλά έχετε σκεφτεί ότι οι αντίστοιχες ανέσεις (έστω "κινέζικης" ποιότητας και αξιοπιστίας) για τους υπολοίπους δε θα υπήρχαν χωρίς την ασιατική βιομηχανία;

Και βέβαια δεν πιστεύω να νομίζει κανείς ότι αγοράζοντας μία αμερικάνικη Fender κάνει "λιγότερο κακό" απ' ότι αν έπαιρνε μία κινέζικη της θυγατρικής Squier, έτσι;

Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Εκμετάλλευση από κιθαροκατασκευαστές
« Απάντηση #22 στις: 31/08/09, 10:02 »
Αν αντιπαραβάλουμε τώρα αυτά που γίνονται στην Cort – Cor-Tec της Κορέας, τα ίδια δεν γίνονται και στην Ναυπηγοεπισκευαστική Ζώνη στο Πέραμα, στην Μανωλαδα της Ηλείας, στα Κλωστοϋφαντουργία Νάουσας?...
.
.
Δεν έχω τίποτε σε «κιτρινιάρη» να κάψω η’ να σπάσω μαζί σου…
Δεν θα ήταν καλύτερα όμως… 
Πριν κάνεις τις κιθάρες σου barbeque και τα πετάλια σου βαρίδια για ψάρεμα…
Να διοργανώναμε την  επομένη συνάντηση του forum εξω από το Palazzo  του Mr. John Logofetis (Μεθώνης 23, Εξάρχεια, Αθήνα) Σαββατιάτικα με «No Cort» Placate, με Laptop που θα παίζει τα Video των εργατών της  Cort – Cor-Tec, με ενημερωτικά φυλλάδια?...
Θα ήθελα να έβλεπα τα «μούτρα» του Γιάννη Λογοθέτη, όταν θα το έβλεπε αυτό, έξω από το μαγαζί του…

Το να κατηγορείς και να αφορίζεις συνολικά όλα τα προϊόντα που προέρχονται εκτός Ευρώπης και Αμερικής είναι παράλογο και ουτοπικό. Αν νομίζεις ότι δεν χρησιμοποιείς προϊόντα ή εξαρτήματα που προέρχονται από την Ασία στην καθημερινή σου ζωή είσαι πολύ γελασμένος. Είναι απλά παντού. Ειδικότερα στα προϊόντα τεχνολογίας (υπολογιστές, τηλέφωνα, τηλεοράσεις, cd, dvd και mp3 players, οικιακός εξοπλισμός, αυτοκίνητα, κλπ.). Η λίστα είναι ατέλειωτη. Ακόμη και εξοπλισμός που νομίζεις ότι είναι ευρωπαϊκός μπορεί είτε να έχει κατασκευαστεί στην Ασία είτε να έχει εξαρτήματα που φτιάχτηκαν εκεί.

Πέρα από την άμεση χρήση υπάρχει και η έμμεση. Θα πρέπει δηλ. να σταματήσεις ν’ ακούς μουσική (γιατί μπορεί για τη δημιουργία της να χρησιμοποιήθηκαν ασιατικά όργανα ή εξοπλισμός ηχογράφησης) να σταματήσεις να βλέπεις τηλεόραση, να διαβάζεις εφημερίδα, να μετακινείσαι με μέσα μαζικής μεταφοράς, να χρησιμοποιείς το ρεύμα και το νερό, κλπ., για τον ίδιο λόγο. Και αν κάποια στιγμή (μακάρι να μην γίνει ποτέ αυτό) χρειαστείς ιατρική βοήθεια και νοσηλεία, θα πρέπει να μην πας στο νοσοκομείο και να αφεθείς στην τύχη σου, επειδή το μηχάνημα που θα σου έσωζε τη ζωή θα ήταν "κιτρινιάρικο"…

Έχει λογική; Δεν νομίζω…

Όπως δεν νομίζω να έχει λογική η ευθεία στοχοποίηση του Λογοθέτη. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων να διευκρινίσω ότι το Λογοθέτη δεν τον ξέρω, δεν με ξέρει και δεν έχω ψωνίσει ποτέ από το μαγαζί του. Ο Λογοθέτης είναι απλά ο αντιπρόσωπος της Cort. Ούτε μετοχές έχει στην Cort, ούτε διοίκηση ασκεί σ’ αυτή.

Ας υποθέσουμε ότι ο Λογοθέτης είναι ένας επιχειρηματίας ο οποίος ασφαλίζει και πληρώνει κανονικά και έγκαιρα το προσωπικό του, δίνει όπως πρέπει τα δώρα, τα επιδόματα, τις υπερωρίες, κλπ., πληρώνει τις ασφαλιστικές τους εισφορές και είναι εν γένει τυπικός και σωστός στις υποχρεώσεις του απέναντι σε εργαζόμενους και στο κράτος.
Αν νομίζεις ότι εξουσιοδοτείσαι εσύ να προκαλέσεις ζημιά σε έναν τέτοιο επαγγελματία με την κίνησή σου, τότε είσαι πολύ λάθος. Πρόσεξε, μιλάω για το Λογοθέτη και όχι την για την Cort. Πέρα από οτιδήποτε άλλο κινδυνεύεις να κατηγορηθείς ως προβοκάτορας γιατί αυτό που συμβαίνει με την Cort του Λογοθέτη μπορεί να συμβαίνει και με κάποια από τις εταιρίες που φέρνει ο Νάκας, ο Στόλλας και άλλοι. Γιατί να επιτεθείς επιλεκτικά στο Λογοθέτη γι’ αυτό το λόγο; Μήπως έχεις προσωπικές αντιθέσεις μαζί του ή είσαι ανταγωνιστής του και προσπαθείς έτσι να του κάνεις ζημιά;

Αν θέλεις να είσαι σωστός και να μην κρατάς το στόμα σου κλειστό (και καλά κάνεις) θα πρέπει να ψάχνεις παντού στον κόσμο και όχι μόνο στην Ασία, να βρίσκεις ποια Cort, ποια Κλωστοϋφαντουργία Νάουσας, ποια Opel και ποια Lehman Brothers αφήνουν απλήρωτους τους εργαζόμενους και τους απολύουν ή καταστρέφουν τον κόσμο όπως η τελευταία και να διαμαρτύρεσαι σ’ αυτούς.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Εκμετάλλευση από κιθαροκατασκευαστές
« Απάντηση #23 στις: 31/08/09, 15:31 »
 Τεραστιο ζητημα και απο οπου και να το πιασεις δε θα βρεις λυση.. Αν εμεις μπουκοταρουμε τις Cort και γενικα τις Made In Korea κιθαρες (εγω θα το κανω ουτως η αλλως) τι βγαινει; Ο ιδιοκτητης θα ανοιξει καινουρια εργοστασια που θα κατασκευαζουν αλλα προιοντα τα οποια μπορει να γραφουν ακομα και Made In USA επανω με τις ιδιες συνθηκες εργασιας για τους εργαζομενους (τους καινουριους... οι προηγουμενοι μπορει να εχουν "παραιτηθει").

 Αν αποφασισουμε να αγοραζουμε μονο Αμερικανικες, Γερμανικες, Γαλλικες, Ιαπωνικες κιθαρες, χαρας ευαγγελια για τους κατασκευαστες. Θα βγαζουν παρα πολλα χρηματα απο τα βασικα τους εργοστασια (που φτιαχνουν τα ακριβα οργανα) χωρις να χρειαζεται να κατασκευαζουν και φθηνες κιθαρες στην Κορεα. Γιατι ολοι τους εχουν ευθυνη. Δε φταιει μονο η Cort. Φταιει και η Shecter και η Dean και η Peavey και η ESP (ενδεικτικα αναφερω) και ολοι αυτοι που κατασκευαζουν οργανα πιθανον στο ιδιο εργοστασιο... και η εκμεταλλευση γινεται εν γνωσει τους. Αλλα αυτοι δε θα παθουν τιποτα!!

 Μονο οι ιδιοι οι εργαζομενοι μπορουν να δωσουν λυση στο προβλημα τους. Το μονο που φοβουνται οι ιδιοκτητες ειναι να μην πηγαινει ΚΑΝΕΝΑΣ να δουλεψει στο εργοστασιο τους. Και να πιεσουν με τα σωματεια τους να αλλαξει η εργατικη νομοθεσια. Μακαρι να το καταφερουν και ας αγορασω την επομενη Κορεατικη κιθαρα μου και 300 ευρω παραπανω. Δε θα παθω τιποτα. Παλι θα με συμφερει. Αλλα αυτο που λεω ειναι εξαιρετικα δυσκολο να γινει..

 Απο τη μερια μας μπορουμε ισως να συμπαρασταθουμε στους εργαζομενους και να διαμαρτυρηθουμε στους ιδιοκτητες (ακομα και ως kithara.gr με υπογραφες απο τα 20.000 μελη του... δεν ξερω αν γινεται. Οι υπευθυνοι ξερουν καλυτερα) προειδοποιωντας και αν χρειαστει μπουκοταροντας τα προιοντα τους για ενα διαστημα σαν πιο αυστηρη προειδοποιηση. Καποιες φορες η προειοδοποιηση μπορει να λειτουργησει καλυτερα απο την κατα μετωπο επιθεση. Δε ξερω αν θα πετυχουμε κατι αλλα σιγουρα ειναι καλυτερο απο το να μη κανουμε τιποτα και να συνεχισουμε να χαιρομαστε που πηραμε κιθαρα με EMG's και Original Floyd Rose με 600 ευρο χωρις να κοιταμε τι βρισκεται πισω απο αυτο...
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκμετάλλευση από κιθαροκατασκευαστές
« Απάντηση #24 στις: 31/08/09, 22:39 »
Για να ξεκινήσω από το τέλος την κουβέντα μας… indie-anos laternative Δεν έχω δικό μου μαγαζί, ούτε συνεργάζομαι με κάποιο μαγαζί, ούτε εργάζομαι σε κάποιο μαγαζί και λογικά όπως καταλαβαίνετε (όσοι μπορούν και να το καταλάβουν…) δεν είχα η’ έχω σχέσεις ανταγωνισμού με τον κ.κ. Γιάννη Λογοθέτη…

Δεν θα σου κρύψω όμως, ότι και οι σχέσεις μου με τον εν λόγο εισαγωγέα δεν είναι και οι πλέον άριστες… Οι τιμές των προϊόντων που εμπορεύεται & η συμπεριφορά του εν λόγω εισαγωγέα, με έκαναν να «τρέχω» για 6 ημέρες την Νότιο – Δυτική Γερμανία, για να αγοράσω το Warwick Infinity Ltd. 2000 4-string bass μου αυτοπροσώπως, από το  Music Store στην Koln το 2003…

Από εκεί και πέρα, έχει παύσει να με απασχολεί η επιχείρηση του κ.κ. Λογοθέτη, το αν έχει τον γιο του για –μοναδικό του- υπάλληλο του, στο κατάστημα του (Μεθώνης 23, Εξάρχεια, Αθήνα.) Και γενικά δεν με απασχολεί ο βιος & η πολιτεία του κ.κ. Λογοθέτη…

Αν κλείσει η επιχείρηση του κ.κ. Λογοθέτη «δεν θα τα βάψω μαύρα» όπως αντιστοίχως «δεν θα τα βάψω μαύρα» αν κλείσουν οι επιχειρήσεις του Νάκα, του Στολλα, της Μπονφιλακη, της Ζοζέφ, του Διαμαντόπουλου…

Και να στο πω και λίγο άκομψα: «Χεστηκα για τις επιχειρήσεις τους…» Αν δεν μπορούνε να αντισταθούν στον ανταγωνισμό του Thomann, του Music Store και βάλουν «λουκέτο» στα «μαγαζάκια» τους… Their Problem, not mine…

Αν δεν είναι ικανοί να πουλούνε μουσικά όργανα στις «σωστές» -σύμφωνα με τον Ευρωπαϊκό ανταγωνισμό- τιμές, να πάνε όλοι τους στην πλατεία Ομονοίας να πουλούνε κάλτσες…
       
Και δεν θα είχα πρόβλημα η’ θα έχω πρόβλημα να αντιπροτείνω τα  ίδια (μποϊκοτάζ προϊόντων), για όλους αυτούς τους εισαγωγείς μουσικών οργάνων, αν υπάρξουν οι αντίστοιχα παρόμοιες  καταγγελίες με των εργατών της  Cort – Cor-Tec, από οποίους εργάτες κατασκευής μουσικών οργάνων ανά τον κόσμο για όποια επιχείρηση κατασκευής μουσικών οργάνων ανά τον κόσμο… Είτε αυτή είναι Ασιατική, είτε Ευρωπαϊκή, είτε Αμερικανική, είτε από την Ωκεανία...

Έτσι, απλά… Για να «Ξεκολλάμε» από  την ιδέα ότι η Squier είναι -και καλά- η «κακή» επιχείρηση, η Fender Mexico  είναι -και καλά- η “μέτρια” επιχείρηση και η  Fender U.S.A. είναι -και καλά- η «καλή» επιχείρηση… Btw. Και μόνο γιατί το ρώτησες Themos… «Unreasonable Over-priced  Whor$-hous$» είναι όλες οι Fender guitars …  Και δεν αξίζει (για μένα) να ασχολείται σοβαρός μουσικός μαζί τους…

Από εκεί και πέρα , δεν απορρίπτω a priori την οποιαδήποτε Ασιατικής κατασκευής κιθάρα…
Γιατί , υπάρχουν καλής κατασκευαστικής ποιότητας κιθάρες από την Ασία…
Από επιχειρήσεις κατασκευής μουσικών οργάνων που δεν κάνουν, αυτά που κάνει η Cort – Cor-Tec στους εργάτες της…
 
Η’ τουλάχιστον –για να μην έχουμε η’ τρέφουμε αυταπάτες- δεν προβαίνουν σε τέτοιας μορφής εκμετάλλευση με τέτοια έκταση & ένταση…
 
Και στην τελική, η αγορά ενός μουσικού οργάνου είναι προσωπική ευθύνη και υπόθεση του κάθε μουσικού…
Και καλό είναι να μάθουμε πια να Αναλαμβάνουμε Πλήρως τις Ευθύνες Μας…

Είναι λογικό όταν κάποιος άγνωστος μου μιλεί η’ γραφεί με τάση για «χαβαλέ» και πλάκα, να του απαντώ και εγώ με τάση για «χαβαλέ» και πλάκα…
Αν γραφεί με ειρωνεία, του απαντώ με ειρωνεία αντίστοιχα…

«Προβοκάτορα», είχαν να με φωνάξουν οι Κνίτες από το 1992…
Βλέπεις, - indie-anos laternative – βλέπεις… Κάποιες συνήθειες δεν «κόβονται»…

Αν χρειάζεται Απόλλωνα, να σου εξηγήσω γιατί χρειάζεται να κάνουμε διαμαρτυρία, θα μου πάρει πολύ χρόνο… Ρώτα τους εργάτες της Cort – Cor-Tec… Αυτοί θα σου εξηγήσουν καλύτερα…
Αυτά τα ολίγα, για την ώρα…

Μετά τιμής, -ο Προβοκάτορας- Spartan.
 
Κ.Π. Καβαφης

Che fece .... il gran rifiuto -1901-

Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Όχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα

πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του.
Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,
όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει
εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2563 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/08, 13:54
από Ogun-Sotis