Αποστολέας Θέμα: Αγορά κιθάρας/ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 9037 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος benjamin

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Αγορά κιθάρας/ενισχυτή
« στις: 16/07/14, 20:18 »
Καλησπέρα. Θέλω να αγοράσω κιθάρα και ενισχυτή αλλά επειδή είμαι άσχετος όποια βοήθεια πολύτιμη. Επαιζα παλιότερα για αρκετά χρόνια κλασική αλλά τα παράτησα και τώρα
είπα να μου φύγει το απωθημένο που έχω με την ηλεκτρική. Διάβασα πολλά από τους οδηγούς αγοράς, παρόμοια θέματα κλπ. Πολύ χρήσιμα και να στε καλά εσείς που τα γράφετε.

Η μουσική που θέλω να παίζω είναι blues, rock και metal. Απόλα δηλαδή με έμφαση στα blues. άρα ψάχνω για all around οπότε πάω για HSS μαγνήτες και modelling ενισχυτη, σωστά;
Το μπάτζετ το βάζω στα 400-430 με τα πάντα μεσα (θήκη, βάση κλπ.). Με βάση όσα διάβασα (και κατάλαβα) έχω κατασταλάξει σε μία εκ των Vintage modified strat HSS και Cort G254.
Και για ενισχυτή Fender Mustang I V.2.

Ποια προτιμάτε από τις επιλογές ή προτείνετε κάτι άλλο; Δε ξέρω αν έχω χωρίσει και σωστά τα λεφτά ανάμεσα σε κιθάρα και ενισχυτή.

Το πρόβλημα είναι πως ξέρω ότι πρέπει να τις δοκιμάσω αλλά επαρχία που είμαι δεν υπάρχουν διαθέσιμες πολλές επιλογές. Πήγα σε όλα τα μαγαζιά αλλά στην τιμή αυτή ήταν μόνο
η yamaha pacifica, η epiphone lp100 που διάβασα ότι δεν σας πείθουν και η Cort X6 και Χ11 που είναι με άλλους μαγνήτες και τις δοκίμασα για να δω πως είναι οι Cort.
Αναρωτιέμαι αν βρω κάτι κοντινό, πχ. πιο ακριβή στην ίδια μάρκα, θα μοιάζει στην αίσθηση με τις επιλογές μου να βγάλω ένα βασικό συμπέρασμα;
Αν δε βρω κάτι κοντινό, να ρισκάρω και να παραγγείλω καποια χωρίς να τη δοκιμάσω ή να πάρω κάτι που δε με πολυενθουσιάζει;

Και κάτι ακόμα (πήρα φόρα). Διαβάζοντας παλιότερα θέματα είδα ότι οι τιμές αυξήθηκαν αρκετά. Αυτό είναι πρόσφατο άρα μπορεί και παροδικό ή έχει καιρό τώρα που είναι έτσι?

Αποσυνδεδεμένος jimmy75

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας/ενισχυτή
« Απάντηση #1 στις: 16/07/14, 22:04 »
Γνωμη μου μην αγορασεις κιθαρα που δεν εχεις πιασει στα χερια σου.
Το σημαντικοτερο για αρχη ειναι να γουσταρεις να παιζεις με την κιθαρα και οχι να την παρατησεις επειδη δεν σου εχει κατσει καλα στα χερια.
Οι cort ειναι τιμια οργανα για τα λεφτα τους.Δεν σου αρεσανε?Δεν υπαρχει στην περιοχη σου κανενα μαγαζι να φερνει Squier?
Για ενισχυτη μια χαρα θα εισαι με τον Fender.

Αποσυνδεδεμένος benjamin

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας/ενισχυτή
« Απάντηση #2 στις: 16/07/14, 22:40 »
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Οι Cort πολύ άνετες μου φάνηκαν. Είναι όμως διάταξη HSH που έχω την εντύπωση ότι προσανατολίζονται πιο πολύ για μέταλ. Από την άλλη και η Χ6 και οι Χ11 έχουν τρέμολο floyd rose.
Κάτι που και ο πωλητής είπε αλλά και εδώ στο φόρουμ ότι είναι καλύτερα να το αποφύγω ως αρχάριος. Ειδικά που έχω και περιορισμένο χρόνο για να ασχοληθώ με την κιθάρα σε μεγάλο βαθμό.

Squier δοκίμασα την affinity SSS που δεν μου έκανε πολύ καλή εντύπωση και την bullet που αν και φθηνή εντάξει μου φάνηκε. (Ως αρχάριος βέβαια για να κρίνω τον ήχο είμαι άσχετος.) Το κακό με την bullet είναι ότι μου έκανε κακή εντύπωση εμφανισιακά. Μου φάνηκε φθηνοδουλειά. Κάτι που είναι φυσιολογικό για την τιμή της βέβαια αλλά μου κάθισε άσχημα. Μετά είχε μόνο πιο ακριβές.
Δοκίμασα την vintage modified jaguar και την standard. Που και οι δύο πολύ καλές μου φάνηκαν αλλά ξεφεύγω από το μπατζετ.

Γενικά πάντως οι περισσότερες ως προς την άνεση καλές μου φάνηκαν. Εκτός από την Ibanez grg170dx που ένιωσα ότι δε με βόλεψε.

Μπερδεμένος...

Αποσυνδεδεμένος jimmy75

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας/ενισχυτή
« Απάντηση #3 στις: 16/07/14, 22:58 »
Κατι τετοιο δεν υπαρχει?
http://www.thomann.de/gr/fender_squier_vint_mod_strat_hss_bk.htm

Αποσυνδεδεμένος benjamin

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας/ενισχυτή
« Απάντηση #4 στις: 16/07/14, 23:20 »
Αυτή είναι η μία από τις επιλογές που αναφέρω στην αρχή (vintage modified strat HSS). Ξέχασα να αναφέρω το Squier στην αρχή. Λάθος μου.

Δυστυχώς δεν την βρήκα. Γενικά τη διάταξη HSS που ήθελα να δοκιμάσω δυσκολεύτηκα να τη βρω. Καταστάλλαξα σε αυτήν βάση όσων διάβασα και κυρίως όσων άκουσα από βίντεο στο ιντερνετ. Δεν ξέρω αν είναι αρκετό αυτό για συμπέρασμα.

Οπότε το δίλημμα να αγοράσω κάτι που δεν μου πολυάρεσε ή δεν μου ταιριάζει στα ακούσματα από τη μία ή να πάρω κάτι θεωρητικά καλό χωρίς να το δοκιμάσω από την άλλη δεν το αποφεύγω.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας/ενισχυτή
« Απάντηση #5 στις: 17/07/14, 08:57 »
Πολύ στενό μπάτζετ, εγώ θα κοιτούσα οπωσδήποτε και στις αγγελίες για να βρω κάτι καλύτερο στα ίδια λεφτά.

Για καινούρια, στη θέση σου θα κοιτούσα τις Schecter που είναι πολύ ποιοτικές κιθάρες για τα λεφτά τους και παίζουν σχεδόν τα πάντα (και έχουν και φαρδύ σχετικά μπράτσο - θα σε βολέψουν πιστεύω μιας και ξεκίνησες από κλασσική), και θα προτιμούσα να δώσω λίγα παραπάνω στον ενισχυτή και να πάω στον Mustang II που έχει 12'' μεγάφωνο:

http://guitars.gr/guitars-kithares/electric-guitars/schecter-sgr-c1.html

http://www.varvantakis.gr/product.asp?catid=4245

Προσπάθησε να τα δοκιμάσεις  ;) .
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος benjamin

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας/ενισχυτή
« Απάντηση #6 στις: 17/07/14, 09:37 »
Δυστυχώς το μπάτζετ είναι ήδη τραβηγμένο. Κι από την άλλη να πω την αλήθεια, σκέφτομαι πως
σε περίπτωση που δε βρω τον χρόνο ή για κάποιο λόγο τα παρατήσω γρήγορα να μην έχουν φύγει πολλά λεφτά.

Για τον ενισχυτή αν τον χωρέσω κόβοντας από την κιθάρα, εγκρίνεται.
Για χρήση σπιτιού το προορίζω βέβαια και τα βατ ξεφεύγουν. Αν αξίζει το μεγάφωνο όμως οκ.

Η Schecter που είδα καλή μου φάνηκε. Στο ultimate guitar την έχουν πιο πολύ για μέταλ
βέβαια. Και δεν έχει και τρέμολο; Πάντως δυστυχώς σε όσα μαγαζιά πήγα δεν υπήρχε η μάρκα.

Αποσυνδεδεμένος jimmy75

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας/ενισχυτή
« Απάντηση #7 στις: 17/07/14, 11:04 »
+1 για την Schrecter.Στο μελλον βαζεις και 2 seymour μαγνητες και ησυχαζεις.
Δεν ειναι μονο για μεταλ δες βιντεακια στο ytube παιζουν τα παντα.
https://www.youtube.com/watch?v=pIyPJeWaB8k
« Τελευταία τροποποίηση: 17/07/14, 11:06 από jimmy75 »

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας/ενισχυτή
« Απάντηση #8 στις: 17/07/14, 12:41 »
Eπειδή, όπως ειπώθηκε, το μπάτζετ σε περιορίζει, θα σου έλεγα να τα σπρώξεις όλα για κιθάρα και να πορευτείς προς το παρόν με VST ή κάποιο interface στο PC αντί για ενισχυτή, ή ιδανικά με κάποιο μεταχειρισμένο "φασόλι" Pod XT, Pod X3. Αν θα παίζεις μόνο σπίτι, παίζει να μην χρειαστείς ποτέ ενισχυτή.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας/ενισχυτή
« Απάντηση #9 στις: 17/07/14, 14:09 »
^^Συνηθίζεται και αυτό (προσωπικά το έχω υιοθετήσει για παίξιμο στο σπίτι), οπότε:
 
(για τους φίλους των G'n'R  ;) ) http://www.thomann.de/gr/harley_benton_l_550_paradise_amber_flame.htm
 
ή αυτή: http://www.musicmania.com.gr/music/s1098p
 
και για όλα τα άλλα  ;D :
 
http://www.thomann.de/gr/zoom_g3.htm
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος benjamin

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας/ενισχυτή
« Απάντηση #10 στις: 17/07/14, 15:13 »
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.

Η προσέγγιση αυτή μου φαίνεται πολύ ελκυστική. Αν πιστεύετε πως θα με καλύψει απο θέμα απόδοσης, και θα είμαι ευχαριστημένος για κανά χρόνο  (ώστε να τεστάρω αν θα ασχοληθώ σοβαρά ενδιάμεσα) τότε γιατί όχι. Θα ήθελα βέβαια να είναι ικανοποιητικός ο ήχος ώστε να με ελκύει να παίξω και να μη με αποθαρρύνει λόγω ποιότητας. Μιλάω βέβαια  για χωρίς Pods που είδα ότι είναι ακριβά.

Ελπίζω βέβαια αυτή η προσέγγιση να μη σημαίνει αγορά νέων ηχείων (ή κάρτας ήχου) για τον υπολογιστή και αυτά που έχω να αρκούν: http://www.kotsovolos.gr/site/computing/peripherals/speakers/089865-logitech-ls21-black?cmicc=skroutz

Οπότε αν έχετε να μου προτείνετε κάποια καλή κιθάρα κάτω από 380 ευρώ τότε ελεύθερα.

Η πλάκα (!) είναι πως είχα ρίξει αρκετό διάβασμα για το μικρότερο μπάτζετ και τον ενισχυτή, και τώρα αλλάζω μπάτζετ και ενισχυτή δεν παίρνω. Αυτά έχει η ζωή :) Και ξεκινάμε λοιπόν διάβασμα για το νέο μπάτζετ και ψάξιμο για να δω τι γίνεται ακριβώς με τη σύνδεση μέσω pc.


Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας/ενισχυτή
« Απάντηση #11 στις: 17/07/14, 19:09 »
Mια χαρά δουλειά θα κάνεις με τα ηχεία σου, ειδικά με το Χ3.

Για κιθάρα, εγώ θα σου πρότεινα να στραφείς σε κάτι τέτοιο, που με humbuckers και coil tap θα βγάλει όλους τους ήχους που θες. Την αγόρασε πρόσφατα φίλος, πολύ ωραία κιθάρα για τέτοια χρήματα, άνετα κόστιζε 5 κατοστάρικα:

http://www.thomann.de/gr/epiphone_sg400_ch.htm
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος benjamin

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας/ενισχυτή
« Απάντηση #12 στις: 18/07/14, 10:49 »
Πολύ ενδιαφέρουσα επιλογή. Σίγουρα υποψήφια. Απο το ψάξιμο στο Internet φάνηκε πράγματι ότι έχει μεγάλο εύρος. Για ροκ κυρίως από ότι άκουσα είναι εξαιρετική. Από την άλλη ως τώρα άκουγα κυρίως strat και ένιωσα ότι μου έλειψε ο λίγο πιο ανοιχτός ήχος που βγάζουν (μπορεί και να λέω βλακείες έτσι, δεν το κατέχω). Αλλά κάποιο συμβιβασμό πρέπει να κάνω φαίνεται. Μου άρεσε και απο εμφάνιση πάντως, σημαντικό  :) .

Θα περάσω πάλι από τα μαγαζιά να δω τι υπάρχει σε αυτήν την κατηγορία τιμής. Αν υπάρχουν και άλλες προτάσεις ώστε να έχω το νου μου, πείτε μου.

Ως προς το στήσιμο τώρα, που κοίταξα λίγο παραπάνω, μιλάμε για usb audio interface (με τιμές γύρω στα δέκα ευρώ που κοίταξα), και λογισμικό π.χ. guitar rig.
Αλλά χωρίς pod που είδα ότι είναι πανάκριβα. Ή κάρτα ήχου.

Καταλήγω λοιπόν στο παραπάνω στήσιμο μαζί με μια κιθάρα 350 ευρώ, σωστά;

Και τέλος αυτό είναι καλύτερο ή συγκρίσιμο σε σχέση με έναν ενισχυτή modelling π.χ. τον Mustang που αναφέρω πιο πάνω με μια κιθάρα των 250 ευρώ; Τουλάχιστον για τις δικές μου ανάγκες; Εδώ μπαίνει και η υποκειμένικότητα μέσα. Άλλος προτιμάει το ένα και άλλος το άλλο. Αυτό σημαίνει συνήθως ότι οι διαφορές είναι μάλλον μικρές ή θέμα γούστου. Αν είναι έτσι, δεν έχει μεγάλη σημασία για μένα αφού είμαι αρχάριος. Αν πιστεύετε ότι έχουν μεγάλη διαφορά όμως το συζητάμε.

Αποσυνδεδεμένος jimmy75

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας/ενισχυτή
« Απάντηση #13 στις: 18/07/14, 11:11 »
Γνωμη μου αν και κατοχος pc interface και μονο με αυτο ασχολουμε στο σπιτι μην μπλεξεις.
1ον τα ηχεια που εχεις δεν κανουνε για αυτην την δουλεια επειδη ειναι 2.1 και θα ακους τρελα μπασα απο το γουφερ.Χρειαζεται monitor ηχεια για αυτην την δουλεια.Εκτος αν εχεις καποιο hi-fi συστημα να συνδεσεις με 2 ηχεια κανονικα χωρις surround κλπ.
2ον θα χρειαστεις κατι σαν και αυτο που εχω εγω που ειναι και καρτα ηχου



προτεινω την πρωτη λυση με τον mustang η για πιο φθηνο και εξισου καλον για να σου μεινουν 300 ευρο για κιθαρα
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=12165

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας/ενισχυτή
« Απάντηση #14 στις: 18/07/14, 13:33 »
Κι εγώ ρε παιδιά παρότι έχω φάει χρόνια με PC+VST κι έχω σαφώς καλύτερο εξοπλισμό από τα computer speakers του φίλου, αν είχα να διαλέγω μεταξύ ενός Mustang (II και πάνω) και PC, 90 στις 100 φορές θα άνοιγα τον Mustang. (Για ηχογραφήσεις αλλάζει το πράμα). Και ναι, ξέρω τι ηχάρες μπορείς να βγάλεις στο PC.

Αποσυνδεδεμένος benjamin

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας/ενισχυτή
« Απάντηση #15 στις: 18/07/14, 14:18 »
Ωχ. Επανέρχεται δυναμικά το δίλημμα. Η σύγκριση αφορά χρήση για σπίτι, πάντως (διαμέρισμα). Ελπίζω να το λαμβάνετε υπόψη.

Έστω ότι το μπάτζετ ανεβαίνει στα 500. Πως θα χωρίζατε τα λεφτά στο μπάτζετ μεταξύ κιθάρας και ενισχυτή;
Και θα προτείνατε mustang II αντί για τον I ακόμα και για χρήστη στο σπίτι;

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας/ενισχυτή
« Απάντηση #16 στις: 18/07/14, 14:55 »
Ωχ. Επανέρχεται δυναμικά το δίλημμα. Η σύγκριση αφορά χρήση για σπίτι, πάντως (διαμέρισμα). Ελπίζω να το λαμβάνετε υπόψη.

Έστω ότι το μπάτζετ ανεβαίνει στα 500. Πως θα χωρίζατε τα λεφτά στο μπάτζετ μεταξύ κιθάρας και ενισχυτή;
Και θα προτείνατε mustang II αντί για τον I ακόμα και για χρήστη στο σπίτι;


Εγώ θα έδινα τα 200 για το Mustang II και με 300 θα κοίταζα κάτι από Squier Vintage Modified ή Epiphone SG 400-Pro.
Φυσικά αν είχα κάποιον να με συμβουλέψει θα ψαχνόμουν πρώτα σε μεταχειρισμένα. Μπορείς να βρεις άνετα Classic Vibe στα 300Ε και αν θες και μέταλ βάζεις πιο μετά και κανένα humbucker σε σχήμα μονού κι έχεις κιθάρα που θα σε καλύψει για χρόνια. Και η Epi πάντως μια χαρά θα είναι (άντε να χρειαστεί και μια επίσκεψη στο μάστορα για ένα set-up, κανα γυαλισματάκι σε κανα τάστο κλπ) και νομίζω πως μπορεί να σταθεί από κλασικό blues μέχρι μέταλ.


Στο PC θέλεις καλή κάρτα ήχου, με καλές εισόδους για κιθάρα, καλοστημένα Windows, καλά monitors και όρεξη για ψάξιμο στο θέμα software. Ακόμα και με όλα αυτά κομπλέ, δεν είναι το ίδιο πράμα από το να βγαίνει από μια καμπίνα ο ήχος (για να μην πούμε περί ευκολίας ενισχυτή vs PC). Ξαναλέω δεν είμαι κατά του PC. Έχω μπόλικο αγορασμένο software, έχω κάνει beta-testing και demos σε γνωστά και άγνωστα plug-in και γενικά έχω αφιερώσει πάρα πολυ χρόνο σε τέτοια πράγματα αλλά πάντα είχα τον/τους ενισχυτή(ές) δίπλα μου.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Αγορά κιθάρας/ενισχυτή
« Απάντηση #17 στις: 18/07/14, 15:27 »

Εγώ θα έδινα τα 200 για το Mustang II και με 300 θα κοίταζα κάτι από Squier Vintage Modified ή Epiphone SG 400-Pro.
Φυσικά αν είχα κάποιον να με συμβουλέψει θα ψαχνόμουν πρώτα σε μεταχειρισμένα. Μπορείς να βρεις άνετα Classic Vibe στα 300Ε και αν θες και μέταλ βάζεις πιο μετά και κανένα humbucker σε σχήμα μονού κι έχεις κιθάρα που θα σε καλύψει για χρόνια. Και η Epi πάντως μια χαρά θα είναι (άντε να χρειαστεί και μια επίσκεψη στο μάστορα για ένα set-up, κανα γυαλισματάκι σε κανα τάστο κλπ) και νομίζω πως μπορεί να σταθεί από κλασικό blues μέχρι μέταλ.


Στο PC θέλεις καλή κάρτα ήχου, με καλές εισόδους για κιθάρα, καλοστημένα Windows, καλά monitors και όρεξη για ψάξιμο στο θέμα software. Ακόμα και με όλα αυτά κομπλέ, δεν είναι το ίδιο πράμα από το να βγαίνει από μια καμπίνα ο ήχος (για να μην πούμε περί ευκολίας ενισχυτή vs PC). Ξαναλέω δεν είμαι κατά του PC. Έχω μπόλικο αγορασμένο software, έχω κάνει beta-testing και demos σε γνωστά και άγνωστα plug-in και γενικά έχω αφιερώσει πάρα πολυ χρόνο σε τέτοια πράγματα αλλά πάντα είχα τον/τους ενισχυτή(ές) δίπλα μου.


+1000
καλα χρυσα τα pc αλλα μεχρι να βγαλεις σωστο ηχο θα αφιερωσεις χρονο και χρημα που θα σε αποθαρρυνει απο το να παιζεις μουσικη....χιλιες φορες mustang II και classic Vibe

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας/ενισχυτή
« Απάντηση #18 στις: 18/07/14, 19:07 »
Περί ορέξεως. Μια χαρά ήχο βγάζεις με 2+1 ηχεία και Guitar Rig. Και με interface κλώνο του Behringer με 5 ευρώ. Αν δε θες να παιδευτείς, υπάρχουν άπειροι έτοιμοι ήχοι, αν και το να παιδευτείς μόνο καλό είναι, μαθαίνεις εφέ, signal chain και πάει λέγοντας.

Το Mustang δε θα τον προτιμούσα με τίποτα πλέον, αλλά αυτό είναι θέμα ατομικού γούστου κυρίως. Χίλιες φορές να έπαιρνα μια καλή κιθαρούλα κι ένα μεταχειρισμένο MG.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος benjamin

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας/ενισχυτή
« Απάντηση #19 στις: 19/07/14, 18:45 »
Αφού δεν έχω και πολύ χρονο να ασχοληθώ, θα πάω στην έτοιμη λύση. Καταλήγω σε μπάτζετ 250 για κιθάρα και 200 για ενισχυτή.

mits@kos όταν λες δε θα προτοιμούσες τον mustang εννοείς τη λύση με ενισχυτή ή τον συγκεκριμένο ενισχυτή;

Ως προς τις κιθάρες, δοκίμασα την vibe, πραγματικά πολύ ωραία κιθάρα, και σε τιμή τη βρήκα λίγο πιο πάνω από την epiphone, αλλά και με τις δύο αυτές και τον ενισχυτή το μπάτζετ ξεφεύγει. και ήθελα και πιο σκληρό ήχο.
Κακή εντύπωση μου έκανε ο μόνιμος θόρυβος του ενισχυτή, που μου είπαν πως είναι μόνιμο και ότι το συνηθίζεις. Αν ισχύει αυτό, το θεωρώ πολύ αρνητικό.

Παρόλα αυτά αυτή και η modified jaguar ήταν οι πιο άνετες από όλες όσες δοκίμασα.
Για αυτό και η squier mod hss είναι η επικρατέστερη επιλογή πλέον.

Την epiphone δεν την βρήκα για δοκιμή. Ψάχνοντας για να την ακούσω στο ιντερνετ, είδα ότι πολλοί λένε καλά λόγια για τις VS6 και είναι στην τιμή που θέλω.
Αλλά έχω δυο ερωτήματα για τις vintage.
Η VS6 είναι 60 ευρώ κάτω αλλά δεν έχει coil tap όπως η epiphone. Θα με καλύψει o ήχος της στα blues;
Και δεύτερον τι διαφορά έχουν οι παρακάτω εκδόσεις και ποια θα προτείνατε;

http://www.dv247.com/guitars/vintage-vs6-electric-guitar-cherry-red--35386
http://www.dv247.com/guitars/vintage-vs6-icon-electric-guitar-distressed-cherry--67276

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας/ενισχυτή
« Απάντηση #20 στις: 19/07/14, 18:56 »
Δε θα έπαιρνα το Mustang, γιατί οι ήχοι του μου ακούγονται ισχνοί και τζούφιοι πλέον μπροστά στους νέους Peavey VIP και τους Blackstar ID. Ειδικά το VIP, αυτό το ενισχυτάκι το λιμπίζομαι ακόμα και τώρα που δεν το χρειάζομαι καν. Βέβαια αυτό είναι και θέμα ήχου που ψάχνεις και κιθάρας που έχεις, κατά κανόνα αυτός που θα πάρει Mustang δε θέλει να παίζει με full thickness Les Paul και active EMG, οπότε απλά πρόκειται για θέμα αναγκών και προτιμήσεων. Aυτό για το φύσημα νομίζω έχει ξαναειπωθεί σε αυτό το forum.

Oι VS6 Icon απλά είναι είναι και καλά "roadworn", τους δίνουν ένα vintage-χρησιμοποιημένο look. Τίποτα παραπάνω. Ούτε relic κιθάρα θα έπαιρνα, θα κοιτούσα να την ταλαιπωρήσω ο ίδιος... ;D

Εγώ θα πήγαινα στην Epi, μόνο και μόνο γιατί τις έχω βάλει χέρι και ξέρω πόσο καλοφτιαγμένη είναι. Και φοράει πολύ ωραίους μαγνήτες για 300 ευρώ κιθάρα.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας/ενισχυτή
« Απάντηση #21 στις: 20/07/14, 13:41 »
Αφού δεν έχω και πολύ χρονο να ασχοληθώ, θα πάω στην έτοιμη λύση. Καταλήγω σε μπάτζετ 250 για κιθάρα και 200 για ενισχυτή.

mits@kos όταν λες δε θα προτοιμούσες τον mustang εννοείς τη λύση με ενισχυτή ή τον συγκεκριμένο ενισχυτή;

Ως προς τις κιθάρες, δοκίμασα την vibe, πραγματικά πολύ ωραία κιθάρα, και σε τιμή τη βρήκα λίγο πιο πάνω από την epiphone, αλλά και με τις δύο αυτές και τον ενισχυτή το μπάτζετ ξεφεύγει. και ήθελα και πιο σκληρό ήχο.
Κακή εντύπωση μου έκανε ο μόνιμος θόρυβος του ενισχυτή, που μου είπαν πως είναι μόνιμο και ότι το συνηθίζεις. Αν ισχύει αυτό, το θεωρώ πολύ αρνητικό.

Παρόλα αυτά αυτή και η modified jaguar ήταν οι πιο άνετες από όλες όσες δοκίμασα.
Για αυτό και η squier mod hss είναι η επικρατέστερη επιλογή πλέον.

Την epiphone δεν την βρήκα για δοκιμή. Ψάχνοντας για να την ακούσω στο ιντερνετ, είδα ότι πολλοί λένε καλά λόγια για τις VS6 και είναι στην τιμή που θέλω.
Αλλά έχω δυο ερωτήματα για τις vintage.
Η VS6 είναι 60 ευρώ κάτω αλλά δεν έχει coil tap όπως η epiphone. Θα με καλύψει o ήχος της στα blues;
Και δεύτερον τι διαφορά έχουν οι παρακάτω εκδόσεις και ποια θα προτείνατε;

http://www.dv247.com/guitars/vintage-vs6-electric-guitar-cherry-red--35386
http://www.dv247.com/guitars/vintage-vs6-icon-electric-guitar-distressed-cherry--67276


Τυχαίνει να κατέχω και την Vintage vs6 και τον Μustang 2 και μια schecter με emg και η γνώμη μου είναι η εξής.....
Αν θέλεις ενισχυτή για πρακτική στο σπίτι ο Mustang 1 και ο peavey vip 1 θα σε καλύψουν μια χαρά....αργότερα και αφού συνεχίσεις με το άθλημα μπορείς να πάρεις κάτι άλλο αφού θα έχεις κατασταλάξει και θα έχεις την εμπειρία πλέον....
Για κιθάρα εγώ θα έπαιρνα την παρακάτω B stock που συνήθως είναι σαν καινούργιες....ποιοτική με επώνυμους μαγνήτες σε αυτή την τιμή δύσκολα βρίσκεις και που δεν χρειάζεται να πειράξεις σχεδόν τίποτα πάνω της...
http://www.thomann.de/gr/charvel_dc_1_st_tbs_b_stock.htm
 
Kαι ένα review απ' το you tube....
https://www.youtube.com/watch?v=CTb2jZ4-sSE


Μπορεί να φορά emg μαγνήτες που δεν είναι ότι καλύτερο για blues π.χ αλλά για αρχή θα είσαι μια χαρά....και στα βρώμικα στυλ πολύ καλά...στο coil tap προσωπικά μην δίνεις και τόση μεγάλη σημασία.....
Aν πας σε φθηνότερες λύσεις τύπου vs6 η και epiphone (η οποία μάλλον είναι ακριβότερη και απ' την κανονική τιμή της charvel) θα κάνεις
υποχωρήσεις σε θέματα ποιότητας και με τον καιρό θα δεις ότι πρέπει να τις βελτιώσεις ....
Προσωπικά πιστεύω η charvel είναι αρκετά καλύτερη ποιοτικά με καλύτερο μανίκι και πιο ευκολόπαιχτη......
« Τελευταία τροποποίηση: 20/07/14, 13:52 από emg »

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Αγορά κιθάρας/ενισχυτή
« Απάντηση #22 στις: 20/07/14, 16:51 »
 :o :o :o
Ουαου!!!
Είναι τρελη ευκαιρία αυτή η charvel που και εγώ που δεν παίζω με active θα την έπαιρνα!!!
Πανέμορφο όργανο και πολύ ποιοτικό. Βασικά είναι κιθάρα για κύριο όργανο και όχι φθηνό μαθητικό. Βέβαια να τονίσω ότι οι emg θα παίξουν και blues και τα παντα έτσι...απλά τα χωράφια τους είναι η metal.

Θα είναι κρίμα να χάσεις τέτοια ευκαιρία...

Αποσυνδεδεμένος benjamin

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας/ενισχυτή
« Απάντηση #23 στις: 20/07/14, 17:04 »
Ωραία κιθάρα φαίνεται. Έχω καταλήξει όμως στην squier mod hss και στον mustang.
Και δε θέλω να ξεφύγω (κι άλλο) στο μπάτζετ αλλά σκέφτηκα πως λόγω ηλικίας και έλλειψης χρόνου πρέπει να λάβω υπόψη την πιθανότητα σε κανα χρόνο να έχουν μείνει αχρησιμοποίητα και να τα δώσω.
Και θεωρώ πως τα παραπάνω θα φύγουν πιο εύκολα. Όχι λόγω αξίας, αλλά λόγω brand και τυπικού σχεδιασμού σε σχέση με κάποια ίσως καλύτερα πιο ψαγμένα αλλά και λιγότερο γνωστά κομμάτια.
Άλλωστε δεν πιστεύω πως είναι και άσχημη επιλογή.

Οπότε τελική παραγγελία παρακάτω. Θα πάρω από thomann γιατί μέσω bundle βγαίνει κάποια έκπτωση και δίνει 3 χρόνια εγγύηση.
 
http://www.thomann.de/gr/fender_squier_vint_mod_strat_hss_3t.htm
http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_ii_v2.htm
http://www.thomann.de/gr/thomann_gigbag_egitarre.htm
http://www.thomann.de/gr/the_sssnake_sk361-6.htm
http://www.thomann.de/gr/thomann_ctg10.htm
http://www.thomann.de/gr/thomann_gitarrengurt_6-4_schwarz.htm
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_celluloid_players_pick_set_m.htm
http://www.thomann.de/gr/millenium_gs2001e.htm

Εκτός από την κιθάρα και τον ενισχυτή, τα υπόλοιπα είναι χύμα επιλογές (οι φθηνότερες  :) ). Ελπίζω να μην έχω ξεχάσει τίποτα. 

Με γειά μου.  8)
Σας ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές και τη βοήθεια.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας/ενισχυτή
« Απάντηση #24 στις: 21/07/14, 00:44 »
Συγχαρητηρια, εκανες πολυ καλες επιλογες για αυτα που θες να παιξεις  ;) . Σου ευχομαι να τα ευχαριστηθεις και να τα "λιωσεις"  ;D . Καλη αρχη και εδω ειμαστε.
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
8364 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/10, 13:09
από ekaradimos
67 Απαντήσεις
17878 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/10, 21:31
από Dr Bluz (G.K.)
10 Απαντήσεις
3817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/10, 17:44
από Crazy Heart
3 Απαντήσεις
2264 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/10, 05:30
από arisgate7
28 Απαντήσεις
9460 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/13, 12:53
από emg
70 Απαντήσεις
20587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/13, 23:01
από Pavl0s
6 Απαντήσεις
5032 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/13, 01:41
από baras
22 Απαντήσεις
6256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/14, 15:36
από Καθόδιος (φλουτσ)
64 Απαντήσεις
12459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/14, 18:42
από Άχρηστος
30 Απαντήσεις
9934 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/15, 14:15
από Guitar Fan