Σελίδες:
  • #51 από Santa στις 12 Feb 2007
  • Δεν θα το χαρακτήριζα ως το χειρότερο αλλά από τα πιο άκυρα, το σόλο του crawl through knives των in flames. Δεν μπορώ να καταλάβω που κολλάει με το όλο τραγούδι και είναι και αρκετά σύντομο, και ούτε πολυμοιάζει με τα κλασσικά τους σόλο που ''μιλάνε''.
  • #52 από mace στις 13 Feb 2007
  • Σχεδον ολα τα σολο των Πυξ-Λαξ....αυτο που βγαινει ειναι κατι σε μπουζουκι παιγμενο σε ταστιερα κιθαρας (ειδικα στα πιο παλια τους).....
  • #53 από Blue Wizard στις 13 Feb 2007
  • Το δικό μου!!!

    Μια απο τα ιδια και για μενα  ;D
    +1 αδελφια!  :P
  • #54 από Symeon στις 13 Feb 2007
  • δεν ξερω....ειναι καθαρα θεμα γουστου...δλδ..αλλοι κοβουν φλεβες και μαλιστα ασχημα για τον loomis αλλα...εμενα οι κλιμακες και ο τροπος που τις χρησιμοποιει με αφηνει αδιαφορο...αυτο σε καμια περιπτωση δεν σημαινει οτι λεω οτι δεν ξερει ναπαιζει....τον παραδεχομαι 1000 σε αυτο που κανει..απλα εμενα δεν μου αρεσει..και δεν μιλαμε για συγλροτηματα οπως slayer ου οντως πολλες φορες δεν ακους καν τι παιζει...και φυσικα...καποια σολο οπως το double trouble απο nitro...ενταξει...δεν το ακους ( εγω τουλαχιστον ) 2η φορα χωρις μια μεγαααλη δοση μαζοχισμου....
  • #55 από teo_gp στις 13 Feb 2007
  • Για να πικάρω και μερικούς απ εδω μέσα θα έλεγα ότι το χειρότερο σόλο (απ΄τα γνωστα και χιλιοακουσμένα) για μένα ειναι αυτό το FREE BIRD-LYNYRD SKYNYRD... το βρισκω ανουσια μεγάλο, επαναλαμβανόμενο και μοιάζει περισσότερο με ασκηση παρα με συναισθηματικη εκρηξη (οπως είναι το υπόλοιπο κομμάτι).....
    Για πάμε....


    Πραγματι ειναι ενα ανουσιο κ πολυ βαρετο.....το τραγουδι ειναι πολυ ωραιο αλλα το σολο..... :'( :'( :'(

     

    I like it ρε γ**ώτο....
  • #56 από kurdt kobain :-) στις 13 Feb 2007
  • Αυτό του Frusciante στο Californication... Δεν κράταγαν τον Navaro καλύτερα? Και δεν διώχνουν τον Rubin?...
    το σολο του john Frusciante στο Californication ειναι πολυ απλο αλλα σε καμια περιπτωση ''το χειροτερο μπλα μπλα μπλα...''
    ειναι αυτο που λεμε ''απολυτα ψαγμενο'' ..
    εσυ δλδ τι ηθελες να κανει ο ανθρωπος στο σολο???να λιωσει τα ταστα απ'το γρηγορο σολαρισμα σε μπαλαντοτετοιο τραγουδι???
    και γιατι λες να κρατουσαν τον navaro?δεν εχεις καταλαβει ακομη πως οταν ο Frusciante επεστρεψε ,οι rhcp αναγεννηθηκαν???δεν υπαρχει κιθαριστας που να ταιριαζει ΑΠΟΛΥΤΑ στους rhcp εκτος απ'τον john Frusciante,τελος.-
  • #57 από King Lui στις 13 Feb 2007
  • ειναι αυτο που λεμε ''απολυτα ψαγμενο'' ..

    Ψαγμένο????? Ε όχι δα, κόψε κάτι...
  • #58 από teo_gp στις 13 Feb 2007
  • Αυτό του Frusciante στο Californication... Δεν κράταγαν τον Navaro καλύτερα? Και δεν διώχνουν τον Rubin?...
    το σολο του john Frusciante στο Californication ειναι πολυ απλο αλλα σε καμια περιπτωση ''το χειροτερο μπλα μπλα μπλα...''
    ειναι αυτο που λεμε ''απολυτα ψαγμενο'' ..
    εσυ δλδ τι ηθελες να κανει ο ανθρωπος στο σολο???να λιωσει τα ταστα απ'το γρηγορο σολαρισμα σε μπαλαντοτετοιο τραγουδι???
    και γιατι λες να κρατουσαν τον navaro?δεν εχεις καταλαβει ακομη πως οταν ο Frusciante επεστρεψε ,οι rhcp αναγεννηθηκαν???δεν υπαρχει κιθαριστας που να ταιριαζει ΑΠΟΛΥΤΑ στους rhcp εκτος απ'τον john Frusciante,τελος.-

    Φίλε μου αν διάβασες όλα μου τα μηνύματα πρέπει να κατάλαβες ότι κι εγώ προτιμώ τον Frusciante αλλά όπως έπαιζε στην πρώτη περίοδο με τους RHCP. Και φυσικά δεν θέλω να παίξει τα υπεργρήγορα σόλο κλπ. Δεν υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο ειδικά στους RHCP και ειδικά με τον Flea δίπλα του. Για να γίνω και λίγο κακός όμως νομίζω ότι και να ήθελε ακόμα δεν θα μπορούσε... Δεν με απασχολεί πάντως. Μη μου μιλάς για αναγέννηση όμως και γενικά μην είσαι τόσο απόλυτος... Ξεπούλημα θα το έλεγα και μάλιστα λόγω Rubin (με τη συγκατάθεση βέβαια του συγκροτήματος). Λάβε το υπόψη σου αυτό αν θέλεις γιατί είμαι από αυτούς που άκουσαν RHCP πολύ πριν γίνουν ευρέως (ή Εβραίος...) γνωστοί. Και όσον αφορά στους κιθαρίστες... Ο Hillel Slovac σου λέει τίποτα?

    Φιλικά πάντα και χωρίς να έχω υπάρξει ποτέ φανατικός των RHCP ;)
  • #59 από Traveller in time στις 13 Feb 2007
  • Σχεδον ολα τα σολο των Πυξ-Λαξ....αυτο που βγαινει ειναι κατι σε μπουζουκι παιγμενο σε ταστιερα κιθαρας (ειδικα στα πιο παλια τους).....

    Συμφωνώ.
  • #60 από kurdt kobain :-) στις 15 Feb 2007

  • δεν εχεις καταλαβει ακομη πως οταν ο Frusciante επεστρεψε ,οι rhcp αναγεννηθηκαν???
    Μη μου μιλάς για αναγέννηση όμως και γενικά μην είσαι τόσο απόλυτος... Ξεπούλημα θα το έλεγα ...
    Φιλικά πάντα και χωρίς να έχω υπάρξει ποτέ φανατικός των RHCP ;)
    για κατσε λιγο φιλε μου ...εγω μιλω για το πρωτο αλμπουμ οταν επεστρεψε ο Frusciante...εννοω το californication...το θεωρεις ξεπουλημα αυτο το αλμπουμ???εγω το θεωρω αριστουργημα χωρις υπερβολη γιατι πιστευω πως μπορεις να το ακουσεις ολο απ'την αρχη ως το τελος χωρις να βαρεθεις και γιατι ολα τα τραγουδια ειναι υπεροχα...νομιζω πως δεν τιθεται θεμα παρεξηγησης απλα οι αποψεις μας (ψιλο)διαφερουν! ;) (πχ εγω πιστευω οτι ο Frusciante ειναι guitar hero..προσωπικη αποψη παντα και οχι guitar hero με την εννοια οτι μπορει να κανει σολο αλα vai αλλα με την εννοια πως οταν σολαρει (ειδικα στα λαιβ) σολαρει ρε παιδι μου)φιλικα ,χρηστος!
  • #61 από teo_gp στις 15 Feb 2007
  •  Καλημέρα φίλε Χρήστο. Η αλήθεια είναι ότι το Californication είναι το album που για τον ένα ή τον άλλο λόγο τους ανανέωσε αρκετά. Απλά εγώ τους προτιμώ όπως ήταν παλιά. Γούστα είναι αυτά ;). Παρόλα αυτά δεν μπορώ να πω τίποτα για τον ήχο του Frusciante ο οποίος είναι καταπληκτικός πραγματικά και σαφώς ανώτερος από πριν. Cheers!!!
  • #62 από Vaiking στις 10 Mar 2007
  • Γεια χαρά σε όλους! Δυστυχώς η πατρίδα δε με αφήνει να σας μιλάω συχνά αλλα πάντα σας σκέφτομαι! Λοιπόν... η δική μου άποψη για τα solos... Ένα guitar solo υποτίθεται πως έχει κάποιο λόγο ύπαρξης... την ανάγκη να εκφραστεί ο μουσικός όχι μέσω των στίχων, αλλα μέσα απο αυτό τον υπέροχο εξάχορδο σύντροφο που πολλές φορές έχει περισσότερα να πει... και αυτό δεν έχει να κάνει απαραίτητα με την τεχνική ή με την ταχύτητα του εκάστοτε μουσικού... αρκεί μέσω της κιθάρας ο μουσικός να μπορεί να μιλά σε μένα. Αυτό όμως δεν αποτελεί και δικαιολογία για διάφορους ατάλαντους και "αδιάβαστους" μουσικούς να περνάνε την ασχετοσύνη τους για "άποψη"! Εγώ πλέον ζητάω απο ένα guitar solo να "μιλά" σε μένα χρησιμοποιόντας υψηλή τεχνική όπου χρειάζεται αλλά και αργό, απλό παίξιμο όπου η μουσική και το συναίσθημα επιτάσσουν... Πάντως δε θα έκρινα ποτέ τους SLAYER απο τα solos τους.. Τα φοβερά τους riffs ειναι που με ενδιαφέρουν και πραγματικα εχω πολύ πολύ καιρο να τα ακούσω απο αυτούς... δυστυχώς! Λυπάμαι αν κάποιοι διαφωνήσουν μαζί μου αλλα τους ακούω τόσα χρόνια που τουλάχιστο θεωρώ πως έχω ένα μικρό δικαίωμα να εκφέρω άποψη για αυτό. Τεσπά... Αφτό που θέλω να πω είναι πως αυτό που πρέπει να επιζητούμε είναι η καλή μουσική και στα solos αλλα και στο σύνολο ενός τραγουδιού και να μην εντυπωσιαζόμαστε εύκολα απο τρελλές τεχνικές ή να μην κατακρίνουμε τα "ευκολα" πράγματα έτσι αβίαστα. Φιλιά πολλά σε όλους απο τα Ελληνικά Στρατά και απο Αύγουστο θα τα λέμε καλύτερα!!!
  • #63 από Traveller in time στις 11 Mar 2007
  • Californication sigoura apo ta xeirotera.
  • #64 από Anaximandros στις 08 Aug 2007
  • Το δικό μου!!!

    Μια απο τα ιδια και για μενα  ;D
    +1 αδελφια!  :P

    Κι εγώ στα ίδια! Και μάλιστα έτυχε αυτό το χειρότερο σόλο να το παίξω μπροστά σε 300 άτομα! :-\ :-\ :-\ πωωπω πράσινες!
  • #65 από Joevaicci στις 08 Aug 2007
  • Δεν αναφέρθηκε ο βασιλιάς της σχολής ''παίξε ό,τι να 'ναι και ξύλωσε το τρέμολο'' Kerry King? Τα περισσότερα σόλο του είναι για γέλια. Τα ακούω και παρηγοριέμαι για το παίξιμό μου...
  • #66 από faser στις 08 Aug 2007
  • Δεν αναφέρθηκε ο βασιλιάς της σχολής ''παίξε ό,τι να 'ναι και ξύλωσε το τρέμολο'' Kerry King? Τα περισσότερα σόλο του είναι για γέλια. Τα ακούω και παρηγοριέμαι για το παίξιμό μου...

    Όταν ακούς τα riffακια του όμως τα ίδια σκέφτεσαι; :D
  • #67 από Jimi Pap στις 08 Aug 2007
  • Δεν αναφέρθηκε ο βασιλιάς της σχολής ''παίξε ό,τι να 'ναι και ξύλωσε το τρέμολο'' Kerry King? Τα περισσότερα σόλο του είναι για γέλια. Τα ακούω και παρηγοριέμαι για το παίξιμό μου...

    +1 και οτιδηποτε εχω ακουσει απο slayer
  • #68 από PAPAJOHNNY στις 08 Aug 2007
  • Τσεκαρε τε λιγο εδω;)
  • #69 από faser στις 09 Aug 2007
  • Τσεκαρε τε λιγο εδώ !  ;)

    Απαράδεκτη λίστα >:(
  • #70 από PAPAJOHNNY στις 09 Aug 2007
  • Απαράδεκτη λίστα >:(
    Ηταν η λιστα που βγηκε απο τους αναγνωστες του Guitar World.
    Κοιτα και για εμενα εχει μεσα καποια σολο τα οποια δεν επρεπε να μπουν.
    Αλλα τα περισσοτερα ειναι παρε το ενα και χτυπα το αλλο ;D!
    Γουστα ειναι αυτα  ;)!
  • #71 από Joevaicci στις 09 Aug 2007
  • Δεν αναφέρθηκε ο βασιλιάς της σχολής ''παίξε ό,τι να 'ναι και ξύλωσε το τρέμολο'' Kerry King? Τα περισσότερα σόλο του είναι για γέλια. Τα ακούω και παρηγοριέμαι για το παίξιμό μου...

    Όταν ακούς τα riffακια του όμως τα ίδια σκέφτεσαι; :D

    Τα ριφ είναι σαφώς ανώτερα (όχι πως είναι ΤΑ αριστουργήματα) και είναι ό,τι πρέπει για αυτή τη μουσική. Αλλά εδώ μιλάμε για τα σόλο...
  • #72 από faser στις 09 Aug 2007
  • Δεν αναφέρθηκε ο βασιλιάς της σχολής ''παίξε ό,τι να 'ναι και ξύλωσε το τρέμολο'' Kerry King? Τα περισσότερα σόλο του είναι για γέλια. Τα ακούω και παρηγοριέμαι για το παίξιμό μου...

    Όταν ακούς τα riffακια του όμως τα ίδια σκέφτεσαι; :D

    Τα ριφ είναι σαφώς ανώτερα (όχι πως είναι ΤΑ αριστουργήματα) και είναι ό,τι πρέπει για αυτή τη μουσική. Αλλά εδώ μιλάμε για τα σόλο...

    Πάντως Joevaicci, θα περίμενε κάποιος τέτοια άναρχα σόλο (που στην ουσία είναι ανούσια ανεβοκατεβάσματα μιας κλίμακας χωρίς μελωδία, τα σόλο της στιγμής εγώ τα ονομάζω) να μην μπορεί να τα παίξει πανομοιότυπα αλλά ο άτιμος κάθε φορά τα αναπαράγει σχεδόν ίδια. Θέλει και κάποιο ταλέντο αυτό, έτσι δεν είναι; ;)
  • #73 από faser στις 09 Aug 2007
  • Απαράδεκτη λίστα >:(
    Ηταν η λιστα που βγηκε απο τους αναγνωστες του Guitar World.
    Κοιτα και για εμενα εχει μεσα καποια σολο τα οποια δεν επρεπε να μπουν.
    Αλλα τα περισσοτερα ειναι παρε το ενα και χτυπα το αλλο ;D!
    Γουστα ειναι αυτα  ;)!

    Όντως. Πάντως όσον αφορά το Dust in the Wind και μόνο να αναφέρεις ότι το solo επιδέχεται κριτικής είναι ιεροσυλία...
  • #74 από zephyrous στις 09 Aug 2007
  • καλά τα λέτε αλλά το χειρότερο σόλο είναι αυτό,φανταστήτε ντροπή να το παίζει και live!!!

  • #75 από Raz στις 09 Aug 2007
  • Πάντως Joevaicci, θα περίμενε κάποιος τέτοια άναρχα σόλο (που στην ουσία είναι ανούσια ανεβοκατεβάσματα μιας κλίμακας χωρίς μελωδία, τα σόλο της στιγμής εγώ τα ονομάζω) να μην μπορεί να τα παίξει πανομοιότυπα αλλά ο άτιμος κάθε φορά τα αναπαράγει σχεδόν ίδια. Θέλει και κάποιο ταλέντο αυτό, έτσι δεν είναι; ;)
    Θέλει  ;) Ο Kerry είναι ταλαντούχος στο να μην παίζει ωραία!  :P
Σελίδες: