Ψηφοφορία: Ποσες συναυλιες εχετε κανει? με διαφορα συγκροτηματα

1-5
- 23 (37.7%)
6-10
- 14 (23%)
11-15
- 2 (3.3%)
16-20
- 4 (6.6%)
20 και πανω ειμαι επαγγελματιας
- 18 (29.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 59


Σελίδες:
  • #26 από Raz στις 24 May 2007
  • Έχω κάνει μια  :P στο ωδείο
  • #27 από paran0id στις 24 May 2007
  • ααααα σε περασα εκανα τρεις!!!!(η δευτερη ηταν η καλυτερη)
  • #28 από Raz στις 24 May 2007
  • ααααα σε περασα εκανα τρεις!!!!(η δευτερη ηταν η καλυτερη)

    Φτού!!! Τώρα δεν είμαι ο πιο επιτυχημένος κιθαρίστας του kithara
  • #29 από Joevaicci στις 24 May 2007
  • Υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να κάνω το πρώτο μου ''live'' στη γιορτή της αποφοίτησης στο σχολείο. Πιάνεται??
  • #30 από gers στις 24 May 2007
  • Υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να κάνω το πρώτο μου ''live'' στη γιορτή της αποφοίτησης στο σχολείο. Πιάνεται??
    Ααα...Και εγώ έχω κάνει τέτοια live!! ;D 6 αν δεν κάνω λάθος!!! :D
  • #31 από ship_me_out!!! στις 25 May 2007
  • 15/6 κανουμε την πρωτη!!!

    Ας ελπισουμε οτι θα υπαρξουν και αλλες ;D
  • #32 από HeavyHead στις 04 Nov 2007
  • γιατι ειμαι μικρος... :'(
  • #33 από Vaiking στις 04 Nov 2007
  •  Τοσο με τις μπαντες που εχω παιξει κατα καιρους οσο και με το ωδειο, με τις μπαντες/ορχηστρες του στρατου αλλα και με χορωδια (το εχω κανει κι αυτο :P), πρεπει να ειναι γυρω στις 100. Αν βαλω και τα χρονια που παιζω επαγγελματικα σε μαγαζια (αν και δε νομιζω οτι πιανονται)... παρα πολλες!!!
  • #34 από kurdt kobain :-) στις 06 Nov 2007
  • αν μετραω καλα πρεπει να ειναι γυρω στα 22 λαιβ...
  • #35 από GreekDudeCovers στις 06 Nov 2007
  • Πολλές... αλλά όχι αρκετές!  ;)
  • #36 από Vaiking στις 09 Nov 2007
  • Πολλές... αλλά όχι αρκετές!  ;)
    Ποτε δεν ειναι αρκετες ;)
  • #37 από Θοδωρής στις 09 Nov 2007
  • Αν μπορώ να υπολογίσω θα πρέπει να είναι 250 -280 ,απο το 1978 μέχρι σήμερα .
  • #38 από themos στις 17 Nov 2007
  • Πάνω από 20 σίγουρα...αν και πραγματικά διαφωνώ με τον όρο "επαγγελματίας" στη Ελληνική μουσική σκηνή. 
  • #39 από Vaiking στις 18 Nov 2007
  •  Γιατι διαφωνεις ακριβως; Δεν υπαρχουν Ελληνες επαγγελματιες μουσικοι;
  • #40 από themos στις 19 Nov 2007
  • Γιατι διαφωνεις ακριβως; Δεν υπαρχουν Ελληνες επαγγελματιες μουσικοι;

    Ίσως θα έπρεπε να ανοίξουμε νέο θέμα γι'αυτό, γιατί νομίζω ότι με τα παρακάτω βγαίνω way off topic.
    Κατά τη γνώμη μου εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το ποιον ορισμό δίνεις στον όρο "επαγγελματίας". Στη Θεσσαλονίκη, όταν σπούδαζα, έπαιζα επί τρία χρόνια σε μπαράκια κιθάρα και τραγουδούσα, για 5.000 δραχμές (αργότερα έφτασα τα 20 Ευρώ  :)). Μετά, για άλλα δύο χρόνια, ήμουν DJ σε μαγαζιά και πάρτυ. Τα τελευταία δύο χρόνια παίζω σε live σκηνές 1-2 φορές το μήνα με το συγκρότημά μου, επί πληρωμή πάντα, ενώ είμαι και στο live συγκρότημα "δισκογραφημένου" τραγουδουποιού.
    Δε νομίζω όμως ότι θεωρούμαι επαγγελματίας μουσικός ή DJ. Ακόμη κι αν παίζω κιθάρα 15 χρόνια και έχω κάνει "πάνω από 20" συναυλίες και έχω βάλει μουσική ως DJ εκατοντάδες φορές.
    Όμως ένας οποιοσδήποτε τύπος, που τον "ανακαλύπτουν" ως ταλέντο, του προσφέρουν ένα συμβόλαιο, και εν μία νυκτί βρίσκεται στο top ten των πωλήσεων και των charts, θεωρείται στην Ελλάδα "επαγγελματίας" (ακόμη και αν τα πρώτα - και τελευταία- μαθήματα τα έκανε με την Μασίνο στο Fame Story!).     
    Ξαναγυρνάω λοιπόν στο θέμα του ορισμού και ρωτάω: τι είναι αυτός ο περίφημος "επαγγελματίας"; Αυτός που ζει αποκλειστικά από τη μουσική; (πόσοι είναι αυτοί; ) Αυτός που κάνει live επί πληρωμή; (δηλαδή κι εγώ που παίζω πρώτα απ'όλα γιατί μ'αρέσει και βγάζω και λίγα έξτρα $$ από αυτό; ) Αυτός που έχει τις μουσικές γνώσεις/ έχει σπουδάσει σαν μουσικός (και τότε οι άλλοι που δεν έχουν σπουδάσει αλλά είναι φανταστικοί μουσικοί τι είναι; );

     
  • #41 από chorrer στις 19 Nov 2007
  • Ρε παιδια μη το ζοριζετε....επαγγελματιας μουσικος ειναι αυτος που ζει απο την μουσικη.....καλο ή κακο, σωστο ή λαθος, ροκ ή σκυλαδικο , με γνωσεις ή χωρις γνωσεις...δεν εχει σημασια στο συγκεκριμενο ερωτημα.....αυτος που του τα σκανε για να παιξει και καταφερνει να ζει απο αυτο ειναι επαγγελματιας μουσικος.

    ...Και στην ελλαδα εχουμε μπολικους απο αυτους.
  • #42 από Vaiking στις 19 Nov 2007
  •   Θα ερθω να συμφωνησω ;)
  • #43 από Mrs Brightside στις 19 Nov 2007
  • Εγώ έχω κάνει 7 τότε που μάθαινα κιθάρα...
Σελίδες: