Αποστολέας Θέμα: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;  (Αναγνώστηκε 17144 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος juliad

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μωρά μου είστε τα θαύματα που μου χουνε προσφέρει
    • Προφίλ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #25 στις: 25/09/07, 15:10 »
Πάει κι έρχεται ,πάει κι έρχεται αυτό το θέμα ...  ;D

Πάντως επειδή δεν νομίζω πως η fifi αναφερόταν μόνο στο Κιθάρα ,
θα ήθελα να της ζητήσω μια χάρη ..

Fifi ,επειδή έρχεται ο χειμώνας με τις μοναξιές του ,
σε παρακαλλωωωωώ στείλε μου καμιά διεύθυνση από αυτές που διάβασες αυτά τα αριστουργήματα ..
Θέλω κι εγώ να διαβάσω!!
Απο περιέργεια υπάρχω
και απο καραγκιοζλίκι

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #26 στις: 25/09/07, 15:48 »
fifi, φιλαράκι, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο διασκεδάζω όταν βλέπω να αυτοδιαψεύδεσαι. Όταν θίχτηκε ο εγωϊσμός σου έσπευσες να διαψεύσεις την δήλωσή σου ότι δεν έχεις δημοσιεύσει, ότι είναι η πρώτη φορά που ανοίγεις θέμα στο κιθάρα, ότι δεν σε γνωρίζουμε κλπ.

Τέλος πάντων, δεν συνεχίζω σ' αυτό το στυλ διαλόγου. Καλύτερα να μην συνεχίσεις κι εσύ διότι δεν διαθέτεις τις ανάλογες αντοχές, ευστροφία και διπλωματία ώστε να μην γίνεσαι κατανοητός.

Θέλω όμως να πω κάτι απευθυνόμενος σε όλους. Η αοριστία γενικεύει. Αν η fifi είχε πει ότι ο papous, ο anastasis, η Fusalida, το συννεφάκι ή ο chorrer γράφουν βλακείες που δεν τις καταλαβαίνει κανείς, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα. Άλλωστε οι κακές και καλοπροαίρετες κριτικές είναι πιο καλοδεχούμενες από τις καλές.

Η αοριστία όμως έβαλε μέσα όλους τους φίλους μας και συνεργάτες μας και θίχτηκα πρώτος απ' όλους διότι δεν δέχομαι να κατηγορούν αναίτια ανθρώπους που εκτιμώ.

Από την άλλη στο διαδίκτυο δεν είμαστε τίποτε άλλο από τον λόγο μας. Αυτός είναι που κρίνεται όχι εμείς συνολικά ως άνθρωποι παρόλο που ο λόγος είναι απολύτως αναγνωρίσιμος και χαρακτηριστικός για τον κάθε άνθρωπο. Έτσι κι αλλιώς ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει ή αλλιώς ο καθένας έχει δικαίωμα στην βλακεία. Όταν λοιπόν εγώ λέω την βλακεία μου δεν έχω το δικαίωμα να κατακρίνω τον διπλανό μου επειδή λέει την δική του βλακεία. Το μόνο δικαίωμα που έχω είναι να αναδείξω και να εμφανίσω την βλακεία στον ίδιο και σε όλους με λογικούς όρους και όχι χρησιμοποιώντας μια νέα βλακεία.

Αυτά τα ολίγα και συγχωρήστε με.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος fifi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #27 στις: 25/09/07, 16:17 »
Alex68 καταρχην...δεν αναφερομαι μονο στο κιθαρα..το ειπα απο την αρχη  μιλωντας για 'την περιηγηση' μου στο διαδικτυο...Μη μου πεις οτι οι μαντιναδες που λεμε κατα καιρους στο τσατ δεν ειναι απειρως καλυτερες απο τα -εστω καποια- διαφορα που κυκλοφορουν μεσα στον κοσμο του διαδικτυου και που υποθετω θα εχεις διαβασει και εσυ κατα καιρους...:)

Αγαπητη Juliad δεν εχω κρατησει-δυστυχως :P - καμια τετοια διευθυνση να σου στειλω...τι κριμα... ;D

Και οσο για σενα παππου καλλιεργημενε και διανοουμενε , ο εγωισμος μου δε θιχτηκε καθολου...λεκτικα κολπακια ωστε να κατευθυνεις τη συζητηση εκει που θες καλυτερα εφαρμοσε τα με κανεναν αλλον που σε παιρνει...
χα! θες και αλλο κλισε; ' οποιος εχει τη μυγα μυγιαζεται'...

Και καλη διασκεδαση κιολας-αν αυτη ειναι η μόνη σου!!
« Τελευταία τροποποίηση: 25/09/07, 16:23 από fifi »
飛翔(はばた)いたら 戻らないと言って
目指したのは 蒼い 蒼い あの空

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #28 στις: 26/09/07, 10:16 »
στο αδιορατο απλανες θεμα του διαβοητου εσωτερικου χωρου της ευθηνης οπου συναντωνται τα ψυχικα αποθεματα του κοινου αισθηματος βλεπω εναν καστορα

Τελειο!!!!  :o :o :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος waterlily

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #29 στις: 26/09/07, 12:46 »
Η ψευτοδιανόηση ζει και βασιλεύει όχι μόνο στην ποίηση αλλά και στον πεζό λόγο και στο θέατρο και στον κινηματογράφο και σε άλλες μορφές τέχνης. Οπωσδήποτε δεν μπορούμε να απαγορεύσουμε στον κατά τη γνώμη μας ψευτοδιανοούμενο να εκθέσει τις δημιουργίες του. Μπορούμε όμως να εκφράσουμε την αντίθεσή μας με αρνητικά σχόλια ή αγνοώντας τον. Και σίγουρα είναι λάθος να σχολιάζουμε θετικά κάτι που δεν μας αρέσει έστω κι αν όλοι οι κάτοικοι του πλανήτη το χαρακτηρίσουν αριστούργημα.
Η τηλεόραση και το Ίντερνετ οπωσδήποτε έχουν συμβάλει στην προβολή της ψευτοδιανόησης. Ωστόσο το φαινόμενο δεν είναι καινούριο. Πολλοί από σας θα έχετε δει την ταινία με τα Μαύρα κοράκια, κόκκινα κοράκια του ποιητή Φανφάρα που αποδεικνύει ότι η ψευτοδιανόηση προϋπήρχε της τηλεόρασης και του Ίντερνετ αλλά δεν "ακουγόταν" λόγω έλλειψης μέσων. Κι εδώ θυμάμαι τη γιαγιά μου που όταν έβλεπε κάποιο σκάνδαλο στην τηλεόραση έλεγε "αυτά στην εποχή μας δεν γινόντουσαν". Γινόντουσαν αείμνηστη γιαγιάκα, αλλά δεν είχαν εφευρεθεί τα μεσημεριανάδικα στα νιάτα σου γι' αυτό δεν τα ήξερες.
Τι να τα κάνω τα τραγούδια σας, είναι πολύ ζαχαρωμένα
ταιριάζουν για σοκολατόπαιδα μα δεν ταιριάζουνε για μένα

Αποσυνδεδεμένος Σ.απ.φώΣ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 356
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ξέρω, μα επιλέγω ξανά τ' όνειρο.
    • Προφίλ
    • Μαρία Νεφέλη
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #30 στις: 26/09/07, 15:26 »
Η ψευτοδιανόηση ζει και βασιλεύει όχι μόνο στην ποίηση αλλά και στον πεζό λόγο και στο θέατρο και στον κινηματογράφο και σε άλλες μορφές τέχνης. Οπωσδήποτε δεν μπορούμε να απαγορεύσουμε στον κατά τη γνώμη μας ψευτοδιανοούμενο να εκθέσει τις δημιουργίες του. Μπορούμε όμως να εκφράσουμε την αντίθεσή μας με αρνητικά σχόλια ή αγνοώντας τον. Και σίγουρα είναι λάθος να σχολιάζουμε θετικά κάτι που δεν μας αρέσει έστω κι αν όλοι οι κάτοικοι του πλανήτη το χαρακτηρίσουν αριστούργημα.
Η

Ας πάρουμε για παράδειγμα τον Εγγονόπουλο. Όταν έγραφε, τον χλευάσανε πολλοί. Τώρα όμως αναγνωρίστηκε.. Και ο άνθρωπος δεν έγραφε μπαρούφες, όπως τον κατηγορούσανε!
Ιξίονες είμαστε όλοι. Iξίονες που αγκαλιάσαμε ένα σύννεφο νομίζοντας ότι κρατούμε τα όνειρά μας...
Ν.Κ.

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #31 στις: 28/09/07, 00:24 »
Αν δεν μας αρεσει κατι, το καταδικαζομε. Υπερισχυει το αισθητον. Ετσι ειναι ο ανθρωπος. Πρωτα απ ολα μπαινει η εικονα. Δηλ ο κοσμος. Με την ωριμοτητα η κατασταση αυτη υποχωρει. Ενισχυονται στον ανθρωπο η διασκεπτικη ενεργεια και ο στοχασμος, τα δε αισθητα ελεγχονται ως αυθαιρετα. Δηλ. ο ανθρωπος αποκτα θεωρητικον βιον που ειναι εγγυτερα της αληθειας.
Θελω να πω επισης και κατι αλλο. Εφ οσον στην εποχη της γιαγιας μου δεν υπηρχαν μεσημεριαναδικα, δεν μπορουμε να πουμε οτι γινοταν και δεν τα ξεραμε. Διοτι οτι ξερομε το ξερομε απο τα μεσημεριαναδικα τα οποια ομως δεν υπηρχαν τοτε και δεν μπορουμε να ξερουμε αν γινοταν ή οχι αυτα. Μπορει να γινοταν και να μη τα μαθαιναμε, μπορει και να μην γινοταν. Γιατι ακουω να το λενε και για τις καταστροφες αυτο.   
« Τελευταία τροποποίηση: 28/09/07, 00:27 από analogio »

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #32 στις: 09/10/07, 02:10 »
Ολοι μπορουν να γραφουν, κ ο καθενας μπορει να αυτοπροσδιοριζεται ως ποιητης, μεγαλοφυια, διαστημανθρωπος...

Τελικα ειναι οι αλλοι αυτοι που σου δινουν το χρισμα

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #33 στις: 09/10/07, 11:24 »
επισης αλλοι εχουν ποίηση κ αλλοι εχουν πίεση!!!!!!
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #34 στις: 20/10/07, 12:50 »
fifi, φιλαράκι, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο διασκεδάζω όταν βλέπω να αυτοδιαψεύδεσαι. Όταν θίχτηκε ο εγωϊσμός σου έσπευσες να διαψεύσεις την δήλωσή σου ότι δεν έχεις δημοσιεύσει, ότι είναι η πρώτη φορά που ανοίγεις θέμα στο κιθάρα, ότι δεν σε γνωρίζουμε κλπ.

Παιδιά παρεξήγηση, όντως η fifi δεν έχει δημοριεύσει και είναι η πρώτη φορά που ανοίγει θέμα στο κιθάρα.

Τώρα το πρόβλημα ξέρω αν εστιάζεται τόσο στους ''ποιητές'' όσο στους αναγνώστες που από κάτω ποστάρουν εντυπώσεις.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #35 στις: 20/10/07, 13:45 »
Fifi ,επειδή έρχεται ο χειμώνας με τις μοναξιές του ,
σε παρακαλλωωωωώ στείλε μου καμιά διεύθυνση από αυτές που διάβασες αυτά τα αριστουργήματα ..
Θέλω κι εγώ να διαβάσω!!


Για την ώρα βρήκα αυτό: http://www.arrwstherinys.blogspot.com/ είναι της Fysalida. Όμως το φαινόμενο αυτό της ψευτοδιανόησης έχει πολυσυζητηθεί τόσο στα φόρουμς όσο και στην πραγματική ζωή. Δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να το συζητάμε ακόμη. Και όσο για τη Fysalida, δε θα έλεγα ότι είναι και ψευτοδιανοούμενη, όχι τουλάχιστον όσο ο Papous.

Αν κάνεις μία βόλτα στις κατηγορίες του κιθάρα που έχουν ποιήματα που τα έγραψαν τα ίδια τα μέλη ''Δικοί Μας Στίχοι Και Ποιήματα'' λέγεται η κατηγορία αν θυμάμαι καλά, θα δεις από κάτω σχόλια πολύ ψευτοδιανοουμενοτραβηγμένα.
μπορεις να μου πεις με ποια λογικη και με τι σκεπτικο εδωσες ενα λινκ,εδωσες την δημιουργο του και το χειροτερο την κραζεις κιολας..επισης θιγεις και ενα αλλο μελος του φορουμ;...θα σου αρεσε αν ο παππους ή η φυσαλιδα δινανε ενα τραγουδι σου και αρχιζαν να κραζουνε;...το οτι γραφουμε το γραφουμε για μας...για πες μας..τι το ψευτικο εχουν τα γραπτα εκει μεσα;...για πες μας..για ποιο λογο σου φαινετε υποκριτρια η φυσαλιδα...και αταλαντη την ειπες αλλα αυτο δεν μπορω να σε ρωτησω ειναι γνωμη σου...για πες μας..για ποιο λογο εκανες μια πραξη που δεν υπηρχε λογος να κανεις..τοσα μπλοκς στο ιντερνετ της φυσαλιδας βρηκες μονο;..μιας αγνωστης η οποια δημοσια τουλαχιστον δεν σου εχει κανει τπτ;ή σου εχει κανει;..και για πες μας...κανα κοντινου σου προσωπου ,αφου ηθελες τοσο πολυ να στειλεις ενα μπλοκ ενος "γνωστου" ατομου, γιατι δεν εστειλες;...θεωρω αυτη σου την κινηση αχαραχτηρηστη... >:(
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #36 στις: 20/10/07, 14:04 »
Εντάξει, δεν την είπε και καμπούρα!! Την γνώμη της για αυτά που διαβάζει εξέφρασε. Από την στιγμή που δεν την πείθουν και τις φαίνονται ψέυτικα γιατί να μην το πει δημόσια; Θα ήταν καλύτερα να κράζει κόσμο στα κρυφά; Δεν νομίζω. Εγώ το εκτιμώ αυτό που κάνει έστω και αν είναι κατά κάποιο τρόπο χοντροκομμένο αλλά τελικά νομίζω ότι είναι όσο χοντροκομμένο είναι και το ίδιο το θέμα αν και νομίζω ότι κάποιος έπερεπε να το θίξει κάποια στιγμή γιατί έχουμε γεμίσει ποιητές... ;D Τέλος πάντων. Από την άλλη, αυτά που γράφουμε για τον εαυτό μας τα κρατάμε για τον εαυτό μας. Δεν τα αφήνουμε σε κοινή θέα. Από την στιγμή που εγώ θα βγω με τα σώβρακα στο μπαλκόνι δεν μπορώ να έχω την απαίτηση να μη με δουν οι γείτονες και να μη με σχολιάσουν.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #37 στις: 20/10/07, 14:08 »
Εντάξει, δεν την είπε και καμπούρα!! Την γνώμη της για αυτά που διαβάζει εξέφρασε. Από την στιγμή που δεν την πείθουν και τις φαίνονται ψέυτικα γιατί να μην το πει δημόσια; Θα ήταν καλύτερα να κράζει κόσμο στα κρυφά; Δεν νομίζω. Εγώ το εκτιμώ αυτό που κάνει έστω και αν είναι κατά κάποιο τρόπο χοντροκομμένο αλλά τελικά νομίζω ότι είναι όσο χοντροκομμένο είναι και το ίδιο το θέμα αν και νομίζω ότι κάποιος έπερεπε να το θίξει κάποια στιγμή γιατί έχουμε γεμίσει ποιητές... ;D Τέλος πάντων. Από την άλλη, αυτά που γράφουμε για τον εαυτό μας τα κρατάμε για τον εαυτό μας. Δεν τα αφήνουμε σε κοινή θέα. Από την στιγμή που εγώ θα βγω με τα σώβρακα στο μπαλκόνι δεν μπορώ να έχω την απαίτηση να μη με δουν οι γείτονες και να μη με σχολιάσουν.
αλλο θρασος αλλο γνωμη...μπορουσε απλα να πει για καποιο αλλο μπλοκ και αυτα ναι να τα κρατησει για τον εαυτο του..ή να τα λεει σε αλλους,και μονος σου το λες..τα σωβρακα μας δεν τα δειχνουμε εξω..παρε ενος αλλου..ουτε καν γνωστου το σωβρακο... ;)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #38 στις: 20/10/07, 15:26 »
γιατί να είναι ένοχος κάποιος που αποκαλεί τον εαυτό του ποιητή? και γιατί κάτι τέτοιο να συνεπάγεται πως το κάνει με διάθεση έπαρσης και αυτοπροβολής?
ας βρεθεί ένας που θα μου πει πως δεν αναγνωρίζει μια δεξιότητα στον εαυτό του και δεν μιλά δημόσια γι αυτή! οι ποιητές δηλαδή γιατί να μην το κάνουν? βέβαια ίσως θέλει περισσότερα κότσια από το να πεις ότι κάνω ποδήλατο χωρίς να πιάνω το τιμόνι.. πώς να το κάνουμε? είναι δύσκολο να πείσεις πως φτιάχνεις έναν κόσμο από την αρχή χωρίς να πιάνεις ουρανό!
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #39 στις: 20/10/07, 15:52 »

ας βρεθεί ένας που θα μου πει πως δεν αναγνωρίζει μια δεξιότητα στον εαυτό του και δεν μιλά δημόσια γι αυτή!
βασικα σορυ αλλα αν καποιος δεν αναγνωριζει το "ταλεντο" του ε δεν θα μιλησει για κατι που θεωρει οτι δεν εχει... :)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #40 στις: 20/10/07, 15:57 »

βασικα σορυ αλλα αν καποιος δεν αναγνωριζει το "ταλεντο" του ε δεν θα μιλησει για κατι που θεωρει οτι δεν εχει... :)
[/quote]

δεν είπα αυτό.. ασφαλώς και για να το κάνει, θεωρεί πως την έχει τη δεξιότητα.. αυτό που λέω είναι πως όλοι για τον εαυτό μας θεωρούμε πως σε κάτι έχουμε ένα ταλέντο.. αφού το μιλα για τον εαυτό του ο μάγειρας γιατί να μην το κάνει ο ποιητής?
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #41 στις: 20/10/07, 16:05 »
Amylo ούτως η άλλως το θέμα έχει μια δώση θράσους. Δεν βρίσκω νόημα να κρυβόμαστε πίσω από το δαχτυλό μας και να χαϊδεύουμε αυτιά. Όσο για το αν θα μπορούσε να παραθέσει την σελίδα ενός αγνώστου, ίσως να έχεις δίκιο σε αυτό. Από την άλλη αν μιλάμε για ένα φαινόμενο που λαμβάνει χώρα εδώ χωρίς να δίνουμε παραδείγματα από εδώ είναι κάπως υποκριτικό δεν νομίζεις; Δεν έχω πρόβλημα με όσους γράφουν στίχους, άλλωστε δεν ασχολούμε καθόλου με αυτήν την κατηγορία παρ' όλα αυτά η ψευτοδιανόηση νομίζω φαίνεται πιο πολύ σε άλλα θέματα που συζητούνται εδώ μέσα. Αλλά δεν είναι του θέματος αυτό. Σίγουρα όμως πιστεύω ότι αν γράφουν 10 άτομα δεν μπορεί και οι 10 να είναι ποιητές. Για την ακρίβεια πιστεύω ότι οι 9,8 θα είναι αρλουμπολόγοι.. Τέλος πάντων, είναι λεπτό το θέμα.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #42 στις: 20/10/07, 16:07 »
Pinami, σίγουρα κάποιος θα έπρεπε να αισθάνεται περισσότερο ένοχος αν αυτοπροσδιοριζόταν ως άνθρωπος, παρά αν αυτοχαρακτηριζόταν ως ποιητής.

Amylo, μην εξάπτεσαι, αυτή η αντίδραση του Αναξίμανδρου είναι πολύ υγιής σε αντίθεση με την αντίδραση της fifis η οποία δηλώνει κάποια ψυχοπαθολογική συμπεριφορά. Όσον αφορά τον λογότυπό μου, αισθάνομαι περήφανος μ' αυτήν την κρίση του Αναξίμανδρου. Δεν διεκδίκησα ποτέ τον χαρακτηρισμό του ποιητή ή του διανοούμενου, οπότε το να αναφέρεται ο λογότυπός μου σε μια συζήτηση περί ποίησης και ικανότητας διαλογισμού ανεβάζει τις μετοχές μου και την αυτοεκτίμησή μου.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος fifi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #43 στις: 20/10/07, 20:51 »
Για να ληξει η παρεξηγηση...

Η δικη μου απαντηση στην ερωτηση της juliad περι διευθηνσεων ειναι στο post #27..

Aπο κει και περα..στο post #35 της Amylo η οποια παραθετει το post του Αναξιμανδρου ( το οποιο διεγραφηκε) ,ο οποιος παραθετει την ερωτηση της juliad προς εμενα ,εχει ως αποτελεσμα να φαινεται σα να εδωσα εγω το επιμαχο λινκ :P (αφου υπαρχει στην ερωτηση το ονομα μου) πραμα το οποιο δεν εκανα...Οσοι προλαβαν και ειδαν το post που σβυστηκε , καταλαβαινουν ...Οσοι δεν προλαβαν και βλεπουν το post της Αμυλο ετσι,νομιζουν οτι απαντησα εγω..και ,λενε -διακρινω μια εμπαθεια :p- οτι εμφανιζω ψυχοπαθολογικη συμπεριφορα...

Τι να πω...( μου ρχεται ενα κλισε παλι..)
飛翔(はばた)いたら 戻らないと言って
目指したのは 蒼い 蒼い あの空

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #44 στις: 20/10/07, 20:57 »
εμενα παλι φιφι δεν μου περασε καν απο το μυαλο οτι το εδωσες εσυ...αρα μην ανυσηχζεις..ολοι θα το καταλαβουν... ;)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος συννεφάκι

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Γυναίκα
  • * floating around*
    • Προφίλ
    • Tomb Raider GR
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #45 στις: 22/10/07, 21:12 »
Ουφ..
Είπα να μην ασχοληθώ με αυτό το θέμα (γιατί είμαι και ανώτερος άνθρωπος και δεν μπορώ
ν'ασχολούμαι με μικρότητες), αλλά αυτό το μικρό κόκκινο διαβολάκι στον αριστερό μου ώμο
δεν με άφησε τόσες μέρες, ούτε για μια στιγμή, ήσυχη προτρέποντάς με να γίνω κακιά και
να ξεχάσω, μια και καλή, τη γλυκύτητα και την ηρεμία του προσώπου μου..!
Κάναμε πολλές διαπραγματεύσεις..
Απο τη μια το αγγελάκι να μου λέει να μην ξεχάσω τους καλούς μου τρόπους...
Απο την άλλη το κοκκινωπό τέρας να επιμένει να απλώσω τη δηλητηριώδη γλωσσίτσα μου...
Έφυγαν μέρες έτσι..
Μήτε το φτερωτό αγγελούδι κατάφερνε να με αποτρέψει, μήτε και το μικρό δαιμονιάκι να με
στείλει ευθύς στο θέμα τούτο να σπείρω ζιζάνια και κακίες!

Τελικά... (μετά απο πολλή προσπάθεια..  ::) ) τα βρήκαμε κάπου στη μέση..
Συμφωνήσαμε, λοιπόν, να μπω.. να πω μια βλακεία.. και να φύγω!  ;D
Έτσι, ούτε την υπέροχη γλυκύτητά μου χάλασα, μα ούτε και κατινο-κακίστρω έγινα!
(... γιατί είμαι και ανώτερος άνθρωπος και δεν μπορώ να ασχολούμαι με μικρότητες..)

"I shut my eyes and all the world drops dead, I lift my lids and all is born again. I think I made you up inside my head.."
                           S.P.

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #46 στις: 22/10/07, 21:35 »
Συννεφάκι, πάλι λιβάνιζες το σπίτι;; :o
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος x-versous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 730
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες !!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • youtube
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #47 στις: 31/10/07, 18:11 »
gia ton papou

Στο αναπάντεχο της πλήξης
δώδεκα σημεία τίξεις
Ανασφάλειες καθείρξεις
την ρομφαία σου να πνίξεις
Μες της λήθης σου τις ρήξης

Καθαρτήριο πηγάδι
Φλόγα απαστράπτουσα του Άδη
Μεροληπτικό το χάδι
Ποίος μπορεί να το συλλάβει?
Άγιασμα θα μεταλάβει.


(Καλά ε! έσκισα ) ;) ;)
Με θάψανε  πολύ βαθιά μα ούτε που σκεφτήκανε ότι εγώ είμαι σπόρος.

https://www.youtube.com/watch?v=Uded2fw0xho

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #48 στις: 02/11/07, 20:32 »
Τρέμε Amfenster,  σε ισοφάρησα!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος HeavyHead

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
    • Προφίλ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #49 στις: 04/11/07, 16:26 »
μ' έχουν όλοι κλωτσοσκούφι
κι όλο με φωνάζουν Γκούφι


γαματο!!!! :)
anathema-amehtana

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποίηση

Ξεκίνησε από ερεβος « 1 2 ... 11 12 » Άνθρωπος και ζωή

284 Απαντήσεις
100685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/09, 13:27
από juliad
14 Απαντήσεις
6141 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/07, 15:15
από papous
2 Απαντήσεις
1988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/12, 02:45
από pouthapioume