Σελίδες:
  • #1 από BigBabol στις 26 Jan 2008
  • Χαιρεται ;D ;D

     Χτες ηρθε το νεο μου παιχνιδακι....ωραια ως εδω αλλα υπαρχει ενα μικρο προβληματακι.....Φοραει απο τη μανα της 9αρες χορδες-->πολυ λεπτες για μενα.Θα τις βαλω 10αρες αλλα εχω μια απορια....Με την τοποθετηση 10αρων χορδων θα χρειαστει ρυθμιση το intonation ??? ???Το μοντελο ειναι fender stratocaster vintage 70's... :-\
  • #2 από TASOSGR στις 26 Jan 2008
  • Δεν θα χρειαστει απλως ρυθμιση το intonation αλλα setup ολη η κιθαρα...... ;) απο το tremolo μεχρι τo truss rod!!!
  • #3 από Σκίρων στις 29 Jan 2008
  • 50 εουρα στο Jimmy ...  (μαζι με τις χορδες)
    η στο Κουρμπή νομιζω οτι ειναι λιγο πιο ακριβος
    η μονος σου με υπομονη και προσκυνηση  :D

    (καπου εδω μεσα υπαρχουν οι οδηγειες)
  • #4 από Evangelos 123 στις 29 Jan 2008
  • καινούργια ξέσκισέ την μέχρι να λιώσουν οι χορδές και μετά setup!
    εγώ πήρα μια κορεατικη fender και ήθελε τρελό setup! μέχρι σκευρομένη ήταν.
    ελπίζω όταν μου την σετάρουν να γίνει μπόμπα!
  • #5 από jkstigma στις 29 Jan 2008
  • kai μάθε να την σεταρεις μονος σου....
    στο νετ υπάρχουν ΟΛΕΣΣΣ οι λεπτομερειες
  • #6 από philip the great στις 30 Jan 2008
  • Δεν θα χρειαστει απλως ρυθμιση το intonation αλλα setup ολη η κιθαρα...... ;) απο το tremolo μεχρι τo truss rod!!!
    ρε παιδια μπορει να γινει αυτο;;δεν ξερω γιαυτο ρωταω......εχω μια stratocaster USA και δεν κοιταω ποτε τι νουμερο χορδες βαζω μια 9 μια 10.....μονο μαρκα κοιταω και αυτη ειναι BLUE STEEL[DEAN MARKLEY].......τι πιστευετε οτι ειναι καλυτερο 9 η 10;;προκαλουν ζυμιες αν δεν ειναι το σωστο νουμερο;;
  • #7 από TASOSGR στις 30 Jan 2008
  • Ζημια μπορει να προκαλεσει αν συνεχως αλλαζεις μαρκα και νουμερο χορδον χωρις να κανεις setup. Και εκτος απο την ζημια,το σιγουρο ειναι οτι δεν θα παιζεις σωστα και ευκολα κιθαρα.... :-\ Πιστευω οτι η καθε κιθαρα συμπεριφερεται διαφορετικα σε καθε παχος χορδων.Αλλες παιζουν καλυτερα με 9 αρες αλλες με 10αρες και αλλες με 11αρες! Συνηθως 11αρες βαζουν σε οργανα τυπου stratocaster και με τετοιες παιζουν περισσοτερο blues-rock (για πιο λογο ειλικρινα δεν ξερω με σιγουρια) εγω παντως δεν μπορω με τιποτα τις 11αρες,μου φαινονται απιστευτα σκληρες! :-[ Προτιμω τις 10αρες οπως πιστευω και οι περισσοτεροι κιθαριστες! Ειλικρινα με τι παχος χορδων θα παιξεις ειναι αποκλιστικα δικη σου επιλογη και δεν ακουγεται σχεδον καμια διαφορα στον ηχο....και λεω σχεδον γιατι ο ηχος στην τελικη περναει απο τοσα μηχανηματα που αλλαζουν ολα ;)
  • #8 από TASOSGR στις 30 Jan 2008
  • Οσον αφορα την μαρκα αυτη τη στιγμη παιζω με ghs 10αρες,παλιοτερα και για κανα 2-3 χρονια επαιζα με elixir,δεν εχω δοκιμασει μεχρι στιγμης d'addario γιατι δεν ετυχε,και βαριεμαι να σεταρω απο την αρχη την κιθαρα μου λογο αλλαγης απο μαρκα σε μαρκα.
  • #9 από The common cunning linguist στις 30 Jan 2008

  • Φίλε ΜπιγκΜπάμπολ :

    1) Αν αλλάζεις πάχος χορδών χωρίς να κάνεις τίποτε άλλο, ζημιά βέβαια δεν θα κάνεις, αλλά:
     
    • Το intonation σου θα είναι γ.τ.π.  ;D
    • Πιθανώς να έχεις τριξίματα γιατί το nut σου είναι κομμένο για ένα πάχος χορδών. Μικρή είναι η διαφορά ανάμεσα σε 10άρες και 9άρες αλλά υπαρκτή, κυρίως στις τυλιγμένες χορδές.
    • Προβλήματα θα υπάρχουν και με τις σχετικές εντάσεις των χορδών, ιδανικά χρειάζεται ρύθμιση στο ύψος των μαγνητών όταν αλλάζουμε χορδές

    2) Σε κιθάρες τύπου Φέντερ (με κλίμακα 25.5") οι δεκάρες χορδές ακούγονται μια χαρά. Σε κιθάρες με μικρότερη κλίμακα (π.χ. Gibson = 24.75") συνηθίζεται να μπαίνουν πιο χοντρές χορδές. Αλλά όλα αυτά είναι συμβατικά, σημασία έχει τι σου πάει εσένα στο χέρι και στη μουσική

    3) Εννοείται ότι αν αφήνεις τις χορδές πάνω στην κιθάρα για κανα εξάμηνο κάθε άλλη συζήτηση είναι καθαρά θεωρητική. Οι χορδές αρχίζουν να χάνουν τη λαμπεράδα τους από τις πρώτες ώρες που μένουν τεντωμένες πάνω στην κιθάρα, χωρίς ΚΑΝ να παιχτούν. Από κει και πέρα, πιστεύω ότι το όριο είναι οι 15-20 ώρες "πραγματικού" παιξίματος, από κει και πέρα, και σύρματα μπουγάδας να βάλεις, το ίδιο θα ακούγονται.


  • #10 από Σκίρων στις 30 Jan 2008

  • Φίλε ΜπιγκΜπάμπολ :

    1) Αν αλλάζεις πάχος χορδών χωρίς να κάνεις τίποτε άλλο, ζημιά βέβαια δεν θα κάνεις, αλλά:
     
    • Το intonation σου θα είναι γ.τ.π.  ;D
    • Πιθανώς να έχεις τριξίματα γιατί το nut σου είναι κομμένο για ένα πάχος χορδών. Μικρή είναι η διαφορά ανάμεσα σε 10άρες και 9άρες αλλά υπαρκτή, κυρίως στις τυλιγμένες χορδές.
    • Προβλήματα θα υπάρχουν και με τις σχετικές εντάσεις των χορδών, ιδανικά χρειάζεται ρύθμιση στο ύψος των μαγνητών όταν αλλάζουμε χορδές

    2) Σε κιθάρες τύπου Φέντερ (με κλίμακα 25.5") οι δεκάρες χορδές ακούγονται μια χαρά. Σε κιθάρες με μικρότερη κλίμακα (π.χ. Gibson = 24.75") συνηθίζεται να μπαίνουν πιο χοντρές χορδές. Αλλά όλα αυτά είναι συμβατικά, σημασία έχει τι σου πάει εσένα στο χέρι και στη μουσική

    3) Εννοείται ότι αν αφήνεις τις χορδές πάνω στην κιθάρα για κανα εξάμηνο κάθε άλλη συζήτηση είναι καθαρά θεωρητική. Οι χορδές αρχίζουν να χάνουν τη λαμπεράδα τους από τις πρώτες ώρες που μένουν τεντωμένες πάνω στην κιθάρα, χωρίς ΚΑΝ να παιχτούν. Από κει και πέρα, πιστεύω ότι το όριο είναι οι 15-20 ώρες "πραγματικού" παιξίματος, από κει και πέρα, και σύρματα μπουγάδας να βάλεις, το ίδιο θα ακούγονται.



    ;D  :D  ;D  :D
      8)  πιο καλα δε θα μπορουσες να τα πεις !!! 8)
     ;) ακου 'κει ..  γ.τ.π.  ;D  ;D  ;D   ;D   ... να'σαι καλα αδελφε!!
  • #11 από don spiretos στις 30 Jan 2008
  • Μιας και τωρα μου 'ρθε ετσι πανω στην τρελλα μου...και επειδη βαριεμαι να διαβαζω τον koch που τα αναλυει ωραια, να ρωτησω κι εγω κατιτις: αν με ιδιες χορδες παιξουμε με alt. tunings (drop-d,drop-c,dadgad κλπ.) εκτος απο ρυθμισεις στο truss rod και το τρεμολο πρεπει να ρυθμιζουμε εκ νεου και το intonation?ή ειναι ανεξαρτητο?
  • #12 από The common cunning linguist στις 31 Jan 2008
  • Μιας και τωρα μου 'ρθε ετσι πανω στην τρελλα μου...και επειδη βαριεμαι να διαβαζω τον koch που τα αναλυει ωραια, να ρωτησω κι εγω κατιτις: αν με ιδιες χορδες παιξουμε με alt. tunings (drop-d,drop-c,dadgad κλπ.) εκτος απο ρυθμισεις στο truss rod και το τρεμολο πρεπει να ρυθμιζουμε εκ νεου και το intonation?ή ειναι ανεξαρτητο?

    Aν αλλάζεις την ρύθμιση την ώρα που παίζεις, για drop-D δεν υπάρχει νομίζω πρόβλημα.

    Για drop-C και για άλλα tunings που φεύγουν έναν τόνο και παραπάνω από το το "κανονικό" κούρδισμα της χορδής, θα δεις ότι το intonation χαλάει αρκετά.
  • #13 από BigBabol στις 31 Jan 2008
  • Γκρρρρρρ βαριεμαι να την παω για setup , δε μπορω να μη την εχω διπλα μου ;D ;D

     Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :D :D
  • #14 από KaBi στις 01 Feb 2008
  • BigBabol, μόνος σου κάνε τι ρυθμίσεις σου αφού αλλάξεις χορδές για να μάθεις κιόλας. Οδηγίες υπάρχουν παντου στο net για intonation, truss rod adjustment etc, το πολύ-πολύ να μην σου βγεί τέλεια, αλλα με την 3-4 φορά θα είσαι κομπλέ. Δεν υπάρχει κάτι που δεν μπορείς να διορθώσεις μόνος σου, με λιγη υπομονή παραπάνω (εγώ πρόσφατα έβαλα 12αρες για κούρδισμα σε drop-b, καταλαβαίνεις τι χαμός έγινε...)

    Εκτός και αν θέλεις να σκάς κερατιάτικα σε τεχνικούς να σου κάνουν το setup κάθε τρείς κ λίγο...

  • #15 από hot_sauce (φλουτσ) στις 01 Feb 2008
  • να ρωτήσω κάτι ψιλοάσχετο?
    μπορεί να μπει floyd rose σε κιθάρες που δεν έχουν εξ αρχής?
  • #16 από faser στις 01 Feb 2008
  • να ρωτήσω κάτι ψιλοάσχετο?
    μπορεί να μπει floyd rose σε κιθάρες που δεν έχουν εξ αρχής?
    Όλα γίνονται ;)
  • #17 από Υπνοβάτης... στις 01 Feb 2008
  • Mε σκάψιμο θεωρητικά ναι... Ρώτα καλύτερα αν αξίζει τον κόπο...!
  • #18 από Σκίρων στις 01 Feb 2008
  • να ρωτήσω κάτι ψιλοάσχετο?
    μπορεί να μπει floyd rose σε κιθάρες που δεν έχουν εξ αρχής?


    Floyd Rose Σε Stratocaster

    ρωτα τον .. fenderiari!!!!!
  • #19 από hot_sauce (φλουτσ) στις 01 Feb 2008
  • χεχε...είδες την ερώτηση μου και σου έκανε κάτι σε deja vu??... ;D ;D
  • #20 από Raz στις 02 Feb 2008
  • Οσον αφορα την μαρκα αυτη τη στιγμη παιζω με ghs 10αρες,παλιοτερα και για κανα 2-3 χρονια επαιζα με elixir,δεν εχω δοκιμασει μεχρι στιγμης d'addario γιατι δεν ετυχε,και βαριεμαι να σεταρω απο την αρχη την κιθαρα μου λογο αλλαγης απο μαρκα σε μαρκα.
    :oΕίμαι με τις Ernie Ball αλλά έχω ακόμα 2 πακέτα Daddario..10άρες όλες. Θα υπέρξει πρόβλημα??Πρώτη φορά το ακούω .. :-\
  • #21 από Jezus στις 04 Feb 2008
  • Μιας και τωρα μου 'ρθε ετσι πανω στην τρελλα μου...και επειδη βαριεμαι να διαβαζω τον koch που τα αναλυει ωραια, να ρωτησω κι εγω κατιτις: αν με ιδιες χορδες παιξουμε με alt. tunings (drop-d,drop-c,dadgad κλπ.) εκτος απο ρυθμισεις στο truss rod και το τρεμολο πρεπει να ρυθμιζουμε εκ νεου και το intonation?ή ειναι ανεξαρτητο?

    Οσο πιο χαμηλο το κουρδισμα τοσο πιο μεγαλο πρεπει να ειναι το Radious, οποτε με μια μικρορυθμισει στην γεφυρα θα εισαι οκ.
  • #22 από Σκίρων στις 04 Feb 2008
  • χεχε...είδες την ερώτηση μου και σου έκανε κάτι σε deja vu??... ;D ;D
    Αστα !!! ::)
  • #23 από Raz στις 04 Feb 2008
  • Οσον αφορα την μαρκα αυτη τη στιγμη παιζω με ghs 10αρες,παλιοτερα και για κανα 2-3 χρονια επαιζα με elixir,δεν εχω δοκιμασει μεχρι στιγμης d'addario γιατι δεν ετυχε,και βαριεμαι να σεταρω απο την αρχη την κιθαρα μου λογο αλλαγης απο μαρκα σε μαρκα.
    :oΕίμαι με τις Ernie Ball αλλά έχω ακόμα 2 πακέτα Daddario..10άρες όλες. Θα υπέρξει πρόβλημα??Πρώτη φορά το ακούω .. :-\
    Παιδιά καμία απάντηση? Θα χρειαστεί κάποια ρύθμιση για να αλλάξω εταιρία χορδές? Από ernie ball σε daddario??
  • #24 από Fteo στις 04 Feb 2008
  • Μπα δε νομίζω... Αφού είναι ίδιο νούμερο λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Πάντως μπορεί να είναι κάποιο από τα δύο σετ custom και να μην έχουν τα συμβατικά μεγέθη οι χορδές, οπότε εκεί ίσως χρειαστείς. Αλλά κ πάλι το πρόβλημα μπορεί να είναι πολύ μικρό κ να μην αξίζει την φασαρία. Απλά σύγκρινε τα μεγέθη των χορδών κ αν είναι διαφορετικά απλά κάνε ένα τεστ στο δωδέκατο τάστο να δεις αν όλα είναι οκ...
  • #25 από don spiretos στις 05 Feb 2008
  • Παράθεση
    Οσο πιο χαμηλο το κουρδισμα τοσο πιο μεγαλο πρεπει να ειναι το Radious, οποτε με μια μικρορυθμισει στην γεφυρα θα εισαι οκ.

    Το radius?Μαλλον το scale εννοεις, σωστα?ή κατι δεν επιασα?
Σελίδες: