Σελίδες:
  • #26 από Evangelos 123 στις 20 Feb 2008
  • Παράθεση
    > Fender Stratocaster Contemporary serie , Made in Japan 1985-86
         black headstock
       all original ,την πήρα καινουργια το 87 από το εξωτερικό
       δεν έχει κάνει ποτέ setup !!
       

    πολύ καλή!!!ρίξε και κανα setup!γενικό καθαρισμό, ρύθμισμα trus rod και τα λοιπά!
    αν έχεις πόσταρε καμια φωτογραφιά από το σώμα και πες μας και τι είναι αυτό στο nut... :P :P :P :P
  • #27 από themos στις 21 Feb 2008
  • Αυτές οι contemporary όλες σε περίεργους συνδυασμούς χρωμάτων έβγαιναν;  :)

    http://forum.kithara.gr/index.php?topic=59313.0
  • #28 από texas στις 21 Feb 2008
  • > τα specs :
        Alder body, maple neck , rosewood fretboard
        pickups: neck / middle - Fender texas special, bridge  - Seymour Duncan Humbucker
        κλειδια, bridge + tremolo, locking nut>  Schaller
        TBX tone control pot
        Volume pot
        5 pos switch ,
        humbucker split switch
        To nut ειναι μεταλικό Nickel έχει ένα κεραμικό μηχανισμό για κλείδωμα που κρατάει το κουρδισμα πολύ σταθερό
        > για setup μονο στην Fender , με την πρώτη ευκαιρία που θα πάω εξωτερικό ( μάλλον Ιταλια ),
        εδώ στην Αθήνα έχω πάει αλλά δεν την άφησα σε κανένα
       
  • #29 από giannis70 στις 21 Feb 2008
  • Ξερει κανεις στοιχεια για της fender crafted in japan με s/n  S ****** ?
  • #30 από zaeko στις 21 Feb 2008
  • Εκτος από αυτήν που δίνω [την Contemporary που είναι στο link], έχω άλλες δύο στην κατοχή μου και έχω παίξει με άλλες 4 Fender Japan [διαφόρων χρονολογιών] και κανά δύο Greco Strat. Κατ' εμέ με άλλους μαγνήτες [αν και στα Crafted IN Japan μοντέλα που φτιάχνονται από Tokai/ Dyna Gakki  αντί της FuJiGen χρησιμοποιούνται καλοί μαγνήτες συνήθως Texas Special και Custom 59 - περισσότερες πληροφορίες στο http://en.wikipedia.org/wiki/Fender_Japan, οι Japan πατάνε κάτω οποιαδήποτε Fender USA παραγωγής έχει κυκλοφορήσει από το '85 και μετά. Ιδίως οι πρώτες Fender Japan 84 - 88 είναι ιδιαίτερα ποιοτικές. Έχω μια MIJ '72 reissue [τρίβιδη, μεγάλο headstock] του 1986 που δεν πρόκειται να δώσω ποτέ, όπως και μια CIJ '57 reissue [του 2001] με πολύ γ**άτο ήχο. Και την Contemporary δεν θα την έδινα αν δεν είχα βάλει στο μάτι καινούργιο εξοπλισμό [πάλι Japan καταβολής - lol].
  • #31 από GreekDudeCovers στις 21 Feb 2008
  • Άτιμοι σχιστομάτηδες, όλα θα μας τα φάτε...
  • #32 από groovymood στις 21 Feb 2008
  • > για setup μονο στην Fender , με την πρώτη ευκαιρία που θα πάω εξωτερικό ( μάλλον Ιταλια ),
        εδώ στην Αθήνα έχω πάει αλλά δεν την άφησα σε κανένα
       
    Σε βρίσκω πολύ υπερβολικό...σκέψου να είχες και καμμιά ακριβή κιθάρα..δεν θα την έβγαζες κάν απο το case??

    Το γεγονός ότι στην χώρα που ζείς δεν έχεις βρεί ακόμα κάποιον τεχνικό που να εμπιστεύεσαι (τουλάχιστον αυτό βγαίνει απο τα λεγόμενα σου) είναι λάθος-παράλειψη δική σου και όχι των τεχνικών!...
    Εξάλλου για ένα απλό setup μιλάμε....όχι για πυρηνική φυσική..
  • #33 από Gabriel6th στις 21 Feb 2008
  • Αν δεν εμπιστεύεσαι τεχνικό για το setup, διάβασε και εμπιστέψου τον εαυτό σου... Δεν υπάρχουν πολλά πράματα που μπορεί να πάνε λάθος.

    Αν οι τεχνικοί της fender κάνανε τόσο καλά σετάπ, ο κόσμος θα ήταν υπέροχος και θα απολαμβάναμε όλοι καταπληκτικές στρατ και τέλε out of the box. Η αλήθεια απέχει αρκετά όμως από αυτό...
Σελίδες: