Αποστολέας Θέμα: Καθάρισμα και "σφίξιμο" υποδοχής jack, πεταλιέρας.  (Αναγνώστηκε 5980 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trelakis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Πιο κατατοπιστικό τίτλο δε μπορούσα να βρω  ;D Το keyword "καθάρισμα" και μια γρήγορη σάρωση των προηγούμενων θεμάτων δε με οδήγησαν κάπου οπότε σκέφτηκα ν'ανοίξω ένα νέο θέμα για το σχετικά μικρό αλλά θορυβώδες και εκνευριστικό πρόβλημά μου. Αν έχει ξανασυζητηθεί, ζητώ συγγνώμη και θα το εκτιμούσα αν με παραπέμπατε στο σχετικό topic. Πίσω στο θέμα μας λοιπόν...

Έχω μία Korg AX100G και μία από τις δύο υποδοχές της (συγκεκριμένα το Output) φαίνεται ότι έχει χαλαρώσει τόσο που με την παραμικρή κίνηση το καλώδιο φεύγει. Επί πλέον, όταν το καλώδιο καταφέρνει να μείνει εντός, ο ήχος ενίοτε "χαμηλώνει" και θέλει λίγη πίεση (το καλώδιο) για να' ρθει "στα ίσα του" (ο ήχος). Το "καθάρισμα" του τίτλου αναφέρεται στο κλασσικό "χράτς-χράτς" που ακούγεται κατά την πίεση που ανέφερα πριν αλλά και γενικά κάθε φορά που πειράζω ή κουνάω λίγο το καλώδιο.

Οι ερωτήσεις τώρα. Αρχικά σκέφτηκα να παρέμβω "εσωτερικά" αλλά επειδή δεν την έχω ξανανοίξει τη συγκεκριμένη και δεν είναι ότι έχω κάποια ιδιαίτερη ευχέρεια, το ξανασκέφτηκα. Ίσως για το θόρυβο να υπάρχει κάποιο καθαριστικό για τις υποδοχές (ο "αέρας" για keyboards και λοιπές συσκευές θα έκανε κάτι;) αλλά για τη "χαλάρωση" του input τι μπορώ να κάνω; Δεν έχω πρόβλημα στο να την ανοίξω απλά σκέφτηκα να ρωτήσω για μια πρώτη αντιμετώπιση πριν το...κατσαβίδι.

Ελπίζω να έγινε κατανοητό το πρόβλημα κι ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις.

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Παρε για αρχη ενα επαγγελματικο contact cleaner απο ενα χρωματοπωλειο μπας και κανει δουλεια και μετα αν χρειαστει κανε την εγχειρηση.
Οταν λες το καλωδιο φευγει,τι εννοεις;Εχει φυγει η κολληση(καλάι);

Αποσυνδεδεμένος trelakis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Δεν είχα υπόψη μου το contact cleaner. Θα δοκιμάσω αυτό για αρχή αλλά το κυρίως πρόβλημα είναι ότι φεύγει το καλώδιο από την υποδοχή. Δηλαδή δεν έχει πρόβλημα το καλώδιο (αν εννοείς αυτό λέγοντας για την κόλληση) αλλά ουσιαστικά "δε μένει μες την τρύπα" γιατί έχει χαλαρώσει πολύ (η τρύπα - κάπως αντιεπιστημονικός όρος, το ξέρω. χαχα). Δηλαδή το καλώδιο δε "βρίσκει κόντρα" ούτε στην είσοδο ούτε στην έξοδο από την υποδοχή με αποτέλεσμα να αποσυνδέεται με την παραμικρή κίνηση. Κάπως πιο κατανοητό τώρα;

(Ξέχασα να ευχαριστήσω για την άμεση απάντηση - γι'αυτό και το edit).
« Τελευταία τροποποίηση: 18/06/08, 14:34 από trelakis »

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Κάντο μόνο αν είσαι εκτός εγγύησης.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος trelakis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Είμαι και αρκετά μάλιστα.. :-X Απλά το θέμα είναι...άντε και την άνοιξα. Μετά τι; Θα πρέπει να αντικαταστήσω το input εξ' ολοκλήρου (αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο) ή με κάποιο τρόπο να επαναφέρω το "έλασμα" το οποίο κοντράρει το jack στην αρχική του θέση; (επίσης αν γίνεται, γιατί το εσωτερικό του input δηλαδή η τρύπα, δε μπορώ να πω ότι προσφέρεται για τέτοια δουλειά εφόσον είναι αρκετά στενή. Δηλαδή δε μπορώ να φανταστώ το εργαλείο που θα μπορούσε να τραβήξει τα "ελασματάκια" πίσω στην αρχική τους θέση όπως το βλέπω εξωτερικά). Any ideas?

Μια φωτογραφία θα βοηθούσε ίσως; Αν ναι, έρχεται σε λίγο...
« Τελευταία τροποποίηση: 18/06/08, 15:02 από trelakis »

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders

Αφού είσαι εκτός εγγύησης, άνοιξε την πεταλιέρα και στράβωσε λίγο προς το κέντρο του jack το πιο μακρύ από τα 3  ;D. Αυτό που συγκρατεί το καλώδιο είναι αυτό το δοντάκι στο συγκεκριμένο μεταλλικό έλασμα. Επίσης αν η πεταλιέρα σου δεν δέχεται balanced καλώδια θα έχεις 2 ελάσματα αντί για τα 3 της φωτογραφίας.

Αποσυνδεδεμένος trelakis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Ok. Κατανοητό...Οπότε πάω για εγχείριση και ψάχνω το μακρύτερο...χαχαχα. Θα επανέλθω με τ' αποτελέσματα (ή τυχόν "επιπλοκές"). Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος trelakis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Worked like a charm! Ιδού και τα τεκμήρια:

i) Ο "ένοχος καμουφλαρισμένος"



ii) Η γυμνή αλήθεια  ;D και...



iii) Η "θολή λύση" στο πρόβλημά μου




Τα βελάκια δείχνουν το αυτονόητο ενώ η σκόνη οφείλω να ομολογήσω ότι σ'αυτή τη μεγέθυνση φαίνεται τρομακτική. Άρα...το επόμενο άνοιγμα θα γίνει υποχρεωτικά μετά την αγορά του contact cleaner :D

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Gant

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Η καλύτερη εμπειρία είναι τα live !
    • Προφίλ
Η απάντησή μου ήρθε αργά, αλλά θέλω να πω ότι αυτό το ποστ είναι κατά τη (ν ταπεινή) γνώμη μου υποδειγματικό:

Ο τρελάκις περιγράφει αυτό που τον προβληματίζει αναλυτικά, οι συνφορουμίτες του απαντούν λιτά και περιεκτικά, δίνοντας τη λύση και ο τρελάκις παρουσιάζει το αποτέλεσμα με φωτογραφικό υλικό.

Πολλά τέτοια "μικροπροβληματάκια" θέλουν απλά λίγο ... θάρρος.

Μπράβο παιδιά!
Φρόντισε αυτά που θα κάνεις σήμερα να αξίζουν τη μία μέρα από τη ζωή σου που θα τους αφιερώσεις

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Η λύση που αναφέρθηκε, είναι ήδη καταγεγραμμένη σε αυτό το άρθρο: Τα ηλεκτρικά της ηλεκτρικής κιθάρας/μπάσου

Αποσυνδεδεμένος trelakis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Κατά βάση είναι ίδια Βραζίλη απλά το "πεδίο" στο οποίο έγινε η επέμβαση ήταν λίγο διαφορετικό. Βέβαια όπως αποδείχτηκε μόνο τραγικό δεν ήταν αυτό...Και αφού βρέθηκε (αυτή) η λύση, ας πω ότι κατ' ουσίαν ρωτούσα αν μπορώ να  διορθώσω το πρόβλημα "εξωτερικά" αλλά δε νομίζω ότι γινόταν τώρα που το ξανασκέφτομαι (ούτε υπήρχε λόγος να γίνει εξ άλλου πέρα από την περίπτωση που είχε ακόμη εγγύηση ή του γλιτώματος της παραπάνω δουλειάς :P). 

Όντως Gant...με λίγο θάρρος πολλά λύνονται και μόλις αποδείχτηκε! Όπως και νά' χει πάντως, μπορεί να σβηστεί το παρόν αν θεωρείται περιττό και το λέω με κάθε ειλικρίνεια!

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Παράθεση
Τα βελάκια δείχνουν το αυτονόητο ενώ η σκόνη οφείλω να ομολογήσω ότι σ'αυτή τη μεγέθυνση φαίνεται τρομακτική. Άρα...το επόμενο άνοιγμα θα γίνει υποχρεωτικά μετά την αγορά του contact cleaner :D

Πήγαινε κάπου να στο αλλάξουν, δεν είναι τίποτα σοβαρό. Είναι σπασμένο ή φαίνεται έτσι επειδή το σκάλισες?
Σίγουρα είναι ποιο φθηνό από ένα καθαριστικό σπρέι  ;) (εκτός αν το θελεις και για άλλες χρήσεις)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος trelakis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Η πρώτη φωτογραφία είναι ακριβώς αυτό που είδα μόλις άνοιξα την πεταλιέρα. Ουσιαστικά έχει σπάσει το κάλυμμα της υποδοχής ενώ η ίδια η υποδοχή (το μεταλλικό δηλαδή στο οποίο μπαίνει το "καρφί" και φαίνεται στις δύο επόμενες) είναι σχετικά ok (αν και δεν είναι για πολλά..."πέρα-δώθε"). Επειδή έτσι κι αλλιώς ήταν ετοιμόρροπο το πλαστικό, έσπασα το δεξί κομμάτι (όπως κοιτάς από πάνω την πρώτη φωτογραφία) και τώρα εσωτερικά έχω μείνει με το υπόλοιπο του πλαστικού. Θα ήθελα να βρω ένα τέτοιο πλαστικό κάλυμμα αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολο θα είναι να βρω κάτι που να ταιριάζει ακριβώς (κάτι σαν το ακριβές ανταλλακτικό ας πούμε...).

Επίσης ψάχνωντας πολύ πρόχειρα για κάποιο contact cleaner βρήκα αυτό στα 7€ (όχι ότι θα το παραγγείλω απ'την Πολωνία :P αλλά για να δω για τι τιμή μιλάμε) αλλά δεν ξέρω τι περιορισμούς έχει η χρήση του. Θέλω π.χ. να "φυσήξω" και το input της κάρτας ήχου (έχει panelάκι μπροστά το οποίο επίσης δέχεται jack) γιατί λαμβάνω κι από κει κάτι περίεργους θορύβους αλλά δεν ξέρω αν θα κάνει δουλειά. Στα features πάντως έχει και το "Plug and socket connectors" αλλά αν έχει κάποιος εμπειρία από τη χρήση του ή (και) κάποια πρόταση για μάρκα και μαγαζί, ας τη μοιραστεί μαζί μας :)

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Θα ήθελα να βρω ένα τέτοιο πλαστικό κάλυμμα αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολο θα είναι να βρω κάτι που να ταιριάζει ακριβώς (κάτι σαν το ακριβές ανταλλακτικό ας πούμε...).

Κακώς έσπασες εντελώς το πλαστικό, ίσως μπορούσε να κολληθεί.
Αποκλείεται να βρεις ανταλλακτικό πλαστικό. Ψάξε για παρόμοιο βύσμα για να το αλλάξεις ολόκληρο. Βέβαια, μπορεί να ξεποδαριαστείς γυρίζοντας την πόλη και να μη βρεις τίποτα, οπότε μάλλον θα πρέπει να κάνεις "πατέντα" κολλώντας ένα άλλο βύσμα, με καλωδιάκια. Αν δεν είσαι καλός με τις "πατέντες" πες σε κάποιον φίλο, ή αν δεν έχεις κανέναν έλα σε μένα και θα δω τι μπορώ να κάνω.

Το καθαριστικό σπρέι επαφών μπορείς να το χρησιμοποιήσεις άφοβα σε βύσματα, επαφές, πλακέτες. Στεγνώνει σε δευτερόλεπτα.

Αποσυνδεδεμένος trelakis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Ευτυχώς δεν το έχω πετάξει ακόμη αλλά δεν έχω προσέξει και κάποιο πρόβλημα χωρίς αυτό μέχρι στιγμής (από θέμα ήχου τουλάχιστον). Μάλλον προτείνεις να το κολλήσω όμως, έτσι;

Τώρα για το "ολόκληρο βύσμα" δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα την "πατέντα" που προτείνεις. Όταν λες ολόκληρο βύσμα εννοείς το πλαστικό και το εσωτερικό του (το μεταλλικό στο οποίο μπαίνει το jack); Αν ναι, ok μέχρι εδώ. Αλλά όταν λες:

Παράθεση
κολλώντας ένα άλλο βύσμα, με καλωδιάκια.

τι εννοείς; Ίσως αν καταλάβω την πατέντα που προτείνεις, να μπορέσω να δω και αν θα την καταφέρω μόνος :D

Εντάξει για το spray. Επειδή θα περάσω απο κει σήμερα, θα κάνω μια ερώτηση στο Media Markt μήπως έχουν κανένα. Αλλιώς...στα κεντρικά :)

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Η πρώτη φωτογραφία είναι ακριβώς αυτό που είδα μόλις άνοιξα την πεταλιέρα. Ουσιαστικά έχει σπάσει το κάλυμμα της υποδοχής ενώ η ίδια η υποδοχή (το μεταλλικό δηλαδή στο οποίο μπαίνει το "καρφί" και φαίνεται στις δύο επόμενες) είναι σχετικά ok (αν και δεν είναι για πολλά..."πέρα-δώθε"). Επειδή έτσι κι αλλιώς ήταν ετοιμόρροπο το πλαστικό, έσπασα το δεξί κομμάτι (όπως κοιτάς από πάνω την πρώτη φωτογραφία) και τώρα εσωτερικά έχω μείνει με το υπόλοιπο του πλαστικού. Θα ήθελα να βρω ένα τέτοιο πλαστικό κάλυμμα αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολο θα είναι να βρω κάτι που να ταιριάζει ακριβώς (κάτι σαν το ακριβές ανταλλακτικό ας πούμε...).

Επίσης ψάχνωντας πολύ πρόχειρα για κάποιο contact cleaner βρήκα αυτό στα 7€ (όχι ότι θα το παραγγείλω απ'την Πολωνία :P αλλά για να δω για τι τιμή μιλάμε) αλλά δεν ξέρω τι περιορισμούς έχει η χρήση του. Θέλω π.χ. να "φυσήξω" και το input της κάρτας ήχου (έχει panelάκι μπροστά το οποίο επίσης δέχεται jack) γιατί λαμβάνω κι από κει κάτι περίεργους θορύβους αλλά δεν ξέρω αν θα κάνει δουλειά. Στα features πάντως έχει και το "Plug and socket connectors" αλλά αν έχει κάποιος εμπειρία από τη χρήση του ή (και) κάποια πρόταση για μάρκα και μαγαζί, ας τη μοιραστεί μαζί μας :)

Αδερφε σε ενα μεγαλο χρωματοπωλειο αμα πας ή ακομα και σε κανα πρακτικερ πανω απο 5 ευρω δεν κανει ενα καλο contact cleaner των 400ων ml.Μιλαμε για κουβα,θα το'χεις για πολυ καιρο.

Αποσυνδεδεμένος trelakis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Ok 7. Αυτό θα κάνω. Thanx!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
trelakis,
"ολόκληρο βύσμα"= όλο το εξάρτημα, δηλ. ξεκολάς τελείως αυτό που υπάρχει πάνω στην πλακέτα και κολλας άλλο ίδιο.

Παράθεση
κολλώντας ένα άλλο βύσμα, με καλωδιάκια.

τι εννοείς; Ίσως αν καταλάβω την πατέντα που προτείνεις, να μπορέσω να δω και αν θα την καταφέρω μόνος :D

Δηλ. αν δεν βρείς ακριβώς ίδιο βύσμα (το πιθανότερο), ξεκολλάς το βύσμα που υπάρχει ήδη, κολλάς καλωδιάκια στις επαφές στην πλακέτα και εκεί συνδέεις το νέο βύσμα (το αν/που θα το στερεωσεις για να μην είναι στον αέρα, είναι άλλη ιστορία)

Αποσυνδεδεμένος trelakis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Κατάλαβα τι λες...Δεν την είδα πολύ καλά από κάτω για να δω πόσο δύσκολη θα είναι μια "αποκόλληση" αλλά εφόσον δεν έχει κάποιο πρόβλημα ο ήχος (ακόμη δηλαδή αφού μόλις χτες την άνοιξα) θα κοιτάξω για αρχή να κολλήσω το πλαστικό που έσπασα, στη θέση του. Αν δω ότι πάει καλά, ίσως το αφήσω έτσι και παράλληλα θα ρίχνω και καμμιά μια ματιά μήπως βρω κάτι παρόμοιο στις ίδιες διαστάσεις. Ευχαριστώ και πάλι για όλες τις απαντήσεις και αν τύχει να βρω κάποιο ίδιο βύσμα θα επανέλθω έτσι για την ιστορία...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
30 Απαντήσεις
17480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 04:49
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
17 Απαντήσεις
12196 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
1 Απαντήσεις
4287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 13:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός
2 Απαντήσεις
7065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 12:38
από ship_me_out!!!
12 Απαντήσεις
13149 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
16 Απαντήσεις
17021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
15 Απαντήσεις
10921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
11 Απαντήσεις
6337 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/07, 20:48
από penoktonos
39 Απαντήσεις
17552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/08, 09:13
από mick77
8 Απαντήσεις
3329 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/11, 00:51
από Jezus