Σελίδες:
  • #1 από armagedon στις 03 Dec 2008
  • Ξεκιναω με την ibanez(PF350).Πιθανον σαν μοντελο να σας ειναι αγνωστο,σαν κιθαρα ομως ειναι πολυ καλη.το προβλημα ειναι οτι χανει λιγο (ακουγεται ομως η διαφορα) απο τη ΜΙ νοτα χαμηλα και κατω μεχρι τελους.ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει και τι λυση μου συνιστατε?
    Η fender (stratocaster αμερικης mod 78)δεν χανει βεβαια, αλλα η ΜΙ ,ΛΑ, ΡΕ χορδες ακουγονται σαν να βγαζουν διπλο ηχο(ειδικα η ΜΙ).Αν υπαρχει βεβαια κατι που μπορω να κανω απο μονος μου(η τουλαχιστον τι μπορει να συμβαινει )γιατι λεφτα για επισκευες δεν περισσευουν.ευχαριστω εκ των προτερων..
  • #2 από teo_gp στις 03 Dec 2008
  • H Ibanez θέλει μάλλον ρύθμιση intonation. Αν δεν ξέρεις τι και πως κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις αρκετές πληροφορίες. Όσον αφορά στη fender δοκίμασε να μειώσεις το ύψος των μαγνητών και μάλλον θα λυθεί το πρόβλημά σου (και αρκετά συνηθισμένο φαινόμενο στις strat).
  • #3 από armagedon στις 03 Dec 2008
  • H Ibanez θέλει μάλλον ρύθμιση intonation. Αν δεν ξέρεις τι και πως κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις αρκετές πληροφορίες. Όσον αφορά στη fender δοκίμασε να μειώσεις το ύψος των μαγνητών και μάλλον θα λυθεί το πρόβλημά σου (και αρκετά συνηθισμένο φαινόμενο στις strat).
    Τι σημαινει ρυθμιση intonation?μπορω να το κανω εγω?αν οχι ξερεις περιπου ποσο μπορει να κοστιζει?οσον αφοπα τη fender  πραγματι το ιδιο προβλημα το ειχα και με μια αλλη που ειχα.ευχαριστω πολυ θα χαμηλωσω τους μαγνητες και θα ξανα επικοινωνησω..
  • #4 από faser στις 03 Dec 2008
  • H Ibanez θέλει μάλλον ρύθμιση intonation. Αν δεν ξέρεις τι και πως κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις αρκετές πληροφορίες. Όσον αφορά στη fender δοκίμασε να μειώσεις το ύψος των μαγνητών και μάλλον θα λυθεί το πρόβλημά σου (και αρκετά συνηθισμένο φαινόμενο στις strat).
    Τι σημαινει ρυθμιση intonation?μπορω να το κανω εγω?αν οχι ξερεις περιπου ποσο μπορει να κοστιζει?οσον αφοπα τη fender  πραγματι το ιδιο προβλημα το ειχα και με μια αλλη που ειχα.ευχαριστω πολυ θα χαμηλωσω τους μαγνητες και θα ξανα επικοινωνησω..
    H Ibanez σου τι γέφυρα έχει; Αν είναι vintage (σαν της fender δηλαδή) τότε η διαδικασία είναι πανεύκολη.. Αν είναι floating (δηλαδή πηγαίνει αρκετά πάνω και αρκετά κάτω) τότε η διαδικασία είναι λίγο πιο δύσκολη αλλά όχι ακατόρθωτη..
  • #5 από teo_gp στις 03 Dec 2008
  • H Ibanez θέλει μάλλον ρύθμιση intonation. Αν δεν ξέρεις τι και πως κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις αρκετές πληροφορίες. Όσον αφορά στη fender δοκίμασε να μειώσεις το ύψος των μαγνητών και μάλλον θα λυθεί το πρόβλημά σου (και αρκετά συνηθισμένο φαινόμενο στις strat).
    Τι σημαινει ρυθμιση intonation?μπορω να το κανω εγω?αν οχι ξερεις περιπου ποσο μπορει να κοστιζει?οσον αφοπα τη fender  πραγματι το ιδιο προβλημα το ειχα και με μια αλλη που ειχα.ευχαριστω πολυ θα χαμηλωσω τους μαγνητες και θα ξανα επικοινωνησω..

    Πάρε ένα ηλεκτρονικό κουρδιστήρι και κούρδισε μια (καινούρια... :)) χορδή. Ας πούμε τη Μι που έχεις και το πρόβλημα. Στο δωδέκατο τάστο το κουρδιστήρι θα έπρεπε να σου δίνει πάλι Μι... Αν χάνει λίγο τότε η κιθάρα θέλει ρύθμιση intonation. Με ένα κατσαβιδάκι μετακινείς (σφίγγεις ή ξεσφίγγεις) το βαγονάκι της γέφυρας που πατάει η προβληματική χορδή. Μετακινώντας το προς τα δεξιά αυξάνεις τον τόνο της χορδής στο 12ο τάστο και αντίστροφα (ελπίζω να μην τα θυμάμαι ανάποδα, θα το δεις άλλωστε). Πειραματίζεσαι λοιπόν μέχρι να βρεις το σημείο στο οποίο η Μι ελεύθερη θα είναι Μι και στο 12ο τάστο. Προσοχή!! Με καινούριες χορδές μόνο, διαφορετικά είναι άδικος κόπος... Δοκίμασέ το, είναι πολύ απλό ;) ;) ;)
  • #6 από DarkHorse στις 03 Dec 2008
  • Δεν ξερω την συγκεκριμενη Ibanez αλλα για setup του intonation δες εδω

    www.ibanezrules.com/tech/setup/intonation.htm

  • #7 από armagedon στις 03 Dec 2008
  • Ξεκιναω με την ibanez(PF350).Πιθανον σαν μοντελο να σας ειναι αγνωστο,σαν κιθαρα ομως ειναι πολυ καλη.το προβλημα ειναι οτι χανει λιγο (ακουγεται ομως η διαφορα) απο τη ΜΙ νοτα χαμηλα και κατω μεχρι τελους.ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει και τι λυση μου συνιστατε?
    Η fender (stratocaster αμερικης mod 78)δεν χανει βεβαια, αλλα η ΜΙ ,ΛΑ, ΡΕ χορδες ακουγονται σαν να βγαζουν διπλο ηχο(ειδικα η ΜΙ).Αν υπαρχει βεβαια κατι που μπορω να κανω απο μονος μου(η τουλαχιστον τι μπορει να συμβαινει )γιατι λεφτα για επισκευες δεν περισσευουν.ευχαριστω εκ των προτερων..
    http://www.break-even.org/ibanez/imagesibanez/ImFla/lpf200cs.jpg
  • #8 από armagedon στις 03 Dec 2008
  • Ξεκιναω με την ibanez(PF350).Πιθανον σαν μοντελο να σας ειναι αγνωστο,σαν κιθαρα ομως ειναι πολυ καλη.το προβλημα ειναι οτι χανει λιγο (ακουγεται ομως η διαφορα) απο τη ΜΙ νοτα χαμηλα και κατω μεχρι τελους.ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει και τι λυση μου συνιστατε?
    Η fender (stratocaster αμερικης mod 78)δεν χανει βεβαια, αλλα η ΜΙ ,ΛΑ, ΡΕ χορδες ακουγονται σαν να βγαζουν διπλο ηχο(ειδικα η ΜΙ).Αν υπαρχει βεβαια κατι που μπορω να κανω απο μονος μου(η τουλαχιστον τι μπορει να συμβαινει )γιατι λεφτα για επισκευες δεν περισσευουν.ευχαριστω εκ των προτερων..
    http://www.break-even.org/ibanez/imagesibanez/ImFla/lpf200cs.jpg
    στελνω μια φωτογραφια της κιθαρας.ευχαριστω πολυ μαλλον καταλαβα τον τροπο.ευχαριστω ολους για την προθυμια σας.. :)
  • #9 από teo_gp στις 03 Dec 2008
  •  Ωραίο κιθαρόνι by the way :up: :up: :up:
  • #10 από armagedon στις 04 Dec 2008
  • Ωραίο κιθαρόνι by the way :up: :up: :up:
    Kαλη ειναι για την ηλικια της (Η γρια κοτα εχει το ζουμι ).Τη φωτο ομως την εβαλα για να δειτε πως ειναι η γεφυρα της ..Ανεβαινει πανω - κατω και εχει τους δρομεις στην καθε χορδη για αυξηση η μειωση του μηκους της..τι πρεπει να πειραξω?
  • #11 από teo_gp στις 05 Dec 2008
  • Ωραίο κιθαρόνι by the way :up: :up: :up:
    Kαλη ειναι για την ηλικια της (Η γρια κοτα εχει το ζουμι ).Τη φωτο ομως την εβαλα για να δειτε πως ειναι η γεφυρα της ..Ανεβαινει πανω - κατω και εχει τους δρομεις στην καθε χορδη για αυξηση η μειωση του μηκους της..τι πρεπει να πειραξω?

    Τους δρομείς (saddles ή βαγονάκια στην καθομιλουμένη). Στην περίπτωση μόνο που έχεις πρόβλημα με το action (την απόσταση των χορδών από την ταστιέρα) τότε πειράζεις και το ύψος της γέφυρας (με κίνδυνο να αρχίσουν τα τριξίματα και το ταστάρισμα των χορδών αν την χαμηλώσεις πολύ) ;)
  • #12 από Γεννημενος Κιθαρίστας!!! στις 08 Dec 2008
  • πως δημιουργηθηκε αυτο το προβλημα . μηπως το εκανα κατα λαθος ενο επαιζα γιατι πριν την δοσω στον fenderakis την ειχα εγω και επαιζα κανα 6αμηνο!!:S
    Μηπως με τιποτα bedings εκανα τιποτα ???
  • #13 από teo_gp στις 09 Dec 2008
  • πως δημιουργηθηκε αυτο το προβλημα . μηπως το εκανα κατα λαθος ενο επαιζα γιατι πριν την δοσω στον fenderakis την ειχα εγω και επαιζα κανα 6αμηνο!!:S
    Μηπως με τιποτα bedings εκανα τιποτα ???

    Μπαααα... :P
  • #14 από Γεννημενος Κιθαρίστας!!! στις 09 Dec 2008
  • α... ενταξει τοτε !! στην fender με τον διπλο ηχο στην ΜΙ κατεβασα τους μαγνητες αλλα συνεχιζει να βγαζει διπλο ηχο [??] τι πρεπει να κανω???
  • #15 από jim.ni στις 10 Dec 2008
  • Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς με το "διπλό ήχο" ?? Αλλα αν ακούς τρίξιμο(οχι καθαρή νότα) στα τελευταία ταστα (15-21)
    ανέβασε τις χορδές (ή ανέβασε την ΜΙ).
  • #16 από Γεννημενος Κιθαρίστας!!! στις 10 Dec 2008
  • α! θα το δοκιμασω και αυτο ...  δεν υπαρχει περιπτωση να θελει τιποτα service ?? ετσι ??
  • #17 από teo_gp στις 10 Dec 2008
  • α! θα το δοκιμασω και αυτο ...  δεν υπαρχει περιπτωση να θελει τιποτα service ?? ετσι ??

    Τι πρόβλημα έχεις Α Κ Ρ Ι Β Ω Σ ???
  • #18 από Γεννημενος Κιθαρίστας!!! στις 10 Dec 2008
  • η χορδη ΜΙ βγαζει διπλο ηχο , δηλαδη την χτυπαω ελευθερη και ακουω ΜΙ με ΛΑ#   >:( νομιζω δεν ειμαι σιγουρος για αυτο (ΛΑ#) :eee:...
Σελίδες: