Σελίδες:
  • #26 από Giorgos K. στις 09 Dec 2008
  • πάντως ισχύει οτι είναι θέμα συνήθειας
    πάντως αν δεν μπορείς με τίποτα χωρίς inlays,είναι κοινό να βάζεις τελείες στο πλαί του μπράτσου για να κατατοπίζεσαι(μπλάνκο κτλπ)
    Ε οχι να βαλει τελειες με μπλανκο σε καινουρια εβενινη ταστιερα.....
    Με επιασε τρεμουλο μονο που το διαβασα.. :down: :down:

     ;D ;D
    ε πσίτ ρε το έχω δεί να το κάνουν σε 2 κιθάρες ρε
    βέβαια ήταν και οι δύο κλασικές 150 euro και 230 euro
    Ρε παιδια θα υπαρχουν side dots, εννοειται. Συζηταμε αν θα υπαρχουν inlays πανω στην ταστιερα....

    Studio54:
    Ενταξει, μεγαλε, εκανα γκαφα. Ελπιζω να μην σε προσεβαλλα.
    οχι και εννοείτε!πολλές δεν έχουν
     :D
  • #27 από MechMech στις 09 Dec 2008
  • "εννοειται" λεγοντας, δεν υπαρχει περιπτωση να μην βαλω side dots...

    Επιλογη μου ειναι, καστομ οργανο ειναι... Αν και δεν εχω ακομα ηλεκτρικη χωρις side dots. Κλασσικες πολλες. Ο αδερφος μου τις εχει και τις 2 κλασσικες του με μπλανκο... :-\
  • #28 από hot_sauce (φλουτσ) στις 09 Dec 2008
  • και εγώ είχα βάλει μπλάνκο στην κλασσική μου ώσπου ξέφτιζε απ τη χρήση και είπα να το ξύσω μια και καλή...
    εε...έξυσα και το ξύλο! :P
    αλλά δεν με χάλασε...
    τώρα δν φαίνονται σημάδια από μακριά αλλά εγώ μπορώ και βρίσκω τα τάστα! ;D
    παρατήρησα όμως πως και όταν δεν προσέχω τα σημάδια αυτά μετά από λίγη ώρα παιξίματος μπορώ και βρίσκω αυτόματα τα τάστα.....άρα μάλλον είναι θέμα συνήθειας...!
  • #29 από Giorgos K. στις 09 Dec 2008
  • "εννοειται" λεγοντας, δεν υπαρχει περιπτωση να μην βαλω side dots...

    Επιλογη μου ειναι, καστομ οργανο ειναι... Αν και δεν εχω ακομα ηλεκτρικη χωρις side dots. Κλασσικες πολλες. Ο αδερφος μου τις εχει και τις 2 κλασσικες του με μπλανκο... :-\
    δεν μας λές και λίγα παραπάνω για το όργανο?
  • #30 από Guitarero 240bpm στις 10 Dec 2008
  • θελω, οσοι εχετε εμπειρια με ηλεκτρικη με αυτην την ιδιαιτεροτητα, να μου μεταφερετε αυτην την εμπειρια.

    Μιλαω για ταστιερες χωρις κανενα inlay ουτε καν dots, αλλα βεβαια με τα μικρα κυκλακια στην πανω πλαγια επιφανεια της ταστιερας.

    Δυσκολευεστε εστω και στο ελαχιστο να "βρειτε το δρομο σας" ?  Χανεστε ποτε, ιδιαιτερα στο γρηγορο παιξιμο?

    Μηπως τυχον καποιοι εχετε βρει και οφελη απ αυτο? πχ πιο ευκολη απομνημονευση των διαστηματων σε μια σκαλα, επειδη δεν παιζεις συγκεκριμενη θεση πανω στο fretboard, αλλα συγκεκριμενο μοτιβο....λεω εγω τωρα.

    θελω να ξερω αν εχω να φοβαμαι καθολου οποιαδηποτε, εστω μικρη δυσκολια στο παιξιμο, καθοτι φτιαχνω ενα καστομ οργανο αυτη τη στιγμη, κι εχω την δυνατοτητα να εχω ενα σκετο, καταμαυρο ebony fingerboard, το οποιο βεβαια απο αισθητικης αποψης ειναι φοβερος πειρασμος. :P

    Θα σου απαντήσω με μια ερώτηση. Δεν υπάρχουν τυφλοί μουσικοί? Αν μη τι άλλο θα αρχίσεις να έχεις φοβερή αίσθηση της θέσης όπου θα βρίσκονται τα δάχτυλά σου ανα πάσα στιγμή. Και μην το σκέφτεσαι καθόλου. Η απουσία dots στην ταστιέρα σε συνδυασμό με καλά ξύλα είναι από τα πιο όμορφα πράγματα σε μια κιθάρα...
  • #31 από MechMech στις 10 Dec 2008
  • Παράθεση
    δεν μας λές και λίγα παραπάνω για το όργανο?

    Οταν θα το εχω στα χερια μου θα ακουσετε πολλα... ;)

    Λοιπον παιδες, ευχαριστω για τις απαντησεις, με πεισατε. Νο inlays πανω στο μωρακι μου.
  • #32 από Γεννημενος Κιθαρίστας!!! στις 10 Dec 2008
  • και εγώ είχα βάλει μπλάνκο στην κλασσική μου ώσπου ξέφτιζε απ τη χρήση και είπα να το ξύσω μια και καλή...
    εε...έξυσα και το ξύλο! :P
    αλλά δεν με χάλασε...
    τώρα δν φαίνονται σημάδια από μακριά αλλά εγώ μπορώ και βρίσκω τα τάστα! ;D
    παρατήρησα όμως πως και όταν δεν προσέχω τα σημάδια αυτά μετά από λίγη ώρα παιξίματος μπορώ και βρίσκω αυτόματα τα τάστα.....άρα μάλλον είναι θέμα συνήθειας...!

    και με inlays να ηταν και παλι μετα απο λιγη ωρα παιξιματος σταματας να τα κοιτας . Ειναι θεμα συνηθειας να μην τα κοιτας και εγω σου λεω πως ουτε παλια τα κοιταγες, απλος μετα απο το παιξιμο νομιζες πως τα κοιτουσες για να παιξεις!!!
  • #33 από hot_sauce (φλουτσ) στις 10 Dec 2008
  • μπορεί...και με την ηλεκτρική έχω την αίσθηση πως συμβαίνει αυτό...
  • #34 από Γεννημενος Κιθαρίστας!!! στις 10 Dec 2008
  • εγω παντος δεν ειχα προσεξει καν οτι εχει inlays η κιθαρα μου και επαιζα κοιτοντας απλα τις χορδες και τα ταστα στο μερος που βρισκονται οχι στα σημαδια που εχουν !!  ;D ;D
  • #35 από TheMaC στις 22 Mar 2009
  • κλασσικη πως παιζεις ρε τρελε;
  • #36 από MechMech στις 27 Mar 2009
  • Για να απαντησω στην ιδια μου την ερωτηση:
     
    Μια μερα εχω κλεισει μολις με το νεο μωρο και δεν καταλαβαινω την παραμικρη διαφορα λογω ελλειψης ινλεϊς...

    Ασε που νομιζω βοηθαει να σκεφτεσαι με κλιμακες και οχι με δακτυλοθεσιες...
  • #37 από Transparent_criminal στις 27 Mar 2009
  • Για να απαντησω στην ιδια μου την ερωτηση:
     
    Μια μερα εχω κλεισει μολις με το νεο μωρο και δεν καταλαβαινω την παραμικρη διαφορα λογω ελλειψης ινλεϊς...

    Ασε που νομιζω βοηθαει να σκεφτεσαι με κλιμακες και οχι με δακτυλοθεσιες...
    Καλόπαιχτη αδερφέ! Βάλε και καμιά φωτογραφία να δουμε το μπεμπε :D
Σελίδες: