Σελίδες:
  • #1 από Conception στις 30 Dec 2009
  • Συνέβη κάτι παράξενο....

    Μετά την τελευταία φορά που άλλαξα χορδές, το τρέμολο έχει χαλαρώσει κι αν κάνω λίιιιιιιγο μπροστά πέφτει!  ???
    Το 1ο πράμα που σκέφτηκα είναι ότι πρέπει να σταματήσει να πίνει ξύδια για να μη βαράει ντάγκλες και πέφτει ;) και το 2ο είναι να ρωτήσω εδώ όποιον ξέρει κάποια λύση ή έχει το ίδιο πρόβλημα.
    Η κιθάρα είναι μία σχετικά παλιά Ibanez RG 370 και νομίζω ότι φοράει το Edge-Pro II tremolo...
  • #2 από teo_gp στις 30 Dec 2009
  • Συνέβη κάτι παράξενο....

    Μετά την τελευταία φορά που άλλαξα χορδές, το τρέμολο έχει χαλαρώσει κι αν κάνω λίιιιιιιγο μπροστά πέφτει!  ???
    Το 1ο πράμα που σκέφτηκα είναι ότι πρέπει να σταματήσει να πίνει ξύδια για να μη βαράει ντάγκλες και πέφτει ;) και το 2ο είναι να ρωτήσω εδώ όποιον ξέρει κάποια λύση ή έχει το ίδιο πρόβλημα.
    Η κιθάρα είναι μία σχετικά παλιά Ibanez RG 370 και νομίζω ότι φοράει το Edge-Pro II tremolo...

     Γίνεσαι λίγο πιο αναλυτικός? :)
  • #3 από mace στις 30 Dec 2009
  • Εννοεις μηπως τον λεβιε (tremolo arm) ;;
  • #4 από Conception στις 30 Dec 2009
  • Ναι για το "χεράκι" μιλάω...   :-\
    Παίζει να σφίγγει από κάπου;
  • #5 από mace στις 30 Dec 2009
  • Μαλλον λες αυτο το βιδακι....



    να και τι λινκ....

    http://static.keebali.com/jemsite.com/news/edge2003/

    ....μαλλον πρεπει να λυσεις και το τρεμολο παντως  :-\

  • #6 από Conception στις 30 Dec 2009
  • Το έχω βρει κι εγώ το σχήμα αυτό, αλλά απ ό,τι θυμάμαι ρυθμίζει λέει τη ροπή(χωρίς να είμαι σίγουρος τί ακριβώς σημαίνει αυτό για μία κιθάρα)... Τώρα αν είναι να λύσω το tremolo όλο, άστο καλύτερα, θα κάνω καμία πατέντα...
  • #7 από m@ster k@frer στις 30 Dec 2009
  • Εγω θα προτεινα να αφησεις καλυτερα τις πατεντες και το do it the greek way και απλα χαλαρωσε χορδες βγαλε το τρεμολο και σφιξε τη βιδα
  • #8 από mace στις 30 Dec 2009
  • Ε ναι.....ετσι οπως το λεει ο master η στην επομενη αλλαγη χορδων...δε θα συνιστουσα ''πατεντες'' αμφιβολου αποτελεσματος απο τη στιγμη που υπαρχει ο σωστος τροπος να το κανεις  ;)
  • #9 από Adno στις 20 Jan 2009
  • Μηπως τα λαστιχακια στο τρεμολο αρμ εχουν φαγωθει τελειως και πρεπει να τα αλλαξεις? δε μου χει τυχει ποτε να πεφτει μονο να κουνιεται και οταν τα αλλαξα ηταν παλι κομπλε αλλα λεω μηπως...
  • #10 από Conception στις 21 Jan 2009
  • Δεν έχει καν λαστιχάκια. Το tremolo arm είναι σαν αυτό:

    http://www.thomann.de/gr/ibanez_2el2_c1b_tremolobar.htm

    Την κιθάρα την πήρα μεταχειρισμένη, λες ο μασκαράς που μου την πούλησε να μου έδωσε λάθος tremolo arm?  ???
    Χλωμό το κόβω, γιατί παλιά δεν έπεφτε....

    Το τρέμολο πόσο εύκολο είναι να βγει;
  • #11 από teo_gp στις 21 Jan 2009
  •  Δοκίμασες να σφίξεις το παξιμάδι μέσα στο οποίο βιδώνει το tremolo arm? (ίσως χρειαστεί να κρατάς κόντρα το πίσω μέρος του από την πλευρά των ελατηρίων)
Σελίδες: