Σελίδες:
  • #126 από paran0id στις 17 Feb 2007
  • Xm αυτό έκανα κι εγώ μέχρι τώρα φίλε μου αλλά χρειάζεται και η πένα. Αλλά για κλασική παιδιά , σκέτη κλασική και για συγχορδίες απλές , απλούστατες τι να πάρω...;
    κλασικη θελει οπωσδηποτε κατα τη γνωμη μου δαχτυλα.
    αλλιως μαλακη-μετρια
  • #127 από newGuitarMan στις 17 Feb 2007
  • Jim Dunlop, Jazz III

    Μου κίνησε την περιέργεια επειδή δεν είχα ξαναδοκιμάσει μικρή πένα και επειδή παίζει μ'αυτήν ο J.Petrucci (ο αγαπημένος μου κιθαρίστας) και από τότε μόνο μ'αυτήν παίζω! Είναι απλά η καλύτερη που έχω βρει σε αίσθηση ήχο κ άνεση για ταχύτητες! 8)
  • #128 από gers στις 26 Feb 2007
  • Επίσης φοβερή πένα που δοκίμασα τελευταία είναι η μικρή stubby 2.0mm. Άμα συνηθίσεις το μεγεθος της είναι ότι πρέπει για σολίδια ;)!!
  • #129 από buckethead RULES!! στις 26 Feb 2007
  • Κόκκινη Dunlop Jazz III
  • #130 από dodgevibe στις 26 Feb 2007
  • Κόκκινη Dunlop Jazz III

    K εγω με αυτη συνηθως παιζω......
  • #131 από Blue Wizard στις 27 Feb 2007
  • I play with the Pick of Destiny!  ;D 8) ;D
  • #132 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood στις 27 Feb 2007
  • I play with the Pick of Destiny!  ;D 8) ;D

    Το είδα χθές...Χε,χε πλάκα είχε.... Αν και ξενύχτησα γμτ μου..
  • #133 από bluevelvet στις 02 Jul 2007
  • Με μεσαια και σκληρη.Τις μαλακες εγω προσωπικα τις μισω!!!
  • #134 από Fretwork στις 24 Jul 2007
  • Dunlop stubby 3mm.  ειναι σαν κουμπακι μικρη σκληρη και χοντρη αλλα ιδανικη για γρηγορο picking!

  • #135 από gers στις 24 Jul 2007
  • Dunlop stubby 3mm.  ειναι σαν κουμπακι μικρη σκληρη και χοντρη αλλα ιδανικη για γρηγορο picking!
    3mm? :o
    Εγώ παίζω με την αμέσως λεπτότερη και πολλά άτομα μου χουν πει πως είναι πολύ σκληρή. :-\ Αλλά εμένα μ αρέσει!! 8) :P ;)
  • #136 από Fretwork στις 24 Jul 2007
  • Dunlop stubby 3mm.  ειναι σαν κουμπακι μικρη σκληρη και χοντρη αλλα ιδανικη για γρηγορο picking!
    3mm? :o
    Εγώ παίζω με την αμέσως λεπτότερη και πολλά άτομα μου χουν πει πως είναι πολύ σκληρή. :-\ Αλλά εμένα μ αρέσει!! 8) :P ;)


    Την εχεις τσεκαρει την 3mm? Ειναι λιγο δυσκολη στο πιασιμο και οσοι παιζουν λενε οτι γλυστραει αλλα για μενα ειναι η πιο 'γρηγορη' και ευκολη.Και για sweep picking ειδικα τα σπαει.
    Εχω δοκιμασει και την 2mm της dunlop και την jazIII.Με βολευει καλυτερα απολες.5 χρονια δεν εχω αλλαξει πενα.
  • #137 από ScullShot στις 24 Jul 2007
  • Την εχεις τσεκαρει την 3mm? Ειναι λιγο δυσκολη στο πιασιμο και οσοι παιζουν λενε οτι γλυστραει αλλα για μενα ειναι η πιο 'γρηγορη' και ευκολη.Και για sweep picking ειδικα τα σπαει.
    Εχω δοκιμασει και την 2mm της dunlop και την jazIII.Με βολευει καλυτερα απολες.5 χρονια δεν εχω αλλαξει πενα.

    Κι εγώ μ'αυτή παίζω  ;D όντος κι εμένα με βολεύει ΠΑΡΑ πολυ στα sweep και στα economy picking και μ'αρέσει και ο ήχος της  ;)
  • #138 από gers στις 24 Jul 2007
  • Λέτε, ε? ::)
    Ρε σεις, την είδα σε ένα κατάστημα πρόσφατα που πέρασα από κέντρο, αλλά μου φάνηκε ψιλο-υπερβολική και δεν την πήρα. :-\
    Τέσπα, για να το λέτε εσείς κάτι θα ξέρετε! ;) Θα την τσεκάρω!! :)

  • #139 από VampireLestrat στις 24 Jul 2007
  • Ειδικά αν παίζεις με 2.0mm  μέσα σε 5 λεπτά θα την έχεις συνηθίσει! ;)
  • #140 από SPATH στις 24 Jul 2007
  • H 3mm  πραγματικα στα sweep ειναι αφανταστη.Οσο για κλασσικη,μονο με μαλακη ρε παιδια,αν οχι με δακτυλα. ;)
  • #141 από buckethead RULES!! στις 24 Jul 2007
  • Δοκιμάστε και την Fender extra heavy. Πολύ καλός ήχος και αίσθηση στο χέρι.
  • #142 από newGuitarMan στις 25 Jul 2007
  • Ρε παιδιά ξέρετε αν φέρνει κανείς στην Αθήνα τις καινούριες Dunlop Jazz III Ultex; Θέλω να δοκιμάσω καμιά από αυτές, λένε πως είναι πολύ καλές!
  • #143 από Fretwork στις 25 Jul 2007
  • Ρε παιδιά ξέρετε αν φέρνει κανείς στην Αθήνα τις καινούριες Dunlop Jazz III Ultex; Θέλω να δοκιμάσω καμιά από αυτές, λένε πως είναι πολύ καλές!


    Γιατι ειναι πολυ καλες? Λογικα θα τις φερνουν οσοι εχουν dunlop.
  • #144 από newGuitarMan στις 25 Jul 2007
  • Παράθεση
    Γιατι ειναι πολυ καλες? Λογικα θα τις φερνουν οσοι εχουν dunlop.

    Στο φόρουμ του Petrucci λένε πως είναι σαν τις κανονικές Jazz III σε ήχο αλλά είναι από διαφορετικό υλικό το οποίο  δε γλιστράει καθόλου και δίνει στην πένα έχει περισσότερη αντοχή (η μύτη της δηλαδή δεν χαλάει)! Πρέπει να είναι σαν τη signature πένα του Gilbert.
    Ο Τρίμμης φέρνει Dunlop αλλά τον ρώτησα και είπε ότι δε θα φέρει :-\
  • #145 από ScullShot στις 25 Jul 2007
  • Στο φόρουμ του Petrucci λένε πως είναι σαν τις κανονικές Jazz III σε ήχο αλλά είναι από διαφορετικό υλικό το οποίο  δε γλιστράει καθόλου και δίνει στην πένα έχει περισσότερη αντοχή (η μύτη της δηλαδή δεν χαλάει)! Πρέπει να είναι σαν τη signature πένα του Gilbert.
    Ο Τρίμμης φέρνει Dunlop αλλά τον ρώτησα και είπε ότι δε θα φέρει :-\

    Κι εγώ θέλω να τις δοκιμάσω αμα δεν χαλάει η μύτη τους οπως λες τοτε αυτό θα με σώσει γιατι με οτι πένα και αν έπαιξα δεν υπήρχε περίπτωση να κρατήσει η μύτη της πάνω απο 2 μέρες.
    Νομίζω με τέτοιες πένες παίζει ο Angelo αλλα δεν είμαι και σίγουρος  ::)
  • #146 από Baroness στις 26 Jul 2007
  • Eγω παντως παιζω αποκλειστικα με τις signature του gilbert. Mε βολευουν παρα πολυ.
  • #147 από buckethead RULES!! στις 26 Jul 2007
  • Eγω παντως παιζω αποκλειστικα με τις signature του gilbert. Mε βολευουν παρα πολυ.

    Πολύ καλές πένες κι αυτές. Η μαύρη έχει λίγο διαφορετικό attack απο την άσπρη και τη μωβ.
  • #148 από Baroness στις 26 Jul 2007
  • Eχω ολη την σειρα ;D
    Τελευταια ειχα παρει κατι ασπρες perloid και κατι κοκκινες διαφανες (τις παιρνω 3ς - 3ς)
  • #149 από buckethead RULES!! στις 26 Jul 2007
  • Eχω ολη την σειρα ;D

    Eγώ ξέρω μόνο τρείς. Υπάρχουν κι άλλες;;;;
  • #150 από Baroness στις 26 Jul 2007
  • Εννοω τα χρωματα.
    Εχω ασπρο-μαυρο-κοκκινο-κοκκινο διαφανο-μπλε-ασπρο περλε. Αλλα νομιζω μου λειπουν κανα 2-3ς ακομα.

    Ε δεν θα σκασω κιολας  8) την δουλεια μου την κανω 8)
Σελίδες: