Σελίδες:
  • #1 από apressas στις 03 Sep 2009
  • Τι γνώμες έχετε για αυτόν ττον ενισχυτή?Παίζω τα πάντα και θα ήθελα σχετική ευελιξία (Απο Hendrix μέχρι Iron Maiden η Tool και Metallica).
    Μου αρεσαν κατι vids στο youtube που άκουσα αλλα δν έδειχναν κ πολλά πράγματα..
    Όσοι τον έχουν (/δοκιμάσει) τι γνώμη έχουν ..τον προτείνετε παίδες;
  • #2 από apressas στις 04 Sep 2009
  • Καλά κανείς δεν ξέρει τίποτα?Τι ρατσισμός είναι αυτός για την Line 6 σ'αυτό το forum!Με το που ρωτησα για roland και randall αμεσως ολοι!
  • #3 από Johnie Darko στις 04 Sep 2009
  • Καλος ενισχυτης ειναι. Αν μπορεις βρες εναν μεταχειρισμενο Vetta ομως. Κλασεις ανωτερος σε ολα και θα μπορεις να παιξεις τα παντα.
    Παντως εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια για του καινουριους spider IV.
  • #4 από apressas στις 04 Sep 2009
  • Πότε πρόλαβαν να ακούσουν τους καίνούργιους Spider IV?Ο Vetta είναι σιγουρα εκτός του προυπολογισμού μου.
    Spider IV vs Flextone III?
  • #5 από Johnie Darko στις 04 Sep 2009
  • Aπο οσο ξερω (δεν εχω προσωπικη αποψη) spider IV
  • #6 από apressas στις 04 Sep 2009
  • Εγώ δν έχω βρεί ούτε ένα review!Ξέρεις καποιο Link να το ψάξω?
  • #7 από Johnie Darko στις 04 Sep 2009
  • Oχι, απλα καποιος στο forum του axe fx ελεγε οτι τον αγορασε φτηνα και οτι για τα λεφτα του ειναι πολυ καλος ενισχυτης και σιγουρα καλυτερος απο οτι αλλο εχει βγαλει η line6 (προσωπικα αμφιβαλλω αν ειναι τοσο καλος οσο ο Vetta αλλα λεμε). Βεβαια στο τελος οταν το συγκρινε με το axe fx, ειπε οτι δεν υπηρχε συγκριση, αλλα σε σχεση με αλλα modelling που ειχε δοκιμασει και αποκτησει κατα καιρους, ηταν πολυ καλος.
  • #8 από Απόλλων στις 04 Sep 2009
  • Oχι, απλα καποιος στο forum του axe fx ελεγε οτι τον αγορασε φτηνα και οτι για τα λεφτα του ειναι πολυ καλος ενισχυτης και σιγουρα καλυτερος απο οτι αλλο εχει βγαλει η line6 (προσωπικα αμφιβαλλω αν ειναι τοσο καλος οσο ο Vetta αλλα λεμε). Βεβαια στο τελος οταν το συγκρινε με το axe fx, ειπε οτι δεν υπηρχε συγκριση, αλλα σε σχεση με αλλα modelling που ειχε δοκιμασει και αποκτησει κατα καιρους, ηταν πολυ καλος.

    Συγκρίνεις εντελώς ανόμοια μεγέθη όμως, τόσο από πλευράς προδιαγραφών όσο και τιμής. Δεν μπορούμε να βάλουμε στην ίδια ζυγαριά τους Spider, οι οποίοι είναι entry level modelling ενισχυτές που κοστίζουν από 100 μέχρι 300 Ευρώ (φαντάζομαι) και τον Vetta ή το Axe FX, η τιμή των οποίων ανέρχεται σε τετραψήφια νούμερα. Πολύ λίγα μηχανήματα αντέχουν μια τέτοια σύγκριση. Ας τους συγκρίνουμε με άλλους modelling ενισχυτές της ίδιας κατηγορίας και κυρίως με τις προηγούμενες σειρές των Spider για να έχουμε μια σωστή άποψη.
  • #9 από apressas στις 04 Sep 2009
  • Βασικά είμαι σίγουρος για Line 6..αλλά δεν ξέρω ..Flextone III η Spider IV?Η χρηση του θα είναι με το groupακι και για practice!
    Οσοι ξέρετε κατι για τον Flextone (γιατι για τον spider ειναι νωρις ακόμα) μιλήσετε!
    Αλλα αποσο ξερω ο Flextone είνααι ενα pod xt με καμπινα οποτε θεωρητικα πρεπει να ειναι καλυτερος απο τον spider..σωστα?

    Παντως και η ιδια η Line 6 στο site της λέει THE MOST ADVANCED LINE 6 AMP MODELING
  • #10 από Johnie Darko στις 04 Sep 2009
  • Mα δεν εκανα καμια συγκριση... Εγα απλα ειπα τι ελεγε ο τυπος που το δοκιμασε... Εγω ουτε τον εχω δει τον IV και καμια διαθεση δεν ειχα να τον συγκρινω με οτιδηποτε αλλο μιας και δεν τον εχω δοκιμασει. Απλα ανεφερα τι διαβασα και σχολιασα οτι δεν πιστευω να εχει καλυτερο ηχο κι απο Vetta ακριβως γιατι ειναι αλλης κατηγοριας τιμης και δυνατοτητων, αν και ο Vetta εχει πλεον παλιωσει σαν τεχνολογια ενω ο IV εχει υποτιθεται την τελευταια modelling γενια τεχνολογια της line6. Και φυσικα επουδενι δεν συνεκρινα με το Axe fx... Aυτο στην κατηγορια του δεν συγκρινεται με κατι αλλο κατα την γνωμη μου...
  • #11 από apressas στις 04 Sep 2009
  • Δεν ξέρω αν ειναι τοσο καλος κιθαριστας η  αν ειναι ο ενισχυτής παντως μου αρεσε ο ήχος του!
  • #12 από Fteo στις 05 Sep 2009
  • Δεν ξέρω αν ειναι τοσο καλος κιθαριστας η  αν ειναι ο ενισχυτής παντως μου αρεσε ο ήχος του!
    http://www.youtube.com/watch?v=n3P6yBYFkS8&feature=related
    Ο τύπος είναι απλά απίστευτος. Και φτιάχνει και απίστευτη
    μουσική
    .
  • #13 από Απόλλων στις 05 Sep 2009
  • Δεν ήξερα ότι ο Spider IV διαθέτει και looper. Ενδιαφέρον. Πάντως αν κρίνω από το συγκεκριμένο video, ακούγεται ακόμα πολύ τζιτζίκι όταν αυξάνεται το gain...
  • #14 από apressas στις 05 Sep 2009
  • Εμένα τα hi-gain μου άρεσαν περισσότερο! :P
    Πιστεύω οτι και μονο που εχει ολα αυτά τα πράγματα αξίζει τα$$$$.
    Εγώ τον θελω με το FBV Shortboard MKii οποτε η τιμή πάει στα 500..:p Αλλα με τόσα λεφτά πέρνω τον Spider Valve...:P
    Εσεις τι λέτε?
    edit:
    Συνεχιζω ην ενημερωση.Στα forum της line 6 διαβασα οτι τα εφφε και οι προσομοιωσεις ειναι απο το pod X3.Εμενα αυτό και μονο μου φτάνει!
    Επισης εγινε λογος για τον νεο spider valve MKII!
  • #15 από Απόλλων στις 05 Sep 2009
  • Πιστεύω οτι και μονο που εχει ολα αυτά τα πράγματα αξίζει τα$$$$.


    Για μένα θα τα αξίζει τα λεφτά (που δεν είναι και πολλά άλλωστε) αν η ποιότητα των προσομοιώσεων είναι πραγματικά καλύτερη απ' ό,τι στη σειρά ΙΙΙ. Aν είναι μια από τα ίδια, ευχαριστώ, αλλά εγώ τουλάχιστον δεν θα πάρω.

    Παράθεση
    Στα forum της line 6 διαβασα οτι τα εφφε και οι προσομοιωσεις ειναι απο το pod X3.Εμενα αυτό και μονο μου φτάνει!


    Χμμμ, όχι ακριβώς. Αυτό που αναφέρεται επί λέξει είναι "Αmp models are based on the top-selling POD®X3 and optimized for Spider IV". Τι ακριβώς σημαίνει στην πράξη το "optimized" θα πρέπει να το δούμε και κυρίως να το ακούσουμε. Τουλάχιστον είναι θεμιτό να υποθέσουμε ότι οι προσομοιώσεις δεν θα ακούγονται ακριβώς όπως στο Pod X3. Ίσως τα εφφέ να είναι τα ίδια, αλλά φαντάζομαι ότι η ποιότητά τους εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

    Πληροφοριακά πάντως όλα τα μοντέλα Spider IV είναι ήδη σε στοκ στο DV247. Απ' ό,τι φαίνεται κάποια από αυτά τα καινούργια χαρακτηριστικά όπως το looper, τα επιπλέον εφφέ και η μεγαλύτερη δυνατότητα παραμετροποίησής τους είναι διαθέσιμα μόνο στα μοντέλα μεγαλύτερης ισχύος (75, 120 και 150W). Οπότε όσοι επιλέξουν τα μικρότερα μοντέλα των 15 και 30 Watt, που λογικά θα είναι η πλειοψηφία, μάλλον δεν θα έχουν τόσα πολλά πλεονεκτήματα σε σχέση με την προηγούμενη σειρά.
  • #16 από Jezus στις 05 Sep 2009
  • Τον Spider IV δεν τον εχω ακουσει, παντως οι παλιοτεροι ειναι απο τους χειροτερους ενισχυτες που εχω παιξει/ακουσει (και οχι μονο για τα δικα μου γουστα, με οσους εχω συζητησει το θεμα το ιδιο μου λενε, και σε λαιβ εχω ακουσει απαραδεκτα τεχνουργηματα να βγαινουν απο τετοιους ενισχυτες κτλ). Μπορει να κανω και λαθος, αλλα δεν θα περιμενα πολλα παραπανω στη νεα σειρα, εχουν και τις πιο ακριβς σειρες που πρεπει να πουλησουν.
    Ο Φλεξτον ειναι πολυ πιο καλος ενισχυτης ηχητικα πιστευω. (ξαναλεω δεν εχω ακουσει τον Spider IV βεβαια)
  • #17 από apressas στις 05 Sep 2009
  • Στη θεωρεία ειναι οτι πιο προηγμενο εχει η Line 6 αυτή τη στιγμή.. :-\
    Ο Flex 75 εχει την ιδια τιμη με τον Spider 75...Περισσοτερα μοντέλα..δεν έχει looper(αυτό είναι το πιο δελεαστικο στον spider..) και whammy

    Apollo..http://line6.com/spideriv/sounds75.html να οι ηχοι!
    Οι  high gain μου θυμισαν κατι vids στο youtube απο tech 21 trademark 60!
  • #18 από Απόλλων στις 05 Sep 2009
  • Oμολογώ ότι αυτά τα ηχητικά δείγματα είναι κάπως καλύτερα από τα αντίστοιχα παλιότερων μοντέλων, απέχουν όμως πάρα πολύ από το να χαρακτηριστούν ικανοποιητικά. Οι καθαροί ήχοι είναι αρκετά καλοί, όμως ο ψηφιακός χαρακτήρας των high gain προσομοιώσεων παραμένει και είναι αρκετά έντονος. Αν αυτό είναι ότι πιο προηγμένο έχει να παρουσιάσει η Line 6, έχει ακόμα πολύ δρόμο για να πλησιάσει άλλους παρόμοιους ενισχυτές. Δεν αμφιβάλλω ότι πολλοί πιτσιρικάδες με "nu metal" (sic!) ακούσματα θα τρέξουν να αγοράσουν αυτούς τους ενισχυτές λόγω των ανταγωνιστικών τους τιμών και γιατί έχουν τους ήχους που απαιτούνται για τα συγκεκριμένα μουσικά ιδιώματα. Εγώ συνεχίζω να πιστεύω ότι οι Vox VT αλλά και οι παλιότεροι της σειράς AD είναι κλάσεις ανώτεροι ποιοτικά, με συνολικά πολύ καλύτερες προδιαγραφές και με σημαντικές βελτιώσεις στις πιο πρόσφατες εκδόσεις σε σύγκριση με τους παλιότερους, ακόμα και στα μικρότερα μοντέλα. Αντίθετα οι Spider IV των 15 και 30 Watt ελάχιστα παραπάνω φαίνονται να προσφέρουν σε σχέση με τους προκατόχους τους της σειράς III. Ουσιαστικά ο καταναλωτής δελεάζεται να αγοράσει τον μεγαλύτερο ενισχυτή των 75 Watt, ο οποίος για τους περισσότερους θα είναι άχρηστος από άποψη ισχύος, προκειμένου να έχει όλα τα επιπλέον χαρακτηριστικά και τις όποιες βελτιώσεις της σειράς IV. Αυτή τουλάχιστον είναι η εντύπωση μού δίνεται μέχρι στιγμής. Όπως είπα και πριν, επιφυλάσσομαι να εκφέρω μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη όταν κάνω ο ίδιος μια δοκιμή.

    Όσο για το τελευταίο σου σχόλιο, προφανώς δεν έχεις ακούσει Trademark από κοντά. Οποιαδήποτε ομοιότης είναι απλή σύμπτωση... ;)
  • #19 από apressas στις 05 Sep 2009
  • Για τον Flextone ποια ειναι η αποψή σου?
  • #20 από Απόλλων στις 05 Sep 2009
  • Αν και δεν τον έχω ψάξει πολύ, μού φαίνεται καλύτερος από τoυς Spider. Τουλάχιστον σε σύγκριση με τον 75άρη Spider (για να τηρούμε και τις αναλογίες) σίγουρα έχει περισσότερες ηχητικές επιλογές από πλευράς προσομοιώσεων και εφφέ, πολύ καλύτερη ποιότητα κατασκευής (point ot point) Πάντως ακόμα και με τον Flextone, την digitίλα δεν τη γλυτώνεις. Από μια γρήγορη δοκιμή όμως έμεινα με την εντύπωση ότι με τις κατάλληλες ρυθμίσεις μπορείς να φτιάξεις πιο αυθεντικούς και αληθοφανείς ήχους, κάτι που στον Spider μού είχε φανεί από δύσκολο εως ακατόρθωτο, ειδικά όσο αυξάνεται το gain. Η αλήθεια είναι ότι όλοι οι modelling ενισχυτές πάσχουν από το ίδιο πρόβλημα, αλλά σε πολύ διαφορετικούς βαθμούς. Προσωπικά για 300 λίρες θα προτιμούσα έναν Vox VT 50 Watt ή μια καλή πεταλιέρα για να παίρνω από εκεί τις προσομοιώσεις και τα εφφέ. Θα έδινα και μια ψήφο στον Trademark που ανέφερες πριν, το μειονέκτημά του όμως είναι ότι το μοντέλο των 60 Watt είναι αρκετά πιο ακριβό και δεν ξέρω αν ο 30άρης σε καλύπτει για χρήση εκτός σπιτιού. Επίσης δεν έχει καλά καθαρά, ενώ αντίθετα για επιλογές overdrive και distortion νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο μπορείς να βρεις σε solit state ενισχυτή σε αυτή την κατηγορία.
  • #21 από apressas στις 05 Sep 2009
  • Δεν εχω καταλαβει τι εστι digitila.. πως ακιβως οριζεται? :-\
    Εμενα μια χαρα μου φάνηκε ο Flextone
    Δεν σε ρωτησα πως σου φαινεται σε σχεση με τον spider..Ειναι καλος ενισχυτής η κακός!?Γιατί εγω θέλω το καλύτερο για τα λεφτά που πάω να δώσω!
    Εδω ακουγεται καλυτερα απο τον mesa..ποια digitiλα?
  • #22 από Απόλλων στις 06 Sep 2009
  • Λέγοντας digitίλα εννοώ την ψηφιακή χροιά που έχει ο ήχος. Και νομίζω ότι κανένας από τους ψηφιακούς modelling ενισχυτές που έχω ακούσει μέχρι σήμερα δεν έχει καταφέρει να την εξαφανίσει τελείως, ειδικά όταν πρόκειται για ήχους με έντονη παραμόρφωση. Γι αυτό σού είπα ότι πρέπει να ακούσεις από κοντά έναν Tech 21 Trademark, ο οποίος προσφέρει αυτό που αναφέρεται ως "αναλογικό modelling". Αν μάλιστα τον βάλεις δίπλα σε έναν ψηφιακό ενισχυτή, πιστεύω ότι θα καταλάβεις αμέσως τη διαφορά. Ο ήχος είναι πιο φυσικός, πιο αέρινος, με περισσότερη διάσταση και βάθος, χωρίς ψηφιακή απόχρωση και με καλύτερη απόκριση στο παίξιμο.

    Βέβαια όλα αυτά είναι θέμα αυτιών. Εμένα π.χ. στα συγκεκριμένα video ο Line 6 μού φάνηκε πιο μουντός και μονοδιάστατος, σε αντίθεση με τον Mesa ο οποίος είναι πιο καθαρός και διαυγής, με περισσότερες αρμονικές. Βέβαια σαν προσομοίωση είναι πολύ κοντά και δεδομένης της διαφοράς στην τιμή και την ευελιξία του Flextone, είναι σίγουρα μια σοβαρή επιλογή. Αν εσύ άκουσες ή δοκίμασες τον Flextone και σε ικανοποιεί, τότε αυτά που λέω εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος δεν έχουν καμία σημασία. Εσύ θα πρέπει να προτιμήσεις αυτό που σού λένε τα αυτιά σου ότι είναι καλύτερο.
  • #23 από tech21man στις 12 Sep 2009
  • Εδω να τονισω κατι.

    Ο flextone εως τη σειρα ΙΙ ελεγε τεχνολογια Pod σκετο. Oxi ΧΤ. Στη σειρα ΙΙΙ ελεγε, pod XT. Τωρα δεν ξερω αν ηταν ετσι, αλλα, ειχε και καποια μοντελλα απο τα μοντελ πακς του ΧΤ...

    Στη νεα σειρα spider IV θα δειτε οτι υπαρχει αναντιστοιχια αριθμου μοντελων εως τα 30 watt και απο τα 75 και πανω. Και μαλιστα για του λογου το αληθες εντελως διαφορετικα demo sounds...Και για να ριξω λαδακι στη φωτια, τα demo sounds των μικρων spider ειναι καρμπον τα τζιτζι, των παλιων! Λεει Inspired by the features, that made the spider 3 μπλα μπλα...

    Αυτο το μαρκετινγκ της Line6...ελεος!
  • #24 από Απόλλων στις 12 Sep 2009
  • Στη νεα σειρα spider IV θα δειτε οτι υπαρχει αναντιστοιχια αριθμου μοντελων εως τα 30 watt και απο τα 75 και πανω. Και μαλιστα για του λογου το αληθες εντελως διαφορετικα demo sounds...Και για να ριξω λαδακι στη φωτια, τα demo sounds των μικρων spider ειναι καρμπον τα τζιτζι, των παλιων! Λεει Inspired by the features, that made the spider 3 μπλα μπλα...

    Αυτο το μαρκετινγκ της Line6...ελεος!


    Γειά σου ρε tech21man! Αυτό που έλεγα κι εγώ πριν. Οι βελτιώσεις είναι κυρίως στα μεγαλύτερα μοντέλα, ενώ τα μικρότερα (που λογικά θα προτιμήσει ο πολύς κόσμος) είναι μια από τα ίδια. Ουσιαστικά δηλαδή το καταναλωτικό κοινό που ανέβασε τη Line 6 με την προτίμησή του στα μικρά μοντέλα των διαφόρων Spider δεν ανταμοίβεται κατά κανένα τρόπο.

    Βέβαια για να λέμε και του στραβού (ή μήπως του κουφού...?!?!) το δίκιο, τα 270 Ευρώ που κοστίζει ο 75άρης Spider δεν είναι τρελλά λεφτά. Πέρα όμως από το αναμφισβήτητο γεγονός ότι 75 Watt ισχύος είναι πάρα πολλά για το μέσο χρήστη, γύρω στα 300 Ευρώ υπάρχουν αρκετές άλλες επιλογές που δεν βρίσκει κανείς στα 180 του 30άρη. Π.χ. με 330 Ευρώ παίρνεις τον Tech 21 Trademark 30, o οποίος είναι κλάσεις ανώτερος από τους ψηφιακούς modelling ενισχυτές σε αυτή την κατηγορία, ή ένα μικρό λαμπάτο που θα σού δώσει λίγους αλλά αξιοπρεπείς ήχους αντί για ένα μάτσο τζιτζίκια, νυχτερίδες κι αράχνες.

    Φυσικά σε τελική ανάλυση όλα είναι θέμα προσωπικού γούστου. Η ομορφιά είναι στα μάτια του θεατή, ή στην προκειμένη περίπτωση στα αυτιά του ακροατή...

    Τελευταία νέα: Mόλις είδα ότι η Vox έριξε κι άλλο την τιμή των VT. Σε πολλά Βρετανικά μαγαζιά ο 30άρης κοστίζει πλέον 139 λίρες (159 Ευρώ), ενώ ο 15άρης μόλις 109 λίρες (125 Ευρώ).
  • #25 από apressas στις 12 Sep 2009
  • Για τον Flextone παντως έχετε καλή άποψη..έτσι? :P
Σελίδες: