Αποστολέας Θέμα: Windows 7  (Αναγνώστηκε 3677 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Justelene-Πιωμένο Κρίνο

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ χαμογελώ κι εκείνοι χάνονται...
    • Προφίλ
    • Στην Κόλαση Βαθιά
Windows 7
« στις: 04/12/09, 23:25 »
Σήμερα μόλις παρέλαβα καινούριο υπολογιστή με τα windows 7. :)
Το θεμα ειναι ότι προσπάθησα να εγκαταστήσω κάποια παιχνίδια (π.χ. το the sims) και αφού τα εγκατέστησα μου λέει ότι υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας μ'αυτήν την έκδοση των windows. :(
Ξέρει κανείς αν μπορώ να κάνω κάτι ώστε να παίζουν κανονικά; ???
Όταν πεθαίνει γύρω κάθε ομορφιά γίνεται ο κόσμος γυάλινα κομμάτια μα έτσι όπως με κοιτάς μ' αυτά τα μάτια ο πόνος έστω και για λίγο σταματάει...

Αποσυνδεδεμένος Snowy

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • snowy
Απ: Windows 7
« Απάντηση #1 στις: 04/12/09, 23:35 »
Δοκιμασε να τα τρεξεις χρησιμοποιοντας το compatibility mode σε xp (δεξι κλικ->properties-> compatibility ->run this program in compatibility mode for->windows xp) 
on blackened wings i fly...

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Windows 7
« Απάντηση #2 στις: 05/12/09, 00:03 »
...ή  Vista. Γενικά το compatibility Που έχουν ta 7 είναι πολύ καλό. Ίσως και να είναι η πρώτη φορά που δουλεύει! Εδώ έβαλα drivers για την κάρτα ήχουμ μου από vista!  ;D
Επίσης ενώ υπάρχει σε λειτουργία από τα xp η αναζήτηση για drivers στο Internet πρώτη φορά δουλεύει στα 7! Είναι ωραίο λειτουργικό και αρκετά ολοκληρωμένο...
Το καλό να έχεις ανταγωνισμό από ψηλά την Apple και από κάτω την Google και το Linux (netbooks). Κάνεις ότι μπορείς να φύγεις από την μέτρια μέση. Κάποια στιγμή καταλαβαίνεις ότι η λασπολογία δεν βοηθάει ιδιαίτερα...

Αποσυνδεδεμένος Αλκιβιαδης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Windows 7
« Απάντηση #3 στις: 10/01/10, 01:26 »
...Κάποια στιγμή καταλαβαίνεις ότι η λασπολογία δεν βοηθάει ιδιαίτερα...

Κάτσε τώρα εδώ φίλε καλέ . Όταν λες "λασπολογία" τι εννοείς ?
Μάς έχει πρήξει και π...ξει η microsoft με τα απανωτά λειτουργικά της που βγάζει κάθε τόσο και μάς λέει ότι αυτό το νέο είναι καλλίτερο από τα παλιά .
Έλεος πια , μάρκετινγκ και πωλήσεις κάνουν οι άχρηστοι 10.000 προγραμματιστές της
και μάρκετινγκ και πωλήσεις κάνει κι η διεύθυνσή τους , και τι να λέμε .
Δεν είμαι ειδικός στα κομπιούτερ κι ούτε θέλω να γίνω , αλλά για ν' αλλάζω κάθε τρεις και λίγο λειτουργικό σύστημα στο pc μου πρέπει να είμαι τρελλός .
Η εταιρία στην οποία εργάζομαι δουλεύει ακόμα τα 2000 ΝΤ και κανένα πρόβλημα .
Αυτά έμαθα κι εγώ κι απαξίωσα τα ΧΡ διότι τα είδα ως παραμύθι .
Κάτι σαν : βγήκε το νέο άρωμα <parfum> τάδε που ξεπερνάει όλα τα προηγούμενα .
Τι να πω τώρα μπροστά σε κάτι τέτοιο .
Γνωρίζω ελάχιστα από UNIX και LINUX αλλά ξέρω ότι τα χρισημοποιούν όλοι οι σοβαροί άνθρωποι για να κάνουν τη δουλειά τους χωρίς βλακείες και ηλίθια προβλήματα
που μόνιμα μάς κουβαλάει η Microsoft.

μια νυχτα μπορει να κλεισει μεσα της
όλες τις νυχτες που περασαν
κι αυτες που θα έρθουν

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Windows 7
« Απάντηση #4 στις: 10/01/10, 05:03 »
Καλώς έχει δεχτεί κριτικές και φιλιππικούς η Microsoft...τις άξιζε στην πλειονότητα των περιπτώσεων. Αλλά στην περίπτωση των 7, έχει κατορθώσει να δώσει ένα αρκετά ευέλικτο, πρακτικό, φιλικό και -ναι- διασκεδαστικό λειτουργικό και σίγουρα δεν πρέπει να αντιμετωπιστεί με εμπάθεια και προκατάληψη.

Τον παρεξήγησες τον Fteo Αλκιβιάδη. Εννοούσε πως η ίδια η Microsoft έχει κατά καιρούς καταφύγει στην λασπολογία, αντί να επιδιώκει να βελτιώσει το προϊόν της.

Δεν υπάρχει απροβλημάτιστο λειτουργικό σύστημα, ενώ κι η τελειότητα που ευαγγελιζόμαστε έχει εφαρμογή μόνο κατά περίπτωση. Κάποιος που χρησιμοποιεί πχ τον υπολογιστή κι ως παιχνιδομηχανή, στο Linux ή στo ΜacOS δεν θα βρει την ιδανική πλατφόρμα.

Έπειτα μην είμαστε ισοπεδωτικοί. Σαφώς και η εξέλιξη υπηρετεί και τις επιταγές του μάρκετινγκ, αλλά μόνο και μόνο επειδή χρησιμοποιώ το Notepad κι άρα μπορούσα να τη βγάλω άνετα με τα Windows 95, δε σημαίνει πως θα έπρεπε να παραμείνουμε σε αυτά. Τα XP προέκυψαν το 2001 και θα υποστηριχθούν επίσημα μέχρι το 2014. 13 χρόνια υποστήριξης σε όρους υπολογιστών, είναι μια ολόκληρη ζωή, για να έχουμε παράπονο. Μήπως άλλωστε και το MacOS δεν έφερε ανάλογα κουσούρια με τις νέες του εκδόσεις; Το MacOS X δεν διέθετε backward compatibility με το MacOS, ενώ το Snow Leopard που κυκλοφόρησε δεν υποστηρίζει τους υπάρχοντες drivers για printers και scanners, ενώ δεν είναι συμβατό με κάποιες εφαρμογές. Κάποιες θυσίες πάντα γίνονται στο πλαίσιο της απαραίτητης εξέλιξης. Τα ίδια ισχύουν και στο Linux...τόσες διαφορετικές διανομές που δεν συνεργάζονται απαραίτητα, τόσες φορές ασυμβατότητα προς τα πίσω όταν αλλάζει ο kernel. Δεν είναι φαινόμενο μόνο των Windows, απλώς αυτά τα τελευταία πρέπει να προσαρμόζονται σε αρκετά μεγαλύτερο εύρος software σε σχέση με τον ανταγωνισμό, γι' αυτό συνήθως "τ' ακούνε" και πιο συχνά.

Αποσυνδεδεμένος Αλκιβιαδης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Windows 7
« Απάντηση #5 στις: 10/01/10, 09:51 »
Τον παρεξήγησες τον Fteo Αλκιβιάδη. Εννοούσε πως η ίδια η Microsoft έχει κατά καιρούς καταφύγει στην λασπολογία, αντί να επιδιώκει να βελτιώσει το προϊόν της.

OK , έχεις δίκιο , απλώς νόμιζα ότι εννοούσε πως λασπολογούμε τη Microsoft
και θεώρησα ότι οφείλω να υπερασπιστώ όλους εμάς τους χρήστες που μάς καταταλαιπωρεί εδώ και χρόνια αυτός ο πονηρός πάμπλουτος Bil Gates κι η εταιρία
που έστησε αντιγράφοντας στην ουσία το σύστημα τής Apple.
Αν δεν κάνω λάθος κι απ' όσα έχω διαβάσει του είχαν κάνει και μηνύσεις για κλοπή
ή αντιγραφή , κάπου εκεί στις αρχές τών windows .

Μήπως άλλωστε και το MacOS δεν έφερε ανάλογα κουσούρια με τις νέες του εκδόσεις;.

Κι εδώ έχεις δίκιο .
Είχα δουλέψει για ένα διάστημα , πριν δύο χρόνια , ένα mac notebook και με ταλαιπώρησε κι αυτό με τις ιδιοτροπίες του λειτουργικού συστήματός του .
Κι όσο για Linux δεν το δούλεψα ποτέ επειδή είναι ανοιχτή σε όλους πλατφόρμα
και ανανεώνεται συνέχεια και κυρίως : πρέπει να είσαι κολλημένος με τα κομπιούτερ για να το δουλέψεις .
Ακούω πάντως από φίλους ότι τώρα πια δε χρειάζεται παρά μόνο να το εγκαταστήσεις
κι ύστερα είναι συμβατό με όλες τις εφαρμογές τών windows .
Δεν ξέρω , δεν έχω προσωπική εμπειρία .
μια νυχτα μπορει να κλεισει μεσα της
όλες τις νυχτες που περασαν
κι αυτες που θα έρθουν

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Windows 7
« Απάντηση #6 στις: 18/03/10, 13:24 »
Λοιπόν έστω και καθυστερημένα να απαντήσω.  :D

Πρώτα απ' όλα είχε δίκιο ο schizm, αυτό εννοούσα.

Δεύτερον η (πιο) κλειστή πολιτική της apple τώρα τελευταία έχει αρχίσει να κάνει τη Microsoft να φαίνεται Open-source.

Τρίτον. Τα Linux για τον μέσο χρήστη είναι πολύ απλά και ξέροντας ότι έχεις απίστευτα εργαλεία δωρεάν είναι πολύ ανακουφιστικό. Βέβαια αν έχεις κάποιο ιδιαίτερο κομμάτι hardware (όπως η κάρτα ήχου μου m-audio fast track ultra  >:( ) είναι λίγο φασαρία να το κάνεις να δουλέψει. Βέβαια, σου δίνεται η δυνατότητα να τρέξεις το λειτουργικό από CD πριν το εγκαταστήσεις για να το δεις και να δεις τι τρέχει και τι όχι. Πολύ σημαντικό.

Όσον αφορά τη συμβατότητα με τα προγράμματα windows όπου αυτή είναι απαραίτητη (δεν υπάρχει εφαρμογή για linux που να κάνει αυτή τη δουλειά) υπάρχει πάντα το wine (όπου τρέχεις τις εφαρμογές windows κανονικά με καθόλου ή (μερικά) προβλήματα ή βάζεις το virtual box της sun και τρέχεις windows  μέσα στα linux (ισχύει και το αντίστροφο) για να κάνεις τη δουλειά σου.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Windows 7
« Απάντηση #7 στις: 18/03/10, 18:20 »
Το wine εμένα προσωπικά δεν με τρέλανε :-\ Είναι αρκετά δύσχρηστο και τουλάχιστον στα video games που ήθελα εγώ να εγκαθιστό η διαδικασία ήταν τεράστια και πολύπλοκη και όχι παντα επιτυχής (αν και είμαι μεγάλος fun των linux)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Windows 7
« Απάντηση #8 στις: 18/03/10, 18:23 »
Ισχύει. Το wine είναι περισσότερο για πιο απλές εφαρμογές τύπου μtorrent ή mediamonkey, αλλά η αλήθεια είναι ότι υπάρχει μια βάση δεδομένων στο Link που έδωσα πιο πάνω που λέει για κάθε εφαρμογή πως τρέχει και τι προβλήματα παρουσιάζει.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
3831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/08, 21:39
από eleos* (Βάλια πια....)
8 Απαντήσεις
7167 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/09, 13:01
από faser
7 Απαντήσεις
3174 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/10, 11:44
από zeromancer
5 Απαντήσεις
4759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/13, 14:00
από mixanobios
20 Απαντήσεις
7697 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/13, 13:11
από mixanobios
11 Απαντήσεις
4565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/13, 20:59
από freemind
0 Απαντήσεις
2223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/15, 11:37
από Βραζίλης
7 Απαντήσεις
7788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/15, 02:14
από @Morpheus@
6 Απαντήσεις
4897 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/17, 08:29
από cigaret13
1 Απαντήσεις
3899 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/20, 19:13
από Πέτροc