Ψηφοφορία: Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Σελίδες:
  • #1 από adr1anos στις 24 Jun 2010
  • Όσοι φίλοι επισκέπτεστε το thread αυτό για πρώτη φορά ή για να βρείτε κάτι που ψάχνετε πάνω στο Κιθαριστικό DIY πατήστε εδώ για να πάτε στο:
    Το καλοκαίρι έρχεται, μαζί και οι διακοπές.
    Θα έχουμε πιο πολύ χρόνο για πειραματισμούς, με τον ήχο μας και τον εξοπλισμό μας.

    Η Ιδέα:
    Έχω στο PC ένα directory που λέγεται Various Schematics όπου ρίχνω τα τελευταία χρόνια ότι μικρό κύκλωμα βρίσκω για πετάλια/κατασκευές.
    Κοίταξα πρόσφατα και υπάρχουν περισσότερα από 700 αρχεία!..
    Γιατί να κάθονται?
    Πολλά από αυτά είναι πολύ απλά κυκλώματα που υλοποιούνται με λίγα και φθηνά εξαρτήματα, και μπορούν όλοι που έχουν λίγη όρεξη και ένα κολλητήρι να τα φτιάξουν εύκολα.
    Ας φτιάξουμε λοιπόν κάτι να χαρούμε την διαδικασία αλλά να χαρούμε και το αποτέλεσμα!..

    Η Ψηφοφορία:
      Διαλέξτε τι κατηγορία κυκλώματος θέλετε να φτιάξουμε.
    'Εχω ορίσει να επιτρέπονται μέχρι και 3 ψήφοι για τον καθένα!..γιατί θέλουμε πάντα και κάτι άλλο.
      Μετά εγώ θα διαλέξω από όλο το υλικό που έχω συγκεντρώσει, ότι πιο απλό   αλλά αποδεδειγμένα πετυχημένο υπάρχει, και θα σας προτείνω πάλι διάφορα   κυκλώματα στην κατηγορία αυτή, να διαλέξουμε κάτι να φτιάξουμε.

    Η Υλοποίηση:
    Θα βασιστούμε σε απλά κυκλώματα, με λίγα και φθηνά υλικά που μπορούμε να βρούμε σχεδόν παντού.
    Επίσης θα κρατήσουμε το κόστος πολύ χαμηλά.
    Δεν θα αγοράσουμε έτοιμα κιτ, ή έτοιμες πλακέτες, θα βασιστούμε σε κατασκευές προσαρμοσμένες σε veroboard που είναι πολύ απλό να γίνουν, και η κατασκευή γίνεται απλά ακολουθώντας μία φωτογραφία με αριθμούς και γράμματα, όπως χρωματίζαμε με νούμερα όταν είμασταν παιδιά.
    Όσοι θέλουν, μπορούν να συνασπιστούν και να κάνουν μία group αγορά από πχ το Banzai.
    Για ότι επιλέξουμε να φτιάξουμε, θα σας κάνω αναλυτική και επιβεβαιωμένη λίστα με τα σωστά υλικά σε links για να γίνεται εύκολα η παραγγελία.

    Η Κατασκευή:
    Θα βοηθήσω μέσα από το forum όλους τους φίλους που θα επιχειρήσουν την κατασκευή, με ότι γνώσεις και όσο χρόνο μπορώ να διαθέσω.
    Όταν υπάρχουν προβλήματα θα προσπαθήσουμε να τα λύσουμε όλοι μαζί, μοιράζοντας μεταξυ μας τις εμπειρίες μας με το κύκλωμα και την κατασκευή του! Μπορούμε να ανεβάσουμε φωτο, κλιπς κλπ από κατασκευές μας για να βοηθηθούν και οι υπόλοιποι.

    Το Ορεκτικό:
    Να κάτι που έχω στο μυαλό μου σαν παράδειγμα, για να πάρετε μία ιδέα και να σας ανοίξει η όρεξη:



    ΜΗΝ ΕΠΗΡΡΕΑΣΤΕΙΤΕ από το παραπάνω όμως!
    Υπάρχουν αξιόλογα τέτοια κυκλώματα για κάθε μία από τις κατηγορίες που παρέθεσα:
    Ψηφίστε απρόσκοπτα και θα διαλέξουμε κάτι καλό παρέα!

    Επόμενο Βήμα:
    Εάν όλα πάνε καλά, όσοι πάρουν την απαραίτητη αυτοπεποίθηση και έχουν όρεξη, θα προχωρήσουμε στην κατασκευή ενός μεγαλύτερου και πολυπλοκότερου κυκλώματος, που θα επιλέξουμε πάλι μαζί!

    Περιμένω τα σχόλια και τις ιδέες σας!

    Χαιρετώ όλους!
  • #2 από m@ster k@frer στις 24 Jun 2010
  • Ωραιοτατο θεματακι...
    Πιστευω πως το πρωτο κυκλωμα που μπορει να φτιαξει καποιος ευκολα γρηγορα και τελικα να το χρησιμοποιησει και στις προβες του κτλ ειναι ενα OD...
    Συγκεκριμενα προτεινω κατι με 1διοδο πυριτιου και ενα κοκκινο Led...που δινει μια ενδιαμεση βρωμα.. και μπορει ο καθενας να πειραματιστει μετα με ζευγαρια διαφορετκων διοδων η ζευγαρια led...
    Εχω φτιαξει κατι παρομοιο και εκτος του οτι ειναι ωραιο και crunchy το χρησιμοποιησα σε προβες ως boost και ως ξεχωριστο crunch...


    ΕDIT: κι εμενα μονο για μια ψηφο δουλεψε...
  • #3 από blackmorefan στις 24 Jun 2010
  • Εγω θα γουσταρα παρα πολυ ενα booster και ενα overdrive για high gain ηχους ισως και ενα WahWah η ενα Delay  ;)

    Τωρα το πως θα γινει δν εχω ιδεα γτ ακομα στη φυσικη στο σχολειο δν εχουμε μαθει κ πολλα  :-\
  • #4 από Βραζίλης στις 24 Jun 2010
  • Πολύ ωραία πρωτοβουλία! Μπράβο Αδριανέ!

    Εγώ μάλιστα θα πρότεινα να βρεθούμε και να δουλέψουμε μαζί, να γίνει κάτι σαν εργαστήριο/workshop από όπου όλοι οι συμμετέχοντες θα φύγουν με ένα νέο πετάλι που θα έχουν φτιάξει με τα χέρια τους.

    Αν το παραπάνω είναι δύσκολο να οργανωθεί, προτείνω να γίνεται ζωντανή αναμετάδοση από το tv.kithara.gr της κατασκευής ενός πεταλιού, με την ανάλογη περιγραφή προς τους τηλεθεατές (οι οποίοι θα κατασκευάζουν ταυτόχρονα το πετάλι στον χώρο τους, και μπορούν να γράφουν τις ερωτήσεις τους στο chat)
  • #5 από RORY GALLAGHER στις 24 Jun 2010
  • Φοβερή ιδέα,μέσα με 1000!
     
    Μόλις τελείωσα την κατασκευή ενός μικρού λαμπάτου (2 βατ) και ερωτεύτηκα! Και τον ήχο του και το diy!
    Εγώ σκεφτόμουν γενικώς κάτι σε flanger αλλά δε ξέρω κατά πόσο είναι υλοποιήσιμο...Ένα OD πάντως πιστεύω ή ένα μπούστερ θα είναι τα πιο εύκολα.
     
    Ίσως αν προχωρήσει το θέμα και φτιάξουμε 3-5 διαφορετικά πράγματα να προκύψει κάτι σαν πεταλιέρα  :o 8)
    Η βλακεία με μένα είναι ότι δεν έχω ιδέα από ηλεκτρονικά (διάβασμα schematics κλπ),ότι έχω κάνει το έκανα με τα layouts
  • #6 από Μάνος Καμπούρης (m.k.) στις 24 Jun 2010
  • Εγώ θα ήθελα κάτι πιο απλό, όπως ένα τροφοδοτικό για 10 έως 12 πετάλια   των 9V.
    Όπως λέει και ο Βασίλης, θα προτιμούσα να το κάναμε σαν   workshop, γιατί από μόνος μου δύσκολα θα κάτσω να το κάνω…  ;D :eee !
  • #7 από dimitris199321 στις 24 Jun 2010
  • paidia tormeri idea...ego oms den ksero tipota makari na kataskeyaso kai ego kati mono s...ime 17 kai den exo idea apo kiklomata...oti kaname stin fisiki kati me piknotes kai antistates.....:D
  • #8 από ilias73 στις 24 Jun 2010
  • Φοβερη ιδεα, αλλα θα πρεπει να ειναι πολυ επεξηγηματικο γιατι και εγω ειμαι ανιδεος με ηλεκτρονικα αλλα θα προσπαθησω.
  • #9 από zeromancer στις 24 Jun 2010
  • andr1anos σε ζηλευω φιλε μου οχι μονο για τις γνωσεις αλλα και για το μερακι και την φιλικη σου διαθεση.Μπραβο παιδια μακαρι να το κανετε και να μας το παρουσιασετε.Εμεις που δεν εχουμε ιδεα θα χαρουμε να μαθουμε και κανα 2 πραγματα απο τα ποστ που θα παραθεσετε μετα
    Εγώ θα ήθελα κάτι πιο απλό, όπως ένα τροφοδοτικό για 10 έως 12 πετάλια   των 9V.
    Όπως λέει και ο Βασίλης, θα προτιμούσα να το κάναμε σαν   workshop, γιατί από μόνος μου δύσκολα θα κάτσω να το κάνω…  ;D :eee !

    Ωραια ιδεα αλλα δεν ξερω αν ειναι τοσο πολυ απλο...ειδικα αν κανουν τα παιδια ενα τροφοδοτικο που θα δινει και 12v.Αληθεια ποσο mA μπορει να φτασει max ενα τετοιο...θα ειναι παρα πολυ χρησιμο αν ξεπερναει τα 1700 του 1spot
  • #10 από Απόλλων στις 24 Jun 2010
  • Μπράβο Αδριανέ. Εξαιρετική πρωτοβουλία και έμπνευση. Απ' ό,τι βλέπω από την μέχρι τώρα συμμετοχή στη συζήτηση, θα προσελκύσει μεγάλο ενδιαφέρον.

    Κι εγώ θα ενδιαφερόμουν για ένα πετάλι με ξεχωριστό booster και overdrive, σε στυλ MXR MC-402 ή Fulltone Fulldrive.
  • #11 από chriskar στις 24 Jun 2010

  • Κι εγώ θα ενδιαφερόμουν για ένα πετάλι με ξεχωριστό booster και overdrive, σε στυλ MXR MC-402 ή Fulltone Fulldrive.

    ακριβως! αρκει να έχει solo boost. η και ενα απλο boost μια χαρα! ψηνομαι
  • #12 από adr1anos στις 24 Jun 2010
  • Κι εγώ θα ενδιαφερόμουν για ένα πετάλι με ξεχωριστό booster και overdrive, σε στυλ MXR MC-402 ή Fulltone Fulldrive.

    ...και εγώ έλεγα ότι σίγουρα η μία ψήφος από το Ενισχυτάκι για bedroom levels ήταν δικιά σου!...  :guitar
    Οκ, φυσικά ότι θέλει ο λαός, πάντα!!!   :roll
  • #13 από dimitris199321 στις 24 Jun 2010
  • mporei o kathenas na t ftiaksei i mono empeiroi?????
  • #14 από m@ster k@frer στις 24 Jun 2010
  • mporei o kathenas na t ftiaksei i mono empeiroi?????
    Το ολο σκεπτικο στο συγκεκριμενο θεμα ειναι να μπορει να τα φτιαξει και καποιος με στοιχειωδεις γνωσεις κολλησεων κτλ...
    οποτε λιγη προπονηση με τοκ ολλητηρι και το καλαι και μετα εισαι ετοιμος... ;D ;D
  • #15 από adr1anos στις 24 Jun 2010
  • mporei o kathenas na t ftiaksei i mono empeiroi? ??? ?

    Ο στόχος μου είναι στην πρώτη αυτή φάση να διαλέξουμε κάποιο απλό κύκλωμα, που να μπορούν να φτιάξουν όλοι που μπορούν να χειριστούν με κάποια βασική δεξιότητα ένα κολλητήρι.. δηλαδή κάτι που μπορεί να το δοκιμάσει ο καθένας και τα το πετύχει με λίγη εξάσκηση.
    ΔΕΝ απαιτούνται γνώσεις ηλεκτρονικών ή οτιδήποτε άλλο.. μόνο κοινός νούς και λίγη προσοχή.
    Αν όλα πάνε καλά και υπάρχει ενδιαφέρον, με όσους δουν ότι μπορούν και θέλουν, αργότερα μπορούμε να φτιάξουμε κάτι πιο πολύπλοκο..
  • #16 από jim.ni στις 24 Jun 2010
  • adrianos  :up ωραίο θέμα

    κατά καιρούς έχω σκεφτεί να φτιάξω διάφορα (όπως tube screamer) αλλά μου περνάει μετά, είτε γιατί δεν έχω χρήμα (βλέπε λαμπατος ενισχυτής) είτε χρόνο είτε διάθεση μερικές φορές και λέω το guitar rig να 'ναι καλά   ;D

    αυτο που θα ήθελα τώρα πάρα πολύ (ένταξη για την πλάκα μιλάμε αλλιώς θα το αγόραζα) είναι ενα ενισχυτακι πολύ μικρο με μπαταρίες για όταν κόβετε το ρεύμα ή όταν θέλω λίγο να γραντζουνισω το βραδύ χωρίς PC, ακουστικά κτλ

    γιαυτό ψήφισα μικρο ενισχυτή (και άμα είχε και chorous επάνω δεν θα με χαλούσε  ;D )

    κάτι τέτοιο


    να ρίξω και μια ιδεα?  τι θα λέγατε (Βραζιλης) για ενα "κιτ του kithara.gr" με το σακουλάκι με τα υλικά ολα έτοιμα κτλ  ;)
  • #17 από kronus στις 25 Jun 2010
  • Δεν ξέρω για τους άλλους, αλλά εγώ θα ψηνόμουν για ένα attenuator!

    όπως, επίσης, κ ένα πετάλι λυχνίας προενισχυτής-distortion-od, τύπου v-twin, αλλά μάλλον παραείναι περίπλοκο ;D

    μην, παρεξηγείτε... αν κ εσείς περνούσατε ένα βράδυ μελετώντας κοιν. ανθρωπολογία της τελετουργίας και των συμβόλων, θα είχατε παρόμοιες ορέξεις 0:)
  • #18 από kronus στις 25 Jun 2010
  • Άκυρο, αλλά κανείς δεν ζήτησε ένα buffer;; Μου κάνει εντύπωση, γιατί εγώ ας πούμε, δεν είχα δυνατότητα 2ης ψήφου κ έτσι διάλεξα το άλλο..

     Γιατί βρε παιδιά; πεταλάκια είναι κ τα bufferάκια, δείχτε λίγη στοργή κ κατανόηση ::)
  • #19 από Kosthrash στις 25 Jun 2010
  • Adr1ane, μηπως εχεις κανενα απλο schematic για λαμπατο overdrive (πχ με μια 12ΑΧ7) που θα λειτουργει σαν προενισχυτης? (Δεν υπαρχει σαν επιλογη...) Σ'ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!
  • #20 από adr1anos στις 25 Jun 2010
  • ΕΚΠΛΗΞΗ μου προκαλούν τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας μέχρι τώρα!..

    ... κανείς δεν ζήτησε ένα buffer;; Μου κάνει εντύπωση..

    ..και μένα! Μάλλον ο κόσμος δεν ξέρει πόσο χρήσιμο είναι και τι καλή δουλειά κάνει, ειδικά αν έχει κανείς πολλά πετάλια. Αλλά καταλαβαίνω ότι δεν είναι και πρώτη προτεραιοτητα για τους περισσότερους, καθώς "δεν κάνει τίποτα" στον ήχο όπως πχ. κάνει το overdrive..

    ...γιαυτό ψήφισα μικρο ενισχυτή..

    ..δεν περίμενα να έχει τόση απήχηση το Ενισχυτάκι. Είναι όμως κάτι που με ενδιαφέρει και εμένα να φτιάξω, και φαίνεται ότι πολλοί από εμάς θέλουν μία απλή καλή λύση για χαμηλές εντάσεις.. ενδιαφέρον!!!..

    ΕΠΙΣΗΣ: Περίμενα το Booster να έχει απήχηση, όχι όμως να έχει περισσότερη από το Overdrive!!!.. Φαίνεται ότι πράγματι το χρειάζονται πολλοί για το έξτρα κλώτσημα ατην υπάρχουσα παραμόρφωση που έχουν.. σεβαστό!..

    ... θα ενδιαφερόμουν για ένα πετάλι με ξεχωριστό booster και overdrive, σε στυλ MXR MC-402 ή Fulltone Fulldrive.

    ..το έχω υπ'όψιν μου, και μάλιστα σκεφτόμουν ότι μιάς και φαίνεται το Booster να κερδίζει έδαφος, να φτιάξουμε ΔΥΟ κυκλώματα, πρώτα το Booster και μετά ένα Overdrive, έχοντας τα διαλέξει έτσι, που να μπορούν στο τέλος να ενωθούν μέσα στο ίδιο κουτί και να γίνουν ένα τελικό πετάλι με Booster και Overdrive footswitches!... αυτό θα ήταν μεγάλη επιτυχία.


    Επόμενα Βήματα:
    Θα αφήσω την ψηφοφορία να εξελιχθεί και μέσα στο ΣΚ για να δώσουμε και μία ευκαιρία στους πιο περιστασιακούς φίλους/επισκέπτες να συμμετέχουν.
    Αν ξέρετε κάποιον που θα ενδιαφερόταν ή έχει όρεξη να συμμετάσχει, τώρα είναι η ευκαιρία σας, να τους ειδοποιήσετε να δουν και να ψηφήσουν.
    Την Δευτέρα έχοντας τα τελικά αποτελέσματα θα περάσουμε στο επόμενο βήμα για να επιλέξουμε το κύκλωμα που θα φτιάξουμε τελικά στην κατηγορία που επιλέχθηκε.


    Κάποια σχόλια/απαντήσεις:

    .. μηπως εχεις κανενα απλο schematic για λαμπατο overdrive (πχ με μια 12ΑΧ7)..

    https://www.tube-town.net/diy/lov/lov03-bananabooster-eng.html
    https://www.tube-town.net/diy/lov/lov01-vanillaoverdrive-eng.html

    ... εγώ θα ψηνόμουν για ένα attenuator!

    Διάλεξε και πάρε: Προσθήκη Homemade Headphones-Out/Attenuator σε λαμπάτο ενισχυτή

    .. ενα τροφοδοτικο που θα δινει και 12v...αν ξεπερναει τα 1700 του 1spot

    .. ένα τροφοδοτικό για 10 έως 12 πετάλια   των 9V.

    Παιδιά, αυτό δεν τόσο απλό όσο ακούγεται σε πρώτη φάση και επιπλέον έχει και 220v τάσεις, λίγο επικίνδυνο για αρχάριους!
    ΑΛΛΑ αν έχετε όρεξη και μπορείτε να φτιάξετε κάτι πιο πολύπλοκο, να ανοίξουμε ένα θέμα ειδικά για τα τροφοδοτικά.
    Έχουν προκύψει θέματα γύρω από την τροφοδοτία και τον θόρυβο, (Απ: Dunlop crybaby sw-95) και νομίζω η ώρα του έχει έρθει..
  • #21 από Kosthrash στις 25 Jun 2010
  • Πολυ ενδιαφερον το Vanilla Overdrive Adr1ane, σ'ευχαριστω πολυ φιλε! ;)
    Οταν βρω χρονο θα το "επιχειρησω" >:D
  • #22 από adr1anos στις 25 Jun 2010
  • ΠΑΙΔΙΑ: Ο Βασίλης μας διόρθωσε το πρόβλημα στην ψηφοφορία, ώστε να μπορούμε να βάλουμε μέχρι 3 ψήφους ο καθένας, όπως είχα αρχικά ορίσει.
    Μπείτε αν θέλετε και πατήστε "Αφαίρεση Ψήψου" και ψηφίστε μέχρι 3 προτιμήσεις!
  • #23 από blackmorefan στις 25 Jun 2010
  • Αφαιρεσα την ψηφο μου κ ψηφισα: Overdrive οπως κ τν πρωτη φορα λογω του οτι δουλευει πολυ καλα με λαμπατους, ενα Boost για τα σολο κ επειδη δν ηξερα τ ειναι το Fuzz ψηφισα "αλλο" ισως ενα Wah Reverb η Delay ;)
  • #24 από adr1anos στις 25 Jun 2010
  • ...δν ηξερα τ ειναι το Fuzz ...


    Αν είσαι blackmorefan καλό είναι να ξέρεις το fuzz.. Ρίξε μία ματιά αν θέλεις:
    http://www.gilmourish.com/?page_id=73
    "David used a Fuzz Face as his main lead pedal from 1968 to 1975 and the  Big Muff from 1977 to present."
    http://www.gilmourish.com/?page_id=214


  • #25 από blackmorefan στις 25 Jun 2010
  • Χμμμ Αδριανε το εχω ψαξει πολυ το συγκεκριμενο site οταν εψαχνα για τον εξοπλισμο του μπλουζ ροκ θεου Gilmour αλλα δν πολυεβγαλα ακρη λογω αγγλικων  :-\ :-\ :-\

    Αν δν σ κανει κοπο κανεις μια προσαρμογη στα ελληνικα?  ;)

    ΥΓ Αδριανος ειναι το κανονικο σου ονομα?
    ΥΓ2 ο Ritchie οντως χρησιμοποιουσε fuzz?
Σελίδες: